BG2064U1 - Оптичен сензор за измерване на силни токове - Google Patents

Оптичен сензор за измерване на силни токове Download PDF

Info

Publication number
BG2064U1
BG2064U1 BG002837U BG283714U BG2064U1 BG 2064 U1 BG2064 U1 BG 2064U1 BG 002837 U BG002837 U BG 002837U BG 283714 U BG283714 U BG 283714U BG 2064 U1 BG2064 U1 BG 2064U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
measuring
optical
optical sensor
signal
wave
Prior art date
Application number
BG002837U
Other languages
English (en)
Inventor
Георги Дянков
Тинко Ефтимов
Запрян Козлуджов
Original Assignee
Пловдивски Университет "Паисий Хилендарски"
Георги Дянков
Тинко Ефтимов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Пловдивски Университет "Паисий Хилендарски", Георги Дянков, Тинко Ефтимов filed Critical Пловдивски Университет "Паисий Хилендарски"
Priority to BG002837U priority Critical patent/BG2064U1/bg
Publication of BG2064U1 publication Critical patent/BG2064U1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Instrument Details And Bridges, And Automatic Balancing Devices (AREA)
  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Оптичният сензор за измерване на силни токове намира приложение в промишлеността и по-специално за измерване на тока в мощни електроразпределителни устройства (подстанции), за контрол на технологични процеси при добиването на цветни метали чрез електролиза и при използване на индукционни пещи. Оптичният сензор също така е приложим при всички случаи, при които е необходимо измерване на електрически ток с големина десетки или стотици килоампери. Сензорът използва като източник на оптично лъчение лазер, излъчващ едновременно сигнална и опорна вълна, достатъчно разделени, за да не се припокриват и поляризатори, които поляризират само по-късата дължина на вълната, излъчвана от лазера. 1 претенция, 1 фигура

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до оптичен сензор за измерване на силни токове, който намира приложение в промишлеността и поспециално за измерване на тока в мощни електроразпределителни устройства (подстанции), за контрол на технологични процеси при добиването на цветни метали чрез електролиза и при използване на индукционни пещи.
Предшестващо състояние на техниката
Силата на електрическия ток е една от найчесто измерваните в техниката величини. За измерването му се използват класическите сензори, като шунтови резистори, токови трансформатори и магнитни усилватели. Всяка от тези групи сензори има своите предимства, но и недостатъци като голям обем, висока цена, измерване само на постоянни или само на променливи стойности на тока. При новото поколение сензори измерването на тока и напрежението се осъществява безконтактно.
Известни са оптични сензори за измерване на силата на електрически ток, при които се използва магнито-оптичния ефект на Фарадей. При тези сензори светлината се разпространява през среда с относително голяма константа на Верде. В случая на разглеждания сензор тази среда е кристал. Ефектът на Фарадей се изразява в завъртане на равнината на поляризация на поляризирано лъчение, при преминаването му през кристал под въздействие на магнитно поле, приложено надлъжно на кристала. За получаване на поляризирано лъчение и за анализиране на ефекта на завъртане на равнината на поляризация, кристалът се поставя между два скръстени поляризатора. При разпространението си светлината преминава през първи поляризатор, след това през кристала, а след това през втория поляризатор, скръстен на първия и наречен анализатор. Завъртането на равнината на поляризация увеличава интензивността на светлинната вълна, преминала през анализатора. Тази интензивност е пропорционална на магнитното поле. Тя се измерва и по нея се съди за големината на магнитното поле. От своя страна, магнитното поле е пропорционално на електрическия ток, който го създава. Така се получава еднозначна връзка между измерената интензивност на преминалата през чувствителния елемент светлинна вълна и сила на електрическия 5 ток.
Известни са оптичните сензори за измерване на силата на електрическия ток, които включват източници на сигнална и на опорна вълна, влакнесто-оптичен разклонител, оптично 10 влакно за подвеждане на оптичното лъчение, чувствителен елемент (включващ кристал с два скръстени поляризатора), приемници на оптичното лъчение, усилватели и измерващ електронен блок.
Недостатък на известните оптични сензори за определяне на силата на електрическия ток е използването на два отделни оптични източника, съответно на сигнална и на опорна вълна и разклонител, което оскъпява и усложнява конст20 рукцията.
Техническа същност на полезния модел
Задача на полезния модел е създаване на оптичен сензор за измерване на силни токове с 25 опростена оптична схема на въвеждане на лъчението в чувствителния елемент, с висока чувствителност и осигуряващ замерване с повишена точност при ниска цена.
Тази задача се решава с оптичния сензор 30 за измерване на силни токове, който съгласно полезния модел, включва последователно разположени източник на кохерентна светлина, подвеждащо лъчението оптично влакно, чувствителен елемент, съставен от дихроични 35 скръстени един спрямо друг поляризатори, разположени пред и зад кристал от бисмутов силенит (Bil2SiO20), отвеждащо оптичния сигнал оптично влакно, блок за електронна обработка на сигнала и измерващ блок с 40 дисплей. Източникът на кохерентна светлина е лазерен източник на оптично лъчение, излъчващ едновременно сигнална вълна на 530 nm и опорна вълна на 808 nm. Дихроичните поляризатори на чувствителния елемент имат 45 работен диапазон на поляризиране на светлината в граници 450-760 nm.
Блокът за обработка на сигнала на оптичния сензор за определяне на силни токове, включва дихроично огледало за пространствено 50 разделяне на сигналната и опорна вълни,
2064 Ш фотодиоди, преобразуващи интензитета на оптичното лъчение в електрически сигнал и електронни усилватели на електрическия сигнал.
Измерваната величина - силата на електрическия ток, показана на дисплея на електронния блок е отношение между интензитета на поляризираната под влияние на силата на електрическия ток сигнална вълна и интензитета на неполяризираната опорна вълна.
Оптичният сензор, съгласно полезният модел е приложим при всички случаи, при които е необходимо измерване на електрически ток с големина десетки или стотици килоампери.
Предимство на оптичния сензор, съгласно полезния модел, е възможността му да измерва с голяма точност силни токове, при използване на опростена оптична схема, високата му чувствителност и ниска цена.
Пояснение на приложената фигура
На фигура 1 е показана блок схема на оптичния сензор за определяне на силни токове.
Примери за изпълнение на полезния модел
Оптичният сензор се илюстрира със следното примерно изпълнение.
Пример 1
Чувствителният елемент 3 на оптичния сензор, показан на фиг. 1 се поставя перпендикулярно на проводника, по който тече ток, подлежащ на измерване.
Включва се лазерният източник 1, който започва да излъчва едновременно сигнална вълна на 530 nm и опорна вълна на 808 nm. Сигналната и опорната светлинни вълни се подвеждат чрез оптичното влакно 2 до чувствителния елемент 3. Светлинните вълни преминават през дихроичния поляризатор 4 на чувствителния елемент 3. Дихроичният поляризатор 4 поляризира само сигналната вълна. Така поляризираната сигнална вълна и неполяризираната опорна вълна преминават през кристала 5 на чувствителния елемент 3, в който под въздействие на измервания електрически ток в проводника се е породило магнитно поле, което изменя интензитета на преминаващата през него 5 сигнална вълна и не променя интензитета на опорната вълна. Променилата своя интензитет сигнална вълна и останалата непроменена по интензивност опорна вълна преминават през дихроичния поляризатор 6, който има същия 10 диапазон на поляризиране, но е скръстен спрямо дихроичния поляризатор 4. След това сигналната и опорната светлинни вълни се доставят чрез отвеждащото оптично влакно 7 до блока за обработка на сигналите 8, където сигналната и 15 опорната вълна се разделят пространствено, интензитета им се преобразува в електрически сигнал, който се усилва и се подава към електронния блок 9. Електронният блок 9 измерва съотношението на електрическите 20 сигнали, съответстващи на сигналната и опорна вълна и визуализира пряко измерваната сила на електрическия ток в мерни единици по системата СИ върху дисплея.

Claims (1)

1. Оптичен сензор за измерване на силни токове, включващ източник на оптично лъчение, оптично влакно, чувствителен елемент, приемник на оптичното лъчение, усилвател и измерващ 3θ блок, характеризиращ се с това, че източникът на оптично лъчение (1) е лазер, излъчващ едновременно сигнална вълна на 530 nm и опорна вълна на 808 nm, който е свързан чрез подвеждащо оптично влакно (2) с чувствителния 3 5 елемент (3), състоящ се от дихроични скръстени един спрямо друг поляризатори (4 и 6) с работен диапазон на поляризиране на светлината от 450 до 760 nm, разположени пред и зад кристал от бисмутов силенит (5), свързан чрез отвеждащо 49 оптично влакно (7) с блок за обработка на сигнала (8) и измерващия блок с дисплей (9).
BG002837U 2014-09-05 2014-09-05 Оптичен сензор за измерване на силни токове BG2064U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002837U BG2064U1 (bg) 2014-09-05 2014-09-05 Оптичен сензор за измерване на силни токове

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG002837U BG2064U1 (bg) 2014-09-05 2014-09-05 Оптичен сензор за измерване на силни токове

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG2064U1 true BG2064U1 (bg) 2015-05-29

Family

ID=56847989

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG002837U BG2064U1 (bg) 2014-09-05 2014-09-05 Оптичен сензор за измерване на силни токове

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG2064U1 (bg)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2014203111B2 (en) Systems and methods for monitoring fiber optic current sensing systems
CN111492252B (zh) 用于测量在电能传输导体中的电场和/或磁场的装置
EE04767B1 (et) Meetod ja seade elektrilise bioimpedantsi mõõtmiseks
JP2015040858A (ja) プローブ及びその使用方法
JPH02500465A (ja) 光検出器と信号処理回路
CN105203857A (zh) 基于电光二次效应的空间强电场测量系统
CN105021901A (zh) 高压电场测量系统及其测量方法
JP2986503B2 (ja) 光方式直流電圧変成器
JP2000501841A (ja) 正規化された強度を持つ交流量の光学的測定方法及び光学的測定装置
CN104297598A (zh) 一种vcsel的多参数测试装置及方法
BG2064U1 (bg) Оптичен сензор за измерване на силни токове
CN103913298A (zh) 一种测量高非线性光纤Verdet常数的装置和方法
US8797019B2 (en) Handheld fiber optic current and voltage monitor for high voltage applications
Ghosh et al. Development of a fiber-optic current sensor with range-changing facility using shunt configuration
RU152183U1 (ru) Информационно-измерительная система контроля электрического тока и напряженности магнитного поля
Floridia et al. Mitigation of output fluctuations due to residual state of input polarization in a compact current sensor
CN111721992A (zh) 一种测量三相高压导线电流强度的光纤传感系统
RU170319U1 (ru) Волоконно-оптическое информационно-измерительное устройство электрического тока и магнитного поля
RU2428704C1 (ru) Волоконно-оптическое устройство магнитного поля и электрического тока
CN105445515B (zh) 智能型电子式电流互感器
RU91180U1 (ru) Многоканальная информационно-измерительная система измерения и контроля электрического тока
RU132569U1 (ru) Магнитооптическое устройство для измерения магнитных полей и электрических токов
Huang et al. A quasi-distributed all-fiber current sensor based on series structure
RU90570U1 (ru) Магнитооптическая измерительная система контроля электрического тока и напряженности магнитного поля
Wang et al. The measurement of Faraday rotation angle by the frequency spectrum analysis