BG113107A - Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване - Google Patents
Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване Download PDFInfo
- Publication number
- BG113107A BG113107A BG113107A BG11310720A BG113107A BG 113107 A BG113107 A BG 113107A BG 113107 A BG113107 A BG 113107A BG 11310720 A BG11310720 A BG 11310720A BG 113107 A BG113107 A BG 113107A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- power supply
- unit
- air
- quality control
- air quality
- Prior art date
Links
Landscapes
- Disinfection, Sterilisation Or Deodorisation Of Air (AREA)
- Central Air Conditioning (AREA)
Abstract
Антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване е предвидена главно за закрити помещения с хора, включително и в палаткови полеви болници, карантинни и бежански лагери и т.н., както и при прекъсване на стандартното електрозахранване в стационарни болнични и други обществени заведения и жилища. Функционално предимство на системата е, че тя може да работи достатъчно ефективно и само с основните си компоненти. Тя автоматично и в реално време поддържа оптимални параметри на качеството на въздуха за дишане в закрити помещения. И работи без прекъсване, благодарение на автоматично включване на резервното си собствено акумулаторно електрозахранване. Антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване включва озонаторен блок (1), свързан с филтриращ блок (2). Характеризира се с това, че озонаторният блок (1) е с въздушен вход, а изходът му, през вентилаторен блок (3), е тръбно свързан с вход на филтриращия блок (2), изпълнителни изводи от оптимизиращ блок (4) са свързани с отделните компоненти на системата, която включва и серия датчици (14, 15, 16 и 17) за контрол качеството на въздуха.
Description
Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Настоящото изобретение се отнася до антипатогенна аероозонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване. По-специално е предвидена за закрити помещения с хора.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Днес хората прекарват по-голямата част от времето си на закрито. В офиси, у дома, на различни места за развлечения, като театри, ресторанти, както и в спортни зали. Затова те са заинтересовани от непрекъснато пречистване на въздуха в помещенията. А по време на извънредното положение, въведено вече в много държави, се ограничава и посещението в откритите паркове, спортни площадки и на други открити публични места. Заради тези ограничения, хората прекарват по-голяма част от времето на закрито. И затова пречистването на въздуха в закритите помещения от вируси и други патогенни става остро наложително.
Факторите, които причиняват замърсяване на въздуха в закрити помещения, могат да бъдат класифицирани във вътрешни фактори, като плесени, азбест и различни патогенни микроорганизми и външни фактори, като фини прахови частици, въглероден диоксид, азотни, серни окиси и други химически и аерозолни замърсители.
Известни са множество устройства за пречистване на въздух. Те обикновено са интегрирани с вентилационни и климатични системи. Много от тях са конфигурирани за пречистване и климатизиране на въздуха в цяла сграда, която се обитава от хора. Те често включват йонизиращи / озониращи устройства за пречистване на въздуха във входящите въздушни вентилационни потоци. В сградите с хора обичайно се ползва централен вентилационен блок, свързан чрез вентилационни тръби към отделните помещения. Това е икономически изгодно и осигурява по-ниско ниво от вентилаторния шум в отделните помещения на сградата. Такива са и централните климатични системи. Те имат общ недостатък, че патогени от всякакъв вид се натрупват във вентилационните канали. Замърсяванията се полепват във въздушните канали. Така патогените могат да се емитират обратно във вентилационната / климатичната система, което обезмисля част от функциите им. Нещо повече - самите канали стават разпространители на нежеланите замърсявания и миризми. По-доброто техническо решение е с индивидуалнни пречиствани устройства за отделните помещения в сградата. То позволява и по-голяма гъвкавост, а същевременно се избягват вентилационни канали, разположени по етажите на цялата сграда. Но индивидуалните пречистващи системи обикновено са по-скъпи, но и по-ефективни.
Хората са много мобилни и затова са сред най-големите разпространители (волно или неволно) на вирусни патогени. Те причиняват тежки инфекции, главно на белите дробове. Това са различни видове сезонни и целогодишни грипове, COVID-19 и други. Именно COVID-19 бързо се разви до глобална инфекция през първото полугодие на 2020 г.. Такава пандемия е незапомнена от масовата испанска инфлуенца преди един век, която е отнела десетки милиони човешки животи.
Микроклиматът в купето на автомобила (който, с хора в него, винаги е на пътя) е с много по-нездравословни параметри, отколкото въздуха, който дишаме в затворени помещения. И затова е естествено повечето иновативни технически решения до сега да са за пречистване въздуха в автомобилите. Микроклиматът в превозните средства често е 8-10 пъти с полоши здравословни показатели, отколкото въздуха в планината.
В патентен документ на САЩ US2018065126 (А1) е описана система за пречистване на йонизиран въздух за пътническата кабина на превозни средства, която променя степента на йонизация чрез промяна на енергийните нива, прилагани към автомобилното устройство за йонизация на въздуха.
Но при бързо настъпващата пандемия, причинена от Корона вируса, рязко нараства нуждата от пречистване на въздуха и в закрити помещения, особено в болници, в поликлиники, в санаториуми, в карантинни центрове, в магазини за хранителни стоки, аптеки, бензиностанции, офиси на банки и и т.н..
При пандемията търсенето на дезинфектанти далеч надвишава предлагането. Алтернатива на еднократните химическите дезинфектанти са озонаторите за дезинфекция.
Йонизаторите / озонаторите излизат по-евтино в многократна употреба. Те са по-малко вредни за хората и са поекологични.
Иновативна озонираща система за неутрализиране на патогени е позната от патентен документ на Австралия AU2020200931 (А1). Тя е преносима в куфарче и се ползва на място за дезинфекция на медицински инструменти и пособия. Тя демонстрира предимствата на озона като дезинфектант, пред химическите алтернативи. Но не е предназначена за освежаване и пречистване на въздух за дишане.
Известно е, че озонът е мощен окислител с много индустриални и потребителски приложения. Озонът ( 03 ), поспециално свободният атомен кислород ( О ), който той излъчва, реагира с много органични замърсители и патогени (вируси, бактерии, гъбички, цветен прашец ..). Затова О от озонаторите е привлекателна алтернатива на атомния кислород О, излъчван от различни химическите дезинфектанти, като хлор и флуор, които са вредни за хората, както и самият озон - по-точно свободните му кислородни атоми О.
При атмосферно налягане, например, под действие на високоволтово електрическо поле трите кислородни атоми в озоновата молекула, непрекъснато рекомбинират. Преминават от нестабилната озонова молекула 03 към устойчивата кислородна молекула 02 по обратимото уравнение ( 03 = 02+0 / 02+0 = 03 ). Силният окислител е О. Затова 03 трябва да се генерира в момента на употребата му като стерилизиращ агент за газове и течности. Това е изгодно и от енергоикономична гледна точка, (по принцип озон-генераторите са маломощни, защото използват високо напрежение, но почти нулев ток). Затова тяхното електрозахранване може да става от енергоизточници с ниска енергийна плътност - например фотоволтаични генератори. Това не е разпространена практика, защото няма такава необходимост. Но при сегашната пандемия ще се наложи пречиствантето на въздуха да става и в неелектрифицирани палаткови полеви болници, карантинни и болнични кампуси, бежански лагери т.н.. Както и при прекъсване на стандартното електрозахранване в стационарни болнични заведения и други обитами затворени помещения.
Тъй като озонът е вреден за човека, то използването на озоновите генератори, особено с голяма концентрация на 03, е опасно за хората.
Затова е задължително всички озонатори, които произвеждат газ, който се диша от хората да бъдат с непрекъснат (автоматичен) контрол в реално време. И да имат подсигурено непрекъсвемо токозахранване от поне два различни източника. Включително и да пречистват въздуха от други замърсители.
Известни са редица устройства, включително и патентовани, които предлагат различни начини за филтриране, обезвлажняване, дезинфекциране, освежване, парфюмиране, климатизиране на въздуха. Но те не са предвидени за повишена степен на пречистване и обеззаразяване на въздуха, каквато необходимост има във въздушна среда с повишена патогенна концентрация, особено при евентуално наличие на бързо заразяващи вируси.
В патентен документ на Русия RU 2686484 С1 е представена система за обеззаразяване на въздуха, чрез свръхвисокочестотно електрическо поле. Такъв подход е приемлив само на места, които са далеч от хора, защото облъчването със свръхвисока честота често води до тежки здравословни увреждания. Затова това, и подобни, технически решения са крайно неприемливи за прилагане в помещения с хора.
В патентен документ на Корея KR20110091141 е представена автомобилна климатична система, използваща енергия от фотоволтаични клетки за ефективно отстраняване на кондензираната вода от изпарителя на климатика. Тя не пречиства въздуха, нито чрез озониране, нито по друг способ.
Съгласно патентен документ на Китай CN106364273 автомобилен климатик работи с интелигентна слънчева вентилационна система. Тя пречиства въздуха в купето, но главно при паркирани автомобили на открито, така че вентилацията, чрез обмяната на въздух в купето с околния, да поддържа готовност за посрещане на пътниците с подходяща температура в купето и със свеж въздух.
Съгласно друг патентен документ на Китай, чрез фотоволтаично електричество се поддържа по-чист въздух в купето на автомобила. За това се ползва вентилационната му система с филтри. Вентилацията включва слънчев фотоволтаичен панел и акумулаторна батерия за автономно захранване.
Известно е, че всички видове въздушни филтри, повече или по-малко, оказват съпротивление на преминаващия въздух през тях и затова е наложителна принудителна вентилация.
В патентен документ на Канада WO2019040839 е представена пречиствателна система с озонен модул и сензорна електроника. Датчиците за озон и др. параметри се отнасят за работната технологична среда на системата. В случая за обработка на вода. И сигналите от датчиците служат за управление на ефективността на технологичния процес вътре в системата. Изобщо не са предивидени за контрол на въздушните параметри в помещения с хора. Още по-малко за непрекъснат и целодневен контрол на качеството на въздух за дишане.
В патентен документ на Япония JP2019111268 (А) е представена система за дезодориране на въздух. Тя включва озонатор, който пречиства въздуха и и отстранява миризмите, преди да бъде дезодориран. Тази система не е предвидена автоматачно да поддържа контрол на процесите в нея и няма непрекъсваемо електрозахранване.
В патентен документ на САЩ US2019309961 (А1) е описана система за отопление и охлаждане на помещения. С озонов генератор се обработва кондензираната вода в нея. Системата е предназначена за поддържане на температурен комфорт в помещенията, но не за пречистване и освежаване на въздуха в тях.
В патентен документ на САЩ US2004025695 се предлага филтрираща система за въздуха за помещения. Тя включва точкови йонизатори, които генерират озон за пречистване на въздуха, но няма контрол за качеството на въздуха в помещенията на хората.
В патентна публикация на Япония JP1945220180521 е предложен стаен пречиствател за въздух, съдържащ корпус, оформен с въздуховод, устройство за генериране на озон, пречистващ агрегат с активен въглен и вентилатор, монтиран във въздуховода, който има вход и изход за въздух. Устройството за генериране на озон и пречистващото устройство с активен въглен са поставени във въздухопровода. Такова стайно устройство и предвидено за самостоятелна работа. Не се налага да има колективна пречиствателна система за. Това дава свобода на планиране в цялата сграда, както и гъвкавост при необходимост от пренасяне на стайното устройство от едно помещение в друго. Но описаното устройство няма техническо решение за контрол на качеството на въздуха в помещенията, нито подсигурено непрекъснато електрозахранване.
В патентен документ на Китай CN110368790 (А) е разкрита въздушна пречиствателна система с филтри, стерилизатори и озонатор. Системата включва въздушен озонаторен блок, свързан с филтриращ блок. Тя не е предвидена автоматично да контролира качеството на пречистения въздух и няма непрекъсваемо електрозахранване.
Всички разгледани решения от патентните документи (и други подобни) работят с електричество. Те не предвиждат поддържане на качеството на въздуха в помещения с хора и не контролират параметрите му в реално време. За тях не са предвидени непрекъсваеми електрозахранвания. А реализирането на непрекъсваем контрол на въздуха задължително изисква и непрекъсваемо електрозахранване.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задача на настоящото изобретение е да се обезпечи антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, която радикално да преодолее недостатъците на известните технически решения, и автоматично в реално време да осигурява необходимия пълноценен въздух за дишане, включително и да пречистват въздуха от други замърсители и да имат осигурено резервно акумулаторно захранване.
Задачата е решена чрез антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, включваща озонаторен блок, свързан с филтриращ блок, характеризираща се с това, че озонаторният блок е с въздушен вход, а изходът му, през вентилаторен блок, е тръбно свързан с вход на филтриращия блок, при което първи изпълнителен извод от оптимизиращ блок, през първо изпълнително устройство, е свързано с управленски вход на озонаторния блок, втори изпълнителен извод от оптимизиращия блок, през второ изпълнително устройство, е свързан с управленски вход на вентилаторния блок, трети изпълнителен извод от оптимизиращия блок е свързан с управленски вход на комутационен блок, мостово електрически свързан между линия на мрежовото електрозахранване и резервна електрозахранваща линия, електрически свързана, през електропреобразувател, с извод от акумулатор, съединен, през зареждащ контролер, с извод от фотоволтаичен електрогенератор, като първи сигнален вход на оптимизиращия блок е свързан със сигнален изход от датчик за концентрацията на озон; втори сигнален вход на оптимизиращия блок е свързан със сигнален изход от датчик за температура на въздуха; трети сигнален вход на оптимизиращия блок е свързан със сигнален изход от датчик за влажност на въздуха; четвърти сигнален вход на оптимизиращия блок е свързан със сигнален изход от датчик за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване.
В едно предпочитано изпълнение на антипатогенната аероозонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване оптимизиращият блок, комутационният блок и зареждащия контролер може да са програмируеми.
В друго предпочитано изпълнение на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване сигналните входове на оптимизиращия блок може да са безжично свързани със сигналния изход от датчика за концентрацията на озон; със сигналния изход от датчика за температура на въздуха; със сигналния изход от датчика за влажност на въздуха и със сигналния изход от датчика за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване.
В друго предпочитано изпълнение на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване валовете на вентилаторите във вентилаторния блок може да са с безконтактно магнитно лагеруване.
В друго предпочитано изпълнение на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване фотоволтаичният електрогенератор може да е двулицев.
В друго предпочитано изпълнение на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване филтриращият блок може да включва активен карбонов филтър и филтър за фини прахови частици.
Главните предимства на антипатогенната аероозонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, са, че може автоматично и в реално време да поддържа оптимални параметри въздуха за дишане в закрити помещения. И да работи без прекъсване на електрозахранването, благодарение на автоматично включване на резервното си акумулаторно електрозахранване.
Предимство за антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, е че е с комбиниран филтърен блок, който не пропуска други замърсители. Така не се улеснява разпространението на вирусите, защото те са с нано-размери и лесно полепват по поедрите субмилиметрови зъмърсяващи частици и аерозоли във въдуха и се разпространяват и чрез тях..
Предимство на изобретената система е нейната гъвкавост при структурирането й. Тя е функционално конфигурирана така, че да работи задоволително ефективно и само с част от компонентите / блоковете си. С това се запазва действието й и в случаите при отказ на някои компоненти. Както и, когато е начално е изградена само с част от тях, заради ниско-бюджетни проекти.
Важно предимство на изобретението е, че то може да се захранва от маломерни акумулатори, включително и от джобни такива, защото стайните озонатори черпят много малка електрическа мощност, включително от акумулатор, за който е предвидено да се зарежда за сметка на безплатната слънчева светлина.
Друго предимство е, че във филтриращия блок са включени, не само активни и пасивни филтри, но и други компонени, които имат подобни функции. Те позволяват пречистването и обеззаразяването на въздуха да става, не само от патогени, но и от аерозоли, от фини прахови частици и други замърсители.
Съществено функционално предимство на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, е че тя се управлява автоматично по оптимален начин.
Предимство на системата, съгласно изобретението, е че е надеждна и работи тихо. Вентилаторите й са с магнитно лагеруване за избягване механичното триене, което повишава надежността й като цяло.
Функционално предимство на системата е, че тя е конфигурана да работи достатъчно ефективно само с основните си компоненти. Което е съществено важно в случаите, когато се появат повреди и отделни блокове могат временно да се изключват. Включително и изобщо да не са начално структурирани всички описани компоненти в нейната конфигурация.
Антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, се сглобява от нескъпи и налични на пазара компоненти. Затова не нужна складова наличност от тях.
Последното предимство прави възможно най-широкото й пазарно разпространение, което е допълнително икономическо предимство.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНАТА ФИГУРА
Фигурата схематично представя антипатогенната аероозонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението.
ПРИМЕР ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Блок-схемата на фигурата илюстрира антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението.
Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, включв озонаторен блок 1, свързан с филтриращ блок 2. Характеризира се с това, че озонаторният блок 1 е с въздушен вход, а изходът му, през вентилаторен блок 3, е тръбно свързан с вход на филтриращия блок 2, при което първи изпълнителен извод от оптимизиращ блок 4, през първо изпълнително устройство 5, е свързано с управленски вход на озонаторния блок 1, втори изпълнителен извод от оптимизиращия блок 4, през второ изпълнително устройство 6, е свързан с управленски вход на вентилаторния блок 3, трети изпълнителен извод от оптимизиращия блок 4 е свързан с управленски вход на комутационен блок 7, мостово електрически свързан между линия на мрежовото електрозахранване 8 и резервна електрозахранваща линия 9, електрически свързана, през електропреобразувател 10, с извод от акумулатор 11, съединен, през зареждащ контролер 12, с извод от фотоволтаичен електрогенератор 13, като първи сигнален вход на оптимизиращия блок 4 е свързан със сигнален изход от датчик за концентрацията на озон 14; втори сигнален вход на оптимизиращия блок 4 е свързан със сигнален изход от датчик за температура на въздуха 15; трети сигнален вход на оптимизиращия блок 4 е свързан със сигнален изход от датчик за влажност на въздуха 16; четвърти сигнален вход на оптимизиращия блок 4 е свързан със сигнален изход от датчик за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване 17. Оптимизиращият блок 4, комутационният блок 7 и зареждащия контролер 12 са програмируеми.
Сигналните входове на оптимизиращия блок 4 са безжично свързани със сигналния изход от датчика за концентрацията на озон 14; със сигналния изход от датчика за температура на въздуха 15; със сигналния изход от датчика за влажност на въздуха 16 и със сигналния изход от датчика за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване 17.
Валовете на вентилаторите във вентилаторния блок 3 са с безконтактно магнитно лагеруване, а фотоволтаичният електрогенератор 13 е двулицев.
Филтриращият блок 2 включва активен карбонов филтър и филтър за фини прахови частици.
ИЗПОЛЗВАНЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
От физична гледна точка йонизацията е процес, при който електронеутралните атоми на газовете се превръщат в йони носители на електричен заряд. В природата този процес се осъществява под въздействието на радиоактивното излъчване на земната повърхност, космическите лъчи и ултравиолетовите лъчи. Със новоизбретената система се създава изкуствена йонизация на въздуха. Така се преодолява озонният дефицит във въздуха. В почти всички населени райони количеството на леките отрицателни йони е далеч под минималната концентрация, която е абсолютно необходима за нормалното протичане на жизнените процеси в организма. Главната причина за това е промишленото замърсяване на въздуха. От друга страна, при дишането на човека се отделят десетки хиляди тежки йони на всеки кубически сантиметър издишан въздух. И съвсем естествено, в затворени помещения концентрацията на леки отрицателни йони намалява дотолкова, че само за няколко часа довежда до неблагоприятни промени във функционирането на редица органи и системи, включително и в психиката.
Важният положителен медицински ефектът от йонизацията /озонацията е бързото и необратимо унищожаване на болествотворните патогени в въздуха. В особено голяма степен този ефект се проявява към грипните вируси (COVID-19). И затова е особено важно монтирането на озонатори, съгласно изобретението, да е задължително в болнични заведения. При недостиг на озонатори се приотизират помещенията, къдего са симптоматично болните от COVID-19, както и там, където се възстановяват хора след операции и раждания, например стационарни и полеви болници, хосписи, санаториуми и подобни. Посочените две групи пациенти са значително по-уязвими от въздействието на патогени, и от други болествотворни микроорганизми, циркулиращи в обема на помещението. В пандемична обстановка (COVID-19) се минимизират следоперативните пациенти и главният приоритет е за активно болните от COVID-19. Когато има достатъчно озониращи системи, съгласно изобретението, посочената приоритизация не е нужна.
Работата на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, функционира непрекъснато в следната последователност:
Въздухът постъпва в озониращия блок 1, след което вентилаторният блок 3 увеличава скоростта на въздушния поток, за да се преодолее съпротивлението на филтрите във филтриращия блок 2. Пречистеният въздух излиза от филтриращия блок 2 и циркулира в помещението. Това е найкраткото представяне (по-подробно е дадено в четирите степени на диаграмата, по-нататък в това описание). Системата е предвидена да работи и в затворено помещение, без да е свързана с външния въздух.
Отималната й работа се управлява от оптимизиращия блок 4 на основание информацията от получените сигнали от датчиците 14, 15, 16 и 17 и с помощта на обработката им от инсталираните софтуери в оптимизиращия блок 4.
Той осигурява непрекъснато електрозахранване от акумулатора 11, чрез управлението на комутационния блок 7 по команди от оптимизиращия блок 4.
Работата на озониращия блок 1 е физико-химически свързана с температурата и влажността на въздуха и тя се осъществява под управленските команди оптимизиращия блок 4., заложени в управленския му алгоритъм.
Функционалността на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, разбираемо е в зависимост от броя на включените в нея компоненти. И от техния брой зависи и себестойноста й. Посочените зависимости не са математически пропорционално свързани по между си. Връзката “себестойност функционалност” е опосредствана от броя на включените блокове в нея, както е илюстрирано на следващата диаграма.
Себестойността на системата, в зависимост от функционалността й
От диаграмата е видно, че себестойността на системата е пряко свързана с функционалността й.
Пълната функционалност се постига с всички включени нейни компоненти, илюстрирано с най-голямата височина на най-дясната колона, показваща максималната себейстойност на системата, съгласно изобретението. А диаграмата, като цяло, илюстрира относителните разлики в себестойността й, в зависимост от функционалността й.
Изобретената система е конфигурирана така, че да може стабилно и задоволително ефективно да функционира и само с част от компонентите / блоковете си: 1, 2, 3, 4 и 11. Това значително подобрява действието й в аварийни режими при пълен или частичен отказ на някои блокове. Тя може и начално да бъде структурирана и изградена само с част от тях, както са показани четири подходящи комбинации по абцисната ос на диаграмата.
Посочените 4-ри комбинации не са случайни. Избраните конфигурации са оптимизирани, в резултат от редица измервания на параметрите на въздуха в реални условия на стайно функциониране на системата.
В зависимост от разнообразните условия при работата на антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, разработихме различни оптимизационни алгоритми. Това “ноу-хау” постигнахме след многобройни компютърно симулирани тестове, верифицирани в реални работни условия.
Благодарение на натрупания опит, както и от многото събрани данни и факти, структурирахме отделни бази данни и отделни бази факти.
Събраните бази с данни, факти и правила са неразделна част от алгоритмичното проектиране на технико-технологична експертна система за антипатогенната аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението.
Експертната система е изпълнена с помощта на обектно ориентиран алгоритмичен език, съдържащ собствен механизъм на умозаключенията.
Така изготвеният софтуер работи като изкуствен интелект за самостоятелно автоматично вземане и изпълнение на решения в реално време, необходими за оптимална работа на системата, съгласно изобретението.
Индустриалното приложение на антипатогенната аероозонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно изобретението, е значително облекчено, защото се сглобява от нескъпи и налични на пазара компоненти.
Claims (6)
1. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, включваща озонаторен блок (1), свързан с филтриращ блок (2), характеризираща се с това, че озонаторният блок (1) е с въздушен вход, а изходът му, през вентилаторен блок (3), е тръбно свързан с вход на филтриращия блок (2), при което първи изпълнителен извод от оптимизиращ блок (4), през първо изпълнително устройство (5), е свързано с управленски вход на озонаторния блок (1), втори изпълнителен извод от оптимизиращия блок (4), през второ изпълнително устройство (6), е свързан с управленски вход на вентилаторния блок (3), трети изпълнителен извод от оптимизиращия блок (4) е свързан с управленски вход на комутационен блок (7), мостово електрически свързан между линия на мрежовото електрозахранване (8) и резервна електрозахранваща линия (9), електрически свързана, през електропреобразувател (10), с извод от акумулатор (11), съединен, през зареждащ контролер (12), с извод от фотоволтаичен електрогенератор (13), като първи сигнален вход на оптимизиращия блок (4) е свързан със сигнален изход от датчик за концентрацията на озон (14); втори сигнален вход на оптимизиращия блок (4) е свързан със сигнален изход от датчик за температура на въздуха (15); трети сигнален вход на оптимизиращия блок (4) е свързан със сигнален изход от датчик за влажност на въздуха (16); четвърти сигнален вход на оптимизиращия блок (4) е свързан със сигнален изход от датчик за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване (17).
2. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че оптимизиращият блок (4), комутационният блок (7), и зареждащия контролер (12) са програмируеми.
3. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно претенции 1 и 2, характеризираща се с това, че сигналните входове на оптимизиращия блок (4) са безжично свързани със сигналния изход от датчика за концентрацията на озон (14); със сигналния изход от датчика за температура на въздуха (15); със сигналния изход от датчика за влажност на въздуха (16) и със сигналния изход от датчика за електрическите параметри на мрежовото електрозахранване (17).
4. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно претенции от 1 до 3, характеризираща се с това, че валовете на вентилаторите (18) във вентилаторния блок (3) са с безконтактно магнитно лагеруване.
5. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно претенции от 1 до 4, характеризираща се с това, че фотоволтаичният електрогенератор (13) е двулицев.
6. Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване, съгласно претенции от 1 до 5, характеризираща се с това, че филтриращият блок (2) включва активен карбонов филтър и филтър за фини прахови частици.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG113107A BG113107A (bg) | 2020-03-23 | 2020-03-23 | Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG113107A BG113107A (bg) | 2020-03-23 | 2020-03-23 | Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG113107A true BG113107A (bg) | 2021-09-30 |
Family
ID=80735356
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG113107A BG113107A (bg) | 2020-03-23 | 2020-03-23 | Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG113107A (bg) |
-
2020
- 2020-03-23 BG BG113107A patent/BG113107A/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR102238936B1 (ko) | 공기 청정 시스템 | |
US20050186108A1 (en) | Bio-air sterilization system | |
US20230031438A1 (en) | Air purification system and method for dynamic filtering and static sterilization and disinfection of central air conditioner | |
JP5266816B2 (ja) | 空気殺菌システム | |
KR102018864B1 (ko) | 공기정화시스템 | |
KR102275945B1 (ko) | 건축물,병원,학교,군대의 막사,공장,동물을 사육하는 축사,식물을 재배하는 농장,사무실,지하주차장,지하철에 존재하는 비중이 가벼운 유해물질성 물질분자와 미세먼지제거 기능, 세균 및 바이러스 살균기능, 습도조절기능, 산소 및 음이온 발생 기능을 발휘하여 쾌적한 환경을 조성하여주는 자연친화적인 친환경 다기능 공기 정화시스템 | |
JP2000296173A (ja) | 空気浄化方法 | |
US20230241280A1 (en) | Multi-function air purifing and sterilizing system | |
KR20210027324A (ko) | 공기 정화 필터 유닛 및 이를 구비한 휴대용 공기청정기 | |
CN112539505A (zh) | 一种小型化循环空气净化杀菌装置 | |
US20230190979A1 (en) | Scent control device and methods for treating an environment | |
CA2676654C (en) | Air decontamination system | |
Zhao et al. | Application of nanoscale silver-doped titanium dioxide as photocatalyst for indoor airborne bacteria control: a feasibility study in medical nursing institutions | |
BG113107A (bg) | Антипатогенна аеро-озонираща система с автоматизиран контрол за качеството на въздуха и непрекъсваемо електрозахранване | |
Xu | Air purifier: Property, assessment and applications | |
CN216319099U (zh) | 病毒细菌消杀器 | |
JP2004057298A (ja) | 空気清浄システム | |
CN111692661A (zh) | 空气净化杀菌消毒处理系统及方法 | |
RU2475270C2 (ru) | Система для обеззараживания воздуха в зданиях | |
KR100567563B1 (ko) | 실 내부 살균소독 및 공기 살균 정화기 | |
RU69404U1 (ru) | Устройство жизнеобеспечения этапов медицинской эвакуации | |
JPH10253105A (ja) | 警報装置内蔵式空気清浄脱臭機 | |
KR102454605B1 (ko) | 전기 집진과 오존을 이용한 공기 정화 및 살균 시스템 | |
KR20200117630A (ko) | 공기 정화 필터 유닛 및 이를 구비한 휴대용 공기청정기 | |
RU82118U1 (ru) | Высокоэффективный оздоровительный комплекс ("комната здоровья") |