BG112748A - Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи - Google Patents

Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи Download PDF

Info

Publication number
BG112748A
BG112748A BG112748A BG11274818A BG112748A BG 112748 A BG112748 A BG 112748A BG 112748 A BG112748 A BG 112748A BG 11274818 A BG11274818 A BG 11274818A BG 112748 A BG112748 A BG 112748A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
spherical
shot
warhead
shot according
housing
Prior art date
Application number
BG112748A
Other languages
English (en)
Inventor
Станчо Петков
Петков Петков Станчо
Добрин Иванов
Иванов Иванов Добрин
Original Assignee
"Трансармъри" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Трансармъри" Оод filed Critical "Трансармъри" Оод
Priority to BG112748A priority Critical patent/BG112748A/bg
Priority to EA202190015A priority patent/EA202190015A1/ru
Priority to PCT/BG2019/000011 priority patent/WO2019232597A1/en
Priority to EP19739863.9A priority patent/EP3803261A1/en
Publication of BG112748A publication Critical patent/BG112748A/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B1/00Explosive charges characterised by form or shape but not dependent on shape of container
    • F42B1/02Shaped or hollow charges
    • F42B1/024Shaped or hollow charges provided with embedded bodies of inert material
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F42AMMUNITION; BLASTING
    • F42BEXPLOSIVE CHARGES, e.g. FOR BLASTING, FIREWORKS, AMMUNITION
    • F42B1/00Explosive charges characterised by form or shape but not dependent on shape of container
    • F42B1/02Shaped or hollow charges
    • F42B1/028Shaped or hollow charges characterised by the form of the liner

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до изстрел с бойна част, предназначена за защита или поразяване на различни обекти, включително нисколетящи цели, лека бронирана техника, жива сила и огневи средства на противника, намиращи се на открити места в окопи и укрития от полеви тип в тухлени и бетонни съоръжения. Ефективността на изстрела се дължи на формиране на насочен поток от бойната част на високоскоростни кинетични поразяващи елементи. Изстрелът се състои от граната с бойна част и свързан към нея задвижващ възел, при което бойната част (1) се състои от корпус (4), в който е разположено дънно взривателно устройство (5) и разривен заряд (6), а в предната част на разривния заряд (6) е поставена сферична метална пластина (8) със закрепена към нея сферична метална решетка (14), като във вътрешността на разривния заряд, над дънното взривателно устройство е запресован екраниращ елемент (7).

Description

ИЗСТРЕЛ С НАСОЧЕН ПОТОК ОТ ВИСОКОСКОРОСТНИ КИНЕТИЧНИ ЕЛЕМЕНТИ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
[0001] Изобретението се отнася до изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи, който може да намери приложение при водене на бойни действия по земя и въздух и е предназначен за поразяване и унищожаване на различни обекти като противотанкови управляеми ракети, кумулативни, тандемни, термобарични, осколочни и други видове гранати за защита на стратегически обекти и бронирани средства, както и за поразяване на ниско летящи цели, лека бронирана техника, жива сила и огневи средства на противника, намиращи се на открити места в окопи и укрития от полеви тип в тухлени и бетонни съоръжения.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
[0002] Известни и използвани в практиката са различни по своята конструкция изстрели, като например граната (ПГ-18), предназначена за поразяване на различни по вид цели, която се състои от бойна част, включваща корпус с разположена в предната му част кумулативна бойна част, съдържаща взривно вещество, взривателно устройство и поразяващи елементи, при което към бойната част е свързан реактивен двигател. В корпуса на бойната част са предвидени радиално ориентирани наклонени отвори, предназначени за освобождаване на барутните газове, отделяни при работата на реактивния двигател, които придават въртеливо движение на бойната част. Въртенето на бойната част около оста и подобрява точността на стрелбата, която има ефективно действие на разстояние от около 200 м, като кумулативният заряд осигурява възможност за поразяване на цели с дебелина на бронята до 300 мм.
[0003] Недостатък на описаната конструкция е ограничената далекобойност на бойната част и бронепробивност, както и невъзможност за въздействие върху цели, разположени в окопи.
[0004] Известна е патентна публикация RU 2118788 С1, в която е описана осколочна граната, състояща се от предна надкалибрена част, съдържаща взривно вещество и взривателно устройство и метален взривателен блок, запълнен с готови поразяващи елементи.
[0005] Недостатъците на описаната осколочна граната се изразяват в ниската ефективност на поразяване на целите, което се дължи основно на конструкцията на предно разположената надкалибрена кумулативноосколочна бойна част, чието изпълнение не позволява да се използва голяма част от металната и маса като част от поразяващите елементи. Допълнително - при взривяването на бойната част преди достигане на поразяваната цел, поразяващите елементи се разпръскват в едно ограничено кръгово поле, като практически не се разпространяват в осово направление.
[0006] Известна е патентна публикация RU 2362962, в която е описана осколочна надкалибрена граната, състояща се от предна надкалибрена, кумулативно-осколочна бойна част и свързана към нея калибрена част, състояща се от реактивен двигател и стабилизатор. Надкалибрената кумулативно - осколочна бойна част се състои от свързани помежду си предна и задна секция, като предната секция включва поразяващ блок, състоящ се от корпус, запълнен с взривно вещество, при което в задната част на корпуса е поместен взривател, снабден с инерционен сензор и закъснител. Задната секция на бойната част се състои от стоманен корпус, в който е разположено взривателно устройство и пиротехнически заряд, свързан чрез канал със взривателя. Описаната конструкция на бойната част позволява вариантни изпълнения, при които взривателното устройство е контактен или команден тип.
[0007] Недостатък на описаната граната е ограничената поразяваща способност на изстрела, доколкото не се използва цялата маса на кумулативно-осколочната бойна част, както и ограничените размери на поразяваното поле.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
[0008] Задачата на изобретението е да се предложи изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи, който е изпълнен с усъвършенствувана бойна част на граната, която да се отличава с опростена и технологична за производство конструкция, като осигурява ефективно действие при борба с противотанкови управляеми ракети, кумулативни, тандемни, термобарични, осколочни и други видове гранати за защита на стратегически обекти и бронирани средства, както и за поразяване на ниско летящи цели, леко бронирана и бронирана техника и други съоръжения на противника, както и живата сила, благодарение на ефективното действие на подходящо оформена бойна част.
[0009] Задачата се решава с изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи, състоящ се от граната, включваща бойна част и свързана зад нея задвижващ възел, в която се използва енергията на продуктите на детонация на взривното вещество, управлявана от конусносферичен генератор на енергия (екран), предназначен за осигуряване динамичното деформиране на сферичната метална облицовка на бойната част и елементите към нея, в резултат на което се формира съсредоточен поток от високоскоростни кинетични елементи.
[0010] Изстрелът се състои от бойна част, включваща корпус, в който са разположени последователно отзад напред дънно взривателно устройство и разривен заряд, а към предната част на корпуса е закрепена челната част на взривателното устройство, което посредством проводник е свързано с дънната част на взривателното устройство.
[ООН] Съгласно изобретението към дънното взривателно устройство и във вътрешността на заряда е запресован екраниращ елемент, а пред него са монтирани сферично оформена пластина и фиксиращ пръстен, при което в предната част на корпуса е закрепен неподвижно съединителен конус, свързан неподвижно посредством деформируема връзка с дистанционна цилиндрична втулка, свързана от своя страна с челната част на взривателно устройство.
[0012] Корпусът е с цилиндрична форма и за предпочитане е изпълнен от стъклонапълнен полиамид.
[0013] Съгласно едно предпочитано изпълнение на изстрела, обект на изобретението корпусът на бойната част е изработен от стомана, като по външната цилиндрична част са изпълнени /нанесени/ концентратори на напрежение.
[0014] Екраниращият елемент е разположен между дънното взривателно устройство и сферичната пластина и е изпълнен като двойно изпъкнало тяло, което от към страната към дънното взривателно устройство и разривният заряд има сферична форма, а от към страната на сферичната пластина има формата на пресечен конус, със заоблени преходи от една повърхнина към друга.
Екраниращият елемент за предпочитане е изработен от плътен инертен материал, като геометричните му параметри и форма са съобразени с конструктивните особенности на конкретната бойна част.
[0015] Съгласно едно предпочитано изпълнение на бойната част, сферичната пластина е метална, с дебелина на стената от 3 до 6 мм. и централен ъгъл на разтвора от 110° до 170°.
[0016] Сферичната пластина е подходящо да е изработена от пластично деформируем метал материал, например мед или чисто желязо (тип ARMKO), способен да възприема високи разтягащи напрежения.
[0017] Съгласно едно вариантно изпълнение сферичната метална пластина е изпълнена с променлива дебелина на стената от 3 - бмм, прогресивно намаляваща от върха към основата.
[0018] Съгласно едно предпочитано изпълнение на бойната част, монтираната във вътрешното пространство на корпуса сферична метална пластина е изпълнена с неподвижно закрепена към задната и страна метална решетка, чиято форма е идентична на формата на металната пластина.
[0019] Сферичната метална решетка е изпълнена от конструкционна стомана с постоянна дебелина на стената от 3 до 5 мм., със симетрично оформени отвори по цялата повърхност, с диаметър от 10 до 40 мм.
[0020] Съгласно едно вариантно изпълнение на бойната част във вътрешното пространство на корпуса е монтирана метална сферична пластина, към предната повърхнина на която са закрепени готови кинетични елементи.
[0021] Кинетичните елементи могат да бъдат изпълнени с различна форма, за предпочитане куб, многоъгълник, сфера или друга форма.
[0022] Взривателното устройство е изпълнено като челно-дънно предпазителен тип, като челната част включва електронна система за близка локация, състояща се от неконтактен оптичен датчик за измерване на разстояние и двойка оптикоелектронни прибори -светодиод / фототранзистор.
[0023] Съгласно едно предпочитано изпълнение, взривателното устройство е изпълнено като дънен взривател с три степени на предпазване, съответно електрическа, инерционна и пиротехническа,
[0024] Съгласно едно предпочитано изпълнение електронната система включва радиосензор, разположен в челната част и съдържащ автодин, свързан с процесорен блок и усилвател на изходния сигнал на радиосензора.
[0025] Изстрелът с насочен поток съгласно изобретението се отличава с подобрена ефективност при поразяване на различни по вид и разположение обекти, която се изразява в повишена поразяваща способност, както и осигурява значително по размери поразявано осколочно поле. Елементите на бойната част са изпълнени и разположени така, че при взривяване, продуктите на детонация въздействат върху сферичната пластина и решетката, при което благодарение на конструктивното оформяне на двата споменати елемента се образува насочен поток от високоскоростни компактно движещи се поразяващи елементи (в зависимост от количеството на отворите на решетката), както и кинетични елементи, получени от разрушаването на сферичната решетка, движещи се по посока на полета на гранатата, като заедно с това предвидените концентратори на напрежение по цилиндричната част на корпуса способствуват за радиално разпространяване на готовите поразяващи кинетични елементи и по този начин допълнително увеличават ефективността на поразяване на всички целите и обектите, намиращи се в зоната на действие.
[0026] Ефективността на бойната глава се дължи още и на подходящо оформеният екраниращ елемент, запресован в разривният заряд, доколкото специфично оформеното двойно сферично тяло от инертен материал, със своите геометрични параметри изпълнява функцията на генератор на енергия, като управлява фронта на взривно формиралата се детонационната вълна по такъв начин, че същата приляга едновременно по цялата външна образуваща на сферична облицовка, като едновременно с това благоприятства достигането на максимално ускоряване на формиралите се кинетични елементи.
[0027] Конструкциятя на бойната част е значително опростена и същевременно технологична за производство.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
[0028] Изстрелът с насочен поток от високосоростни кинетични елементи, обект на изобретението се пояснява по- детайлно с помощта на придружаващите описанието чертежи, където:
Фиг. 1 - показва общ вид на изстрела с граната, съдържаща бойна част и задвижващ възел със стабилизатори, обект на изобретението.
Фиг. 2 - показва общ вид на гранатата с бойна част и задвижващ възел.
Фиг. 3 - напречен разрез на бойна част от фиг. 1.
Фиг.4. - показва напречен разрез на вариантно изпълнение на бойната част със сферична пластина и сферична решетка
Фиг.4.1 — показва варианти на разполагане на отворите по сферичната решетка. Фиг.5 - показва вариантно изпълнение на бойната част, със сферична пластина и закрепени към предната и част готови поразяващи елементи.
Фиг.5.1 - показва варианти на разполагане на готови поразяващи елементи, с различна фирма, закрепени към сферичната пластина.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО.
[0029] По-нататък в описанието ще бъде представено едно примерно изпълнение на изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични поразяващи елементи, като описаните конструктивни особенности и параметри на отделните елементи и възли могат да бъдат приложени в различни вариантни изпълнения и модификации, при което имат еквивалентно действие или функционално предназначение и осигуряват описаният полезен ефект от използването на изстрелът, обект на изобретението. В този смисъл примерното изпълнение на изстрелът съгласно изобретението трябва да се разглежда и тълкува като илюстрация на идеята на предложеното техническо решение, което не ограничава използването и на други вариантни изпълнения.
Изобретението се пояснява по-добре със следното примерно изпълнение.
[0030] Изстрел с високоскоростни кинетични елементи съгласно изобретението се състои от бойна част 1 и задвижващ възел, състоящ се от реактивен двигател 2 и барутен стартов заряд със стабилизатор 3. /фиг.1/ [0031] Бойната част 1 включва корпус 4, изработен от стъклонапълнен полиамид, с цилиндрично-сферична форма, в която са разположени последователно “отзад-напред” дънно взривателно устройство 5, предната част на което е обхванато от заряд 6, съдържащ бризантно взривно вещество, като в него е запресован екраниращ елемент 7, а пред екраниращият елемент 7 е монтирана сферично оформена метална пластина 8. Пред сферичната пластина 8 е монтиран фиксиращ пръстен 9, а към предната част на корпуса 1 е закрепен неподвижно, например чрез резбово съединение, съединителен конус 10, свързан неподвижно посредством деформируема връзка с цилиндрична втулка 12. Към цилиндричната втулка 12 е закрепена челната част на взривателното устройство 13, което посредством проводник 11 е свързано с дънната част на взривателното устройство 5.
[0032] Съгласно едно предпочитано изпълнение, корпуса 4 на бойна част 1, може да бъде изработен от стомана, като по външната цилиндрична част, могат да бъдат нанесени концентратори на напрежение, чието предназначение при разрив да се формират радиално разпространяващи се кинетични елементи, които могат да имат правоъгълна, квадратна, ромбоидна и др. форми, като тяхната маса за предпочитане е да е не помалка от 0,001 kg.
[0033] Характерна особенност на бойната част 1 е конструктивното изпълнение на екраниращият елемент 7, разположен между дънното взривателно устройство 5 и разривният заряд 6 и сферичната пластина 8, който е оформен като двойно изпъкнало тяло, при което от към страната към дънното взривателно устройство 5 има сферична форма, а от към страната на сферичната пластина 8 има формата на пресечен конус със заоблени преходи от една повърхнина към друга. Екраниращият елемент 7 за предпочитане е изработен от плътен инертен материал, като геометричните му параметри и форма са съобразени с конструктивните особенности на конкретната бойна част 1, респективно с поразяваните обекти, за които ще бъде приложен изстрелът.
[0034] Съгласно едно предпочитано изпълнение на бойната част, сферичната метална пластина 8 е изпълнена с променлива дебелина на стената, прогресивно намаляваща от върха към основата.(от най-изпъкналата част към краищата на пластината).
[0035] Съгласно едно предпочитано изпълнение на бойната част 1, монтираната във вътрешното пространство на корпуса 4 сферично оформена метална пластина 8 е изпълнена с неподвижно закрепена към задната и страна метална решетка 14, /фиг.4/, чиято форма е идентична на формата на металната пластина 8.
[0036] Характерна особенност е, че сферичната решетка 14 е изпълнена от конструкционна стомана с постоянна дебелина на стената от 3 до 5 мм със симетрично оформени отвори по цялата повърхност /фиг.4.1/, с диаметър от 10 до 40 мм, като количеството им се определя конструктивно в зависимост от функционалната необходимост.
[0037] Съгласно едно вариантно изпълнение на бойната част 1, във вътрешното пространство на корпуса 4 е монтирана метална сферична пластина 8, към предната повърхнина на която са закрепени кинетични елементи 15 /фиг.5/. Кинетичните елементи 15 могат да бъдат изпълнени с различна форма, за предпочитане куб, многоъгълник, сфера, както и други форми, /фиг.5.1/
[0038] Съгласно изобретението в бойната част 1 е подходящо да се използват метални пластини 8 с изотропни механични свойства и ситно-зърнеста структура на зърното на материала, с централен ъгъл на разтвора от 110° до 170°, както и разривен заряд 6, съдържащ еднородни взривни вещества.
[0039] Сферичната метална пластина 8 способствува за получаването на силни ударни вълни в плътен газ от продуктите на детонация, движещи се със скорост от 16...20 км/с. В процеса на динамично деформиране на сферичната облицовка 8, формиралият се газ от продуктите на детонация в ударната вълна се нагрява до температура по-голяма от 100 000 К.
[0040] В зависимост от характера и вида на поразяваните цели подходящо е металната пластина 8 да е изработена от пластично деформируем материал, способен да възприема високи разтягащи напрежения ( мед или чисто желязо ARMKO). Под действието на взривното течение на материала на металната пластина 8, кристалите от структурата се превръщат в нишковидни, дължината на които зависи от техните размери, а свойствата от кристалографичното направление.
[0041] Сферично оформената метална пластина 8 може да е изпълнена и от материали със сформирана еднаква кристалографична насоченост на зърната и с равномерна стълбовидна структура, ориентирана по нормалата към образуващата повърхност на металната пластина 8. Основните механични свойства на кристалите, така също и плътността, скоростта на звука, динамичното свиване и т.н. се явяват тензори и векторни величини, които са различни при различни кристалографични направления. Така например при използване на метална пластина 8 от мед, в зависимост от кристалографичното направление на зърната, скоростта на звука в пластината 8 се изменя от 2,8 км/с до 4,7 км/с, като по този начин максималната скорост на формиралият се високоскоростен кинетичен елемент и неговата дължина могат да се изменят в зависимост от кристалографичното направление на зърната на материала на металната пластина 8. В резултат на описаната зависимост от кристалографичното направление на зърната, плътността на формиралият се високоскоростен кинетичен елемент се увеличава до 1,5 пъти.
[0042] Характерна особенност при динамичното деформиране на сферичната пластина 8, е че формиралата се текстура и микроструктура на материала, пластичността, скоростта на звука и други механични параметри на материала се установяват в направление по нормалата към повърхността на сферичната пластина 8, което позволява да се формира високоскоростен компактен елемент с по-голяма максимална скорост в границите на 1,25 до 1,5 пъти по-голяма в зависимост от използваните материали (мед, медни сплави, алуминий и алуминиеви сплави, желязо, тантал и др.)
[0043] Друга характерна особенност в процеса на динамично взривно деформиране на сферичната метална пластина 8 и по-нататъшното инерционно течение е това, че в средата зад фронта на детонационната вълна протичат процеси, които подпомагат установяването на термодинамично равновесие.
[0044] Съгласно изобретението, взривателното устройство (5,13) е изпълнено като челно-дънно предпазителен тип, където челната част 13 е изпълнена като електронна система за близка локация, а дънната част 5 е конструирана с три степени на предпазване, съответно електрическа, инерционна и пиротехническа, като по този начин се осигурява необходимата безопасност при служебно манипулиране, при изстрел, както и се осигурява безопасно далечно взвеждане /задействане/.
[0045] Характерна особенност, е че челно-дънното взривателно устройство (5, 13) обезпечава неконтактно действие и дистанция на разрива на бойната част от 6...10 метра от целта, като разстоянието на взвеждане може да се определя в производствени условия, в ефективни граници, в зависимост от поразяваните цели.
[0046] Характерна особенност на бойната част 1, по-специално на възела за взривно формиране на високоскоростни кинетични елементи е конструктивното му оформяне и оразмеряване, както и взаимното разположение на металната сферична облицовка 8, взривното вещество 6 и генератора на енергия 7, което определя действието им по такъв начин, че след инициирането на взривното вещество 6 от дънното взривателно устройство 5, металната сферичната метална пластина 8, в резултат на образуваният фронт на детонационна вълна се деформира динамично и практически формира съсредоточен поток от високоскоростни компактни поразяващи елементи, осигуряващи ефективно поразяващо действие в зоната на действие.
[0047] Задвижващият възел на изстрелът съгласно изобретението се състои от реактивен-маршов двигател и стартов барутен двигател със стабилизатор, непоказани на фигурите. В зависимост от поразяваните цели е възможно да се използва и задвижващ възел, в който се използва дву-режимен реактивен двигател със стабилизатор.
ДЕЙСТВИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
[0048] Използването на описаният до тук изстрел с насочен поток на високоскоростни кинетични еелементи може да бъде представено по следният начин:
[0049] Бойната част 1 се свързва със задвижващ възел /носител/, състоящ се от реактивен двигател 2 и стартов барутен заряд 3 или на двустепенен реактивен двигател със стабилизатор, като след произвеждането на изстрел под действието на създалата се реактивна сила от стартовия барутен заряд 3, гранатата започва да се движи и извършва постъпателно-въртеливо движение, вследствие на което действуват линейно-инерционни сили. Задействат се инерционните механизми на пирозакъснител-възпламенителя на реактивния двигател 2 и на челно-дънното взривателно устройство (5, 13) на бойната част 1.
[0050] След предварително определен период от време от траекторията на полета, инерционните механизми престават да действат, при което се задейства реактивният двигател 2, а дънното взривателно устройство 5 преминава в бойно положение, т.е. гранатата е готова да срещне целта.
[0051] При доближаване на изстрела на разстояние 6...10 м от целта се задейства взривателното устройство (5,13), което подава детонационен импулс на разривният заряд 6.
[0052] Благодарение на конструкцията на бойната част 1 се формира фронт на детонационната вълна, с определена форма и характеристики, които деформират динамично сферичната метална пластина 8, при което се формира високоскоростен компактен поразяващ елемент, чиято маса съставлява 90% от началната маса на сферичната пластина 8 и се движи със начална скорост от 2,5...3 m/s.
[0053] Едновременно с това образувалите се при детонацията продукти се разпространяват и в радиално направление, като се формира радиално поле на поразяване в зоната на действие на бойната част 1.
[0054] В случай, че гранатата не срещне цел или преграда, тя преминава в следващ режим на самоликвидация, като автоматично се задейства взривателното устройство 5, което подава детонационен импулс на разривния заряд 6 от взривно вещество.
[0055] Благодарение на описаното по-горе конструктивно оформяне на бойната част 1, при детонирането на взривното вещество се формира фронт на детонационната вълна с определена форма и характеристики, определени още и от екраниращият елемент 7, въздействащ като генератор на енергия, която динамично деформира сферичната метална пластина 8 и металната решетка 14, в резултат на което се формира съсредоточен, високоскоростен поток от кинетични поразяващи елементи, движещ се със начална скорост от 2,5...3 m/s. Формиралият се високоскоростен поток от кинетични поразяващи елементи продължава своето движение по направлението на първоначално зададената траектория на гранатата, като запазва своята цялост и кинетична енергия на дистанция от десетки метри, достигащи до 100 m и повече, като нанася поражения на целта.
[0056] Ефекта от бронепробиваемостта на високоскоростните кинетични елементи е съпроводено и от задброневи ефект, характерен при взаимодействието и пробиването бронева стомана от кинетични боеприпаси.
1. Бойна част;
2. Реактивен двигател;
3. Стартов барутен заряд със стабилизатор;
4. Корпус на бойната част;
5. Дънна част на взривателното устройство;
6. Взривно вещество на разривният заряд;
7. Екраниращ елемент /генератор на енергия/
8. Сферична метална пластина;
9. Притискащ пръстен;
10. Съединителен конус;
11. Проводник;
12. Дистанционна втулка;
13. Челна част на взривателното устройство;
14. Сферична метална решетка;
15. Готови кинетични елементи.

Claims (12)

  1. ПАТЕНТНИ ПРИТЕНЦИИ
    Изстрел, състоящ се от граната с бойна част и свързан към нея задвижващ възел, състоящ се от реактивен двигател със закрепен към него стабилизатор при което бойната част включва корпус, в който са разположени последователно отзад напред дънно взривателно устройство и разривен заряд, а към предната част на корпуса е закрепена челната част на взривателното устройство, което посредством проводник е свързано с дънната част на взривателното устройство, характеризиращ се с това, че към дънното взривателно устройство /5/ и във вътрешността на заряда /6/ е запресован екраниращ елемент /7/, а пред него са монтирани сферично оформена пластина /8/ и фиксиращ пръстен /9/, при което в предната част на корпуса /4/ е закрепен неподвижно съединителен конус /10/, свързан неподвижно посредством деформируема връзка с дистанционна цилиндрична втулка /12/, свързана от своя страна с челната част на взривателно устройство /13/.
  2. 2. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че корпусът /4/ е с цилиндрична форма и за предпочитане е изпълнен от стъклонапълнен полиамид.
  3. 3. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че корпусът /4/ на бойната част /1/ е изработен от стомана, като по външната цилиндрична част са изпълнени /нанесени/ концентратори на напрежение.
  4. 4. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че Екраниращият елемент /7/ е разположен между дънното взривателно устройство /5/ и сферичната пластина /8/ и е изпълнен като двойно изпъкнало тяло, което от към страната към дънното взривателно устройство /5/ и разривният заряд /6/ има сферична форма, а от към страната на сферичната пластина /8/ има формата на пресечен конус, със заоблени преходи от една повърхнина към друга.
  5. 5. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че екраниращият елемент /7/ е изработен от плътен инертен материал.
  6. 6. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че сферичната пластина /8/ е метална, с дебелина на стената от 3 до 6 мм. и централен ъгъл на разтвора от 110° до 170°.
  7. 7. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че сферичната пластина /8/ е изработена от пластично деформируем метал материал, например мед или чисто желязо (тип ARMKO), способен да възприема високи разтягащи напрежения.
  8. 8. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че сферичната метална пластина /8/ е изпълнена с променлива дебелина на стената от 3 бмм, прогресивно намаляваща от върха към основата.
  9. 9. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че монтираната във вътрешното пространство на корпуса /4/ сферична метална пластина /8/ е изпълнена с неподвижно закрепена към задната и страна метална решетка /14/, чиято форма е идентична на формата на металната пластина /8/.
  10. 10. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че сферичната метална решетка /14/ е изпълнена от конструкционна стомана с постоянна дебелина на стената от 3 до 5 мм., със симетрично оформени отвори по цялата повърхност, с диаметър от 10 до 40 мм.
  11. 11. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че във вътрешното пространство на корпуса /4/ е монтирана метална сферична пластина /8/, към предната повърхнина на която са закрепени готови кинетични елементи /15/.
  12. 12. Изстрел съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че кинетичните елементи /15/ са изпълнени с различна форма, за предпочитане куб, многоъгълник, сфера или друга форма.
BG112748A 2018-06-07 2018-06-07 Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи BG112748A (bg)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112748A BG112748A (bg) 2018-06-07 2018-06-07 Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи
EA202190015A EA202190015A1 (ru) 2018-06-07 2019-06-12 Выстрел с направленным потоком высокоскоростных поражающих элементов
PCT/BG2019/000011 WO2019232597A1 (en) 2018-06-07 2019-06-12 Shot with a directed flow of high-speed kinetic elements
EP19739863.9A EP3803261A1 (en) 2018-06-07 2019-06-12 Shot with a directed flow of high-speed kinetic elements

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG112748A BG112748A (bg) 2018-06-07 2018-06-07 Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG112748A true BG112748A (bg) 2019-12-31

Family

ID=67296902

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG112748A BG112748A (bg) 2018-06-07 2018-06-07 Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP3803261A1 (bg)
BG (1) BG112748A (bg)
EA (1) EA202190015A1 (bg)
WO (1) WO2019232597A1 (bg)

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE740812A (bg) * 1969-10-27 1970-07-27
DE2136789A1 (de) * 1971-07-23 1973-02-01 Messerschmitt Boelkow Blohm Hohlladungs-gefechtskopf
DE3302307C2 (de) * 1983-01-25 1985-01-10 Messerschmitt-Bölkow-Blohm GmbH, 8000 München Hohlladungsgefechtskopf
RU2118788C1 (ru) 1996-06-25 1998-09-10 Научно-исследовательский институт специального машиностроения Московского государственного технического университета им.Н.Э.Баумана Надкалиберная граната
DE102006018687A1 (de) * 2006-04-21 2007-11-08 TDW Gesellschaft für verteidigungstechnische Wirksysteme mbH Umschaltbare Ladung
RU2362962C1 (ru) 2007-10-23 2009-07-27 Государственное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Московский Государственный Технический Университет им. Н.Э. Баумана" Осколочно-пучковая надкалиберная граната "тверитянка"
FR2966582B1 (fr) * 2010-10-25 2013-04-26 Nexter Munitions Charge formee multimodes
EP3414514A1 (en) * 2016-02-08 2018-12-19 Petkov, Stancho Petkov A fragmentation shot with ready destructive elements

Also Published As

Publication number Publication date
EA202190015A1 (ru) 2021-08-25
EP3803261A1 (en) 2021-04-14
WO2019232597A1 (en) 2019-12-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2512052C1 (ru) Пучковая граната "гостижа" с зонтичным устройством раскрытия боевой части к ручному гранатомету
EP2205929B1 (en) System for protection against missiles
EA006030B1 (ru) Снаряды с большой бронебойной силой и боковым воздействием со встроенным разрушающим узлом
US20150047496A1 (en) System for protection against missiles
US9482499B1 (en) Explosively formed projectile (EFP) with cavitation pin
US3703865A (en) Electronically controlled aimed blast warhead
RU2498204C2 (ru) Танковый осколочно-пучковый снаряд
US7152532B2 (en) Projectile with a sub-caliber penetrator core
US6868791B1 (en) Single stage kinetic energy warhead utilizing a barrier-breaching projectile followed by a target-defeating explosively formed projectile
RU2148244C1 (ru) Снаряд с готовыми поражающими элементами
KR102033772B1 (ko) 탄약
BG112748A (bg) Изстрел с насочен поток от високоскоростни кинетични елементи
RU2127861C1 (ru) Боеприпас для поражения снарядов вблизи защищаемого объекта
US11512930B2 (en) Reactive armor
RU2236667C1 (ru) Осколочный или осколочно-фугасный боеприпас
RU193124U1 (ru) Универсальная кумулятивная мина
RU2520191C1 (ru) Легкий снаряд орудия ближнего действия (горного, пехотного)
RU85996U1 (ru) Боевая часть
JP7128205B2 (ja) 選択可能な迎え角を有する発射物
RU2314483C1 (ru) Осколочно-фугасная авиационная бомба
EA041140B1 (ru) Выстрел с направленным потоком высокоскоростных поражающих элементов
RU2230284C2 (ru) Кассетный снаряд "хорс"
RU2365868C1 (ru) Осколочно-фугасная авиабомба
BG112404A (bg) Кумулативно-осколочна граната
RU2510484C1 (ru) Граната "болотея" к ручному гранатомету, содержащая кассетную боевую часть с осколочными субснарядами