BG111755A - Екстремен оптичен стрелкови симулатор - Google Patents

Екстремен оптичен стрелкови симулатор Download PDF

Info

Publication number
BG111755A
BG111755A BG111755A BG11175514A BG111755A BG 111755 A BG111755 A BG 111755A BG 111755 A BG111755 A BG 111755A BG 11175514 A BG11175514 A BG 11175514A BG 111755 A BG111755 A BG 111755A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
smoke
emitter
laser
target
ammunition
Prior art date
Application number
BG111755A
Other languages
English (en)
Inventor
Емил Миланов
Васил ТИНЧЕВ
Original Assignee
"Ведрекс" Оод
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by "Ведрекс" Оод filed Critical "Ведрекс" Оод
Publication of BG111755A publication Critical patent/BG111755A/bg

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41AFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS COMMON TO BOTH SMALLARMS AND ORDNANCE, e.g. CANNONS; MOUNTINGS FOR SMALLARMS OR ORDNANCE
    • F41A33/00Adaptations for training; Gun simulators
    • F41A33/02Light- or radiation-emitting guns ; Light- or radiation-sensitive guns; Cartridges carrying light emitting sources, e.g. laser
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41AFUNCTIONAL FEATURES OR DETAILS COMMON TO BOTH SMALLARMS AND ORDNANCE, e.g. CANNONS; MOUNTINGS FOR SMALLARMS OR ORDNANCE
    • F41A33/00Adaptations for training; Gun simulators
    • F41A33/04Acoustical simulation of gun fire, e.g. by pyrotechnic means
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41GWEAPON SIGHTS; AIMING
    • F41G3/00Aiming or laying means
    • F41G3/26Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying
    • F41G3/2616Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying using a light emitting device
    • F41G3/2622Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying using a light emitting device for simulating the firing of a gun or the trajectory of a projectile
    • F41G3/2655Teaching or practice apparatus for gun-aiming or gun-laying using a light emitting device for simulating the firing of a gun or the trajectory of a projectile in which the light beam is sent from the weapon to the target
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F41WEAPONS
    • F41JTARGETS; TARGET RANGES; BULLET CATCHERS
    • F41J5/00Target indicating systems; Target-hit or score detecting systems
    • F41J5/24Targets producing a particular effect when hit, e.g. detonation of pyrotechnic charge, bell ring, photograph

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Radar, Positioning & Navigation (AREA)
  • Toys (AREA)
  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
  • Telescopes (AREA)

Abstract

Екстремният оптичен стрелкови симулатор се използва за отборни военни игри, спортни състезания и като тактически тренажор. Той се състои от симулативно оръжие и персонална мишена, като при симулативното оръжие се монтират два излъчвателя - излъчвател (1) с тесен сноп, в който като източник е инсталиран лазерен или нелазерен светодиод, а така също и излъчвател (2) с широк сноп, с инсталиран в него нелазерен светодиод, като при приемане на сигнал от излъчвателя с ниска разходимост (1), се симулира точно попадение в персоналната мишена, посредством монтиран на нея «боеприпас» за звуков пироефект с дим (3), а при приемане на сигнал от излъчвателя с висока разходимост (2), се задействат устройства (4) за звукова симулация на прелитащи куршуми, светодиодна светлинна индикация и механична вибрация. Целта е в оптическите симулатори от типа „laser tag“ да се добавят екстремен ефект и симулация на прелитащи куршуми. 3 претенции, 3 фигури

Description

Екстремен оптичен стрелкови симулатор
Област на техниката
Изобретението се отнася до екстремен оптичен стрелкови симулатор с приложение за отборни военни игри, колективен спорт и тактически стрелкови тренажори.
Предшестващо състояние на техниката
С Известна е «светлинна пушка» при която изстрелът се симулира от нелазерен излъчвател обикновено с източник инфрачервен светодиод, а пък персоналната мишена за приемане и отчитане на попаденията от симулатора, монтирана на тялото на играча съдържа матрица фотоприемници и обработваща и регистрираща попадението електроника /1/. Подобни системи се разпространиха под търговското наименование «outdoor laser tag».
Недостатък на «светлинната пушка» се явява относително широкия оптичен сноп, който се използува за симулация на изстрел, сравнен с лазерна система от този тип, което прави нереалистично лесно уцелването. Затова трудно може да се прилага като спорт или тренажор.
Друг недостатък на «светлинната пушка» е липсата на «боеприпас» с екстремен ефект за играча при улучване примерно такъв който причинява болка или стрес. Този недостатък обикновено прави играта безинтересна за играчи над 14 годишна възраст, т.е. когато ефектите са само електронни като при детска играчка.
Недостатък на «светлинната пушка» също така е липсата на симулация за «прелитащи куршуми» отделно от тази за точно попадение, която да предупреди играча, че се намира под обстрел.
Известен е и специален «боеприпас», а именно желатиново топче за пейнтбол /2/ и маркер за игра на пейнтбол /3/. Благодарение на това, че маркерът за игра изстрелва топчето с дозирано налягане на газа, се постига далекобойност около 30 метра и скорост от 90 m/s, има чувство за удар и болка от топчето за пейнтбол, чиято маса е около 3 g, а така също има ясно забележими петна от удара на специалния «боеприпас», които могат да се измиват тъй като съдържат водоразтворими багрила. Видимото маркиране при попадение дава възможност за спортно отчитане на резултата, а чувството за удар, болка и свистенето на близко прелитащите топчета, вдигат адреналина и към днешна дата превръщат пейнтбола в най-популярния екстремен спорт и атракция, който се играе от милиони играчи.
Недостатък на пейнтбола е ниската далекобойност в сравнение със «светлинната пушка». При нея далекобойността е 200-300 метра, което е около 10 пъти повече отколкото при пейнтбола. Този недостатък е непреодолим за пейнтбола и за всяка система с изстрелване на твърда частица за симулация на изстрел, защото за да се постигне такава далекобойност, началната скорост и съответно кинетичната енергия на изстрелваната частица, ще придобият стойности причиняващи тежки наранявания на човека или летален изход.
Друг недостатък на пейнтбола е необходимостта от използване на защитна маска за лице, защото силата на удара от топчето в окото на човека може да предизвика ослепяване. Този недостатък не дава възможност да се играе в публични пространства като градските паркове, налага играта да се 2 провежда в безлюдни природни райони или в специално оборудвани игрища със защитни мрежи за наблюдателите на играта. Това налага и относително висока минимална възрастова граница за участие в играта - обикновено над 16 годишна възраст на играчите. Отделно маската се изпотява при игра, което причинява дискомфорт и не дава добра видимост.
Недостатък на пейнтбола е замърсяването на природната среда с петна от боя и остатъци от обвивката на топчетата, поради което е желателно да се играе само на специално оградени игрища. Също така механичното маркиране на удара, за разлика от електронното, което е реализирано при «светлинната пушка», не дава възможност за точно отчитане на резултата и автоматично блокиране на стрелбата, а така също изисква честата намеса на съдия, която може да бъде спорна.
Недостатък на пейнтбола е ниската точност на стрелба и голямото разсейване на попаденията, предизвикани от това, че маркерът за пейнтбол представлява гладкостволна система за изстрелване. При електронните лазерни или оптични симулатори няма разсейване на попаденията, а точността на стрелбата е висока, което като симулация приближава тези системи до действителното нарезно леко стрелково оръжие.
Техническа същност на изобретението
Екстремният оптичен стрелкови симулатор се състои от симулативно оръжие и персонална мишена. Съгласно изобретението в симулативното оръжие се монтират два излъчвателя - излъчвател с тесен сноп (т.е. имащ ниска разходимост), с инсталиран в него лазерен или нелазерен светодиод и излъчвател с широк сноп (имащ по-висока 3 разходимост). При приемане на сигнал от излъчвателя е ниска разходимост се симулира точно попадение в персоналната мишена, посредством монтиран на нея «боеприпас» за звуков пироефект с дим, а при приемане на сигнал от излъчвателя с висока разходимост се задейства звукова симулация за прелитащ куршум, съпътствана от светодиодна светлинна индикация и механична вибрация на мишената.
Специалният «боеприпас» за звуков пироефект с дим се монтира при персоналната мишена, най-добре върху каска на играча и се състои от цилиндричен метален корпус, прикрепян V към мишената с помощта на винтова резба, като вътре в него е разположен електрозапалителен капсул за многократна употреба, состоящ се от керамична подложка със спирален канал, в който се монтира нагревателен проводник, заварен в единия си край към централен електрод , а така също към пружинен контакт в другия си край. В механичен контакт с нагревателния проводник се намира цилиндричен сменяем консуматив, чиято долна страна се състои от три слоя, а именно един тънък слой леснозапалимо вещество, над който е разположен малък барутен заряд, следван ζ* от трети капсулиращ слой. Тази многослойна структура е оградена от цилиндрична димка, състояща се от основно вещество, отделящо дим при горенето си. Към основното вещество на цилиндричната димка са добавени и други химически компоненти, които при горенето си отделят цветни аерозолни частици, служещи за визуално отличаване на първо, второ, трето или повече точни попадения от излъчвателя с тесен сноп в мишената. На края корпусът на «боеприпаса» се затворя посредством резбово съединение с метално капаче, в което са пробитии дюзи за изпускане на барутните газове и оцветения дим.
.'.•«“ад . . “ - < -- .-.-- - ...-4 -- 4 »=·.*“> *-=>/Λ;-¢== ~-'.':-f • · · ··«· ··* ^ · ····· ·····« · »»*<
На екстремния оптичен стрелкови симулатор може да се монтира нелазерен излъчвател с тесен сноп (т.е. с ниска разходимост). Образът на кристала на разположения в него излъчващ нелазерен светодиод, се проектира посредством събирателна леща над диафрагма , имаща отвор по-малък от този на образа, който отвор може да се разглежда като близък до точков източник на излъчване, и се намира във фокуса на втора събирателна леща, която изпълнява функциите на колиматор. При това разходимостта на лъча от нелазерния излъчвател може да придобие параметри близки до тези на лазерен, но с широка W спектрална характеристика на излъчване, относително ниска мощност и абсолютна безопасност за зрението на човека.
Основно предимство на изобретението е това, че се използва специален „боеприпас“ за отчитане на точно попадение в електронни системи за симулация тип „светлинна пушка“ или «outdoor laser tag» с екстремен ефект на гръм от барутен заряд, който «боеприпас» е безопасен при експлоатация, но предизвиква ефект на стрес в играча, без болка и механични увреждания както при пейнтбола. По този начин при екстремните военни игри долната възрастова граница на потенциалните играчи може да се снижи, но желаещите екстремен ефект пълнолетни играчи не биха намаляли и дори ще се увеличат. Също така този специален «боеприпас» маркира попадението с цветен дим, което е много по-добра визуализация за спортна игра в сравнение с петното боя при пейнтбола и е видимо от голямо разстояние както от играчите, така и от евентуалната публика на игрите. Конструкцията на специалния «боеприпас» го прави напълно безвреден за играча. Той е пожаробезопасен, не изхвърля никакви замърсяващи околната среда остатъци, освен цветен дим. Специалният «боеприпас» съдържа корпус и електродетонатор за 5 многократна употреба и се зарежда с относително евтин цилиндричен сменяем консуматив.
Важно предимство на изобретението е и това, че с него при системите «outdoor laser tag» се постига много близка до реалния бой симулация. Така те вече ще могат да притежават сигнал, известяващ играча за близко прелитащи куршуми в рамките на определен ъгъл на отклонение от точната стрелба. Освен това ще е необходима висока точност на стрелбата за приемане на точно попадение, дистанцията на симулирана стрелба ще е като при действително оръжие - до 500 метра. Друго предимство на изобретението е, че всичко това може да се постигне на основата на нелазерна технология с гарантирана безопасност за играчи и зрители на играта. Запазва се традиционната за «outdoor laser tag» симулация на елекронно зададени брой патрони, симулация на конкретна далекобойност и скорострелност, идентична с тази на реалното оръжие. Така «outdoor laser tag» системите чрез настоящето изобретение може да се превърнат в перфектен военен тренажор и популярен екстремен спорт.
Обяснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява функционална блокова схема на екстремен оптичен стрелкови симулатор.
Фигура 2 е сборен чертеж на специален «боеприпас» със звуков ефект и дим за екстремен оптичен стрелкови симулатор.
Фигура 3 представлява чертеж на оптичната система на нелазерен излъчвател с тесен сноп на излъчване за екстремен оптичен стрелкови симулатор.
Примери за изпълнение
Екстремният оптичен стрелкови симулатор (фиг.1) се състои от симулативно оръжие и персонална мишена, като персоналната мишена по форма представлява каска, жилетка или двете едновременно. По повърхността на персоналната мишена са монтирани фотодатчици, а в специален корпус е вградена обработваща попадението електроника и устройствата реализиращи ефектите за попадение.
При симулативното оръжие се монтират два излъчвателя излъчвател 1 с тесен сноп (т.е. имащ ниска разходимост), с инсталиран в него лазерен или нелазерен светодиоден източник; и излъчвател 2 с широк сноп (висока разходимост),
При персоналната мишена се монтират няколко (примерно три броя) «боеприпаси», за звуков пироефект с дим 3 и устройства за звукова симулация за прелитащи куршуми, светодиодна светлинна индикация и механична вибрация 4.
Двата излъчвателя могат да излъчват едновременно различен код ,примерно тонален, над носещ сигнал (по-надолу в текста това е първи случай), или един и същи цифров код последователно за къс период от време при симулиране на изстрел (по-надолу в текста това е втори случай). Когато в първия случай се приеме сигнал само от излъчвателя с широкия сноп 2 или само една последователност от цифровия код, излъчен във втория случай, се задействат устройства за звукова симулация на прелитащи куршуми, светодиодна светлинна индикация и механична вибрация на мишената 4. Когато обаче се приеме сигнал от излъчвател 1 с тесен сноп в първия случай , или и двете цифрови последователности на кода, излъчени във втория случай, се задействат последователно по ред на номерата 7 «боеприпаси» за звуков пироефект с дим 3. При първо попадение се задейства «боеприпас» за звуков пироефект с дим 3, като дима е оцветен примерно в бяло. При второ попадение (втори загубен живот) се задейства «боеприпас» за звуков пироефект с дим 3, изпускащ зелен дим, а при трето прието попадение от персоналната екипировка (край на играта), се задейства «боеприпас» за звуков пироефект с дим 3, който примерно изпуска червен дим.
От своя страна «боеприпасът» за звуков и пироефект с дим (фиг.2), монтиран при мишената на екстремния оптичен стрелкови симулатор, се състои от цилиндричен метален корпус 5, прикрепян към мишената с помощта на винтова резба, като вътре в него е разположен електрозапалителен капсул за многократна употреба, състоящ се от керамична подложка 6 със спирален канал в който се монтира нагревателен проводник 7, заварен в единия си край към централен електрод 8, а така също към пружинен контакт 9 в другия си край. В механичен контакт с нагревателния проводник 7 се намира цилиндричен сменяем консуматив, който предизвиква звуков пироефект и запалва поставена в корпуса на «боеприпаса» цилиндрична димка 12, изградена от вещество, отделящо дим при тореното си, като то съдържа добавки освобождаващи при запалването си цветни аерозолни частици, служещи за визуално отличаване на първо, второ, трето или повече точни попадения от излъчвателя 1 в мишената, като корпуса 5 на «боеприпаса» се затворя посредством резбово съединение, с метално капаче 14 в което са пробитии дюзи за изпускане на барутните газове и оцветения дима.
Цилиндричният сменяем консуматив, който се поставя в «боеприпаса» за звуков и пироефект с дим (фиг.2), има форма на 8 отворен в горния си край цилиндър, чието дъно се състои от три слоя, а именно един тънък слой леснозапалимо вещество 10, над който е разположен малък барутен заряд 11, следван от трети капсулиращ слой 13. Тази трислойна структура е оградена от цилиндричната димка 12, състояща се от вещество, отделящо дим при тореното си, като то съдържа и добавки освобождаващи при запалване цветни аерозолни частици. В едно примерно изпълнение основният материал от който е изработен този консуматив, е нитроцелулоза, която има свойствата на пластмаса, лесно запалима е, и при тореното си отделя бял дим. Именно от нитроцелулозен материал, съдържащ добавки, които горят с отделяне на цветни аерозолни частици може да са формоват в производството цилиндричната димка 12, както и капсулиращите слоеве 10 и 13 . Между тези капсулиращи слоеве 10 и 13, се затваря малък барутен заряд 11.
Излъчвателят с тесен сноп (т.е. ниска разходимост) 1 (фиг. 1) в един преференциален случай не съдържа лазерен източник (фиг. 3), като образът на кристала на разположения в него излъчващ нелазерен светодиод 15, се проектира посредством събирателна леща 16 над диафрагма 17, имаща отвор по-малък от този на образа. При това този отвор може да се разглежда като близък до точков източник на излъчване и се намира във фокуса на втора събирателна леща 18, служеща като колиматор.
Използване на изобретението
Преди започването на играта или тренировката се зареждат «боеприпасите» за звуков и пироефект с дим 3 с цилиндрични сменяеми пиротехнически консумативи, чиято долна страна се състои от три слоя, а именно един тънък слой леснозапалимо 9 вещество 10, над който е разположен малък барутен заряд 11, следван от трети капсулиращ слой 13, като цялата трислойна структура на дъното на сменяемия консуматив е оградена от цилиндрична димка 12, състояща се от вещество отделящо дим при тореното си, като то съдържа и добавки освобождаващи при запалване цветни аерозолни частици. След това «боеприпасите» за звуков и пироефект с дим 3 се завинтват на предвидените за това места по екипировката на играчите (върху каските). Системите за игра се включват и играта започва.
По време на игра, в случай, че се приеме попадение от излъчвателя с широк сноп 2, то при улучения играч се задействат устройства за звукова симулация на прелитащи куршуми, светодиодна светлинна индикация и механична вибрация 4. Така играчът е предупреден, че се намира под обстрел. Ако той е улучен от точна стрелба на противников играч, т.е. е прието попадение от излъчвателя с тесен сноп 1, то тогава се задейства «боеприпас» за звуков пироефект с дим 3. Вътре в самия «боеприпас» това протича както следва. Първо за части от секундата, под действието на управляван от електроника протичащ ток, се загрява нагревателния проводник 7 до необходимата температура за да прогори допиращия се до него слой леснозапалимо вещество 10 на сменяемия цилиндричен консуматив. Вследствие на това се възпламенява затвореният от всички страни барутен заряд 11, а капсулиращият слой 13 се пръска от налягането на барутните газове и предизвиква звуков пиротехнически ефект. Накрая горящите барутни газове запалват цилиндричната димка 12, състояща се от вещество, отделящо дим, който излиза през дюзите на капачето 14 заедно с барутните газове.
След края на играта активираните «боеприпаси» за звуков 10 пироефект c дим 3 се почистват от твърдите остатъци на горенето и може да се заредят с нови цилиндрични сменяеми консумативи.
Литература
1. BG62 532
2. US 4 634 606
3. US4 531 503

Claims (3)

1. Екстремен оптичен стрелкови симулатор, състоящ се от симулативно оръжие и персонална мишена, характеризиращ се с това, че при симулативното оръжие се монтират два излъчвателя - излъчвател (1) с тесен сноп ,т.е. имащ ниска разходимост, с инсталиран в него лазерен или нелазерен светодиод за източник, и излъчвател (2) с широк сноп или висока разходимост с инсталиран в него нелазерен w светодиод, като при приемане на сигнал от излъчвателя с ниска разходимост (1), се симулира точно попадение в персоналната мишена, посредством монтиран на нея «боеприпас» за звуков пироефект с дим (3), а при приемане на сигнал от излъчвателя с висока разходимост (2), се задействат устройства за звукова симулация на прелитащи куршуми, светодиодна светлинна индикация и механична вибрация (4).
2. «Боеприпас» за звуков пироефект с дим (3), монтиран при мишената на екстремния оптичен стрелкови симулатор съгласно патентна претенция 1, характеризиращ се с това, че се състои от цилиндричен метален корпус (5), прикрепян към мишената с помощта на винтова резба, като вътре в него е разположен електрозапалителен капсул за многократна употреба, състоящ се от керамична подложка (6) със спирален канал в който се монтира нагревателен проводник (7), заварен в единия си край към централен електрод (8), а така също към пружинен контакт (9) в другия си край, като до нагревателния проводник (7) се 1 допира цилиндричен сменяем консуматив, чиято долна страна се състои от три слоя, а именно един тънък слой леснозапалимо вещество (10), над който е разположен малък барутен заряд (11), следван от трети капсулиращ слой (13), като цялата трислойна структура на дъното на сменяемия консуматив е оградена от цилиндрична димка (12), състояща се от вещество, отделящо дим при тореното си, като то съдържа и добавки освобождаващи при запалване цветни аерозолни частици, служещи за визуално отличаване на първо, второ, трето или повече точни попадения от излъчвателя (1) в мишената, а от горната страна «боеприпасът» се затваря посредством резбово съединение, с метално капаче (14), в което са пробити дюзи за изпускане на барутните газове и оцветения дим.
3. Нелазерен излъчвател с тесен сноп, т.е. ниска разходимост, за екстремен оптичен стрелкови симулатор съгласно патентна претенция 1, характеризиращ се с това, че образът на кристала на разположения в него излъчващ нелазерен светодиод (15), се проектира посредством събирателна леща (16) над диафрагма (17), имаща отвор по-малък от този на образа, който отвор може да се разглежда като близък до точков източник на излъчване и се намира във фокуса на втора събирателна леща (18), служеща като колиматор.
BG111755A 2011-10-04 2014-04-29 Екстремен оптичен стрелкови симулатор BG111755A (bg)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG11104611 2011-10-04
PCT/BG2011/000022 WO2013049901A1 (ru) 2011-10-04 2011-11-16 Экстремальный оптический симулятор стрельбы

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG111755A true BG111755A (bg) 2014-10-31

Family

ID=48043131

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG111755A BG111755A (bg) 2011-10-04 2014-04-29 Екстремен оптичен стрелкови симулатор

Country Status (5)

Country Link
US (1) US20140227666A1 (bg)
AU (1) AU2011378749A1 (bg)
BG (1) BG111755A (bg)
RU (1) RU2014117498A (bg)
WO (1) WO2013049901A1 (bg)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US10099117B2 (en) 2013-03-21 2018-10-16 MagneTag LLC Device and method for sensing magnetized objects for an electronic tag game
FR3059811A1 (fr) 2016-12-06 2018-06-08 Michel Chau Dispositif produisant un ecran de fumee synthetique servant de support de projection a une source lumineuse laser, creant des formes geometriques en trois dimensions, appele pseudo-hologramme
JP6935218B2 (ja) * 2017-03-31 2021-09-15 株式会社バンダイナムコアミューズメント シミュレーションシステム及びプログラム
KR102010081B1 (ko) * 2017-12-26 2019-08-12 주식회사 포스코 고강도 고인성 열연강판 및 그 제조방법
CN110044209B (zh) * 2019-05-09 2021-10-01 吉林大学 一种数字化仿真瞄靶训练系统以及训练方法
US12007209B2 (en) * 2019-10-10 2024-06-11 Reactionary Gap, LLC Target training system with simulated muzzle flash elements
US11813537B2 (en) 2021-07-09 2023-11-14 Gel Blaster, Inc. Smart target co-witnessing hit attribution system and method
CA3225228A1 (en) 2021-07-09 2023-01-12 Colin Guinn Extended-reality projectile-firing gaming system and method
US11986739B2 (en) 2021-07-09 2024-05-21 Gel Blaster, Inc. Smart target co-witnessing hit attribution system and method
US11994358B2 (en) 2021-07-09 2024-05-28 Gel Blaster, Inc. Toy projectile shooter firing mode assembly and system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IL177080A0 (en) * 2006-03-15 2007-08-19 Israel Aerospace Ind Ltd Combat training system and method
US8475168B2 (en) * 2007-05-08 2013-07-02 Stuart C. Segall Personnel casualty simulator
RU2374598C2 (ru) * 2007-11-12 2009-11-27 Федеральное государственное унитарное предприятие "Муромский приборостроительный завод" (ФГУП "МПЗ") Дымообразующее пиротехническое средство для подачи сигналов бедствия
DE102009010558B4 (de) * 2009-02-13 2016-06-09 Automotive Lighting Reutlingen Gmbh Lichtmodul für einen Scheinwerfer eines Kraftfahrzeugs und Kraftfahrzeugscheinwerfer mit einem solchen Lichtmodul
DE102009024942A1 (de) * 2009-06-09 2010-12-23 Carl Zeiss Surgical Gmbh Lichtquellenanordnung für eine Beleuchtungsvorrichtung eines medizinisch-optischen Beobachtungsgeräts
US8562351B2 (en) * 2010-10-18 2013-10-22 Lockheed Martin Corporation System and method to detect target hits

Also Published As

Publication number Publication date
WO2013049901A1 (ru) 2013-04-11
AU2011378749A1 (en) 2014-05-15
RU2014117498A (ru) 2015-11-10
US20140227666A1 (en) 2014-08-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BG111755A (bg) Екстремен оптичен стрелкови симулатор
US8312814B2 (en) Simulated hand grenade having a multiple integrated laser engagement system
JP2004069296A (ja) ネットワークに接続されたレーザ標的式の火器訓練システム
US20110111374A1 (en) Training system
US20060166171A1 (en) Explosives simulation apparatus
US20130009364A1 (en) Shooting target with annunciation of engagement of targeted regions of the target
US8777226B1 (en) Proxy target system
WO2008147820A1 (en) System and method for electronic projectile play
US7228801B2 (en) Ballistic tracer platform for shotgun ammunition
KR101593153B1 (ko) 모의 총기용 적외선 발사유닛
US9297618B2 (en) Personal casualty simulator
KR20180115147A (ko) 가상 현실 기술을 이용한 수류탄 투척 시뮬레이션 방법
WO2018218496A1 (zh) 适用于真人cs游戏的可穿戴设备及系统
WO2022051089A1 (en) Target systems and related methods
RU81793U1 (ru) Метательное устройство для имитации боевых действий и метательный снаряд для имитации боевых действий
RU99145U1 (ru) Стрелковый тренировочный комплекс с системой ответного огня
RU2046272C1 (ru) Способ тренировки стрелка на стенде и устройство для его осуществления
RU2634337C2 (ru) Пиротехническое изделие
KR101592501B1 (ko) 비비탄용 사격 시스템
US8894412B1 (en) System and method for mechanically activated laser
RU2477438C1 (ru) Имитатор патрона
KR102062483B1 (ko) 파열이 가능한 오락 사격 게임용 탄환에 사용되는 랜덤방식의 led 타켓
JP3173296U (ja) 複合式着弾点閃光器
CN210268352U (zh) 一种迫击炮对抗模拟器
RU2740958C1 (ru) Учебно-боевой снаряд