BG111207A - Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи - Google Patents

Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи Download PDF

Info

Publication number
BG111207A
BG111207A BG10111207A BG11120712A BG111207A BG 111207 A BG111207 A BG 111207A BG 10111207 A BG10111207 A BG 10111207A BG 11120712 A BG11120712 A BG 11120712A BG 111207 A BG111207 A BG 111207A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
vessel
sedimentation
mass
dispersion system
stability
Prior art date
Application number
BG10111207A
Other languages
English (en)
Inventor
KirilКОЛИКОВ Кирил Kolikov
Original Assignee
КОЛИКОВ КирилKolikov Kiril
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by КОЛИКОВ КирилKolikov Kiril filed Critical КОЛИКОВ КирилKolikov Kiril
Priority to BG10111207A priority Critical patent/BG111207A/bg
Publication of BG111207A publication Critical patent/BG111207A/bg

Links

Landscapes

  • Investigating Or Analysing Materials By Optical Means (AREA)

Abstract

Изобретението се отнася до метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, който намира приложение: в хранителната, козметичната, фармацевтичната, химическата, маслодобивната и други промишлености за изследвания в биомедицината и физикохимията. Хомогенизираната дисперсна система се поставя да седиментира в съд(1), като през предварително избрани интервали от време се измерва определящ параметър и чрез него се установява, в конкретния момент време ti на измерването, отместването qt на центъра на масите Оti , спрямо началното му положение О. Текущата седиментационна стабилност Sti се определя за този конкретен момент време ti като отношение на масата тf на дисперсната фаза към масата т на цялата дисперсна система, изпълваща съда(1), умножена с отношението на времето ti към отместването на центъра на масите qti =OOti на дисперсната система. Краят на седиментационния процес се определя от достигането на максимална стойност q на qti, а пределната седиментационна стабилност S на дисперсната система се изчислява от максимална стойност q и от времето t, за което тя е достигната. От определените стойности на qti, спрямо времето ti, се построява седиментационна крива, чрез която се извършва седиментациония анализ. Чрез метода се постига пълна и прецизна характеристика на процеса на седиментация на дадена дисперснасистема и може да се прилага, независимо от цвят или оптична пропускл

Description

МЕТОД ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА СЕДИМЕНТАЦИОННА СТАБИЛНОСТ И
ИЗВЪРШВАНЕ НА СЕДИМЕНТАЦИОНЕН АНАЛИЗ
НА ТЕЧНИ ДИСПЕРСНИ СИСТЕМИ
ОБЛАСТ НА ТЕХНИКАТА
Изобретението се отнася до метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, който намира приложение: в хранителната, козметичната, фармацевтичната, химическата, маслодобивната и други промишлености; за изследвания в биомедицината и физикохимията.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известно е техническо решение, разкрито в заявка за изобретение с номер [BG51838A], където е описан метод за определяне на седиментационната стабилност на течни дисперсни системи, чрез установяване на отместването на центъра на масите при седиментация. За тази цел се използуват три съда: първите два съда са с еднаква геометрична форма, като дъното на втория съд представлява филтрираща преграда, чрез която той е свързан с третия съд. Вторият съд се изпълва с течната дисперсна система, след което течността се изпомпва в третия съд, а във втория съд остава дисперсната фаза.
Процесите при този метод са: изпълване на първия и на втория съд с хомогенизирана течна дисперсна система; изпомпване на течната среда от втория съд през филтрираща преграда чрез устройство, монтирано в третия съд, докато във втория съд се получи дисперсна фаза, която да е с постоянна височина; измерване с линийка височината на дисперсната фаза; отделяне на втория съд от третия и измерване с везна масата на дисперсната фаза. Накрая се изчисляват по определени формули отместването на центъра на масите и оттам седиментационната стабилност.
Този метод е сложен и е с продължителна последователност от операции, като е необходимо за всяка дисперсна система предварително да се извършат описаните по-горе операции.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Задачата на изобретението е да се създаде по-опростен и по-лесно приложим метод за определяне на седиментационна стабилност, както и за извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, с който се постига пълна и прецизна характеристика на процеса на седиментация на дадена дисперсна система и може да се прилага, независимо от цвят или оптична пропускливост на изследваната дисперсна система.
Задачата се решава, посредством предложения метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи. При него седиментационната стабилност се определя чрез установяване отместването на центъра на масите на хомогенизирана дисперсна система, която се поставя в удължен съд.
Съгласно изобретението съдът изцяло се запълва с хомогенизираната дисперсна система, след което се затваря и се поставя да седиментира. През предварително избрани интервали от време се измерва определящ параметър и чрез него се установява в конкретния момент на измерване, след време (/' = 1, 2,..., п) от началото на седиментационния процес, отместването qtj на центъра на масите Otj, спрямо началното му положение О. Текущата седиментационна стабилност St се определя за този конкретен момент време като отношение на масата тг на дисперсната фаза към масата т на цялата дисперсна система, изпълваща съда, умножена с отношението на времето /, към отместването на центъра на тп I масите qt - ОО, на дисперсната система, по формулата S, = ——1-. Краят на ' ' ' т q, седиментационния процес се определя от достигането на максимална стойност q на qt , а пределната седиментационна стабилност S на дисперсната система се изчислява от максимална стойност q и от времето t, за което тя е достигната. От определените стойности на qt., спрямо времето /,·, се построява седиментационна крива, чрез която се извършва седиментациония анализ.
При един конкретен случай на изпълнение съдът се поставя да седиментира в гравитационно поле, а при друг случай - съдът с дисперсната система се поставя в центрофугално поле, с цел ускоряване на процеса на седиментация.
Възможен е вариант, при който измерваният определящ параметър е ъгъл а,. на накланяне на съда с дисперсната система спрямо равнина, перпендикулярна на вектора $ на интензитета на гравитационното поле. За целта съдът се окачва само за момента на съответното измерване, в точка от външната му стена, която се намира в горната част на съда, относно нивото на първоначалния му център на масите О. Съдът се оставя свободно да се уравновеси и след това се измерва ъгълът at на накланянето му.
При друг вариант на изпълнение на предлагания метод, измерваният определящ параметър е масата , редуцирана спрямо общата маса М на съда с дисперсната система. За целта съдът се закрепва в наклонено положение под зададен ъгъл a = const спрямо равнина, перпендикулярна на вектора на интензитета на гравитационното поле, така че долният край на съда оказва натиск върху хоризонтално блюдо на електронна везна и след това се измерва редуцираната маса mt .
В един конкретен случай, за измерване на редуцираната маса mt. съдът се закрепва в наклонено положение, само за конкретния момент време на съответното измерване.
В друг конкретен случай за измерване на редуцираната маса mt съдът се закрепва в наклонено положение, като остава така през целия процес на седиментация и измервания, като дисперсната система седиментира в гравитационно поле.
Предимствата на предлагания метод за определяне на седиментационна стабилност и за извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи са в това, че се проследява динамиката на преноса на дисперсната фаза, чрез установяване на отместването на центъра на масите през определени интервали време, посредством измерване на параметри, които не зависят от цвета и оптичната пропускливост на дисперсната система и чието измерване не изисква сложна апаратура. С този метод се прави по-пълна и по-точна характеристика на седиментацията на дадена дисперсна система, защото се отчита тоталното поведението на всички частици. Получената седиментационна крива дава по-вярна информация за процеса на седиментация, което позволява и по-точен седиментационен анализ. Друго предимство на метода е, че се дава допълнителна възможност за характеризиране на седиментацията, като например да се проследи влиянието на даден фактор върху седиментационната стабилност при еднакви други условия. Освен това могат да се сравняват седиментационните стабилности на различни течни дисперсии при еднакви условия.
Предлаганият метод във вариантите, при които съдът се закрепва в наклонено положение, само за момента на измерване е подходящ за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на всякакви суспензии и на емулсии, с достатъчно голям вискозитет, за да не се променя формата на изплавъка при накланяне на съда в процеса на измерване.
Предлаганият метод във варианта, при който се измерва определящ параметър маса и съдът остава в наклонено положение за целия процес на седиментация и измервания е подходящ за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен з
анализ на седиментиращи финодисперсни суспензии и на всякакви емулсии. Измерването на параметъра редуцирана маса е непрекъснато и неинвазивно през целия процес на седиментация. Друго предимство на това конкретно приложение е, че методът позволява автоматично предаване на данните от везната към електронно устройство за тяхното записване и обработка.
ПОЯСНЕНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
Изобретението се пояснява с примерното изпълнение, показано на приложените фигури, от които:
Фиг. 1 - представлява принципна схема за седиментация на дисперсна система, изпълваща прав цилиндричен съд.
Фиг. 2 - принципна схема за измерване на определящия параметър - ъгъл на накланяне at, на съд, окачен в точка от външната му стена, намираща се в горната част на съда, относно нивото на първоначалния център на масите О.
Фиг. 3 - принципна схема за измерване на определящия параметър - ъгъл на накланяне at на съд, окачен в точка от външната му стена, намираща се на нивото на първоначалния център на масите О.
Фиг. 4 - таблица с данни от измервания и изчисления при конкретно изпълнение на метода, показано на Фиг. 1 и Фиг. 3.
Фиг. 5 - графика на текущата седиментационна стабилност St спрямо времето ίζ, за конкретно изпълнение на метода, показано на Фиг. 1 и Фиг. 3.
Фиг. 6 - графика на седиментационна крива, получена от отместването на qt спрямо времето при конкретно изпълнение на метода, показано на Фиг. 1 и Фиг. 3.
Фиг. 7 - таблица с данни от седиментационния анализ при конкретно изпълнение на метода, показано на Фиг. 1 и Фиг. 3.
Фиг. 8 - таблица с данни от измервания и изчисления при конкретно изпълнение на метода, показано на Фиг. 1 и Фиг. 4.
Фиг. 9 - таблица с данни от измервания и изчисления при друго конкретно изпълнение на метода.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
На приложените фигури от 1 до 3 са показани различни примерни изпълнения на предложеното изобретение, които не го ограничават:
Примерно изпълнение 1. Методът за определяне на седиментационна стабилност и за извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, съгласно Фиг. 1, Фиг. 2 и Фиг. 3, се изпълнява като в удължен прав цилиндричен съд 1, направен от хомогенен материал, с еднаква дебелина на стените се налива изследваната хомогенизирана дисперсна система, докато го изпълни изцяло, след което съдът се затваря.
В един конкретен вариант на изпълнение на метода съдът 1 с дисперсната система се поставя изправен (Фиг. 1) и се оставя под действието на гравитационно поле с интензитет / при постоянни температура и външно налягане.
В друг вариант на изпълнение на метода, за ускоряване на процеса на седиментация, съдът 1 с дисперсната система се поставя да седиментира в центрофугално поле.
През предварително избрани интервали от време (i= 1, 2,..., η) се измерва определящ параметър - ъгъл at на накланяне на съда 1 с дисперсната система, спрямо равнина перпендикулярна на вектора / на интензитета на гравитационното поле. Съдът 1 с дисперсната система се окачва само за конкретния момент време на измерване в точката А] от външната му стена (Фиг. 2), която се намира в горната част на съда, закрепен в точка от външната му стена, намираща се в горната част на съда, относно нивото на първоначалния център на масите О, след което съдът 1 се оставя свободно да се уравновеси и се измерва ъгълът atj. Чрез atj се установява отместването qt на центъра на масите Ot , спрямо началното му положение О в конкретния момент време на измерването по формулата qt_ = r - tga0 ), където г е разстоянието от оста на съда 1 до точката на окачване, а а0 е ъгълът в началния момент на измерването, когато дисперсната система е хомогенизирана.
Възможно е конкретно изпълнение на метода, при което съдът 1 с дисперсната система се окачва само за момента на съответното измерване в точката А2 от външната му стена, която лежи на нивото на първоначалния център на масите О (Фиг. 3). В този случай ъгълът «0 =0.
При един конкретен случай, както е посочено в примерно изпълнение 1, дисперсната система от дестилирана вода и нишесте, с обща маса т = 30,12 g и маса на дисперсната фаза (нишесте) mj- - 0,63 g (~2%) изпълва прав цилиндричен съд 1 с размери h = 200 тт и r = 8 mm. Съдът 1 c дисперсната система се оставя да седиментира в статично хомогенно гравитационно поле с интензитет , при постоянни температура и външно налягане. През интервали от от време t - 5 min, само за момента на измерването, съдът 1 се окачва в т. А2. След като съдът се уравновеси, се измерва ъгълът at за съответния момент време и се изчисляват отместването на центъра на масите qt = rtgat и седиментационната стабилност tst 1 т qti
От получените резултатите, показани в таблицата на Фиг. 4 и графиката на Фиг. 5, се отчита, че за тази дисперсна система пределната седиментационна стабилност е h
S = 0,024--- при максимална стойност на отместването на центъра на масите q = 0,63 тт тт, съответстващо на ъгълът на накланяне at = 4,5° на съда 1 с дисперсната система, който се достига за време t - 45 min.
На базата на получените стойности се построява седиментационна крива на qt. в зависимост от показана на Фиг. 6. От нея през равни интервали от време t -10 min се определят 4 точки, за които се намират стоксовите радиуси rt (/ = 1,2,3,4) на частиците от дисперсната фаза и процентът на съответната фракция 7½ (Фиг. 7).
Примерно изпълнение 2. Методът за определяне на седиментационната стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, се осъществява, както в примерно изпълнение 1, с тази разлика, че измервания определящ параметър е масата mt , редуцирана спрямо общата маса М на съда 1 с дисперсната система. Съдът 1, само за момента на конкретното измерване ( (z = 1, 2,..., η), се закрепва в наклонено положение, под зададен ъгъл a = const, относно равнина, перпендикулярна на вектора $ на интензитета на гравитационното поле като долната му основа, се опира върху хоризонтално блюдо на електронна везна и се измерва масата . Чрез нея се установява отместването q( на центъра на масите О, , спрямо началното му положение О в конкретния момент време ( на (zzz -zn0)j измерването по формулата q, = —!------, където а е разстоянието от точката на опиране ' т cos а на основата на кюветата върху блюдото на везната до правата, успоредна на вектора $ на ·· >
интензитета на гравитационното поле и минаваща през точката на закрепване на съда 1, а т е масата на течната дисперсия.
Определянето на седиментационна стабилност Sz и седиментационния анализ се извършват както в Примерно изпълнение 1.
При следващ конкретен случай, както е посочено в примерно изпълнение 2, дисперсната система от дестилирана вода и нишесте с обща маса т = 50,1 g и маса на дисперсната фаза (нишесте) т^ -1 g (=2%), изпълва прав цилиндричен съд 1 с размери h = 244 тт и г = 9 тт. Съдът 1 с дисперсната система се оставя да седиментира в статично хомогенно гравитационно поле с интензитет при постоянни температура и външно налягане. През интервали от от време t = 5 min, само за момента на измерването tt, съдът 1 се закрепва под ъгъл а = 45°, като долната основа на съда 1 се опира на блюдото на електронната везна и се измерва масата mt . В началния момент т0 = 26,55g и от намерените стойности за mt се [mt -m^d изчислява отместването на центъра на масите qt =—'------- и седиментационната ' т cos а стабилност St = ———.
' т qt.
От получените резултатите, показани във Фиг. 8, се отчита, че за тази дисперсна система h
пределната седиментационна стабилност е S = 0,024--- при максимална стойност на тт отместването на центъра на масите q = 1,25 тт, съответстващо на измерената редуцирана маса mt = 26,89g на съда 1 с дисперсната система, която се достига за време t = 90 min.
Примерно изпълнение 3. Методът за определяне на седиментационната стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, се осъществява, както в примерно изпълнение 2, с тази разлика, че за измерване на редуцираната маса mt съдът 1 с дисперсната система се закрепва в наклонено положение и остава в това положение през целия процес на седиментация и измервания, като през предварително избрани интервали от време tj (/ = 1, 2,..., η) се отчита масата mtj. Чрез нея, както в примерно изпълнение 2, се установява отместването qt. на центъра на масите Ot, спрямо началното му положение О в конкретния момент време Ц на измерването.
V.·
Възможно е конкретно изпълнение на метода, при което съдът 1 с дисперсната система се закрепва в наклонено положение, така че в началният момент, съдът 1 е в устойчиво равновесие и началната маса, отчитана на електронната везна е т0 = 0.
Определянето на седиментационна стабилност Stj и седиментационния анализ се извършват както в примерно изпълнение 1.
При друг конкретен случай, както е посочено в примерно изпълнение 3, емулсия от дестилирана вода и зехтин с обща маса т = 484,65 g и маса на дисперсната фаза (зехтин) = 48,46 g (=40%), се поставя в цилиндричен съд 1 с успоредни горна и долна основи, които са под ъгъл а = 45° спрямо стените му и с размери h = 300 тт и г = 23 тт. Съдът 1 с дисперсната система се закрепва, така че съдът 1 е в наклонено положение под ъгъл а = 45° спрямо блюдото на електронна везна, при което долната основа на съда опира на блюдото на електронна везна. При това в началният момент, съдът 1 е в устойчиво равновесие и т$ = 0. Съдът 1 остава да седиментира в това положение. През интервали от време t = 1 min на везната се отчита масата mt .
От получените резултати, показани във Фиг. 9 се отчита, че за тази дисперсна система h пределната седиментационна стабилност е S = 0,0017--- при максимална стойност на тт отместването на центъра на масите q = 1,95 тт, съответстващо на измерената редуцирана маса mt = 6,07 g на съда 1 с дисперсната система и се достига за време t = 10 min.
ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ

Claims (7)

1. Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи, състоящ се в установяване отместването центъра на масите на хомогенизирана дисперсна система, която се поставя в удължен съд характеризиращ се е това, че съдът (1) изцяло се запълва с нея, след което се затваря и се поставя да седиментира, като през предварително избрани интервали от време се измерва определящ параметър и чрез него се установява в конкретния момент на измерване, след време t, от началото на седиментационния процес, отместването qt на центъра на масите Ot , спрямо началното му положение О, където i = 1, 2,..., η, при което текущата седиментационна стабилност S, се определя за този конкретен момент време Ζ;· като отношение на масата mf на дисперсната фаза към масата т на цялата дисперсна система, изпълваща съда (1), умножено с отношението на времето /, към отместването на центъра на mf t масите qt на дисперсната система, по формулата S, = ——, а седиментационният анализ ' ' т Qt се извършва чрез седиментационна крива, построена от определените стойности на qt., спрямо времето /,·.
2. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че съдът (1) с дисперсната система се поставя да седиментира в гравитационно поле.
3. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че за ускоряване на процеса на седиментация, съдът (1) с дисперсната система се поставя да седиментира в центрофугално поле,
4. Метод съгласно претенции от 1 до 3, характеризиращ се с това, че измерваният определящ параметър е ъгъл at. на накланяне на съда (1) с дисперсната система спрямо равнина, перпендикулярна на вектора на интензитета на гравитационното поле, като съдът (1) се окачва само за момента tt на съответното измерване в точка от външната му стена, която се намира в горната част на съда, относно нивото на първоначалния му център на масите О, като съдът (1) се оставя свободно да се уравновеси и след това се измерва ъгълът а, .
5. Метод съгласно претенция 1, характеризиращ се с това, че измерваният определящ параметър е маса , редуцирана спрямо общата маса М на съда (1) с дисперсната система, като съдът (1) се закрепва в наклонено положение под зададен ъгъл a = const спрямо равнина, перпендикулярна на вектора $ на интензитета на гравитационното поле, така че долният край на съда (1) оказва натиск върху хоризонтално блюдо на електронна везна, след което се измерва масата mt .
6. Метод съгласно претенции от 1 до 3 и 5, характеризиращ се с това, че за измерване на редуцираната маса mt, съдът (1) се закрепва в наклонено положение, само за конкретния момент време Z, на съответното измерване.
7. Метод съгласно претенция 1, 2 и 5, характеризиращ се с това, че за измерване на редуцираната маса mtj съдът (1) се закрепва в наклонено положение, като остава в това положение през целия процес на седиментация.
BG10111207A 2012-05-18 2012-05-18 Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи BG111207A (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10111207A BG111207A (bg) 2012-05-18 2012-05-18 Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG10111207A BG111207A (bg) 2012-05-18 2012-05-18 Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG111207A true BG111207A (bg) 2013-11-29

Family

ID=50114029

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG10111207A BG111207A (bg) 2012-05-18 2012-05-18 Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG111207A (bg)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111771972A (zh) * 2020-06-24 2020-10-16 河北兄弟伊兰食品科技股份有限公司 一种清洁标签的乳酸菌饮料及其制备方法和稳定性判定方法

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111771972A (zh) * 2020-06-24 2020-10-16 河北兄弟伊兰食品科技股份有限公司 一种清洁标签的乳酸菌饮料及其制备方法和稳定性判定方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN201340374Y (zh) 一种固体材料密度测量装置
Bonnoit et al. Inclined plane rheometry of a dense granular suspension
Ge et al. Magnetic levitation to characterize the kinetics of free-radical polymerization
RU99120397A (ru) Способ и устройство для определения стабильности водно-углеводородной эмульсии
BG111207A (bg) Метод за определяне на седиментационна стабилност и извършване на седиментационен анализ на течни дисперсни системи
CN201203562Y (zh) 密度测量仪
Zhang et al. Nucleate pool boiling of aqueous polymer solutions on a cylindrical heater
CN109696372A (zh) 含水化验方法
CN110646323A (zh) 一种等体积静浮力比较法测定液体密度的装置及方法
RU2516914C2 (ru) Способ определения динамики изменения скорости оседания эритроцитов
RU2460987C1 (ru) Способ определения коэффициента поверхностного натяжения и угла смачивания
JPS6236539A (ja) 粒子大きさの解析のための方法及び装置
US1272605A (en) Specific-gravity scale.
RU2559175C1 (ru) Способ определения плотности твердых материалов и устройство для его осуществления
Yue et al. Easy method to determine refractive indices of microspheres and in micro-regions of inhomogeneous media
US691437A (en) Specific-gravity scale.
Kreevoy et al. Filter paper diaphragm technique for diffusion coefficients
RU2634803C1 (ru) Устройство для экспресс-анализа качества продуктов
RU2695072C1 (ru) Способ определения динамики изменения скорости оседания эритроцитов
US3360994A (en) Apparatus and method for determining specific gravity
RU2655523C2 (ru) Способ определения динамики измерения скорости оседания эритроцитов
RU2660710C1 (ru) Способ определения динамики изменения скорости оседания эритроцитов
RU2625130C1 (ru) Способ определения доли свободного и растворённого газа в сырой нефти на замерных установках
CN205656093U (zh) 一种确定粘性物质属于固体或液体的试验仪器
RU2256900C1 (ru) Способ определения содержания объемной доли воды в нефтях или нефтепродуктах