BG109664A - Интегрален магнитоградиометър - Google Patents

Интегрален магнитоградиометър Download PDF

Info

Publication number
BG109664A
BG109664A BG109664A BG10966406A BG109664A BG 109664 A BG109664 A BG 109664A BG 109664 A BG109664 A BG 109664A BG 10966406 A BG10966406 A BG 10966406A BG 109664 A BG109664 A BG 109664A
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
operational amplifier
resistors
inverting input
output
integral
Prior art date
Application number
BG109664A
Other languages
English (en)
Other versions
BG66266B1 (bg
Inventor
Original Assignee
РУМЕНИН Чавдар
ЛОЗАНОВА Сия
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by РУМЕНИН Чавдар, ЛОЗАНОВА Сия filed Critical РУМЕНИН Чавдар
Priority to BG109664A priority Critical patent/BG66266B1/bg
Publication of BG109664A publication Critical patent/BG109664A/bg
Publication of BG66266B1 publication Critical patent/BG66266B1/bg

Links

Landscapes

  • Measuring Magnetic Variables (AREA)

Abstract

Интегралният магнитоградиометър се характеризира с това, че върху едната страна на полупроводниковаподложка (1) са формирани четири еднакви и правоъгълни омични контакти - първи (2), втори (3), трети (4) и четвърти (5). Първият (2) и четвъртият (5)контакти са свързани както с токоизточника (6), така и с две двойки последователно свързани помеждуси резистори първа (7 и 8) и съответно втора (9 и10). Вторият контакт (3) и общата точка на първата двойка резистори (7 и 8) са свързани с неинвертиращия вход на първи операционен усилвател (11), а третият контакт (4) и общата точка на втората двойка резистори (9 и 10) са свързани с неинвертиращиявход на втори операционен усилвател (12). Изходите на първия и втория операционни усилватели (11 и 12) са свързани с инвертиращия вход на трети операционен усилвател (13), изваждащ сигналите от изходите на първия (11) и втория (12) операционни усилватели. Изход (15) на интегралния магнитоградиометър е изходът на третия операционен усилвател (13).

Description

Изобретението се отнася до интегрален магнитоградиометър, приложимо в областта на безконтактната автоматика, контролно-измервателната технология, микроелектрониката, слабополевата магнитометрия, сензориката, микросистемите, уредостроенето, военното дело и др.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известен е интегрален магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани централен емитер, симетрично на него последователно по един колектор и по един базов контакт. Емитерът е включен в права посока • * * · през първи токоизточник и нискоомен тример, крайните цзв©ди:нд· к<5йто.са... свързани с двата базови контакти. Двата колектора са свързани неПцф^ЬТвЬнф:*’,. и са включени в обратна посока през втори токоизточник към средната точка на ” тримера, като изход на интегралния магнитоградиометър е измервател на ток, включен между общата точка на двата колектора и втория токоизточник. Градиентното (нееднородно) магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка, [1,2].
Недостатъци на този интегрален магнитоградиометър са относително високо ниво на собствен шум в изхода поради биполярния транзисторен характер на протичащите в сензора процеси; наличие на начален паразитен ток (офсет) в колекторната верига в отсъствие на магнитно поле, нямащ отношение за определянето на градиента на магнитното поле и повишена нелинейност на изходния сигнал от силно изразената повърхностна рекомбинация вследствие биполярния принцип на функциониране. Всичко това влошава метрологичните качества на този сензорен елемент.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ
Задача на изобретението е да се създаде интегрален магнитоградиометър с ниско ниво на собствения шум, без начален паразитен ток (офсет) и подобрена линейност на изхода.
Тази задача се решава с интегрален магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на равни разстояния един от друг четири еднакви и правоъгълни омични контакти първи, втори, трети и четвърти, последователно разположени успоредно на дългите си страни, от които два крайни - първи и четвърти и два вътрешни - втори и трети. Първият и четвъртият контакти са свързани както с генератор на постоянен ток, така и с две двойки последователно свързани помежду си резистори, съответно - първа и втора. Вторият контакт и общата точка на първата двойка резистори са свързани с неинвертиращия вход на първи операционен усилвател, а третият контакт и общата точка на втората двойка резистори са свързани с неинвертиращия вход на втори операционен усилвател. Изходите на първия и втория операционни усилватели са свързани с инвертиращия вход на трети операционен усилвател, изваждащ сигналите от изходите на първия и втория операционни усилватели. Измерваното градиентно магнитно поле е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка, а изход на интегралния магнитоградиометър е изходът на третия операционен усилвател.
Предимства на изобретението са ниското ниво на собствен шум на изхода, типично за сензорите Хол, използващи основни токоносители; отсъствие на начален сигнал (офсет) без магнитно поле; подобрена линейност на изходния сигнал, произтичаща от високата линейност на Холовия сензорен механизъм и възможност за определяне на надлъжния градиент на концентрацията на токоносителите, който в хомогенно магнитно поле има същото действие в изхода.
I
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ • · .
• ·
По-подробно изобретението се пояснява с едно изпълнение, дадено на приложената фигура.
·· ·· · · · • · ·· .
• · негово примерно • · * · · · • ♦ · • · ·
ПРИМЕРИ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ
Интегралният магнитоградиометър съдържа полупроводникова полупроводникова подложка 1 с примесен тип проводимост, върху едната страна на която са формирани на равни разстояния един от друг четири еднакви и правоъгълни омични контакти първи 2, втори 3, трети 4 и четвърти 5, последователно разположени успоредно на дългите си страни, от които два крайни - първи 2 и четвърти 5 и два вътрешни - втори 3 и трети 4. Първият 2 и четвъртият 5 контакти са свързани както с генератор на постоянен ток 6, така и с две двойки последователно свързани помежду си резистори съответно първа 7, 8 и втора 9, 10. Вторият контакт 3 и общата точка на първата двойка резистори 7 и 8 са свързани с неинвертиращия вход на първи операционен усилвател 11, а третият контакт 4 и общата точка на вторатадвойка резистори 9 и 10 са свързани с неинвертиращия вход на втори операционен усилвател 12. Изходите на първия и втория операционни усилватели 11 и 12 са свързани с инвертиращия вход на трети операционен усилвател 13, изваждащ сигналите от изходите на първия и втория операционни усилватели 11 и 12.
Измерваното градиентно магнитно поле 14 е приложено перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1, а изход 15 на интегралния магнитоградиометър е изходът на третия операционен усилвател
13.
Действието на интегралния магнитоградиометър, съгласно изобретението, е следното.
При включване на генератора на постоянен ток 6, през крайните контакти 2 и 5 протича захранващият ток на сензора /2,5 ~ УаЛ където гщ е средната дрейфова скорост на движещите се токоносители, формиращи тока I2,s, а η е тяхната концентрация. Тъй като омичните контакти 2 и 5 представляват еквипотенциални равнини, траекторията на тока 72,5 в зоните под тях е перпендикулярна както на тези равнини, така и на повърхността на подложката 1, съдържаща контакти 2, 3, 4 и 5. В областта обаче между контакти 2 и 5 токовите линии /2>5 са успоредни на горната повърхност, включително и под двата вътрешни контакти 3 и 4. Протичането на тока А,5 в отсъствие на градиентно магнитно поле В 14 създава върху вътрешните контакти 3 и 4 паразитни напрежения или офсети У3(В = 0) #0 и VAB = 0) /0. С помощта на включените между крайните контакти 2 и 5 последователно свързани помежду си две двойки резистори Rj 7 и R2 8, и съответно R3 9 и R4 10 офсетите върху контакти 3 и 4 се компенсират напълно, И3(В = 0) = 0 и УДВ = 0) = 0.
Ако се приложи хомогенно (еднородно) външно магнитно поле В 14, успоредно на планарните контакти 2, 3, 4 и 5, т.е. перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1, чрез силата на Лоренц
FL ~ qvdr х В върху горната повърхност се генерира паралелно-магнитополевия ефект на Хол. При равномерно разпределение на концентрация η на основните токоносители в подложката 1, върху вътрешните контакти 3 и 4 еднс^ймецио е.. възникват две еднакви по стойност и полярност напрежения* на Xoij, съоТв^тнд ·”. И13 ~ h,5В и Рид ~ 12>5.2?, които се подават на неинвертиращите входове на *’ първия и втория опрерационни усилватели 11 и 12. След операционните усилватели 11 и 12, тези две напрежения на Хол се изваждат чрез подаване на инвертиращия вход на третия опрерационен усилвател 13. В резултат на изхода νούί(Β) 15 на интегралния магнитоградиометър отсъства сигнал, Иои1(2?) = 0. Функционирането на този сензор в хомогенно магнитно поле В 14 и при фиксиран захранващ ток /2>5 = const позволява чрез изходното напрежение K>utii(^) на първия или Fouti2(B) на втория операционни усилватели 11 или 12 да се определи експериментално абсолютната волтова магниточувствителност Sa = K>utii/AB = Kouti2/ ΔΒ на сензора.
Съвсем различен е случаят, когато перпендикулярно на напречното сечение на полупроводниковата подложка 1 се приложи градиентно магнитно поле VB 14 с градиент, насочен по оста, свързваща вътрешните контакти 3 и 4. Приемаме, че градиентът VB 14 е линейна функция от разстоянието като стойностите на магнитната индукция В 14 в зоната под втория контакт 3 е Bb а под третия контакт 4 е съответно В2, т.е. градиентът на индукцията В 14 съставлява A(Bj - B^h,^ където /3,4 е разстоянието между вътрешните контакти 3 и 4. Ключов факт е, че при същата фиксирана стойност на тока Z2;5, при която е определена абсолютната волтова магниточувствителност 5А в хомогенно магнитно поле В 14, върху втория 3 и третия 4 контакти ще се генерират различни по стойност Холови напрежения, Кнз ~ Вр /2;5 и съответно КН4 ~ ^2. /2;5. Следователно изходото напрежение Иоицз(В) на изхода на третия операционен усилвател 13, т.е. на изхода PoUt(B) 15 на интегралния магнитоградиометър е мярката за градиента на магнитното поле:
VB= У0Д\ВУ(Да.1ъЛ
Проведените експерименти с п-тип силициеви образци на новия интегрален магнитоградиометър, реализирани на основата на стандартна силициева интегрална технология, съгласно изобретението, показат, че нивото на собствения шум е поне с два порядъка по-ниско от това на известното решение, тъй като принципът на действие е паралелно-магнитополевият ефект на Хол от основни токоносители; стартовите напрежения или офсетите върху входовете двата опреационни усилватели 11 и 12 отсъстват, тъй като те лесно се компенсират чрез двете двойки резистори 7-8 и 9-10, каквато възможност отсъства в известния магнитоградиометър от транзисторен тип и линейността е подобрена около 4 пъти в сравнение с известното техническо решение. Този нов тип интегрален елемент на Хол позволява да се определи евентуален надлъжен градиент на концентрацията на токоносителите ако се приложи хомогенно магнитно поле 14. Такава ситуация може да възникне, например, при израстване на кристалите, когато се очаква разпределението на примесите да е нееднородно, при облъчване на полупроводниковата подложка 1 със светлина в спектралния диапазон на примесно поглъщане, инжекционни процеси на неосновни носители и др. В този интересен случай изходът 15 на устройството ще регистрира напрежение F0ut(5), въпреки хомогенността на полето В 14, тъй като Холовите напрежения Рнз ~ щ и Кн4 ~ п2 върху вътрешните контакти 3 и 4 са различни в резултат на различната концентрация • ·· · на носителите, щ и п2 са концентрациите на носителят? в обгта^тйЪе цод... контакти 3 и 4. Изходът 15 ще бъде мярка за надлъжния т^ад^нТ; н$·*'. концентрацията на токоносителите в областта между вътрешните контакти Ги ”
4. Практически това устройство може да се реализира като тестер в микроелектронната индустрия за експресно определяне качеството на силициевите пластини. За целта четирите контакта 2, 3, 4 и 5 се изготвят във вид на немагнитни метални сонди (игли), които чрез натиск контактуват с изследваната пластина или полупроводников образец. По този начин се разширява обхвата от функционалните възможности на интегралния магнитоградиометър.
Постигнатият неочакван положителен ефект на новото техническо решение произтича от оригиналната конструкция на елемента и използваната обработка на двете Холови напрежения. По същество това е функционален мултисензор за магнитно поле. Той може изцяло да се реализира като интегрална схема с методите на планарната силициева технология - CMOS, BiCMOS и др.
ПРИЛОЖЕНИЕ: една фигура
ЛИТЕРАТУРА [1] Ch.S. Roumenin, Solid State Magnetic Sensors, ELSEVIER, 1994, Chapter 8.
[2] Ch.S. Roumenin, Magnetogradient effect in differential bipolar magnetotransistors, Compt. rendus ABS, 42(12) (1989) 63-66.

Claims (1)

  1. ПАТЕНТНИ ПРЕТЕНЦИИ ♦ ·
    Интегрален магнитоградиометър, съдържащ полупроводникова подложка с примесен тип проводимост, към напречното сечение на която се прилага измерваното градиентно магнитно поле и токоизточник, ХАРАКТЕРИЗИРАЩ СЕ с това, че върху едната страна на полупроводниковата подложка (1) са формирани на равни разстояния един от друг четири еднакви и правоъгълни омични контакти първи (2), втори (3), трети (4) и четвърти (5), последователно разположени успоредно на дългите си страни, от които два крайни - първи (2) и четвърти (5) и два вътрешни - втори (3) и трети (4), първият (2) и четвъртият (5) контакти са свързани както с токоизточника (6), който е генератор на постоянен ток, така и с две двойки последователно свързани помежду си резистори първа 7, 8 и съответно втора 9, 10, вторият контакт (3) и общата точка на първата двойка резистори (7) и (8) са свързани с неинвертиращия вход на първи операционен усилвател (11), а третият контакт (4) и общата точка на втората двойка резистори (9) и (10) са свързани с неинвертиращия вход на втори операционен усилвател (12), изходите на първия и втория операционни усилватели (11) и (12) са свързани с инвертиращия вход на трети операционен усилвател (13), изваждащ сигналите от изходите на първия (11) и втория (12) операционни усилватели, а изход (15) на интегралния магнитоградиометър е изходът на третия операционен усилвател (13).
BG109664A 2006-09-07 2006-09-07 Интегрален магнитоградиометър BG66266B1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109664A BG66266B1 (bg) 2006-09-07 2006-09-07 Интегрален магнитоградиометър

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG109664A BG66266B1 (bg) 2006-09-07 2006-09-07 Интегрален магнитоградиометър

Publications (2)

Publication Number Publication Date
BG109664A true BG109664A (bg) 2008-04-30
BG66266B1 BG66266B1 (bg) 2012-10-31

Family

ID=39538024

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG109664A BG66266B1 (bg) 2006-09-07 2006-09-07 Интегрален магнитоградиометър

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG66266B1 (bg)

Also Published As

Publication number Publication date
BG66266B1 (bg) 2012-10-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7345476B2 (en) Method and apparatus for measuring an entity of a magnetic field by using a hall plate, an excitation signal and a detection signal
Ajbl et al. A fully integrated Hall sensor microsystem for contactless current measurement
Popovic et al. Three-axis teslameter with integrated Hall probe
US9453892B2 (en) Hall sensor system
Sander et al. Fully symmetric vertical hall devices in CMOS technology
BG109664A (bg) Интегрален магнитоградиометър
İzci Constructing an Electronic Circuitry for Label-free Hall Biosensors
US6861717B2 (en) Device for defecting a magnetic field, magnetic field measure and current meter
Lozanova et al. A Novel In-plane-sensitive Double-Hall Device
Frick et al. CMOS integrated system for magnetic field monitoring and gradient measurement in MRI environment
Lozanova et al. Three-contact in-plane sensitive Hall devices
Amelichev et al. The three-collector Magnetotransistor: Variable sensitivity
Lozanova et al. A novel 2D magnetometer based on a parallel-field silicon hall sensor
Sung et al. One-dimensional MAGFET device with a polysilicon cross-shaped hall plate
Metz et al. Offset reduction in multicollector magnetotransistors
Lozanova et al. A novel orthogonally activated double-Hall device
Roumenin et al. Novel integrated 3-D silicon Hall magnetometer
BG113273A (bg) Микросензорен елемент за магнитно поле
BG66310B1 (bg) Линеаризираща схема за сензори на хол
Paun et al. Characteristic parameters evaluation of Hall cells with high performance
Popovic et al. Integrated Hall magnetic sensors
BG109714A (bg) Биполярен магнитотранзистор
BG65340B1 (bg) Магнитоградиометър
BG109663A (bg) Полупроводников сензор на хол
Ausserlechner et al. Programmable linear magnetic hall sensor for automotive applications