BG109065A - Система за фотозаснемане - Google Patents
Система за фотозаснемане Download PDFInfo
- Publication number
- BG109065A BG109065A BG109065A BG10906505A BG109065A BG 109065 A BG109065 A BG 109065A BG 109065 A BG109065 A BG 109065A BG 10906505 A BG10906505 A BG 10906505A BG 109065 A BG109065 A BG 109065A
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- bus
- photo
- module
- name
- processor
- Prior art date
Links
Landscapes
- Studio Devices (AREA)
Abstract
Системата се прилага за любителско и професионално фотозаснемане. Тя е с повишена ефективност при заснемане на обекти с едновременно визуализиране директно върху снимката на данни за наименованието на обекта, който се снима, и/или географските му координати. Системата се състои от типов цифров фотоапарат (1) и от GPS модул (2), като към процесор (3) във фотоапарата (1) са свързани двупосочно по първа шина (4) фотосензор с обектив (5), памет (6) и дисплей (7). Към първата шина (4) е свързан първи модул за двупосочна безжична връзка (8). GPS модулът (2) е свързан двупосочно по втора шина (9) към втори процесор (10) в автономно GPS устройство (11), в което към втората шина (9) е свързан втори модул за двупосочна безжична връзка (12). Възможно е втората шина (9) да е свързана двупосочно с допълнителна памет (13). а
Description
Системата за фотозаснемане е приложима в любителското и професионалното фотозаснемане.
ПРЕДШЕСТВАЩО СЪСТОЯНИЕ НА ТЕХНИКАТА
Известна е система за фотозаснемане [US6657661], състояща се от типов цифров фотоапарат с процесор към който са свързани двупосочно по шина, фотосензор с обектив, памет и дисплей, както вградено GPS-модул, свързан двупосочно по шината към процесора за обработка на всяка направена снимка. Едновременно с това процесорът създава файл за съхранение на снимката в паметта на апарата с наименование, съдържащо име на местоположението, в което е направена снимката, или отдалечеността до най-близкото такова именувано местоположение, ако в мястото на снимката няма предварително дефинирано такова. Фотоапаратът може да има сменяема хардуерна памет или да организира софтуерно сменяемо пространство в паметта си, съдържаща база данни с наименованията на известни обекти в крайна географска област, които данни са привързани към съответните им географски координати. От тази памет процесорът черпи данни, който в момента на снимане сравнява данните за географските координати, получени от GPS-модула и, ако тези географски координати съответстват на координатите на някой от известните обекти, процесорът създава наименованието на снимката.
Недостатък на тази известна система е, че тя е с ограничено приложение, тъй като не може да използва фотоапарата, ако GPS-модула попада в сянка спрямо спътниците от GPS-системата. Това ограничава неговото приложение в покрити и затворени пространства, където наименованието на получените снимки няма да съдържа гореописаните данни.
Друг недостатък е, че изображението на запаметената снимка не съдържа данни за географските координати в които е направена снимката и наименованието на обекта, който е заснет. В редица случаи това прави ниско ефективно използването на снимките, например, като доказателствен материал, тъй като за получаването на данни за географските координати в които е направена снимката и наименованието на обекта, който е заснет, е необходимо допълнително да се визуализират на отделен носител данните за наименованието на файла, в който е съхранена снимката.
Задачата на изобретението е да се създаде система за фотозаснемане с повишена ефективност при заснемане на обекти с едновременно визуализиране директно върху снимката на данни за наименованието на мястото в което е снимано и/или географските координати на това място.
ТЕХНИЧЕСКА СЪЩНОСТ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Тази задача се решава, като се създава система за фотозаснемане, която се състои от типов цифров фотоапарат и от GPS-модул, като към процесор във фотоапарата са свързани двупосочно по първа шина, фотосензор с обектив, памет и дисплей. Към първата шина е свързан първи модул за двупосочна безжична връзка. GPS-модулът е свързан двупосочно по втора шина към втори процесор в автономно GPS-устройство, в което към втората шина е свързан втори модул за двупосочна безжична връзка.
Възможно е в системата за фотозаснемане към втората шина 9 да е свързана двупосочно допълнителна памет.
Предимство на системата за фотозаснемане е, че тя е с повишена ефективност при заснемане на обекти с едновременно визуализиране директно върху снимката на данни за наименованието на мястото в което е снимано и/или географските координати на това място.
ОПИСАНИЕ НА ПРИЛОЖЕНИТЕ ФИГУРИ
По- подробно изобретението е пояснено с примерно изпълнение, показано на приложените фигури, където:
- фиг.1 е блокова схема на система за фотозаснемане;
- фиг.2 е блокова схема на система за фотозаснемане с допълнителна памет в автономното GPS-устройство.
ПРИМЕРНО ИЗПЪЛНЕНИЕ И ДЕЙСТВИЕ НА ИЗОБРЕТЕНИЕТО
Системата за фотозаснемане на фиг. 1 се състои от типов цифров фотоапарат 1 и от GPS-модул 2, като към процесор 3 във фотоапарата 1 са свързани двупосочно по първа шина 4, фотосензор с обектив 5, памет 6 и дисплей 7. Към първата шина 4 е свързан първи модул за двупосочна безжична връзка 8. GPSмодулът 2 е свързан двупосочно по втора шина 9 към втори процесор 10 в автономно GPS-устройство 11, в което към втората шина 9 е свързан втори модул за двупосочна безжична връзка 12.
Възможно е в системата за фотозаснемане към втората шина 9 да е свързана двупосочно допълнителна памет 13 (фиг.2).
Съществуващите системи до момента предлагат запис на географските координати в мета-данните на снимките или запис на наименованието на мястото на заснемане в името на файловете. Това предполага наличието на софтуер за прочитането на тези данни от допълнително устройство, в най-общият случай персонален компютър. В днешни дни с навлизането на стандарти като DPOF, Pictbridge, както и на обществени автомати за директен печат на снимките, се цели елиминирането на междинния етап между заснемането и отпечатването на снимките. Ето защо системата, съгласно изобретението, която осигурява директно надписване на изображенията с името или координатите на мястото на заснемането им би намерила незабавно приложение.
Системата работи по следния начин:
За да се надписват цифровите снимки по описания начин в софтуера на фотоапарата е включена функция, реализираща надписването. Достъпното за потребителя управление на тази функция предлага следните опции: изключена функция/включена функция с изписване на наименованието на мястото на заснемане/включена функция с изписване на наименованието и географските координати на мястото на заснемане.
При включена функция (и двата варианта) при заснемане на снимката фотоапаратът 1 изпраща през първия безжичен модул за връзка 8 към втория безжичен модул за връзка 12 в GPS-устройството 11 поискване за определяне на географските координати. Когато GPS-устройството 11 в системата на фиг.1 има видимост към необходимия брой сателити от GPS-системата (непоказани на фигурите), то определя географските координати и по безжичния канал ги предава към процесора 3 на фотоапарата 1. На базата на определените координати процесорът 3 извлича от паметта 6 данни за наименование на мястото, които са предварително са заложени.
В зависимост от хардуерния модел данните се извличат от паметта 6 фотоапарата 1 (фиг.1) или от паметта 13 на GPS-устройството 11 (фиг.2). Когато базата данни е записана в паметта 6 (вътрешната софтуерна или външната сменяема), т.е. процесът по извличане на данните за наименованието на мястото се извършва във фотоапарата 1, GPS-устройството 11 изпраща по безжичен път към фотоапарата 1 само данни за географските координати. Когато базата данни е записана в паметта 13 на GPS-устройството 11, т.е. процесът на извличане на наименованието се извършва в GPS-устройството 11, по безжичен път към фотоапарата 1 се изпращат направо данните за наименованието на мястото.
GPS базата данни съдържа набор от наименования на места и съответстващите им географски координати. GPS базата данни може да бъде с различна големина, различна степен на подробност, както и да предлага различни типове информация. Тя може да бъде обновявана в зависимост от нуждите на потреби···
теля. Например, ако потребителят смята да прави снимки само в София, той може да зареди база данни съдържаща информация само за София, докато ако смята да прави снимки и в други градове в България, трябва да зареди бази данни и за другите градове или база данни обхващаща цяла България.
За да бъде извлечена информация от базата данни за наименованието на мястото, на което е направена снимката, при заснемане фотоапаратът 1 изпраща поискване, по безжичен път, към GPS-устройството 11 за определяне на географските координати на мястото на заснемане. От базата данни във фотоапарата 1 (фиг.1) или в GPS-устройството 11 (фиг.2) се извлича наименованието на това място, чиито координати съвпадат или са максимално близки до определените координати от GPS-устройството 11. В случай, че определените координати не съвпадат и не се доближават до никоя от записаните в базата данни стойност, по команда от процесора 3 (фиг.1) или на процесора 10 (фиг.2) от съответната памет 6 (фиг.1) или памет 13 (фиг.2) се извлича наименованието на найблизката стойност и се определя разстоянието и посоката до нея.
След като бъде извлечено от базата данни наименованието на мястото, на което е направена снимката, към запомненото в паметта 6 заснето изображение се добавя извлеченото наименование, като записът е организиран така, че при възпроизвеждане на тази снимка нова наименование е изписано върху нея. Ако, например, е направена снимка в София, в близост до НДК в изображението на направената снимка ще бъде добавен текст: НДК, София.
Възможни са всякакви варианти за по-пълно изписване с допълнителни данни, на различни езици, с различна графика и т.н, което се реализира по известни начини във фотоапарата 1 , стига в паметта му 6 да са заложени съответните данни и програми.
В случай, че няма съвпадение на определените координати със записаните координати в базата данни, в снимката се добавя текст, съдържащ информация за наименованието на най-близката детерминирана точка, разстоянието и посо6
ката до нея. Например, ако е направена снимка на 30 km югоизточно от София, в изображението на снимката ще бъде добавен текст: 30 кт ЮИ от София.
Ако за определените координати не може да бъде определена и най-близка точка, то вместо наименование се изписват географските координати.
Когато GPS-устройството 11 няма видимост към необходимия брой сателити от GPS-системата, неговият процесор 10 формира и връща по безжичния канал съобщение за грешка. Процесорът 3 във фотоапарата 1 свежда това съобщение до разбираем за потребителя вид, който се визуализира на дисплея 7. Тогава, за да продължи заснемането с използване на възможността за изписване на мястото върху снимката, потребителят може да потърси по-удобно място за GPS-устройството 11, от което то да има необходимата видимост към сателитите и едновременно да поддържа безжичната връзка с фотоапарата. При използване на безжичен канал от типа „блутут” това максимално разстояние е от 10 до 100 т. Възможни са и други безжични канали, като инфрачервен, 802.11 и др., но типът „блутут” е оптимално удобен като съвкупност от габарити, далечина на връзката и тегло на модула.
Claims (2)
1. Система за фотозаснемане, състояща се от типов цифров фотоапарат и от GPS-модул, като към процесор във фотоапарата са свързани двупосочно по първа шина, фотосензор с обектив, първа памет и дисплей, характеризираща се с това, че към първата шина (4) е свързан първи модул за двупосочна безжична връзка 8, а GPS-модулът (2) е свързан двупосочно по втора шина (9) към втори процесор (10) в автономно GPS-устройство (11), в което към втората шина (9) е свързан втори модул за двупосочна безжична връзка (12).
2. Система за фотозаснемане съгласно претенция 1, характеризираща се с това, че към втората шина (9) е свързана двупосочно допълнителна памет (13).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG109065A BG109065A (bg) | 2005-03-02 | 2005-03-02 | Система за фотозаснемане |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG109065A BG109065A (bg) | 2005-03-02 | 2005-03-02 | Система за фотозаснемане |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG109065A true BG109065A (bg) | 2005-06-30 |
Family
ID=34800162
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG109065A BG109065A (bg) | 2005-03-02 | 2005-03-02 | Система за фотозаснемане |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG109065A (bg) |
-
2005
- 2005-03-02 BG BG109065A patent/BG109065A/bg unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US7518640B2 (en) | Method, apparatus, and recording medium for generating album | |
US20030184653A1 (en) | Method, apparatus, and program for classifying images | |
US20050104976A1 (en) | System and method for applying inference information to digital camera metadata to identify digital picture content | |
US8311278B2 (en) | Method and system for automated subject identification in group photos | |
GB2378074A (en) | Camera with means to store location and tourist information. | |
US20090136226A1 (en) | Camera with photo tracklog producing function and method for producing photo tracklog | |
JP2007528523A (ja) | ディジタル画像の改善された組織化及び検索のための装置及び方法 | |
US8488021B2 (en) | Image positioning method, POI tagging method and the apparatus | |
CN101854560A (zh) | 根据相关元数据的数字图像的捕获和显示 | |
JP2008513852A (ja) | 写真中の対象体を識別する方法及びシステム,並びにそのシステムを実現するためのプログラム,記録媒体,端末及びサーバ | |
CN102279861A (zh) | 在数码相机拍摄的照片中标记地理坐标的方法 | |
CN100438605C (zh) | 图象拾取设备和记录方法 | |
CN102196147A (zh) | 在数码相机拍摄的照片中记录位置信息的方法 | |
JP2007266902A (ja) | カメラ | |
TWI334577B (bg) | ||
CN1988590A (zh) | 具卫星定位坐标信息的图像撷取显示系统及其方法 | |
JP2007066251A (ja) | デジタルカメラ及びその画像ファイル管理方法 | |
JP2003099434A (ja) | 電子アルバム装置 | |
KR20030028770A (ko) | Gps 디지털 카메라 및 디지털 지도정보가 있는 디지털 앨범 시스템 | |
US8237814B2 (en) | Imaging apparatus and stored picture image playback method | |
JP2001036840A (ja) | 電子地図を用いた撮影画像管理方法及び撮影画像再生方法及びそれらの装置 | |
JP2001036842A (ja) | 画像処理装置、画像処理方法および記憶媒体 | |
JP2006287741A (ja) | ナビゲーション装置・撮影装置の連携システムおよびナビゲーション装置 | |
JP3034925B2 (ja) | デジタル電子スチルカメラシステム | |
JP3501501B2 (ja) | 情報処理装置及びその方法 |