BG1037U1 - Устройство за вграждане в кошери - Google Patents

Устройство за вграждане в кошери Download PDF

Info

Publication number
BG1037U1
BG1037U1 BG1314U BG131407U BG1037U1 BG 1037 U1 BG1037 U1 BG 1037U1 BG 1314 U BG1314 U BG 1314U BG 131407 U BG131407 U BG 131407U BG 1037 U1 BG1037 U1 BG 1037U1
Authority
BG
Bulgaria
Prior art keywords
frame
vertical
frames
openings
walls
Prior art date
Application number
BG1314U
Other languages
English (en)
Inventor
Христо ЖЕЛЯЗКОВ
Original Assignee
Христо ЖЕЛЯЗКОВ
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Христо ЖЕЛЯЗКОВ filed Critical Христо ЖЕЛЯЗКОВ
Priority to BG1314U priority Critical patent/BG1037U1/bg
Publication of BG1037U1 publication Critical patent/BG1037U1/bg

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Устройството се използва във всички известни конструкции кошери както при стационарно, така и при подвижно пчеларство. С него се осигурява сигурност при транспортирането на кошерите и точно фиксиранена междурамковото разстояние. Устройството се състои от един или повече корпуси (22), в които са разположени успоредно наредени рамки (1), поддържащивосъчни основи (9). Вертикалните странични стени(3) на всяка рамка (1) имат стъпаловидно сечение, като стъпалата (4) са разположени във вътрешния обем на рамката (1), при това стъпалото (4) на еднатавертикална странична стена (3) е разположено срещулежащо на стъпалото (4) на другата вертикална странична стена (3). Във всяка от двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата (4) са оформени отвори (7), разположени по вертикалата на равни разстояния един от друг. Всяка рамка (1) е снабдена с дваводача (6) с форма на паралелепипед, закрепени вертикално към външната повърхност на страничните стени. Восъчната основа (9) е разположена между двепластмасови розетки (11), всяка от които е съставена от успоредно разположени профили (11'), свързани в двата края чрез обща за двете рамки основа (12), снабдена с клинове (13) за закрепване към рамката (1) чрез отворите (7), оформени в двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата (4). На предната и задната вертикални стени на корпуса (22) е монтиран по един комплект от държатели (17), разположени на равни разстояния един от друг, като двата комплекта са симетрично разполо

Description

Област на техниката
Полезният модел се отнася до устройство за вграждане в кошери за отглеждане на пчелни семейства, което може да се използва във всички известни конструкции кошери както при стационарно, така и при подвижно пчеларство.
Предшестващо състояние на техниката
Известно е, че в подвижното пчеларство се извършва периодична смяна на местоположението на пчелните кошери на платформи или разполагането им на временни пчелини, за да се приближат пчелните семейства до медоносните култури, като най-трудоемка операция е проверка на състоянието на пчелните семейства и пчелната майка след позиционирането на кошерите.
Известно е устройство за вграждане в кошери за отглеждане на пчелни семейства, което включва корпус, в горната част на който са разположени направляващи летви за поместване на дървени или пластмасови рамки, поддържащи восъчната основа, които са разположени в корпуса във висящо положение (RU 751372). Известни са и многокорпусни кошери, при които отделните корпуси са разположени един върху друг или един до друг, поставени върху общо дъно.
Недостатък на известните кошери със свободно висящо положение на пчелните рамки е, че при транспортирането съществува риск от омачкване на голяма част от пчелите и пчелната майка и срив във функционирането на пчелното семейство. Освен това използването на дървени рамки е свързано с възможност за развитие на спори и бактерии в пчелното гнездо.
Техническа същност на полезния модел
Задачата на полезния модел е да се създаде устройство за вграждане в кошери, което да осигури надеждност за пчелните семейства при транспортирането на кошера, по-дълъг срок за експлоатация и да се избегне възможността за развитие на спори и бактерии в пчелното гнездо.
Тази задача е решена с устройство за вграждане в кошери, включващо един или повече корпуси, в които са разположени успоредно наредени рамки, поддържащи восъчни основи. Съгласно полезния модел вертикалните странични стени на всяка рамка имат стъпаловидно сечение, като стъпалата са разположени във вътрешния обем на рамката, при това стъпалото на едната вертикална странична стена е разположено срещулежащо на стъпалото на другата вертикална странична стена. Във всяка от двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата са оформени отвори, разположени по вертикалата на равни разстояния един от друг. Всяка рамка е снабдена с два водача с форма на паралелепипед, закрепени вертикално към външната повърхност на страничните стени. Восъчната основа е разположена между две пластмасови розетки, всяка от които е съставена от успоредно разположени профили, свързани в двата края чрез обща за двете розетки основа, снабдена с клинове за закрепване към рамката чрез отворите, оформени в двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата. На предната и задната вертикална стена на корпуса е монтиран по един комплект от държатели, разположени на равни разстояния един от друг, като двата комплекта са симетрично разположени един спрямо друг. Всеки държател е с форма на паралелепипед, по цялата дължина на който е оформен вертикален канал, като в каналите на два срещулежащи държатели са разположени водачите на рамката. В близост до горния и долния край на всеки държател, перпендикулярно на канала, са оформени прорези, в които лежат подвижни фиксатори с П-образна форма. Всички елементи на устройството са изработени от пластмаса.
При един вариант на изпълнение на полезния модел закрепването на водачите към рамките се извършва чрез цилиндрични щифтове, разположени на едната вертикална стена на всеки водач, и отвори, оформени във външните вертикални странични стени на рамките и разположени по вертикалата на стената. Броят на отворите е по-голям от броя на цилиндричните щифтове.
Успоредно разположените профили на пластмасовите розетки са с триъгълно сечение, като стените на профилите, ориентирани към восъчната основа, са снабдени с редуващи се щиф1037 Ш тове и отвори за фиксиране на восъчната основа между двете розетки, като срещу всеки щифт на едната розетка е разположен отвор, оформен в другата розетка.
На два от профилите на едната розетка и на два срещулежащи профила на другата розетка са оформени правоъгълни отвори и в мястото на правоъгълните отвори е изрязана восъчната основа.
При многокорпусните кошери, при които корпусите са разположени вертикално един над друг, каналите на държателите във всички корпуси са разположени съосно.
Предимствата на кошера за отглеждане на пчелни семейства съгласно полезния модел са следните: Повишава се сигурността при транспортиране на кошерите, тъй като водачите на рамките са разположени в каналите на държателите, което не позволява движението на рамките в хоризонтална посока, а П-образните фиксатори предотвратяват движението на рамката във вертикална посока. С това се изключва възможността за удар и притискане на пчелните рамки една в друга. Освен това се осигурява точно фиксиране на междурамковото разстояние и съответно на восъчните основи, което води до увеличаване на ефективността на пчелното семейство. Осигурява се безпроблемно движение на пчелното кълбо по време на зимуването чрез безопасно преодоляване на мъртвото пространство между корпусите по вертикалата при използване на многокорпусни кошери, тъй като питите от всички корпуси са разположени една под друга, а рамките могат да навлизат в долния или горния магазин чрез изместване положението на водачите. По такъв начин две съседни пити и два съседни корпуса (плодник корпус) оформят своеобразна обща пчелна рамка по вертикалата. Работата на пчеларите се облекчава, тъй като при използването на въздушна духалка по време на отстраняването на пчелите се изваждат целите корпуси от кошера, а не пчелните рамки. Осигурява се възможност за оформяне на рамката като решетка за събиране на прополис. Намалява се времето за комплектоване на пчелната рамка с восъчната основа. Изработването на отделните елементи от пластмаса увеличава експлоатационния им срок, предотвратява развитието на спори, бактерии и вируси в пчелното гнездо и повишава ефектив ността при санирането на пчелните рамки.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява перспектива на пластмасова правоъгълна рамка, снабдена с водачи;
Фигура 2 - разрез по А-А от фиг. 1;
Фигура 3 - схематично изображение на восъчна основа, разположена между две розетки;
Фигура 4 - частичен изглед на профил на розетка;
Фигура 5 - разрез по Б-Б от фиг. 3;
Фигура 6 - разрез по В-В от фиг. 3;
Фигура 7 - поглед отгоре на рамка с вградена в нея восъчна основа, поддържана от розетка;
Фигура 8 - перспектива на комплект от държатели;
Фигура 9 - перспектива на държатели и подвижни фиксатори;
Фигура 10 - поглед отгоре на корпус на кошер с наредени в него рамки.
Примери за изпълнение на полезния модел
На фиг. 1 е представена пластмасова правоъгълна рамка 1, която се състои от хоризонтална горна и долна страна 2 и две вертикални странични стени 3. Вертикалните странични стени 3 имат стъпаловидно сечение, като стъпалата 4 са разположени във вътрешния обем на рамката 1 и срещулежащо едно на друго. На всяка от двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата 4 са оформени отвори 7, разположени по вертикалата на равни разстояния един от друг. Рамката 1 е снабдена с два водача 6 с форма на паралелепипед, закрепени вертикално към външната повърхност на страничните стени 3 на рамката 1. Размерът на рамката 1 е съобразен с размерите на стандартните рамки за различните модели кошери. На фиг. 2 е показано закрепването на водачите 6 към страничните стени 3 на рамката 1. Едната вертикална стена на всеки водач 6 е снабдена с цилиндрични щифтове 8, а във вертикалните странични стени 3 са оформени отвори 7’. Броят на отворите 7’ е по-голям от броя на цилиндричните щифтове 8.
Показаната на фиг. 3 восъчна основа 9 е разположена между две пластмасови розетки 11, съставени от успоредно разположени профили 1Г с триъгълно сечение (фиг. 4), които в двата си края са свързани с общи за двете розетки основи 12, разположена перпендикулярно на профилите 1Г. Основите 12 са снабдени с клинове 13 за закрепване към стъпалата 5 на рамката 1 чрез отворите 7 (фиг. 1). На стените на профилите 1Г, ориентирани към восъчната основа 9, са оформени редуващи се щифтове и отвори съответно 15 и 16 за фиксиране на восъчната основа 9 между двете розетки 11, като срещу всеки щифт 15 на едната розетка 11 е разположен отвор 16, оформен в другата розетка 11 (фиг. 5 и фиг. 6). На два от профилите 1Г на едната розетка 11 и срещулежащо на тях на два от профилите 1Г на другата розетка 11 са оформени правоъгълни отвори 14 и в мястото на правоъгълните отвори 14 е изрязана восъчната основа 9.
На фиг. 7 е показана пластмасова рамка 1, комплектована с восъчната основа 9, вградена между двете розетки 11.
На фиг. 8 е показан комплект от държатели 17, разположени вертикално и успоредно на равни разстояния един от друг и закрепени към две хоризонтални ленти 18. Всеки държател 17 е с форма на паралелепипед (фиг. 9), по цялата дължина на който е оформен вертикален канал 19 с ширина, съответстваща на ширината на водачите 6 на рамките 1. В близост до горния и долния край на всеки държател 17, перпендикулярно на канала 19, са оформени прорези 20 за разполагане на подвижни фиксатори 21 с П-образна форма. Броят на държателите 17 във всеки комплект отговаря на броя на рамките 1, които следва да се разположат в корпуса 22 в зависимост от конструкцията на кошера.
На фиг. 10 е показан корпус 22, като на предната и задната вертикална стена на корпуса 22 е монтиран по един комплект от държатели 17. Двата комплекта са симетрично разположени един спрямо друг.
При многокорпусните кошери (непоказани на фигурите), при които корпусите са разположени вертикално един над друг, каналите 19 на държателите 17 във всички корпуси са разположени съосно.
Използване на полезния модел
Първа операция: Към всяка пластмасова рамка 1 се монтират по два водача 6 чрез притискането им към страничните вертикални стени 3, при което цилиндричните щифтове 8 се мон тират в отворите 7', оформени в страничните стени 3 на рамката 1. Прикрепването на водачите 6 към най-горния или най-долния отвор позволява на рамката 1 да се измества във вертикална посока и да навлиза в горния или долния корпус на кошера при многокорпусните кошери.
Втора операция: Восъчната основа 9 се поставя между двете пластмасови розетки 11 и чрез притискане щифтовете 15 от едната розетка 11 влизат в отворите 16 на другата розетка 11 и обратно. По този начин двете розетки 11 и разположената между тях восъчна основа 9 оформят пакет тип “сандвич”. След това във восъчната основа 9 се оформят правоъгълни отвори в мястото на отворите 14, чрез което се осигурява движението през зимния период в хоризонтална посока на пчелното кълбо между две съседни рамки.
Трета операция: Пакетът, съставен от двете пластмасови розетки 11 и разположената между тях восъчна основа 9, се монтира към рамката 1 чрез притискане на клиновете 13 (фиг. 3 и фиг. 6) към отворите 7, оформени във всяка от двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата 5 на рамката 1 (фиг. 1).
Четвърта операция: Към предната и задна вътрешна стена на празния корпус 22 се закрепва по един комплект от държатели 17. С помощта на фиксаторите 21 се затваря долният прорез 20 на всеки от вертикално разположените канали 19.
Пета операция: Рамката 1 се поставя в корпуса 22 чрез плъзгане отгоре надолу на водачите й 6 в каналите 19 на два срещулежащи държателя 17. След това горният прорез 20 на всеки канал 19 се затваря с помощта на друг фиксатор 21.
По аналогичен начин в корпуса 22 се монтират всички рамки 1. Монтираните рамки са позиционирани на точно определено място и не могат да се движат в хоризонтална и вертикална посока при транспортиране на кошерите, което предотвратява омачкването на пчелното семейство. Освен това държателите 17 осигуряват точно определено разстояние между отделните рамки 1, което не се променя.
Шеста операция: Корпусът 22 се поставя над плодника на кошера.
Седма операция: Работа с рамките през есенно-зимния период с многокорпусни систе1037 Ul ми (система “Дадан-Блат” с магазин) и с използване на дълбоко дъно, с което се решава проблемът с движението на пчелното кълбо през т.нар. мъртво пространство между корпусите: Рамката 1 се изважда от корпуса 22 след отстраняване на горния фиксатор 21. Двата водача 6 се преместват в по-горните или по-долните отвори 7' на страничните стени 3 на рамката 1 и тя отново се спуска в корпуса 22. Това осигурява запазване на местоположението на водачите 6 във вертикална посока, а самата рамка 1 е на по-ниско или по-високо ниво (в зависимост от желанието на пчеларя) в сравнение с първоначалното й положение. Така разположени две пчеларски пити в два съседни корпуса (плодник + корпус) образуват своеобразна “единна рамка”, при което движението на майката и пчелите в хоризонтално и вертикално положение е безпрепятствено и няма опасност пчелното кълбо да бъде разделено при внезапни застудявания (в този случай кълбото се свива и формира плътна външна кора и ако точно в този момент се намира в мъртвото пространство, е налице реален риск кълбото да се раздели и пчелите от по-малката част да не оцелеят, тъй като не може да се осигури необходимият температурен режим в тази малка част от кълбото). Такова стъпаловидно разположение се прилага за всички рамки, разположени в два съседни корпуса (плодник + корпус).
Седма операция: Отстраняване на пчелите с моторна духалка. Фиксирането на рамките 1 към корпуса 22 позволява извършване на действия с целия корпус 22, а не с отделни рамки 1, което значително облекчава дейността на пчеларя при отстраняване на пчелите, когато това е необходимо.

Claims (5)

  1. Претенции
    1. Устройство за вграждане в кошери, включващо един или повече корпуси (22), в които са разположени успоредно наредени рамки (1), поддържащи восъчни основи (9), характеризиращо се с това, че вертикалните странични стени (3) на всяка рамка (1) имат стъпаловидно сечение, като стъпалата (4) са разположени във вътрешния обем на рамката (1), при това стъпалото (4) на едната вертикална странична стена (3) е разположено срещулежащо на стъпалото (4) на другата вертикална странична стена (3), като във всяка от двете срещулежащи вертикал ни стени на стъпалата (4) са оформени отвори (7), разположени по вертикалата на равни разстояния един от друг, и всяка рамка (1) е снабдена с два водача (6) с форма на паралелепипед, закрепени вертикално към външната повърхност на страничните стени, а восъчната основа (9) е разположена между две пластмасови розетки (11), всяка от които е съставена от успоредно разположени профили (1Г), свързани в двата края чрез обща за двете рамки основа (12), снабдена с клинове (13) за закрепване към рамката (1) чрез отворите (7), оформени в двете срещулежащи вертикални стени на стъпалата (4), при това на предната и задната вертикална стена на корпуса (22) е монтиран по един комплект от държатели (17), разположени на равни разстояния един от друг, като двата комплекта са симетрично разположени един спрямо друг, и всеки държател (17) е с форма на паралелепипед, по цялата дължина на който е оформен вертикален канал (19), като в каналите на два срещулежащи държателя са разположени водачите на рамката, а в близост до горния и долния край на всеки държател (17), перпендикулярно на канала (19), са оформени прорези (20), в които лежат подвижни фиксатори (21) с П-образна форма, при това всички елементи на устройството са изработени от пластмаса.
  2. 2. Устройство, съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че закрепването на водачите (6) към рамките (1) се извършва чрез цилиндрични щифтове (8), разположени на едната вертикална стена на всеки водач (6), и отвори (7'), оформени във външните вертикални странични стени (3) на рамките (1) и разположени по вертикалата на стената (3), като броят на отворите (7') е по-голям от броя на цилиндричните щифтове (8).
  3. 3. Устройство, съгласно претенция 1, характеризиращо се с това, че успоредно разположените профили (1Г) на пластмасовите розетки (11) са с триъгълно сечение, като стените на профилите, ориентирани към восъчната основа (9), са снабдени с редуващи се щифтове (15) и отвори (16) за фиксиране на восъчната основа (9) между двете розетки (11), при това срещу всеки щифт (15) на едната розетка (11) е разположен отвор (16), оформен в другата розетка (11).
  4. 4. Устройство, съгласно претенции 1 и 3, характеризиращо се с това, че на два от профилите (1Г) на едната розетка (11) и на два срещулежащи профила (1Г) на другата розетка (11) са оформени правоъгълни отвори (14) и в мястото на правоъгълните отвори (14) е изрязана восъч- 5 ната основа (9).
  5. 5. Устройство съгласно претенция 1, ха рактеризиращо се с това, че при многокорпусните кошери, при които корпусите (22) са разположени вертикално един над друг, каналите (19) на държателите (17) във всички корпуси (22) са разположени съосно.
BG1314U 2007-05-04 2007-05-04 Устройство за вграждане в кошери BG1037U1 (bg)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1314U BG1037U1 (bg) 2007-05-04 2007-05-04 Устройство за вграждане в кошери

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
BG1314U BG1037U1 (bg) 2007-05-04 2007-05-04 Устройство за вграждане в кошери

Publications (1)

Publication Number Publication Date
BG1037U1 true BG1037U1 (bg) 2008-04-30

Family

ID=39538037

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
BG1314U BG1037U1 (bg) 2007-05-04 2007-05-04 Устройство за вграждане в кошери

Country Status (1)

Country Link
BG (1) BG1037U1 (bg)

Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU751372A1 (ru) * 1978-06-19 1980-07-30 Semenov Vladimir G Улей

Patent Citations (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU751372A1 (ru) * 1978-06-19 1980-07-30 Semenov Vladimir G Улей

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8764512B1 (en) Inner cover for bee hive
KR100535938B1 (ko) 양봉용 자동 이충기
US20110306272A1 (en) Bottom board for a beehive
JP3173936U (ja) 養蜂用巣枠及び養蜂用巣箱
US4133065A (en) Modular beehive construction and component therefor
JP3192877U (ja) 蜜蜂巣門構造
BG1037U1 (bg) Устройство за вграждане в кошери
KR102044366B1 (ko) 양봉용 여왕벌의 조립식 격리 산란통
US3579676A (en) Beehive
KR20130049878A (ko) 벌꿀용 광식 사양기
RU2156570C2 (ru) Секционный улей пчеловода-любителя
RU159830U1 (ru) Улей-универсал
KR102378433B1 (ko) 양봉장치
CN212087625U (zh) 新型分体式蜜蜂巢框
JP7058420B2 (ja) 蜜蜂巣箱用の巣枠、蜜蜂巣箱
JP2015061535A (ja) 養蜂用巣枠及び養蜂用巣箱
RU189537U1 (ru) Улей для содержания пчел в кассетных павильонах
CN107926867B (zh) 一种西蜂的养殖方法
US10729109B1 (en) Two queen bee hive
KR102548373B1 (ko) 양봉용 벌통의 벌 탈리장치
RU94007602A (ru) Способ в.а.петровского многоматочного содержания пчел и устройство для его осуществления
RU2218757C1 (ru) Устройство для содержания пчёл
CN214709625U (zh) 一种新型蜂箱
BG112418A (bg) Двусемеен кошер "благун-5590"
WO2014005179A1 (en) A multi-storey plastic beehive