BG1010U1 - Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди - Google Patents
Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди Download PDFInfo
- Publication number
- BG1010U1 BG1010U1 BG1224U BG122407U BG1010U1 BG 1010 U1 BG1010 U1 BG 1010U1 BG 1224 U BG1224 U BG 1224U BG 122407 U BG122407 U BG 122407U BG 1010 U1 BG1010 U1 BG 1010U1
- Authority
- BG
- Bulgaria
- Prior art keywords
- flotation
- module
- mills
- anolyte
- catholyte
- Prior art date
Links
Landscapes
- Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
- Electrolytic Production Of Metals (AREA)
Abstract
Технологичната линия се използва за флотация на полиметални руди като сулфидни, окисни, карбонатни,сулфатни руди. С нея се осигурява по-висока степен на флотационна селекция на ценните компоненти. Поточната технологична линия включва по хода на технологичния процес модул за трошене на рудата (1), модул за смилане и класификация (2) и флотационен модул (3), свързани помежду си със средства за транспортиране на материалите. Технологичната линия включва и електролизьор (9), с електролит вода или воден разтвор на соли. Електролизьорът (9) е снабден с диафрагма (11), разделяща анодното и катодното пространство, които са свързани в отворен цикъл с модула за смилане и класификация (2) и в затворен цикъл с флотационния модул (3). Свързването на електролизьора с модула за смилане и класификация (2) и флотационния модул (3) е с възможност за подаване на анолит към всяка от мелниците (7, 8) и на католит към флотационния модул (3) или подаване накатолит към всяка от мелниците (7, 8) и на анолиткъм флотационния модул (3). Електролизьорът (9) еснабден със система за оборотно снабдяване с вода(27) от флотационния модул (3).
Description
Област на техниката
Полезният модел се отнася до поточна технологична линия за флотация на полиметални руди като сулфидни, окисни, карбонатни, сулфатни руди.
Предшестващо състояние на техниката
В RU 2100090 е разкрита поточна технологична линия за флотация на златосъдържащи руди, която включва по хода на технологичния процес модул за трошене на рудата, модул за смилане и класификация, модул за гравитационно обогатяване и/или модул за флотация и гравитационен модул за окончателно обработване на концентрата, свързани помежду си със средства за транспортиране на материалите.
Тази известна технологична линия не осигурява висока степен на селективно разделяне на ценните компоненти, съдържащи се в рудата.
Техническа същност на полезния модел
Задачата, която се решава с полезния модел, е свързана със създаване на поточна технологична линия за обогатяване на полиметални руди, която осигурява по-висока степен на флотационна селекция на ценните компоненти.
Тази задача е решена с поточна технологична линия за обогатяване на полиметални руди, която включва последователно разположени модул за трошене на рудата, модул за смилане и класификация, който е съставен от мелници и класификатори, и флотационен модул, свързани помежду си със средства за транспортиране на материалите. Съгласно полезния модел към модула за смилане и класификация и флотационния модул е свързан електролизьор, изпълнен с диафрагма, разделяща анодното и катодното пространства, които са свързани в отворен цикъл с модула за смилане и класификация и в затворен цикъл с флотационния модул. Свързването на електролизьора с модула за смилане и класификация и флотационния модул е с възможност за подаване на анолит към всяка от мелниците и на католит към флотационния модул или подаване на католит към всяка от мелниците и на анолит към флотационния модул.
Електролизьорът е снабден със система за оборотно снабдяване с вода от флотационния модул. Предимствата на поточната технологична линия съгласно полезния модел се изразяват в следното. Включването на електролизьор в технологичната линия за флотация на полиметални руди осигурява обработване на материала в процеса на смилане и флотация с продукти от електролизата на вода - анолит и католит, които активират, съответно депресират даден минерал. В резултат се увеличава флотационното извличане на минералите, без да е необходимо използването на реагенти активатори и депресори или тяхното количество е сведено до минимум. При съдържание на благородни метали и по-специално злато в рудата, степента на неговото извличане се повишава, тъй като обработването с анолит осигурява присъствие на активен кислород, който ускорява разрушаването на сулфидната матрица и освобождаването на златото.
Пояснение на приложените фигури
Фигура 1 представлява верижна схема на примерна поточна технологична линия за обогатяване на полиметални руди.
Примери за изпълнение на полезния модел
Показаната на фиг. 1 верижна схема на примерна поточна технологична линия за обогатяване на полиметални руди включва: модул за трошене 1, модул за смилане и класификация 2, флотационен модул 3 и електролизьор 9, свързани помежду си чрез средства за транспортиране на материалите.
Модулът за трошене 1 включва трошачка за едро, средно и ситно трошене съответно 4, 5 и 6.
Модулът за смилане и класификация 2 се състои от две топкови мелници за мокро смилане 7 и 8, снабдени с входящ тръбопровод за вода 25 и свързани чрез лентови транспортьори 29 и 29' за подаване на подситовата фракция от трошачката за ситно трошене 6 към входовете на топковите мелници 7 и 8. Изходите на топковите мелници 7 и 8 са свързани в затворен цикъл с хидроциклон (непоказан на фигурата).
Модулът за флотация 3 включва флотационна машина за основна флотация 15, флотационна машина за контролна флотация 16 и флотационна машина за пречистна флотация 17.
Флотационната машина за основна флотация 15 е свързана с изходите на топковите мелници за мокро смилане 7 и 8 чрез изхода на прелива на хидроциклона (непоказан на фигурата) и тръбопровод 28.
Поточната технологична линия съгласно полезния модел включва и елекгролизьор 9, представляващ правоъгълен съд, в който са разположени анод 10 и катод 12. Анодното и катодно пространство са разделени с диафрагма 11. Свързването на електролизьора 9 с модула за смилане 2 и флотационния модул Зее възможност за подаване на анолит към всяка от мелниците 7 и 8 и на католит към флотационния модул или на анолит към флотационния модул и католит към всяка от мелниците. За целта анодното пространство е свързано с входовете на топковите мелници 7 и 8 чрез последователно разположени по хода на потока изпускателна тръба за анолит 18, първи кран 19, съединителна тръба 20 и разпределителна тръба 30, а с флотационния модул 3 - чрез изпускателната тръба за анолит 18, отклонителна тръба 24, снабдена с първи вентил 13, втори кран 22 и тръба 26. Катодното пространство на електролизьора 9 е свързано с флотационния модул 3 чрез последователно разположени по хода на потока изпускателна тръба за католит 21, втори кран 22 и тръбата 26, а с всяка от мелниците - чрез изпускателната тръба за католит 21, отвеждаща тръба 23, снабдена с втори вентил 13', първи кран 19, съединителната тръба 20 и разпределителната тръба 30. Изходът на тръбата 26 е свързан с разпределителен резервоар 14 за подаване на анолит или католит към флотационните машини 15, 16 и 17. Електролизьорът 9 е снабден със система за оборотно снабдяване с вода от флотационната машина за пречистна флотация 17, която се състои от циркулационна тръба 27, на която е монтирана помпа (непоказана на фигурата).
Използване на полезния модел
Раздробената в модула за трошене 1 медно-пиритна руда със съдържание на мед 1,5%, сяра 35% и злато 3 g/t се подава в топковите мелници 7 и 8. Чрез циркулационната тръба 27 на системата за оборотно снабдяване с вода анодното и катодно пространство на електролизьора се запълват с вода, след което се провежда електролиза на водата при напрежение 9 V, плътност на тока 6 mA/cm2 и продължителност 3 min. Стойността на pH на разтвора в анодното пространство от неутрално става 5-6, а в катодното пространство от неутрално добива стойности 10-11. Полученият анолит се подава към всяка от мелниците чрез изпускателната тръба за анолит 18, първи кран 19, съединителната тръба 20 и разпределителната тръба 30, като първи вентил 13 е затворен, първи кран 19 е отворен към съединителната тръба 20 и затворен към отклонителната тръба 24. Количеството на анолита е около 30% от количеството на течната фаза в мелниците. След смилане на материала в среда от анолит преливът от топковите мелници 7 и 8 се подава на класификация в хидроциклона (непоказан на фигурата), пясъците от който се връщат в топковите мелници 7 и 8, а преливът от хидроциклона през тръбопровода 28 се подава във флотационната машина 15 за основна флотация.
Католитът се подава към флотационните машини 15,16 и 17 по хода на потока през изпускателната тръба за католит 21, тръбата 26 и разпределителния резервоар 14 при затворен втори вентил 13' и отворен втори кран 22 към изходящата тръба за католит 21. От разпределителния резервоар 14 50% от постъпилото количество католит се подава към флотационната машина за основна флотация 15, 30% към флотационната машина за контролна флотация 16 и 20% към флотационната машина за пречистваща флотация 17. Провежда се медно-пиритна флотационна селекция със събирател ксантогенат и без използване на вар за депресия на пирита.
При обработване на материала в среда от анолит, в който се съдържа повишеното количество кислород, в процеса на смилане на материала на повърхността на минералите на цветните метали се създава по-голямо количество електронни ваканции, при което по време на флотационния процес активността на взаимодействие между реагента-събирател и минералната повърхност се интензифицира и флотационното извличане на минералите се увеличава. Степента на извличане на медта е 92% при качество на медния концентрат 18% и съдържание на злато в концентрата 40 g/1.
При друг вариант на изпълнение на изобретението на флотация се подлага окислена оловно-цинкова руда със съдържание на олово 2,5% и на цинк 3,7%. Електролизата на вода се провежда при описаните по-горе условия. Полученият католит се подава към топковите мелници 7 и 8 през изпускателната тръба за католит 21, отвеждащата тръба 23 при отворен втори вентил 13', съединителната тръба 20 и разпределителната тръба 30 при отворен първи кран 19 към отвеждащата тръба 23. Анолитьт се подава към флотационните машини 15,16 и 17 чрез изпускателната тръба за анолит 18, отклонителната тръба 24 при отворен първи вентил 13, тръбата 26 и разпределителния резервоар 14 при отворен втори кран 22 към отклонителната тръба 24.
При обработването на минералната повърхност с католит в процеса на смилане е възможен електронен преход между събирателя (ксантогенат) и минералната повърхност, вследствие на което минералната повърхност се хидрофобизира. Степента на извличане на оловото е 92,4% и на цинка 93,7%.
Claims (1)
- Претенции1. Поточна технологична линия за обога тяване на полиметални руди, включваща последователно разположени модул за трошене на рудата (1), модул за смилане и класификация (2), който е съставен от мелници (7, 8) и класификатори, и флотационен модул (3), свързани помежду си със средства за транспортиране на материалите, характеризираща се с това, че към двата модула (2 и 3) е свързан електролизьор (9), изпълнен с диафрагма (11), разделяща анодното и катодното пространства, които са свързани в отворен цикъл с модула за смилане и класификация (2) и в затворен цикъл с флотационния модул (3), като свързването на електролизьора (9) с модула за смилане и класификация (2) и флотационния модул (3) е с възможност за подаване на анолит към всяка от мелниците (7, 8) и на католит към флотационния модул (3) или подаване на католит към всяка от мелниците (7,8) и на анолит към флотационния модул (3), при това електролизьорът (9) е снабден със система за оборотно снабдяване с вода (27) от флотационния модул (3).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1224U BG1010U1 (bg) | 2007-01-26 | 2007-01-26 | Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
BG1224U BG1010U1 (bg) | 2007-01-26 | 2007-01-26 | Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
BG1010U1 true BG1010U1 (bg) | 2008-02-29 |
Family
ID=39271557
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
BG1224U BG1010U1 (bg) | 2007-01-26 | 2007-01-26 | Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
BG (1) | BG1010U1 (bg) |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN104888940A (zh) * | 2015-04-02 | 2015-09-09 | 四川有色金砂选矿药剂有限公司 | 一种处理低品位铜铅锌铁多金属硫化矿提取有价金属的方法 |
Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2100090C1 (ru) * | 1995-10-24 | 1997-12-27 | Акционерное общество "Иргиредмет" | Линия обогащения упорных золотосодержащих руд |
-
2007
- 2007-01-26 BG BG1224U patent/BG1010U1/bg unknown
Patent Citations (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
RU2100090C1 (ru) * | 1995-10-24 | 1997-12-27 | Акционерное общество "Иргиредмет" | Линия обогащения упорных золотосодержащих руд |
Cited By (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN104888940A (zh) * | 2015-04-02 | 2015-09-09 | 四川有色金砂选矿药剂有限公司 | 一种处理低品位铜铅锌铁多金属硫化矿提取有价金属的方法 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5182014A (en) | Method and apparatus for increasing flotation cell recovery and grade of complex copper-containing ores | |
CA2454821C (en) | Process for direct electrowinning of copper | |
Hedjazi et al. | Industrial application of ammonia-assisted cyanide leaching for copper-gold ores | |
CN104831064A (zh) | 用氧压酸浸-旋流电解技术从铅冰铜中高效回收铜的工艺 | |
CN101961673A (zh) | 一种混合铜矿的联合选冶方法 | |
CN102974451A (zh) | 一种提高铜镍矿伴生贵金属回收率的方法 | |
RU2275437C1 (ru) | Способ извлечения золота из упорных золотосодержащих руд | |
CN110385197B (zh) | 一种重晶石萤石伴生矿的重力分选系统及工艺 | |
CA2321703C (en) | Apparatus and methods for recovering valuable metals | |
CN106345607B (zh) | 一种处理难选铜锌矿石的选冶联合工艺 | |
US4904358A (en) | Gold and silver recovery processes by electrolytic generation of active bromine | |
CN202921427U (zh) | 锌冶炼酸浸渣浮选回收金银的装置 | |
BG1010U1 (bg) | Поточна технологична линия за флотация на полиметални руди | |
WO2004022796A1 (en) | Process and apparatus for recovery of cyanide and metals | |
Marsden et al. | Medium-temperature pressure leaching of copper concentrates—Part II: Development of direct electrowinning and an acid-autogenous process | |
RU2744685C1 (ru) | Способ флотационного обогащения склонных к шламообразованию руд | |
RU55367U1 (ru) | Опытно-промышленная установка для переработки золотосодержащих руд и концентратов (варианты) | |
Monhemius et al. | Flotation and leaching at Anglo Asian mining’s Gedabek gold and copper mine in Azerbaijan | |
US20030089619A1 (en) | Process and apparatus for recovery of cyanide and metals | |
CN217288789U (zh) | 黄金氰化尾矿的综合回收系统 | |
JP4169367B2 (ja) | 電気化学システム | |
US20040262201A1 (en) | Method of controlling feed variation in a valuable mineral flotation circuit | |
RU2807008C1 (ru) | Способ переработки упорных пирротин-арсенопирит-пирит-бертьерит-стибнитовых золотосодержащих руд (варианты) | |
EP3189170A1 (en) | Process and apparatus for metal refining | |
CN100429000C (zh) | 一种从低品位硫铁矿石中选取精矿的方法 |