US105563A - Improvement in blotting-pads - Google Patents
Improvement in blotting-pads Download PDF
Info
Publication number
US105563A
US105563A US105563DA US105563A US 105563 A US105563 A US 105563A US 105563D A US105563D A US 105563DA US 105563 A US105563 A US 105563A
Prior art keywords
blotting
blotter
pads
improvement
hand
Application granted granted Critical
Publication of US105563A publication Critical patent/US105563A/en
Classifications
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B43WRITING OR DRAWING IMPLEMENTS; BUREAU ACCESSORIES
    • B43L17/00Blotters
    • B43L17/02Blotters for blotting-paper sheets
    • B43L17/04Blotters for blotting-paper sheets hand held
Definitions
  • Figure 1 is an upright view of euff-blot-ter.
  • Figure 2 is -a side view of blotter, as worn upon the hand.
Landscapes
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
Description
J. F. FRENCH;
B'LOTTING PAD; Y
' Patented July 19, 1870.
elicited sea-t t iw fitniw JOHN F; FRENCH, 0F BOSTON, MASSACHUSETTS.
' Letters Patent No. 105,563, dated July 19, 1870,
IMPROVEMENT m BLOFI'TING-PADS.
1 l'he Schedulexefen'ed to in these Letters Patent and making part oi the same To all whom t t may concern 'Be it known that I, J 011 F. FRENCH, of- Boston,