UA90122U - Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання - Google Patents

Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання Download PDF

Info

Publication number
UA90122U
UA90122U UAU201315146U UAU201315146U UA90122U UA 90122 U UA90122 U UA 90122U UA U201315146 U UAU201315146 U UA U201315146U UA U201315146 U UAU201315146 U UA U201315146U UA 90122 U UA90122 U UA 90122U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cathode
additional energy
target
atoms
sputtering
Prior art date
Application number
UAU201315146U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Валентина Владимировна Коваленко
Юрий Львович Заяц
Павел Александрович Пшинько
Сергей Владимирович Коваленко
Original Assignee
Днепропетровский Национальный Университет Железнодорожного Транспорта Имени Академика В. Лазаряна
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Днепропетровский Национальный Университет Железнодорожного Транспорта Имени Академика В. Лазаряна filed Critical Днепропетровский Национальный Университет Железнодорожного Транспорта Имени Академика В. Лазаряна
Priority to UAU201315146U priority Critical patent/UA90122U/uk
Publication of UA90122U publication Critical patent/UA90122U/uk

Links

Landscapes

  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)

Abstract

Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання включає застосування у робочій камері катода, анода, магнітної системи з охолодженням, розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами газів або їх сумішшю при наданні катоду-мішені додаткової енергії у розрахунок на атом речовини згідно з формулою (0,1-1,1) k Т, де Т- температура плавлення речовини мішені, K; k=8,625⋅10еВ/ат⋅K, при розпиленні матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю. Катоду-мішені додають додаткову енергію за рахунок утворення тріщин в матеріалі катода або застосуванням композитних катодів з нещільно прилягаючими елементами, або локальним зменшенням перерізу проходження заряду.

Description

Корисна модель належить до плазмової техніки й призначена для вакуумного іонно- плазмового нанесення тонких плівок металів, їхніх сполук і керамік на тверду поверхню.
Відомий спосіб отримання функціональних плівок в магнетронній системі, що розпилює із плоским катодом-мішенню |К. УМаза, 5. Науакажа. Напароок ої зрицег дерозйоп їесппоіоду /
БА: "Моуез Рибіїсайопве", 1992. с. 44)ї), що включає розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами газів та їх сумішей, охолодження магнітної системи.
Недоліком відомого способу є недостатня кількість факторів керування магнітним і температурним полями в області робочої зони магнетрону. Недоліком є також нерівномірність використання катодів-мішеней. Наступним недоліком такої схеми магнетрона є обмеження кількості хімічних речовин для використання як катода-мішені внаслідок високих значень кількості роботи (енергії), витраченої на розпилення їхніх атомів.
Найбільш близьким аналогом до корисної моделі, що заявляється, є спосіб іонно- плазмового напилювання (варіанти) й пристрій для його здійснення (варіанти) (Патент України
Мо 83263 С2 МПК (2006) С230 14/22, С23С 14/35, С23С 14/34, С23С 14/48 заяв. Мо а200605704 от 24.05.2006, опубл. 25.06. 2008, Бюл. Мо 12, 2008 р.|. Спосіб іонно-плазмового напилювання для одержання плівок зносостійких і функціональних матеріалів, який включає застосування у робочій камері катода, анода, магнітної системи з охолодженням, розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами газів або їх сумішшю, який відрізняється тим, що катоду-мішені додають додаткову енергію у розрахунок на атом речовини згідно з формулою (0,1-1,1) К Тая, де Тлл - температура плавлення речовини мішені, К; К-8,625-105 еВ/ат.К, а розпилення матеріалу катода здійснюють за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю.
При цьому додавання енергії катода-мішені здійснюють до критичних температур фазових, структурних, магнітних й інших перетворень у матеріалі катода-мішені, з забезпеченням необхідного "стрибка" електроопору й енергії самодифузії в матеріалах.
Спосіб іонно-плазмового напилювання для одержання плівок зносостійких і функціональних матеріалів, який включає застосування у робочій камері катода, анода, магнітної системи з охолодженням, розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю, який відрізняється тим,
Зо що катоду-мішені імпульсно додають додаткову енергію у розрахунку на атом речовини з параметрами, що змінюються в інтервалах: частота від 5 до 50 Гц; енергія - від Е--Е2-0,001 до 0,3 еВ/ат, де Ен і Є» - відповідно найвища та найнижча енергії у розрахунок на атом речовини, що додаються катоду-мішені а розпилення матеріалу катода здійснюють за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю.
При цьому додавання енергії катода-мішені здійснюють до критичних температур фазових, структурних, магнітних й інших перетворень у матеріалі катода-мішені для наступної пульсації.
Спосіб іонно-плазмового напилювання для одержання плівок зносостійких і функціональних матеріалів, який відрізняється тим, що матеріал катода-мішені попередньо піддають одній або декільком у комплексі таких обробок: гартують, деформують, наклепують або здійснюють абразивну обробку зі збільшенням кількості поверхневих дефектів.
Вище наведені способи не дозволяють додавати додаткову енергію катоду у найшвидший та ефективний спосіб.
В основу корисної моделі поставлено задачу підвищення ефективності розпилювання при сполученні переваг іонно-плазмового й магнетронного способів напилювання, тобто забезпечення можливості осадження плівок із плазми, утвореної іонами матеріалу катода або молекулами й іонами додатково введеного газу або сполученням перерахованих способів, а також застосування як матеріалів катода-мішені речовин та сполук, які не піддаються розпиленню у звичайних способах та установках іонно-плазмового напилювання.
Поставлена задача вирішується тим, що в запропонованому способі надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання, який включає застосування у робочої камері катода, анода, магнітної системи з охолодженням, розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами газів або їх сумішшю при наданні катоду-мішені додаткової енергії у розрахунок на атом речовини згідно з формулою (0,1-1,1) К Тл, де Тапл - температури плавлення речовини мішені, К; К-8,625-105 еВ/ат-К, при розпиленні матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю, що згідно з корисною моделлю катоду мішені додають додаткову енергію за рахунок або утворення тріщин в матеріалі катода, або застосуванням композитних катодів з нещільно прилягаючими елементами або локальним зменшенням перерізу (516) проходження заряду.
Приклад використання способу надання додаткової енергії катоду в процесі іонно- плазмового напилювання.
Зразки підкладок напилювали титаном та інтерметалідам Ті-АЇ при робочій напрузі магнетрону порядку 1000 В. Діаметр мішені ЗО мм. Значення питомої потужності становили порядку 40 Вт/см7, при робочому тиску 2 Па. Корисна потужність магнетрона (Р) дорівнювала 300 Вт. Матеріал катода - титан марки ВТ-1 з концентрацією водню 0,001 95 ат, алюміній марки
АМуц. Як робочий газ використовували аргон високої чистоти. Результати випробувань представлені в таблиці. Температура катода-мішені вимірювалася за допомогою термопари та за формулою ТК-8,625-105(14-273) може бути переведена в енергію у розрахунок на атом речовини, еВ/ат.
Таблиця
Температура Швидкість осадження, ж отипуракатоду отдашенис| вмс аналогом осо фе ентння жо тріщинами
Композитний титановий катод з 2 нещільним приляганням 1000 150 елементів ше и
З сте 50 осадження лише прилягаючими елементами АЇ і Ті й алюмінію прилягаючими елементами інтерметаліду ТІ-АЇ, 150
З таблиці видно, що підвищення температури катода-мішені, зокрема при використанні композитного катода з нещільним приляганням елементів (або локальним зменшенням перерізу проходження заряду) збільшує швидкість розпилення і осадження матеріалу катода навіть у порівнянні з звичайним рівномірним підігрівом катоду.
Використання запропонованого способу дозволяє більш ефективно регулювати температуру мішені й одночасно уникати перегріву магнітної системи, розширити область використання катодів, що важко розпилюються за рахунок збільшення електропровідності керамік. Наявність додаткової енергії катода-мішені дозволяє підвищити ефективність процесу розпилення й регулювати напруженість магнітного поля в локальній області, при цьому сполучаючи переваги іонно-плазмового й магнетронного способу напилювання плівок.
Відомо, що електропровідність й, як наслідок, робота виходу іонів для напівпровідників і діелектриків залежить від температури. Теплота сублімації металевих кристалів залежить від енергії активації самодифузії. В разі наявності на катоді різнорідних за формою (площиною прилягання до джерела заряду), хімічним та структурним складом елементів, їх заряд не буде однаковим та з часом виникає пробій (виникнення дуги) між елементами композитних катодів, або у внутрішньому просторі тріщин катода, як наслідок зростає його температура та ефективний коефіцієнт дифузії у деяких речовинах може на чотири порядки перевищувати
Зо "нормальний", при цьому пропорційно зростає ефективність розпилювання матеріалу катода або катода-мішені. Іншим варіантом дії технічного рішення є підвищення температури катода за рахунок зменшення ефективного перерізу проходження заряду між елементами катода.
Наприклад, розпилення титанового сплаву з вмістом титану 99,999 95 (ат), при наявності тріщин в матеріалі катода, збільшує швидкість осадження більш ніж в тридцять разів, порівняно із температурою розпилення 50 "С.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання, що включає
    40 застосування у робочій камері катода, анода, магнітної системи з охолодженням, розпилення матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами газів або їх сумішшю при наданні катоду-мішені додаткової енергії у розрахунок на атом речовини згідно з формулою (0,1-1,1) К Тлл, де Тлл - температура плавлення речовини мішені, К; К-8,625-.105 еВ/ат.К, при розпиленні матеріалу катода за рахунок бомбардування його атомами, що належать матеріалу катода, або іншими атомами газів та їх сумішшю, який відрізняється тим, що катоду-мішені додають додаткову енергію за рахунок утворення тріщин в матеріалі катода або застосуванням композитних катодів З нещільно прилягаючими елементами, або локальним зменшенням перерізу проходження заряду.
UAU201315146U 2013-12-24 2013-12-24 Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання UA90122U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201315146U UA90122U (uk) 2013-12-24 2013-12-24 Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201315146U UA90122U (uk) 2013-12-24 2013-12-24 Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA90122U true UA90122U (uk) 2014-05-12

Family

ID=52281481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201315146U UA90122U (uk) 2013-12-24 2013-12-24 Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA90122U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Oks et al. Ceramic coating deposition by electron beam evaporation
CN103805996B (zh) 一种金属材料表面先镀膜再渗氮的复合处理方法
RU2489514C1 (ru) СПОСОБ ПОЛУЧЕНИЯ ИЗНОСОСТОЙКОГО ПОКРЫТИЯ НА ОСНОВЕ ИНТЕРМЕТАЛЛИДА СИСТЕМЫ Ti-Al
Burdovitsin et al. Electron beam nitriding of titanium in medium vacuum
Hu et al. Enhancement of discharge and deposition rate by imposed pulse current during the cathodic arc deposition of ta-C films
CN101158022A (zh) 奥氏体不锈钢电子束辅助等离子体表面改性方法及设备
RU2660502C1 (ru) Способ нанесения покрытия на поверхность стального изделия
US20200123645A1 (en) Plasma Process and Reactor for the Thermochemical Treatment of the Surface of Metallic Pieces
RU2361013C1 (ru) Способ получения износостойкого покрытия
RU2599073C1 (ru) Способ ионно-плазменного нанесения многослойного покрытия на изделия из алюминиевых сплавов
Tian et al. Hybrid processes based on plasma immersion ion implantation: a brief review
RU2012100186A (ru) Способ нанесения на металлические детали комплексного защитного покрытия против воздействия водорода
JP6896691B2 (ja) 低温アーク放電イオンめっきコーティング
UA90122U (uk) Спосіб надання додаткової енергії катоду в процесі іонно-плазмового напилювання
CN104109830B (zh) 一种表面渗铪耐高温奥氏体不锈钢及其制备方法
CN101386976A (zh) 一种在镁合金表面磁控溅射TiN薄膜的工艺
RU2633867C1 (ru) Способ низкотемпературного ионного азотирования титановых сплавов
Li et al. Effect of electron beam irradiation on structure and properties of SiCN thin films prepared by plasma assisted radio frequency magnetron sputtering
Borisov et al. Effective processes for arc-plasma treatment in large vacuum chambers of technological facilities
CN101864559B (zh) 一种栅网磁控溅射蒸铪的方法
RU2677043C1 (ru) Способ получения износостойкого покрытия на основе интерметаллида системы Ti-Al
Li et al. Carburising of steel AISI 1010 by using a cathode arc plasma process
KR20110117528A (ko) 알루미늄 박막 코팅 방법
RU2611251C2 (ru) Способ азотирования в плазме повышенной плотности
CN108251810A (zh) 一种耐腐蚀烧结钕铁硼磁体的制备方法