UA81800C2 - Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря - Google Patents

Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря Download PDF

Info

Publication number
UA81800C2
UA81800C2 UAA200508856A UAA200508856A UA81800C2 UA 81800 C2 UA81800 C2 UA 81800C2 UA A200508856 A UAA200508856 A UA A200508856A UA A200508856 A UAA200508856 A UA A200508856A UA 81800 C2 UA81800 C2 UA 81800C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
hydrogen
electrolyzer
sea
sulfur
sulphur
Prior art date
Application number
UAA200508856A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Анатолий Федорович Булат
Виктор Николаевич Беляков
Олег Александрович Молчанов
Original Assignee
Анатолий Федорович Булат
Виктор Николаевич Беляков
Олег Александрович Молчанов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Анатолий Федорович Булат, Виктор Николаевич Беляков, Олег Александрович Молчанов filed Critical Анатолий Федорович Булат
Priority to UAA200508856A priority Critical patent/UA81800C2/uk
Publication of UA81800C2 publication Critical patent/UA81800C2/uk

Links

Landscapes

  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до видобування корисних копалин і може бути використаний для видобування водню та 2 сірки з води, що містить сірководень, безпосередньо в глибинних шарах Чорного моря.
Відомо, що в Чорному морі містяться великі запаси сірководню (не менш 7,6 мільярдів тонн), котрі поповнюються щороку за рахунок розкладання органічних залишків тваринного і рослинного походження, принесених ріками, які впадають у море. Його накопичування може привести до екологічної катастрофи: досить невеликого землетрусу для того, щоб сірководень піднявся на поверхню Чорного моря та загорівся. Після цього узбережжя перетвориться в пустелю |див. Дмитрук М. Глобальньій форум по зашите окружающей средь! в целях вьживания. - Газета "Правда", 21 января 1990Г.).
В той же час сірководень є цінною сировиною для одержання елементарної сірки високої чистоти та водню.
Проблема їх видобування з морської води й очистки останньої є досить актуальною.
Відомі способи видобування сірководню із глибинних шарів Чорного моря, у яких спочатку добувають із морської води сірководень, а потім його переробляють |див. авт. свид. СРСР Мо1799365, МПК 5 СО2Е1/58, опубл. 28.02.1993; патенти РФ Мо2010011, МПК? СО2Е1/58, опубл. 30.03.1994; Мо2038315, МПК? СО2Е1/20, опубл. 27.06.1995; Мо2134237, МПКУ СО2Е1/20, СО2Е1/58, опубл. 10.08.1999). Загальною вадою відомих способів є те, що вони вносять певне збурювання в природний стан моря, тим самим підвищують темпи погіршення го екологічного стану Чорного моря.
Відомий спосіб видобування водню та сірки із глибинних шарів моря, що включає занурення з плаваючого засобу в насичений сірководнем шар моря добувного модуля, який складається з електролізера для розкладання сірководню на водень та сірку, куполоподібної ємності над електролізером і ємності під електролізером, з'єднаного технологічними комунікаціями із плаваючим засобом, подачу електроенергії й сч електроліз сірководню з виділенням водню та сірки, збір водню в куполоподібній ємності, накопичування сірки в ємності під електролізером |див. В.Г.Кашия. Зкологически чистье методьі освоения водородосодержащих о компонентов Черного моря. - Іпіегпайопа! Зсіепіййс доцйгпа! їог АЦегпайме Епегду апа Есоіоду, 2004, Мо 2(10). - С. 13-14), обраний як прототип.
Цей спосіб, у порівнянні з відомими, є більш перспективним і екологічно чистим, тому що переробку о зо Сірководню здійснюють у стаціонарному режимі безпосередньо в глибинних шарах без збурювання рівноважного стану моря, і процеси, що відбуваються при цьому, подібні із природними. о
Однак він є досить енергоємним і складним у реалізації, оскільки для одержання необхідної для розкладання с сірководню електроенергії необхідно спалювати виділений водень або подавати отриману при спалюванні вуглеводневої сировини енергію з берега. У першому випадку продуктом способу залишається тільки сіркаіє се необхідність у додатковій енергії, як для запуску способу, так і для підтримки енергетичного балансу, а в со другому випадку реалізація способу взагалі проблематична внаслідок дорожнечі й нерентабельності через досить дорогі та складні конструкції передачі електроенергії. Крім того, спалювання водню, що є цінною сировиною для хімічної промисловості та енергетики, економічно недоцільно.
Задачею винаходу є зниження енергетичних витрат на здійснення способу видобування водню та сірки із « глибинних шарів моря, підвищення виходу виділеного водню та спрощення технології видобування. з с Поставлена задача вирішується тим, що в способі видобування водню та сірки із глибинних шарів моря, що включає занурення із плаваючого засобу в насичений сірководнем шар моря добувного модуля, який :з» складається з електролізера для розкладання сірководню на водень та сірку, куполоподібної ємності над електролізером і ємності під електролізером, з'єднаного технологічними комунікаціями із плаваючим засобом, подачу електроенергії й електроліз сірководню з виділенням водню та сірки, збір водню в куполоподібній о ємності, накопичування сірки в ємності під електролізером, відповідно до винаходу подачу електроенергії здійснюють із однієї або декількох хвилеенергетичних установок, розташованих на поверхні моря біля -й плаваючого засобу, зібраний водень по трубопроводу, приєднаному до верхньої частини куполоподібної ємності, с подають на палубу плаваючого засобу, де стискають і під тиском збирають у ємності зберігання та транспортування, накопичену у вигляді суспензії сірку по приєднаному до ємності під електролізером («в») трубопроводу за допомогою насосу піднімають на палубу плаваючого засобу, де подають у сепаратор, частково о зневоднюють і поміщають у ємності зберігання та транспортування, а відсепаровану й забруднену залишками сірки воду повертають по трубопроводу в насичені сірководнем шари моря. При цьому в період штилю подачу електроенергії здійснюють із установленого на плаваючому засобі електрогенератора, двигун якого працює на 5Б зібраному водні. Добувний модуль закріплюють на дні моря, а всі технологічні комунікації модуля з'єднують із плаваючим засобом через рознімання, розташовані в буї, котрий плаває на глибині 10-15 метрів під рівнем моря,
ГФ) додатково обладнаному радіомаяком. т Завдяки подачі електроенергії з хвилеенергетичних установок, розташованих на поверхні моря, покривається потреба в енергетичних витратах на електроліз сірководню за рахунок використання енергії хвиль. | тільки в бо період штилю частина зібраного водню витрачається на одержання електроенергії, тобто практично основна частина виділеного при електролізі водню іде на потреби хімічної промисловості та енергетики.
Транспортування отриманих водню та сірки на плаваючий засіб за допомогою трубопроводів спрощує технологію їх видобування. Також спрощує технологію з'єднання технологічних комунікацій модуля із плаваючим засобом через рознімання, розташовані в буї, що дозволяє якщо буде потреба від'єднувати їх від плаваючого 65 засобу без підняття добувного модуля наверх, а радіомаяк допомагає знайти місце розташування модуля після його від'єднання.
На кресленні представлена схема, яка пояснює здійснення способу, що заявляється.
З плаваючого засобу 1 занурюють у насичений сірководнем шар моря добувний модуль, що складається з електролізера 2 для розкладання сірководню на водень та сірку, куполоподібної ємності З над електролізером 2 і ємності 4 під електролізером 2. Хвилеенергетичні установки 5, розташовані на поверхні моря біля плаваючого засобу 1, перетворюють енергію хвиль в електричну, котру через електрогенератор 6 по комунікаційних кабелях 7, 8 подають на електролізер 2. Здійснюють електроліз сірководню з виділенням водню й сірки. Виділений водень збирають у куполоподібної ємності З і по трубопроводу 9, приєднаному до верхньої частини куполоподібній ємності З, подають на палубу плаваючого засобу 1, де стискають і під тиском збирають у ємності у.о зберігання й транспортування. Накопичують сірку у вигляді суспензії в ємності 4 під електролізером 2 і по трубопроводу 11, приєднаному до ємності 4 під електролізером 2 , насосом 12 піднімають на палубу плаваючого засобу 1, де подають у сепаратор 13, частково зневоднюють і поміщають у ємності 14 зберігання й транспортування, а відсепаровану й забруднену залишками сірки воду повертають по трубопроводу 15 в насичені сірководнем шари моря. При цьому в період штилю подачу електроенергії здійснюють із установленого /5 на плаваючому засобі електрогенератора 16, двигун якого працює на зібраному водні. Добувний модуль закріплюють на дні моря, наприклад, якорем 17, а всі технологічні комунікації модуля (комунікаційні кабелі 8, трубопроводи 9 і 11) з'єднують із плаваючим засобом 1 через рознімання (на фіг. не показано), розташовані в буї 18, котрий плаває на глибині 10-15 метрів під рівнем моря щоб уникнути впливу на нього штормових хвиль, додатково обладнаному радіомаяком 19.

Claims (2)

Формула винаходу
1. Спосіб видобування водню та сірки із глибинних шарів моря, що включає занурення із плаваючого засобу в с насичений сірководнем шар моря добувного модуля, який складається з електролізера для розкладання сірководню на водень та сірку, куполоподібної ємності над електролізером і ємності під електролізером, (о) з'єднаного технологічними комунікаціями із плаваючим засобом, подачу електроенергії й електроліз сірководню з виділенням водню та сірки, збір водню в куполоподібній ємності, накопичування сірки в ємності під електролізером, який відрізняється тим, що подачу електроенергії здійснюють із однієї або декількох о зо Хвилеенергетичних установок, розташованих на поверхні моря біля плаваючого засобу, зібраний водень по трубопроводу, приєднаному до верхньої частини куполоподібної ємності, подають на палубу плаваючого засобу, Са де стискають і під тиском збирають у ємності зберігання та транспортування, накопичену у вигляді суспензії со сірку по приєднаному до ємності під електролізером трубопроводу за допомогою насоса піднімають на палубу плаваючого засобу, де подають у сепаратор, частково зневоднюють і поміщають у ємності зберігання та ч- з5 транспортування, а відсепаровану й забруднену залишками сірки воду повертають по трубопроводу в насичені со сірководнем шари моря.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що в період штилю подачу електроенергії здійснюють із установленого на плаваючому засобі електрогенератора, двигун якого працює на зібраному водні.
З. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що добувний модуль закріплюють на дні моря, а всі технологічні « 20 комунікації модуля з'єднують із плаваючим засобом через розніми, розташовані в буї, який плаває на глибині 7 с 10-15 метрів під рівнем моря, додатково обладнаному радіомаяком. . и? со - со о с2 ко 60 б5
UAA200508856A 2005-09-19 2005-09-19 Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря UA81800C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200508856A UA81800C2 (uk) 2005-09-19 2005-09-19 Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200508856A UA81800C2 (uk) 2005-09-19 2005-09-19 Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA81800C2 true UA81800C2 (uk) 2008-02-11

Family

ID=39817205

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200508856A UA81800C2 (uk) 2005-09-19 2005-09-19 Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA81800C2 (uk)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2516480C2 (ru) * 2012-07-03 2014-05-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Астраханский государственный технический университет" ФГБОУ ВПО "АГТУ" Электрохимический способ получения элементной серы из сероводорода в органических растворителях
CN112647951A (zh) * 2020-12-23 2021-04-13 北京科技大学 一种海底下的上下盘破碎围岩矿体安全采矿方法

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
RU2516480C2 (ru) * 2012-07-03 2014-05-20 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования "Астраханский государственный технический университет" ФГБОУ ВПО "АГТУ" Электрохимический способ получения элементной серы из сероводорода в органических растворителях
CN112647951A (zh) * 2020-12-23 2021-04-13 北京科技大学 一种海底下的上下盘破碎围岩矿体安全采矿方法
CN112647951B (zh) * 2020-12-23 2021-08-24 北京科技大学 一种海底下的上下盘破碎围岩矿体安全采矿方法

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4850190A (en) Submerged ocean current electrical generator and method for hydrogen production
EP2018477B1 (en) Offshore apparatus for capturing energy
Baykara et al. Hydrogen from hydrogen sulphide in Black Sea
CN104118539B (zh) 大型多功能深海浮式基地
KR20140020881A (ko) 극지 생산 타워를 갖는 해저 생산 시스템
WO2011072963A1 (en) Converting an underwater methane hydrate containing deposit into a marketable product
WO2015022476A2 (en) Hydrocarbon production and storage facility
RU2393338C1 (ru) Установка для добычи природного газа в открытом море
RU2018116611A (ru) Способ и система для извлечения труднодоступного газа из подводных сред, его преобразования в клатраты и безопасной транспортировки для потребления
UA81800C2 (uk) Спосіб видобування водню та сірки з глибинних шарів моря
RU2402674C1 (ru) Способ добычи газов и пресной воды из подводных газогидратов снижением гидростатического давления
RU2386015C1 (ru) Технологический комплекс для разработки газогидратных залежей в открытом море
US6394428B2 (en) Method and apparatus for dissolving water-soluble gas in the sea and isolating it deep in the sea and a method for its installation
JP5402690B2 (ja) 鉱物採取システムおよび鉱物採取方法
KR20130068948A (ko) 해저 관측장비용 전력 공급 장치.
CN105480399A (zh) 一种海浪发电无人潜艇
KR101466465B1 (ko) 발전장치 및 담수화장치 일체형 플로팅 설비
WO2015065412A1 (en) System and method for methane production
WO2015003980A1 (en) Device for extracting off-shore methane gas
RU2379499C2 (ru) Способ добычи пресной воды из подводных газогидратов
RU2382875C1 (ru) Комплекс для добычи природного газа в открытом море
KR20120067072A (ko) 해저광물 채취방법
CN105863575A (zh) 内置浮箱循环热水管道加热的海底天然气收集装置及方法
RU2014243C1 (ru) Способ промысловой комплексной подводной разработки морских месторождений
KR20180012002A (ko) 폰툰 데크 배수 시스템을 구비하는 수리용 부선거