UA79827C2 - Method for control of state of massif critical area of formation - Google Patents

Method for control of state of massif critical area of formation Download PDF

Info

Publication number
UA79827C2
UA79827C2 UAA200504263A UAA200504263A UA79827C2 UA 79827 C2 UA79827 C2 UA 79827C2 UA A200504263 A UAA200504263 A UA A200504263A UA A200504263 A UAA200504263 A UA A200504263A UA 79827 C2 UA79827 C2 UA 79827C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
well
drilling
zone
leading
massif
Prior art date
Application number
UAA200504263A
Other languages
English (en)
Inventor
Volodymyr Valentyno Aprielskyi
Borys Vsevolodovych Bokii
Borys Moiseiovych Dehlin
Yulia Borysivna Dehlina
Ihor Oleksiiovych Yefremov
Ashot Arkadiiovych Melkonian
Natalia Vasylivna Shyrokhykh
Original Assignee
Lease Entpr O Zasiadko Mine
Ltd Liability Company Zua
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lease Entpr O Zasiadko Mine, Ltd Liability Company Zua filed Critical Lease Entpr O Zasiadko Mine
Priority to UAA200504263A priority Critical patent/UA79827C2/uk
Priority to RU2006112452/03A priority patent/RU2310758C1/ru
Publication of UA79827C2 publication Critical patent/UA79827C2/uk

Links

Landscapes

  • Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
  • Geophysics And Detection Of Objects (AREA)

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до гірничої промисловості і може бути використаний для забезпечення безпеки ведення 2 очисних і підготовчих робіт при розробці викидонебезпечних вугільних пластів.
Відомий спосіб визначення зони розвантаження вугільного пласта (а.с. 5 Мо1303730 А1, опубл. 15.04.87, бюл. Мо14), що включає буріння свердловини, реєстрацію сейсмоприймачем пружних коливань в масиві гірських порід, вимірювання середніх значень амплітуд пружних коливань при безперервному бурінні свердловини по довжині лав і по їх зміні встановлюють відстань від устя свердловини свердловини до межі зони розвантаження, при цьому за величину зони розвантаження по довжині свердловини приймають відстань від устя свердловини в глибину масиву, на якому зростання або постійність середнього значення амплітуд пружних коливань змінюється його пониженням, а глибину виїмки вугілля приймають рівної якнайменшому значенню величини зони розвантаження по довжині свердловини. "Середнє значення амплітуд" - це величина, залежна від безлічі параметрів: стабільності акустичного 19 контакту між буровою коронкою і масивом, властивостей середовища на шляху розповсюдження сигналу, від методики обробки сигналу (який є нестаціонарним як в широкому, так і у вузькому значенні цього терміну), від способу взаємного розташування датчика вібрації бурової коронки і приводу бурового верстата. Зважаючи на принципову неусувність проблем при тій організації вимірювань, яка описана в аналогу, неможливо визначити ту складову в заявлених "середніх значеннях амплітуд", яка відповідає залежності від зони розвантаження.
Найближчим аналогом винаходу, що заявляється, є спосіб визначення зони розвантаження краєвої частини вугільного пласта (а.с. БУ Мо1642041, МПК Е21Е5/00, опубл.15.04.911, по якому встановлюють сейсмоприймач на відстані О0,5-2 проектної глибини буріння свердловини від устя свердловини, оптимізують реєстрацію і аналіз сейсмоакустичного сигналу, визначають амплітудно-частотні характеристики (АЧХ) сигналу, визначають одночасно середні значення амплітуд низької та високої частот і їх відношення, а за величину зони с 29 розвантаження приймають відстань до середини ділянки, на якій одночасно середнє значення амплітуди високої Ге) частоти зменшується, а відношення середніх значень амплітуд низької частоти до високої збільшується.
Даний винахід не може бути реалізовано із наступних причин: - розташування датчика вібрації на оголенні масиву на відстані 0,5-2 проектної глибини буріння свердловини від устя свердловини призводить до того, що шум працюючого приводу бурового верстата надійно - 30 заглушає звук бурової коронки, яка за даним способом є засобом діагностики стану масиву на різних глибинах; Га - збудження порід крівлі або грунту серією ударів по непідготовленій поверхні не дозволяє стандартизувати процедуру збудження, тому, що в так званій "ближній зоні" збудника хвильова картина не стабільна, а мала со тривалість удару по крівлі (грунту) не дозволяє реалізувати спектральний аналіз з достатньою достовірністю і Ге») спектральним розв'язанням; 3о - аналіз звукового супроводу буріння свердловин показує, що у міру збільшення точності аналізу, в стабільність частотного складу сигналів зникає, а форма огинаючого спектру значно ускладнюється, що ставить під сумнів саму можливість інтерпретації спектрів за даним способом.
Істотні ознаки найближчого аналога, співпадаючі з ознаками об'єкту, що заявляється: « 1. Установка датчиків вібрації масиву. З 50 2. Буріння випереджуючих свердловин по вугіллю. с 3. Поінтервальне визначення параметрів, що характеризують стан масиву. з» Задачею винаходу, що заявляється, є удосконалення способу контролю стану привибійної частини масиву, в якому за рахунок введення нових операцій забезпечується підвищення точності визначення зони розвантаження і зони впливу кожної окремої свердловини, а також безпеки ведення гірських робіт. Це забезпечується за 45 рахунок того, що бурова коронка має малий діаметр порівняно з товщиною пласта. Згідно відомим рішенням і задач теорії пружності, первинна зона впливу випереджуючої свердловини порівнянна по масштабу з діаметром (се) свердловини, тобто зона збурення масиву мала і реакція масиву в будь-якій формі цілком пов'язана з найближчим оточенням свердловини. бо - Оскільки акустична емісія (АЕ) є реакцією масиву на механічне збурення, остільки всі імпульси АЕ, ка 20 реєстровані при бурінні випереджуючих свердловин, можуть бути віднесені до реакції масиву поблизу зони збурення. Експеримент це підтверджує: при зупинці бурового верстата, генерація імпульсів АЕ припиняється тм через декілька (1-5) хвилин. - Параметри імпульсів АЕ залежать від ступеня активності середовища (физико-механічних властивостей вугільного пласта та діючих напружень) і є більш адекватною характеристикою викидонебезпечного пласта, ніж параметри прототипу.
ГФ) Поставлена задача досягається тим, що в способі контролю стану привибійної частини масиву, що включає установку датчика вібрації масиву і реєстрацію акустичного супроводження буріння випереджуючих свердловин о по вугіллю і поїнтервальне визначення параметрів, що характеризують стан масиву, згідно винаходу заздалегідь у напрямі проведення вироблення по вміщувальних породах на відстані 5-15 м від вугільного пласта бурять 60 наглядову свердловину завдовжки 0,4-0,6 довжини випереджуючих свердловин, розміщують в ній датчик вібрації і спостерігають АЕ з вугільного пласта, що викликається бурінням кожної випереджуючої свердловини, при цьому АЕ реєструють при бурінні кожного чергового інтервалу випереджуючої свердловини в двох енергетичних класах, відмінних по енергії в 4-6 разів і по співвідношенню кількості імпульсів АЕ в різних класах, визначеному для кожного інтервалу довжини випереджуючої свердловини судять про глибину зони бо розвантаження, причому найбільшу можливу довжину заходки у наступному циклі гірничих робіт визначають по зниженню співвідношення кількості імпульсів АЕ до значень, зареєстрованих на початку свердловини при проведенні свердловини в раніше розвантаженій зоні і після закінчення буріння чергової випереджуючої свердловини чекають загасання процесу генерації імпульсів АЕ, викликаного порушенням рівноваги в масиві від
Впливу цієї свердловини, потім контролюють щупом стулення стінок випереджуючої свердловини і при встановленні стулення стінок випереджуючої свердловини розраховують діаметр зони впливу свердловини по формулі: ,
П- Я ух с 70 Мт у де у -0,95-0,97 - коефіцієнт вторинного ущільнення вугілля 4 - діаметр випереджуючої свердловини
ГІ - діаметр зони впливу свердловини 7/5 й - Відносна кількість бурового дрібняку (штибу) в порівнянні з розрахунковою, а за відсутностю обліку штибу г вважають рівною одиниці.
Розташування датчика вібрації в наглядовій свердловині завдовжки 0.4-0.6 від довжини випереджуючої свердловини, пробуреної на відстані 5-15 метрів від вугільного пласта забезпечує: а) сприятливе співвідношення між енергією сигналів імпульсів АЕ і акустичних перешкод, що супроводжують різні технологічні операції (в першу чергу, придушення шуму приводу бурового верстата) і б) відносну стабільність довжини шляху розповсюдження сигналів АЕ. Таким чином, створюються сприятливі умови для вивчення АЕ, що генерується в найближчому оточенні випереджуючої свердловини.
Реєстрація АЕ в енергетичних класах, відмінних по енергії в 4-6 разів забезпечує перешкодостійкість вимірювань (виключаються умови для помилкового визначення енергетичного класу конкретної події АЕ). Га
Контроль щупом наявності стулення стінок свердловини дозволяє достовірно визначити факт завершення деформацій в околиці випереджуючої свердловини, при цій умові досягається максимально можливий і9) розвантажуючий ефект випереджуючої свердловини.
Вимірювання кількості штибу під час буріння дозволяє уточнити зону впливу свердловини, оскільки відображає факт видавлювання вугілля в свердловину (стулення стінок) в процесі буріння. рч-
З механіки руйнування відомо, що енергія імпульсів АЕ підкоряється розподілу Пуассона, тобто чіткої межі між імпульсами АЕ з "великою і "малою" енергіями" не існує. Це створює значні труднощі при організації с вимірювань. Розбиття всього інтервалу можливих енергій імпульсів АЕ на два класи, відмінні міжсобоюв4-6 осо разів, дозволяє стандартизувати процедуру вимірювань. Як показує експеримент, "викидання" з розгляду деякої кількості імпульсів АЕ з енергією проміжних значень між класами є прийнятною "ціною" в порівнянні з о важливістю стандартних вимірювань енергії імпульсів. -
Реалізація способу. В 17 західному конвейерному штреку пласта, що проводиться по викидонебезпечному пласту тз, як профілактичний захід, направлений на боротьбу з небезпекою газодинамічних явищ (ГДЯ), бурили випереджуючі свердловини. Ефективність цих свердловин контролювали за допомогою реєстрації параметрів «
АЕ. Діаметр свердловин 7бмм, коефіцієнт вторинного ущільнення був встановлений в лабораторних умовах і склав значення біля у-0,97. - с Було встановлено, що акустичні перешкоди від забійного і допоміжного устаткування заглушають сигнали АЕ ц при всіх відомих способах установки датчиків вібрації масиву. При установці датчиків в наглядовій свердловині ,» забезпечується якнайкраще співвідношення між енергією сигналів АЕ і акустичних перешкод.
Іншою проблемою спостережень є нерівність шляху розповсюдження сигналів (від джерела імпульсу АЕ до датчика вібрації) і залежність параметрів імпульсів АЕ, що виміряються, від цього шляху. - І Розташування свердловини у вміщувальних породах на відстані 5-15 метрів від контрольованого пласта і с довжина свердловини, рівна 0,4-0,6 передбачуваної довжини випереджуючої свердловини забезпечують якнайменший розкид шляхів розповсюдження при розумних витратах на організацію спостережень. (Як випливає (ее) з елементарних геометричних побудов, відстань між датчиком вібрації і передбачуваним джерелом імпульсу АЕ 5ор змінюється не більше ніж в 2-3 рази. А при установці датчика у устя свердловини або на глибині, рівній о передбачуваній довжині свердловини, відстань між датчиком вібрації і передбачуваним джерелом імпульсу АЕ "і змінюється не менше, ніж в 10-40 разів).
Буріння свердловин здійснювали поінтервально, метровими відрізками і на кожному інтервалі фіксували величину м відносного об'єму бурового дрібняку в порівнянні з розрахунковим об'ємом.
Після закінчення буріння чергової свердловини чекали якийсь час, після якого генерація імпульсів АЕ припинялася, це свідчило про те, що процес пластичних деформацій в околиці свердловини завершений і о досягнуто максимально можливого розвантажуючого ефекту, а діаметр зони розвантаження може бути ко визначений по формулі: ам 600 Й ---- - щу
Для підвищення надійності висновків про істотність процесу пластичних деформацій щупом встановлювали наявність стулення стінок свердловини і розраховували діаметр впливу свердловини. При розрахунку діаметра впливу свердловин Мо1 і Мо3 було встановлено, що за практично доцільний час чекання впливу свердловин їхні бо стінки не були зруйновані і, таким чином, зона впливу цих свердловин менше ніж необхідно. Тому між свердловинами Мо1 і Мо3 була пробурена додаткова свердловина, після чого необхідна величина розвантаження була досягнута.
Приклад. Результати спостережень і розрахунків при бурінні свердловини Мо5 зведені в таблицю. смерд-ловини бурового дрібняку (Ісвердловини, мм енергетичних класах, відн.од пи ПТ ПО ТЯ ПО о
МЕ ПЕ Я ПОЛЕ Я ПО п 7 нишншининшиЕ жи аю ям яю в нин нишшш и нн 65601080 ни ши ин и и о нин зи и ПО: По 30101в6600100011116 в 178108 сч ники и т НП о о м зо ни ни хни ни ЗИ По о с в 1786601 со
Ф з5 б» м ше жишиншшши и шшшшшшшш ниш ши нн шЕ ниш шиш п по « ни ни нн а нн п з нити ше чи т ПО о що с г в 11751581 нини ишние нини вав 11111101 - Залежність відносної кількості (див. стовпець ІМ таблиці) імпульсів АЕ від глибини свердловини будували у о вигляді графіка, зображеного на малюнку. На цьому графіку виділили три зони. І - зона пластичних деформацій, що залишилась від попередніх дій по боротьбі з викидонебезпечністю; ІІ - зона підвищеного гірського тиску, в со якій відбуваються максимальні пластичні деформації і досягається найбільша розвантажувальна дія з 50 свердловин; ПІ! - зона, в якій дія випереджуючих свердловин незначна.
В ході практичних вимірювань встановили, що показник інтенсивності пластичних деформацій в оточені "м свердловини, обчислюваний як співвідношення кількості імпульсів АЕ у вказаних класах енергії, має характер, вказаний на малюнку. Такий розподіл дозволяє надійно виділити зону пластичних деформацій І, успадковану краеєвою частиною масиву в результаті попередніх дій на пласт, зону підвищеного гірського тиску ІЇ, в якій діючі механічні напруги і физико-механічні властивості пласта обумовлюють найбільші пластичні деформації і
Ге! максимально можливий розвантажуючий ефект випереджуючих свердловин, і зону ІІ, в якій дія випереджуючих свердловин незначна (в цій зоні відносна кількість імпульсів АЕ зменшилась до значень, сумірних із зоною І). ко Таким чином визначається безпечна величина заходки в наступному циклі проходки - вона дорівнюється сумі протяжностей зон | і ІІ.

Claims (1)

  1. Формула винаходу Спосіб контролю стану привибійної частини масиву, що включає установку датчика вібрації масиву і 65 реєстрацію акустичного супроводження буріння випереджуючих свердловин по вугіллю і поінтервальне визначення параметрів, що характеризують стан масиву, який відрізняється тим, що заздалегідь у напрямі проведення вироблення по вміщувальних породах на відстані 5-15 м від вугільного пласта бурять наглядову свердловину завдовжки 0,4-0,6 довжини випереджуючих свердловин, розміщують в ній датчик вібрації і спостерігають акустичну емісію (АЕ) з вугільного пласта, що викликається бурінням кожної випереджуючої свердловини, при цьому АЕ реєструють при бурінні кожного чергового інтервалу випереджуючої свердловини в двох енергетичних класах, відмінних по енергії в 4-6 разів, і по співвідношенню кількості імпульсів АЕ в різних класах, визначеному для кожного інтервалу довжини випереджуючої свердловини, судять про глибину зони розвантаження, причому найбільшу можливу довжину західки у наступному циклі гірничих робіт визначають по зниженню співвідношення кількості імпульсів АЕ і значень, зареєстрованих на початку свердловини при 7/0 проведенні свердловини в раніше розвантаженій зоні, і після закінчення буріння чергової випереджуючої свердловини чекають загасання процесу генерації імпульсів АЕ, викликаного порушенням рівноваги в масиві під впливом цієї свердловини, потім контролюють щупом стулення стінок випереджуючої свердловини і при встановленні стулення стінок випереджуючої свердловини розраховують діаметр зони впливу свердловини за формулою: дім р---- щу де у -0,85-0,97 - коефіцієнт вторинного ущільнення вугілля, д - діаметр випереджуючої свердловини, Гі - діаметр зони впливу свердловини, и - відносна кількість бурового дрібняку (штибу) в порівнянні з розрахунковою, а за відсутності обліку штибу 2 вважають рівною одиниці. с щі 6) у с (ее) (о) і -
    - . и? -і се) (ее) іме) що іме) 60 б5
UAA200504263A 2005-05-04 2005-05-04 Method for control of state of massif critical area of formation UA79827C2 (en)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200504263A UA79827C2 (en) 2005-05-04 2005-05-04 Method for control of state of massif critical area of formation
RU2006112452/03A RU2310758C1 (ru) 2005-05-04 2006-04-17 Способ контроля состояния призабойной части массива

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA200504263A UA79827C2 (en) 2005-05-04 2005-05-04 Method for control of state of massif critical area of formation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA79827C2 true UA79827C2 (en) 2007-07-25

Family

ID=38469246

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA200504263A UA79827C2 (en) 2005-05-04 2005-05-04 Method for control of state of massif critical area of formation

Country Status (2)

Country Link
RU (1) RU2310758C1 (uk)
UA (1) UA79827C2 (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA022596B1 (ru) * 2012-11-02 2016-01-29 Общество С Ограниченной Ответственностью "Центр Прикладных Исследований И Инноваций Ипкон" (Ооо "Цпии Ипкон") Способ контроля и определения опасного состояния массива горных пород при подземных горных работах

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102182512A (zh) * 2011-03-10 2011-09-14 北京大学深圳研究生院 一种用于煤矿顶板声发射监测的单元结构

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EA022596B1 (ru) * 2012-11-02 2016-01-29 Общество С Ограниченной Ответственностью "Центр Прикладных Исследований И Инноваций Ипкон" (Ооо "Цпии Ипкон") Способ контроля и определения опасного состояния массива горных пород при подземных горных работах

Also Published As

Publication number Publication date
RU2310758C1 (ru) 2007-11-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6131027B2 (ja) 地山弾性波速度測定方法
JP5839271B2 (ja) トンネル切羽前方探査方法
CN106501857B (zh) 一种煤矿巷道冲击地压危险性的声学监测方法
Raina et al. Rock mass damage from underground blasting, a literature review, and lab-and full scale tests to estimate crack depth by ultrasonic method
CN115390129A (zh) 一种内置纵横波发射及接收换能器的原位声学触探装置
McKenzie et al. Ultrasonic characteristics of a rock mass
UA79827C2 (en) Method for control of state of massif critical area of formation
US11174724B2 (en) Downhole tool for detecting pipe leaks
CN117348078A (zh) 一种隧道主洞与泄水洞爆破互扰的岩体参数测定方法
JP5258734B2 (ja) トンネル切羽前方探査方法及び探査システム
JP2017141598A (ja) 教師データの作成方法および地盤評価方法
Shkuratnik et al. Ultrasonic correlation logging for roof rock structure diagnostics
CN112611805B (zh) 一种基于衰减系数的评价围岩松动圈范围的方法
UA10492U (uk) Спосіб контролю стану призабійної частини масиву
JP2005105651A (ja) 地盤掘削部前方の地山評価方法
Grizi et al. Pile Driving Vibration Attenuation Relationships: Overview and Calibration Using Field Measurements
Kumar et al. Estimating rock properties using sound level during drilling: field investigation
JP7271812B2 (ja) 地中音源位置の測定システム
RU2618778C1 (ru) Способ контроля напряженного состояния массива горных пород в окрестности выработки
RU2046376C1 (ru) Способ оценки напряженного состояния горных пород
JP2006078243A (ja) 埋没物体の非破壊形状診断方法およびその装置
Tsukamoto et al. Predicting seismic velocity distribution in the ground ahead of tunnel face using drilling vibration of hydraulic rock drill
JP4277163B2 (ja) 空洞周辺岩盤の調査方法
UA149407U (uk) Спосіб контролю стану гірського масиву по параметрах акустичної післядії
JP2004346567A (ja) 切羽前方探査方法