UA79176U - Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта - Google Patents

Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта Download PDF

Info

Publication number
UA79176U
UA79176U UAU201212786U UAU201212786U UA79176U UA 79176 U UA79176 U UA 79176U UA U201212786 U UAU201212786 U UA U201212786U UA U201212786 U UAU201212786 U UA U201212786U UA 79176 U UA79176 U UA 79176U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
patient
breathing
monitoring
direct monitoring
time
Prior art date
Application number
UAU201212786U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Александр Анатольевич Куцяк
Николай Никитович Коваленко
Original Assignee
Александр Анатольевич Куцяк
Николай Никитович Коваленко
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Александр Анатольевич Куцяк, Николай Никитович Коваленко filed Critical Александр Анатольевич Куцяк
Priority to UAU201212786U priority Critical patent/UA79176U/uk
Publication of UA79176U publication Critical patent/UA79176U/uk

Links

Landscapes

  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)
  • Measuring And Recording Apparatus For Diagnosis (AREA)

Abstract

Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта включає послідовне вимірювання об'ємної швидкості потоку повітря. У процесі діагностики визначають об'ємні і часові показники самостійного дихання важкого хворого без форсованих маневрів в динаміці, а висновок про стан функції дихання визначають за результатами інтерпретації отриманих даних.

Description

Корисна модель належить до області техніки, що використовується в області медицини.
Вона пов'язана із способом прямого моніторування самостійного дихання важкохворих пацієнтів шляхом вимірювання об'ємної швидкості потоку повітря через витратомір.
Відомий спосіб спірометрії для контролювання стану функції дихання пацієнта. Цей спосіб передбачає проведення у пацієнта швидкісних дихальних маневрів із вимірюванням таких показників як життєва ємність легень (ЖЄЛ), форсована життєва ємність легень (ФЖЄЛ), резервний об'єм (РО) тощо. При цьому пацієнт вимушений дихати максимально швидко і глибоко. Недоліком цього способу є те, що у важкохворих пацієнтів провести форсовані маневри неможливо, оскільки вони не в змозі їх виконати. Також спірометрія не дає можливості спостерігати динаміку перебігу захворювання.
Що стосується існуючих технічних засобів моніторування дихання, на практиці вони базуються на вимірюванні непрямих показників дихальної системи в обхід дихального контуру людини (концентрація газів крові, концентрація газів у вдихуваному та видихуваному повітрі пацієнта). Прямі параметри дихальної системи не вимірювались через дихальний контур (пряме моніторування), оскільки точність технічних засобів для їх вимірювання не була достатньою для їхньої кількісної оцінки.
Для контролювання перебігу хвороби у тяжких хворих замість спірографії міг би використовуватися спосіб прямого моніторування самостійного дихання, який не вимагає виконання форсованих маневрів і реєструє лише спокійне дихання у важкохворого пацієнта.
Крім того при вимірюванні параметрів вентиляційної функції легень не визначено діапазонів вимірювання цих параметрів для різних груп пацієнтів при самостійному диханні. При контролюванні перебігу тяжких захворювань, а також в післяопераційний період потрібно не тільки дати якісну, але й кількісну оцінку параметрам вентиляційної функції легень. В даних випадках ані спірографія, ані способи непрямого моніторування вентиляційної функції легень не можуть бути задіяні.
В основу корисної моделі поставлена задача створення способу прямого моніторування самостійного дихання важкохворого пацієнта. Поставлена задача вирішується тим, що у способі прямого моніторування самостійного дихання пацієнта відбувається послідовне вимірювання стану функції дихання пацієнта у спокійному режимі в динаміці через приймач потоку повітря.
Зо Поставлена задача вирішується тим, що при прямому моніторуванні самостійного дихання стан його функції визначається через вимірювання об'ємної швидкості потоку повітря (витрат повітря) через приймач потоку повітря. За витратами повітря при самостійному диханні обчислюються параметри вентиляційної функції легень (дихальний об'єм, частота дихання, хвилинний об'єм дихання, час вдиху, час видиху, час дихального циклу, відношення між часом видиху і часом вдиху). За одержаними даними лікар має змогу встановити поточний стан функції дихання пацієнта.
Також новим є те, що встановлені межі вимірювання величин параметрів вентиляційної функції легень при самостійному диханні для різних груп пацієнтів.
На відміну від спірометрії, в якій застосовується система координат - петля "об'єм-потік" при форсованому диханні, в прямому моніторуванні застосовується система координат "об'єм-час" при самостійному диханні в періодичному режимі. В останньому визначаються в динаміці й в реальному часі прямі показники дихальної системи, що важливо для спостереження стану тяжкохворих в динаміці.
Суть корисної моделі пояснюється кресленнями: - на фіг. 1 зображено блок-схему системи, за допомогою якої може бути реалізований спосіб, де 1 - приймач потоку повітря, 2 - електронний блок, З - вимірювальний перетворювач, 4 - АЦП, 5 - пристрій стикування з комп'ютером, 6 - ЕОМ (комп'ютер), 7- пристрій реєстрації, 8 - пристрій візуалізації; - на фіг. 2 зображено алгоритм, за яким відбувається обробка сигналу об'ємної швидкості потоку повітря і обчислення параметрів вентиляційної функції дихання; - на фіг. З зображено порівняльну характеристику динаміки зміни об'ємної швидкості потоку повітря у здорових і хворих осіб старшого віку протягом перших двох хвилин після початку моніторування дихання (2 відліки по осі абсцис відповідає 20 сек). - на фіг. 4 зображено порівняльну характеристику динаміки зміни об'ємної швидкості потоку повітря у хворих осіб молодшого і старшого віку протягом перших двох хвилин після початку моніторування дихання (2 відліки по осі абсцис відповідає 20 сек).
Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта включає послідовну реєстрацію об'ємної швидкості потоку повітря за допомогою приймача потоку повітря в динаміці, формування сигналу об'ємної швидкості потоку повітря в апараті прямого бо моніторування та обробку і виведення результатів на дисплей в ПК (фіг. 1).
Перед початком роботи апарат і приймач потоку повітря підготовлюють до роботи з пацієнтами. Важливу роль відіграє підготовка пацієнта до моніторування дихання. На відміну від моніторування дихання пацієнтів, які перебувають під наркозом або у несвідомому стані після операції при моніторуванні дихання осіб, які перебувають у свідомому стані, існують істотні відмінності, які потрібно враховувати. Етап підготовки включає в себе попередню фізичну релаксацію пацієнта (5-7 хв. особа має перебувати в стані спокою), а також відповідну психологічну підготовку, яка знімає певні обмеження на отримання реального результату.
Положення пацієнта може бути лежачим або сидячим. Під час моніторування дихання хворий повинен бути розслабленим і зосередженим. Його відволікання в процесі істотно впливає на результати моніторування. Він не повинен бачити власні дихальні маневри під час моніторування, оскільки це може призвести до спотворення результатів.
Для лікаря-функціоналіста корисно мати блок-схеми підготовки до моніторування дихання з поясненнями для пацієнта. Як правило, потрібно провести пробну процедуру моніторування дихання.
В процесі моніторування дихання оператор відслідковує зміни патерна дихання у часі, аналізує усереднені показники вентиляційної функції легень за кожен дихальний період.
Об'ємна швидкість потоку повітря реєструється приймачем потоку повітря, в електронному блоці (апарат прямого моніторування дихання) формується сигнал, функціонально ідентичний величині потоку повітря, відбувається його оцифровування. Одержані результати передаються на ПК для обробки, запису і візуалізації інформації на дисплеї.
Проведені нами дослідження об'ємної швидкості потоку повітря при прямому моніторувані самостійного дихання (від 29 до 69 рр) у стані хвороби (досліджувались хворі на хронічний бронхіт) за допомогою апарата прямого моніторування дихання виявили певні закономірності, що пов'язані зі зміною динаміки об'ємної швидкості потоку повітря в часі у різних груп пацієнтів.
Досліджувалась також контрольна група - здорові особи віком від 29 до 69 рр.
Дослідження показали наявність адаптаційного періоду, що становить від 30 до 90 сек. від початку моніторування. За цей час (адаптаційний період) пацієнт звикає до рото-носової маски і завершується установлення дихальних процесів. Проте для кожної групи пацієнтів адаптаційний період настає по різному і залежить від віку і характеру хвороби.
Зо Тривалість проведення моніторування відбувається, як правило, в середньому дослідження триває 4 хв. (включаючи 30-90 сек. на адаптацію пацієнта до рото-носової маски). В залежності від стану пацієнта і конкретної діагностично-лікувальної задачі дослідження повторюється стільки, скільки необхідно і триває до вирішення клінічної проблеми.
На підставі порівняльної статистичної обробки даних у здорових осіб і хворих на хронічний бронхіт були виявлені характерні параметри самостійного дихання при прямому моніторуванні: ними є об'ємна швидкість експіраторного потоку Овид, дихальний об'єм при видиху ДОвид, експіраторний час Те.
Також дослідження дозволили виділити орієнтовні діапазони величин характерних параметрів самостійного дихання при прямому моніторуванні для різних груп пацієнтів та відповідно їх середні величини: - уздорових осіб молодшого віку:
Овид-006...057 -- Овид-026350013--- сек , сек :
ДОвид-014...0057 л ДОвид- 0285-0010 л.
Те -056...3,01 сек. Те -1237 0054 сек, - у хворих осіб молодшого віку:
Овид-003...058- Овид-01870012-- сек , сек :
ДОвид-005...064 л. ДОвид- 0251-0012 л.
ТЕ -0,78...2,83 сек Те -1463 0,056 сек, - уздорових осіб старшого віку:
Овид-007...052-- Овид-0225:0011--- сек , сек :
ДОвид- 012...055 л. ДОвид- 0,284 -0,009 п,
Те -0,75...264 сек Те - 1400-0045 сек, - у хворих осіб старшого віку:
л --И563И3--5 л
Овид- 0,03...0050 --2Овид-0148-0011--- сек сек.
ДОвид-005..058 л. ДОвид- 0225-0012 л.
Те -0,60...312 сек Те - 1760 0,086 сек
Таким чином, запропонований нами спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта дозволяє замінити спірометрію у важких хворих, у яких вона неможлива. Крім того спосіб дозволяє періодично проводити моніторування самостійного дихання, а також спростити роботу оператора (лікаря). Також він включає виділення адаптаційного періоду для пацієнта (30-90 сек), спостереження за кривою об'єму дихання, можливість корекції дослідження (втручання оператора), розрахунок показників самостійного дихання, виокремлення характерних параметрів вентиляційної функції дихання для визначених груп пацієнтів і орієнтовні межі їх вимірювання. Відповідно до встановлених меж визначених характерних показників самостійного дихання встановлюється діагноз і ступінь дихальної недостатності хворого.
Впровадження запропонованого способу дозволяє проводити спостереження важких хворих та зробити головні акценти стану функції дихання у пацієнта.

Claims (3)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта, що включає послідовне вимірювання об'ємної швидкості потоку повітря, який відрізняється тим, що у процесі діагностики визначають об'ємні і часові показники самостійного дихання важкого хворого без форсованих маневрів в динаміці а висновок про стан функції дихання визначають за результатами інтерпретації отриманих даних.
2. Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта за п. 1, який відрізняється тим, що на основі амплітудних і часових параметрів сигналу об'ємної швидкості потоку повітря визначають дихальний об'єм (через інтегрування потоку дихання в часі), а також час вдиху, час видиху, також кожні 20 сек. визначають усереднені показники самостійного дихання пацієнта.
3. Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта за п. 1, який відрізняється тим, що відповідно до встановлених меж визначених характерних показників самостійного дихання встановлюють діагноз дихальної недостатності і її ступінь. Е 4 а х ее 4 | : і : ' :
Фіг. 1
UAU201212786U 2012-11-09 2012-11-09 Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта UA79176U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201212786U UA79176U (uk) 2012-11-09 2012-11-09 Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201212786U UA79176U (uk) 2012-11-09 2012-11-09 Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA79176U true UA79176U (uk) 2013-04-10

Family

ID=51951414

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201212786U UA79176U (uk) 2012-11-09 2012-11-09 Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA79176U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7078676B2 (ja) 睡眠段階を決定するシステム及び方法
US20230320660A1 (en) Devices and methods for monitoring physiologic parameters
JP5944899B2 (ja) 呼吸の量、運動、および変化を測定することによる呼吸変動モニタリングのための装置
CN109996488A (zh) 呼吸预警评分系统和方法
CN103153183B (zh) 用于诊断阻塞性睡眠呼吸暂停的装置和方法
JP2022002737A (ja) 睡眠呼吸障害のスクリーニング、診断および監視のためのシステムおよび方法
CN110996781A (zh) 呼吸容积监测器和呼吸机
CN107106800A (zh) 治疗过度觉醒病症的方法和设备
US10638971B2 (en) Methods and applications for detection of breath flow and the system thereof
US20160045154A1 (en) Sleep apnea
US20230082966A1 (en) Devices and methods for predicting, identifying and/or managing pneumonia or other health status
WO2019152699A1 (en) Devices and methods for monitoring physiologic parameters
US20140100470A1 (en) Digital inspirometer system
WO2018032042A1 (en) Apparatus and methods for monitoring cardio-respiratory disorders
AU2022211837A1 (en) Advanced respiratory monitor and system
UA79176U (uk) Спосіб прямого моніторування самостійного дихання пацієнта
RU2564902C1 (ru) Способ диагностики синдрома обструктивного апноэ/гипопноэ сна
Ibrahim et al. Portable System for Respiratory Monitoring During Sleep
WO2023110992A1 (en) Generating an indicator of chronic obstructive pulmonary disease
WO2023067609A1 (en) System and method for monitoring variations in respiratory biomarkers by analysing tidal breathing waveforms
RU115668U1 (ru) Дыхательный тренажер
Electrotechnical Portable system for respiratory monitoring during sleep
JP2004016802A (ja) 呼吸性血圧変動計測装置