UA70364C2 - Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом - Google Patents

Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом Download PDF

Info

Publication number
UA70364C2
UA70364C2 UA2001117853A UA2001117853A UA70364C2 UA 70364 C2 UA70364 C2 UA 70364C2 UA 2001117853 A UA2001117853 A UA 2001117853A UA 2001117853 A UA2001117853 A UA 2001117853A UA 70364 C2 UA70364 C2 UA 70364C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
nozzle wall
nozzle
increasing
coolant
heat transfer
Prior art date
Application number
UA2001117853A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ян ЛУНДГРЕН
Арне БОМАН
Матс ОЛОФССОН
Original Assignee
Вольво Аеро Корпорейшн
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вольво Аеро Корпорейшн filed Critical Вольво Аеро Корпорейшн
Publication of UA70364C2 publication Critical patent/UA70364C2/uk

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F02COMBUSTION ENGINES; HOT-GAS OR COMBUSTION-PRODUCT ENGINE PLANTS
    • F02KJET-PROPULSION PLANTS
    • F02K9/00Rocket-engine plants, i.e. plants carrying both fuel and oxidant therefor; Control thereof
    • F02K9/97Rocket nozzles

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Testing Of Engines (AREA)
  • Turbine Rotor Nozzle Sealing (AREA)
  • Coating By Spraying Or Casting (AREA)

Abstract

Винахід стосується пристрою для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом, в якій передбачено канали для холодоагенту. Для досягнення цього винаходом пропонується, що з метою збурення примежового шару на стінці сопла і, таким чином, збільшення теплопереносу внутрішня сторона стінки сопла, яка звернена до полум'я, має особливим чином підібрану більш високу поверхневу шорсткість такої величини, що вона виступає у в'язкий підшар примежового шару на стінці сопла.

Description

Опис винаходу
Винахід стосується пристроїв для підвищення потужності ракетних двигунів з розширювальним циклом, 2 зокрема, пристроїв для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом, в якій передбачено канали для холодоагенту.
З документа 5-3 712 546 відомо, наприклад, про управління примежовим шаром на стінці сопла ракетного двигуна. Задача такого управління примежовим шаром полягає у зменшенні тертя між газоподібними продуктами згоряння і стінкою сопла, а тому є можливість збільшити ступінь розширення ракетних сопел, 710 особливо, вакуумних сопел, і тим самим потужність ракетного двигуна. Отже, підвищення потужності ракетного двигуна згідно з цим документом досягається іншим шляхом, ніж у пристрої згідно з даним винаходом.
В документі 5-5 363 645 описано пристрій для пористого охолодження газоподібних продуктів згоряння в критичному перерізі камери згоряння ракетного двигуна. Проте задачею цього винаходу є оптимізація витрат холодоагенту, а не підвищення потужності ракетного двигуна.
Зазвичай, ракетні двигуни поділяються відповідно до різних робочих циклів двигуна в залежності від того, як у двигунах організовано потік окислювача і пального. В ракетних Двигунах з поетапними циклом згоряння та циклом утворення газів, згоряння відбувається у двох місцях двигуна, а саме: в головній камері згоряння і в допоміжній камері згоряння. Газоподібні продукти згоряння з допоміжної камери використовуються для приведення у дію турбін насосів для пального і окислювача.
Однак, в ракетних двигунах з розширювальним циклом, згоряння відбувається лише в головній камері, а турбіни насосів для пального і окислювача приводяться в рух пальним (зазвичай; рідким воднем), що протікає через охолоджувальні канали в стінках головної камери згоряння і сопла. Тобто, пальне подається з танків насосами, які підвищують тиск пального, і через охолоджувальні канали в стінках сопла і камери згорання надходять до турбін-насосів для пального і: окислювача, а потім у камеру згоряння, де воно спалюється разом з сч 79 окислювачем. Це означає, що чим більше пальне нагрівається і розширюється, тим більшу потужність можна Го) одержати від цього пального для приведення у, рух турбін, за рахунок чого буде підвищуватися коефіцієнт корисної дії двигуна.
Таким чином, максимально досяжний тиск у камері згоряння залежить від того, як багато пального нагрілося в охолоджувальних каналах. Отже, в камері згоряння бажано досягти настільки високого тиску, наскільки це З 3о можливо, бо це дає найбільшу потужність ракетного двигуна. (Се)
Щоб підвищити тиск, і тим самим збільшити потужність ракетного двигуна з розширювальним циклом, особливо важливо збільшити до максимуму перенос тепла до пального для підняття його температури. Навіть о незначне підвищення температури пального дуже важливе, оскільки потужність двигуна при цьому збільшується. (ав)
В межах відомих технічних рішень різні експерименти, спрямовані на збільшення теплоперереносу до
Зо пального, загалом полягають у збільшенні площі стінки сопла, зверненої до полум'я, наприклад, шляхом - утворення цієї стінки з трубок напівкругового або кругового поперечного перерізу. Інший шлях - це виготовлення стінки сопла з матеріалу з високою теплопровідністю, наприклад, міді.
Недоліком відомих рішень в області застосування даного винаходу є те, що стінки сопла, утворені з трубок « дю напівкругового або кругового поперечного перерізу, мають малу міцність у напрямі дотичної, а тому повинні -о бути підсилені зовні з допомогою різних засобів. Це означає, що сопло буде важким, а корисна с вантажопідйомність втрачена. Недоліком виготовлення стінки сопла з міді є те, що мідь важко зварювати, і вона :з» має меншу міцність на розтяг ніж, скажімо, сталь та матеріали на основі нікелю, а це означає, що сопло з міді буде важчим, ніж відповідне сопло із сталі.
Задачею даного винаходу є усунення зазначених вище недоліків відомих рішень. -1 15 Відповідно до винаходу це завдання досягається за рахунок того, що з метою збурення примежового шару на стінці сопла і, таким чином, збільшення теплопереносу, внутрішня сторона стінки сопла, яка звернена до (ав) полум'я, має особливим чином підібрану більш високу поверхневу шорсткість такої величини, що вона виступає о у в'язкий підшар примежового шару на стінці сопла.
Нижче описано приклад здійснення, який не обмежує даного винаходу, з посиланням на прикладену
Ге) 50 ілюстрацію, яка є перерізом половини ракетного сопла, згідно з винаходом, та приєднаної до нього камери
Т» згоряння.
Як можна бачити з ілюстрації, внутрішня частина стінки 1 сопла має особливим чином підібрану підвищену шорсткість поверхні. Ця поверхнева шорсткість повинна бути настільки великою, щоб вона виступала у в'язкий підшар примежового шару.
Нижню межу, при якій поверхнева шорсткість матиме повний вплив на перенос тепла, можна визначити з
ГФ) допомогою виразу: т утт(стжи2/230бьу/у де сі - приповерхневе тертя, и - швидкість у примежовому шарі, у - в'язкість, а у - відстань по нормалі 6о до стінки сопла.
Поверхнева шорсткість повинна бути принаймні 50 у", що є нижньою межею, при якій поверхнева шорсткість без будь-якого сумніву виступатиме у в'язкий підшар примежового шару.
Для типового сопла ракетного двигуна з розширювальним циклом шорсткість поверхні повинна поступово збільшуватися від входу сопла до його виходу. На вході поверхнева шорсткість повинна бути порядку 0,15мм, а 65 на виході - порядку мм.
Цієї шорсткості внутрішньої поверхні сопла можна досягти шляхом, наприклад, обробки, як-от шліфуванням,
фрезеруванням або шляхом осадження матеріалу розпиленням у полум'ї або плазмі.
При збільшенні поверхневої шорсткості в такий спосіб можна досягти підвищення температури холодоагенту (пального) принаймні на 10К, що збільшує охолодження ракетного двигуна згаданого вище типу принаймні на 190 або більше. й 1 '
Й І . .
Камера : згоряння ! . ' с т | о . І Сопло
ІЗ в зо ' . не (Се) (зе) «в) ! і -
Поверхня стінки З І підвищеною шорсткістю 1 - с Ф ормула винаходу . и? 1. Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом, в якій виконані канали для холодоагенту, який відрізняється тим, що -І внутрішня сторона стінки сопла, яка звернена до полум'я, має поверхневу шорсткість такої величини, що вона о виступає у в'язкий підшар примежового шару на стінці сопла. 2. Пристрій за п. 1, який відрізняється тим, що шорсткість поверхні поступово збільшується від входу сопла оз до його виходу. о 50 З. Пристрій за п. 2, який відрізняється тим, що поверхнева шорсткість змінюється від порядку 0,15 мм на вході сопла до порядку 1 мм на виході сопла. с»
Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2004, М 10, 15.10.2004. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. іме) 60 б5
UA2001117853A 2000-03-17 2001-03-16 Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом UA70364C2 (uk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0000895A SE516046C2 (sv) 2000-03-17 2000-03-17 Anordning för styrning av värmeöverföringen till munstycksväggen hos raketmotorer av expandertyp
PCT/SE2001/000555 WO2001069070A1 (en) 2000-03-17 2001-03-16 Apparatus for controlling the heat transfer to the nozzle wall of expander cycle rocket engines

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA70364C2 true UA70364C2 (uk) 2004-10-15

Family

ID=20278854

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2001117853A UA70364C2 (uk) 2000-03-17 2001-03-16 Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом

Country Status (11)

Country Link
US (1) US6675571B2 (uk)
EP (1) EP1179132B1 (uk)
JP (1) JP4570310B2 (uk)
CN (1) CN1178000C (uk)
AU (1) AU4294201A (uk)
DE (1) DE60108016T2 (uk)
ES (1) ES2233617T3 (uk)
RU (1) RU2264555C2 (uk)
SE (1) SE516046C2 (uk)
UA (1) UA70364C2 (uk)
WO (1) WO2001069070A1 (uk)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE512942C2 (sv) * 1998-10-02 2000-06-12 Volvo Aero Corp Förfarande för tillverkning av utloppsmunstycken för raketmotorer
DE10054333B4 (de) 2000-11-02 2006-11-30 Eads Space Transportation Gmbh Brennkammer mit erhöhtem Wärmeeintrag in eine Kühleinrichtung
US20080264372A1 (en) * 2007-03-19 2008-10-30 Sisk David B Two-stage ignition system

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2022517A1 (de) 1970-05-08 1971-11-25 Messerschmitt Boelkow Blohm Raketentriebwerksduese mit Grenzschichtabsaugung
JPS62261652A (ja) * 1986-05-07 1987-11-13 Natl Space Dev Agency Japan<Nasda> 液体ロケツトエンジン
US4799543A (en) * 1987-11-12 1989-01-24 Arthur H. Iversen Means for temperature control of heated surfaces
US5410874A (en) * 1990-11-19 1995-05-02 United Technologies Corporation Method and apparatus for increasing combustion chamber pressure in a high pressure expander cycle rocket engine
DE4116396C2 (de) * 1991-05-18 1996-04-25 Grace Gmbh Modifizierte amorphe Kieselsäure, Verfahren zu deren Herstellung und Antiblockingmittel
US5267437A (en) * 1991-05-23 1993-12-07 United Technologies Corporation Dual mode rocket engine
FR2691209B1 (fr) 1992-05-18 1995-09-01 Europ Propulsion Enceinte contenant des gaz chauds refroidie par transpiration, notamment chambre propulsive de moteur-fusee, et procede de fabrication.
JPH07243351A (ja) * 1994-03-03 1995-09-19 Mitsubishi Heavy Ind Ltd 流体熱交換装置
US5832719A (en) * 1995-12-18 1998-11-10 United Technologies Corporation Rocket thrust chamber
DE10054333B4 (de) * 2000-11-02 2006-11-30 Eads Space Transportation Gmbh Brennkammer mit erhöhtem Wärmeeintrag in eine Kühleinrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
DE60108016D1 (de) 2005-02-03
EP1179132A1 (en) 2002-02-13
SE0000895L (sv) 2001-09-18
DE60108016T2 (de) 2005-12-08
ES2233617T3 (es) 2005-06-16
SE0000895D0 (sv) 2000-03-17
CN1178000C (zh) 2004-12-01
CN1364218A (zh) 2002-08-14
WO2001069070A1 (en) 2001-09-20
AU4294201A (en) 2001-09-24
US6675571B2 (en) 2004-01-13
JP4570310B2 (ja) 2010-10-27
EP1179132B1 (en) 2004-12-29
RU2264555C2 (ru) 2005-11-20
US20020134071A1 (en) 2002-09-26
SE516046C2 (sv) 2001-11-12
JP2003527529A (ja) 2003-09-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Maghrabie Heat transfer intensification of jet impingement using exciting jets-A comprehensive review
EP2188509B1 (en) Wavy cmc wall hybrid ceramic apparatus
US7600382B2 (en) Turbine engine with interstage heat transfer
US7748211B2 (en) Vapor cooling of detonation engines
US2878644A (en) Sonic velocity submerged combustion burner
US4835958A (en) Process for directing a combustion gas stream onto rotatable blades of a gas turbine
US20060168965A1 (en) Combustion Liner with Enhanced Heat Transfer
WO2002014672A9 (en) Steam injection nozzle design of gas turbine combustion liners for enhancing power output and efficiency
JP2008249322A (ja) 流体を加熱するための装置
US4545197A (en) Process for directing a combustion gas stream onto rotatable blades of a gas turbine
KR20220053803A (ko) 물결 형태 유로를 구비한 배열 충돌제트 냉각구조
Genbach et al. Scientific method of creation of ecologically clean capillary-porous systems of cooling of power equipment elements of power plants on the example of gas turbines
Cormier et al. Mechanical properties of cold gas dynamic-sprayed near-net-shaped fin arrays
EA008268B1 (ru) Микрореактивная турбина с объединёнными камерой сгорания и ротором
UA70364C2 (uk) Пристрій для збільшення переносу тепла до холодоагенту на внутрішній стороні стінки сопел ракетних двигунів з розширювальним циклом
RU2403491C2 (ru) Термосиловая охлаждаемая конструкция стенки элемента высокотемпературного воздушно-газового тракта
KR200393281Y1 (ko) 보일러 장치
JP2009281383A (ja) タービン内の加熱部品を冷却するためのシステム及び方法
Fréchette et al. Development of a mems-based rankine cycle steam turbine for power generation: project status
Krach et al. Another look at the practical and theoretical limits of an expander cycle, LOX/H2 engine
RU2201519C2 (ru) Способ заградительной защиты теплонапряженного объекта от воздействия высокотемпературного потока
US20230204046A1 (en) Rotary device for inputting thermal energy into fluids
JP6927705B2 (ja) 焼却設備のボイラにおいて発生する熱によって過熱蒸気をもたらすための方法及び装置
Genbach et al. Experimental Studies of Natural Material-Based Coatings for Thermal Protection of Metallic Surfaces 1а. А. Genbach, 1 D. Yu. Bondartsev, 1 NA Genbach 1 EA Genbach
Genbach et al. Heat transfer for the boiling crisis in porous systems