UA65228U - Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку - Google Patents

Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку Download PDF

Info

Publication number
UA65228U
UA65228U UAU201106724U UAU201106724U UA65228U UA 65228 U UA65228 U UA 65228U UA U201106724 U UAU201106724 U UA U201106724U UA U201106724 U UAU201106724 U UA U201106724U UA 65228 U UA65228 U UA 65228U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
treatment
elderly
patients
senile
choleretic
Prior art date
Application number
UAU201106724U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Наталья Борисовна Губергриц
Климентий Александрович Воронин
Original Assignee
Донецкий Национальный Медицинский Университет Им. М. Горького
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Донецкий Национальный Медицинский Университет Им. М. Горького filed Critical Донецкий Национальный Медицинский Университет Им. М. Горького
Priority to UAU201106724U priority Critical patent/UA65228U/uk
Publication of UA65228U publication Critical patent/UA65228U/uk

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Plant Substances (AREA)

Abstract

Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку включає призначення засобу із жовчогінною та послаблюючою дією Тримебутину та холеретичного засобу Холівер.

Description

Опис винаходу
Корисна модель належить до медицини, точніше до гастроентерології, і може бути використана для лікування хворих на хронічний некалькульозний холецистит (ХНХ), який супроводжується функціональними запорами (Ф3) у людей похилого та старечого віку.
Хронічні захворювання органів травлення посідають одне з провідних місць в сучасній гастроентерології.
Найвища питома вага серед хвороб органів травлення в Україні припадає на хвороби жовчного міхура (ЖМ) та жовчовивідних шляхів (Ю.О. Філіппов, 2010). Крім того, зростає частота захворювань кишечнику, в тому числі функціональних. Як патологія жовчовивідних шляхів, так і кишкові дисфункції впливають не тільки на фізичний /5 стан пацієнта, але й на психологію його поведінки, емоційні реакції, змінюють його місце в соціальному житті, впливають на якість життя
Особливості перебігу, діагностики та лікування захворювань ЖМ та кишечнику в похилому та старечому віці не вивчені. В той же час відомо, що дисфункції ЖМ, хронічні запори, які є характерними для таких хворих, без правильного та своєчасного лікування призводять до підвищення ризику формування жовчнокам'яної хвороби, що ішемічного коліту. А ця патологія, в свою чергу, тягне за собою розвиток ускладнень і потребує хірургічних втручань. Сучасну клініку не влаштовує локалістичний підхід в рішенні проблем ХПХ. При ураженні гепатобіліарної системи у людей похилого та старечого віку в патологічний процес залучаються інші органи та системи, насамперед кишечник. Сучасних методик лікування хворих на ХНХ, що перебігає на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку, дуже мало, і вони недосконалі. Тому пошук ефективного лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку є важливою науковою та практичною задачею.
Відомий, вибраний за найближчий аналог, спосіб лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку (Бурков С... Хронический холецистит у пожильїх. Особенности клинического течения и лечения / Врач.- 1997, - Мо 5. - С. 10-11). За відомим способом хворим на ХНХ на тлі ФЗ в старечому чи похилому віці призначають жовчогінний препарат із групи холецистокінетиків, що проявляє також і послаблюючу дію - Сорбіт або Ксиліт. По 10- препарату розчиняють в 50 мл води та приймають 1-3 рази на день після їди.
Недоліками відомого способу-найближчого аналога є недостатня ефективність, неуніверсальність терапії (протипоказання при гіпермоторному ЖМ) та прояв негативних побічних ефектів (діарея, біль в кишечнику та дегідратація).
Причиною недостатньої ефективності відомого способу є відсутність холеретичної дії у Сорбіту чи Ксиліту, сильний послаблюючий ефект.
В основу корисної моделі поставлено задачу в способі лікування людей похилого та старечого віку, хворих на що ХНУ на тлі ФЗ3, шляхом введення нового комплексу препаратів забезпечити підвищення ефективності лікування, універсальність та безпечність терапії. При цьому ефективність способу, що заявляється, зростає вдвічі порівняно з найближчим аналогом.
Поставлена задача вирішується тим, що запропоновано спосіб лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку шляхом призначення засобу із жовчогінною та послаблюючою дією.
Новим в запропонованому рішенні є те, що як засіб із жовчогінною та послаблюючою дією призначають
Тримебутин в дозі 200 мг тричі на день за 30 хвилин до їди впродовж 28 днів, додатково призначають холеретичний засіб Холівер по 2-4 пігулки тричі на день до або після їди впродовж 10-20 днів...
Застосовуваний, згідно з відомим способом, найближчий аналог засіб Сорбіт (чи Ксиліт) - осмотично активний препарат, який виявляє діуретичну, дезінтоксикаційну, жовчогінну, спазмолітичну та послаблюючу дію. При прийомі всередину у високих дозах гальмує жовчовиділення та викликає діарею |Справочник Видаль.
Лекарственнне препаратиь в России. - М.: АстраФарм-Сервис, 2002-1504 с |.
Причиною недостатньої ефективності відомого найближчого аналога є відсутність холеретичної дії у Сорбіту.
Прийом Сорбіту стимулює скорочення ЖМ (холекінетична дія), проте не посилює продукування жовчі, що викликає гальмування протизапальних процесів при ХНХ. Адже для протизапальної терапії необхідним ефектом є збільшення об'єму жовчі, яке сприяє дренуванню ЖМ за рахунок холерезу (збільшення об'єму жовчі, що виділяється). бо ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку вимагає довготривалого та безпечного лікування.
Тривалий же прийом Сорбіту викликає діарею, біль в кишечнику та дегідратацію, які шкодять здоров'ю людей похилого та старечого віку.
Терапія за відомим способом найближчим аналогом не є універсальною, оскільки прийом Сорбіту 65 протипоказаний при гіпермоторному ЖМ.
Основна задачею лікування хворих на ХНХ є нормалізація тонусу і рухової активності ЖМ, відновлення ,5 нормального потоку жовчі по жовчних протоках. Для купірування больового синдрому та диспепсичних розладів традиційно використовують лікарські препарати, що нормалізують моторну функцію біліарної системи, - спазмолітики або холекінетики. Однак у значної частини пацієнтів спостерігаються поєднані та різнопланові порушення моторики ЖП і кишечнику. Отже, в арсеналі лікаря повинні бути присутніми лікарські засоби, здатні відновити моторику біліарного тракту незалежно від типу її порушення. Таким препаратом є агоніст опіатних то рецепторів Тримебутин, що нормалізує як спастичну, так і гіпомоторну дискінезію кишечнику. Однак даних про використання Тримебутину при моторних порушеннях біліарного тракту в літературі практично немає (Яковенко
З.П., Агафонова Н.А., Яковенко А.В. и др. Зффективность агониста опиатньхх рецепторов тримебутина в терапий нарушений моторной функции желчевнвводящих путей // Сопвіїйшт теаісит.-2008.-8. - С. 52-57). 19 Тримебутин є універсальним препаратом щодо будь-якої дисфункції ЖМ завдяки принципово іншому, ніж у
Сорбіті, механізму біологічного впливу на організм. Застосовуваний згідно зі способом, що заявляється, засіб
Тримебутин - синтетичний агоніст периферичних опіоїдних рецепторів М, б і к. Його механізм дії полягає в безпосередньому впливові на гладкі м'язи травного тракту та регуляції порушень моторики без дії на центральну нервову систему. На відміну від інших опіоїдів, Тримебутин не характеризується селективністю до жодного із трьох типів рецепторів, завдяки чому може як підсилювати, так і пригнічувати перистальтику. Процес нормалізації моторики ЖМ і кишечнику починається вже через 30 хвилин після прийому препарату.
Додатково до Тримебутину за способом, що заявляється, призначають холеретичний засіб Холівер, який і р при гіпомоторному, і при гіпермоторному ЖМ стимулює виділення жовчі, збільшуючи її об'єм, поліпшуючи дренаж ЖМ. А підвищений об'єм жовчі стимулює перистальтику кишечнику при ФЗ у людей похилого та старечого віку.
Отже, призначені за заявленим способом терапії, препарати Тримебутин і Холівер взаємно доповнюють і потенціюють дію один одного. Результатом чого є підвищення ефективності лікування порівняно з прототипом майже вдвічі. Окрім того, заявлений спосіб є універсальним і безпечним для пацієнтів похилого та старечого віку.
Суттєвими ознаками способу лікування, що заявляється, є режими прийому препаратів і їхнє дозування.
Тривалість прийому препаратів, їх поєднання, а також ефективні лікувальні дози добирали дослідним шляхом. Як показали клінічні дослідження, після 28-денного курсу терапії Тримебутином і 10-денного лікування Холівером стан ЖМ і кишечнику у хворих людей похилого та старечого віку значно поліпшувався. В залежності від тяжкості захворювання терапію Холівером продовжували до 20 днів. Експериментально встановлена оптимальна доза для Тримебутину складає 200 мг тричі на день за 30 хвилин до їди, а для Холіверу - 2-4 пігулки тричі на день до або після їди. Лікування меншими дозами протягом коротшого, ніж заявлено, терміну є неефективним, а при 70 лікуванні більшими дозами та довше, ніж заявлено, поліпшення стану вже не настає, але можуть виникнути побічні реакції.
Ефективність і безпечність лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку за способом, що заявляється, доведені шляхом клінічних досліджень. В клініці були обстежені 60 хворих на ХНХ на тлі Ф3. Серед обстежених були 37 жінок та 23 чоловіки у віці від 61 до 82 років. Всі хворі скаржилися на біль у животі та запори.
Хворих розділили на 2 групи: основну та порівняння. Основну групу лікували за способом, що заявляється, а групу порівняння - за відомим способом-прототипом. Всі хворі мали порівнювану тривалість захворювання.
Обстеження проводили за відомими прийнятими в гастроентерології методиками |Барановский А.Ю.
Реабилитация гастрознтерологических больньх в работе терапевта и семейного врача. - С-Пб.: Фолиант, 2001. -
С. 259-308|. За результатами обстеження у 23 хворих основної групи та у 22 - групи порівняння виявили гіпомоторний ЖМ, у всіх інших - гіпермоторний. В гастроентерологічній клініці хворим виконали динамічну сонографію ЖМ, тобто УЗД до харчового навантаження (двох яєчних жовтків), через 15 та через 60 хвилин після нього ІДнинник О. Б. Оценка функционального состояния желчевнводящей системні с помощью динамической 59 зхохолецистографии / Физиол. журн.-1990. -Мо 2. - С. 63-67). За результатами динамічної сонографії визначали максимальний і мінімальний об'єми ЖМ, використовуючи при цьому метод суми циліндрів (Харченко Н.В.,
Демида Е.П., Динник О.Б... Стан моторики жовчного міхура та корекція порушень у хворих на холестероз жовчного міхура / Сучасна гастроентерологія.-2004, - Мо 4. - С. 33-36|. За співвідношенням максимального й бо мінімального об'ємів ЖМ визначали індекс його скорочувальності (ІС), який у здорової людини відповідає 1,96520,03.
Щоб довести ефективність, безпечність й універсальність запропонованої терапії, обстеження були проведені двічі: в перший та в останній день лікування. Результати досліджень занесені до таблиці. в5 Результати дослідження ефективності способу, що заявляється, та відомого способу лікування ХНХ на тлі
ФІЗ у людей похилого та старечого віку.
Нормальнийстулучо(Ю 77711110 11еевл. 110330
Щі
Дереяучотію 77710110 771116 | ою
Дослідження до та після терапії показали, що лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку за то способом, що заявляється, ефективніше, універсальніше та безпечніше, ніж за відомим способом. В кінці курсу лікування нормальна скорочувальна функція ЖМ відновилась у 24 (80,0 95) хворих основної групи і у 14 (46,7 95) групи порівняння; нормалізувався стул у 29 (96,7 905) хворих основної групи і у 13 (43,3 95) групи порівняння; біль був відсутнім або мінімальним у 29 (96,7 95) хворих основної групи і у 16 (53,3 95) групи порівняння; діареї не виникало у жодного хворого з основної групи і у 12 (40,0 95) групи порівняння.
Спосіб лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку, що заявляється, реалізують наступним чином. Після встановлення діагнозу ХНХ на тлі ФЗ хворому призначають прийом препаратів: як засіб із жовчогінною та послаблюючою дією - Тримебутин (Валента Фармацевтика ОАО, РФ) в дозі 200 мг тричі на день за 30 хвилин до їди впродовж 28 днів, а як холеретичний засіб - Холівер (/50-НО РІагт, В'єтнам) по 2-4 пігулки тричі на день до або після їди впродовж 10-20 днів.
Приклад реалізації способу лікування ХНХ на тлі ФЗ у людей похилого та старечого віку, що заявляється.
Приклад. Хвора К., 68 років була прийнята до гастроентерологічної клініки з діагнозом ХНХ на тлі ФЗ. Хворіє 4 зр Роки. Періодично лікувалась зі змінним успіхом. Останній раз хвору К. лікували півроку тому за відомим способом-прототипом. При надходженні до клініки хвора скаржилась на біль в правому підребер'ї після їжі з і радіацією під лопатку, періодичний біль в правій половині епігастрії, який дещо зменшувався після прийому їжі, нудоту, гіркий смак у роті, запори.
В гастроентерологічній клініці хворій К. провели огляд: виявили субектеричність склер, позитивні симптоми
Мюсі, Кера, Мерфі, які підтверджують запалення ЖМ (холецистит). Живіт дещо здутий, чуттєвий по ходу товстої кишки. Результати клінічного аналізу крові: еритроцити - 4,1 млн. (у нормі 4,5-5,0), гемоглобін - 12,8 гр. 95 (14-16), лейкоцити - 8,3 тис. (4,5-9,5); ШОЕ -28 мм/год. (4-10) свідчать про запальний процес в організмі хворої К.
Результати дуоденального зондування: порція жовчі В - каламутна через присутність часточок слизу та осаду. Результати мікроскопії жовчі: 1/3 поля зору займають лейкоцити.
Результати УЗД ЖМ: конкременти відсутні, ЖМ деформований за рахунок перетяжок. Стінки ЖМ потовщені.
За результатами динамічної сонографії об'єм ЖМ натщесерце - 106 мл (у нормі 86 мл), через 15 хвилин після прийому харчового навантаження (2 жовтки) - 82 мл (у нормі 60 мл), через 60 хвилин - 56 мл (48 мл).
Розрахований ІС склав 1,73 (в нормі 1,96).
Хворій К. провели лікування за способом, що заявляється: прийом Тримебутину в дозі 200 мг тричі на день за 30 хвилин до їди впродовж 28 днів, Холівер по 2 пігулки тричі на день до їди впродовж 10 днів.
Після лікування всі результати аналізів були в нормі. Розрахований ІС склав 1,88 (в нормі 1,96). Стан пацієнтки значно поліпшився. Скарг не пред'являє.

Claims (1)

  1. Формула винаходу
    95 Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку шляхом призначення засобу із жовчогінною та послаблюючою дією, який відрізняється тим, що як засіб із жовчогінною та послаблюючою дією призначають Тримебутин в дозі 200 мг тричі на день за 30 хвилин до їди впродовж 28 днів, додатково призначають холеретичний засіб Холівер по 2-4 пігулки тричі на день до або
    60 після їди впродовж 10-20 днів.
UAU201106724U 2011-05-30 2011-05-30 Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку UA65228U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201106724U UA65228U (uk) 2011-05-30 2011-05-30 Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201106724U UA65228U (uk) 2011-05-30 2011-05-30 Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA65228U true UA65228U (uk) 2011-11-25

Family

ID=50840135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201106724U UA65228U (uk) 2011-05-30 2011-05-30 Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA65228U (uk)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020218950A1 (ru) * 2019-04-23 2020-10-29 Общество С Ограниченной Ответственностью "Валента-Интеллект" Комбинация для лечения функциональных заболеваний желудочно-кишечного тракта

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2020218950A1 (ru) * 2019-04-23 2020-10-29 Общество С Ограниченной Ответственностью "Валента-Интеллект" Комбинация для лечения функциональных заболеваний желудочно-кишечного тракта

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Collins et al. Prevention and management of constipation in adults
JP5856725B2 (ja) うつ病治療用または予防用医薬組成物
UA65228U (uk) Спосіб лікування хронічного некалькульозного холециститу на тлі функціонального запору у людей похилого та старечого віку
CN102552402B (zh) 一种治疗风湿病痛的外用药物
RU2582227C1 (ru) Способ лечения синдрома запора у детей
IT201900006486A1 (it) Composizione per la prevenzione ed il trattamento della calcolosi urinaria
RU2076731C1 (ru) Средство и способ повышения неспецифической резистентности организма при заболеваниях внутренних органов
RU2564907C1 (ru) Способ лечения больных красным плоским лишаем
SU1171036A1 (ru) Способ лечени рассе нного склероза
Pawar et al. Physiological study of primary dysmenorrhea (kashtartava) and efficacy of matrabasti on it: a case study
RU2693044C1 (ru) Способ профилактики нпвп-гастропатии
RU2787805C1 (ru) Способ лечения гонартроза
RU2333020C1 (ru) Способ реабилитации больных с постхолецистэктомическим синдромом
KAMAR et al. " Role of Panchakarma therapy in the management of Pakshaghata" A Case Study.
US5320601A (en) Method for treatment of cholelithiasis and chronic hepato- and cholecystopathies secondary to said disease
WO2008041751A1 (fr) Préparation pharmaceutique pour le traitement de la fibromyalgie
RU2271233C1 (ru) Способ лечения больных бронхиальной астмой
RU2329026C2 (ru) Способ лечения дискинезий желчевыводящих путей
Chang et al. Therapeutic Analysis of Fuzi Lizhong Wan with Trimebutine in the Treatment of Diarrhea Type Irritable Bowel Syndrome
UA137389U (uk) Спосіб профілактики загострень хронічних захворювань гепатобіліарної системи в реабілітації деформуючого остеоартрозу на фоні хелікобактеріозу
RU2270688C1 (ru) Способ изгнания гельминтов из организма человека
RU2266538C2 (ru) Способ идентификации противозудного эффекта антидепрессанта
Farquharson The Importance of Rest and Liver Therapy in the Treatment of Subacute Combined Degeneration of the Cord
RU2483726C1 (ru) Способ повышения адаптационных возможностей и коррекция психофункционального состояния у больных с вредными условиями труда
CN113181323A (zh) 一种用于治疗肾病综合征的中药组合物及应用