UA60824A - Капсуль-детонатор - Google Patents

Капсуль-детонатор Download PDF

Info

Publication number
UA60824A
UA60824A UA2003021731A UA2003021731A UA60824A UA 60824 A UA60824 A UA 60824A UA 2003021731 A UA2003021731 A UA 2003021731A UA 2003021731 A UA2003021731 A UA 2003021731A UA 60824 A UA60824 A UA 60824A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
opening
detonator
capsule
charge
sleeve
Prior art date
Application number
UA2003021731A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Other versions
UA60824C2 (en
Inventor
Олександр Борисович Бунін
Александр Борисович Бунин
Михайло Григорович Войнаренко
Михаил Григорьевич Войнаренко
Юрій Аркадійович Гладков
Юрий Аркадиевич Гладков
Микола Іванович Доронько
Миколай Иванович Доронько
Анатолій Рудольфович Сафронов
Анатолий Рудольфович Сафронов
Михайло Панасович Черкай
Михаил Афанасьевич Черкай
Євген Дмитрович Чернов
Евгений Дмитриевич Чернов
Original Assignee
Шосткінський Казенний Завод "Імпульс"
Шосткинский Казенный Завод «Импульс»
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Шосткінський Казенний Завод "Імпульс", Шосткинский Казенный Завод «Импульс» filed Critical Шосткінський Казенний Завод "Імпульс"
Priority to UA2003021731A priority Critical patent/UA60824C2/uk
Publication of UA60824A publication Critical patent/UA60824A/uk
Publication of UA60824C2 publication Critical patent/UA60824C2/uk

Links

Landscapes

  • Air Bags (AREA)

Abstract

Винахід належить до засобів ініціювання зарядів вторинних вибухових речовин миттєвої або уповільненої дії. Для підвищення надійності функціонування капсуля-детонатора, що містить порожнистий корпус з закритим дном, в якому розміщені основний заряд із вторинної вибухової речовини, проміжна оболонка з ініціювальним зарядом з вторинної вибухової речовини і запалювальний елемент, причому торці проміжної оболонки з боку запалювального елемента виконаний отвір, в нього уведена герметизуюча перегородка з отвором, яка встановлена у корпусі між проміжною оболонкою і запалювальним елементом, при цьому проміжна оболонка виконана як втулка, яка жорстко з'єднана з внутрішньою поверхнею корпусу. Геометричні розміри втулки вибрані із співвідношень: L=(7,3÷8,5)d, D=(1,6÷2,2)d, де L - довжина втулки, d - діаметр отвору, a D - зовнішній діаметр втулки. Густина вторинної вибухової речовини ініціювального заряду у кінцевій ділянці отвору втулки більша за її густину на початковій ділянці отвору втулки і менша за густину вторинної вибухової речовини основного заряду. Герметизуюча перегородка може бути виконана як чашечка з піротехнічною і уповільнювальною сумішами. Винахід підвищує надійність спрацьовування капсуля-детонатора.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до засобів ініціювання зарядів вторинних вибухових речовин (ВР) миттєвої або 2 уповільненої дії і може бути використаний під час проведення вибухових робіт у різних галузях народного господарства, які застосовують ВР, наприклад, у гірничорудній промисловості, будівельній галузі, аварійно-рятувальній службі.
Відомі капсулі-детонатори, в яких в якості ініціювального заряду використовується первинна вибухова речовина (ГОСТ СССР 6254-85). 70 Основним недоліком згаданих капсулів-детонаторів є висока вірогідність їх несанкціонованого спрацьовування, обумовлена використанням первинної вибухової речовини, чутливої до механічного діяння, вогняного променя, статичної електрики.
Прототипом пропонованого технічного рішення обраний капсуль-детонатор (патент СРСР Мо1521291, Е42В 3/10, г42С 19/08, 1989), який містить порожнистий корпус з закритим дном, в якому розміщені основний заряд із 12 вторинної вибухової речовини, проміжна оболонка з ініціювальним зарядом з вторинної вибухової речовини і запалювальний елемент, у торці проміжної оболонки з боку запалювального елемента виконаний отвір. Між ініціювальним і основним зарядами розміщений проміжний заряд з вторинної вибухової речовини, густина якої менша за густину вторинної вибухової речовини ініціювального заряду. Проміжний заряд може бути розміщений як у порожнині корпусу, так і у проміжній оболонці з ініціювальним зарядом. Між запалювальним елементом і ініціювальним зарядом можуть бути встановлені піротехнічна і уповільнювальна суміші.
Відома конструкція у порівнянні із згаданими аналогами більш надійна за рахунок застосування ініціювального заряду із вторинної вибухової речовини, яка відрізняється малою чутливістю до вогняного променю, механічних і електричних діянь.
Недоліком прототипу є недостатньо висока надійність функціонування, оскільки виконання проміжної оболонки тонкостінною призводить до її деформації і, обумовленої витіком утвореного газу, витрати енергії, що « може привести до згасання процесу перетворення горіння у детонацію. Розташування між ініціювальним і основним зарядами проміжної вторинної ВР, густина якої менша за густину ініціювального заряду, може привести до згасання детонації, а розташування її за межами проміжної оболонки-до руйнування не укріплених стінок корпусу до моменту встановлення детонації основного заряду. М
В основу винаходу поставлено задачу удосконалення капсуля-детонатора, у якому за рахунок введення Га нових елементів конструкції і зв'язків і нового виконання відомих елементів забезпечено підвищення надійності функціонування. со
Для вирішення поставленої задачі у капсуль-детонатор, який містить порожнистий корпус з закритимдном, в «З якому розміщені основний заряд із вторинної вибухової речовини, проміжна оболонка з ініціювальним зарядом з 3о вторинної вибухової речовини і запалювальний елемент, у торці проміжної оболонки з боку запалювального ее, елемента виконаний отвір, згідно з винаходом, введена герметизуюча перегородка з отвором, яка встановлена у корпусі між проміжною оболонкою і запалювальним елементом, проміжна оболонка виконана у вигляді втулки, яка жорстко з'єднана з внутрішньою поверхнею корпусу, при цьому геометричні розміри втулки обрані із « співвідношень: З
І -(7,3-8,5)а, с О-(1,6-2,239, :з» де І - довжина втулки, а - діаметр отвору втулки,
Ор - зовнішній діаметр втулки. б 15 Крім того, згідно з винаходом, густина вторинної вибухової речовини ініціювального заряду у кінцевій ділянці отвору втулки більша за її густину на початковій ділянці отвору втулки і менша за густину вторинної (ав) вибухової речовини основного заряду. со Герметизуюча перегородка може бути виконана з конічним отвором, основа якого обернена до запалювального елемента. ко 20 У іншому прикладі герметизуюча перегородка може бути виконана у вигляді жорстко з'єднаної з торцем
ГТ» втулки чашечки, у дні якої виконаний отвір, при цьому по зовнішньому діаметру торцевої поверхні втулки може бути виконане проточування, на яке напресована чашечка.
У чашечку може бути запресована піротехнічна суміш.
У другому прикладі у чашечці поверх піротехнічної суміші може бути розміщена уповільнювальна суміш.
Згідно з винаходом, відношення площі поперечного перерізу отвору герметизуючої перегородки до площі в. поперечного перерізу піротехнічної суміші може дорівнювати 1:1,3 - 1:2,6.
Сукупність суттєвих ознак капсуля-детонатора, що заявляється, забезпечує можливість перетворення горіння в детонацію у межах укріпленої ділянки корпусу, запобігаючи його руйнуванню і витоку газу, внаслідок чого підвищується надійність функціонування капсуля-детонатора. бо Це досягається за рахунок введення герметизуючої перегородки, що утворює замкнений об'єм для горіння, яка у сукупності з проміжною оболонкою, виконаною у вигляді товстостінної втулки, діаметр отвору якої набагато менший за довжину, забезпечує пошарове горіння ініціювального заряду з хвилеподібним нарощуванням тиску газу, що переходить у сталу детонацію ще у межах втулки, яка укріплює корпус і протидіє його руйнуванню до вибуху основного заряду. бо Крім того, розміщення вторинної ВР з поступовим збільшенням її густини за ходом процесу горіння, а саме від розміщеного у початковій ділянці втулки ініцювального заряду до основного заряду, забезпечує стабільність нарощування температури горіння і тиску газу і, як слідство, підвищення надійності функціонування капсуля-детонатора.
Варіанти конструкції герметизуючої перегородки і її жорсткого з'єднання з втулкою забезпечують більш надійну герметизацію об'єму, де відбувається горіння, запобігаючи витіку газу, за рахунок чого підсилюється надійність функціонування пристрою в цілому.
Розташування піротехнічної суміші у герметизуючій перегородці забезпечує не тільки надійне загоряння ініціювального заряду, а й надійне перекриття отвору герметизуючої перегородки шлаками від згоряння цієї /о буміші.
Розміщення уповільнюючої суміші між ініціювальним зарядом і піротехнічною сумішшю дозволяє не тільки при необхідності уповільнити ініціювання вибуху, але й забезпечує час для більш надійного закупорювання отвору герметизуючої перегородки шлаками піротехнічної суміші.
Таким чином, сукупність суттєвих ознак пристрою, що заявляється, дозволяє підвищити надійність його 7/5 функціонування.
Крім того, капсуль-детонатор, який заявляється, не потребує застосування проміжної вторинної ВР, що дозволяє спростити конструкцію.
На фіг.1 зображений капсуль-детонатор з герметизуючою перегородкою і вогнепровідним шнуром, поздовжній розріз; на фіг.2 - капсуль-детонатор з електрозапальником і герметизуючою перегородкою у вигляді 2о чашечки з піротехнічною сумішшю, поздовжній розріз; на фіг.3 - капсуль-детонатор з хвилеводом, піротехнічною і уповільнювальною сумішшю, поздовжній розріз.
Капсуль-детонатор містить порожнистий корпус 1 з закритим дном, в якому розміщені основний заряд 2 з вторинної ВР, проміжна оболонка у вигляді втулки З з ініціювальним зарядом 4 з вторинної ВР у її отворі і запалювальний елемент 5. У корпусі 1 між запалювальним елементом 5 і втулкою З встановлена герметизуюча ов перегородка 6 з отвором 7. Втулка З жорстко з'єднана з внутрішньою поверхнею корпусу 1. Геометричні розміри втулки З обрані із співвідношень: І -(7,3-8,5)4, 0-(1,6-2,2)0, де Ї - довжина втулки 3, й - діаметр отвору « втулки 3, а 0 - зовнішній діаметр втулки 3.
В кращому прикладі виконання пристрою густина вторинної ВР ініціювального заряду 4 у кінцевій ділянці отвору втулки З більша за її густину на початковій ділянці отвору втулки З і менша за густину вторинної ВР «І зо основного заряду 2.
Герметизуюча перегородка б може бути виконана з отвором 7, наприклад, циліндричним (фіг.2, 3) чи с конічним (фіг.1), основа якого обернена до запалювального елемента 5. Ге)
Герметизуюча перегородка 6 може бути виконана, наприклад, у вигляді жорстко з'єднаної з торцем втулки З чашечки, у дні якої виконаний отвір 7 (фіг.2, 3). Для жорсткого з'єднання може бути використаний клей (фіг.3) -
Зз5 або по зовнішньому діаметру торцевої поверхні втулки З виконане проточування 8, на яке напресована чашечка (о (фіг.2).
У чашечку може бути запресована піротехнічна суміш 9 (фіг.2), поверх якої може бути розміщена уповільнювальна суміш 10 (фіг.3).
Відношення площі поперечного перерізу отвору 7 герметизуючої перегородки б до площі поперечного « перерізу піротехнічної суміші 9 може бути, наприклад, 1:1,3 - 1:2,6. шщ с Задана густина вторинної ВР забезпечується під час збирання капсуля-детонатора. Наприклад, у й порожнистий корпус 1 під найбільшим тиском запресовується наважка вторинної ВР основного заряду 2. У «» кінцеву ділянку отвору втулки З під меншим тиском запресовується одна частина розділеної навпіл наважки вторинної ВР ініціювального заряду 4. Далі під ще меншим тиском у початкову ділянку отвору втулки З запресовується друга частина вторинної ВР ініціювального заряду 4. Втулка З досилається у корпус 1 і прилягає б до основного заряду 2.
Величина діаметра отвору втулки З вибирається не меншою за критичну для вторинної ВР, яка о використовується.
Го) Запалювальний елемент 5 у технічному рішенні, що заявляється, може бути, вогнепровідним шнуром, який 5р запалюється відкритим полум'ям (фіг.1), або електрозапальником з містком нагрівального чи електродугового де типу (фіг.2), або хвилеводом у вигляді світловоду чи шнура Нонеля (фіг.3).
Та» Для ініціювального заряду 4 можуть використовуватися такі вторинні ВР, як ТЕН, октоген, гексоген або суміші на їх основі.
Працює капсуль-детонатор наступним чином.
Ініціювальний заряд 4, який знаходиться в отворі втулки 3, одержавши через, наприклад, конічний отвір 7 встановленої в корпусі 1 герметизуючої перегородки б первісний імпульс від запалювального елемента 5, » починає горіти (фіг.1). Під тиском високотемпературних газів, що утворюються, деформується найбільш тонка частина герметизуючої перегородки 6 - верхівка конічного отвору 7, і вигинається, перекриваючи цей отвір. При цьому герметизуюча перегородка б зостається практично цілою, бо процес горіння відбувається на відстані від бо неї і кількість вторинної ВР ініціювального заряду 4, яка починає горіти, невелика, тому що розміщена у вузькому отворі товстостінної втулки 3.
Хвиля високотемпературного газу відбивається від герметизуючої перегородки 6 і, повертаючись до втулки
З, стискає на початковій ділянці її отвору вторинну ВР ініціювального заряду 4 з газами, які утворюються, переміщуючи процес горіння у наступний шар. Тиску, в свою чергу, з другого боку, протидіє більш густий шар б5 Вторинної ВР у кінцевій ділянці отвору втулки З і далі ще більш густий - основного заряду 2. Підсилена хвиля високотемпературного газу повертається і знову відбивається від герметизуючої перегородки 6, повертаючись з більшою швидкістю і тиском до втулки 3. Таким чином, процес горіння вторинної ВР ініціювального заряду 4 відбувається пошарово, а стискання розповсюджується у вигляді слабких ударних хвиль. Швидкість кожної високотемпературної хвилі більша за попередню ! відповідно наздоганяє її. У той момент, коли температура ударної хвилі стане достатньо великою, виникає стійкий режим детонації вторинної ВР ініціювального заряду 4 у кінцевій ділянці втулки 3, який спричиняє детонацію вторинної ВР основного заряду 2.
На цьому робота капсуля-детонатора завершується.
У прикладі, коли запалювальний елемент 5, наприклад електрозапалю-вач (фіг.2), хвилевід (фіг.3), не забезпечує гарантованого запалювання ініціювального заряду 4, перед ним розміщується піротехнічна суміш 9, /о наприклад, у герметизуючій перегородці 6, виконаній у вигляді чашечки, яка напресована на проточку 8 втулки З (фіг.2). Піротехнічна суміш 9 згоряє миттєво з виділенням високотемпературних газів з високим тиском, які запалюють вторинну ВР ініціювального заряду 4, приводячи в стан конвективного згоряння з наступним переходом у детонацію. Шлаки від згоряння піротехнічної суміші 9 закупорюють отвір 7 чашечки.
У прикладі з розташуванням у капсулі-детонаторі уповільнюючої суміші 10 між піротехнічною сумішшю 9 і 7/5 Ініціювальним зарядом 4, високотемпературні гази від згоряння піротехнічної суміші 9 підпалюють уповільнюючу суміш 10, яка з затримкою у часі викликає горіння ініцювального заряду 4. Такий варіант виконання, як правило, використовується у капсулях-детонаторах уповільненої дії.

Claims (8)

Формула винаходу
1. Капсуль-детонатор, що містить порожнистий корпус з закритим дном, в якому розміщені основний заряд з вторинної вибухової речовини, проміжна оболонка з ініціювальним зарядом з вторинної вибухової речовини і запалювальний елемент, у торці проміжної оболонки з боку запалювального елемента виконаний отвір, який відрізняється тим, що уведена герметизуюча перегородка з отвором, яка встановлена у корпусі між проміжною оболонкою і запалювальним елементом, проміжна оболонка виконана як втулка, яка жорстко « з'єднана з внутрішньою поверхнею корпуса, при цьому геометричні розміри втулки вибрані із співвідношень:
І. - (07,3 8,534, рАйба2,а, « де І - довжина втулки, Ге а - діаметр отвору втулки, Ор - зовнішній діаметр втулки. со
2. Капсуль-детонатор за п. 1, який відрізняється тим, що густина вторинної вибухової речовини («3 ініціювального заряду у кінцевій ділянці отвору втулки більша за її густину на початковій ділянці отвору втулки і менша за густину вторинної вибухової речовини основного заряду. і-й
3. Капсуль-детонатор за п. 1, який відрізняється тим, що герметизуюча перегородка виконана з конічним отвором, основа якого обернена до запалювального елемента.
4. Капсуль-детонатор за п. 1, який відрізняється тим, що герметизуюча перегородка виконана як жорстко «5 з'єднана з торцем втулки чашечка, у дні якої виконаний отвір. З т0
5. Капсуль-детонатор, за пп. 1 і 4, який відрізняється тим, що по зовнішньому діаметру торцевої поверхні с втулки виконане проточування, на яке напресована чашечка. "з
6. Капсуль-детонатор за пп. 1 і 4, який відрізняється тим, що у чашечку запресована піротехнічна суміш.
7. Капсуль-детонатор за пп. 1, 4 і б, який відрізняється тим, що у чашечці поверх піротехнічної суміші розміщена уповільнювальна суміш.
8. Капсуль-детонатор за пп. 1, 3, 4, 6 і 7, який відрізняється тим, що відношення площі поперечного перерізу Ф отвору герметизуючої перегородки до площі поперечного перерізу піротехнічної суміші дорівнює 1:1,3 - 1:26. («в) (ее) з 50 с» Р 60 б5
UA2003021731A 2003-02-27 2003-02-27 Capsule-detonator UA60824C2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003021731A UA60824C2 (en) 2003-02-27 2003-02-27 Capsule-detonator

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2003021731A UA60824C2 (en) 2003-02-27 2003-02-27 Capsule-detonator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
UA60824A true UA60824A (uk) 2003-10-15
UA60824C2 UA60824C2 (en) 2007-09-10

Family

ID=38799413

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2003021731A UA60824C2 (en) 2003-02-27 2003-02-27 Capsule-detonator

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA60824C2 (uk)

Also Published As

Publication number Publication date
UA60824C2 (en) 2007-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2786814C (en) Rock cracker cartridge and ignition capsule
US4144814A (en) Delay detonator device
RU2489672C2 (ru) Дробильный патрон с пороховым зарядом для горных пород
US20040107856A1 (en) Energetic material initiation device utilizing exploding foil initiated ignition system with secondary explosive material
JPS62500024A (ja) 非1次爆薬式起爆装置
RU2246692C2 (ru) Детонатор
JPS63201083A (ja) 非電気雷管
US4269120A (en) Igniter element with a booster charge
US4239004A (en) Delay detonator device
US2478415A (en) Blasting initiator
JPS62258999A (ja) 遅発発破雷管
GB2044415A (en) Non-electric delay detonator and assembly of a detonating cord and a delay detonator
UA60824A (uk) Капсуль-детонатор
RU2089828C1 (ru) Детонирующее устройство на основе бризантного взрывчатого вещества
KR100279050B1 (ko) 격벽착화기
RU2120101C1 (ru) Детонирующее устройство на основе бризантного взрывчатого вещества
RU2111447C1 (ru) Устройство самоликвидации ракеты с твердотопливным двигателем
RU2156945C1 (ru) Детонатор без первичного взрывчатого вещества
RU2292006C2 (ru) Устройство инициирующее
RU2161770C1 (ru) Детонирующее устройство без первичного взрывчатого вещества
RU2408834C1 (ru) Устройство для инициирования
RU2113684C1 (ru) Средство инициирования
RU2149341C1 (ru) Капсюль-детонатор
RU2554160C1 (ru) Устройство для инициирования
CN116608744A (zh) 一种单兵火箭弹弹底引信解除保险点火用单向隔板点火器