UA53239A - Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення - Google Patents

Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення Download PDF

Info

Publication number
UA53239A
UA53239A UA2002042927A UA200242927A UA53239A UA 53239 A UA53239 A UA 53239A UA 2002042927 A UA2002042927 A UA 2002042927A UA 200242927 A UA200242927 A UA 200242927A UA 53239 A UA53239 A UA 53239A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ice
stage
concentration
solution
desalination
Prior art date
Application number
UA2002042927A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Леонард Федорович Смірнов
Леонард Федорович Смирнов
Original Assignee
Леонард Федорович Смірнов
Леонард Федорович Смирнов
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Леонард Федорович Смірнов, Леонард Федорович Смирнов filed Critical Леонард Федорович Смірнов
Priority to UA2002042927A priority Critical patent/UA53239A/uk
Publication of UA53239A publication Critical patent/UA53239A/uk

Links

Landscapes

  • Non-Alcoholic Beverages (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)

Abstract

Винахід стосується виморожуючого способу опріснення солоних вод і очистки будь-яких забруднених водних розчинів для отримання очищеної талої питної води, а також концентрування водних розчинів, наприклад харчових рідин-фруктових соків, технологічних розчинів хімічної, харчової фармацевтичної промисловості з метою отримання концентратів будь-якого ступеня концентрації. Спосіб опріснення і концентрування водних розчинів багатоступеневим виморожуванням включає багатоступеневе виморожування льоду з водного розчину, що опріснюється, за допомогою киплячого холодоагенту. Спосіб також включає роздільні рециркуляційні процеси генерування льоду і росту кристалів льоду в кожному ступені при послідовному зневодненні розчину зі збільшенням його концентрації, сепарацію та промивку льоду від концентрованого розсолу та плавлення льоду. Багатоступеневий виморожуючий опріснювач-концентратор містить ступені, кожен з яких складається з випарника-льодогенератора і відокремлено під ним місткості-кристалізатора, шнек, розташований між випарниками-льодогенераторами і місткостями-кристалізаторами льоду, рециркуляційні насоси, сепараційно-промивальну, прямокутну у плані, колону і холодильну установку, що складається з компресора, конденсатора, додаткового конденсатора, випарників, розташованих у міжтрубних просторах льодогенераторів, ресиверів і дроселюючих вентилів. Винахід забезпечує універсальність роботи на будь-якій вихідній водній сировині, з будь-якого ступеня зневоднення, з отриманням будь-яких концентратів, що істотно розширює галузь застосування.

Description

Опис винаходу о«Винахід відноситься до виморажуючого способу опріснення солених вод і очистки будь-яких 2 забруднених водних розчинів - для отримання очищеної талої полегшеної питної води, а також концентрирування водних розчинів, наприклад харчових рідин - фруктових соків, цукрових розчинів, розсолів, технологічних розчинів хімічної, харчової, фармацевтичної промисловості з метою отримання концентратів будь-якого ступеня концентрації вплоть до євтектичної, при якої можуть бути отримані і кристали другої твердої фази - солей, цукру та інш. Виморажуючий метод опріснення і концентрирування водних розчинів 10 складається із 3-х принципиво необхідних операцій: 1. виморажування льоду із соленого, харчового або любого іншого водного розчину; 2. сепарації кристалів льоду від концентрату і промивка цього льоду від покриваючих кристаліки льоду концентратної плівки; 3. плавлення льоду. т В результаті здійснення вказаних процесів одержується 2 продукта - чиста тала вода питного стандарту і концентрат, концентрація котрого залежить від степеня обезвожування вихідного водного розчину. В залежності від виду кінцевого продукту одна і та ж установка називається опріснювачем або концентратором.
Запропоновано багато способів, схем і конструкцій виморажуючих опреснювачів-концентраторов (ВОК).
Виморажування льоду із водного розчину (плавлення льду) здійснюють: 20 1. неконтактно, тобто теплоту льодоутворення (плавлення) відводять (підводять) через теплопередаючу поверхню; 2. контактно, тобто в виморажуючем розчині (на льоду) кипить (конденсується) рідкий хладоагент (пар хладоагенту).
Сепарацію і промивку льоду від концентрату здійснюють в сгидроциклонах, центріфугах, 25 сепараційно-промивочних колонах. «
Найбільш повно рівень техники концентрування харчових рідин (фруктових соків) описан у книзі - Л. Пап.
Концентрирование вьімораживанием, Москва, Изд-во "Легкая и пищевая промьішленность", 1982г. На с.50-52 цієї книги описан багатоступеневий спосіб, застосовуємий у Німеччині, для різних харчових рідин. Суспензія кристалів льоду і концентрату у кожній із 3-х ступенів утворюється у 2 зтапи. Зародиші кристалів льоду б 30 утворюються в попередньому кристалізаторі, що охолоджується до температури мінус 10"С, і обладнаний со скребковим ножом. Потім ця суспензія подається у другий кристалізатор, що охолоджується до температури -30 - -507С, де утворюються великі кристали льоду. Для сепарації суспензії і промивки льоду пристосовується сч центріфуга бесперервної дії. Для запобігання окислення соку пристосовується інертний газ. со
Після другого кристалізатору суспензія поділяється в центріфугі. Відділений концентрат подається в другий 35 ступінь (обладнання її аналогічно обладнанню 1-ого ступіня аналогічні і процеси, відміна - збільшується й концентрація концентрату), а потім в таку ж третю ступінь, після котроупконцентрат відводиться як продукт.
Лід після усіх 3-х ступеней змішується і плавиться у плавильнику.
Недоліки цього способу і схеми наступні; « дю 1.Низькі температури льодоутворення приводять к збільшеним витратам електроенергії; з 2.Необхідність мати ненадійний механізм соскребування льоду в кристалізаторах;. с З.Сепарація і промивка льоду від коцентрату виробляється у кожній ступені, що приводить у 2-оі і особливо :з» 3З-оі ступенях до недоотмивці льоду з огляду високих концентрацій вихідного концентрату перед операцієй промивки і зайвим утратам сухих речовин.
Відомий багатоступеневий виморажуючий спосіб концентрування водних розчинів і установка для нього сл 15 здійснення (див. О.5. Раїепі Мо4666484, Мау 19,1987, Мийізіаде їтееле сопсепігайпоу ргосезз апа аррагайиз). В цьому способі - прототипі вихідний водний розчин виморажується в 3-х ступенях, в котрих здійснюються процеси (95) генерування льоду (в кожухотрубчатих вертикальних іспарителях - льодогенераторах І-ЛГ) і росту кристалів т льоду (в місткостях-кристалізаторах Кр). В межтрубної просторині другого І-ЛГ 5» і третього І-ЛГ3 кипить хладоагент, відводя теплоту льодоутворення, а в трубках за допомогою рециркуляційних насосів циркулює (95) 50 водний розчин, в котром генеруються зародиші льоду, котрі потім, попадая у другий кристалізатор Кр» і третій с Крз, зростають до розмірів 100-200тКт. Між другими І-ЛГ» і Кро та третьїімі І-ЛГз3 і Круз розташован шнек, дно корпусу котрого перфорировано отворами. Льодорозсольна суспензія із | рубок І-ЛГ» і І-ЛГ3 тече на вітки шнеку і далі через його дону перфорацію попадає в Кро и Крз, при цьому крупні кристали льоду не проходять через перфорацію шнеку і переміщаються в перший кристалізатор (у цього Кр. нема сопутствуючого І-ЛГз), відкіля після кристалізації і отбору нових кристалів льоду другим шнеком виводяться з установки. Вихідний водний в» розчин (наприклад фруктовий сік) вводиться в перший кристалізатор Кр, змішуясь з льодом з третього І-ЛГ з і другого І-ЛГ». Кінцевий концентрат в якости продукту відбирається з третього Кр з. Від першого Крі по напряму ко другому І-ЛГо-Кро і третьому тандемів І-ЛГ3-Крз концентрація концентруємого розчину і пропорційно його во в'язкість збільшуються.
Недоліки цього способу і пристрою наступнінаступні: 1. Неможливо получити полегшену воду (тобто воду з зниженим утриманням важкої води Д»2О), яка має доказаний сприятливий вплив на живі біологичні об'єкти (і на людину). 2. Вивод льоду з першого кристалізатору Кр; за допомогою шнека - утрудливий, поскільки лід знаходиться у середовищі водної фази і ефекти його вспливання і ковзання у рідині перешкоджують (експериментально б5 встановлено!) його переміщенню. Турбулізація Кр. мішалками не усуває цієї труднощі тому, що в . льодяній масі при її накопиченні і при роботі мішалок утворюються канали, які заповнені розчином, в котрих і обертаються лопасті мішалок, а вкруг їх формується "стоячий" лід.
З. Змішення вихідного розчину з льодом в першій ступені кристалізації після другої і третьої ступеней Виморажування не дозволяє повністю використувати потенціал цього приймання (для зменьшення в'язкісті розсолу поверхневої плівки, що покриває кристали льоду, і полегшення їх наступної промивки від цього розсолу). Переважно це приймання використувати не під час першого льодоутворення, як у прототипі, а вже після його здійснення. Недолік цей, не очевидний на перший погляд, з огляду ефекта рециркуляції в 1-ій ступені дуже істотний, що показує наступний приклад. Хай вихідний апельсиновий сік має концентрацію 7/0 (висловленую опосередньо як приведено в опису прототипу через одиниці в'язкісті Вгіх і в першому приближенні прямо пропорційну ій) Зо-12од. (його видаток Со-2бгаллонів/хв - будемо вказувати для облегшення експертизи значення одиниць вимірювання ті ж самі, що приведені у патенті-прототипі /див. таблицу в столбцях 5 и 6/).
Після 1-ої ступені концентрація сконцентрованного сіку буде 5 --18од. і видаток його рециркуляції в 1-ої ступені дорівнює с4-74гал/хв, після 2-ої 5»-ЗОод, після 3-ої - 53-:450од. Зміщення вихідного соку з рециркулятом 7/5 1-0ї ступені дає концентрацію суміші
Зсуміші(З0Зоне151)(Оо051)-(26 12474 18)(26-74)-16,440дД.
Кристали льоду на вихіді із Круз і будуть забруднені плівкою з цього концентрату. Коли ж вихідний сік подавати на зміщення з льодом, попередньо вже віддренірованому на шнекі від концентрату, то його поверхня плівка буде мати концентрацію рівну практично 5о0-12од. Такий лід промити від концентратної плівки легше.
Крім того в прототипі невелика кількість вихідного розчину змішується з великою кількістю рециркуляційного концентрату, який має понижену температуру, що практично не підвищує температуру вихідного льоду, що в свою чергу підвищує в'язкість концентратної плівки. Відмова від приймання прототипу, як це і зроблено у нашій пропозиції, і в цьому пункті зрівняння сприятливо для кращої відмивки льоду від концентрату і зменьшенню утрат сухих речовин з льодом. 4. В концентруємому розчині по ходу його руху по ступеням виморажування збільшується концентрація, тобто знижується рівноважна температура заморожування. Кипіння ж хладоагенту в ступенях « іспарителей-льодогенераторів в прототипі підтримується холодильною машиною при постійній температурі, котра для забезпечення теплопередачі повинна бути нижче самій нижчей температури заморажування, тобто такой ж, як в І-ЛГз. Це приводить до великої різниці температур між температурами заморажування розчину і Ге! зо температурою кипіння хладоагенту в 2-х перших ступенях концентрування, що приводить до незворотним загубам роботи, а, головне, к утворенню умов наморажування льоду з циркулюючого розчину на внутрішній і, поверхні трубок іспарителя. Зауважемо, що умова незабиваємості трубок льодом складається не тільки в с забезпеченні високої швидкісті циркуляції розчину в трубках, не тільки гидрофобністю внутрішній поверхні трубок, не тільки малою кількістю льоду в потоці (до 5-70), але і малою різницею температур при відводі о 3зв5 теплоти льодоутворення, яка не перевищує згідно досвідним данним З,5"С. В прототипі ця умова не ю забезпечується. А щоб приблизитесь к виконанню цієї умови в прототипі - треба поставити другу холодильну машину. 5. В прототипі не забезпечується концентрування фруктових соків їі цукрового розчину до концентрацій « порядку 6095 і температур до мінус 21 "С, при котрих густий сироп має високу в'язкість (більше 80071073 Па"с) | малу швидкість росту кристалів, а тім більш не досягається концентрація евтектики (64,995 для цукрів), при - с котрій разом з льодом кристалізується і друга тверда фаза - кристали солей, цукрів і інш., причому ці дві ц тверді фази, що знаходяться у рівновазі з своїм насиченим розчином необхідно розділити з технично ,» приємлімою швидкістю. Відомо ряд устріїв для відділення і промивки кристалів льоду від розсолу (концентрату) - центріфуги, отжимні шнеки, гідроциклони, дренажні і витиснітельні промивочні колони. Найбільшу ефективність | промислове розповсюдження має витиснітельна сепараційно-промивочна колона СПК, що робе з протитиском с (примітка: принцип дії і гідромеханіка цієї СПК описані у довіднику "Различнье области применения холода", с Москва, Агропромиздат, 1985, глава 9 "Опреснение соленой водь!", см. с.247-248).
СПК буває в плані коловою і прямокутною. В середній частині колони на ії боковій поверхні ко розташовувається фільтруюча сітка, через котру фільтрується розеол, а лід при своєму руху вверх через цю сітку не пропускається. Льодорозсольна суспензія насосом подається в нижню частину колони, розеол о відводиться через фільтруючу сітку, а лід, сформувавшись в пористий поршень, рухається "насосною" силою (Че) вверх, промиваючись від поверхневої розсольної плівки, що покриває кристали льоду, противоточним рухом вниз промивочної води. В верхній частині колони відмитий лід розбивається обертаючимся ножом - скрепером або конвейерною лентою і скидується в суміжний з колоною карман, відкиля направляється гидротранспортом в плавильник льоду-конденсатор хладоагенту.
Недоліки такої СПК - наявність механічного пристрою в верхній частині колони, направляючого льодяну масу
Р» в плавильник льоду-конденсатор хладоагенту, і труднощі з організацією ефективного процесу транспортування і плавлення льоду - конденсації агенту в апараті.
Задачею винаходу є створення способу опріснення і концентрування водних розчинів багатоступеневим бо виморожуванням та багатоступеневого виморожуваючого опріснювача-концентратора, які дозволили би опріснення з отриманням полегшеної води і з більш глибоким витяганням опрісненої води з вихідного соленого розчину до його розділення до сухої остачі (примітка: технологія опріснення морської води і одночасово Її концентрування до 17-2090 - і до сухої остачі - в теперішній час розроблена автором для витягання метану з морських величезних покладів газогідратів метану /100 триліонів му/, захоронених на дні шельфу Чорного моря; 65 цим концентратом морської води буде виплавлюватися метан з газогідратів, а подорожна чиста тала опріснена вода використовуваться як високоякісна питна вода для арідного Криму);
концентрування харчових рідин до більш високих концентрацій - біля 6096, перемагає заслон високої в'язкісті високонцентрованих, наприклад, сіків при низьких температурах до евтектичних концентрацій; зменшеня капитальних витрат на холодильну машину і упрощения її експлуатації.
Поставлена задача вирішується тим що при роботі у режимі опріснення в першому ступені спочатку переводять у лід не більш 3 -595 від вихідного розчину і цей лід скидають як збагачений важкою водою, а залишаючийся вихідний розчин рівно як і вихідний розчин у випадку роботи у режимі концентрування змішують з льодом після його вихіду з першого ступеня льодогенерування і перед його поданням на сепарацію та промивку.
При цьому як хладоагент який відводить теплоту льодогенерування при своєму кипинні, використовують 7/0 неазеотропну сумішь хладоагентів, наприклад Ф22-Ф142в, яку вводять противотоком з ходом опріснюємого розчину у останню по ходу опріснюємого або концентруємого розчину ступінь льодогенерування і виводиму з першого по ходу опріснюємого або концентруємого розчину ступеня льодогенерування; при цьому концентрацію неазеотропної суміші хладоагентів встановлюють із розрахунку - добуток масової долі легкокиплячого компоненту (наприклад Ф22) на теплоту його пароутворення дорівнює теплоті процесу плавлення льоду.
У випадку утворення в останнжступені льодогенерування і росту кристалів льоду високов'язких концентратів, а рівно і одночасово з льодом і генерування і росту другої твердої фази - наприклад, кріїсдлів солей, цукру і інш., що кристалізуються у евтектичній точці, у останньому тупені концентрат опріснюємого (концентруємого) розчину для зменшення його в'язкості виморажують у суміші з проміжним малов'язким при температурах від -102С до -302С (в'язкість не більш 1 10Па с) транспортним носієм.
Як транспортний носій пристосовують незмішувані з водою рідини -наприклад, кремнійорганичну рідину (сілікон), недогріті або киплячі хладоагенти, наприклад, фреон 11, вуглекислоту та інш. або гази, наприклад азот, пари вуглекислоти, діоксіда сіри та інш., з котрими виморажуваний концентрат турбулентно реціркулірують у процесі генерування кристалів льоду (і кристалів другої твердої фази) і в процесі росту цих вищезгаданих кристалів.
Запропонований спосіб здійснюється в пристрої багатступеневого виморажуючого опріснювача-концентратора, в котрому іспарителі - льодогенератори нахилені до місткостеи-кристалізаторів під « кутом 15-302; шнек з того боку, котра видає лід на сепараційно-промивочну колону, з'єднаний з вхідом змішувального бака і піднятий; шнек(ї) нахилений(и) під кутом 10-20" до горизонталі; сепараційно-промивочна колона має у своїй верхній частині з одного боку зігнутий козирьок, що утворює з верхньою кромкою колони най /-/Ф) протилежному боці рівнопрохідний з перерізом колони прохід для перевалювання льоду і його зміни со направлення руху на 180 9 в суміжну камеру, в котру вбудований зрошувальний конденсатор хладоагенту-плавильник льоду; вхіди рідкого хладоагенту в іспарителі-льодогенератори і вихіди хладоагентуз СМ них проходять послідовно через ступені опріснення і концентрування розчинів противотоком з ходом со зневоднюваного розчину.
Зо При цьому перша за ходом вихідного розчину у режимі опріснення місткість-кристалізатор має у тильному іт) перерізі корпусу шнека знімне вікно для вивалення і сбросу важководного льоду; крім того ця місткість-кристалізатор при роботі у режимі концентрування має регулятор рівня рідкої фази, який підтримує рівень суспензії вище рівня нижньої отвірної шнека на 1/4 його діаметра; при цьому між виходом суспензії з « місткісті-кристалізатора цього ступеня і входом у трубний простір іспарителя-льодогенератора цього ж ступеня встановлений рециркуляційний пульсаційний компресор. З с Суть винаходу показана на фіг.1 и 2. "» Фіг.1 - схема і конструктивне рішення багатоступеневого виморажуючого опріснювача-концентратора ВОК. " Фіг.2 - конструктивне рішення першої для режима опріснення і третьої для режима концентрування харчових рідин - по ходу переробляємого розчину - ступені опріснення - концентрування.
На фіг.1 приведена схема ВОК, який складається з: 1 " системи ввода вихідного розчину - вивода продуктів опріснення-концентрування; с "- ступенів генерування льоду і росту кристалів льоду; н сепараційне - промивочної колони; їмо) « ХОЛОДИЛЬНОЇ Машини. с 50 Згідно фіг.1 система ввода вихідного розчину - вивода продуктів опріснення-концентрування складається з насосу подання вихідного розчину 4, фільтрів грубої очистки вихідного розчину 5 і тонкої очистки опрісненої
Ме; води 6, попереднього теплообмінника 7, джерела ультрафіолетового випромінювання 8 (бактерицидноїїлампи для обеззаражування опрісненої води). Ступенів генерування льоду і росту кристалів льоду - три (справа наліво на фіг.1 вони визначені - 1,2,3). Кожна ступень включає в себе кожухотрубчатий іспаритель хладоагенту - льдогенератор І-ЛГ і під ним місткість-кристалізатор Кр. Між І-ЛГ і Кр розташований шнек, який переміщає лід у» від усіх трьох ступеней. 1-а і 2-а ступені конструктивно однакові. З-я ступень має відміни. В режимі опріснення вихідний солений розчин "проходить" ступені в такій послідовності: 3, потім 1, потім 2.
В режимі концентрування вихідний харчовий розчин (наприклад виноградний сік) "проходить" ступені в такій послідовності: 1,2,3. бо В ступені 1 іспаритель-льдогенератор І-ЛГі складається з корпусу 9, 2-х трубних гратів 10 і трубок 11.
Місткість-кристалізатор Кр. цієї ступені включає місткість 12, мішалку 13, турбулізуючі перегородки 14 і рециркуляційний насос 15. Кр. може мати суміжні стінки з іншими аналогічними апаратами, а може мати і окремий корпус.
Шнек 27 складається з корпусу 28, нижня частина котрого перфорирована отворами з діаметром 0,2мм, і бо власне витків шнека 29. Ліва частина витків шнека 29 - з'ємна (це власне другий шнек 29а, припіднятий правим кінцем на кут 10-20"), має стиковочний вузел 30 (шлицеве з'єднання), дозволяючий міняти стики шнеків на протилежний з правою незмінною його частиною. В режимі опріснення ліва частина шнека 29а має ліву навивку витків, що переміщує лід вліво; в режимі концентрування ліва частина шнека 29а (перевернута на 180") має праву навивку витків, що переміщує лід вправо. Лівий торец шнека 29а має вікно 31, відкрите в режимі Опріснення для вивалювання тяжководного льоду, і закрите герметичною кришкою 32 в режимі концентрування харчових рідин. Шнеки мають також редуктор 33, забезпечующий іх обертання з швидкістю 10-20об/хв, і електродвигун 34. Правий відкритий торец шнека 27 - з сторони, котра видає лід на сепараційно-промивочну колону, - з'єднаний з вхідом змішувального баку 35 і припіднят під кутом 10-20" до горизонталі. Бак 35 має мішалку 36, турбулізуючі перегородки 37 і насос 38. 70 Сепараційно - промивочна колона СПК складається з прямокутного в плані (тобто при виді зверху) корпусу 39 і розташованої на боковій поверхні СПК фільтраційних грат 40, маючих розміри отворів "в світу" 100-200мкм (через ці отвори стікає розеол /концентрат/, але затримуються кристали льоду - навіть в тому випадку, коли кристали мають і менші розміри - працює добре відомий "ефект натовпу"). В верхній своїй частині СПК має з однієї сторони зігнутий козирьок 41, утворюючий з верхней кромкой колони на її протилежній стороні 42 75 рівнопрохідній з перерізом колони проход 43 для перевалювання льоду і його зміни направлення руху на 1802 в суміжну камеру 44, в котру вбудований зрошувальний конденсатор хладоагенту-плавильник льоду 45.
Холодильна машина (ХМ) складається з одноступеневого компресора 46, конденсатору хладоагента - плавильнику льоду 45, повітряного додаткового конденсатору 47, теплообмінника 48, ресиверів рідкого хладоагенту 49 і 50 і дроселюючих вентилів 51 і 52. ХМ скомутована так, що при відкритих усіх вентилях, 2о визначених літерою О, установка працює в режимі опріснення, а при відкритих усіх вентилях, визначених літерою К, працює в режимі концентрування. Електромагнітни вентилі О і К переключаються усі одночасно (команда "усі вдруг").
Згідно фіг.2 ступень З має іспаритель-льодогенератор І-ЛГ3 З, місткість-кристалізатор Кру 54, насоси 20 і 21, мішалку 55, регулятор рівня рідкої фази 57, пульсаційний компресор 58. Іспаритель - льодогенератор І-ЛГ з ор; нахилений к місткості-кристалізатору Крз під кутом 15-30" (ця ж особливість конструкції є і в ступенях 1 і 2; це передбачено для того, щоб в випадку помилки персоналу - збільшенню різниці температур при теплопередачі « в І-ЛГ більш 3,5"7С і можливому при такої помилки відкладенню льоду на внутрішній поверхні трубок іспарителя - можно було б, зупинив роботу ступені (на 3-5хв) і нагрів міжтрубну просторинь горячим хладоагентом після нагнетания компресору, дати можливість трубному льоду швидко /1-2хв/ зсунутись на витки шнека). (о)
В схемі ступені З передбачено також сепаратор транспортного носія 70 з лініямі вороття носія 71 і вивода со продуктового концентрату 72. Конструкція сепаратору 70 і принцип його дії можуть бути різними і на схемі не деталізовані. Він може бути: с - просто відстойник - коли щільністі рідкого носія і продуктового концентрату відмінні на великість не со менш 10Окг/м2;
Зо н- він може бути у вигляді іспарителя з теплообмінником, коли носій - це легкокипляча рідина, наприклад о
Ф-11, СО» або 50»; "- він може бути і у вигляді дегазаційної колони, в котрій з концентрату мембраний компресор відбирає розчиненний носій -газ; « "- в випадку, якщо в ступені З процеси кристалізації проводяться в евтектичній точці, коли разом з кристалами льоду утворюються більш тяжкі кристали цукрів, то сепаратор 70 може бути виконаний у вигляді З с шнека, котрий ці кристали цукрів буде віджимати від насиченого розчину, висушивати досуха і видавати у "» вигляді сухого розчиненого порошку (автор по такому устрію має ас. СССР Мо1576125, патенти України Мо13808 " и Мо23240). Теплофизичні властивості деяких опріснюємих і концентруємих розчинів і транспортних носіїв, використовуємих в теперішньому винаході в ступені З с ці 9 кПа 95 кг/м З Пас ю бу 20 вто вало
Ф 0000000 таз 5000000 лввоз зв тю зм вооз
С ваит;о0лобвя 00000300 бл ововтоя » Ин сх НН ЕЕ Кт яенах000ловмя 00000300 зво и бводоя, во вилов, 05000000 бовортвтоя ватні о здюєеввох 00015000 160 од, п-ва т олвоз бо В режимі опріснення ВОК працює наступним чином. Вихідний солений розчин насосом 4 подається в фільтр грубої очистки 5, в котром розчин очищується від грубих взвесей розміром до 5мкм. Потім розчин охолоджується в попередньому теплообміннику 7 до 3-57С і направляється по трубопроводу 69 в місткість -кристалізатор 54 (Кра). Із Круз розчин вибирається насосом 21 і по лініям 22 і 25 подається в трубну просторинь іспарителя-льдогенератору ступені З (І-ЛГ 3). Під час руху по трубкам вниз розчин охолоджується за рахунок холоду (теплоти пароутворення) киплячего в межтрубної просторині хладоагенту, частково виморажується і разом з кристалами льоду стікає з нижчей частини І-ЛГ3 на витки шнеку 29а і потім через його донну перфорацію корпусу 28 в Круз. Роботой холодильної машини (тобто виратой хладоагенту, що подається в І-ЛГз) холодопродукційність І-ЛГ3 створюють таку, щоб при роботі в режимі опріснення в першой ступені 7/0 Виморажувалось по масі не більш 3-595 від вихідного розчину.
Цей лід збагачений тяжкою водою Д 20. Збагачення засновано на ефекті збільшеної температури льодоутворення тяжкої води (ї3,8"С) - термодинамичному факторі. Цей фактор (необхідний, але не достатній) повинен бути зміцнений кінетичним фактором - перемішуванням розчину в процесі його льодоутворення, щоб перешкодити при утворенні льоду ДьО зменшенню концентрації тяжководних молекул у поверхні 7/5 льодоутворення з огляду зменшеної їх рухливисті (в 10 разів) у порівнянні з молекулами легководними, тобто нг.
При попаданні в полость шнеку лід затримується перфорацією корпусу шнека і його витками 29а пересувається ліворуч по напряму до вікна 31 (кришка 32 в цьому режимі отодвинута від вікна 31), перевалюється через вікно 31 в воронку і разом з транспортною водою (перелив її через вікно З1) по лінії 23 го за допомогою насосу 20 скидається в канализацію. Скидання "першого льоду" (його утворення в обсязі потоку і не затримання на стінках трубок дуже залежить від інтенсивності турбулізації потоку у стінок трубок І-ЛГ з) забезпечує полегшення опрісненої талої води (тобто зменшення утримання дейтерія в опрісненої води на 102590 в порівнянні з тієї кількості, яка звичайно знаходиться в природній воді, в котрій його утримання складає 0,035--0,0490 мольних).
Діапазон 35905 скидуваємого льоду обгрунтовується так: при перевищуванні 595 занадто збільшується загуба « роботи на виморажування "не продукта"; при зменшенні нижче 395 важко регулювання цього малого потоку і, крім того, є можливисть не досягнути мети цієї операції - полегшення ще невимороженого розчину, що залишається.
Невиморожений в ступені З вихідний розчин (у вигляді рециркулята після насосу 21) по лінії 26 направляють в змішувальний бак 35, в якому він змішується з льодом, пересуваємим праворуч в цей бак шнеком 27 (більш (є) певно - його витками 29). Турбулизація в баку 35 льодорозсольної суспензії забезпечує її вибір разом з льодом со насосом 38 і подання її по лінії 74 в нижню частину сепараційно-промивочної колони СПК. В цьому апараті суспензія рухається верх. Розеол фільтрується через фільтраційні грати 40 і по лінії 75 повертається на с зрошування верхньої частини льоду, пересуваємим шнеком 27 праворуч між ступеню 1 і баком 35. Цей розеол, со що має меньшу концентрацію у порівнянні з розсольною плівкою на льоду, попередньо промиває цей лід перед його вступом в бак 35 і потім стікає по нахилу ліворуч (10-207 нахилу достатньо для стоку рідини ліворуч, Іс) нахил з кутом більш 207 робити нерационально з огляду збільшення вертикального габариту 1-оїі ступені) вниз через перфорацію дна корпусу шнека в місткість-кристалізатор 1-ої ступені Кр.
Колоборот розсолу - бак З5, лінія 74, нижня частина СПК, грати 40, лінія 75, права частина шнеку між І-ЛГ. і « баком 35 - попередньо сприятствує далі ефектівній роботі СПК, а саме: «- підвищує температуру льоду, що запобігає його змерзанню внизу СПК; т с н« зменьшує концентрацію розсольної плівки, що покриває кристали льоду; ч» - зменьшує в'язкість розсолу, що покращує фильтрацію розсолу внизу СПК -спочатку через масу льоду, а " потім і через ячейки фільтраційних грат.
З дна Кр; насос 15 відбирає розеол і направляє його більшу частину по лінії 17 в трубну просторинь І-ЛГ 4.
При циркуляції розсолу по трубкам небхідно витримувати умови його незамерзання і затикання трубок льдом, о що забезпечується високою швидкістю потоку, малою різницьою температур між температурою замерзання о розчину при данної концентрації і температурою кипіння хладоагенту в межтрубної просторині. В трубках І-ЛГ 4 генеруються зародиші льоду, їх розміри по причині вьюокої швидкісті потоку (м/с) - невелики (1 -1Омкм). Такі ко мікророзміри льоду забезпечують їх проход через льодяну масу, транспортуємую шнеком зліва направо, а також со 20 через перфорацію дна шнеку в місткість-кристалізатор Крз. Обсяг Кр розраховується на час пребування розсолу в ньому порядка 5 -8мін, що забезпечує вирост кристалів льоду при турбулизації суспензії мішалкою 13 до с розмірів 150-25О0мкм. При рециркуляції разсолу по кільцу (насос 15, лінія 17, трубки І-ЛГ їі, шнек з льодом) льодяна маса в полості шнека как класификатор пропускає дрібні кристали-зародиші і затримує відносно великі кристали льоду, формуючи з них сніжну масу, підвержену транспортировці. 29 В І-ЛГ. концентрація розсолу по солям збільшується до оптимальної; звичайно в цієй ступені виморажується в. біля 8095 льоду. Меньшу частину рециркуляту насос 15 направляє по трубі 18 во 2-у ступень виморажування - спочатку на поверхню льоду, пересуваємого шнеком між І-ЛГ» і І-ЛГ- з метою його часткової промивки, а потім і в Кр».
Процеси в ступені 2 аналогичні процесам в ступені 1 (при цьому труба 21 перекрита запорним вентилем - не 60 показаний). Концентрація розсолу збільшується до кінцевої, при котрій він виводится із Кро за допомогою насосу 19 по трубопроводу 71 і через теплообмінник 7.
Після відділення льоду від розсолу в середній частини СПК лід рухається вверх, промиваясь від поверхневої розсольної плівки противоточним опусканням промивочної води з лінії 76, котра пронизує пористий льодяний поршень і потім в районі фільтраційної грати підмішується к фільтруємому розсолу. В верхній частині СПК бо промита від розсолу льодяна маса за допомогою направляючого козирька 41 повертає свій рух на 180" і опускається в суміжну камеру 44. Переріз 43, рівнопрохідний з перерізом СПК, не пресує сніжну масу і не зменшує її пористость і проникливість, що не погіршує процес промивки. В суміжній камері 44 льодяна маса розжижається прісною водою, подаваемою по лінії 77, і контактується з поверхнею вбудованого зрошувального
Конденсатору хладоагенту-плавильнику льоду 45. В цьому апараті конденсується хладоагент, розплавлюючи лід теплом своєї конденсації. Тала вода з дна камери 44 відбирається насосом 78, частина її (більша) рециркулює по лінії 77 знову в камеру 44 - для збільшення коефіцієнту тепловіддачі з боку льодоводяної суспензії, частина по лінії 7б поступає в СПК як промивочна вода, а частина, що залишилась, по лінії 80 через теплообмінник 7, фільтр тонкої очистки 6 і обеззаражуваючий устрій 8 виводиться з ВОК як продуктова чиста /о тала полегшена обеззаражувана питна вода високої якості.
Холодильна машина в режимі опріснення працює наступним чином. Компресор 46 стискає неазеотропну сумішь хладоагентів (нагадуємо: сумішь називається неазеотропною, коли її рівноважні склади рідкої і газової фаз розрізняються; в диаграмі температура - склад при постійному тиску така сумішь зображується "рибкою", в котрій верхня крива, яка показує склад газової фази, не перетиняється з нижчею кривою, що показує склад /5 рідкої рівноважної фази; характерна особливість такої суміші - при постійних тисках вона кипіть і конденсується при перемінних температурах (при кипінні спочатку переважно википає при найнизчей температурі легкокиплячий (нижчекиплячий) компонент, тобто той компонент /в нашому випадку - Ф22/, котрий має при однаковому тиску з другим компонентом більш низьку температуру насичення, після чого начинає википати другий компонент - тяжкокиплячий /вищекиплячий, в нашому випадку - Ф142в/, причому температура
Кипіння такої суміши поступово підвищується; при конденсації такої суміші спочатку конденсується практично повністю тяжкокиплячий компонент, а другий компонент буде конденсуватися при тому ж спільном тиску суміші, але при зниженрі температурі і під своїм парциальним тиском). Після компресору 46 стиснута сумішь поступає в додатковий конденсатор 47, в котрому за рахунок теплообміну з повітрям конденсується тяжкокиплячий компонент - Ф142в. Парорідинна сумішь по трубі 81, через теплообмінник 48 і по трубі 82 поступає в ресивер ов 0, в котрому рідка і газова фази розділюються. Рідка фаза - переважно тяжкокиплячий компонент (Ф142в)- дроселюється в дросельному вентилі 51 і тече на змішення з легесокиплячим компонентом (Ф22). Газова фаза з « ресивера 50 - в основному легкокиплячий компонент (Ф22) -поступає по лінії 83 в зрошувальний конденсатор 45, вбудований в камеру 44 СПК. Тут легксокиплячий компонент конденсується при теплопередачі з льодом і вже як рідина стікає в ресивер 49, відкіля він по лінії 89 і після дроселювання в дросельному вентилі 52 тече на Ге! зо Змішення з тяжкокиплячим компонентом (Ф142в). Сумішь хладоагентів в режимі опріснення проходить через іспарителі-льодогенератори противотоком опріснюємому розсолу. Це означає, що коли опріснюємий розчин і, переходить з однієї ступені льодогенерування в другу ступень в послідовності ступеней -»53-51-52-», то с неазеотропна сумішь в цьому режимі проходить назустріч (противотоком), тобто в послідовності ступеней «Й 3. 14-24. Електромагнітни клапани, визначені на фіг.1ї7 літерою ОО - усі відкриті, а клапани, о визначені літерою К - усі закриті. юю
Спочатку рідка сумішь хладоагентів поступає в І-ЛГо по лінії 84 і частково википає (1-а порція - в основному википає легкокиплячий компонент) при найнизчій температурі, після чого вона у вигляді парорідиної суміші поступає в І-ЛГ- по лінії 85 і далі википає (2-а порція), потім вона у вигляді парорідиної суміші з « великим утриманням пару легкокиплячого компонента поступає по лінії 65 в І-ЛГ з, в котрому википає повністю тяжкокиплячий компонент і далі сумішь паров по лінії 66 відводиться з І-ЛГ з, проходить, нагріваясь, через - с теплообмінник 48 і лінію 88 до всасу компресору 46. а В режимі концентрування ВОК працює в основному аналогичним чином, але має і відзнаки, яки обумовлені "» особо високою в'язкістю фруктово-овочевої і іншої цукроутримуючої сировини на заключному етапі концентрування. Вихідний фруктовий сік (наприклад- яблучній сік) насосом 4 подається в фільтр 5, в котрому сік відфільтровується від часточек взвішених речовин. Потім сік охолоджується в попередньому теплообміннику 1 7 до 3-57С і направляється по трубопроводу 70 в змішувальний бак 35, в котрому він змішується з льодом, сю пересуваемим шнеком 27 праворуч з усіх ступеней льдогенерування в цей бак. Турбулизація в баке 35 льодорозсольної суспензії забезпечує її вибір разом з льодом насосом 38 і подання ії по лінії 74 в нижню іме) частину сепараційно-промивочної колони СПК. Робота СПК в режимі концентрування ничим не відрізняється від сю 50 роботи цього ж апарату в режимі опріснення, вже описаного раніше. З СПК сік фільтрується через фільтраційну грату 40 і по лінії 75 повертається на зрошування верхньої частини льоду, пересуваемим шнеком 27 праворуч іЧе) між ступеню 1 і баком З5. Цей сік, що маєть меншу концентрацію у порівнянні з концентратною плівкою на льоду, попередньо промиває цей лід перед його поступом в бак 35 і потім стікає по нахилу ліворуч і вниз через перфорацію дна корпусу шнека 27 в місткість-кристалізатор 1-ої ступені Кр/, змішуваясь в ньому з концентратом 1-оі ступені і підвищуя скачком свою концентрацію до приблизно 2595 по закону кристалізатора змішення. з» З днища Кр; концентрат 1-ої ступені відбирається насосом 15 і по лінії 17 подається в трубну просторинь 1-ої ступені іспарителя-льдогенератору І-ЛГ 5. При руху по трубкам вниз цей концентрат охолоджується за рахунок теплоти пароутворення киплячего в межтрубної просторині хладоагенту, частково виморажується і разом з кристалами льоду стікає із нижчей частини І-ЛГ- на шнек 27 і потім через його донну перфорацію 60 корпусу 28 в Крі. В місткість-кристалізатор 2-оі ступені Кро концентрат 1-оі ступені поступає по лінії 18, стікає на льодяну масу, пересуваемую витками шнеку 29 в интервал! між Кр» і Кру, промивая лід від плівки концентрату 2-оі ступені. В апаратах 2-оі ступені льодогенерування І-ЛГ 2-Кро процеси протекають аналогично процесам 1-ої ступені І-ЛГ--Кр., але при більш високої концентрації (35-г4095). Приблизно 88-9295 води з вихідного сіку витягується в ступенях 1 і 2. 65 В ступень З концентрат 2-оі ступені поступає по лінії 21, стікає на льодяну масу, пересуваемую витками шнеку 29а праворуч в интервалі між Крз і Кр», промивая лід от плівки концентрату 3-і ступені. В апаратах 3-ої ступені льодогенерування І-ЛГ 3-Крз процеси протекають аналогично процесам 2-ої ступені І-ЛГо-Кро, але при більш високої концентрації (55--7095). Концентрування провадиться хочь до параметрів евтектичної точки, котра, наприклад для розчину цукроза-декстроза -вода має концентрацію 64,9956 при температурі -177"С, а для виноградного сіку в залежності від сорту винограду - концентрацію біля 6795 при температурі біля -2170. В цієй останньої ступені витягується біля 1095 води. Концентрат сіку при такої високої концентрації і низької температурі має високу в'язкість - більш 800 10Па с, котра утруднює транспорт концентрату і всі інши процеси з ним -масопередачу, теплопередачу, турбулизацію, дифузію, зрівнення градиентів концентрацій і температур, розділення 2-х твердих фаз - кристалів льоду і цукрів, сепарацію і промивку кристалів льоду від концентрату. 70 Для уникання цієї труднощі, тобто для зменшення в'язкісті турбулізуєого і транспортуєого концентрату в тандемі І-ЛГ3--Крза в випадку утворення в останній ступені льодогенерування і росту кристалів льоду з високов'язких концентратів, а рівно і одночасно з льодом і генерування і росту другої твердої фази - наприклад, кристалів солей, цукрів і інш., яки кристалізуються в евтектичній точці, в останній ступені концентрат опрісняємого (концентруємого) розчину для зменшення його в'язкісті виморажують у суміші з 75 проміжним малов'язким при температурах від -102С до -302С (в'язкість не більш 1 10Па с) транспортним носієм.
У якості транспортного носія пристосовують незмішувані з водою рідини -наприклад, кремнійорганичну рідину (сілікон), недогріті або киплячі хладоагенти, наприклад, фреон 11, вуглекислоту та інш. або гази, наприклад азот, пари вуглекислоти, діоксіда сіри та інш., з котрими виморажуваємий концентрат турбулентно реціркулірує у процесі генерування кристалів льоду (і кристалів іншої твердої фази) і в процесі росту цих вишезгаданих кристалів. Кремнійорганичну рідину (сілікон) використують у випадку концентрування техничних розчинів (наприклад ракетного топлива - гидразина). Хладоагенти (Ф11, 134а, 142в і інш.) пристосуваєми у випадку виробництва питної води. Вуглекислоту і діоксід сіри дозволено Мінздравом використовувати у виробництві концентратів з фруктових сіків їі винопродуктів. Діоксід сіри пристосовується в технолога виноробства для запобігання процесу окислення виноградного сусла. В випадку пристосування вуглекислоти З-я ступень генерування і росту кристалів може бути і відділена від перших 2-х ступеней і не мати з ними спільного шнеку « (що може бути доцільним в окремих пристосуваннях) з огляду високого тиску вуглекислоти і малих розмірів апаратів 3-й ступені. Теперішнє заявочне рішення відноситься і к цьому частковому випадку.
Обсягова доля "у транспортного носія, який циркулює разом з концентруємим розчином (концентратом сіку) в тандемі І-ЛГз-Крзу, залежить від в'язкісті дисперсної фази пд - конкретного розчину (концентрату сіка) - і б» в'язкісті суцільної фази по 7 транспортного носія - і придатна в інтервалі 50-0,6-0,8 з таким розрахунком, щоб со в'язкість суміші розчин ж- носій не пребільшувала верхнього значення її транспортабельності, рівної приблизно ЛПсуміші7 10 103Па с. Наприклад в'язкість суміші цукровий розчин (Т- -207С, концентрація - 6095, с в'язкість цієї дисперсної фази пдо800 1033Па с) ж рідкий фреон 11 (Т- -202С, в'язкість цієї суцільной і) фази по79,685 10Па с) при а-0,4 згідно формулі Бачинского рівна юю суміші" Те/Йто0)ЛИ НИ Болідид по) (0,685 10-5Д1-0,43)(1--47,5 0,4 800 10800 103--0,685 107))-1,82 103Па с.
В режимі концентрування кришка 32 прижата герметично к вікну 31, що дозволяє (див. фіг.1 і 2) за « допомогою регулятору рівня рідкої фази 57 підтримувати рівень суспензії вище рівня нижчеї образуючої витків
Шнеку 29а на 1/4 його діаметру. Це приймання запобігає замазання отворов днища корпусу шнека льодом і но) с забезпечує "злив" в потоці разом з насиченим концентратом і дрібних але тяжелих, кристалів цукрів в Круз. Коли "» рівень буде менш 1/4 діаметра шнеку, то більша права сторона днища шнеку буде осушеною і замазаною " льодом; коли цей рівень буде більше 1/4 діаметра шнеку, то зменшується ефект промивки пересуваемої праворуч льодяної маси від плівки концентрату за рахунок зрошення цього льоду рідиною з лінії 21.
За допомогою пульсаційного компресору 58 забепечується циркуляція газа-носія, турбулизуючого рідку густу і-й фазу як в трубках іспарителя-льодогенератору І-ЛГ з, так і в кристалізаторі Крз. г) З нижчей частини Кру концентрат виводиться по лині| 24 за допомогою насосу 20, відділяється від транспортного носія в сепараторі 70 і виводиться из ВОК(а) по лінії 72 в якості продукту. Рециркуляційний о концентрат повертається в Кр»з по лінії 71. г) 20 В режимі концентрування сіків рідка сумішь хладоагентів поступаєть спочатку в І-ЛГ3 по лінії 87 і частково викіпає (1-а порція - в основному викіпає легкокиплячий компонент) при наінизчей температурі, після чого вона с у вигляді паро рідкої суміші поступаєть в І-ЛГ» по лінії 67 і далі викіпає (2-а порція), потім вона у вигляді парорідкої суміші з великим утриманням пару легкокиплячого компоненту поступає по лінії 85 в І-ЛГ4, в котрому викіпає повністю тяжкокиплячий компонент і далі сумішь парів по лінії 86 відводиться з І-ЛГ 4, проходить, 22 нагріваючись, через теплообмінник 48 і лінію 88 на всас компресору 46. Неазеотропна сумішь в цьому режимі в проходить в послідовності ступеней «1-24 3.., а концентруємая харчова рідина (фруктові сіки, кроме виноградного /по цьому сіку - див.нижче/) переходить з одної ступені льодогенеруваня в другу ступень в послідовательності ступеней -»1-52- 53. ».
При роботі на яблучному сіку, наприклад, режим роботи холодильної машини наступний: 60 " в іспарителях при своєму ході від І-ЛГ3 до І-ЛГ- неазеотропна сумішь хладоагентів викіпає при перемінної температурі от мінус 217С до мінус 9"С, при цьому тиск кипіння суміші постійний і рівняється 469,З3кПа (парциальний тиск кипіння Ф22 рівняється 382 кПа, парциальний тиск кипіння Ф142в рівняється 87,3кКПа); н- в конденсаторі хладоагенту - плавильнику льоду 45 неазеотропна сумішь хладоагентів, що збагачена Ф22, конденсується практично при постійної температурі ї87С і постійному тиску 1,24МПа (парциальний тиск бо конденсації Ф22 рівняється 641,1кПа);
- в додатковому конденсаторі (повітряному) 47 з неазеотропної суміші хладоагентів при постійному тиску 1,24МПа конденсується практично тільки Ф142в (при своєму парциальному тиску 601,2кПа).
Концентрацію неазеотропної суміші хладоагентів встановлюють з розрахунку-добуток масової долі легкокиплячого компоненту (в нашому прикладі Ф22) на теплоту його пароутворення дорівнює теплоті процесу плавлення льоду. Таки соовідносини компонентів в суміші обумовлювани кількістью маємого льоду. Якщо Ф22 буде більше, ніж в вказаному соовідносині, то достатний легесокиплячий компонент не буде сконденсований в плавильнику-конденсаторі 45 і для його конденсації в додатковому конденсаторі 47 треба бути підвищити тиск (це перевитрати роботи). Якщо Ф22 буде менш, ніж в вказаному соовідносині, то для расплавления всього льоду 7/0 В плавильнику-конденсаторі 45 треба бути в нього направляти підвищену кількість тяжкокиплячого компоненту (Ф142в), котрий буде конденсуватися все рівно при тому ж тиску і той ж самій температурі, при котрих він конденсується в повітряному додатковому конденсаторі 47, тобто в плавильнику-конденсаторі 45 буде висока різниця температур при теплопередачі, що збільшує необратимисть (це перевитрати роботи). Крім того при високий температурі в плавильнику-конденсаторі 45 робота СПК 36 стає неустойчивою, промивочна вода, що /5 стікає вниз в СПК, стає занадто підогрітою, що приводить к расплавлению частки льоду ще в процесі його промивки від концентрату.
Для різних режимів ВОК концентрація суміші різна. Наприклад при концентруванні яблучного сіку з початковою концентрацією сухих речовин 13905 до кінцевої концентрації 4095 оптимальні соовідносини Ф22:Ф1428 будуть 61,5:38,5. При концентруванні цього ж сіку з початковою концентрацією сухих речовин 13905 до кінцевої
Концентрації барвника - ароматизатору 6095 оптимальні соовідносини Ф22:Ф142в будуть 66,7:34,3.
При концентруванні виноградного сіку ВОК працює в послідовності ступеней такою ж, як і для режима опріснення, тобто розчин переходить з одної ступені льодогенерування в другу ступень в послідовності ступеней -3-51-52-». Це пояснюється тім, що спочатку з виноградного сіку треба усунуть солі винокаменої кислоти, яки кристалізуються при охолодженні сіку до температур 27 --270. В цьому випадку ці солі осаждаються в Крз і виводяться з ВОК(а) через сепаратор транспортного носія 70.
В теперішньому способі перевод в лід 3-595 від вихідного розчину і скидання цього тяжководного льоду « дозволяє получити полегшену питну воду, яка має сприятливий біологичний і медицинский ефект.
Змішення вихідного розчину з льодом після виходу льоду з першої ступені льодогенерування і перед його поданням на сепарацію и промивку дозволяє підвищити температуру суспензії, зменшити концентрацію розсолу Ф) (концентрату на поверхні кристалів льоду), зменшити в підсумку в'язкість розсолу (концентрату) і поліпшити ефективність операції сепарації і промивки льоду від розсолу (концентрату). о
Використування в якості хладоагенту неазеотропної суміші хладоагентів, наприклад Ф22-Ф142в, яку вводять см противотоком з ходом опріснюємого розчину у останню по ходу опріснюємого або концентруємого розчину ступень льодогенерування і виводімую з першої по ходу опріснюємого або концентруємого розчину ступені о льодогенерування (що конструктивно досягається тим, що вхіди рідкого хладоагенту в юю іспарителі-льодогенератори і виходи хладоагенту з них проходять послідовательно через ступені опріснення і концентрування розчинів противотоком з ходом обезвожуваємого розчину), дозволяє з огляду підтримування перемінної температури кипіння хладоагентів в усіх І-ЛГ, що збігається по темпу своього зрісту з зрістом « температури заморажування концентруємого розчину (лічба в сторону його вхіда в ВОК), підтримувати малу різницю температур при теплопередачі порядка 3,5"С, що задовольняє умові незамерзування внутрішній - с поверхні трубок іспарителя льодом. Встановлення правила розрахунку концентрації неазеотропної суміші ц хладоагентів дозволяє зменшити витрати роботи на опріснення (концентрування). Вьіморажування в останній "» ступені концентрата опріснюємого (концентруємого) розчину в суміші з проміжним малов'язким при температурах від -107С до -30"С транспортним носіїм. зменшує сумарну в'язкість суспензії, що забезпечує проведення процесу кристаллизації льоду до звтектичних концентрацій (з випаданням другої твердої фази - 1 кристалів солей або інших речовин, наприклад цукрів). Тобто це приймання дозволяє зняти обмеження о досягнення крайніх степеней концентрування вихідної наприклад, харчової рідини (сіків, молока, винопродуктів, уксусу, пива і інш.) ко Нахил іспарителей - льодогенераторів к місткістям-кристалізаторам під кутом 15-30" спрощує експлуатацію сю 50 при помилках персоналу.
Нахил шнеку (ів) під кутом 10-20" до горизонталі зменшує засолоненість льоду по мірі його переміщення
Ме) шнеком зліва праворуч (по схемі), що потім полегчить промивку льоду в сепараційно-промивочній колоні.
Наявність зігнутого козирька в СПК і рівнопроходного перерізу колони для перевалювання льоду і зменення його направлення руху на 1807 в суміжну камеру, в котру вбудован зрошувальний конденсатор хладоагенту-(пллавильник льоду, забезпечивая рух льоду без його підпресовування, дозволяєть спростити р» конструкцію СПК (нема механічного оустрія) а головне - примусово подати лід в конденсатор хладоагенту-(плавильник льоду під тиском насосу 38, що утворює ефект прижиму льоду к поверхні конденсатору-плавильнику, що збільщує коефіцієнт тепловіддачі со сторони льоду, що плавиться, к стінке трубок конденсатору -плавильнику. А саме цей зовнішній коефіцієнт тепловіддачі - головний термичний опір, що 60 зменщує загальний коефіцієнт теплопередачі в цьому апараті.
Наявність в першій по ходу вихідного розчину в режимі опріснення місткісті-кристалізаторі з'ємного вікна, розташованого у тильному перерізі корпусу шнека, забезпечує вивалення і скидання тяжководного льоду з ВОК і в підсумку продуцирования полегшеної води.
Наявність в цієї ж місткісті-кристалізаторі при роботі в режимі концентрування регулятору рівня рідкої 65 фази, що підтримує рівень суспензії вишче рівня нижчей образуючої шнеку на 1/4 його діаметру, забезпечує розділення кристалів двух видів - тяжелих кристалів солі (цукрів), що осідають при затопленні нижчей кромки шнека 29а і потім опускаються в місткісті-кристалізаторі Кр з, і крупних кристалів (около 200мкм) льоду, які пересуваються шнеком 29а праворуч; Наявність між вихідом суспензії з місткісті-кристалізатору Кр з і вхідом в трубну просторинь іспарителя-льодогенератора І-ЛГ 3 рециркуляційного пульсаційного компресору сприяє турбулизації газом (транспортним носієм) суспензії при її руху по тракту цього тандему, прочищає перфорацію дна корпусу шнека 29а, що в сумі сприятствує здійсненню процесі в цьому тандемі.
Сума заявлених приймань во взаємозв'язку забезпечує универсальність роботи ВОК - на будь-якої вихідної водної сировині (солевої, харчової), з будь-якою ступіню обезвожування, з отриманням будь-яких концентратів, що істотно розширює краї його пристосування (особливо це доцільно в нових вьіморажуваючих технологіях виробництва цукру і водки 7/0 замість пристосовуваємого зараз енергомарнотратного випарювання/, розчинених фруктово-овочових порошків, концентратів і порошків з термолабильної сировини /яка не "терпить" процесів нагріву/ фармацептичної і парфумної промисловисті).

Claims (5)

Формула винаходу
1. Спосіб опріснення і концентрування водних розчинів багатоступеневим виморожуванням, що включає багатоступеневе за допомогою киплячого холодоагенту виморожування льоду з водного розчину, що опріснюється (концентрується), з роздільними рециркуляційними процесами генерування льоду і росту кристалів льоду в кожному ступені і при послідовному зневодненні розчину з збільшенням його концентрації, сепарацію та промивку льоду від сконцентрованого розсолу (концентрату) і плавлення льоду за рахунок конденсації холодоагенту з отриманням опрісненої талої води і розсолу (концентрату) потрібної концентрації, який відрізняється тим, що при роботі у режимі опріснення в першому ступені спочатку переводять у лід не більш 3-595 від вихідного розчину і цей лід скидають, як збагачений важкою водою, а вихідний розчин, що ов Залишився, однаково як і вихідний розчин у випадку роботи у режимі концентрування змішують з льодом після його виходу з першого ступеня льодогенерування і перед його поданням на сепарацію та промивку; як « холодоагент, який відводить теплоту льодогенерування при своєму кипінні, використовують неазеотропну суміш холодоагентів, наприклад Ф22-Ф142в, яку вводять протитоком з ходом опріснюваного розчину у останній за ходом опріснюваного або концентрованого розчину ступінь льодогенерування і виводять з першого за ходом Фо зо опріснюваного або концентрованого розчину ступеня льодогенерування; у випадку утворення в останньому ступені льодогенерування і росту кристалів льоду високов'язких концентратів, а однаково і одночасно з льодом, о і генерування і росту другої твердої фази, наприклад кристалів солей, цукру і інш., що кристалізуються у с евтектичній точці, в останньому ступені концентрат опріснюваного (концентрованого) розчину для зменшення його в'язкості виморожують у суміші з проміжним малов'язким при температурах від -107С до -30"С (в'язкість не о З5 більш 1-10ЗПагс) транспортним носієм. ю
2. Спосіб опріснення і концентрування водних розчинів багатоступеневим виморожуванням по п. 1, який відрізняється тим, що концентрацію неазеотропної суміші холодоагентів встановлюють із розрахунку - добуток масової частки легсокиплячого компонента (наприклад Ф22) на теплоту його пароутворення дорівнює теплоті процесу плавлення льоду. «
З. Спосіб опріснення і концентрування водних розчинів багатоступеневим виморожуванням по п. 1, шщ с який відрізняється тим, що як транспортний носій використовують незмішувані з водою рідини, наприклад кремнієорганічну рідину (силікон), недогріті або киплячі холодоагенти, наприклад фреон 11, вуглекислоту та ;з» інш. або гази, наприклад азот, пари вуглекислоти, діоксиду сірки та інш., з якими виморожуваний концентрат турбулентно рециркулює у процесі генерування кристалів льоду (і кристалів другої твердої фази) і в процесі росту цих вищезгаданих кристалів. «сл
4. Багатоступеневий виморожуючий опріснювач-концентратор, що містить ступені, які складаються з випарника-льодогенератора для генерування льоду і роздільно під ним місткості-кристалізатора для росту о кристалів льоду (а в останньому ступені і можливим одночасно з льодом генерування і росту кристалів другої ко фази), шнек(и), розташований(і) між випарниками-льодогенераторами і місткостями-кристалізаторами льоду і 5р призначений(ї) для транспортування і виводу льоду від ступенів генерування і росту льоду, рециркуляційні о насоси, сепараційно-промивальну прямокутну у плані колону для відділення і промивання льоду від розсолу або Ге) концентрату і холодильну установку, що складається з компресора, конденсатора, додаткового конденсатора, випарників, розташованих у міжтрубних просторах льодогенераторів, ресиверів і дроселюючих вентилів, який відрізняється тим, що випарники-льодогенератори нахилені до місткостей-кристалізаторів під кутом 15-30"; шнек з того боку, з якого видається лід на сепараційно-промивальну колону, з'єднаний з входом змішувального бака і піднятий; шнек(и) нахилений(і) під кутом 10-20" до горизонталі; сепараційно-промивальна Р колона містить у своїй верхній частині з одного боку зігнутий козирок, що утворює з верхньою кромкою колони на її протилежному боці рівнопрохідний з перерізом колони прохід для перевалювання льоду і його зміни направлення руху на 1807 в суміжну камеру, в котру вбудований зрошувальний конденсатор бо Холодоагенту-пллавильник льоду; входи рідкого холодоагенту в випарники-льодогенератори і виходи холодоагенту з них проходять послідовно Через ступені опріснення і концентрування розчинів протитоком з ходом зневоднюваного розчину.
5. Багатоступеневий виморожуючий опріснювач-концентратор по п. 4, який відрізняється тим, що перша за ходом вихідного розчину у режимі опріснення місткість-кристалізатор містить у тильному перерізі корпусу шнека б5 Знімне вікно для вивалювання і скидання важководного льоду; крім цього, ця місткість-кристалізатор при роботі у режимі концентрування містить регулятор рівня рідкої фази, який підтримує рівень суспензії вище рівня нижньої твірної шнека на 1/4 його діаметра; при цьому між виходом суспензії з місткості-кристалізатора цього ступеня і входом у трубний простір випарника-льодогенератора цього ж ступеня встановлений рециркуляційний пульсаційний компресор.
5 . Кк К-4 . . . нов Офіційний бюлетень "Промислоава власність". Книга 1 "Винаходи, корисні моделі, топографії інтегральних мікросхем", 2003, М 1, 15.01.2003. Державний департамент інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України. « (о) (зе) с (зе) ІС в) -
с . и? 1 (95) іме) о) 70 3е) 60 б5
UA2002042927A 2002-04-11 2002-04-11 Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення UA53239A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002042927A UA53239A (uk) 2002-04-11 2002-04-11 Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2002042927A UA53239A (uk) 2002-04-11 2002-04-11 Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA53239A true UA53239A (uk) 2003-01-15

Family

ID=74191437

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2002042927A UA53239A (uk) 2002-04-11 2002-04-11 Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA53239A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Rahman et al. Freezing‐melting process and desalination: I. Review of the state‐of‐the‐art
Zambrano et al. Freeze desalination by the integration of falling film and block freeze-concentration techniques
US8696916B2 (en) Process and apparatus for water purification
Williams et al. Freeze desalination: An assessment of an ice maker machine for desalting brines
US5167838A (en) Three phase separation process
AU2001280042B2 (en) Method and installation for continuous crystallization of liquids by freezing
US20130082003A1 (en) Water Extraction Using a Directional Solvent
Rane et al. Energy efficient jaggery making using freeze pre-concentration of sugarcane juice
AU2001280042A1 (en) Method and installation for continuous crystallization of liquids by freezing
US20210139346A1 (en) Zero liquid discharge eutectic freeze desalination with intermediate cold liquid
US8677769B2 (en) Mineral recovery system for desalination
Raventós et al. 11 Freeze Concentration Applications in Fruit Processing
Macias-Bu et al. Technical and environmental opportunities for freeze desalination
RU2274607C2 (ru) Способ очистки воды и установка для его осуществления
UA53239A (uk) Спосіб обробки водних розчинів багатоступеневим виморожуванням та багатоступеневий виморожуючий пристрій для його здійснення
JPWO2006003968A1 (ja) 凍結融解による濃縮物及び懸濁固形分分離装置
UA53239C2 (en) Method for desalination and concentration of aqueous solutions by multi-stage freezing-out and multi-stage desalter- concentrator for realizing the same
Rahman et al. The Freezing–Melting Process in Liquid Food Concentration
DD235105A5 (de) Verfahren und anlage zur ausnutzung der gefrierwaerme von wasser als waermequelle fuer eine waermepumpe
CN107200373A (zh) 载冷剂机组切换回热驱动多组多效结冰脱盐塔
US20220267173A1 (en) Systems and methods for separating soluble solutions
WO2004045738A2 (en) Freeze concentration system
Snyder Freezing methods
US20220371918A1 (en) Apparatus and method for continuous separation of solid particles from solid-liquid slurries
Baayyad et al. Freezing separation technology for seawater desalination industry: Review analysis and new hybrid process proposition