UA5085U - Пристрій для контролю оптичного кабелю - Google Patents

Пристрій для контролю оптичного кабелю Download PDF

Info

Publication number
UA5085U
UA5085U UA20040705273U UA2004705273U UA5085U UA 5085 U UA5085 U UA 5085U UA 20040705273 U UA20040705273 U UA 20040705273U UA 2004705273 U UA2004705273 U UA 2004705273U UA 5085 U UA5085 U UA 5085U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
optical
output
input
reflectometer
testing
Prior art date
Application number
UA20040705273U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Геннадій Леонідович Лисенко
Геннадий Леонидович Лысенко
Руслан Васильович Просоловський
Руслан Васильевич Просоловский
Ігор Ігорович Тютюнник
Original Assignee
Вінницький Національний Технічний Університет
Винницкий Национальний Технический Университет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Вінницький Національний Технічний Університет, Винницкий Национальний Технический Университет filed Critical Вінницький Національний Технічний Університет
Priority to UA20040705273U priority Critical patent/UA5085U/uk
Publication of UA5085U publication Critical patent/UA5085U/uk

Links

Landscapes

  • Testing Of Optical Devices Or Fibers (AREA)
  • Optical Communication System (AREA)

Abstract

Пристрій для контролю оптичного кабелю складається з лазерного діода, лавинного фотодіода, аналого-цифрового перетворювача, блока пам'яті, направленого відгалужувача і утворює установку оптичного часово-імпульсного рефлектометра. Віддалений блок керування з'єднано з оптичним часово-імпульсним рефлектометром, введено оптичний мультиплексор, з'єднаний з тестованим одномодовим оптичним волокном, інший кінець якого приєднано через оптичний демультиплексор до атенюатора.

Description

Корисна модель відноситься до галузі оптичних ліній зв'язку: до засобів діагностики та контролю оптичного кабелю (волоконно-оптична рефлектометрія).
Відомий пристрій, який представляється у патенті "Виявлення самостимульованого сигналу в системах оптичної передачі даних" ("ЗеїІй-5ійтшацйоп відпа! аеїгесіоп іп ап оріїса! (гапетіввіоп зузіет", ОЗ Раїепі 5,859,716,
О5тйіїмап , єї а). дапиагу 12, 1999) складається з передаючого/приймаючого терміналу на початку оптоволоконної лінії, на вихід якого під'єднується одне або декілька оптичних волокон, тестування яких буде проводитись, на деяких відстанях від першого передаючого/приймаючого терміналу на волоконно-оптичному кабелі, який підлягає тестуванню, встановлені оптичні підсилювачі, паралельно до яких встановлюються блоки контролю потужності та генерації самостимульованого сигналу (БКП та ГСВ). До кінця оптоволоконного кабелю під'єднується другий передаючий/приймаючий термінал, який замикає досліджувану лінію. Контроль і тестування згідно цього методу проводиться у БКП та ГСВ. Кожен такий блок має свій унікальний код, який передається по волоконному тракту разом з основною (корисною) інформацією. БКП та ГОВ має двонаправлену будову тестування відносно тестованого оптичного кабелю і складається з направленого відгалужувача, який приєднується до контрольованого оптичного волокна та відгалужує 3-590 потужності основного сигналу, на оптичний підсилювач, де цей сигнал підсилюється; вихід оптичного підсилювача з'єднується зі входом аналого-цифрового підсилювача (АЦП); вихід АЦП подається на вхід блоку виявлення самостимульованого сигналу (БВСС); вихід блоку БВСС з'єднується зі входом блоку керування (БК), виходи якого з'єднуються з віддаленим терміналом контролю лінії передач та з блоками порівняння виявленого самостимульованого коду сигналу з унікальним кодом даного БКП та ГОСВ, вихід якого з'єднується з лазерним діодом (ЛД) через цифро-аналоговий перетворювач (ЦАП); лазер через другий направлений відгалужувач з'єднується з контрольованою волоконно-оптичною лінією зв'язку.
Недоліком даного винаходу є, по-перше, відносна коштовність виготовлення та інсталяції, що пов'язане з тим, що у будові використовуються БКП та ГСВ, в будову яких входять по 6 відгалужувачів, по 2 лазерних діоди, 8
АЦП, 4 ЦАП, ЕК, та віддалений контролюючий термінал; і, по-друге, недостатня швидкодія тестування волоконно- оптичного кабелю, що пов'язано з відносно довгим часом вибору унікальних кодів БКП та ГСВ.
Прототипом даної корисної моделі є оптичний часово-імпульсний рефлектометр (ОЧІР) ("ВОЛОКОННАЯ
ОПТИКА; компоненть, системь! передачи, измерения." -- М.; Компания САЙРУ С СИСТЕМО, 1999, р. 9-10, с. 551- 642), який складається з імпульсного генератора (П), виходи якого з'єднані з входами лазерного діода (ЛД) та пристрою запису (П3); вихід ЛД через направлений відгалужувач з'єднано з початком тестованої оптоволоконної лінії. До іншого виходу відгалужувача під'єднаний приймач лазерного випромінювання - лавинний фотодіод (ЛФ), вихід якого через аналого-дцифровий перетворювач (АЦП) з'єднаний з другим входом П3. Вихід ПЗ через пристрій усереднення результату (ПУР) з'єднано з дисплеєм.
Недоліком такого винаходу є недостатня швидкодія тестування лінії.
В основу даної корисної моделі поставлена задача створення пристрою для контролю оптичного кабелю, в якому за рахунок урахування усіх особливостей контрольованої мережі та за рахунок використання у будові направленого відгалужувача, атенюатора довжини хвилі, на якій проводиться тестування лінії, зовнішнього блоку контролю та спеціальної методології контролювання лінії, яка реалізовується програмне на зовнішньому блоці контролю, досягається можливість здешевлення пристрою такого високого класу контролю та досягнення більшої швидкодії що розширює галузь використання пристрою у системах якісної діагностики та контролю оптоволоконної лінії зв'язку.
Поставлена задача досягається тим, що в будові пристрою для контролю оптичного кабелю використовується лазерний діод, лавинний фотодіод, аналого-дифровий перетворювач, блок пам'яті, направлений відгалужувача і утворює установку оптичного часово-імпульсного рефлектометра. Лазерний діод під'єднується до направленого відгалужувача, один з виходів якого під'єднано на вхід лавинного фотодіоду.
Лавинний фотодіод через аналого-дифровий перетворювач з'єднано з блоком пам'яті. У будову даної корисної моделі входить блок керування, який з'єднано з оптичним часово-імпульсним рефлектометром, до іншого входу і виходу якого під'єднано відповідно зворотній вихід та прямий вхід поляризованого направленого оптичного відгалужувача, прямий вихід якого через оптичний мультиплексор з'єднано з тестованим одномодовим оптичним волокном, інший кінець якого під'єднано через оптичний демультиплексор до атенюатора.
На фіг.1 зображена структурна схема пристрою для контролю оптичного кабелю. На фіг.2 представлено більш детальне зображення ОЧІР, який може використовуватись у конструкції запропонованої корисної моделі.
На фіг. З представлені приклади типових рефлектограм, отриманих при тестуванні оптичного волокна. Тут: а) - типова рефлектограма відомого прототипу, б) - аналогічна типова рефлектограма, при проведенні тестування досліджуваної (контрольованої) лінії пристроєм, запропонованим у даній корисній моделі. На фіг.4 представлена блок-схема алгоритму, запропонованого у даному методі.
Пристрій (фіг.1) складається з віддаленого блоку керування 1 (БК), вихід 14 якого з'єднано зі входом 15 оптичного часово-імпульсного рефлектометра 2 (ОЧІР). Інший вхід 26 ОЧІР 2 з'єднано зі зворотнім виходом 28 направленого відгалужувача 7. Вихід 25 ОЧІР 2 з'єднано зі входом 27 направленого відгалужувача 7.
Направлений відгалужувач 7 через вихід 29 разом з основними (корисними) лініями під'єднані на входи 30-37 (тут вхід 37 МИХ - це вхід тестування, через який з'єднано ОЧІР 2 з тестованим волокном 10) оптичного мультиплексора 9 (МОХ). До виходу МИХ 9 під'єднано тестоване одномодове оптичне волокно 10, інший кінець якого з'єднано з оптичним демультиплексором 11 (ЕМИХ). ОЕМИХ 11 має також 8 виходів: 40 - 47. До виходів
СЕМИХ 11 40-46 (вони відповідають до входам 30 - 3б у МИХ 9) під'єднано корисні передаючі лінії. А вихід 47
РЕМИХ 11 під'єднано до оптичного атенюатора.
ОЧІР 2 може бути або спеціально підібраною базовою моделлю (наприклад, універсальна система тестування ЕХРО "ЕТВ-300", бБуте бузіеєт "СМАБО00-ОТОВА" тощо), або дещо спрощеним в цілях економії, окремо сконструйованим блоком (фіг.2). Такий ОЧІР 2 має входи 15 та 26 з'єднані з БК 1 та зворотнім виходом направленого оптичного відгалужувача 7. ОЧІР 2 містить імпульсний лазерний діод 5, до входу 24 якого під'єднано шину керування (ШК), та вихід 25 якого з'єднано з направленим оптичним відгалужувачем 7. Зворотній вихід відгалужувача 7 з'єднано зі входом 26 Лф 6, вихід 23 якого подається на вхід 22 швидкого АЦП 4. АЦП 4 через вихід 21 з'єднано з входом 20 ОЗП 3. ОЗП З має ще один вхід 19 ШК та вихід 18 на шину даних (ШД).
Пристрій працює наступним чином (фіг.4). БК 1, маючи сигнал готовності і роботи лінії подає сигнал в оптичний рефлектометр 2 через ШК на вхід 24 ЛД 5 імпульс тривалістю т (наприклад 10 нс), а також одночасно починає відлік часу А її. У відповідності до цього імпульсу ЛД 5 випромінює когерентний пучок випромінювання тривалістю "З на вхід 27 направленого оптичного відгалужувана 7. Відгалужувач 7 направляє без втрат випромінювання з виходу 29 на вхід 37 МИХ 9. У відповідності до технології ущільнення (У/ОМ або ОМ/ОМ), що використовується, випромінювання разом із корисними сигналами 8 мультиплексується і направляється через вихід 38 МИХ 9 у тестоване одномодове оптичне волокно 10. По мірі розповсюдження сигналів (корисних та тестуючого) по волоконно-оптичному тракті випромінювання загасає, заломлюється, відбивається від неоднорідностей (за законом Френеля) тощо, в наслідок чого виникають зворотні розсіювання як корисних так і тестуючого сигналу. Далі ці сигнали потрапляють на вхід 39 ОЕМИХ 11, після чого у відповідності до вживаної технології ущільнення розділяються на корисні вихідні канали 40 - 46 та канал тестування 47. Тестуючи випромінювання, що дійшло через вхід 48 в оптичний атенюатор 13, загасає. Та частина випромінювання, що відбилась на неоднорідностях оптичного волокна 10 повертається на вхід 38 МИХ 9 і відбирається на вхід 29 направленого відгалужувача 7. Далі випромінювання, заломлюється на вхід 26 ОЧІР 2 і потрапляє в Лф 6, викликаючи виникнення струму, аналогове значення якого перетворюється швидким АЦП 4 в цифрове (двійкове) і записується в ОЗП 3 в залежності від часу А, який пройшов від початку проведення тестування. Аналогічних відбивань у лінії 10 викликається безліч, і вони продовжують проходити вищеописаний шлях і, таким чином, потрапляти у вигляді цифрового значення струму на ЛФ 6 в ОЗП З в залежності від часу приходу А. Таким чином, формується таблиця значень інтенсивності відбитого випромінювання (перша колонка) і часу їх надходження (друга колонка). Ця таблиця і є інтерпретацією рефлектограми, де перша колонка є рівнем загаланнв кропокнго, дБ, а друга - віддаленість цього загасання, яка визначається за формулою 1. і-ЗНВН- (о 2п (7) де і - рядок утвореної матриці, визначає номер вимірювання. Чим більше і, тим якісніше вимірювання за рахунок більшої роздільної здатності рефлектограми. Значення і залежить від функціональних можливостей пристроїв, що використовуються в схемі (електроніка, параметри Лф 6 тощо). І; - віддаленість даного виміру від установки рефлектометра 2. с - швидкість світла у вакуумі, се37108 м/с. А ї - час, який пройшов від посилання імпульсу у волокно до його повернення та запису в ОЗП 3. п - показник заломлення матеріалу оптичного волокна, визначається виробником. Двійка у знаменнику свідчить про те, що тестуючи випромінювання пройшло подвійну відстань до віддаленості місця відбивання у тестованому волокні 10.
Далі БК 1 проводить аналіз отриманої рефлектограми, шляхом її порівняння з допустимими значеннями, які занесені у БК 1 програмне. У разі, якщо рефлектограма задовольняє діапазону значень, ОЗП З рефлектометра очищується від даних, очікується час Аг (час затримки між імпульсами), далі значення 4-0 і знову починається відлік А ї з одночасно посланим сигналом на ЛД 5. Далі відбувається вищеописаний цикл контролю (фіг.4) до того моменту, коли значення рефлектограми не буде задовольняти діапазону допустимих значень. У такому випадку БК 1 при необхідності дає сигнал про припинення передачі корисних даних 8 (у випадку, коли важливо зберегти конфіденційність інформації), визначає віддаленість місця, пошкодження волокна І, і оповіщає персонал про поломку та її віддаленість.
Будова даного пристрою враховує використання направленого оптичного відгалужувача 7. Такий відгалужувач повинен бути спеціальним, оскільки є досить важливим у конструкції для того, щоб не викликати "засвічення" ЛФ 6 відбитим від початку волокна тестуючим променем (стрибок 50 на рефлектограмі). Такі "засвічення" ЛФ 6 вимагають часу, для того, щоб інерційний ЛФ б був здатний продовжувати тестування.
Очевидно, що у випадку тестування лінії з затримкою між тестуючими імпульсами (-1 мкс з їх тривалістю т-10- 100 не ЛФ б не буде чутливим до картини рефлектограми. З іншого боку, відгалужувач 6 повинен повністю подавати зворотне випромінювання (те, що повернулось з лінії) на Лф 6, без його потрапляння на вихід 25 ЛД 5, щоб не викликати появу самостимульованого випромінювання ЛД, яке у даному випадку буде шкідливим.
Використання направленого оптичного відгалужувача, запропонованого у патенті "Світловий відгалужувач для оптичної рефлектометрії" (ГПдні соцмрієг юг оріїса! гепесіотейну, О5 Раїепі 4,746,184, Сапд Мау 24, 1988) або інших відгалужувачів, які використовують поляризацію випромінювання дозволить повністю уникнути даної проблеми.
Оптичний атенюатор 13, поставлений в умовному кінці тестованої лінії дозволяє проводити затухання оптичного випромінювання на довжині хвилі, що використовується для тестування лінії (згідно до М/ЮОМ- або
ОМ ОМ-технології ущільнення). Таке затухання необхідне для того, щоб уникнути піку в рефлектограмі 52 на кінці досліджуваної лінії, що додатково дозволить зменшити кількість помилкових (шкідливих) сигналів на отриманій рефлектограмі (фіг. 3, а, б).
Запропонований у даній корисній моделі варіант конструкції можна використовувати у якісних та швидких оптичних мережах обміну інформації, де першочергово важлива конфіденційність інформації, що передається (наприклад передача даних у банківській системі). У разі виникнення несанкціонованого доступу, БК 1 приведеного у даній корисній моделі пристрою припиняє будь-яку передачу даних і оповіщає необхідний персонал про пошкодження лінії. Установка проводить тестування лінії з затримкою в і1мкс, тому у разі несанкціонованого доступу, якщо доступ у кращому випадку тривав 1мкс, то з оптичного волокна, інформація по якому передається на швидкості 10Гбіт/с, буде зчитано 10Окбіт (трохи більше кілобайту) корисної інформації, що становить допустимі значення.
й 10 12 9 11 2 Б) за у зі 1 25 27 23 ге ще
Ф ШИ т-- 13
Гл 14 15 г їх ; 7
Фіг. 1. Структурна схена пристрою для контролю оптичного кабелю 2 пн ре п п" ! ОЧІР Бо ' і й 25 1 До направленого
Го
З'єднання : і відгалуджувача з ЕК Ме шк і І фу; '
Її І 7 1 і" ЩА в З 4 6 ;
Е 1 25 , Від направленого соозрозп ві АЦИ я У даліднувача ь " " відг 1 вип 2422242141211212111
Фіг. 2. Можлива конструкція ОЧІР 2 с, ДБ п, ДБ 52 5 с тя їй соя Ся щі пото як ть доня 53 І о я
І, км М км а б
Фіг. 3. Приклади типових рефлектогранм, отричаних при тестуванні оптичного волокна.
я - покааниє зажнелення патадалу ваолакна є - затримка ніж інпульсялни тестування т - тривалість Інпулься так
Подається Імлульс тришалістю т на ЛД
Стринуються відображені
Інпульси на ЛФ
АЦП-ператворання
Завис з ОЗП з аналі значень префлектаграни
Зкачення режфлектаграми допустимі я
Визначення віддаленості пошкодження
Фіг. 4. Бблок-схена алгоритму запропонованого шетоду

Claims (1)

  1. Пристрій для контролю оптичного кабелю, що складається з лазерного діода, лавинного фотодіода, аналого-цифрового перетворювача, блока пам'яті, направленого відгалужувача 1 утворює установку оптичного часово-імпульсного рефлектометра, лазерний діод приєднано до направленого відгалужувача, один з виходів якого з'єднано з входом лавинного фотодіода, лавинний фотодіод через аналого-цифровий перетворювач з'єднано з блоком пам'яті, який відрізняється тим, що віддалений блок керування з'єднано з оптичним часово- імпульсним рефлектометром, до іншого входу і виходу якого приєднано відповідно зворотний вихід та прямий вхід поляризованого направленого оптичного відгалужувача, прямий вихід якого через оптичний мультиплексор з'єднано з тестованим одномодовим оптичним волокном, інший кінець якого приєднано через оптичний демультиплексор до атенюатора.
UA20040705273U 2004-07-01 2004-07-01 Пристрій для контролю оптичного кабелю UA5085U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040705273U UA5085U (uk) 2004-07-01 2004-07-01 Пристрій для контролю оптичного кабелю

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA20040705273U UA5085U (uk) 2004-07-01 2004-07-01 Пристрій для контролю оптичного кабелю

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA5085U true UA5085U (uk) 2005-02-15

Family

ID=74493954

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA20040705273U UA5085U (uk) 2004-07-01 2004-07-01 Пристрій для контролю оптичного кабелю

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA5085U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10837806B2 (en) Distributed optical fibre sensors
EP3282242B1 (en) Optical time-domain reflectometer
US20060227315A1 (en) Time-of-flight measurement using pulse sequences
CN102291173B (zh) 一种无源光网络故障检测装置及其检测方法
CN102223174B (zh) 一种集成有光时域反射仪功能的光模块
CA2083078A1 (en) Reflected optical power fiber test system
JPH04502210A (ja) 損失検出
CN108627317A (zh) 光纤测试方法、设备及系统
US20130208264A1 (en) Integrated optical time domain reflectometer
US4207561A (en) Intruder alarm arrangement for an optical communication system
CN104202084A (zh) 一种监测时分复用光网络链路故障的装置及方法
JPWO2017090516A1 (ja) ガス検知システム
CN106685522B (zh) 一种基于轮询自匹配的网络监测方法及装置
CN103036615A (zh) 光时域检测仪光模块及吉比特无源光网络断点检测系统
US12061131B2 (en) Judgment device and judgment method
CA2965628A1 (en) Apparatus and method for characterization of fbg reflector array
GB1560124A (en) Optical fibre cable testing
US11215528B2 (en) Multiple front-end device based high speed optical time domain reflectometer acquisition
JP5220499B2 (ja) 光パルス試験器
CN103078676A (zh) 无源兼容光网络及其光网络单元光模块
US5801818A (en) Active reflex optical range finder
EP0625295A1 (en) Optical signal transmission network
CN110266375A (zh) 面向twdm-pon的高精度故障监测装置及方法
UA5085U (uk) Пристрій для контролю оптичного кабелю
JPH06232817A (ja) 光ファイバ伝送装置およびその試験方法