UA50012A - Запобіжний клапан - Google Patents

Запобіжний клапан Download PDF

Info

Publication number
UA50012A
UA50012A UA99105801A UA99105801A UA50012A UA 50012 A UA50012 A UA 50012A UA 99105801 A UA99105801 A UA 99105801A UA 99105801 A UA99105801 A UA 99105801A UA 50012 A UA50012 A UA 50012A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
valve
bushing
saddle
spring
bushings
Prior art date
Application number
UA99105801A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Олег Петрович Девякович
Вячеслав Васильович Пилипець
Лев Іссахарович Лейбович
Лев Иссахарович Лейбович
Микола Володимирович Корчевський
Николай Владимирович Корчевский
Original Assignee
Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Науково-Виробнича Фірма "Рецикл"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Науково-Виробнича Фірма "Рецикл" filed Critical Товариство З Обмеженою Відповідальністю "Науково-Виробнича Фірма "Рецикл"
Priority to UA99105801A priority Critical patent/UA50012A/uk
Publication of UA50012A publication Critical patent/UA50012A/uk

Links

Landscapes

  • Lift Valve (AREA)

Abstract

Клапан відноситься до арматуробудування і може бути використаний в машинобудівній, газовій, хімічній та інших галузях промисловості як пристрій для захисту вузлів установок, що знаходяться під високим й надвисоким тиском. Клапан має корпус, в якому знаходиться запірний орган, що включає концентрично розташовані рухомі втулки. Між втулками розташований ущільнюючий елемент. Втулки індивідуально зв'язані з пружинами їх підтискування до сідла. Пружина внутрішньої втулки розміщена у прохідній проточці корпуса під сідлом, зв'язана зі своєю втулкою через шток, розміщений коаксіально запірному органу, і виконана з жорсткістю, яка перевищує жорсткість пружини зовнішньої втулки. Це дозволяє досягти першочергового відокремлення від сідла внутрішньої втулки під надмірним тиском робочого середовища, що знижує диференціал спрацювання клапана.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до арматуробудування и може бути використаний в машинобудівній, газовій, хімічній та 2 других галузях промисловості в якості пристрою для захисту посудин, трубопроводів, вузлів установок, що знаходяться під високим та надвисоким тиском, від руйнування в випадках перевищення допустимого внутрішнього тиску робочого середовища.
З авторського свідоцтва СРСР Мо 956882, кл. Е16К1/46, 1981р. відома конструкція клапаного пристрою, в корпусі якого розміщено взаємодіючий з сідлом запірний орган, який містить концентрично розташовані рухомі 70 втулки з розміщеним між ними ущільнюючим еластичним елементом. Така конструкція забезпечує збільшення контактних напруг в зоні сполучення ущільнюючої пари, а також перешкоджає витискуванню елемента в зазор між сідлом та корпусом запобіжного клапана.
В той же час відомий клапан незадовільно працює при великих перепадах тиску, вельми чутливий до вібрацій та потребує високої точності виготовлення. Крім того конструкція має порівняно великий диференціал 72 спрацювання.
Найбільш близьким до запропонованого пристрою по технічній суті і досягаємому результату є запобіжний клапан по авторському свідоцтву СРСР Мо 1086274, кл. Е16К25/00, публікація 1984р., котрий, як більш досконала конструкція, розглядається в якості прототипу заявляємого винаходу. Такий клапан містить розташований в корпусі запірний орган, включаючий концентрично розташовані рухомі втулки, між якими міститься ущільнюючий елементі котрі індивідуально зв'язані з пружинами їх підтискування до сідла. Приведені ознаки прототипу є схожими з ознаками, які входять в сукупність істотних ознак, що характеризують заявляємий винахід.
Втулки відомого клапана забезпечені розташованими похило до поверхні сідла пружно деформуємими ластами, утвореними двома конічними поверхнями з вершиною, зверненою до поверхні сідла.
Наявність ластів дає змогу втулкам при відході від сідла змінювати свою геометрію, тобто кут нахилу ластів до поверхні сідла. Це сприяє випереджуєчому відводу ущільнюючого елемента від сідла, в результаті « чого в ньому не виникають руйнівні знакоперемінні напруги.
Описаний клапан може довгий час працювати при великих перепадах тиску. Він малочутливий до вібрації, так як його конструкція компенсує виникнення перекосів та деформацій.
Між тим поліпшенню експлуатаційно - технічних показників відомого клапана - прототипу перешкоджають такі сч причини: «-- виконання втулок клапана з пружно деформуємими ластами пов'язано з підвищеними вимогами до механічних властивостей та точності їх виготовлення, що негативно впливає на трудоємкість виробництва о пристрою; о наявність пружно деформуємих ласт у втулках потребує збільшення розмірів запірного органа, що приводить до примусового розширення зони перед сідлом пристрою, а відповідно і до зменшення значення закривання о клапана, зумовлюючи великі втрати робочого середовища з запираємого об'єму; виходячи з діючих технологічних допусків на виготовлення рухомих втулок та пружин в запірному органі об'єкта - прототипу, неможливо досягнути однакової дії робочого середовища на рухомі втулки, які взаємодіють « з пружинами різної пружності, в силу чого надійність роботи запобіжного клапана залишає бажати кращого. З 70 Іншими словами, останні дві причини приводять до того, що диференціал спрацювання запобіжного клапана - с прототипу може, що найменше в чотири рази перевищувати оптимальне теоретичне значення. з» В основу винаходу поставлена задача шляхом вдосконалення запобіжного клапану, внесенням змін у конструкцію запірного органу і узгодженою з цим зміною розташування його елементів у корпусі забезпечити зменшення диференціала спрацювання пристрою.
Рішення поставленої задачі досягається завдяки, тому що запобіжний клапан, у корпусі якого знаходиться, і-й як і в об'єкті - прототипі, запірний орган, що включає концентрично розташовані рухомі втулки, між котрими ав | міститься ущільнюючий елемент, і котрі індивідуально зв'язані з пружинами їх підтиску до сідла, відрізняється від об'єкту - прототипу тим, що пружина внутрішньої втулки розміщена у прохідній проточці корпуса під сідлом, о зв'язана зі своєю втулкою через шток, розміщений коаксільно запірному органу, і виконана з жорсткістю, яка - 20 перевищує жорсткість пружини зовнішньої втулки на величину, що дозволяє першочергове відокремлення від сідла внутрішньої втулки під надмірним тиском робочого середовища. їз Ознаки вказаної відмінності у сукупності з ознаками, що являються схожими для відомого і заявляємого пристрою дозволяють при реалізації останнього вирішити поставлену задачу.
Розміщення пружини внутрішньої втулки в проходній проточці корпуса клапана під сідлом сприяє поліпшенню 25 газодинамічних характеристик пристрою. Це виявляється, головним чином, в сталому підтриманні тиску перед в. запірним органом при видатках робочого середовища, що підтверджено дослідною перевіркою конструкції. В той же час зв'язок цієї пружини зі своєю втулкою через шток, розташований коаксильно запірному органу, вдало вписується в пристрій, і є одночасно ефективним направляючим засобом для рухомих втулок.
Виконання пружини внутрішньої втулки з жорсткістю, перевищуючою жорсткість пружини зовнішньої втулки 60 на величину, допускаючої першочергове відокремлення від сідла внутрішньої втулки від надмірного тиску робочого середовища, забезпечує послідовність спрацювання втулок, дозволяє здійснити як економічне скидання середовища при невеликому підвищенню тиску, так і раціональне функціонування пристрою при повному видатку. Інакше кажучи, в одному пристрої реалізується властивість, виконуєма двома звичайними, настроєними на різні режими спрацювання запобіжними клапанами. бо Відсутність необхідності виконувати втулки клапана з пружно деформуємими ластами зменшує вимоги до їх механічних властивостей, що спрощує виготовлення пристрою. По тій же причині непотрібно збільшувати розміри запірного органа, викликаючі невиправдане розширення зони попереду сідла і, як слідство, зменшення значення закриття клапана, котре зв'язано з втратами робочого середовища з запираємого об'єму. В результаті в заявляємому пристрої усунені причини, перешкоджаючі зниженню диференціала його спрацювання.
Таким чином, ознаки сформульованої відмінності у сукупності з ознаками, що являються схожими для запропонованого та відомого пристрою - прототипу, дозволяють при використанні заявляємого винаходу досягнути описаного вище технічного результату. Тобто знаходяться з ним у причинно - слідчого зв'язку.
Виходячи з цього можна стверджувати, що ознаки, які характеризують винахід, є істотними. 70 Винахід пояснюється за допомогою креслення (фіг.), яке ілюструє вид запобіжного клапану у повздовжньому розрізі.
Клапан має корпус 1, в якому розміщено запірний орган, включаючий концентрично розташовані втулки.
Зовнішня втулка позначена позицією 2, а внутрішня - 3. В кільцевій порожнині між втулками 2 и З знаходиться ущільнюючий елемент 4 з еластичного матеріала. Втулки 2 и З виконані з можливістю незалежного одна від 7/5 одної пересування в напрямку вертикальної осі клапана і підтискування до сідла 5 посередництвом своїх пружин б и 7. Пружина 6 внутрішньої втулки З розміщена в проходній проточці 8 корпуса 1 під сідлом 5 і кінематично зв'язана зі своєю втулкою З через шток 9, розташований коаксильно запірному органу.
Клапан працює таким чином.
При досягненні в запираємому об'ємі тиску, перевищуючого тиск наладнання запобіжного клапана, внутрішня го втулка З запірного органа разом з еластичним ущільнюючим елементом 4, стискуючи пружину 6, першою відходить від сідла 5. При цьому пружина 7 утримує зовнішню втулку 2 притиснутою до сідла 5, що, однак, при виведеному з контакта з сідлом 5 еластичного елемента 4 не перешкоджає достатньо повільному витіканню робочого середовища з запираємого об'єму через нещільності між втулкою 2 и сідлом 5. Витікання робочого середовища організовано таким чином, щоб при невеликому перевищенні тиску в запираємому об'ємі над потрібним, зовнішня втулка 2 від сідла 5 не відходила. Коли тиск в запираємому об'ємі стає нижче установочного, то за рахунок дії пружини 6 внутрішня втулка З разом з еластичним ущільнюючим елементом 4 « входить в контакт з сідлом 5 і процес витікання робочого середовища з запираємого об'єму припиняється.
У випадку, коли тиск у запираємому об'ємі значно перевищує установочний тиск, то, подолавши жорсткість пружин, послідовно відходить від сідла 5 внутрішня втулка З з еластичним елементом 4, та потім зовнішня с зо втулка 2. При цьому повільний процес витікання робочого середовища переходить у швидкий, до того часу, коли зусилля пружини 6 не врівноважить силу, діючу на шток за рахунок тиску в запираємому об'ємі. -
Таким чином, послідовне включення в роботу втулок регулює пропускну можливість запобіжного клапана, о даючи можливість виключити невиправдані втрати робочого середовища.
Клапан може бути виготовлений в умовах сучасного машинобудівного виробництва. о
ІС в)

Claims (1)

  1. Формула винаходу Запобіжний клапан, у корпусі якого знаходиться запірний орган, що включає концентрично розташовані « рухомі втулки, між якими розташований ущільнювальний елемент, і які індивідуально зв'язані з пружинами їх з с підтискування до сідла, який відрізняється тим, що пружина внутрішньої втулки розміщена у прохідній проточці корпуса під сідлом, зв'язана зі своєю втулкою через шток, розміщений коаксіально запірному органу, і виконана :з» з жорсткістю, яка перевищує жорсткість пружини зовнішньої втулки.
    1 («в) («в) - 50 Ко)
    Р 60 б5
UA99105801A 1999-10-25 1999-10-25 Запобіжний клапан UA50012A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA99105801A UA50012A (uk) 1999-10-25 1999-10-25 Запобіжний клапан

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA99105801A UA50012A (uk) 1999-10-25 1999-10-25 Запобіжний клапан

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA50012A true UA50012A (uk) 2002-10-15

Family

ID=74235358

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA99105801A UA50012A (uk) 1999-10-25 1999-10-25 Запобіжний клапан

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA50012A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4436279A (en) Stem connection for gate valve
US6840495B2 (en) Modular, pneumatically operated control valve
AU2013345169B2 (en) Combination diaphragm piston actuator
EP0480899A2 (en) Live load packing system
EP3658807B1 (en) Fluid flow control apparatus for use with fluid valves
SE408461B (sv) Kulventil
US4682757A (en) Secondary backseat for gate valve
US3784156A (en) Valve
CA2909502A1 (en) Bracket used for ball valve and trunnion ball valve
EP3658806B1 (en) Seal assemblies for use with fluid valves
US4911407A (en) Valve seat structure and assembly
US5657961A (en) Flexible wedge gate valve
CA2097466C (en) Annular valve for a piston compressor
US11313479B2 (en) Non-pressure relieving ball valve
UA50012A (uk) Запобіжний клапан
KR20170089838A (ko) 플렉시블 플러그를 갖는 균형유지 이중 시트 글로브 밸브
US3735781A (en) Valve unit
CN114321457A (zh) 一种密封可靠的先导式安全阀主阀
KR20160042904A (ko) 밸브를 작동시키기 위한 작동 장치 및 방법
KR20010022796A (ko) 내연기관용 밸브조정장치
JP4625026B2 (ja) 一体化されたポストガイド式弁座リング組立体
US11867297B2 (en) Clamping a plug tip in a control valve
WO2012059717A1 (en) Subsea valve seat arrangements
SU1265431A1 (ru) Шиберна задвижка
RU2711798C1 (ru) Клапан предохранительный