UA47789A - Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці - Google Patents

Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці Download PDF

Info

Publication number
UA47789A
UA47789A UA2001096392A UA200196392A UA47789A UA 47789 A UA47789 A UA 47789A UA 2001096392 A UA2001096392 A UA 2001096392A UA 200196392 A UA200196392 A UA 200196392A UA 47789 A UA47789 A UA 47789A
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
gas
exhaust gases
vapor
steam
heat
Prior art date
Application number
UA2001096392A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Борис Дмитрович Білека
Борис Дмитриевич Билека
Євген Петрович Васильєв
Евгений Петрович Васильев
Віктор Іванович Ізбаш
Виктор Иванович Избаш
Віктор Якович Кабков
Віктор Миколайович Кліменко
Виктор Николаевич Клименко
Валентин Миколайович Коломєєв
Валентин Николаевич Коломеев
Дмитро Андрійович Костенко
Віл Андрійович Кривуця
Original Assignee
Інститут Технічної Теплофізики Національної Академії Наук України
Институт Технической Теплофизики Национальной Академии Наук Украины
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Технічної Теплофізики Національної Академії Наук України, Институт Технической Теплофизики Национальной Академии Наук Украины filed Critical Інститут Технічної Теплофізики Національної Академії Наук України
Priority to UA2001096392A priority Critical patent/UA47789A/uk
Publication of UA47789A publication Critical patent/UA47789A/uk

Links

Landscapes

  • Engine Equipment That Uses Special Cycles (AREA)

Abstract

Спосіб перетворення теплової енергії в механічну в газопаротурбінній установці включає процеси стискання повітря, спалювання вуглеводневого палива при змішуванні продуктів згоряння з водяною парою, охолодження газопарової суміші при її розширенні в турбінах, утилізації теплоти відпрацьованих газів в котлі-утилізаторі з одержанням енергетичної пари, що впорскується в камеру згоряння, конденсацію вологи і сепарацію її з охолодженої газопарової суміші, поглинання шкідливих викидів з вихлопних газів, хімічне очищення конденсату. Відвід частини теплоти відпрацьованих газів після котла-утилізатора до низькокиплячого робочого тіла у внутрішньому контурі рекуперативного теплообмінника проводять з одночасним охолодженням вихлопних газів і конденсацією водяної пари, що міститься в них у зовнішньому контурі теплообмінника при атмосферному тиску і температурі, яка відповідає складу парогазової суміші. При цьому низькокипляче робоче тіло нагрівають до температури насичення і вище та подають в парову турбіну.

Description

Опис винаходу
Винахід відноситься до області газотурбобудування, зокрема до енергетичних газопаротурбінних установок, і 2 може бути використаний при проектуванні нових і модернізації існуючих газопарових установок, а також газотурбінних установок простого циклу і особливо установок з регенеративним підігрівом циклового повітря.
В газопаротурбінних установках із вприскуванням енергетичної пари в проточну частину проблеми подальшого підвищення економічності пов'язані в першу чергу з утилізацією низькопотенційної теплоти, що знаходиться в вихлопних газах, які являють собою парогазову суміш і яка складається з повітря, продуктів згорання і пари після виходу з котла-утилізатора.
Відомий спосіб, що включає такі процеси: стиснення повітря, спалювання вуглеводневого палива з подачею в камеру згоряння водяної пари, охолодження газопарової суміші при здійсненні роботи за рахунок її розширення, утилізацію теплоти газів, що відпрацювали, та конденсацію і сепарацію з них вологи за допомогою теплообмінника (див. а.с. СРСР Мо 1826614А1, РО2С 6/18, 1989 р.). 19 Істотними недоліками вказаного способу є: відносно низький температурний рівень середовища що використовується для нагріву конденсату, що обмежує граничну величину підігріву теплоносія - 100 С; малі величини витрат палива - менше 1095 від витрати робочого тіла в установці, що обмежує кількість переданої теплоти до теплоносія що нагрівається.
Внаслідок цього ефективність утилізації низькопотенційної теплоти в такій установці невисока.
Відомий спосіб перетворення теплової енергії в механічну роботу в газопаротурбінній установці, що включає такі процеси: стиснення повітря, спалювання вуглеводневого палива при змішуванні продуктів згоряння з водяною парою, що вприскується, охолодження газопарової суміші при здійсненні роботи за рахунок її розширення, утилізацію теплоти вихлопних газів, конденсацію вологи і сепарацію її з охолодженої газопарової 29 суміші при безпосередньому контакті з водою що охолоджує, поглинання шкідливих викидів із вихлопних газів, « охолоджувальною водою, поділ суміші охолоджувальної води і конденсату з абсорбійованими шкідливими домішками на декілька потоків, які очищають і один із них використовують для одержання пари, а інші для охолодження газів, що відпрацювали, і конденсації вологи (див. патент України Мо 15427, БО2С 6/18, 1997 р.,
Бюлл. Мо 3). о 30 Істотними недоліками цього способу є: с втрата значної частини теплоти газопарової суміші з температурою 180 - 2007"С водою, що охолоджує контактно-змішувальний газоохолоджувач-конденсатор; - витрати для охолодження значної кількості води, що в 4,5 - б разів перевищують витрати робочого тіла ча газопаротурбінної установки. 325 Тому глибина утилізації теплоти газів, що відходять, і отже економічність установки недостатньо високі. в
В основу винаходу покладена задача удосконалення способу перетворення теплової енергії в механічну шляхом відводу частини теплоти газів, що відходять після котла-утилізатора, до низькокиплячого робочого тіла у внутрішньому контурі теплообмінника з одночасним їх охолодженням водою в зовнішньому контурі, що « дозволяє провести більш глибоку утилізацію теплоти відпрацьованих газів, а, отже, збільшити механічну або З 70 електричну потужність газопаротурбінної установки на 4 - бро, а її ккд на 1 - ЗУ». Крім того, за рахунок більш с глибокої утилізації зменшується теплове забруднення атмосфери, тобто поліпшуються екологічні
Із» характеристики газопаротурбінної установки, зменшуються в 5 - 10 раз витрати води в змішувальному газоохолоджувачі-конденсаторі газопарової суміші, а також для охолодження у водяному охолоджувачі.
Поставлена задача вирішується тим, що в способі перетворення теплової енергії в газопаротурбінній 45 установці, що включає процеси стиснення повітря, спалювання вуглеводного палива при змішуванні продуктів шк згорання з водяною парою, охолодження газопарової суміші при її розширенні в турбінах, утилізацію теплоти -І відпрацьованих газів в котлі-утилізаторі з одержанням енергетичної пари, що впорскується в камеру згоряння, конденсацію вологи і сепарацію її з охолодженої газопарової суміші, поглинання шкідливих викидів з вихлопних це. газів, хімічне очищення конденсату згідно винаходу проводять відвід частини теплоти відпрацьованих газів о 20 після котла-утилізатора до низькокиплячого робочого тіла у внутрішньому контурі рекуперативного теплообмінника з одночасним охолодженням вихлопних газів і конденсацією водяної пари, що міститься в них у с зовнішньому контурі теплообмінника при атмосферному тиску і температурі, яка відповідає складу парогазової суміші, при цьому низькокипляче тіло нагрівають до температури насичення і вище і подають в парову турбіну.
Відвід частини теплоти відпрацьованих газів до низькокиплячого робочого тіла, дозволяє використати значну частину теплоти, яка раніше викидалася з охолоджувальною водою в навколишнє середовище, в енергетичному в. контурі для здійснення паросилового циклу, що дозволяє отримати додаткову механічну або електричну енергію і завдяки цьому підвищити ккд установки.
Зниження в рекуперативній частині теплообмінника температури газів, що відходять з котла-утилізатора і являють собою суміш продуктів згоряння і водяної пари, до температури, рівної або близької до температури бо конденсації газопарової суміші, дозволяє значно зменшити витрати охолоджуючої води, яка подається в контактно-змішувальну секцію теплообмінника для повної конденсації та уловлювання водяної пари, а також шкідливих елементів, що містяться у вихлопних газах, а також істотно скоротити витрати води на охолодження теплоносія (води), що циркулює в зовнішньому контурі теплообмінника. Таким чином зменшується загальна кількість теплоти, що викидається в оточуюче середовище з охолоджувальною водою. бо На фіг. показана схема газопаротурбінної установки в якій реалізується запропонований спосіб. Установка включає газотурбінний двигун 1, що складається з компресорів і газових турбін високого і низького тиску (на схемі не позначено), камеру згоряння 2, вихлопний патрубок З і навантажуючу частину (нагнітач природного газу, електрогенератор, тощо) 4. На виході з вихлопного патрубка З встановлений котел-утилізатор 5, за ним розташований рекуперативний теплообмінник б, що складається з пароперегрівника 7, випарної 8 і контактно-змішувальної частини 9 яка є конденсатором-газоохолоджувачем 9.
До складу установки також входять збірник конденсату 10, живильний насос 11, охолоджувач води 12, насос охолоджувальної води 13. В утилізаційний енергетичний контур установки також входять парова турбіна 14, що приводить у дію нагнітач або ж електрогенератор, конденсатор 15 і живильний насос 16. 70 Спосіб перетворення теплової енергії в механічну здійснюється таким чином.
Парогазова суміш, що утворилася в камері згоряння 2 при змішуванні продуктів згоряння і пари, що поступає в камеру з котла-утилізатора, після виконання роботи в турбінах надходить через вихлопний патрубок З в зовнішній контур котла-утилізатора 5, де частину скидної теплоти турбіни віддає на генерацію енергетичної пари у внутрішньому контурі котла-утилізатора 5. Після цього частково охолоджену газопарову суміш подають у 7/5 Зовнішній контур теплообмінного апарата, де вона, віддаючи свою теплоту і знижуючи температуру майже до рівня початку конденсації водяних парів, послідовно проходить пароперегріваючу секцію 7, випарну секцію 8 і контактно-змішувальну секцію 9 теплообмінника. При цьому частина водяної пари, що міститься в газопаровій суміші, конденсується на зовнішніх поверхнях випарної частини апарата 8, а частина, що залишилася, конденсується в контактно-змішувальній частині У, що обладнана сепараторами для уловлювання водяних крапель. Після контактного конденсатора відпрацьовані вихлопні гази із зниженими температурою та вмістом хімічно активних і шкідливих елементів викидають в атмосферу. Конденсат, що утворився, збирають у збірник конденсату 10 і розподіляють на два потоки. Один потік за допомогою конденсатного насоса 11 спрямовують у котел-утилізатор, другий потік спрямовують в охолоджувач води 12. Охолоджену воду за допомогою водяного насоса 13 подають на зрошувані тепло-массообмінні насадки в контактно-змішувальній частині 9 теплообмінного ов апарата. Перший потік конденсату, із якого утворюють енергетичну пару, піддають постійному хімічному очищенню, другий потік, що спрямовується в контактно-змішувальну частину теплообмінника піддають « періодичному очищенню.
Низькокипляче робоче тіло (наприклад, пентан або ізобутан) за допомогою живильного насоса 16 подається у внутрішній рекуперативний контур теплообмінника б і послідовно проходить випарну секцію 8, а за нею Ге! зо перегріваючу секцію 7, в яких воно спочатку випаровується, а потім перегрівається до температури насичення і веде (120 - 20072), далі перегріта пара надходить у парову турбіну 14, де розширяючись і знижуючи со температуру, виконує роботу, приводячи в дію нагнітач природного газу, або ж електрогенератор. Відпрацьована М пара конденсується в конденсаторі 15 і за допомогою живильного насоса 16 подається в теплообмінник 6, замикаючи паросиловий цикл. -

Claims (1)

  1. «
    Формула винаходу
    Спосіб перетворення теплової енергії в механічну в газопаротурбінній установці, що включає процеси «
    70 стискання повітря, спалювання вуглеводневого палива при змішуванні продуктів згоряння з водяною парою, ш-в с охолодження газопарової суміші при її розширенні в турбінах, утилізації теплоти відпрацьованих газів в котлі-утилізаторі з одержанням енергетичної пари, що впорскується в камеру згоряння, конденсацію вологи і :з» сепарацію її з охолодженої газопарової суміші, поглинання шкідливих викидів з вихлопних газів, хімічне очищення конденсату, який відрізняється тим, що проводять відвід частини теплоти відпрацьованих газів після котла-утилізатора до низькокиплячого робочого тіла у внутрішньому контурі рекуперативного теплообмінника з їз одночасним охолодженням вихлопних газів і конденсацією водяної пари, що міститься в них у зовнішньому контурі теплообмінника при атмосферному тиску і температурі, яка відповідає складу парогазової суміші, при і цьому низькокипляче робоче тіло нагрівають до температури насичення і вище та подають в парову турбіну. -І о 50 іЧе)
    Р
    60 б5
UA2001096392A 2001-09-18 2001-09-18 Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці UA47789A (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001096392A UA47789A (uk) 2001-09-18 2001-09-18 Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UA2001096392A UA47789A (uk) 2001-09-18 2001-09-18 Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA47789A true UA47789A (uk) 2002-07-15

Family

ID=74211844

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UA2001096392A UA47789A (uk) 2001-09-18 2001-09-18 Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA47789A (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10823015B2 (en) Gas-steam combined cycle centralized heat supply device and heat supply method
RU2373403C1 (ru) Парогазовая установка электростанции
CA2324162A1 (en) Gas turbine combined cycle system
RU2273741C1 (ru) Газопаровая установка
RU2624690C1 (ru) Газотурбинная установка и способ функционирования газотурбинной установки
RU2409746C2 (ru) Парогазовая установка с паротурбинным приводом компрессора и регенеративной газовой турбиной
RU2411368C2 (ru) Способ работы энергетической установки с газотурбинным блоком
CN201760225U (zh) 天然气烟气就地处理和利用系统
RU2230921C2 (ru) Способ работы парогазовой электростанции на комбинированном топливе (твердом с газообразным или жидким) и парогазовая установка для его реализации
RU2611138C1 (ru) Способ работы парогазовой установки электростанции
RU2693567C1 (ru) Способ работы парогазовой установки электростанции
UA47789A (uk) Спосіб перетворення теплової енергії у механічну роботу в газопаротурбінній установці
RU2272915C1 (ru) Способ работы газопаровой установки
RU2229030C2 (ru) Способ повышения эффективности работы газотурбинной установки
RU2359135C2 (ru) Парогазовая турбоустановка
RU2272914C1 (ru) Газопаровая теплоэлектроцентраль
RU2780597C1 (ru) Способ работы парогазовой установки электростанции
RU2777999C1 (ru) Парогазовая установка электростанции
RU2784165C1 (ru) Способ работы парогазовой установки электростанции
RU2793046C1 (ru) Парогазовая установка электростанции
RU2362022C1 (ru) Парогазовая установка электростанции
RU2362890C2 (ru) Парогазовая турбоустановка
SU1746012A1 (ru) Способ работы газотурбинной установки и устройство дл его осуществлени
RU2799694C1 (ru) Комбинированная энергетическая установка с рекуперацией отходящего тепла
RU2224125C2 (ru) Способ преобразования тепловой энергии в механическую и газопаротурбинная установка для его реализации