( (1) МПК (2009) КОХ ноБВ 37/02 М МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ . Ї НАУКИ УКРАЇНИ Ф) П И С видається під відповіДальЬнНІСТЬ ДЕРЖАВНИЙ ДЕПАРТАМЕНТ власника ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ до ПАТЕНТУ патенту ВЛАСНОСТІ НА КОРИСНУ МОДЕЛЬ ин (54) СВІТЛОДІОДНА ЛАМПА 1 2 (21) и200814043 2. Світлодіодна лампа по п. 1, яка відрізняється (22) 05.12.2008 тим, що додатково має розрядний резистор, під- (24) 27.07.2009 ключений на вході понижуючого перетворювача (46) 27.07.2009, Бюл.Мо 14, 2009 р. напруги. (72) ГАЛУЩАК ВАЛЄРІЙ СТЄПАНОВІЧ, ВИ, СА- 3. Світлодіодна лампа по п. 2, яка відрізняється МОЙЛЄНКО ЮРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ тим, що в ланцюжку послідовно встановлених кон- (73) САМОЙЛЄНКО ЮРІЙ МИКОЛАЙОВИЧ денсаторів перед конденсатором відбору потуж- (57) 1. Світлодіодна лампа, що містить понижую- ності і після нього встановлені струмообмежува- чий перетворювач напруги, електрично пов'язаний льні резистори. з світлодіодами і призначений для забезпечення 4. Світлодіодна лампа по п. 3, яка відрізняється рівня їх живлення, яка відрізняється тим, що по- тим, що додатково має випрямний міст з ємнісним нижуючий перетворювач напруги виконаний у ви- фільтром і універсальним роз'ємом, підключений гляді ланцюжка послідовно з'єднаних конденсато- через зблокований вимикач паралельно світлодіо- рів, один з яких є конденсатором відбору дам. потужності, а кожна з пар світлодіодів включена 5. Світлодіодна лампа по п. 1 або 2, яка відрізня- зустрічно-паралельно і під'єднана до конденсато- ється тим, що додатково має послідовно з'єднані ра відбору потужності. різнонаправлені стабілітрони, які встановлені па- ралельно світлодіодам. -
Корисна модель стосується джерел освітлен- декоративних світлових ефектів.
Світлодіодний 5 ня і, зокрема, світлодіодних ламп, які можуть бути освітлювач має каркас, елементи кріплення, елек- - використані для зовнішнього і внутрішнього освіт- тропровідні проводи і джерело світла, що складе- лення і які мають наднизьке споживання активної не зі світлодіодів.
Відмінність полягає в тому, що енергії. панель виконана у формі плоского диска з пелюст- Ге!
Відомі світлодіодні лампи з вбудованими в ками й нагадує епіциклоїду, у якій кількість гілок (се) єдиному корпусі світлодіодами білого світла (па- (пелюстків) т знаходиться в межах т»23. Світлоді- і-ї тент КМ, 2234638, СІ). оди розділені на основні і допоміжні.
Основні світ- са
Недоліком такого світлодіодного джерела сві- лодіоди кріпляться на лицьовому боці панелі так, «І тла є постійна необхідність струшування світиль- що їхні світлові потоки спрямовані переважно у бік ї ника. освітлюваної поверхні.
Допоміжні світлодіоди Май
Відома лампа з живленням від сонячної енер- встановлені на тильному боці панелі, їхні світлові гії, яка містить панель із фотоелектричними еле- потоки спрямовані переважно у бік, протилежний ментами, електричну акумуляторну батарею, осві- світловим потокам основних світлодіодів.
Кожен « тлювальний пристрій і блок керування, яка пелюсток має механізм, який дозволяє змінювати відрізняється тим, що вона має єдиний модульний положення площини пелюстка, повертаючи його - корпус, в якому під прозорою для сонячних проме- навколо осі, яка проходить через центр диска і вісь б нів кришкою встановлені панель з фотоелектрич- симетрії пелюстка.
Елементи кріплення містять що ними елементами, електрична акумуляторна ба- електропровідні проводи, а диск має внутрішній тарея, блок керування і освітлювальний пристрій, отвір (КО, 2285860, С11). виконаний у вигляді лінійки світлодіодів (КО, Недоліком такого джерела світла є значне 36478, 1. споживання електроенергії.
Недоліком такої лампи є неможливість її вико- Відома також світлодіодна лампа, яка може ристання в закритих приміщеннях. бути використана для освітлення читальних залів,
Відомий винахід як джерело світла для освіт- бібліотек, книгосховищ та ін. і яка у відповідності лення різних поверхонь, а також для створення до одного з аспектів винаходу має понижуючий перетворювач напруги, який через випрямний діо- на Фіг.3 - те ж саме для другого варіанта вико- дний міст й елемент для керування подачею енер- нання, який передбачає введення струмообмежу- гії з'єднаний з, щонайменше, одним світлодіодом вальних резисторів; ІКО, 2329619, СТІ). В цій лампі між випрямним діо- на Фіг.4 - те ж саме для ще одного варіанта дним мостом і світло діодом, паралельно з ними, виконання з випрямним мостом, який має ємнісний включений ємнісний фільтр, при цьому понижую- фільтр і універсальний роз'єм, і зі зблокованим чий перетворювач напруги виконаний з паралель- вимикачем; но з'єднаних, щонайменше, одного шунтувальний на Фіг.5 - те ж саме для варіанта виконання резистора і, щонайменше, одного конденсатора, а світлодіодної лампи, який передбачає введення також, щонайменше, одного струмообмежувально- стабілітронів для захисту від перенапруг. го резистора.
Як показано на Фіг.1, заявлена світлодіодна Недоліком такого пристрою є значне спожи- лампа має понижуючий перетворювач 1 напруги, вання електроенергії, частина з якої втрачається який, за корисною моделлжю, виконаний у вигляді на шунтувальному резисторі. ланцюжка послідовно з'єднаних конденсаторів 2, В основу корисної моделі поставлена задача 3, 4, один з яких є конденсатором відбору потуж- створити таку світлодіодну лампу, в якій за раху- ності (на фігурах конденсатором відбору потужно- нок виключення значних активних опорів вдалось сті має позицію 3). Заявлена світлодіодна лампа реалізувати наднизьке споживання активної енер- має щонайменше одну пару 5 включених зустріч- гії на освітлення. но-паралельно світлодіодів б, 7, яка під'єднана до Поставлена задача вирішується тим, що світ- конденсатора З відбору потужності.
Кількість пар 5 лодіодна лампа, що містить понижуючий перетво- в лампі вибирають, виходячи з умов досягнення рювач напруги, електричне пов'язаний з світлодіо- необхідного рівня освітленості. дами і призначений для забезпечення рівня їх Для зняття накопиченого заряду в конденса- живлення, за корисною моделлю, понижуючий торах 2, 3, 4, за одним з переважних прикладів перетворювач напруги виконаний у вигляді лан- втілення, на вході перетворювача 1 може бути цюжка послідовно з'єднаних конденсаторів, один з встановлений резистор 8, як це показано на Фіг.2. яких є конденсатором відбору потужності, а кожна Номінальне значення опору резистора 8 вибира- з пар світлодіодів включена зустрічно-паралельно ють від одиниць до десятків Мом. і під'єднана до конденсатора відбору потужності.
Одночасно із зняттям зарядів, згідно другого Таке технічне рішення дозволяє досягти висо- варіанту втілення, в заявленій світлодіодній лампі ко економічного режиму роботи світлодіодної лам- забезпечено обмеження струму, який протікає по пи за рахунок виключення із схеми випрямляючого світлодіодам 6, 7, за рахунок введення струмооб- діодного моста, а також шунтувального і струмоо- межувальних резисторів 9, 10 (Фіг.3), включених у бмежувальних резисторів в понижуючому пере- в ланцюжок конденсаторів 2, 3, 4 перед конденса- творювачі напруги, що, як наслідок, приводить до тором З і після нього.
Номінальне значення резис- зменшення споживання активної потужності. торів 9, 10 може складати від одиниць до десятків В одному з переважних втілень здійснення сві- Ом. тлодіодної лампи, яка заявляється, для зняття Як показано на Фіг.4, при додатковому пара- накопиченого заряду в конденсаторах схеми на лельному підключенні до світлодіодів б, 7 через вході понижуючого перетворювача можливо під- зблокований вимикач 11 випрямного моста 12 з ключити розрядний резистор, при цьому для об- ємнісним фільтром і універсальним роз'ємом мож- меження струму, який протікає по світлодіодах ливо розширити функціональні можливості заяв- перед конденсатором відбору потужності і після леної лампи, а саме: на універсальний роз'єм мос- нього, можуть бути додатково встановлені струмо- та 12 виводити випрямлений струм для обмежувальні резистори. підключення зовнішніх споживачів, наприклад мо- Крім того, в запропонованому варіанті вико- більного телефону. нання світлодіодна лампа може додатково мати Для захисту світлодіодів 5, 6 від комутаційних випрямний міст з ємнісним фільтром і універсаль- перенапруг і перенапруг, викликаних коливанням ним роз'ємом, який підключений через зблокова- напруги у мережі живлення, паралельно світлоді- ний вимикач паралельно світлодіодам, що дозво- одам, за ще одним варіантом виконання лампи, ляє забезпечити живлення зовнішніх споживачів, що патентується, встановлюють два стабілітрони наприклад, мобільного телефону. 13, 14 (Фіг.5), які з'єднані послідовно, але різнона- Ї в ще одному запропонованому варіанті вико- правлено.
Фахівцям в цій галузі техніки зрозуміло, нання для захисту світлодіодів від комутаційних що захист світлодіодів 5, б буде забезпечений при перенапруг і перенапруг, викликаних коливанням аналогічному включенні стабілітронів 13, 14 в схе- напруги у мережі живлення, паралельно світлоді- му (Фіг.1). Номінальна напруга стабілізації стабілі- одам доцільно встановлювати два стабілітрони, тронів Ост не повинна перевищувати більш ніж на які з'єднані послідовно, але різнонаправлено. 5095 значення номінальної робочої напруги світ- Далі суть корисної моделі пояснюється більш лодіодів. детальним описом з посиланнями на супроводжу- При підключенні мережевої напруги конденса- ючі креслення, на яких: тори 2, 3, 4 (Фіг.1) ділять мережеву напругу зворо- на Фіг.1 - показана електрична схема світлоді- тно пропорційно їх ємностям, а конденсатор 3, одної лампи за винаходом; який є конденсатором відбору потужності, формує на Фіг.2 - те ж саме для одного з варіантів ви- робочу напругу для живлення пари 5 світлодіодів конання з розрядним резистором; б, 7, які, спалахуючи, освітлюють оточуючий прос-