UA31123U - Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників - Google Patents

Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників Download PDF

Info

Publication number
UA31123U
UA31123U UAU200713479U UAU200713479U UA31123U UA 31123 U UA31123 U UA 31123U UA U200713479 U UAU200713479 U UA U200713479U UA U200713479 U UAU200713479 U UA U200713479U UA 31123 U UA31123 U UA 31123U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
bushing
floating
magnetic bearings
shaft
support
Prior art date
Application number
UAU200713479U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ирина Николаевна Вильшун
Татьяна Станиславовна Дунаева
Александр Петрович Костогрыз
Original Assignee
Херсонский Национальный Технический Университет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Херсонский Национальный Технический Университет filed Critical Херсонский Национальный Технический Университет
Priority to UAU200713479U priority Critical patent/UA31123U/uk
Publication of UA31123U publication Critical patent/UA31123U/uk

Links

Landscapes

  • Magnetic Bearings And Hydrostatic Bearings (AREA)

Abstract

Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників, що має пружну втулку, змонтовану в пазах нерухомого елемента, причому робоча поверхня пружної втулки виконана у вигляді пелюсток, що чергуються та збільшені до середини втулки, причому товщина пелюсток зменшена до периферії, а на внутрішній поверхні нерухомого елемента виконана профільована порожнина.

Description

Опис винаходу
Корисна модель відноситься до галузі енергетичного машинобудування і може бути використана в опорних 2 магнітних агрегатах високочастотних валів, роторів, гвинтів, осей енергетичних установок, які працюють в екологічно чистих середовищах.
Усі існуючі в даний час магнітні опори конструктивно виконані так, щоб забезпечувати радіальний зазор між магнітами і валом величиною не менше 0,5мм. Отже, необхідно конструктивно передбачити установку вала на центруючі елементи, розташовані по його осі з обох сторін. Ці елементи повинні фіксувати граничні значення 70 ексцентриситету осей підшипника і вала й забезпечувати так звану "левітацію" (вільне ширяння вала), тобто з погляду механіки - на всіх режимах роботи магнітного підшипника - стійкий і нейтральний рівноважний стан вала уздовж будь-якої осі координат при відсутності механічного зв'язку з опорою. Для цього в якості підтримуючих варто використовувати центрувально-фіксуючі опори малих габаритів і вантажопідйомності, щоб у момент пуску й зупинки уникнути безпосереднього контакту вала з магнітами. Сьогодні для цього широко застосовують 72 підшипники качання, однак їхнє застосування неминуче приводить до вібрації через стрибкоподібне тертя тіл, значного тепловиділення й акустичного ефекту. Крім того, зниження надійності через постійне провертання тіл качання під впливом гіроскопічних сил і швидкого виходу з ладу |Спришевский А.И. Подшипники качения. -М.: "Машиностроение". -1968 -632с. -Ил.504., табл.117., библ. 322 назв.|.
Відомо й інше технічне рішення, що використовує як центровально-фіксуючу опору магнітні підшипники, що містять рухливий і нерухомий елементи зі змонтованою на ньому пружною втулкою і пристосуванням для деформації цієї втулки в радіальному напрямку, виконаним у вигляді зафіксованих в окружному й осьовому напрямках пружин, рівномірно розташованих по окружності і змонтованих у сегментних пазах нерухомого елемента. Один з кінців елемента розміщений у глухих канавках, виконаних у радіальному напрямку внутрішньої поверхні пружної втулки, а пристрій для регулювання величини радіального зазору має регулювальний гвинт, 22 елементи для запобігання провороту пружної втулки в окружному напрямку нерухомого елемента і систему - підведення змащення в робочий зазор. При цьому рухливий елемент виконаний у виді обертової обойми, а нерухомий елемент виконаний у виді осі з центральним отвором (авторське свідоцтво СРСР Мо554427, Кл.
Е16С17/02, 1975). При цьому пристрій для деформації пружної втулки в радіальному напрямку виконано у виді аркоподібних плоских пружин, а пристрій для регулювання величини радіального зазору виконано у виді с 30 регулювального гвинта, змонтованого з боку торця, і клина, взаємодіючого в осьовому напрямку клиновими с поверхнями з кінцями сусідніх аркоподібних пружин. Клин має уступ, взаємодіючий з регулювальним гвинтом.
Однак, відома опора має недостатню точність, надійність, несучу здатність, стійкість і технологічність, 7 тому що наявність у системі регулювання зазором клинів вимагає значних витрат при виготовленні. Крім того -- відсутня можливість провороту несучого елемента в режимі високих частот роботи з метою істотного зменшення 35 Швидкості ковзання в навантажених поверхнях, по конструкції цей прототип опори надзвичайно громіздкий через. 9 наявність великої кількості деталей і немає можливості здійснити розвантаження несучих зон магнітними полями через постійну напругу пружин, а також не виробляється розвантаження опори в автоматичному режимі в період пуску й зупинки опори. «
Відома й інша опора ковзання, що центрувально-фіксує магнітний підшипник (авторське свідоцтво СРСР 40 Мо750159, Кл. Е16С17/02, 1975 - Це технічне рішення для центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників, о, с найбільше відбиває сутність корисної моделі і може бути визнаним його прототипомі, що містить рухливий і з» нерухомий елементи із змонтованою на ньому пружною втулкою, пристосування для деформації пружної втулки в радіальному напрямку, виконано у виді конічних роликів зафіксованих в окружному й осьовому напрямках гофрованими плоскими пружинами, рівномірно розташованими по окружності і змонтованими в пазах 45 нерухомого елемента. Один з кінців пружин розміщений у глухих у радіальному напрямку канавках на внутрішній і поверхні пружної втулки, пристосування для регулювання величини зазору, другий кінець пружини кінематично - зв'язаний з конічними роликами. При цьому регулювальний гвинт змонтований у центральному отворі осі з можливістю контакту з конічними роликами і виконаний з конічним хвостовиком, а канавки на внутрішній поверхні - пружної втулки виконані глухими в осьовому напрямку. т 20 Таке технічне рішення в якості центрувально-фіксуючої опори для магнітного підшипника має недоліки, пов'язані зі складністю конструкції, нетехнологічністю при виготовленні, наявністю великого числа ланок бо» розмірного ланцюга, що вносить додаткові істотні відхилення при виготовленні та монтажі, несуча навантаження зона не забезпечує розвантаження зазору магнітними полями, не представляється можливим проворот втулки силами тертя для зниження швидкості ковзання в несучих навантаження робочих зонах, а також не здійснюється розвантаження опори в автоматичному режимі в період пуску й зупинки. с Задача корисної моделі є створення плаваючої фасонної втулки високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників, у якій за рахунок конструктивних особливостей можливо було б підвищити технологічність і економічність при виготовленні й експлуатації, збільшити несучу здатність, строк служби, забезпечити рівномірну відстань між валом і магнітами в статичному стані, при пуску і зупинці вала, здійснити 60 розвантаження опори в автоматичному режимі в період пуску й зупинки, забезпечити проворот плаваючої фасонної втулки під дією сил аеродинамічного тертя з метою провертання втулки для зниження швидкості ковзання в опорі, підвищити надійність, підтримувати оптимальні робочі значення аеродинамічного тиску в несучій зоні опори.
Це досягається тим, що плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних бо підшипників має пружну втулку, змонтовану в пазах нерухомого елемента, робоча поверхня пружної втулки виконана у вигляді пелюсток, що чередуються та збільшені до середини втулки, причому товщина пелюсток поступово зменшена до периферії, а на внутрішній поверхні нерухомого елемента виконана профільована порожнина.
Виконання робочої поверхні пружної втулки у вигляді пелюсток, що чередуються та збільшені до середини втулки в сполученні з порожниною, яка профільовано виконана на внутрішній поверхні нерухомого елемента, дозволяє зменшити швидкість ковзання в опори, тим самим дозволяє збільшити термін служби. Пружна поверхня втулки у вигляді пелюсток дозволяє отримати оптимальні робочі значення аеродинамічного тиску в робочій зоні опори, збільшує несучу здатність і забезпечує проворот плаваючої фасонної втулки під дією сил /о аеродинамічного тертя. Нескладність конструкції плаваючої фасонної втулки дозволяє досягти технологічності та економічності при виготовленні, експлуатації й підвищує надійність. Конструкція центрувально-фіксуючої опори з використанням плаваючої фасонної втулки дозволяє розвантажити несучі навантаження зони опори в автоматичному режимі в період пуску й зупинки, забезпечити рівномірну відстань між валом і магнітами в статичному стані, при пуску і зупинці вала.
На Фіг.1, 2 опора зображена в зборі і містить рухливу частину - вал 1 і тонкостінну плаваючу фасонну втулку 2 і нерухомого корпуса опори З та проміжної втулки 4, що має внутрішню спрофільовану поверхню 5 і виступи 6, тонкостінна плаваюча фасонна втулка 2 виконана з вирізаними пелюстками 7 і виточками 8, плаваюча фасонна втулка 2 сполучається з проміжною втулкою 4 по сполученню ЦІ 0,054 іт -д1153 ,а з валом 1 по о ) й отв, рози -о08 ) , вал має некрізний отвір 9 для підведення надлишкового тиску повітря до сполучних о - 0125 отворів 10. Виступи 6 на проміжній втулці 4 і виточках 8 на плаваючій фасонній втулці 2 виконані по нижніх граничних розмірах, забезпечуючи при відповідному ексцентриситеті обмеження осьового переміщення.
З'єднувальні газопідводні отвір 9, по яких подається змащення в робочу зону опори виконані симетрично ближче З до торців плаваючої фасонної втулки 2. У перетині А-А втулка 2 показана без перетину.
На Фіг.2-6 представлена пружна тонкостінна плаваюча фасонна втулка 2 (Фіг.1, 2) з розрізами А-А і видом
Б. Пелюстки виконані у виді крила, що на малій частині 13 є продовженням втулки 2, до периферії пелюстки 7 зведені нанівець, тобто їхня забірна частина зашліфована до заданого розміру і відполірована, як по зовнішній со 11 так і по внутрішній 12 поверхні.
Плаваюча фасонна втулка (Фіг.1, 2) працює у такий спосіб. с
У початковий момент обертання вала 1 (Фіг.1, 2) що надходить газоповітряне змащення Через отвори 9 і 10 чт створює аеродинамічний тиск під пелюстками 7, тим самим відбувається часткове розвантаження вала 1, а потім зі зростанням частоти обертання вала 1 створюється аеродинамічний тиск над пелюстками 7 і під пелюстками 7 - аеростатичний тиск переходить у турбулентний й аеродинамічний за рахунок захоплення поверхнею вала 1 со потоків повітря в профільовані поверхні 11 і 12, з наступною передачею несучої здатності на магнітні підшипники. Завдяки оригінальній формі плаваючої фасонної втулки 2 з'являється різниця між аеростатичною і аеродинамічною складовими, внаслідок чого виникає підйомна сила, що забезпечує ефект левітації. За рахунок різниці аеростатичної і аеродинамічної сили плаваюча фасонна втулка 2 обертається зі швидкістю меншою за « швидкість вала. Виходячи з цього швидкість ковзання між втулками 2, 4 і валом 1 менше швидкості самого вала шщ с 1, що приводить до зменшення тепловиділення і, отже, до збільшення терміну служби опори. Використання ц газового змащення знімає питання про температурні обмеження для змащення, а також зменшує коефіцієнт "» тертя, що при дуже високих швидкостях має істотне значення.
Використання плаваючої фасонної втулки високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників у турбокомпресорах, рефрижераторних установках, надвисокошвидкісних електрогенераторах,
ОО криогенній техніці, у вимірювальному і контрольному устаткуванні й інші дозволило виключити в сталому режимі - тертя і зіткнення поверхонь деталей, уникнути вібрацій, забруднення навколишнього середовища й інші.

Claims (1)

  1. - Формула винаходу ко (з Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників, що має пружну втулку, змонтовану в пазах нерухомого елемента, яка відрізняється тим, що робоча поверхня пружної втулки виконана у вигляді пелюсток, що чергуються та збільшені до середини втулки, причому товщина пелюсток зменшена до периферії, а на внутрішній поверхні нерухомого елемента виконана профільована с порожнина. 60 б5
UAU200713479U 2007-12-03 2007-12-03 Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників UA31123U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200713479U UA31123U (uk) 2007-12-03 2007-12-03 Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200713479U UA31123U (uk) 2007-12-03 2007-12-03 Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA31123U true UA31123U (uk) 2008-03-25

Family

ID=39818718

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200713479U UA31123U (uk) 2007-12-03 2007-12-03 Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA31123U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3899224A (en) Lubricated journal bearing
RU2385523C1 (ru) Электромашина
US5772334A (en) Fluid film bearings
WO2019137026A1 (zh) 一种推力轴承、转子系统及推力轴承的控制方法
JP2005536697A (ja) フォイル−流体ベアリングの弾性支持装置
KR20090007526A (ko) 터보 기계
US10378583B1 (en) High-speed ball bearing and ball retainer
JP2002276646A (ja) ラジアル軸受及びこれを用いた変速機
EA035325B1 (ru) Гибридный газодинамический радиальный подшипник
WO2018228262A1 (zh) 转轴保护及径向位移检测结构、磁悬浮电机及家用空调
JP2003074550A (ja) フォイルガス軸受
CN102242762B (zh) 动压气体径向陶瓷轴承
CN102261374B (zh) 动压气体止推陶瓷轴承
US3830552A (en) Journal bearings
KR20210060347A (ko) 하이브리드 유체 베어링
RU199168U1 (ru) Магнитный подшипник
UA31123U (uk) Плаваюча фасонна втулка високочастотних центрувально-фіксуючих опор магнітних підшипників
US20060239596A1 (en) Tilt pad bearing assembly
CN202140419U (zh) 动压气体径向陶瓷轴承
CN109027002B (zh) 一种高速浮环轴承及转子系统支承方式
KR20070021467A (ko) 고속 회전체용 베어링 조립체
WO2016192344A1 (zh) 一种吐丝机
RU2332594C1 (ru) Комбинированная опора
CN114688160A (zh) 气体轴承及压缩机
US20220275832A1 (en) Floating-sleeve hybrid fluid bearing