UA152024U - Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі - Google Patents

Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі Download PDF

Info

Publication number
UA152024U
UA152024U UAU202104164U UAU202104164U UA152024U UA 152024 U UA152024 U UA 152024U UA U202104164 U UAU202104164 U UA U202104164U UA U202104164 U UAU202104164 U UA U202104164U UA 152024 U UA152024 U UA 152024U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
antiseptic
hydrogel
plaster
nanoparticles
pgmg
Prior art date
Application number
UAU202104164U
Other languages
English (en)
Inventor
Андрій Валерійович Лисиця
Юлія Миколаївна Мандигра
Original Assignee
Дослідна Станція Епізоотології Інституту Ветеринарної Медицини Наан України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Дослідна Станція Епізоотології Інституту Ветеринарної Медицини Наан України filed Critical Дослідна Станція Епізоотології Інституту Ветеринарної Медицини Наан України
Priority to UAU202104164U priority Critical patent/UA152024U/uk
Publication of UA152024U publication Critical patent/UA152024U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicinal Preparation (AREA)

Abstract

Спосіб виготовлення антисептичного пластиру, при якому біологічно активні компоненти полігексаметиленгуанідину сукцинат і наночастинки цинку оксиду (ZnO) діаметром 20-100 нм розводять в необхідній кількості деіонізованої води, ретельно перемішують, рН за необхідності доводять до 5,5±0,5, після цього антисептичну суміш вносять в стандартну гідрогелеву основу, яка є водною композицією біосумісних синтетичних полімерів, армованих поліпропіленовою сіткою.

Description

Корисна модель належить до ветеринарної медицини, а саме антисептичних перев'язувальних засобів місцевої дії на гідрогелевій основі, і може використовуватися як в лікувально-профілактичних установах, так і в домашніх або польових умовах для зовнішнього застосування як лікарського засобу для лікування опіків (термічних, хімічних) та ран (відкритих, післяопераційних, трофічних), дерматитів, екзем, некрозів шкіри.
Для лікування різного типу уражень поверхні тіла або для захисту шкіри на сьогодні використовують різноманітні засоби, зокрема дезінфікуючі пов'язки, гідрогелеві пов'язки, лейкопластирі, мазі, спреї та ін. Лейкопластири мають здатність після розм'якшення при температурі тіла прилипати до шкіри. Відомі лейкопластири містять як основу шар клейкої речовини (лейкомаси), нанесений на смужки тканини і різні лікарські речовини, що чинять терапевтичний вплив на хвору шкіру. Однією з таких лікарських форм є бактерицидний лейкопластир, який застосовують як перев'язувальний матеріал для нанесення лікарських речовин на шкіру. Він складається з марлевою прокладки, просоченої розчином антисептичних речовин (фурациліну, синтоміцину, брильянтового зеленого) і висушеної. Висушена марлева прокладка закріплюється на фіксуючий лейкопластирній стрічці, зверху (з липкою боку) пластир покривається захисним шаром - антигезійним покриттям (Промислова технологія лікарських засобів / Є.В. Гладух, О.А. Рубан, І.В. Сайко, В.І. Чуєшов, О.О. Ляпунова. - Харків: НФаУ:
Оригінал, 2016. - 630 с.). Зазначений бактерицидний пластир застосовується як антисептична пов'язка при невеликих ранах, порізах, саднах, він є хорошим засобом, який попереджає шкірно-гнійничкові захворювання при мікротравмах шкіри. Проте, він проявляє недостатньо стабільні терапевтичні властивості при тривалому зберіганні і його виготовлення вимагає високої якості вихідної сировини.
Гідрогель для лікування опіків та ран - це стерильне покриття, що забезпечує закриття і захист ран від забруднення, інфікування і іншого негативного зовнішнього впливу, зазвичай має охолоджуючий, знеболюючий, протизапальний, антисептичний і ранозагоювальний ефекти.
Серед найближчих аналогів - пов'язка гідрогелева стерильна медична "АРМА-ГЕЛЬ", виробництва ТОВ "Укртехмед інновейшн", що містить крім антисептиків низку допоміжних речовин (новокаїн, метилурацил, димексид та ін.). Інший аналог - гелева серветка "ОпікУн" виробництва української компанії "Зентекс".
Зо В цих та інших аналогічних лікарських формах як основні лікувальні речовини, які мають антисептичні і дезінфікуючі властивості, зазвичай містяться четвертинні амонієві сполуки (ЧАС), нітрофурани, спирти, альдегіди, антибіотики тощо (наприклад: Патент РФ Мо 2149617.
Бактерицидньй лейкопластьрь. Иванов К.А., Смагина Е.И., Кривошеев С.А., Бектемиров А.А., 27.05.2000, Бюл. Изобрет. Мо 15 (2000)). Недоліком подібних лікувальних композицій є те, що до
ЧАС досить часто розвивається резистентність мікроорганізмів, спирти і альдегіди швидко випаровуються або втрачають свою активність, випадки необгрунтованого застосування антибіотиків несуть в собі значну потенційну загрозу появи антибіотикорезистентних штамів патогенних мікроорганізмів, проблема стійких госпітальних-асоційованих та суспільно- асоційованих патогенів (інфекцій) з часом лише посилюється.
В Україні спеціальні гідрогелеві пов'язки або пластири для ветеринарної медицини відсутні, тому ветлікарі зазвичай використовують засоби, призначені для гуманної медицини.
Задачею запропонованої корисної моделі є створення способу виготовлення та уточнення складу антисептичного пластиру - аналога гідрогелевих пов'язок з поліпшеним терапевтичним ефектом і стабільними контрольованими параметрами в процесі його тривалого зберігання. Це може бути досягнуто шляхом забезпечення певного складу лікарських речовин в гелевій матриці та визначення послідовності процесу виготовлення препарату.
Таким чином, в основу корисної моделі поставлено завдання розробити спосіб виготовлення нової стійкої дезінфікуючої композиції для антисептичного пластиру-гідрогелю на основі ПГМГ і наночастинок цинку оксиду (2пО), яка містить оптимальну концентрацію діючих речовин і забезпечує ефективне знешкодження патогенних бактерій, вірусів, грибків та при цьому не спричинює негативного подразнюючого впливу на шкіру навіть за багаторазового застосування, захищає уражені ділянки шкіри та сприяє швидшому загоєнню ран.
Серед нових антисептичних препаратів, які найбільш повно відповідають зростаючим вимогам щодо профілактики і лікування місцевих інфекцій, все більшого поширення набувають полімерні похідні гуанідину, зокрема солі полігексаметиленгуанідину (далі ПГМГ). ПМГ. - лінійний або розгалужений полімер, прозора склоподібна маса, температура розм'якшення 100- 150 "С, добре розчинний у воді. Біоцидні властивості ПГМГ та його похідних обумовлюються наявністю гуанідинових груп (Полигуанидиньі - дезинфекционньюе средства и полифункциональньсе добавки в композиционньсе материаль / И.И. Воинцева, П.А. Гембицкий. - бо М.: ЛКМ-пресс, 2009. - 304 с). ПГМГ володіє хорошими бактерицидними, фунгіцидними,
віруліцидними і альгіцидними властивостями, та водночас є екологічно безпечним й малошкідливим для людини і тварин (Полімерні похідні гуанідину, їх властивості та вплив на біологічні об'єкти: монографія / А.В. Лисиця, Ю.М. Мандигра, О.П. Бойко. - Херсон: Олді-Плюс, 2018. - 324 с.). Бактерицидна дія ПГМГ спричинена здатністю похідних гуанідину зв'язуватися з клітинними стінками та мембранами бактерій. За бактеріостатичних концентрацій відбувається порушення структури і функції цитоплазматичної мембрани, за бактерицидних - повна деструкція мембрани і лізис бактеріальної клітини. Разом з тим, мембрани клітин вищих організмів, в т. ч. людини і тварин, є значно стійкішими до дії препарату (Полигуанидинь - класс малотоксичньїх дезсредств пролонгированного действия / К.М. Ефимов, П.А. Гембицкий, А. Г.
Снежко // Дезинфекционноє дело. - 2000. - Мо 4. - С. 21-24), особливо стійкими є клітини епітелію шкіри. Солі ПГМГ практично нерозчинні в жирах, але добре розчинні у воді, вони можуть всмоктуватися через непошкоджені ділянки шкіри, проте, через низьке значення коефіцієнта розподілу ліпіди/вода і порівняно великі молекулярні маси (в середньому 5-15 кДа), швидкість трансепідермальної пенетрації цих сполук невелика і становить 1,5 мкг/смехгод. Для прикладу, у хлоргексидину біглюконату, цей показник значно вищий - 10,3 мкг/смехгод. Гранична доза при трансдермальному надходженні всередину організму для неорганічних солей ПГМГ становить 50-80 мг/кг. Разом з тим, солі ПГМГ з неорганічними кислотами (хлоридною або фосфорною), є більш токсичними та можуть чинити подразнюючу дію на шкіру. Альтернативою можуть бути солі ПГМГ з органічними кислотами, наприклад валеріановою, малеїновою, лимонною, бензойною, оцтовою або ін. При цьому, заміна аніону з неорганічного на органічний зазвичай призводить до зниження бактерицидної активності препарату. Винятком є сіль ПГМГ з янтарною кислотою. ПГМГ сукцинат м'яко діє на живі тканини організму, а його антимікробні властивості практично не поступаються ПГМГ хлориду (Порівняльна оцінка бактерицидної активності різних похідних гуанідину / М.С. Мандигра, А.В. Лисиця, І.В. Степаняк, О.П.Бойко,
Ю.М. Мандигра-Мельник // Наук. вісник Львівського нац. університету вет. медицини та біотехнології ім. С. Гжицького. - 2009. - Т. 11. - Ме 2(41). - Ч. 2. - б. 220-226). Головною перевагою солей ПГМГ, порівняно з наведеними вище біоцидами, є тривалий бактерицидний ефект (пролонгована дія), ранозагоюючі властивості, мінімальні токсичність і здатність провокувати появу резистентних штамів мікроорганізмів.
Завдяки високій біологічній активності, відносно низькій собівартості і екологічної безпеки наночастинки оксиду цинку також є достатньо перспективними при розробці нових антибактеріальних засобів. Найбільшу антибактеріальну активність проявляють наночастинки оксиду цинку (7п0) розміром 20-100 нм (Дмитриевская А.А. Биоцидньюе свойства суспензий наночастиц металлов и их оксидов // Виеїіп ої Меаїсаї! Іпїегппеї Сопіегепсез (І55М 2224-6150), 2017. - Мої. 7. - Мо 6. - Р. 876-878).
Поставлена задача вирішується таким чином, що антисептичний перев'язувальний пластир на гідрогелевій основі, відрізняється від аналогів тим, що містить як антисептичні речовини полімер полігексаметиленгуанідину сукцинат і наночастинки 2пО, які не чинять токсичної та шкіроподразнюючої дії, при наступному вмісті активних інгредієнтів в гідрогелевому шарі, мг/см3: - полігексаметиленгуанідину сукцинат (СНг)С(МН)зІп"ІНООС-СНо-СНо-СООНІ п 8,0; - наночастинки цинку оксиду (2пО| діаметром 20-100 нм 2,0.
Спосіб отримання пластиру наступний: ПГМГ сукцинат і наночастинки 7пО розводять в необхідній кількості деіонізованої води, ретельно перемішують, рН (за необхідності) доводять до 5,5:0,5, після цього антисептичну суміш вносять в стандартну гідрогелеву основу, яка є водною композицією біосумісних синтетичних полімерів, армованих поліпропіленовою сіткою.
Отриманий в такий спосіб гідрогелевий антисептичний пластир може мати будь-який розмір і форму (прямокутну, стрічкоподібну, круглу, форму гантелі або будь-яку іншу геометричну форму). Пластир має поліпшені антисептичні бактерицидні характеристики, прискорює процес регенераційних процесів в рані, вбирає надлишок рідини, проникний для повітря, напівпрозорий, що дозволяє слідкувати за процесом загоєння, добре прилягає до рани будь- якої конфігурації.
Пластир на гідрогелевій основі застосовують зовнішньо як лікарський та/або профілактичний засіб для захисту ділянок тіла тварин при лікуванні опіків (термічних, хімічних) та ран (відкритих, післяопераційних, трофічних), дерматитів, екзем, некрозів шкіри. Кріпиться до тіла тварини медичним або еластичним бинтом.
Антисептичні складові пластиру характеризуються широким спектром антимікробної дії, низькою токсичністю та стабільністю, вони ефективно знешкоджують грампозитивні та грамнегативні бактерії (Єтарпуіососсив ацйгеив, ЕвПегіспіа соїї, Раеендотопах аєгидіпоза, Васійи5 сегецйв, І еріовріга іпієїтодап5 та ін.), віруси (родини Адепомігідає, Рагуомігідає, Негрезмігідає,
Веїгомігідає, СнНаїїсемігідає, Оппотухомігідає, Рагатухомігідає, Веомігідає, Рісогамігаає та ін.), грибки (Сапаїда аїбісап5, АзрегодїйШе підег, Авр. Титідатв, Авр. Памиб5, Мисог Неіегозрогит,
РепісйШит спгузодепит, Реп. діашсит, Засспаготусез сегемівіає та ін.).
Лабораторні дослідження та виробничі випробування були проведені у ветеринарній клініці та випробувальній лабораторії (акредитованій за ДСТУ ІЗОЛЕС 17025:2006) Дослідної станції епізоотології Інституту ветеринарної медицини НААН України (м. Рівне) та ДУ "Волинська регіональна державна лабораторія ветеринарної медицини" (м. Луцьк).
Термін придатності антисептичного пластиру на гідрогелевій основі в герметичній упаковці становить З роки.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб виготовлення антисептичного пластиру, який відрізняється тим, що біологічно активні компоненти полігексаметиленгуанідину сукцинат і наночастинки цинку оксиду (27п0) діаметром 20-100 нм розводять в необхідній кількості деіонізованої води, ретельно перемішують, рН за необхідності доводять до 5,5-40,5, після цього антисептичну суміш вносять в стандартну гідрогелеву основу, яка є водною композицією біосумісних синтетичних полімерів, армованих поліпропіленовою сіткою.
    ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул.
    Глазунова, 1, м.
    Київ - 42, 01601
UAU202104164U 2021-07-16 2021-07-16 Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі UA152024U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202104164U UA152024U (uk) 2021-07-16 2021-07-16 Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202104164U UA152024U (uk) 2021-07-16 2021-07-16 Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA152024U true UA152024U (uk) 2022-10-19

Family

ID=89903284

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202104164U UA152024U (uk) 2021-07-16 2021-07-16 Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA152024U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP7054212B2 (ja) 有効な創傷ケア処置としての新規高速付着薄膜形成組成物
WO2020043665A1 (en) Antiseptic gel
Butcher PHMB: an effective antimicrobial in wound bioburden management
US20080020025A1 (en) Composition for wound care and method of using same
US20120148520A1 (en) Organic Iodine Complex Durable Barrier With Antimicrobial Preparations
CN105079858B (zh) 一种伤口杀菌修复液体敷料及其制法
EP2827912B1 (en) Polymeric composite materials with antimicrobial and biodegradable properties and uses thereof
EA014391B1 (ru) Фармацевтическая композиция для лечения ожогов и способ ее получения
TW201216859A (en) Disinfectant and antiseptic formulation having reduced iodine content
ES2423730T3 (es) Uso de una composición sinérgica como agente terapéutico o agente de desinfección
DK2170081T3 (en) Antimicrobial preparations
AU2017400651B2 (en) Antiseptic composition comprising unithiol and dimethylsulfoxide, use of the composition and method of wound treatment with its use
UA152024U (uk) Спосіб виготовлення антисептичного пластиру на гідрогелевій основі
US6923990B2 (en) Stabilized silver-ion amine complex compositions and methods
Ip Antimicrobial dressings
CN108096276A (zh) 一种清创愈合洗液及其应用
CN109200326A (zh) 用于伤口愈合的敷料及创口贴
US20140348774A1 (en) Method for treating wounds and tissue repair
US20200038479A1 (en) Wound healing agent having antimicrobial activity and wound healing accelerating activity
WO2007143586A2 (en) Composition for wound care and method of using same
Kumawat et al. Overview and summary of antimicrobial wound dressings and its biomedical applications
CN111840629B (zh) 一种抗菌性蚕茧基伤口敷料的制备方法
Oleg et al. Treatment of inflamed skin wounds with biodegradable polymeric film" biodep nano"
Yusupova et al. PROSPECTS OF THE DEVELOPMENT OF SKIN GLUE WITH NANOPARTICLES OF SILVER FOR BURN PROCESSES THERAPY
RU2431481C1 (ru) Лекарственный препарат для лечения ран у животных