UA150733U - Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування - Google Patents

Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування Download PDF

Info

Publication number
UA150733U
UA150733U UAU202104410U UAU202104410U UA150733U UA 150733 U UA150733 U UA 150733U UA U202104410 U UAU202104410 U UA U202104410U UA U202104410 U UAU202104410 U UA U202104410U UA 150733 U UA150733 U UA 150733U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
reflector
film
tracking system
metallized
surface curvature
Prior art date
Application number
UAU202104410U
Other languages
English (en)
Inventor
Олег Борисович Мелентьєв
Марія Олександрівна Медведєва
Володимир Петрович Стеценко
Оксана Василівна Жмуд
Віра Олексіївна Колмакова
Сергій Васильович Паршуков
Original Assignee
Уманський Державний Педагогічний Університет Імені Павла Тичини
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Уманський Державний Педагогічний Університет Імені Павла Тичини filed Critical Уманський Державний Педагогічний Університет Імені Павла Тичини
Priority to UAU202104410U priority Critical patent/UA150733U/uk
Publication of UA150733U publication Critical patent/UA150733U/uk

Links

Landscapes

  • Optical Elements Other Than Lenses (AREA)
  • Physical Vapour Deposition (AREA)
  • Fixed Capacitors And Capacitor Manufacturing Machines (AREA)

Abstract

Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування містить корпус рефлектора, покритого металізованою полімерною плівкою. Металізована полімерна плівка прикріплена до корпусу кільцем, яке натягає плівку завдяки гвинтам і утворює герметичну камеру, в яку врізані штуцери із клапанами і манометрами, через які відкачується (або додається) повітря, де утворюється розрідження (вакуум), ступінь якого контролюється і надає металізованій плівці сферичну вгнуту поверхню з певним фокусом концентрації променів.

Description

Корисна модель належить до оптичного приладобудування, геліотехніки і світлотехніки і може бути використана у фокусуючих оптичних системах при виготовленні криволінійних віддзеркалювальних поверхонь, наприклад при виготовленні оптичних поверхонь дзеркал, елементів адаптивної оптики, телескопів, геліоконцентраторів і т.д.
В даний час проблема створення дешевих, технологічних фокусуючих оптичних систем, з криволінійною віддзеркалювальною поверхнею встала достатньо гостро. Пов'язано це з тим, що існуючі фокусуючі оптичні системи з криволінійною віддзеркалювальною поверхнею виготовляються за допомогою дорогої, трудомісткої і тривалої за часом технології, наприклад точінням, і подальшого шліфування, полірування і доведення криволінійної поверхні, що вимагають спеціального високотехнологічного і дорогого устаткування для обробки криволінійних поверхонь, а також висококваліфікованого персоналу, спеціально підготовленого для роботи з виготовлення криволінійних поверхонь на такому устаткуванні.
Відомий геліостат, що містить станину, виконану у вигляді азимутно-поворотної платформи зі встановленими на ній горизонтальними поворотними валами, і встановлені на ній рядами зенітально-поворотні плоскі фацети, що створюють кругле в плані дзеркало, при цьому фацети кожного ряду закріплені на відповідному валу з утворенням фокусуючої дзеркальної смуги, а смуги розміщені з утворенням дзеркала Френеля (М. Кл. Е 24 у 2/16, авт. свід. СРСР М 1603151, 1988).
Недоліком відомого аналога є те, що в ньому плоскі фацети виконують з пристроями регулювання положення їх відповідних віддзеркалювальних поверхонь для утворення криволінійної поверхні заданої форми, що забезпечує фокусування падаючого на віддзеркалювальну поверхню випромінювання в строго заданій ділянці простору, що значно здорожує і ускладнює конструкцію геліостата в цілому.
Відомий аналог-геліоконцентратор О.С. Назарова, (опис до авторського свідоцтва
Мо 1812538 МПК ЕР 24 у) 2/18, 24 02 В 5/13) містить увігнуте дзеркало, виконане у вигляді надувного тіла з еластичних плівок - прозорої і плівки з покриттям, що відображає, з боку прозорої плівки, сполучених один з одним по краях елементом кріплення, виконаним у вигляді жорсткого кільця, а отвір в увігнутому дзеркалі герметично закритий оправою з прозорим елементом, виконаним з високотемпературного матеріалу, прикріпленого до плівки з покриттям,
Зо що відображає, і елемента кріплення, у фокусі розташовано розсіююче дзеркало.
Недоліки даного аналога: повторне віддзеркалення сонячного світла, що ускладнює конструкцію і призводить до втрати енергії.
Найбільш близьким аналогом є надувний сонячний рефлектор автор Бухман Т.Н. МПК
Е2422/36, Б24о02/08, ВО 2244884 С1, від 14.05.2003, виготовлений з двох шарів полімерної плівки, один з яких прозорий, а інший металізований, шари плівки герметично скріпляють (зварені) по двох колах, внутрішнє коло при її заповненні повітрям набуває форми лінзи і металізована поверхня її служить увігнутим дзеркалом, при заповненні зовнішньої камери повітрям через окремий штуцер вона виконує роль надувного каркаса, тобто конструкція не містить жорстких деталей, вона згортається (накручується на циліндрову основу) для легкості зберігання і транспортування. Різний ступінь наповнення повітрям внутрішньої камери дозволяє змінювати фокусну відстань. Рефлектор містить два штуцери, що герметично закриваються.
Недоліком найближчого аналога є: недостатня геометрична округлість надувної конструкції, що викликає формування нечіткої фокальної плями та неповну концентрацію сонячного світла.
Наявність зовнішнього шару прозорої полімерної плівки викликає повторне віддзеркалення сонячного світла, що приводить до втрати енергії.
В основу корисної моделі поставлено задачу - усунення вказаних недоліків і досягнення нового технічного результату, зокрема підвищення геометричної точності поверхні (сферичності) рефлектора, якості і точності фокусування його віддзеркалювальної поверхні при підвищенні ефективності використання падаючого випромінювання, легкість конструкції, можливість виготовлення рефлектора великого діаметра.
Поставлена задача вирішується тим, що плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування, що містить корпус рефлектора, покритого металізованою полімерною плівкою, згідно з корисною моделлю, металізована полімерна плівка прикріплена до корпусу кільцем, яке натягає плівку завдяки гвинтам і утворює герметичну камеру, в яку врізані штуцери із клапанами і манометрами, через які відкачується (або додається) повітря, де утворюється розрідження (вакуум), ступінь якого контролюється і надає металізованій плівці сферичну вгнуту поверхню з певним фокусом концентрації променів.
Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною бо поверхні та двохосьовою системою відслідковування (див. фіг. 1, фіг. 2.) містить металізовану полімерну плівку 1, яка покриває корпус рефлектора 2 і кріпиться кільцем 11, яке натягає плівку завдяки гвинтам 10. В корпус рефлектора 2 врізаний штуцер 3 з ніпельним клапаном та манометром 4, через який відкачується повітря з корпусу рефлектора 2.
При відкачуванні повітря з корпуса рефлектора 2, утворюється вакуум, ступінь якого контролюється манометром 4, і металізована плівка 1 під дією розрідження приймає сферичну вгнуту форму з певним фокусом концентрації променів.
При необхідності зміни кривизни поверхні рефлектора в корпус рефлектора врізаний інший штуцер з манометром і краном 9, завдяки якому можна міняти тиск - тобто міняти фокусну відстань концентрації променів.
Для стабілізації геометричної форми рефлектора, корпус рефлектора 2 має силовий сталевий каркас 5, який підтримує днище корпусу і кріпить рефлектор до поворотної платформи 12.
Поворотні платформи 12 і 13 знаходяться на осях, які обертаються у підшипниках 6. Осі з платформами обертають мотори-редуктори 7, 16, які управляються комутаторами 8, 15 їі складають двохосьову систему відслідковування світила.
Вся конструкція плівкового сферичного вакуумного рефлектора великого діаметра із змінною кривизною поверхні монтується на каркасній сталевій опорі 14, яка забезпечує стійкість. Завдяки невеликій вазі сферичного рефлектора порівняно із скляними, його можливо виготовити великим діаметром до 100 метрів. Він може бути застосований як в геліостанціях, так ів оптичних телескопах.
Завдяки великому діаметру рефлектор може збирати значні потужності сонячної енергії і забезпечувати енергією невеликі населені пункти. При використанні рефлектора як нагрівального приладу можливе отримання потужності в літній час в середніх широтах до 1 кВт/м 2 тобто 7850 кВт з одного дзеркала діаметром 100 м. Такий рефлектор може працювати з акумулятором тепла, парогенератором та електричним генератором в складі електричної геліостанції
При використанні плівкового сферичного вакуумного рефлектора великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування у оптичній астрономії є реальна можливість створювати телескопи з легким мобільним головним дзеркалом
Зо (рефлектором) до 100 метрів на відміну від існуючих сьогодні діаметром до 10 метрів, що приведе до прориву у оптичній астрономії.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування, що містить корпус рефлектора, покритого металізованою полімерною плівкою, який відрізняється тим, що металізована полімерна плівка прикріплена до корпусу кільцем, яке натягає плівку завдяки гвинтам і утворює герметичну камеру, в яку врізані штуцери із клапанами і манометрами, через які відкачується (або додається) повітря, де утворюється розрідження (вакуум), ступінь якого контролюється і надає металізованій плівці сферичну вгнуту поверхню з певним фокусом концентрації променів.
    я Кі МАУ полова ДОЗ) пионовое
    Фіг. 1 п і:
    Фіг. 2
UAU202104410U 2021-07-29 2021-07-29 Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування UA150733U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202104410U UA150733U (uk) 2021-07-29 2021-07-29 Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202104410U UA150733U (uk) 2021-07-29 2021-07-29 Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA150733U true UA150733U (uk) 2022-04-06

Family

ID=89902316

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202104410U UA150733U (uk) 2021-07-29 2021-07-29 Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA150733U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10345008B2 (en) Solar thermal concentrator apparatus, system, and method
AU2016201948B2 (en) Solar concentrator, and heat collection apparatus and solar thermal power generation apparatus including same
US4088116A (en) Radiant energy collector
US7946286B2 (en) Tracking fiber optic wafer concentrator
GB1598335A (en) Fresnel lens for use in a solar concentrator and energy collection system
Mohamed et al. Design and study of portable solar dish concentrator
US4553531A (en) Solar radiation collector
Shanks et al. High-concentration optics for photovoltaic applications
Dang Concentrators: a review
CN105485936B (zh) 二维跟踪太阳能聚光装置
CN107228492B (zh) 一种菲涅尔太阳能聚光集热器及cpc的制造方法
NL7807477A (nl) Stelsel voor het omzetten van zonne-energie.
US8800549B2 (en) Solar energy collecting assembly
UA150733U (uk) Плівковий сферичний вакуумний рефлектор великого діаметра із змінною кривизною поверхні та двохосьовою системою відслідковування
WO2012107605A1 (es) Elemento, y panel de captación y concentración de la radiación solar directa
AU2015101876A4 (en) Solar concentrator comprising flat mirrors oriented north-south and a cylindrical-parabolic secondary mirror having a central absorber
RU2172903C1 (ru) Солнечный модуль с концентратом
CN207455925U (zh) 一种菲涅尔太阳能聚光集热器
KR20120123944A (ko) 다목적 태양광 집광장치
Los Santos-García et al. Construction and testing of lightweight and low-cost pneumatically inflated solar concentrators
WO2017206140A1 (zh) 跟日太阳能系统
Georgiou Computer simulations to calculate energy flux and image size on a receiver for different reflector geometries using caustics
Wheelwright Freeform solar concentrating optics
Babalola Design and construction of parabolic solar heater using polymer matrix composite
VIJ MATHEMATICAL MODELLING AND DESIGNING OF MULTI-AXIS SUNTRACKING MECHANISM