UA150323U - Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора - Google Patents

Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора Download PDF

Info

Publication number
UA150323U
UA150323U UAU202101983U UAU202101983U UA150323U UA 150323 U UA150323 U UA 150323U UA U202101983 U UAU202101983 U UA U202101983U UA U202101983 U UAU202101983 U UA U202101983U UA 150323 U UA150323 U UA 150323U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
gas
calculation
diffuser
centrifugal compressor
compressor
Prior art date
Application number
UAU202101983U
Other languages
English (en)
Inventor
Сергій Сергійович Рижков
Бен Ненгджун
Ян Сяолін
Андрій Миколайович Топалов
Олександр Сергійович Герасін
Original Assignee
Міжнародна Академія Морських Наук, Технологій Та Інновацій
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Міжнародна Академія Морських Наук, Технологій Та Інновацій filed Critical Міжнародна Академія Морських Наук, Технологій Та Інновацій
Priority to UAU202101983U priority Critical patent/UA150323U/uk
Publication of UA150323U publication Critical patent/UA150323U/uk

Links

Landscapes

  • Control Of Positive-Displacement Air Blowers (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Abstract

У способі термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора на основі початкових даних, до яких належать масова М (кг/с) подача ступеня, вхідний Р1 (МПа) і вихідний Р2 (МПа) тиск, початкова температура газу Т (К), показник адіабати k, універсальна газова стала R (Дж/кг/К) і густина газу К (кг/м3), виконують розрахунок геометричних параметрів послідовно встановленого по ходу потоку робочого колеса і дифузора, які забезпечені відповідно диском і перегородкою, що розділяють проточні частини колеса і дифузора на дві частини. Також аналітично визначають набір термогазодинамічних параметрів (густина і температура) потоку газу в робочому колесі і дифузорі. Термогазодинамічний розрахунок відцентрового компресора виконують для одного ступеня відцентрового компресора, який є ідентичним іншим ступеням. Коефіцієнт підвищення тиску одного ступеня відцентрового компресора лежить в межах від 1,4 до 2,2. Значну увагу приділяють аналітичному визначенню характерних точок циклу роботи компресора в кожному з його ступенів з відповідним визначенням значень тиску, температури, густини маси і об'єму робочого газу. Термогазодинамічний розрахунок виконують для режиму роботи у дозвуковому діапазоні швидкостей газу з детальним розрахунком геометричних параметрів прохідних площин для проходження газу вхідного і вихідного каналів лопаток робочого колеса та лопаткового дифузора.

Description

Корисна модель належить до галузі компресорного будівництва, зокрема до конструкції робочих коліс та дифузорів, і може бути використана при виготовленні ступенів віддентрових компресорів газотурбінних двигунів різних транспортних засобів і в газотурбінних енергетичних установках.
Відомо про способи термогазодинамічного розрахунку віддентрового компресора, в яких етапи розрахунку декомпозуються на елементарні процеси в основних елементах відцентрового компресора: робочому колесі відцентрового компресора та безлопатковому/лопатковому дифузорі. Для проведення термогазодинамічного розрахунку проводиться послідовний розрахунок основних параметрів робочого процесу відцентрового компресора від елемента до елемента з урахуванням виконання основних законів збереження газової динаміки і термодинаміки (рівняння нерозривності і енергії). До прикладу можна віднести спосіб розрахунку ступеня відцентрового компресора (Черкасский В.М. Насосьї, вентиляторь, компрессорьі. - М.: Знергоатомиздат 1984. - С. 321-326, рис. 11.2, рис. 11.3), згідно з яким представлений розрахунок одного ступеня відцентрового компресора, в якому кількість ступенів визначається повним підвищенням тиску, заданим для компресора, і тиском, що створюється окремими ступенями, сам розрахунок виконується поетапно для визначення геометричних і термодинамічних параметрів робочого колеса, безлопаткового дифузора та лопаткового дифузора відцентрового компресора з заданим постійним ізоентропійним коефіцієнтом корисної дії, причому геометрична подібність здійснюється шляхом витримування безрозмірних величин в строго заданому діапазоні.
Такий спосіб має наступні недоліки: - низька інформативність, що обумовлена визначенням лише геометричних та термодинамічних параметрів робочого колеса і дифузора відцентрового компресора без наявних формулювань для визначення густини газу в проточній частині ступеня відцентрового компресора; - неможливість оцінити ступінь досконалості окремих елементів ступеня, що призводить до неточності у визначенні параметрів потоку газу всередині ступеня відцентрового компресора; - обмеженість у врахуванні термогазодинамічних параметрів всіх ступенів відцентрового компресора, що обумовлюється не врахуванням визначення характерних точок циклу роботи
Зо компресора з відповідними показниками температури, густини, маси і об'єму газу.
Найбільш близьким аналогом корисної моделі є спосіб термогазодинамічного розрахунку віддентрового компресора (Паладій О.В., Фосс С.Л. Термогазодинамічний розрахунок відцентрових компресорів. - Казань, 1984. - С. 45-82, рис. 7.1, рис. 8.1). Згідно з даним способом розглядається розрахунок проточної частини відцентрового компресора з робочими колесами закритого типу, що мають радіальні лопаткові дифузори або дифузори, які містять радіальну і діагональну складові, при цьому розрахунок проводиться по середній лінії каналів, а реальність газу враховується коефіцієнтом стиснення, який, також як і показник ізоентропа, приймається осредненим для одного ступеня або секції, причому політропний коефіцієнт корисної дії задається для ступеня або секції в цілому на основі експериментальних даних, запозичених з літератури.
Такий спосіб має наступні недоліки: - складність розрахунку, оскільки даний спосіб грунтується на положеннях струменевої теорії і умовах подібності при широкому використанні експериментальних даних по термодинаміці і аеродинаміці елементів ступенів відцентрового компресора; - параметрична обмеженість геометричних параметрів, що пов'язано з відсутністю розрахунку розмірів прохідних площин лопаток дифузора і робочого колеса ступеня відцентрового компресора; - низька універсальність способу розрахунку, що обумовлено однаковими швидкостями при вході в компресор і на виході з компресора, при цьому швидкість газу вибирається в межах 20...40 м/с; - відсутність загального термогазодинамічного розрахунку віддентрового компресора з врахуванням всіх ступенів, що обумовлено не врахуванням визначення характерних точок циклу роботи компресора.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалити спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора шляхом збільшення параметричної інформативності термогазодинамічних параметрів в характерних точках циклу роботи компресора в кожному з його ступенів з відповідним визначенням тиску, температури, густини, маси і об'єму робочого газу і геометричних параметрів прохідних площин вхідного і вихідного каналів лопаток робочого колеса та лопаткового дифузора для режиму роботи компресора у дозвуковому діапазоні бо швидкостей газу з коефіцієнтом підвищення тиску одного ступеня від 1,4 до 2,2, що в цілому дозволить конструювати високоефективні відцентрові компресори різного призначення з детальним урахуванням термогазодинамічних параметрів.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора, згідно з яким на основі початкових даних, до яких належать масова
М (кг/с) подача ступеня, вхідний Р. (МПа) і вихідний Р» (МПа) тиск, початкова температура газу
Т (К), показник адіабати К, універсальна газова стала А (Дж/кг-К) і густина газу р (кг/м3), виконують розрахунок геометричних параметрів послідовно встановленого по ходу потоку робочого колеса і дифузора, які забезпечені відповідно диском і перегородкою, що розділяють проточні частини колеса і дифузора на дві частини, а також аналітично визначають набір термогазодинамічних параметрів (густина і температура) потоку газу в робочому колесі і дифузорі, згідно з корисною моделлю, термогазодинамічний розрахунок відцентрового компресора виконують для одного ступеня відцентрового компресора, який є ідентичним іншим ступеням, а коефіцієнт підвищення тиску одного ступеня відцентрового компресора лежить в межах від 1,4 до 2,2, при цьому значну увагу приділяють аналітичному визначенню характерних точок циклу роботи компресора в кожному з його ступенів з відповідним визначенням значень тиску, температури, густини маси і об'єму робочого газу, причому термогазодинамічний розрахунок виконують для режиму роботи у дозвуковому діапазоні швидкостей газу з детальним розрахунком геометричних параметрів прохідних площин для проходження газу вхідного і вихідного каналів лопаток робочого колеса та лопаткового дифузора.
Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора дозволяє розрахувати термогазодинамічні параметри як одного ступеня відцентрового компресора, так і інших однакових ступенів для режиму роботи компресора у дозвуковому діапазоні швидкостей газу з коефіцієнтом підвищення тиску однієї ступені від 1,4 до 2,2, при цьому суттєво розширюється діапазон розрахованих термогазодинамічних параметрів характерних точок циклу роботи компресора в кожному з його ступенів, а також розширюється набір геометричних параметрів прохідних каналів робочого колеса і лопаткового дифузора компресора, що надає широкі можливості для конструювання високоефективних ступенів відцентрових компресорів.
Корисна модель пояснюється графічними зображеннями, де на Фіг. 1 представлено схему багатоступінчатого відцентрового компресора (в розрізі вигляд збоку); на Фіг. 2 - вузол І на Фіг.
Зо 1. Фіг. 1 відображає схему багатоступінчатого компресора з характерними точками циклу, а Фіг. 2 відображає основні складові елементи ступеня. На фіг. 1 прийнято наступні позначення: А, В,
С, р, Е, Е - характерні точки циклу роботи компресора, серед яких А і В належать до першого ступеня, Си і О - до другого ступеня, Е і Е - для і-го ступеня. На Фіг. 2 прийнято наступні позначення: 1 - робоче колесо; 2 - дифузор; З - корпус.
Суть корисної моделі полягає в наступному.
Серед початкових даних задаються: масова М (кг/с) подача ступеня, вхідний Р: (МПа) і вихідний Р» (МПа) тиск ступеня (для багатоступінчатого компресора - вхідний рі (МПа) і вихідний ро (МПа) тиск), початкова температура газу Т (К), показник адіабати К, універсальна газова стала В (Дж/кг.К) і густина газу р (кг/м3), колова швидкість 0О2-190 м/с, число обертів вала компресора п-3000 об/хв.
Спочатку визначається число однотипних ступенів віддентрового компресора за формулою:
Ще 7- А
Іп(сх) де є - коефіцієнт тиску у віддентровому компресорі, який розраховується як є-рі/ро, Ф-0,95 - коефіцієнт, що враховує втрати тиску внаслідок витоків та внутрішнього тертя, б - ступінь збільшення тиску в одному ступені від 1,4 до 2,2.
Визначена кількість ступенів робочого колеса округляється до цілого числа. Значення С перераховується з урахуванням цілого значення ступенів робочого колеса: 1 що
Ф .
Далі здійснюється перехід до визначення геометричних параметрів робочого колеса 1 на
Фіг. 2. Зовнішній діаметр робочого колеса О2 визначається за формулою: р. - 60, 2 пп.
Співвідношення вхідного та вихідного діаметрів вибирається приблизно 0,5. Можливі відхилення від 0,48 до 0,60, приймається 01/02-0,5-0,6.
Для визначення площі перерізу вхідного та вихідного каналів лопаток робочого колеса спочатку визначається крок ілі за внутрішнім діаметром: їш 5 НЗ-- д
Згідно з товщиною лопатки 5-0,01 м, знаходиться довжина вхідного перерізу прохідної площини: й - Їді -6 й
При цьому Брі пов'язаний з 01 наступним чином: Б1/01-0,05-0,1. Приймаючи рі-0,06.0ч, визначається прохідна площа вхідного каналу КЕ: по внутрішньому діаметру:
І-І.
Аналогічно для зовнішнього діаметра: пор, 257 р-в-в ро; Їа» - ,
Оскільки Б2/01-0,01-0,02, обчислюється р2-0,012-02. Отже:
Ег-4і2р».
Далі визначаються компоненти швидкостей обертання робочого колеса та теплові показники газу.
Спочатку знаходяться параметри на вході в крильчатку. Визначається колова швидкість О:: 00 -ПО:п/60.
Швидкість повітря на вході в крильчатку знаходиться за наступним рівнянням: (в)
Іо М-БЖ-ЖЖВЗВ-ТШНЩШО- дк
Беручи кути для відносних швидкостей рі-25"7 і р»а-61"7 (зазвичай рі-20-407, ра-60-657), знаходиться абсолютна швидкість Ст:
Сі -/ю2 02 291, со5рі
Проекція С: на ) отримується з рівняння:
Стіц-Сісо5(902-рД1).
Параметри на виході з робочого колеса визначаються шляхом проведення наступних розрахунків: ие. ба яв Се - Фа нив дю Шосо5В» С») - С 902
Іо 2-02 220202 В2 гу - Сг СОБІ -В») де Сі і С» - абсолютні швидкості в робочому колесі; Ог та 0; - колові швидкості на виході та вході робочого колеса; Сг і Сти - проекції абсолютних швидкостей на колові швидкості.
Зо Термодинамічний та газодинамічний розрахунок лопаткового дифузора 2 на Фіг. 2. Полягає, перш за все, у визначенні основних розмірів дифузора:
Оз-1,102, Ю4-(1,3-1,55)0», де О» - зовнішній діаметр робочого колеса.
Для визначення параметрів тиску та температури в дифузорі потрібні деякі параметри повітря. Густина повітря визначається за формулою: рі
Рі вт
АТ, де Я - індивідуальна газова постійна сухого повітря.
Тиск на виході з першого ступеня ро та на виході з робочого колеса рі знаходиться за наступними залежностями: п р 1 2 до п-ї
РА - 1 ер, - рірі ВІ - Рі Ік---- (с: -65 (05, - С) 2СОтТ
Рг з й з де Ср - теплоємність повітря (Ср-1001), п - політропний показник стиснення (п--1,38).
Температура повітря на виході з робочого колеса Т|, та на виході з лопаткового дифузора То розраховується на основі формул: п-ї п-ї п п т-т во т» - т, ве рі Рі
Відповідно густина повітря рі між робочим колесом і дифузором знаходиться за наступною формулою:
Рі
Рі 5
АТ,
Для визначення прохідних площин вхідного та вихідного каналів лопаткового дифузора кроки розміщення лопаток по внутрішньому і зовнішньому діаметру знаходяться відповідно: й ПОЗ й по, вББ -А----- А тВВ --- л 43 74 а 7 де 4-22 - кількість лопаток дифузора (зазвичай 20-28).
Використовуючи отримані значення, визначаються довжини:
Із-їаз-б, Ід-їад-О, де 5 - товщина лопатки, яка дорівнює 0,01 м (для прийнятого 21).
При цьому П:-П2 пов'язаний з р» наступним чином: п1-П2-(1-1,2)р2. Приймаючи п1-Пп2-1,10, визначаються прохідні площі вхідного і вихідного каналів лопаткового дифузора:
Ез-ІзНі, Еа-ІаН».
Далі розраховуються термогазодинамічні параметри (тиск, температура, густина маса і об'єм) характерних точок циклу компресора А, В, С, 0, Е, Е на Фіг 1. Відповідно приймається, що точки А, С, Е вказують на індекс вхідних параметрів ступеня відцентрового компресора, а точки
В, 0, Е - на індекс вихідних параметрів.
Для визначення робочих тисків Р на вході і виході з кожного ступеня компресора складаються співвідношення тисків МУ. При цьому тиски окремих ступенів для компресора позначаються як Рі, Р» ... Рі, де як тиск Рі приймається вхідний тиск першого ступеня, а тиск Ро являє собою тиск на виході з першого ступеня і є тиском на вході в другий ступінь, наступні тиски визначаються аналогічно.
Ро - В - М
Р, Рі ; де і - індекс порядкового номеру ступеня.
Отже, для знаходження тисків застосовуються наступні формули:
Р2-МУ.Рі, РІ-МУ. Ріг
Для розрахунку температури на вході і виході з кожного з ступенів компресора застосовуються наступні формули: п-ї п-ї
Р» | п Р | п
То - 3 -- т-ті---
Р, Р
Зо У випадку використання проміжних охолоджувачів температури деяких ступенів можуть відповідати початковій температурі.
Густина газу в кожному ступені компресора розраховується з врахуванням тиску і температури наступним чином:
Р. Р» В
Рі ти Ра тт рі вт вт. 7 вт, вт
Для знаходження об'єму газу в кожному ступені відцентрового компресора і, спершу визначається маса газу за наступною наведеною залежністю:
О.р.б60 т. У Р: бО п з де п - число обертів вала компресора, С - об'ємна продуктивність по всмоктуванню газу, р - густина газу (повітря).
Відповідно отримуються наступні об'єми: т.А.-т. т.А.-т. т.А-т
М--- 24- м 58--2 М-----
Р, Р» Р,
Позитивний ефект проявляється у тому, що порівняно з найближчим аналогом, даний спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора забезпечує розширення діапазону вимірювання параметрів за рахунок визначення термогазодинамічних параметрів характерних точок циклу роботи компресора в кожному його ступені, а також збільшення набору геометричних параметрів прохідних каналів робочого колеса і лопаткового дифузора, що розширює області застосування способу для конструювання високоефективних віддентрових компресорів, а також забезпечує додатковими даними для керування вихідною подачею або тиском багатоступінчатого відцентрового компресора.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора, згідно з яким на основі початкових даних, до яких належать масова М (кг/с) подача ступеня, вхідний Р: (МПа) і вихідний Р» (МПа) тиск, початкова температура газу Т (К), показник адіабати К, універсальна газова стала А (Дж/кг.К) і густина газу р (кг/м3), виконують розрахунок геометричних параметрів послідовно встановленого по ходу потоку робочого колеса і дифузора, які забезпечені відповідно диском і перегородкою, що розділяють проточні частини колеса і дифузора на дві частини, а також аналітично визначають набір термогазодинамічних параметрів (густина і температура) потоку газу в робочому колесі і дифузорі, який відрізняється тим, що термогазодинамічний розрахунок віддентрового компресора виконують для одного ступеня відцентрового компресора, який є ідентичним іншим ступеням, а коефіцієнт підвищення тиску одного ступеня віддентрового компресора лежить в межах від 1,4 до 2,2, при цьому значну увагу приділяють аналітичному визначенню характерних точок циклу роботи компресора в кожному з його ступенів з відповідним визначенням значень тиску, температури, густини маси і об'єму робочого газу, причому термогазодинамічний розрахунок виконують для режиму роботи у дозвуковому діапазоні швидкостей газу з детальним розрахунком геометричних параметрів прохідних площин для проходження газу вхідного і вихідного каналів лопаток робочого колеса та лопаткового дифузора. що В З рел о ваз Дух 0 МСС а а ши і шк ! Я її З ше й ї я ве ни ек п ША Я ИН я Ж А в, и А: Ше (Ж ше Й Б БЕ еВ зе Ом З а А Мая в К т що ї п | х Ше ї а а ме НН М і Мч вай я З В не ща о» ие онке ї Як Я ші гас оо Й нич ї ск ї Я с ев й м АН ИЙ ок дарств А кю ке. йон / р поч КО "Е її ий ши Ша я х КОЖ еВ В АН ГБО АВ рон Шо А паші ! неї У, » ен у Я не ШЕ ово і шк ТЯ и ши ши ше ше / й ку її. ші я. вх як Ж ден пек жо - ко ; ії ; Енн ше ї и І ; ві Ї й хх кю ни : ї яз Кн ї ії
    Фіг.
UAU202101983U 2021-04-15 2021-04-15 Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора UA150323U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101983U UA150323U (uk) 2021-04-15 2021-04-15 Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101983U UA150323U (uk) 2021-04-15 2021-04-15 Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA150323U true UA150323U (uk) 2022-02-02

Family

ID=89903450

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101983U UA150323U (uk) 2021-04-15 2021-04-15 Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA150323U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6431896B2 (ja) 副流を有するターボ圧縮機のアンチサージ制御のための方法及びシステム
AU2009338633B2 (en) Improvements in multi-stage centrifugal compressors
EP3318742B1 (en) Intercooled cooling air heat exchanger arrangement
CN114444331B (zh) 一种多级轴流压气机的级特性匹配方法
US20210115943A1 (en) Centrifugal compressor
JP5104624B2 (ja) 多段遠心圧縮機
Chu et al. A model for parameter estimation of multistage centrifugal compressor and compressor performance analysis using genetic algorithm
UA150323U (uk) Спосіб термогазодинамічного розрахунку відцентрового компресора
JP3557389B2 (ja) 多段遠心圧縮機
Xu et al. The development of high performance centrifugal compressor using CFD and other considerations
Marefat et al. Adapted design of process multi-stage centrifugal compressor and comparison with available data
JP2003083281A (ja) 多段遠心圧縮機の改造方法
Yagi et al. Effects of return channel with splitter vanes on performance of multistage centrifugal compressor
RU2305789C2 (ru) Газотурбинная установка
Pankov et al. Numerical and experimental investigations bypass-flow fans for an advanced civil aircraft engine
Sheets Nondimensional compressor performance for a range of Mach numbers and molecular weights
Eftari et al. Performance prediction modeling of axial-flow compressor by flow equations
Tanaka et al. Development of Wedge Type Impellers for Low Specific Speed Centrifugal Compressors
Mobarak et al. Quasi Three-Dimensional Design for a Novel Turbo-Vapor Compressor and the Last Stage of a Low-Pressure Steam Turbine
Mizuki et al. Design and prototyping of micro centrifugal compressor for ultra micro gas turbine
Urcia et al. Economizer Location Optimization for a Centrifugal Compressor With Refrigerant as Working Fluid
RU2294462C1 (ru) Устройство для формирования площади проходного сечения межлопаточного канала радиального диффузора центробежного компрессора
Thandar et al. Design of 5 kW Radial Type Centrifugal Blower (Casing)
Rahtore et al. Parametric study on impeller exit blade width variation on centrifugal compressor performance
CN108595776B (zh) 预旋进气下离心叶轮与扩压器匹配计算方法