UA147909U - Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду - Google Patents

Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду Download PDF

Info

Publication number
UA147909U
UA147909U UAU202101138U UAU202101138U UA147909U UA 147909 U UA147909 U UA 147909U UA U202101138 U UAU202101138 U UA U202101138U UA U202101138 U UAU202101138 U UA U202101138U UA 147909 U UA147909 U UA 147909U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
under conditions
photoperiod
rats
conditions
experimental
Prior art date
Application number
UAU202101138U
Other languages
English (en)
Inventor
Роман Євгенович Булик
Мар'яна Іванівна Кривчанська
Владислав Романович Йосипенко
Євгенія Григорівна Махрова
Original Assignee
Буковинський Державний Медичний Університет Моз України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Буковинський Державний Медичний Університет Моз України filed Critical Буковинський Державний Медичний Університет Моз України
Priority to UAU202101138U priority Critical patent/UA147909U/uk
Publication of UA147909U publication Critical patent/UA147909U/uk

Links

Landscapes

  • Saccharide Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду шляхом щоденного протягом 7 діб введення лікарського препарату в умовах стандартного світлового режиму. Внутрішньоочеревинно вводять пропранолол у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді о 19.00 год. в умовах різної тривалості фотоперіоду, а саме додатково до стандартного світлового режиму - за умов постійного освітлення та постійної темряви.

Description

Корисна модель належить до галузі медицини, а саме до патологічної фізіології, і може бути використана для експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду з використанням В-адреноблокатора пропранололу, може бути впроваджена при виконанні експериментальних науково-дослідних та дисертаційних робіт.
На сьогодні відомо, що циркадіанні ритми є закономірністю всесвіту, вони різноманітні і охоплюють всі рівні організації життя - від молекулярного до популяційного. Усі ритми підпорядковуються головному пейсмейкеру, розташованому в супрахіазматичних ядрах гіпоталамуса. Важливою ланкою регуляції циркадіанних ритмів є шишкоподібна залоза (В.П.
Пішак, Р.Є. Булик., 2006). Наявність у ній а- та В-адренорецепторів доведена численними експериментальними та клінічними дослідженнями (И.В. Давьідова., 2009). Зважаючи на велику кількість цих рецепторів у внутрішніх органах людини виправданим є широке використання у терапевтичній практиці ВД-адреноблокаторів (И.А. Латфуллин, Г.П. Ишмурзин, Р.Ф. Гайфулина и др., 2010).
Шишкоподібна залоза виконує роль центрального біологічного годинника, а її гормон мелатонін відіграє важливу роль у регуляції гомеостазу організму та володіє унікальним впливом на організм людини і тварин. При вивченні дії на організм низки антигіпертензивних препаратів виявлено їхні часозалежні відмінності, тобто враховано хронофармакодинаміку та хронофармакокінетику цих лікарських засобів. Введення пропранололу в фармакологічних дозах може привести до розвитку циркадіанних порушень (М.І. Кривчанська, В.П. Пішак, Р.Є.
Булик, 2012).
Найближчим аналогом корисної моделі є спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів (Пат. 94445 Україна, МПК (2014.01) АбІВ 10/00. Спосіб дослідження хроноритмів іонорегулювальної функції нирок на тлі блокади монооксиду нітрогену, Семененко С.Б., Булик Р.Є., Бурачик А.І., Хоменко В.Г., Семенко В.В.,
Семененко Н.Ю., Заявка Мо и201406431, заявл. 10.06.2014; опубл. 10.11.2014, Бюл. Мо 21), в якому щоденно вводять Мм/-25 нітро-Ї -аргініну ((-ММА) в дозі 20 мг/кг впродовж 7-ми діб в умовах стандартного світлового режиму.
Недоліком найближчого аналога-способу є те, що викликаються порушення тільки
Зо іонорегулювальної функції нирок у щурів за допомогою Мм/-25 нітро-Ї -аргініну; експериментальне порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів проводили тільки за стандартного режиму освітлення, що є малоефективним.
В основу корисної моделі поставлено задачу вдосконалити спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів шляхом щоденного внутрішньоочеревинного введення пропранололу у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді о 19.00 год. протягом 7 діб в умовах різної тривалості фотоперіоду: за стандартного світлового режиму, постійного освітлення та за умов постійної темряви.
Спільними ознаками корисної моделі та найближчого аналога є те, що щоденно впродовж 7 діб вводять лікарський препарат в умовах стандартного світлового режиму для експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів.
Відмінними ознаками корисної моделі від найближчого аналога є те, що внутрішньоочеревинно вводять пропранолол у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді о 19.00 год. в умовах різної тривалості фотоперіоду, а саме додатково за умов постійного освітлення та постійної темряви.
Відмінності корисної моделі від найближчого аналога представлені у наступній таблиці.
Таблиця
Відмінності корисної моделі та найближчого аналога за ознаками
Режим освітлення Стандартний й ще освітлення, постійна темрява . . . Порушення іонорегулювальної
Порушення циркадіанної Порушення іонорегулювальної й функцій нирок
Визначення термінів, які використовуються при описі корисної моделі: шишкоподібна залоза, нирки, хроноритми, ренальні функції, пропранолол.
Теоретичні передумови здійснення корисної моделі.
Циркадіанні ритми належать до вільнопротікаючих ендогенних ритмів, безпосередньо пов'язаних з циклічною зміною освітленості, тобто з обертанням Землі навколо своєї осі.
Встановлено наявність циркадіанних ритмів рухової активності, температури тіла і шкіри, частоти пульсу і дихання, кров'яного тиску, діурезу тощо. До добових коливань схильні вміст різних речовин у тканинах і органах тіла, у крові, сечі, поті, слині, інтенсивність обмінних процесів, енергетичне і пластичне забезпечення клітин, тканин і органів. Наприклад, нирки забезпечують сталість діурезу, регулюють іонну рівновагу, екскрецію низки субстратів із сечею, гломерулярну фільтрацію, секрецію, реабсорбцію тощо. Регуляторні системи, що функціонують у нирках, чітко синхронізовані з циркадіанними ритмами поведінкової активності, споживання їжі та рідини, фотоперіодом довкілля та ін. Загальновідомі добові коливання діурезу, виділення з сечею іонів натрію, калію, кальцію, креатиніну, сечовини тощо.
Пропранолол вибрано як найбільш вживаний неселективний В-адреноблокатор. Вперше р- адреноблокатори застосовувались як антиаритмічні засоби, а також для лікування стенокардії.
Дотепер вони є найбільш вживаними засобами при вторинній профілактиці після перенесеного гострого інфаркту міокарда, лікуванні серцевої недостатності й артеріальної гіпертензії.
Корисна модель здійснюється наступним чином.
Для експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій білим нелінійним статевозрілим щурам щоденно внутрішньоочеревинного вводять пропранолол у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді о 19.00 год. протягом 7 діб в умовах різної тривалості фотоперіоду: за стандартного світлового режиму, постійного освітлення та за умов постійної темряви.
Приклад практичного використання корисної моделі.
Для адаптації 36 білих нелінійних статевозрілих щурів-самців масою 150530 г впродовж 1 місяця утримували у віварії в умовах сталої температури, вологості повітря в окремих клітках з вільним доступом до води та їжі в умовах стандартного режиму освітлення (12 год. світла та 12 год. темряви).
Після завершення адаптації проводили експериментальне дослідження. Всі лабораторні тварини були розподілені на З групи. Першу групу складали тварини, які перебували 7 діб в
Зо умовах стандартного світлового режиму (12 год. світла та 12 год. темряви). Друга група тварин, за аналогічного період-часу, утримувалась в умовах світлової депривації (0 год. світла та 24 год. темряви), а тварини третьої групи - за умов світлової стимуляції (24 год. світла та 0 год. темряви). Всім тваринами щоденно о 19.00 год. внутрішньоочеревинно вводили пропранолол у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді. На 7-у добу тваринам проводили 5 95 водне навантаження підігрітою до кімнатної температури водогінною водою та досліджували параметри іонорегулювальної та кислоторегулювальної функцій нирок за умов форсованого діурезу.
Для оцінки хроноритмологічних функцій нирок забір сечі проводили через кожних 4 години - о 8.00, 12.00, 16.00, 20.00, 24.00, та о 04.00 год., дотримуючись положень "Європейської конвенції по захисту хребетних тварин, що використовуються в експериментальних та інших наукових цілях" (Страсбург, 1986).
Для вивчення іонорегулювальної функції нирок аналізували наступні показники: екскреція іонів натрію та їх концентрація в сечі та плазмі, абсолютна та відносна реабсорбція катіону, фільтраційний заряд та кліренс іонів натрію, величини дистального та проксимального транспорту вказаного катіону. Концентрацію іонів натрію в сечі та плазмі крові вивчали методом фотометрії полум'я на фотометрі "ФПЛ - 1" за Є.О. Стеновою.
Для дослідження кислотнорегулювальної функції нирок аналізували такі показники: екскреція іонів водню, екскреція кислот, що титруються, екскреція аміаку, амонійний коефіцієнт.
Статистичну обробку отриманих даних проводили на ПЕОМ "Репіїшт-533" за допомогою програм "Ехе/!-8", "Єгадгарйпісв" (США). Результати обробляли статистично за і-критерієм
Стьюдента та параметричними методами варіаційної статистики.
На відміну від відомого найближчого аналога, при якому вивчалися зміни порушень циркадіанної організації ренальних функцій за стандартного режиму освітлення, при користуванні запропонованим способом відмічено, що при уведенні пропранололу в умовах постійного освітлення реєстрували пригнічення діурезу та сповільнення швидкості ультрафільтрації, натрійурез і зниження проксимальної та дистальної реабсорбції катіону, зростання екскреції титрованих кислот. Отже, застосування пропранололу на тлі гіпофункції шишкоподібної залози призводить до суттєвих порушень у роботі нирок протягом доби, а зазначені зміни мають більш виражений характер, ніж при стандартному режимі освітлення.
Наші дослідження показали, що після дії пропранололу, при утриманні тварин за умов постійної темряви хроноритми досліджуваних ниркових функцій зазнають змін тільки частково.
Имовірно, посилений синтез ендогенного мелатоніну лежить в основі нормалізації основних ниркових параметрів. У фізіологічних умовах добові ритми функцій нирок характеризуються відносною стабільністю та узгодженістю процесів.
Технічний результат. Запропонований спосіб дозволяє ефективно проводити експериментальні порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів шляхом введення пропранололу за модифікації фотоперіоду.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду шляхом щоденного, протягом 7 діб, введення лікарського препарату в умовах стандартного світлового режиму, який відрізняється тим, що внутрішньоочеревинно вводять пропранолол у дозі 2,5 мг/кг маси тіла на дистильованій воді о
    19.00 год. в умовах різної тривалості фотоперіоду, а саме додатково до стандартного світлового режиму - за умов постійного освітлення та постійної темряви.
UAU202101138U 2021-03-09 2021-03-09 Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду UA147909U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101138U UA147909U (uk) 2021-03-09 2021-03-09 Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202101138U UA147909U (uk) 2021-03-09 2021-03-09 Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147909U true UA147909U (uk) 2021-06-16

Family

ID=76527857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202101138U UA147909U (uk) 2021-03-09 2021-03-09 Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147909U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WEINER et al. Respiratory dyskinesias: extrapyramidal dysfunction and dyspnea
Lemmer et al. Chronopharmacology and chronotherapeutics: definitions and concepts
Davis Contribution of skeletal muscle to nonshivering thermogenesis in the dog
UA147909U (uk) Спосіб експериментального порушення циркадіанної організації ренальних функцій у щурів в умовах різної тривалості фотоперіоду
Shinoda et al. Diurnal rhythms in Ca transfer into bone, Ca release from bone, and bone resorbing activity in serum of rats
Hayakawa et al. Trials of bright light exposure and melatonin administration in a patient with non‐24 hour sleep‐wake syndrome
RU2601894C1 (ru) Средство хронобиологической коррекции
Pålsson et al. Increased cortical nitric oxide release after phencyclidine administration
US5932541A (en) Method of adjusting the circadian rhythm of a mammal
Smith Lithium and motor activity of animals: effects and possible mechanism of action
Roberts A model of the vertebrate nervous system based largely on disinhibition: a key role of the GABA system
Stoynev et al. Suprachiasmatic nuclei lesions do not eliminate the circadian rhythms of electrolyte excretion in the rat
UA143586U (uk) Спосіб моделювання порушень іонорегулювальної функції нирок за умов гіпофункції шишкоподібної залози на фоні блокади синтезу монооксиду нітрогену з корекцією мелатоніном
RU2807236C1 (ru) Способ коррекции метаболического ацидоза в остром периоде ожоговой болезни
RU2344844C1 (ru) Способ регуляции артериального давления
RU2082398C1 (ru) Способ лечения острого периода ишемического инсульта
Gill et al. Diurnal changes in the level of lactic and pyruvic acids and glucose in the thoroughbred horses
Raloff Drug of darkness
Chumakov et al. Does the 48-hour biological rhythm exist?
UA133268U (uk) Спосіб корекції порушеного за умов алоксанового діабету метаболізму вуглеводів в м'язах у щурів
Asutkar et al. Applied aspects of Dincharya–The Daily Regimen as per Ayurveda, directing towards health maintenance and disease prevention in present era
SU1710058A1 (ru) Способ лечени псориаза
CN104622876B (zh) 熊肌肉注射复合麻醉剂及其制备方法
RU2157216C1 (ru) Комплекс неорганических биоактивных микроэлементов (биотик)
Mazya et al. The effect of aromatase inhibitors on food behavior in hamsters with experimental diet-induced metabolic syndrome