UA147614U - Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію - Google Patents

Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію Download PDF

Info

Publication number
UA147614U
UA147614U UAU202007762U UAU202007762U UA147614U UA 147614 U UA147614 U UA 147614U UA U202007762 U UAU202007762 U UA U202007762U UA U202007762 U UAU202007762 U UA U202007762U UA 147614 U UA147614 U UA 147614U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
solution
calcium
synthesis
orthophosphoric acid
solutions
Prior art date
Application number
UAU202007762U
Other languages
English (en)
Inventor
Катерина Вячеславівна Василенко
Микола Васильович Ніколенко
Вадим Леонідович Коваленко
Валерій Анатолійович Коток
Original Assignee
Державний Вищий Навчальний Заклад "Український Державний Хіміко-Технологічний Університет"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Державний Вищий Навчальний Заклад "Український Державний Хіміко-Технологічний Університет" filed Critical Державний Вищий Навчальний Заклад "Український Державний Хіміко-Технологічний Університет"
Priority to UAU202007762U priority Critical patent/UA147614U/uk
Publication of UA147614U publication Critical patent/UA147614U/uk

Links

Landscapes

  • Coloring Foods And Improving Nutritive Qualities (AREA)

Abstract

Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію включає змішування хімічно чистої ортофосфорної кислоти з кальційвмісним компонентом. Концентровані розчини ортофосфорної кислоти та хлориду кальцію попередньо очищують від домішок Pb, As та d-металів методом співосадження з колектором при заданих значеннях рН=(3,0-8,0), який синтезують шляхом додавання у розчин СаСl2 невеликої кількості розчину Н3РО4, а у розчин Н3РО4 невеликої кількості розчину СаСl2 та потім проводять синтез хімічно чистих ортофосфатів кальцію, використовуючи попередньо очищені розчини солей хлориду кальцію та ортофосфорної кислоти в заданому молярному співвідношенні Са/Р=(0,9-1,0) до моменту досягнення величини рН 7,5±0,1 за допомогою барботажної продувки аміачно-повітряною сумішшю.

Description

Корисна модель належить до одержання харчових ортофосфатів, а саме до способу синтезу хімічно чистих ортофосфатів кальцію з використанням барботажу аміачно-повітряної суміші через розчин реакційної суміші попередньо очищених прекурсорів синтезу хлориду кальцію та ортофосфорної кислоти - для нейтралізації надлишку кислоти.
Відомий спосіб одержання ортофосфатів кальцію включає змішування екстракційної фосфорної кислоти з кальційвмісним компонентом в присутності ретура та стадій гранулювання і сушіння продукту. Процес змішування ведуть в два етапи, на першому з яких подають екстракційну фосфорну кислоту концентрацією 62-65 95 Р»2О5. Процес ведуть при ретурності 1:10,39-0,5) до досягнення ступеня розкладання кальційвмісної сировини 89-92 Ор.
ІПат. Мо 2256607 РФ, МПК (2000.01) СО18 25/32. Способ получения монокальцийфосфата /Левин Б.В., Литусова Н.М., Родин В.И., Кержнер А.М., Баловень В.И., Михалева Т.К.,
Богданов Р.Ю., Бобрьішев Н.И. Открьїтое акционерное общество "Научно-исследовательский институт по удобрениям и инсектофунгицидам им. проф. Я.В. Самойлова" (ОДО "НИУЙИФ").
Мо заявки 2004110968/15, заявл. 13.04.04. Опубл. 20.07.05;
Однак за цим способом отримують кормовий фосфат кальцію, а до складу харчових фосфатів пред'являють підвищені вимоги по вмісту в них таких шкідливих для організму домішок, як арсену, свинцю та а-металів.
Найближчим аналогом до корисної моделі за технічною суттю та результатом, що досягається, є спосіб одержання харчових ортофосфатів кальцію з упареної хімічно чистої ортофосфорної кислоти з вмістом Рг2О5 65-67,5 95, який нейтралізують хімічно чистим карбонатом кальцію при вихідному молярному співвідношенні Саб/ РгОБ5-(0,95-1,0):1 з наступним подрібненням осаду до частинок розміром не більше 0,10 мм (Пат. Мо 2172717 РФ,
МПК СО18 25/32. Способ получения ортофосфата кальция однозамещенного / Кесоян Г.А.,
Ваграмян Т.А., Розанов И.Ю., Доброскокина Н.Д. Закрьтое акционерное общество Фирма "ХИМСТАР". Мо заявки 2001 103519/12, заявл. 08.02.01. Опубл. 27.08.0111.
До недоліків найближчого аналога належить його низька економічність, обумовлена тривалістю та енергоємністю процесу, а також використанням відносно дорогих хімічно чистих прекурсорів синтезу.
В основу корисної моделі поставлена задача удосконалення процесу синтезу харчових
Зо ортофосфатів кальцію з метою одержання їх крупнокристалічних осадів без токсичних домішок
РЬ, Ав та а-металів за рахунок барботажу аміачно-повітряної суміші через розчин, що одержали змішуванням попередньо очищених методом співосадження з колектором розчинів солей хлориду кальцію та ортофосфорної кислоти. Як колектор використовується свіжоосаджений гідрофосфат кальцію СанРОг2Нго.
Поставлена задача вирішується тим, що в відомому способі синтезу харчових ортофосфатів кальцію, який включає змішування хімічно чистої ортгофосфорної кислоти з кальційвмісним компонентом, відповідно до корисної моделі, концентровані розчини ортофосфорної кислоти та хлориду кальцію очищують від домішок РО, Аб5 та а-металів методом співосадження з колектором, який синтезують шляхом додавання у розчин Сасі» невеликої кількості розчину
НзРо»х, а у розчин НзРоОх - невеликої кількості розчину Сасі». Після барботажу через розчини аміачно-повітряної суміші до моменту досягнення оптимальних для співосадження токсичних домішок значень рН осади, що утворилися, відфільтровують під вакуумом. В одержаних розчинах перевіряють наявність домішок Рр, Ав та сй-металів при заданих значеннях рн-(3,0-8,0) методом інверсійної вольтамперометрії або атомно-абсорційної спектроскопії.
Якщо кількість домішок не зменшилась до рівня ГДК, то операцію співосадження з колектором повторюють. Далі проводять синтез хімічно чистих ортофосфатів кальцію, використовуючи розчин, що одержали змішуванням попередньо очищених розчинів солей хлориду кальцію та ортофосфорної кислоти в заданому молярному співвідношенні Са/Р-(0,9-1,0). Для зміни рН цих розчинів використовують барботажну продувку аміачно-повітряною сумішшю до моменту досягнення величини рН 7,5--0,1. Для синтезу безводного СаНРО» розчини прекурсорів синтезу після очистки нагрівають до температури 50-60 "С, а далі проводять осадження з продувкою аміачно-повітряною сумішшю. Одержані осади відфільтровують під вакуумом, промивають невеликими порціями дистильованої води і висушують при температурі 50-100 "С.
Приклади виконання запропонованої корисної моделі.
Приклад Мо 1.
Синтез хімічно чистого кристалогідрату СаНРО.2НгО починають з підготовки розчинів прекурсорів синтезу та їх очистки від токсичних домішок. Для очищення розчину хлориду кальцію від мікродомішок миш'яку, свинцю і За-металів до нього додають концентрований розчин хімічно чистої фосфорної кислоти із розрахунку не менше 15 г НзРоОх на 1 літр розчину бо хлориду кальцію і шляхом продувки аміачно-повітряною сумішшю при інтенсивному перемішуванні доводять рН розчину до 3,0240,1. Через 30 хвилин перемішування зупиняють і після відстоювання суспензії осад відокремлюють від розчину методом декантації та фільтрування. Отриманий розчин досліджують на вміст токсичних домішок, і якщо їх рівень перевищує значення ГДК, яке регламентується законодавством для харчових фосфатів, то операція співосадження проводиться повторно.
Для очищення розчину екстракційної фосфорної кислоти від токсичних мікродомішок спочатку додають концентрований розчин хімічно чистого хлориду кальцію з розрахунку не менше 4 г СасСі» на 1 літр кислоти і шляхом продувки аміачно-повітряною сумішшю при інтенсивному перемішуванні доводять рН розчину до 6,0ж40,1. Таким чином співосаджуються іони свинцю та Зза-металів, а фосфорна кислота нейтралізується до утворення амонійних солей.
Далі перемішування зупиняють і після осадження фосфату кальцію відокремлюють розчин від осаду методом декантації та фільтрування. Після цього операцію співосадження повторюють з метою видалення домішок АЗІЇ). До попередньо одержаного розчину гідрофосфату амонію додають розчин хімічно чистого хлориду кальцію з розрахунку не менше 13 г Сасі» на 1 літр амонійної солі і шляхом продувки аміачно-повітряною сумішшю при інтенсивному перемішуванні рН розчину доводять до 8,0:0,1.
Через 30 хвилин перемішування зупиняють і після відстоювання суспензії осад відокремлюють від розчину методом декантації та фільтрування. Одержаний розчин гідрофосфату амонію досліджують на вміст домішок токсичних металів і якщо їх рівень перевищує значення ГДК, які регламентується законодавством для харчових фосфатів, то операцію співосадження необхідно провести повторно. Очищені розчини хлориду кальцію і гідрофосфату амонію змішують у реакційному апараті у молярному співвідношенні
Са/Р-(0,9-1,0). Шляхом продувки розчину аміачно-повітряною сумішшю при інтенсивному перемішуванні доводять рН розчину до 7,5240,1. Далі перемішування зупиняють і після осадження гідрофосфату кальцію видаляють його з розчину методом декантації та фільтрування. Промивання осаду проводять на вакуумному фільтрі невеликими порціями холодної хімічно чистої води. Промивання проводять до відсутності в промивних водах хлорид- іонів, що визначається якісною реакцією з нітратом аргентуму. Потім осад висушують у вакуумній термошафі при температурі не вище 30 "С.
Зо Цільовий продукт: хімічно чистий кристалогідрат СанРОг2НО.
Приклад Мо 2.
Синтез хімічно чистого безводного СаНРО»х починають з підготовки розчинів прекурсорів синтезу та їх очистки від токсичних домішок. Очищення розчинів хлориду кальцію та екстракційної фосфорної кислоти способом співосадження з колектором описано в першому прикладі. При очищенні кислоти запропонованим способом співосадження з колектором вона нейтралізується з утворенням розчину хімічно чистого гідрофосфату амонію. Очищені розчини хлориду кальцію і гідрофосфату амонію нагрівають до температури 50-60 С і змішують у реакційному апараті у молярному співвідношенні Са/Р - (0,9-1,0). Шляхом продувки розчину аміачно-повітряною сумішшю при інтенсивному перемішуванні рН розчину доводять до 7,5--0,1.
Далі перемішування зупиняють і після осадження гідрофосфату кальцію видаляють його з розчину методом декантації та фільтрування. Промивання осаду проводять на вакуумному фільтрі невеликими порціями холодної хімічно чистої води. Промивання проводять до відсутності в промивних водах іонів хлору, що визначається якісною реакцією з нітратом аргентуму. Потім осад висушують у вакуумній термошафі при температурі не вище 100 "С.
Цільовий продукт: хімічно чистий безводний СаНРоО».
У порівнянні з прототипом наведений спосіб синтезу потребує меншої кількості стадій, реагентів та апаратурного оснащення.
Синтезовані таким способом хімічно чисті гідрофосфати кальцію СанРОг2НооО та СанРо»; можуть бути використані у харчовій промисловості як харчові добавки. Проміжні продукти, осади колекторів, що отримують при очищенні розчинів прекурсорів синтезу, можуть бути використані як кормові фосфати, якщо вміст домішок токсичних металів не буде перевищувати значення ГДК, які регламентуються законодавством для кормових фосфатів. Розчини, що отримують на стадіях декантації суспензій, фільтрування і промивки осадів, можуть бути використані для одержання солі хлориду амонію.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію, який включає змішування хімічно чистої ортофосфорної кислоти з кальційвмісним компонентом, який відрізняється тим, що бо концентровані розчини ортофосфорної кислоти та хлориду кальцію попередньо очищують від домішок РО, А5 та а-металів методом співосадження з колектором при заданих значеннях рн-(3,0-8,0), який синтезують шляхом додавання у розчин Сасі» невеликої кількості розчину НзРо»х, а у розчин НзРоОх невеликої кількості розчину Сасіг та потім проводять синтез хімічно чистих ортофосфатів кальцію, використовуючи попередньо очищені розчини солей хлориду кальцію та ортофосфорної кислоти в заданому молярному співвідношенні Са/Р-(0,9-1,0) до моменту досягнення величини рН 7,5-40,1 за допомогою барботажної продувки аміачно- повітряною сумішшю.
2. Спосіб синтезу безводного за п. 1, який відрізняється тим, що розчини прекурсорів синтезу нагрівають до температури 50-60"С, а далі проводять осадження з продувкою аміачно- повітряною сумішшю.
UAU202007762U 2020-12-07 2020-12-07 Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію UA147614U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007762U UA147614U (uk) 2020-12-07 2020-12-07 Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202007762U UA147614U (uk) 2020-12-07 2020-12-07 Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA147614U true UA147614U (uk) 2021-05-26

Family

ID=76135271

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202007762U UA147614U (uk) 2020-12-07 2020-12-07 Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA147614U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Ye et al. Recovering phosphorus as struvite from the digested swine wastewater with bittern as a magnesium source
Xyla et al. The precipitation of calcium carbonate in aqueous solutions
Li et al. MAP precipitation from landfill leachate and seawater bittern waste
US4639359A (en) Process of removing cationic impurities from wet process phosphoric acid
CN114906829B (zh) 一种采用农业级湿法磷酸制备电池级磷酸铁的方法
CA1099486A (en) Stabilized red phosphorus
US3141732A (en) Process for preparing metal ammonium phosphates
CN113526480A (zh) 钛白粉副产物制备磷酸亚铁的方法
US3650686A (en) Process for recovery of phosphorous values from dilute plant effluents
CN115321736A (zh) 一种草甘膦生产废水的处理方法及含磷废弃物的高值回用
UA147614U (uk) Спосіб синтезу харчових ортофосфатів кальцію
DE2831672A1 (de) Verfahren zur herstellung von kaliummagnesiumphosphat
US3708275A (en) Manufacture of alkali metal phosphates
CA1045339A (en) Process and apparatus for purifying wet-processed phosphoric acid
EP4056542A1 (en) Odda process for the production of nitrogen-based fertilizers with reduced sand formation
CN1789117A (zh) 盐酸法生产磷酸二氢钾联产石膏的方法
US4462972A (en) Method for producing fertilizer-grade phosphoric acid
US3554728A (en) Process for making non-hygroscopic ammonium phosphate
RU2094367C1 (ru) Способ получения цинкнитратфосфатного концентрата
US3544298A (en) Low magnesium ammonium polyphosphate solutions
US3056650A (en) Preparation of fluorine compounds
US3201193A (en) Precipitation of soluble p2o5 values from nh4f solutions
CN115340076B (zh) 一种磷酸钇的制备方法
Kitikova et al. Effect of phase transformations during synthesis on the chemical composition and structure of calcium-deficient hydroxyapatite
WO2012007123A1 (de) Verfahren zur herstellung von lithiumdihydrogenphosphat