UA146472U - Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів - Google Patents

Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів Download PDF

Info

Publication number
UA146472U
UA146472U UAU202005565U UAU202005565U UA146472U UA 146472 U UA146472 U UA 146472U UA U202005565 U UAU202005565 U UA U202005565U UA U202005565 U UAU202005565 U UA U202005565U UA 146472 U UA146472 U UA 146472U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
oil
soil
contaminated
sorbent
bioremediation
Prior art date
Application number
UAU202005565U
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Ірина Юріївна Аблєєва
Ирина Юрьевна Аблеева
Леонід Дмитрович Пляцук
Леонид Дмитриевич Пляцук
Ірина Олексіівна Бережна
Ирина Алексеевна Бережная
Сабіна Маратівна Габбасова
Сабина Маратовна Габбасова
Original Assignee
Сумський Державний Університет
Сумский Государственный Университет
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Сумський Державний Університет, Сумский Государственный Университет filed Critical Сумський Державний Університет
Priority to UAU202005565U priority Critical patent/UA146472U/uk
Publication of UA146472U publication Critical patent/UA146472U/uk

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Abstract

Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об'єктів включає обробку нафтозабруднених ґрунтів буферним стабілізатором, сорбентом або розпушувачем та внесення препарату нафтоокиснювальних бактерій. Додатково після обробки ґрунту буферним стабілізатором вносять дигестат на рівні 20 т/га, а як буферний стабілізатор використовують фосфогіпс з розрахунку до 7 кг/т ґрунту, як сорбент або розпушувач використовують монтморилоніт або солому та компостовані відходи тваринництва і птахівництва з масовою часткою дози внесення 5-8 % незалежно від вибраної речовини. Препарат нафтоокиснювальних бактерій складається з таких штамів: Pseudoxanthomonas spadix BD-a59, Rhodococcus jostii RHA1, Rhodococcus aetherivorans IcdP1, Pseudomonas putida ND6, Pseudomonas stutzeri 19SMN4, Pseudomonas fluorescens UK4, Acinetobacter lactucae OTEC-02, Bacillus cereus F837/76.7.9 у кількості, що дорівнює титру 107-108 кл/мл. При цьому процес оброблення нафтозабруднених ґрунтів проходить за робочих температур 4-42 °C.

Description

Корисна модель належить до нафтогазовидобувної промисловості, зокрема до галузі охорони навколишнього природного середовища та підвищення екологічної безпеки і зниження впливу на довкілля від забруднення нафтою та нафтопродуктами, зокрема внаслідок аварійних ситуацій, та призначається для ефективного очищення нафтозабруднених об'єктів способом біоремедіації за рахунок застосування спеціальних біокомпозицій, у тому числі дигестату як біостимулятора, що підвищує швидкість та ефективність деструкції нафтових вуглеводнів.
Відомий спосіб біологічної утилізації нафтошламового амбара під час його рекультивації, що полягає в обробленні масиву відкладень нафтошламових амбарів біологічними та хімічними речовинами, які послідовно вносять у вуглеводневу масу нафтошламового амбара по всьому його об'єму, а саме: щонайменше один концентрований біокаталізатор деструкції вуглеводнів, сорбент або розпушувач, біологічний каталізатор асиміляції вуглеводнів і щонайменше один буферний стабілізатор. При цьому в гомогенізовану масу амбара вносять препарат вуглеводеньокислюючих мікроорганізмів. Для створення модифікованого нафтошламового амбара використовують комбіновані стінки, які складаються з різних типів грунтів, У найпростішому варіанті використовують мінімум три типи грунтів, які мають різні пропускні властивості, і закінчуючи найменш щільними типами грунтів. Особливою ознакою заявленого способу є використання золи, яку поступово додають під час заповнення нафтошламового амбара (Пат. України на КМ Ме103876, МПК ЕО2О 31/00, ВО9С 1/10, опубл. 12.01.2016, Бюл. Мо 1.
Недоліком способу є застосування хімічних речовин та деяких відходів у якості реагентів для проведення біологічної утилізації нафтовмісного складу амбару, що не виключає підвищення токсичності продукту деструкції. Крім того, утилізація це спосіб поводження з відходами, що передбачає їх повторне використання як вторинної сировини для іншого технологічного процесу, така можливість для заявленого способу не зазначена. Більш того, у формулі корисної моделі зазначається, що на певному етапі застосовується зола, однак цей відхід теплоенергетики не завжди відповідає вимогам екологічної безпеки, оскільки зола може містити важкі метали, а її склад і структура широко варіюють залежно від виду палива, технології спалювання тощо. До складу композиції входить біокаталізатор асиміляції вуглеводнів, проте не зрозуміло його призначення, оскільки під час деструкції нафтових
Зо вуглеводнів відбуваються процеси дисиміляції. Крім того, заявлена композиція не містить біостимуляторів, які необхідні для біоремедіації. Тому зазначений спосіб не можна вважати екологічно безпечним методом біоремедіації грунтів, забруднених нафтою, оскільки не надані результати досліджень щодо кількісних та якісних змін у тілі амбару після його рекультивації за запропонованим способом.
Відомий спосіб біологічної утилізації нафтошламових амбарів, що полягає у ліквідації нафтовмісних речовин шляхом розроблення нового технологічного процесу, і передбачає отримання екологічно безпечного субстрату на основі вуглеводневих мас і пластових вод нафтошламових амбарів. Таким чином, утилізація нафтошламового амбару та рекультивація його території реалізується біологічним способом, що забезпечує одержання відповідного субстрату, придатного для застосування як екологічного екрана бурових свердловин (Пат.
Україна на винахід Мо 79436, МПК ВО9С 1/10, опубл. 25.06.2007, бюл. Мо 9).
Недоліком цього способу є досить широкий спектр речовин, які входять до складу нафтодеструктивної композиції, зокрема концентровані біокаталізатори, препарати- деструктори, сорбент або розпушувач, біологічні каталізатори асиміляції вуглеводнів, буферний стабілізатор для створення гомогенної маси, грунтові препарати (грунтові кондиціонери). Більш того для кожної із цих категорій пропонується на вибір застосовувати від одного до всіх зазначених препаратів, наприклад як сорбенту або розпушувача можна використовувати вермикуліт і/або цеоліти, і/або бентоніти, і/або клиноптилоліт, і/або монтморилоніт, і/або сапоніт, і/або грунт, і/або пісок, і/або глину, і/або дефекат (відходи цукрових заводів), і/або вапно, і/або відходи фільтрації виробництва препаратів мікробіологічного синтезу (перліткбіомаса мікрофлори), і/або буре вугілля, і/або деревинну стружку (тирсу), і/або солому, і/або торф, і/або перліт, і/або біодобриво "Екобіом" ("Перетворювач-У"), і/або меліорант "Мілігран", і/або компостовані відходи тваринництва та птахівництва, і/або перегній або їх суміші. Такий підхід тільки ускладнює застосування заявленого способу без обгрунтування ефективності будь-якого вибору. Тому зазначений спосіб важко використовувати у практичній діяльності під час проведення біоремедіації нафтозабруднених грунтів у зв'язку з відсутністю даних щодо відповідності вимогам екологічної безпеки кінцевого результату за умови випадково вибраного складу композиції.
Найбільш близьким за технічною суттю та результатом, що досягається, є спосіб утилізації 60 нафтовідходів до екологічно безпечних сполук, який дозволяє перетворити нафтовмісні відходи в екологічно безпечний продукт і на його основі створити органомінеральне добриво для сільського господарства біологічними методами. У вигляді розпушувача використовують деревні обпилювання і/або торф, і/або солому, і/або перліт, і/або пісок, і/або грунт, і/або вермикуліт, і/або цеоліти, і/або бентоніти, і/або сапоніт і/або дефекат, і/або буре вугілля, і/або біодобриво типу "Екобіом", (або меліорант типу "Міллігран" Як буферні стабілізатори використовують азотні мабо фосфорні мінеральні сполуки. Як препарати вуглеводеньокислюючих мікроорганізмів використовують препарати Деворойл, і/або Диналфб, і/або Путидойл, і/або Десна, і/або Олеворин, і/або Еконадин (Пат. України на винахід Мо 71599,
МПК СО5Е 17/00, 11/08, СО2Е 3/34, ВО9В 3/00, ВО9С 1/10, АО1В 79/02, опубл. 15.12.2004, бюл. Мо 12.
Указаний спосіб вибраний як найближчий аналог.
Відомий спосіб передбачає використання великої кількості опціональних речовин без обгрунтування ефективності кожної з них окремо та у разі комплексного застосування. Крім того, очевидно, для кожної із зазначених вище речовин буде відрізнятися доза та норма внесення, що не наведено у заявці. Не обгрунтована ефективність застосування наведених біодобрив та препаратів вуглеводеньокислюючих мікроорганізмів. Згідно із формулою винаходу наводиться перелік речовин, які використовуються як розпушувачі, проте відсутня інформація про такі важливі препарати для біоремедіації як біостимулятори. Крім того, не обгрунтований ступінь екологічної безпеки субстрату, одержаного після проведення біоремедіації шляхом застосування пропонованого підходу.
В основу корисної моделі поставлена задача біоремедіації нафтозабруднених грунтів за рахунок інтенсифікації деструкції залишків нафтових вуглеводнів шляхом застосування науково обгрунтованої композиції, яка задовольняє екологічним, технічним та економічним вимогам, та містить біостимулятор, препарат нафтоокиснювальних бактерій, розпушувач та біосорбент.
Поставлена задача вирішується тим, що спосіб біоремедіації нафтозабруднених грунтів біологічним методом із внесенням науково обгрунтованої композиції препаратів та речовин, згідно з корисною моделлю, як біостимулятор використовують дигестат після анаеробного зброджування органічних відходів, буферний стабілізатор - фосфогіпс, сорбент або розпушувач - монтморилоніт або солома, та компостовані відходи тваринництва і птахівництва, а препарат нафтоокиснювальних бактерій складається з таких штамів: Реейдохапіпотопах 5радіх ВО-а59,
АПпПодососсив |об5ії АНА, РПодососси5 авїйегпмогапо ІсаРІ, Реепдотопаб5 ршйіда Моб,
Резєидотопав взішзегі 195ММ4, Реєеидотопав Пиогезсепе ОКА, Асіпеїобасієвг Іасіисаеє ОТЕС-02,
Васійи5 сегеивз Е837/76.7.9, при цьому грунт, забруднений нафтою та/або нафтопродуктами, спочатку обробляють буферним стабілізатором фосфогіпсом з розрахунку до 7 кг/г грунту, сорбентом і розпушувачем з масовою часткою дози внесення 5-8 956 незалежно від вибраної речовини, біостимулятором дигестатом з дозою внесення 20 т/га земельної ділянки, а потім додають препарат нафтоокиснювальних бактерій в кількості, що дорівнює титру 107-108 кл/мл, причому процес може проходити за широкого діапазону робочих температур 4-42 76.
Крім того, біостимулятор дигестат (зброджена маса), що вивантажуєтся з біореактора, у якому протікає процес анаеробного зброджування органічної маси з одержанням біогазу.
Реалізація розробленого способу дозволяє знизити техногенне навантаження на довкілля у результаті відновлення порушених земель і грунтів, забруднених нафтою та нафтопродуктами, та забезпечує інтенсифікацію процесу деградації вуглеводнів біологічним способом, що сприяє одержанню екологічного безпечного субстрату та виключає його токсичність для живих організмів за рахунок деградації та/або іммобілізації небезпечних хімічних речовин.
Біостимулятор дигестат (зброджена маса), що вивантажуєтся з біореактора, у якому протікає процес анаеробного зброджування органічної маси з одержанням біогазу, містить достатню кількість поживних речовин, а за рахунок додавання фосфогіпсу і розвитку необхідної асоціації мікроорганізмів відбувається іммобілізація важких металів, та має підтверджену практичну агроекологічну цінність у разі застосування у якості добрива.
Забруднення грунту нафтою та нафтопродуктами провокує ряд змін його властивостей, що призводить до зниження родючості та якості в цілому. Деконтамінацію вуглеводнів ефективно та екологічно безпечно проводити біологічним способом, однак залежно від рівня вмісту забруднюючих речовин біодеструкція порівняно відтягнута в часі, що пов'язано з поступовим розвитком специфічної аборигенної мікрофлори, яка володіє нафтоокиснюючими властивостями. Для інтенсифікації процесу біодеградації речовин та ліквідації нафтового забруднення грунтів пропонується застосування біоаугментації, тобто додаткове внесення нафтодеградабельних бактерій, та біостимуляції, оскільки забезпеченість грунтів біогсенними елементами є важливим фактором, що визначає інтенсивність розкладання нафти та нафтопродуктів, сприяє підвищенню біологічної активності грунту за показниками інтенсивності дихання, чисельності мікроорганізмів тощо, у спосіб, реалізація якого наведена нижче.
При надходженні нафти до грунту відбувається зменшення вмісту рухомих форм калію, фосфору й азоту, скорочується кількість обмінних катіонів і величина ємності катіонного обміну.
Нафта спричиняє зміну фракційного складу гумусу, вираженого в зниженні концентрації гумінових кислот і підвищенні частки негідролізуючого залишку - гуміну і гуміноподібних речовин, лігніну, терпенів, воскосмол і бітумів. Утворення потенціал визначеної системи, яка має високу окисно-відновну ємність, забезпечує окисні умови, сприятливі для життєдіяльності специфічних бактерій і деградації нафти в аеробного середовищі.
Для проведення меліорації нафтозабрудненого грунту та надання йому фізико-хімічних властивостей, необхідних для ефективного протікання метаболізму бактеріями, які будуть додатково внесені для прискорення деструкції нафтових вуглеводнів, застосовують сорбент та розпушувач, біостимулятор та буферний стабілізатор. З цією метою спочатку вносять фосфогіпс як буферний стабілізатор та меліорант з розрахунку до 7 кг/т грунту, що забезпечує вирівнювання окисно-відновного потенціалу та додатково є джерелом фосфору, кальцію, сірки тощо. Після цього рекомендовано вносити дигестат після анаеробного зброджування органічних відходів, який виконує функцію біостимулятора, оскільки містить необхідну кількість рухомих форм калію, фосфору й азоту. Крім того, дигестат як зброджена маса містить анеробні бактерії, які сприяють мінералізації органічних речовин та переведенню їх в доступну для рослин мінеральну форму цих органогенних та макроелементів. Експериментально обгрунтовано, що доза внесення дигестату на рівні 20 т/га забезпечує грунт оптимальною кількістю карбону, азоту, фосфору та калію, та сприяє їх біоакумуляції, а відповідно пролонгованій дії щодо процесу біодеструкції нафти. Сполучення анаеробних мікроорганізмів з аеробними мікроорганізмами у консорціуми створить умови для більш ефективного протікання процесів гуміфікації тому поряд з біостимулятором вносять компостовані відходи тваринництва і птахівництва та солому з рекомендованою дозою внесення 5-8 95, які виконують роль сорбентів та розпушувачів.
Після проведення меліоративних заходів щодо підвищення якості та фізико-хімічних властивостей нафтозабрудненого грунту, створюються сприятливі умови (структура грунту, вміст поживних речовин, водневий показник, окисно-відновний потенціал) для підтримання життєдіяльності нафтодеструктивних бактерій.
Застосування спеціальних біопрепаратів на основі науково обгрунтованого консорціуму мікроорганізмів Рзейдохапіпотопаб5 5радіх ВО-аб59, НАПодососсив |ов5ії АНА, Нподососсив аєїШеймогапе ІсарРі, Рзепдотопав ршіда МОб, Реєйдотопав вішегі 195ММ4, Резейдотопав
ТПоогезсепе ШКЯ, Асіпеїорасієї Іасіисае ОТЕС-02, Васійн5 сегєив Е837/76.7.9 забезпечує активізацію процесів життєдіяльності аборигенної мікрофлори, зокрема підвищення швидкості метаболізму, ефективність на рівні до 80 95 доведена експериментально.
Реалізація запропонованого способу біоремедіації нафтозабруднених грунтів із застосуванням біостимулятора, буферного стабілізатора, розпушувача та сорбенту, які створюють необхідні умови для внесення розробленого біопрепарату, що відповідає вимогам екологічно безпечної ліквідації нафтового забруднення та дозволяє забезпечити ступінь очищення на рівні не нижче 80 95 через 70 діб за умови початкового вмісту нафтопродуктів 4-8 мг/кг.
Суть корисної моделі пояснюється за допомогою діаграм, на яких на фіг. 1 відображена залежність швидкості деградації нафти від часу експозиції т та початкової концентрації нафти; на фіг. 2 - Діаграма еколого-трофічних груп, що беруть участь у біодеградації парафінів (1), циклоалканів (2), ароматичних вуглеводнів (3).
Спосіб реалізують таким чином:
Нафтозабруднений грунт оброблюють спочатку фосфогіпсом з розрахунку до 7 кг/т грунту, потім дигестат на рівні 20 т/га, компостовані відходи тваринництва і птахівництва та солому з рекомендованою дозою внесення 5-8 95. Після проведення меліоративних заходів до грунту вносять консорціум мікроорганізмів Рлеендохапіпотопазх з5радіх ВО-а59, Нподососсизвг |овії АНА,
ВПодососсив аеїПпегімогап5 ІсаРі, Реепдотопаз ршіда МОб, Реєидотопав вішгегі 19544,
Рзєидотопаз Погезсепв ОКА, Асіпеїобасієг Ііассає ОТЕС-02, Васіїйнв5 сегеив Е837/76.7.9, що дорівнює титру 107-108 кл/"мл. Процес може проходити за широкого діапазону оптимальних робочих температур 4-42"С. Запропонований спосіб за допомогою використання запропонованої композиції забезпечує ступінь очищення грунту від нафтового забруднення на рівні не нижче 80 95.
Приклад 1
Процес проходить за описаною технологічною схемою. Початковий вміст нафтопродуктів у грунті становить 8 мг/кг. Спочатку додають безпосередньо до забрудненого грунту попередньо проаналізований на вміст забруднювальних речовин фосфогіпс з розрахунку до 7 кг/т грунту, потім дигестат після анаеробного зброджування відходів тваринництва та сільськогосподарських відходів на рівні 20 т/га, компостовані відходи тваринництва і птахівництва та солому з рекомендованою дозою внесення 8 95.
Після проведення меліоративних заходів до грунту вносять консорціум мікроорганізмів
Рзейдохапіпотопах 5радіх ВО-а59, Аподососсивз |овії АНАТ, Аподососсив аєїПегімогап5 ІсаР'т,
Реєндотопаз ршіда МОб, Реєепдотопав5 звзішей 195ММ4, Реепдотопа5 Пиогезсепе ЦКА,
Асіпеюрасієг Іасіисає ОТЕС-02, Васійи5 сегеив Е837/76.7.9, що дорівнює титру 108 кл/мл.
Температуру підтримують на рівні 24 "С. Процес проводять протягом 70 діб.
Таким чином, запропонований спосіб дозволяє знизити техногенне навантаження на довкілля під час забруднення грунту нафтою шляхом інтенсифікації її деструкції методами біоаугментації та біостимуляції за окремо розробленою схемою та композицією препаратів.
Проведене у такий спосіб очищення грунту передбачає одержання екологічно безпечного та чистого субстрату, придатного для вирощування технічних рослин у перший рік з подальшою заміною на сільськогосподарські культури.

Claims (2)

ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
1. Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об'єктів, що включає обробку нафтозабруднених грунтів буферним стабілізатором, сорбентом або розпушувачем та внесення препарату нафтоокиснювальних бактерій, який відрізняється тим, що додатково після обробки грунту буферним стабілізатором вносять дигестат на рівні 20 т/га, а як буферний стабілізатор використовують фосфогіпс з розрахунку до 7 кг/т грунту, як сорбент або розпушувач використовують монтморилоніт або солому та компостовані відходи тваринництва і птахівництва з масовою часткою дози внесення 5-8 95 незалежно від вибраної речовини, а препарат нафтоокиснювальних бактерій складається з таких штамів: Рзендохапіпотопа:з 5радіх ВО-а59, АПодососсив і|овії АНА, АПодососси5 аєїпепмогапз5 ІсаР1!, Рзендотопа5 ршїйда МОб, Зо Резєидотопав взішзегі 195ММ4, Реєеидотопав Пиогезсепе ОКА, Асіпеїобасієвг Іасіисаеє ОТЕС-02, Васійн5 сегеиз Е837/76.7.9 у кількості, що дорівнює титру 107-108 кл/мл, причому процес оброблення нафтозабруднених грунтів проходить за робочих температур 4-42 6.
2. Спосіб біоремедіації нафтозабруднених грунтів біологічним методом за п. 1, який відрізняється тим, що як біостимулятор використовують дигестат від анаеробного зброджування органічної маси з одержанням біогазу. я ї : : ЕК : Ф кі -« ФДФ фФ(х з ща що я Фо ОО в сою ше р хх. я ї - ве Ми «В 4 й як
Фіг. 1
UAU202005565U 2020-08-27 2020-08-27 Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів UA146472U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202005565U UA146472U (uk) 2020-08-27 2020-08-27 Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU202005565U UA146472U (uk) 2020-08-27 2020-08-27 Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA146472U true UA146472U (uk) 2021-02-24

Family

ID=74844483

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU202005565U UA146472U (uk) 2020-08-27 2020-08-27 Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA146472U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Jagaba et al. Diverse sustainable materials for the treatment of petroleum sludge and remediation of contaminated sites: A review
Ubani et al. Biological degradation of oil sludge: A review of the current state of development
US7413383B2 (en) Chemical-biological stabilization process for repairing soils and cuttings contaminated with oils and petroleum derivatives
Garg Bioremediation of agricultural, municipal, and industrial wastes
Semenyuk et al. Effect of activated charcoal on bioremediation of diesel fuel-contaminated soil
Baloch et al. Utilization of sewage sludge to manage saline-alkali soil and increase crop production: Is it safe or not?
Babaei et al. Co-composting of oil-based drilling cuttings by bagasse
CN102285740A (zh) 一种垃圾渗滤液无废处理方法
Lakhani et al. A comprehensive study of bioremediation for pharmaceutical wastewater treatment
Mani et al. Microbes mediated approaches for environmental waste management
US6967099B1 (en) Plant-fiber containing composition for anaerobic bioremediation
Oghoje et al. The effects of chicken manure digestates on the removal of diesel range organics from petroleum products polluted soils.
Karimpoor et al. Bioremediation of total petroleum hydrocarbons in oil sludge-polluted soil using active carbon remediator
RU2584031C1 (ru) Способ переработки нефтешламов и очистки замазученных грунтов
RU2681120C2 (ru) Способ ремедиации нефтесодержащей почвы
Ubani Compost bioremediation of oil sludge by using different manures under laboratory conditions
UA146472U (uk) Спосіб біоремедіації нафтозабруднених об’єктів
Ghomi Avili et al. Investigating the reduction of BTEX in automotive paint sludge combined with biological sludge by vermicomposting process using Eisenia fetida
JP2003010834A (ja) 汚染土壌のバイオレメディエーション法
RU2564391C1 (ru) Способ биопреобразования загрязненной почвы
Husain et al. Microorganisms: An eco-friendly tools for the waste management and environmental safety
Bolan et al. Compost-assisted Bioremediation of Polycyclic Aromatic Hydrocarbons
Butnariu et al. Bioremediation: A viable approach for degradation of petroleum hydrocarbon
Jabbar et al. Bioremediation of soil contaminated with diesel using biopile system
Nandan et al. Reuse of water treatment plant sludge for treatment of pollutants