UA142239U - Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту - Google Patents

Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту Download PDF

Info

Publication number
UA142239U
UA142239U UAU201911230U UAU201911230U UA142239U UA 142239 U UA142239 U UA 142239U UA U201911230 U UAU201911230 U UA U201911230U UA U201911230 U UAU201911230 U UA U201911230U UA 142239 U UA142239 U UA 142239U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tocopherols
xylene
distillate
activated carbon
tocopherol
Prior art date
Application number
UAU201911230U
Other languages
English (en)
Inventor
Анастасія Олександрівна Демидова
Дмитро Сергійович Чернобаєв
Original Assignee
Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут" filed Critical Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority to UAU201911230U priority Critical patent/UA142239U/uk
Publication of UA142239U publication Critical patent/UA142239U/uk

Links

Landscapes

  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

Спосіб вилучення концентрату токоферолів з дезодораційного дистиляту олій шляхом адсорбції. Дезодораційний дистилят розчиняють в н-гексані у співвідношенні 1:1,5-1:5, одержаний розчин пропускають через шар активованого вугілля. Токофероли, адсорбовані на активованому вугіллі, виділяють шляхом екстракції полярним розчинником (м-ксилолом) при співвідношенні м-ксилол:дезодораційний дистилят 1:1,5-1:3 при його пропусканні через шар активованого вугілля з наступним відділенням м-ксилолу при температурі 139-142 °C.

Description

Корисна модель належить до олійно-жирової промисловості та способів одержання антиоксидантів. Корисна модель описує спосіб отримання концентрату токоферолів з побічного продукту стадії дезодорації олій - дезодораційного дистиляту (ДД).
Токофероли - жиророзчинні каратиноїди, метильовані феноли, більшість з яких є біологічно активними та у сукупності утворюють вітамін Е. Серед форм токоферолів а-токоферол є найбільш сильним антиоксидантом. Антиоксидантна активність інших форм падає від Д- токоферолу до б-токоферолу. Однак 5-токоферол є найбільш біологічно активною формою (проявляє вітамінну активність), вітамінна активність знижується від б-токоферолу до с- токоферолу. Рекомендована добова норма споживання вітаміну Е (розрахована на необхідну кількість о-токоферолу) дорівнює для 25-літнього чоловіка 15 мг/добу (1). Токофероли зареєстровані як харчові добавки: Е 306 (суміш токоферолів), Е 307 (о-токоферол), Е 308 (у- токоферол) і Е 309 (б-токоферол).
Токофероли є дорогим біологічно активним продуктом, який широко застосовують в харчовій промисловості як антиоксидант.
Один з основних природних джерел токоферолів - рослинні олії. Однак в процесі рафінації олій кількість токоферолів значно знижується, найбільша частина токоферолів втрачається на стадії дезодорації, під час якої відбувається відгонка (при високих температурах та глибокому вакуумі) від олій речовин, що надають їм характерного запаху та смаку. В результаті одержується побічний продукт дезодорації - дезодораційний дистилят або дезодораційні погони або скрубберне масло, який містить переважно вільні жирні кислоти, тригліцероли, дигліцероли, моногліцероли, сквален, каротиноїдні пігменти, фітостироли, токофероли тощо |2). В залежності від виду олії та умов обробки (температури, тиску, тривалості дезодорації) кількісний склад дезодораційного дистиляту сильно коливається. Так вміст жирних кислот в дезодораційному дистиляті коливається в межах від 20 до 80 95, вуглеводнів - від 10 до 20 95, від 10 до 24 95 фітостеролів і від 8 Фо до 18 9о токоферолів.
Сучасні методи одержання токоферолів з рослинної сировини: - з дезодораційного дистиляту олій; - адсорбційною хроматографією; - прямою молекулярною дистиляцією олій при температурі 200-240 "С при низькому тиску,
Зо яку проводять в два етапи та відбирають необхідну фракцію.
Одним з найбільш розповсюджених методів одержання токоферолів є їх синтез з наступними варіантами технологій: - конденсацією алкілзаміщенного гідрохінону з алільним аліфатичним ланцюгом (використовують фітол, ізофітол) - хімічний синтез триметилгідрохінону з кумолу або кротонового альдегіду; - одержання токоферолу ацетату з триметилгідрохінону |З|.
Найбільш перспективним джерелом натуральних токоферолів є дезодораційні дистиляти олій. Методи вилучення токоферолів з дезодораційного дистиляту можна класифікувати на наступні: 1. Концентрація токоферолів шляхом виділення їх з неомиленими речовинами (омилення) з подальшою їх екстракцією. Цей спосіб описаний в патентах (|4-101). Ці способи здійснюються наступним чином: дезодораціний дистилят омилюють розчином гідроксиду калію або іншого лугу в середовищі органічного розчинника, далі токофероли та інші неомилювальні речовини у розчиненому в органічному розчиннику вигляді відокремлюються від милу, розчинник відганяється. Недоліком цього способу є те, що окрім токоферолів концентруються всі неомилювальні речовини деодистиляту, токофероли частково руйнуються при омиленні, що знижує цінність отриманої суміші, також спосіб є досить тривалим (від б до 12 годин), в більшості варіантів способу застосовується токсичний метанол. 2. Концентрація токоферолів шляхом етерифікації вільних жирних кислот нижчими одноатомними спиртами з подальшою їх екстракцією полярними і неполярними розчинниками (11-14). Цей метод можна охарактеризувати як альтернативний метод відокремлення вільних жирних кислот та інших гліцеролів шляхом їх омилення. Даний метод є економічно невигідним у порівнянні з іншими, оскільки процес етерифікації є багатостадійним та потребує коштовного апаратурного оформлення (наприклад спочатку проводять метаноліз, потім промивку розчином гарячої солі, потім охолодження для кристалізації стеринів, потім перегонку одержаних ефірів при високій температурі та глибокому вакуумі, потім омилення в середовищі метанолу, промивку, фільтрацію, екстракцію ацетоном). 3. Комбінації двох описаних вище методів (15, 16). На першій стадії проводять етерифікцію жирних кислот спиртами (при температурі 70-280 С), потім перегонку для відокремлення бо одержаних ефірів (при температурі від 90 до 210 "С, під тиском меншим за 15 мм рт. ст.), потім здійснюють гідрогенезацію ететрифікованого дезодораційного дистиляту в присутності металевого каталізатора під тиском у атмосфері водню (гідрогенізація припиняється, коли значення йоду менше, ніж 45) - ця стадія проводиться для збільшення температур плавлення гліцеролів, в результаті їх розчинність в полярних розчинниках зменшується, тому на наступній стадії - фракціюванні одержаних ефірів та токоферолів шляхом їх розчинення у спиртах або ефірах, одержується більш концентрований кінцевий продукт - суміш токоферолів. Інший варіант - вилучення токоферолів з дезодораційного дистиляту шляхом послідовності наступних процесів: етерифікація стеринів та жирних кислот, які містяться в дезодораційному дистиляті, перегонка одержаної суміші для одержанні першої фракції залишків жирних кислот, другої фракції, яка містить токофероли і залишки складних ефірів жирних кислот і стеринів, видалення токоферолів з другої дистиляційної фракції і видалення стеринів зі залишку етерифікованих стеринами жирних кислот.
Ці методи також є економічно недоцільними, оскільки включають етерифікацію та дистиляцію, які є багатостадійними процесами та потребують дорогого апаратурного оформлення, є енергозатратними. 4. Найбільш близьким до запропонованого є спосіб концентрування токоферолів шляхом їх адсорбції на іонообмінних середовищах |17|Ї. Цей спосіб є найбільш привабливим, оскільки потребує меншої кількості стадій, отримується якісний продукт. Проте для найбільш ефективного його застосування слід використовувати більш дешевий адсорбент та ліпше підібрані розчинники та технологічні режими.
В основу корисної моделі поставлена задача - спрощення способів одержання концентрату токоферолів.
Поставлена задача вирішується тим, що здійснюється спосіб вилучення концентрату токоферолів з дезодораційного дистиляту олій шляхом адсорбції, згідно з корисною моделлю, дезодораційний дистилят розчиняють в н-гексані у співвідношенні 1:1,5-1:5, одержаний розчин пропускають через шар активованого вугілля, токофероли, адсорбовані на активованому вугіллі виділяють шляхом екстракції полярним розчинником (м-ксилолом) при співвідношенні м-ксилол: дезодораційний дистилят 1:1,5-1:3 при його пропусканні через шар активованого вугілля з наступним відділенням м-ксилолу при температурі 139-142 76.
Зо Можливий варіант способу, коли не відбувається розчинення дезодораційного дистиляту в гексані, а застосовується розплавлення дезодораційного дистиляту (за температури на 2-570 вище за температуру його плавлення) і таким чином, відбувається наступний контакт токоферолів з молекулами активованого вугілля.
Можна виділити наступні переваги способу, що патентується: - не потребує багатостадійної дистиляційної перегонки дезодораційних погонів; - не потребує етерифікації жирних кислот та інших компонентів дезодораційних погонів; - в ході здійснення способу не утворюються відходи, промивні води тощо; - застосований адсорбуючий агент - активоване вугілля в ході здійснення способу регенерується і його можна застосовувати повторно; теж стосується розчинників - гексану та ксилолу; - дає змогу одержувати як товарний продукт не тільки концентрат токоферолів, а і суміш жирних кислот, яка може бути використана як якісна сировина для миловаріння, виробництва емульгаторів тощо.
У промисловості спосіб можна здійснити при наступній послідовності операцій. Деодистилят (ДД) з ділянки дезодорації надходить у змішувач, до якого із ємності для зберігання подається гексан у співвідношенні 1,5:1-3:1 до деодистиляту. Змішування проводиться з метою повного розчинення деодистиляту та відбувається при п об - 50 об/хв., протягом 15 хв. Розчинений деодистилят перекачується до сорбційного реактора, куди попередньо завантажується деревне активоване вугілля марки ДАГ. Процес адсорбування токоферолів на поверхні активованого вугілля відбувається під вакуумом, який створюється в системі пароежекторним блоком. Вакуум застосовується для запобігання протікання процесів окиснення, які відбуваються в умовах наявності кисню. Після протікання процесу сорбції токоферолів суміш розділяється на пластинчастому фільтрі. Рідка фаза, яка представляє собою суміш гексану, вільних жирних кислот та інших складових деодистиляту, надходить до випаровувала - роздільника, у якому гексан відганяється при 1-70 "С. Таким чином одержуємо суміш жирних кислот з деякими іншими компонентами ДД. Тверда фаза після фільтра повертається до сорбційного реактора, після чого туди ж подається ксилол (при співвідношенні м -ксилол: дезодораційний дистилят 171,5-1:3). Завдяки тому, що ксилол є полярним розчинником, відбувається розчинення в ньому токоферолів, раніше адсорбованих на активованому вугіллі. Після розчинення токоферолів, бо суміш перекачується до фільтра, де розділяється на рідку та тверду фази. Рідка фаза, що є сумішшю ксилолу та концентрату токоферолів, подається у випарник-роздільник, де ксилол відганяється при 139-142 "С. Концентрат токоферолів перекачується до збірника.
Для того, щоб відбулася адсорбція токоферолів на молекулах активованого вугілля необхідно заздалегідь одержати розчин дезодораційного дистиляту в неполярному розчиннику.
Як такий був вибраний н-гексан, дешевий розчинник, розповсюджений на підприємствах олійно- жирової промисловості. Показаний у формулі корисної моделі діапазон співвідношень дезодораційний дистилят: н-гексан як 1:1,5 до 1:5 пояснюється тим, що при концентрації н- гексану у розчині, меншій за співвідношення 1:1,5, отримується розчин високої в'язкості та процес адсорбції проходить недостатньо ефективно, одержувати розчин з концентрацією н- гексану, більшою за співвідношення 1:5, економічно недоцільно, також утворюється занадто розбавлений розчин.
Токофероли, які адсорбувались на молекулах активованого вугілля, необхідно якиммось чином вилучити з шару адсорбенту. Для цього доцільно використати полярний розчинник, наприклад м-ксилол. М-ксилол був вибраний з ряду полярних розчинників через його більш низьку токсичність порівняно з іншими (бензолу, толуолу) та дешевизну (наприклад діетиловий ефір значно більш коштовний). Чистий м-ксилол пропускають через колонку з адсоробованими на активованому вугіллі токоферолами в умовах низької швидкості пропускання. Вибране співвідношення м-ксилол: дезодораційний дистилят 1:1,5-1:3 поясняється тим, що при меншій кількості м-ксилолу не всі токофероли вимиваються з молекул активованого вугілля, перевищення кількості м-ксилолу за вибраний з діапазон не призводить до додаткового вилучення токоферолів.
Після одержання концентрату токоферолів у м-ксилолі розчинник відганяють за температури його кипіння - 139,1 "С (в формулі показаний діапазон 139-142 "С внаслідок того, що в розчиннику можуть бути присутні домішки, які дещо змінюють температуру його кипіння).
М-ксилол досить летка рідина, тому не пропонується застосовувати вакуум для інтенсифікації цього процесу.
В результаті одержуємо концентрат токоферолів, в якому о-токоферолу 25-33 95.
Ефективність одержаного концентрату токоферолів як антиоксиданту порівнювалась з ефективністю сумішей токоферолів, які використовуються в промисловості та фармацевтиці. З
Зо цією метою встановлювалось значення константи швидкості взаємодії пероксидного радикалу з інгібітором (К7) на кумолі (методика описана у (181). Одержане значення брутто-константи
К7-0,94-105 л/моль-с збігається з константами К?7 для токоферолів відомими з літературних даних І18)Ї. Таким чином доведено, що ефективність одержаного за запропонованим способом концентрату токоферолів не нижча за токофероли, одержані іншими відомими способами.
Спосіб, що заявляється, пояснюється наступними прикладами.
Приклад 1. 20 кг дезодораційного дистиляту, отриманого на стадії дезодорації соняшникової олії зі вмістом токоферолів 10 95 розчиняли у 35 кг гексану та пропускали двічі через шар активованого вугілля масою 30 кг, який знаходився в обладнанні трубчатого типу. Після цього гексан відганяли та одержували суміш жирних кислот та інших компонентів ДД, що рекомендується для використання в миловарінні. Через шар активованого вугілля з адсорбованими на ньому токоферолами пропускали 40 кг ксилолу двічі, одержаний розчин зливали в збірник та після відгонки ксилолу одержували концентрат токоферолів з вмістом с- токоферолу 18 9о та 5-токоферолу 6 95.
Приклад 2. 40 кг дезодораційного дистиляту, отриманого на стадії дезодорації соєвої олії з вмістом токоферолів 12 95 розчиняли в гексані при співвідношенні ДД: гексан як 1:2. До одержаного розчину додавали 40 кг активованого вугілля марки ДАК та витримували при перемішуванні. Суміш розділяли на фільтрі та з одержаного гексанового розчину відганяли гексан. Одержували суміш вільних жирних кислот. До активованого вугілля з адсорбованими токоферолами додавали 80 кг ксилолу, одержаний розчин ліпідів у ксилолі відділяли від активованого вугілля на фільтрі, відганяли ксилол при температурі 139,1 "С. Одержували концентрат токоферолів із сумарним вмістом токоферолів 32 95.
Приклад 3. ЗО кг соняшникового ДД з вмістом токоферолів 10 95 розплавляли при температурі 90"С та додавали 50 кг активованого вугілля. Після перемішування суміш розділяли на фільтрі, одержували суміш жирних кислот. До суміші активованого вугілля із сорбованими ліпідами додавали 60 кг ксилолу. Після відділення одержаного розчину від активованого вугілля на фільтрі, відганяли ксилол та одержували концентрат токоферолів з загальним вмістом токоферолів 28 об.
Приклад 4. 10 кг ДД, отриманого на стадії дезодорації кукурудзяної олії з вмістом токоферолів 22 95, розчиняли в гексані при співвідношенні ДдД: гексан як 1:1,5. До одержаного бо розчину додавали 15 кг активованого вугілля марки ДАК та витримували при перемішуванні.
Суміш розділяли на фільтрі та з одержаного гексанового розчину відганяли гексан. Одержували суміш вільних жирних кислот. До активованого вугілля з адсорбованими токоферолами додавали 20 кг ксилолу, одержаний розчин ліпідів у ксилолі відділяли від активованого вугілля на фільтрі, відганяли ксилол при температурі 139,1 "С. Одержували концентрат токоферолів з сумарним вмістом токоферолів 38 Об.
Джерела інформації: 1. пер //еп.міКіредіа.ога/мікі/ Тосорпего!. 2. Деодистилят (олія скруберна, олія кисла). Технічні умови:ДСТУ 4610:2006. - |Чинний від 2006-06-09. - К: Держспоживстандарт України, 2006. - 21 с. - (Національний стандарт України).
З. Надиров Н.К. токоферольй и их использованиє в медицине и сельском хозяйстве /
Надиров Н.К. - М.: "Наука", 1991. - 336 с. 4. Пат. БО 1771474, МПК СО070 311/72. Способ концентрирования природньїх токоферолов из дистиллатов растительного масла / Кристиан Физе (Япония). - Мо 4356838/04; заявл. 19.11.87, опубл. 23.10.92, Бюл. Мо 39. 5. Пат. ЕРО171009В1, МПК СО70 311/72. Ригітісайоп ої осорпегоїів Бу ехігасіїоп / Зїерпеп М.
МУїїдіпо, ВАопаїй А. бБулапбвоп; заявник НЕМКЕЇ СОВАРОНАТІОМ (а Оеєіамжаге согр.). -
ЕР19850109474; заявл. 27 лип. 1985; опубл. 22 трав. 1991. б. Пат. ВО 2485111 С1, МПК С070 311/72. Способ концентрирования о-токоферола из растительньхх масел / Васильева С.Ю, Котова Д.Л., Зенищева А.В., Селеменев В.Ф., Криісанова
Т.А. заявник "Воронежский государственньій университет" (ФГБОУ ВПО ВГУ). - Мо 2012112501/04; заявл. 30.03.2012; опубл. 20.06.2013 Бюл. Мо 17. 7. Пат О0520080015367, МПК СО070 311/72. Ргосев5 ог ізоїаіййпуд рпуїюзієгоіїв апа ЮюсорНегоїв тот деодогігег дізіПаїе / Тпотав Робрбіпв, ЮОаміа УМ/Ієу, Оероган Роббіпв.; заявник УМ/Іеу Огаапісв,
Іпс... - Мо О5 11/776,123; заявл. 11 лип. 2007; опубл. 17 січ. 2008. 8. Пат. 54550183 А, МПК СО70 311/72. Ригіїісайоп ої їосорпегоїв / 5їерпеп М. УМІіїЇдіпа.; заявник НепкКеї! Согрогаїййоп. - Мо О5 06/636,884; заявл. 2 сер. 1984; опубл. 29 жов. 1985. 9. Пат. 54550183 А, МПК СО70 311/72. Ригітісайоп ої їосорпегоїв / 5їерпеп М. УМІіЇЇдіпа.; заявник НепкКеї! Согрогаїййоп. - Мо О5 06/636,884; заявл. 2 сер. 1984; опубл. 29 жов. 1985. 10. Пат. О53335154А, МПК СО70 311/72. Весомегу ої їосорпегої!5 тот ріапі апа апітаї оїїв /
Зо Вепаїйо В. Віпдопе, ЮОег-5піпуд Ниапа.; заявник та правовласник Аегоієї Сепега! Согрогаїййоп. - Ме 5 08/155,046; заявл. 19 лис. 1993; опубл. 6 груд. 1994. 11. Пат. 52263550 А, МПК СО070 311/72. Ргосев5 ог ргерагаїйоп ої мїатіп е сопсепігаіє апа апіохідапі / Апагемув5 ЧдоНп 5.; заявник та правовласник Сеп МіїЇ5 Іпс.; заявл. 18 лип. 1938; опубл. 18 лис. 1941. 12. Пат. 55660691 А, МПК СО070 311/72. Ргосев5 ог Пе ргодисіоп ої ЮюсоїгепоІЛосорнего) ріепа сопсепігаїез / Зсоїї бопаїа Ватіскі, Снапез Еджмап 5іїтпег, уУг., Натріоп І оуа Спір УМіПатв,
І.; заявник та правовласник Еазітап Спетіса! Сотрапу. - Мо 05 08/558,073; заявл. 13 лис. 1995; опубл. 26 сер. 1997. 13. Пат. 55646311 А, МПК СО070 311/72. Весомегу ої іосорпего!5 / Тгтасу К. Нипі, -; заявник та правовласник НепКе! Согрогайоп. - Мо 05 08/654,483; заявл. 28 трав. 1996; опубл. 8 лип. 1997. 14. Пат. 55487817 А, МПК СО70 311/72. Ргосев5 ог їосорпегої5 апа вієгоїє пот паїшгаї зоцгсев / СПгівзіап Рігеї.; заявник та правовласник Ноїйтапп-іа НКоспе Іпс.- Ме ОБ 08/185,571; заявл. 21 січ. 1994; опубл. 30 січ. 1996. 15. Пат. 54454329 А, МПК СО070 311/72. Ргосев5 їог ргерагайоп ої Іосорнегої! сопсепігаїез /
Уозпіакі ТаКаді, Мо5пНіпогі Каї.; заявник та правовласник Те Мів5Ніп ОЇ! Міїїв, (а... - Мо 05 06/279,650; заявл. 2 лип. 1981; опубл. 12 чер. 1984. 16. Пат. 57575767 В2, МПК СО70 311/72. Ехігасіюп ої рат міїатіп Е, рпуюзіегоіЇв апа зацаієпе їйїот рат ої/ Споо Меп Мау, Нагтізоп Гай ГК Мапуд, Ма Ай Мдап, мМизої Вавігоп.; заявник та правовласник Маїаузіап Раїт ОЇ Воага. - Мо 05 10/642,596; заявл. 19 сер. 2003; опубл. 18 сер. 2009. 17. Пат. О53122565 А, МПК СО070 311/72. Ригійсайоп ргосе55 ої осорпего! сопіаіпіпд таїйегпаів / Майо Кої), Кіїта 5Нігитавза, Могі ТакКаїїго., заявник та правовласник Еізаі Со Ц.; заявл. 19 жов. 1961; опубл. 25 лют. 1964. 18. Ушкалова В.Н. Кинетика окисления липидов. Аутоокисление // Кинетика и катализ. - 1984. - Т. 25, Вьп. 2. - С. 283-286.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб вилучення концентрату токоферолів з дезодораційного дистиляту олій шляхом адсорбції, який відрізняється тим, що дезодораційний дистилят розчиняють в н-гексані у співвідношенні 1:1,5-1:5, одержаний розчин пропускають через шар активованого вугілля,
    токофероли, адсорбовані на активованому вугіллі, виділяють шляхом екстракції полярним розчинником (м-ксилолом) при співвідношенні м-ксилол:дезодораційний дистилят 1:1,5-1:3 при його пропусканні через шар активованого вугілля з наступним відділенням м-ксилолу при температурі 139-142 76.
UAU201911230U 2019-11-18 2019-11-18 Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту UA142239U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201911230U UA142239U (uk) 2019-11-18 2019-11-18 Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201911230U UA142239U (uk) 2019-11-18 2019-11-18 Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA142239U true UA142239U (uk) 2020-05-25

Family

ID=71119539

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201911230U UA142239U (uk) 2019-11-18 2019-11-18 Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA142239U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Chew et al. Refining of edible oils
JP3746292B2 (ja) トコフェロールおよびステロールの回収
JP5512671B2 (ja) トリテルペン酸を豊富に含む食用オリーブポマースオイル、該オイルを取得するために使用される物理的精製プロセス、および粗製オイル内に存在する機能成分の回収
Tan et al. Valorisation of palm by‐products as functional components
EP0682006B1 (fr) Procédé de préparation d'un concentrat d'esters d'acides gras polyinsaturés
Hoe et al. Recent development and challenges in extraction of phytonutrients from palm oil
US20080015367A1 (en) Process for isolating phytosterols and tocopherols from deodorizer distillate
AU2006200371B2 (en) Improving the quality of crude oils and fats and recovery of minor components
US20060166951A1 (en) Compositions and methods for sterol isolation and purification
EP2659780A2 (en) Omega 3 concentrate
Gore et al. Separation of tocol (tocopherol & tocotrienol) and phytosterols from palm fatty acid distillate by saponification and purification by low temperature solvent crystallization
CA3107614C (en) Fish oil cholesterol
UA142239U (uk) Спосіб одержання концентрату токоферолів з соняшникового дезодораційного дистиляту
Elsorady Evaluation of Moringa oleifera seed oil extracted with different extraction methods
JP2943031B2 (ja) 天然ビタミンk濃縮物の製造方法
US2349269A (en) Recovery of tocopherol
FR2975105A1 (fr) Procede d'extraction d'un compose mineur d'un corps gras, notamment d'une huile vegetale ou animale ou de leurs co-produits au moyen de terpene
Thyrion The production of natural antioxidants (other than vitamin E)
Numan et al. Selective Separation of Tocol Homologues by Liquid-Liquid Extraction Using Choline-Based Deep Eutectic Solvents
Kalyna et al. Feasibilty study of the technology of fatty coriander oil complex processing
EP3817568B1 (en) Method for obtaining purified fatty acid ester composition and fatty acid ester composition
JP2014118370A (ja) ポリメトキシフラボン類の製造方法
EP3555057B1 (en) Process for the preparation of tocols and squalene
Tuan et al. Recovering Bioactive Compounds from Edible Oil Wastes
EP1426368A1 (en) Method for extracting and purifying natural tocopherols and sterols by esterification with trimethyl propane