UA14134U - Process for unification of videoimages of pancreas - Google Patents

Process for unification of videoimages of pancreas Download PDF

Info

Publication number
UA14134U
UA14134U UAU200505902U UAU200505902U UA14134U UA 14134 U UA14134 U UA 14134U UA U200505902 U UAU200505902 U UA U200505902U UA U200505902 U UAU200505902 U UA U200505902U UA 14134 U UA14134 U UA 14134U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
pancreas
points
echogenicity
pancreatitis
chronic
Prior art date
Application number
UAU200505902U
Other languages
English (en)
Inventor
Dmytro Ivanovych Komarenko
Oleg Borysovych Poliakov
Original Assignee
Scient Ct Of Radiation Medicin
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Scient Ct Of Radiation Medicin filed Critical Scient Ct Of Radiation Medicin
Priority to UAU200505902U priority Critical patent/UA14134U/uk
Publication of UA14134U publication Critical patent/UA14134U/uk

Links

Landscapes

  • Ultra Sonic Daignosis Equipment (AREA)

Description

Опис винаходу
Корисна модель відноситься до медицини, а саме до процесу діагностики. 2 Широке впровадження ультразвукової апаратури визначає все більше розповсюдження засобу ультразвукової волюмометрії, яка нами прийнята за прототип.
Недоліки звичайного УЗ-дослідження ПЗ: - Одним із суперечливих питань сонопанкреатографії є суб'єктивність дослідження та відсутність загальновизнаних критеріїв (1, 2), єдиного методу, що може сприяти їх стандартизації. 70 - Автори |З, 4| призводять різноманітний опис неоднорідності ехоструктури ПЗ (підшлункової залози), характерної для ХП. Більшість дослідників описують ультразвукову картину як "неоднорідна" без уточнення, що саме спостерігається, але цього не достатньо. Наші дослідження показали, що підвищення ехогенності, виявлення неоднорідності ехоструктури, виявлення як гіпоехогенних гідрофільних та гіперехогенних фіброзних ділянок виявлені, у тій чи іншій мірі присутні у 10095 випадків учасників ліквідації аварії на ЧАЕС (УЛНА) 12 хворих на хронічний панкреатит (ХП).
Зазвичай щільність тканини ПЗ порівнюють із щільністю лівої частки печінки, в нормі тканина ПЗ повинна відповідати або бути дещо щільніше за паренхіму печінки (51. - Зазвичай дослідження ПЗ, дослідження її ехоструктури, ехогеності є суб'єктивним і заключається в тому, що лікар "на око" визначає зміни ехоструктури, зменшення або підвищення ехогеності ПЗ тощо, які візуалізуються ним в процесі дослідження на екрані монітора. - В даний час відсутня єдина думка щодо того, як описувати неоднорідність ехоструктури ПЗ. Більшість дослідників (6, 7), характеризує ехоструктуру ПЗ при ХП, як неоднорідну з ділянками фіброзу. - На даний час відсутня єдина класифікація неоднорідності ехоструктури ЩЗ, тим більш відсутні роботи, які б зіставляли ступінь ехоструктурної неоднорідності з вираженістю запального процесу. Враховуючи наші власні 29 дослідження можливо зробити висновок, що ХП в стадії ремісії в УЛНА завжди супроводжується підвищенням в ехогенності, наявністю неоднорідності ехоструктури та епізодичною біллю в ділянках Губергрица-Скульського або Дежардена-Ріве. Проте, важливим питанням ультразвукової діагностики ХП є не тільки виявлення цих змін, але і кількісна та якісна їх характеристика.
Ехогенність тканини є важливим показником стану підшлункової залози |8). Так, при вивченні ехогенності у З хворих ХП як в основній групі, так в групах порівняння та контролю нами виявлена пряма залежність між со ехогенністю ПЗ і ступенем запального процесу в залозі, що виявляється клінічне у збільшенні ступеня щільності, її розмірів, підвищенням ехогеності, болючості при пальпаційному досліджені. --
Найбільш важливим ехографічним показником у діагностиці патології ПЗ є ехоструктура тканини залози. «І
Ретельне вивчення ехоструктури ПЗ полягає в оцінці ступеня однорідності тканини і являє собою визначення 3о рівня відносної її гомогенності - рівновага між ехопозитивними (стромальні елементи тканини) і ехонегативними -- (паренхіма) компонентами .
Клінічна оцінка ультразвукових змін. Грунтуючись на існуючих ознаках, що використовуються для опису ехоструктурної неоднорідності ПЗ, зіставляючи їх з клінічними проявами ХП і з результатами дослідження « "золотого тесту панкреатології"-дослідженням копро-еластази, нам вдалося модифікувати й систематизувати З 70 ультразвукові ознаки неоднорідності ехоструктури та ехогенності залози. с Неоднорідність ехоструктури ПЗ слід розглядати як відхилення від норми. Будь-який патологічний процес
Із» минає різноманітні стадії та фази свого розвитку - від незначних функціональних порушень до грубих змін структури й функції даного органу. Тому питання про найбільш ранню діагностику, а також про більш раннє лікування є надто актуальне. Процес запалення при ХП прогресує відносно повільно, особливо це помітно у осіб, що підлягли іонізуючому опроміненню. Раннє виявлення найдрібніших ехоструктурних змін, математичний - комп'ютерний аналіз їх у процесі ультразвукового сканування дозволить діагностувати ХП на найбільш ранніх «їз» стадіях запалення й прийняти вчасні терапевтичні заходи.
Мета корисної моделі: - - Процес створено для уникнення суб'єктивності при дослідженні підшлункової залози та для ранішньої со 20 експрес-діагностики латентного перебігу хронічного панкреатиту у осіб постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС при скрінінговому СДПЗ (сонодіагностика підшлункової залози).
Т» - Впровадження методу дозволить створити критерії для стандартизації сонопанкреатографічних досліджень.
Відповідно до наших досліджень, найбільш чутливою сонографічною ознакою при хронічному панкреатиті є зміна ехогенності залози. В УЛНА (учасників ліквідації наслідків аварії) при паренхіматозній |і 29 фіброзно-склеротичній формах хронічного панкреатиту відмічається значне підвищення її ехогенності. При с інтерстиціально-набряклій формі спостерігається дифузне зниження ехогенності, як наслідок набряку. сонографічною ознакою захворювання є підвищення ехогеності (9, 10, 111.
Суттєво, що при панкреатитах ехогенність ПЗ змінюється диффузно. Важливим ехографічним симптомом ХП вважають неоднорідність структури ПЗ (1). Причому, в початкових стадіях захворювання орган може бути 60 однорідним, а потім різноманітність ехоструктури стає все більш вираженою. Це є віддзеркаленням чергування ділянок фіброзу, набряку і нормальної паренхимі.
Нами вивчена можливість застосування у ЛНА (ліквідаторів наслідків аварії) на ЧАЕС спосібу уніфікації сонографічних досліджень завдяки індексу ехогеності підшлункової залози (ІЕПЗ). Використаний ультразвуковий апарат "НОЇ 5500" (США). Після обведення на екрані приладу ділянки, що підлягає обрахунку, градієнт бо ехогеності будувався комп'ютером "ЗАМЗИМО ЗупсеМавіег 5500" автоматично, причому основою для цього була сіра шкала приладу з 10 поділками (від 0 до 10). Структуру тієї чи іншої ділянки ПЗ (головки, тіла, хвоста) порівнювали з цими поділками, результати вимірювання піку ультразвукової "сірої" гістограми виражали в градієнтах (одиницях).
Для зменшення суб'єктивізму при оцінці ультразвукових змін ПЗ у ЛНА на ЧАЕС запропонований математичний облік ступеня підвищення ехогенності паренхіми органу. При цьому автоматично, спеціально створеною комп'ютерною програмою, вираховується ІЕПЗ. Проте, як відомо, підвищення ехогенності, навіть при його об'єктивній оцінці, не є специфічним для ХП. Тому для підвищення специфічності оцінки гістограми ми розробили процес діагностики об'єктивізації ПЗ, який полягає в одночасному обліку індексу ехогеності, 7/о розмірів, контуру, капсули залози і стану головної панкреатичної протоки.
Для поліпшення оцінки змін ехографічних показників та уточнення ступеня вираженості запалення ми розробили коефіцієнти значимості цих показників та інтегральний коефіцієнт. Коефіцієнти значимості ехографічних показників складені з найбільш важливих ультразвукових ознак ХП і вони оцінені по ступеню важливості в балах (Табл.1).
На підставі даних коефіцієнтів, по виявленим змінам при УЗД (ультразвукової діагностики) ПЗ обчислюється методом підсумовування ІЕПЗ але не більш 2 показників ехоструктури. Його застосування значно спрощує оцінку наявності й ступеню запалення в ПЗ, оскільки дає інтегральне уявлення про основні ультразвукові зміни (ехогенність, ехоструктура, контур) при ХП, як кількісних так і якісних.
Оцінка ІЕЄПЗ здійснюється таким чином:
О - балів - відсутнє запалення; 1-3 балів-ознаки хронічного латентного панкреатиту. 4-6 балів - наявність хронічного панкреатиту в ст. ремісії; 7-8 балів - хронічний панкреатит в стадії загострення; більш ніж 9 балів - гострий панкреатит.
При визначенні ІЕПЗ у 2-3 балів ХП може бути відсутнім або наявним. У такому випадку потрібно провести обов'язкове дослідження амілази сироватки або сечі, копрограму для підтвердження або ні хронічного - латентного панкреатиту. Введення ІЄПЗ спрощує й уніфікує діагностику на скрінінговому етапі, дозволяє відбирати хворих із підозрою на ХП.
Джерела інформації «г зо 1. Бабий Я.С., Момот. Н.В., Савченко Е.А. Комплексная диагностика панкреатитов// Лікування та діагност. - 1999. - Мо2-3. -С.66-69. о 2. Диагностика и хирургическое лечение хронического панкреатита / А.А. Шалимов, В.М. Копчак, И.М. "пр
Тодуров, А.И. Дронов // Аннальї хир. гепатол. - 1998. - Т.З, МоЗ. - с.7-9.
З. Ліневська К.Ю. Оптимізація лабораторно-інструментальної діагностики хронічного рецидивуючого « зв панкреатиту: Автореф. дис. ... канд. мед. наук. - Луганськ, 1999. - 20с. - (14.01.02 - внутр. хвороби). «- 4. Митьков В.В. Клиническое руководство по ультразвуковой диагностике. - М.: Видар, 1995-1996. - Т.І. -
З35с. - Т.2. - 393с. 5. Надинская М.Ю. Методьі исследования функций поджелудочной железь! // Рос. журн. гастрознтерол., гепатол., колопроктол. - 1999. - Мо3 - С.24-29. « 6. Сакович М.Н. Диагностика и лечение хронических болезней поджелудочной железь. - Минск: Беларусь, пт») с 1999, - 1726. . 7. Стандарть! (протоколь!) диагностики и лечения заболеваний поджелудочной железь // Киев. центр, и? хирургии печени, желч. путей и поджелуд. железь; Авт.: Земсков В.С. и др. - К., 2000. - 32с. 8. Хронический панкреатит: Современнье концепции патогенеза, диагностики и лечения / А.А. Шалимов, В.В.
Грубник, Дж. Горовиц и др. - Київ: Здоров'я, 2000. - 2556. - 9. Зхография в диагностике патологии органов гепатопанкреатодуоденальной зоньі после холецистактомии /
О.П. Прокопенко, Н.П. Буглак, А.И. Крадинов, М.Г. Шкадова // Лік. справа. -1998. - Мо7. - с.98-101. ве 10. Ведіїпдег С. Спгопіс рапсгеаййів: аіадповів// Тег. Штвспй. -1996. - МоІ.53, Мо 5. - Р.354-358. - 11. Воіопаї Ї., Вавзвів 5., Ваграга |., боподгарпу ої спгопіс рапсгеаййів // Кадіої. Сійп. Мой. Ат. - 1989. - МоІ.27. - Р.815. о 12. Іапківспй Р.об., Апагеп-Запабегд А. З(апдагаз їог (Ше аіадповів ої спгопіс рапсгеаїййів апа бог (Пе ї» ема|Ічайоп ої ігеаїтенпі // Іпі. У. Рапсгеаїйо!. -1993. - Мої. 14, Мо 3. - Р.205-212. 8 с п дюядето 3000115 во з (Столучно тжанинн прошарки, що придяють зало часточку ттуюуву 11111112 вв |в Меруваннядтьниць рономантної вженнот 11111111 11111113
Ехогенність еірютнстне ме 111016 пафене чний 10000006 тю 00 пе феуланеущлня 11111101 фотка не розширена 11111110
Додаток 1
Приклади використання процесу в клініці.
Хворий Ч., ІХМо 3332 від 16.08.01р., З9р., УЛНА на ЧАЕС - 1кат., посв. Мо047172. Проходив лікування в ІКР
НЦРМ АМНУ з приводу гіпертонічної хвороби 2 ст,дисциркуляторної енцефалопатії (судинно-метаболічного генезу) 2ст з ХНМК у вертебро-базилярному басейні, вестибуло-атактичними порушеннями, цереброастеничним синдромом. Остеохондроз хребта з нейрорефлекторними проявами. Цукровий діабет, легка форма.
Відео зображення ПЗ Мо1: ІКЕПЗ 2 бали. ХЛП, ЛНА на ЧАЕС, (див. Фіг.1).
Хворий Р., ІХМо 3392 від 12.10.01р., 47р., УЛНА на ЧАЕС - 1кат., посв. Мо109079. Проходив лікування в ІКР
НЦРМ АМНУ з приводу раннього церебрального атеросклерозу. Гіпертонічна хвороба 2ст., кризовий перебіг, дисциркуляторна енцефалопатія 2-3ст., з правосторонньою та екстра пірамідною недостатністю, вестибулопатією 2-Зст., ІБС, стенокардія напруження, фк2, атеросклероз аорти, коронарних артерій. Хронічний З холецистопанкреатит в ст. ремісії.
Відео зображення ПЗ Мо2: ІЕПЗ 5 балів. ХП в ст. ремісії, ЛНА на ЧАЕС, 47р. (див. Фіг.2).
Хворий 3., ІХМо4616/489 від 07.12.01р, з8р., УЛНА на ЧАЕС - 1Ткат., посв. Мо044691. Проходив лікування в ІКР «І НЦРМ АМНУ з приводу хронічного гастриту культі шлунку, ст. загострення. Стан після операції Біль рот 2 (1994р.) з приводу субкомпенсованого стенозу луковиці 12-палої кишки в наслідок виразкової хвороби 12-палої о кишки. Хронічний панкреатит, ст. загострення. «--
Відео зображення ПЗ Мо2: ІЕПЗ 5 балів. ХП в ст. ремісії, ЛНА на ЧАЕС зар. (див. Фіг.3) «

Claims (1)

  1. Формула винаходу --
    Процес уніфікації сонографічних відеозображень підшлункової залози, що включає використання апарата ультразвукової діагностики для отримання ехограм підшлункової залози, який відрізняється тим, що для «
    оптимізації отриманих даних використовують комп'ютерну обробку ехограм та застосовують індекс ехогенності пт»)
    с підшлункової залози (ІЕПЗ) і оцінюють в балах: О - балів - відсутнє запалення, ;» 1-3 бали - ознаки хронічного латентного панкреатиту, 4-6 балів - наявність хронічного панкреатиту в стадії ремісії, 7-8 балів - хронічний панкреатит в стадії загострення, - більше ніж 9 балів - гострий панкреатит. щ» - о 50 с»
    с 60 б5
UAU200505902U 2005-06-15 2005-06-15 Process for unification of videoimages of pancreas UA14134U (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200505902U UA14134U (en) 2005-06-15 2005-06-15 Process for unification of videoimages of pancreas

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU200505902U UA14134U (en) 2005-06-15 2005-06-15 Process for unification of videoimages of pancreas

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA14134U true UA14134U (en) 2006-05-15

Family

ID=37457861

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU200505902U UA14134U (en) 2005-06-15 2005-06-15 Process for unification of videoimages of pancreas

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA14134U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Takiuchi et al. Diagnostic value of carotid intima–media thickness and plaque score for predicting target organ damage in patients with essential hypertension
Mehta et al. Systemic and vascular inflammation in patients with moderate to severe psoriasis as measured by [18F]-fluorodeoxyglucose positron emission tomography–computed tomography (FDG-PET/CT): a pilot study
Cohen et al. Relationship between carotid disease on ultrasound and coronary disease on CT angiography
Teh et al. Power Doppler ultrasound of rheumatoid synovitis: quantification of therapeutic response
Markus et al. Chlamydia pneumoniae infection and early asymptomatic carotid atherosclerosis
Guo et al. Early detection of silent myocardial impairment in drug‐naive patients with new‐onset systemic lupus erythematosus: a three‐center prospective study
Hung et al. Carotid intima-media thickness provides evidence that ascending aortic aneurysm protects against systemic atherosclerosis
Lockhart et al. Impaired flow-mediated dilatation response in uncomplicated Type 1 diabetes mellitus: influence of shear stress and microvascular reactivity
Pascart et al. Identification and characterization of peripheral vascular color-coded DECT lesions in gout and non-gout patients: The VASCURATE study
Muroi et al. A portable dermatoscope for easy, rapid examination of periungual nailfold capillary changes in patients with systemic sclerosis
Caffarelli et al. Could radiofrequency echographic multispectrometry (REMS) overcome the overestimation in BMD by dual-energy X-ray absorptiometry (DXA) at the lumbar spine?
Pascart et al. The lack of association between the burden of monosodium urate crystals assessed with dual-energy computed tomography or ultrasonography with cardiovascular risk in the commonly high-risk gout patient
Cipolletta et al. Sonographic estimation of monosodium urate burden predicts the fulfillment of the 2016 remission criteria for gout: a 12-month study
Lahham et al. Utility of common bile duct measurement in ED point of care ultrasound: a prospective study
Sethna et al. Left ventricular hypertrophy in children with hypertension: in search of a definition
Rhew et al. Differences in subclinical cardiovascular disease between African American and Caucasian women with systemic lupus erythematosus
Sumbul et al. The abdominal aortic intima-media thickness increases in patients with primary hyperparathyroidism
Scanlon et al. Cardiovascular risk assessment in patients with rheumatoid arthritis: a correlative study of noninvasive arterial health testing
Monjo-Henry et al. Ultrasound halo count in the differential diagnosis of atherosclerosis and large vessel giant cell arteritis
Manning et al. A pilot study of cutaneous oxygenation and perfusion in systemic sclerosis–related digital calcinosis
Ateş et al. Relationship between socioeconomic level, and the prevalence of masked hypertension and asymptomatic organ damage
Kunkel et al. Combined structural and synovial assessment for improved ultrasound discrimination of rheumatoid, osteoarthritic, and normal joints: a pilot study
Provan et al. Biomarkers of cardiovascular risk across phenotypes of osteoarthritis
UA14134U (en) Process for unification of videoimages of pancreas
Buyuksimsek et al. Carotid–femoral pulse wave velocity is significantly increased in newly diagnosed hypertensive patients with primary hyperparathyroidism and significantly related with serum calcium level