UA139875U - Спосіб лікування захворювань тканин пародонта - Google Patents

Спосіб лікування захворювань тканин пародонта Download PDF

Info

Publication number
UA139875U
UA139875U UAU201907298U UAU201907298U UA139875U UA 139875 U UA139875 U UA 139875U UA U201907298 U UAU201907298 U UA U201907298U UA U201907298 U UAU201907298 U UA U201907298U UA 139875 U UA139875 U UA 139875U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
treatment
inflammatory
local
periodontal
solution
Prior art date
Application number
UAU201907298U
Other languages
English (en)
Inventor
Максим Ігорович Скрипник
Каріне Степанівна Непорада
Тетяна Олексіївна Петрушанко
Микола Якович Співак
Original Assignee
Максим Ігорович Скрипник
Каріне Степанівна Непорада
Тетяна Олексіївна Петрушанко
Микола Якович Співак
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Максим Ігорович Скрипник, Каріне Степанівна Непорада, Тетяна Олексіївна Петрушанко, Микола Якович Співак filed Critical Максим Ігорович Скрипник
Priority to UAU201907298U priority Critical patent/UA139875U/uk
Publication of UA139875U publication Critical patent/UA139875U/uk

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)
  • Acyclic And Carbocyclic Compounds In Medicinal Compositions (AREA)

Abstract

Спосіб місцевого лікування запальних та запально-дистрофічних захворювань тканин пародонта включає проведення базового первинного пародонтологічного лікування і місцеву терапію із застосуванням антибактеріальних засобів. Як засіб для місцевої антибактеріальної терапії використовують унікальний антисептичний препарат "Наносепт-розчин", який містить лікарські препарати у наступному співвідношенні: хлоргексидин біглюконат 20 % - 5 мл; нанокристалічний діоксид церію (розмір частинок 2-7 нм), стабілізованого цитратом натрію - 0,28 г; вода очищена - решта до 500 мл.

Description

Запропонована корисна модель належить до біології і медицини і може бути використана у стоматологічній практиці, як засіб для терапії запальних та запально-дистрофічних захворювань тканин пародонта, відновлення антиоксидантно-прооксидантного дисбалансу, посилення репаративних процесів при лікуванні хронічного генералізованого пародонтиту, різних клініко- морфологічних форм гінгівіту.
Захворювання тканин пародонта - це група запальних, здебільшого хронічних, захворювань, що вражають комплекс сполучнотканинних структур, які оточують зуб. Захворювання є мультифакторіальним, але провідним фактором у патогенезі даної патології є запальний процес, спричинений дією пародонтопатогенних мікроорганізмів ротової порожнини та їх продуктами життєдіяльності. Початковою стадією захворювань пародонта є гінгівіт, він клінічно характеризується набряком, зміною кольору, температури, структури ясен, появою ясеневих кишень, але при даній патології відсутня втрата зубо-ясенного прикріплення. Не лікований гінгівіт, може спричинити до розвитку пародонтиту - запально-дистрофічного захворювання підтримуючого апарата зуба, що характеризується прогресивною незворотною втратою зубо- ясенного прикріплення, з утворенням пародонтальної кишені.
Поширеність захворювань тканин пародонта є значною в країнах Європи, США та наближається до 100 95 у групі осіб старших за 30 років |МиПег, Напз5-Реїег, Ргої. Ог. тед. депі.
Рагодопіоіодіє. Епаїїви: Ше еззепііаіє. МО 49 МУ95а4р 2004а). В Україні відсоток осіб, що мають захворювання пародонта складає порядку 90 95. Значну поширеність та особливо тяжкий перебіг даної патології спостерігається у групі осіб, що мають психосоматичні захворювання
ІЗКгурпук М., РейгпизНнапко Т., КгухогисиКо Т., Мерогада К. Сопайіопв ої Ше ога! саму віайв5 іп уошій м/п аійтепіагу-сопзійшіопа! тогт ої орезйу. // Тпе Медісаї! апа есоіодіса! реобієтв5.-2019. -
Мої! 23, Мо 1-2. - Р. 17-21).
Лікування даного захворювання повинно бути комплексним, тобто поєднання загальної та місцевої медикаментозної терапії, хірургічного та ортопедичного лікування. На даний момент препаратами вибору для місцевого лікування захворювань тканин пародонта є лікарські засоби на основі антисептика - хлоргексидину біглюконату, його концентрація залежить від лікарської форми препарату. Також використовуються лікарські засоби на основі похідних 5- нітроіїмідазолу, на основі екстрактів лікарських трав, апітерапія та ін. Протоколи та методи
Зо лікування висвітлені у наступних літературних джерелах: 1. Цепов Л.М. Диагностика, лечение и профилактика заболеваний пародонта/ Л.М.Цепов,
А.И.Николаев, Е.А.Михеева; 3-е изд., испр. и доп. - М.: МЕДпресс-информ., 2008.-272 б. 2. Вольф Г.Ф. Пародонтология / Герберт Ф. Вольф, Здит М. Ратейцхак, Клаус Ратейцах; пер. с нем.; под ред. Проф. Г.М.Барера.-2-е изд. - М: МЕДпресс-информ, 2014.-548 с.: ил.
З. Данилевський М.Ф. Терапевтична стоматологія: Підручник: у 4 т. / М.Ф.Данилевський,
А.В.Борисенко, А.М.Політун та ін.|. - К:Медицина, 2008. - Т.3: Захворювання пародонта.-2008.- 616 с. 4. Руле Ж.-Ф. Профессиональная профилактика в практике стоматолога: атлас по стоматологиий / Жан-Франсуа Руле, Стефан Циммер; пер. С нем.; под общ. ред. СБ.
Улитовского, С.Т.Пьіркова. - М.: МЕДпресс-информ, 2010.-368 с.гил.
Недоліками існуючих способів та засобів для місцевого лікування є те, що до перерахованих вище специфічних та неспецифічних протимікробних препаратів у мікроорганізмів порожнини рота наявна первинна стійкість до їх дії або реєструється поява вторинної антибіотикорезистентності при їх застосуванні упродовж семи діб. Актуальні протимікробні препарати мають ряд побічних реакцій на організм пацієнта - високий резорбтивний потенціал, спричинюють до розвитку медикаментозної алергії, викликають розвиток дискольориту зубів та десквамацію епітелію слизової оболонки порожнини рота. Саме тому існує потреба у винайденні нового препарату протимікробної дії для місцевого лікування захворювань тканин пародонта, який би не мав вищеперерахованих недоліків та мав додаткові лікувальні властивості, для уникнення поліпрагмазії.
Найбільш близьким до запропонованого нами способу є застосування як антисептика препарату на основі наночастинок срібла АргодермФ при лікуванні захворювань тканин пародонта. Препарат використовується у вигляді інстиляцій у пародонтальні кармани з експозицією 15 хв, кожні 24-48 год. |Пат. на винахід Мо 108293 Україна, МПК АбІК 33/38 (2006.01), АвІК 6/00. СПОСІБ ЛІКУВАННЯ ГЕНЕРАЛІЗОВАНОГО ПАРОДОНТИТУ У СТАДІЇ
ЗАГОСТРЕННЯ) Білокліцька Галина Федорівна (ША); Рябушко Віталій Іванович (ША); Павленко
Елла Михайлівна (ША); заявник та патентовласник. НАЦІОНАЛЬНА МЕДИЧНА АКАДЕМІЯ
ПІСЛЯДИПЛОМНОЇ ОСВІТИ ІМЕНІ П.Л. ШУПИКА МОЗ УКРАЇНИ, вул. Дорогожицька, 9, м. Київ, 04112 (ОА). ІНСТИТУТ БІОЛОГІЇ ПІВДЕННИХ МОРІВ ІМ. О.О. КОВАЛЕВСЬКОГО НАН УКРАЇНИ, 60 пр. Нахімова, 2, м. Севастополь, 99011 (ОА). - Мо ц201311144; Заявл. 18.09.2013. Опубл.
10.04.2014, бюл. Мо 7|. Недоліком вище запропонованого методу є те, що лікарською формою препарату є мазь, яка швидко вимивається слиною з пародонтальних карманів, має низьку біодоступність, є незручним для самостійного застосування пацієнтом. Запропонований препарат має лише антисептичну дію, не має додаткові терапевтичні властивості.
В основу корисної моделі поставлена задача створити єдиний препарат для місцевого застосування у комплексній терапії захворювань тканин пародонта, який би мав сильні протимікробні властивості, не викликав розвиток антибіотикорезистентності у пародонтопатогенних мікроорганізмів, мав додаткові терапевтичні ефекти, був доступним, не мав побічної дії.
Поставлена задача вирішується шляхом застосування препарату з антибактеріальною, протизапальною, антиоксидантною, репаративною дією згідно з корисною моделлю. Як препарат використовується запропонований нами розчин (композиція) названий "Наносепт- розчин", що має позитивний результат у лікуванні та профілактиці запальних та запально- дистрофічних захворювань тканин пародонта.
Запланований засіб дозволяє ефективно впливати на етіологічний чинник, патогенетичні механізми розвитку запального процесу у пародонті, підсилювати швидкість репаративних процесів у тканинах пародонта, що суттєво підвищує ефективність комплексного лікування та профілактичних заходів та значно скорочує терміни лікування пацієнтів з даним захворюванням.
Вищезазначені властивості має розчин (композиція), "Наносепт-розчин" для місцевого застосування у вигляді засобу для полоскань порожнини рота, зрошення пародонтальних карманів, обробки травматичних уражень слизової оболонки порожнини рота та ясен, також можлива діадинамотерапія пародонтальних карманів із застосуванням запропонованої композиції. "Наносепт-розчин" містить подані в одному розчинному складі лікарські препарати, при наступному співвідношенні компонентів в масі: хлоргексидин біглюконат 20 95 - 5 мл, нанокристалічний діоксид церію (розмір частинок 2-7 нм), стабілізований цитратом натрію - 0,28г вода очищена - решта до 500 мл.
Наночастинки діоксиду церію добували наступним чином:
Зо В 10 мл води розчиняли 1 г лимонної кислоти та 2,0 г сульфату церію (ІМ); об'єм розчину доводили до 50 мл. Неперервно перемішуючи, в отриманий розчин по краплях додавали З М водневого розчину амоніаку до рН»11. Суміш кип'ятили зі зворотним холодильником протягом 12 годин, корегуючи рН, після чого вводили 2 мл 50 95 пероксиду водню та продовжували кип'ятіння протягом ще 8 годин. Отриманий золь охолоджували та підкисляли до рН--3,50,01 М розчином сірчаної кислоти. Наночастинки діоксиду церію відділяли декантацією та промивали до негативної реакції на сульфат-іони. Осад розчиняли в 50 мл розчину амоніаку при рнН-8.
Розроблене оптимальне співвідношення компонентів, які поєднували фармакологічно активні речовини широкого синергічного спектра дії та давали більш високий ступінь дії, ніж його складові окремо.
Характеристика окремих інгредієнтів:
Хлоргексидин біглюконат - (Спіопехіадіпит) - (М, М"-бис(4-Хлорфенил)-3,12-діїміно 2,4,11,13- тетраазатетрадекандиїімідамід|, молекулярна маса 505,46 Да. Білий кристалічний порошок без запаху, який погано розчиняється у воді та спирті. Належить до фармакологічної групи неспецифічних протимікробних лікарських засобів, застосовується місцево при лікуванні бактеріальних уражень шкіри та слизових оболонок у хірургії, акушерстві, гінекології, урології, стоматології (полоскання та зрошування - гінгівіт, стоматит, афти, пародонтит, альвеоліт); для профілактики бактеріальних, вірусних та протозойних захворюваннях, що передаються статевим шляхом, для дезінфекції гнійних ран.
Наночастинки діоксиду церію - використовуються у комплексному лікуванні захворювань, що супроводжуються активацією процесів вільнорадикального окиснення, передчасному старінні, метаболічних порушеннях. Наночастинки мають власну бактерицидну дію та значно підсилюють протимікробну дію антисептиків групи четвертинних амонієвих сполук (Пат. на корисну модель
Мо 134206 Україна, МПК АбІК 31/33 (2006.01), АбІК 33/00. СПОСІБ ПІДСИЛЕННЯ
ПРОТИМІКРОБНОЇ ДІЇ АНТИСЕПТИКІВ/ Скрипник Максим Ігорович (ША); Непорада Каріне
Степанівна (ША); Петрушанко Тетяна Олексіївна (А) та ін.; заявник та патентовласник:
УКРАЇНСЬКА МЕДИЧНА СТОМАТОЛОГІЧНА АКАДЕМІЯ вул. Шевченка, 23, м. Полтава, 36011 (ОА). - Ме ц201811567; Заявл. 26.11.2018.; Опубл. 10.05.2019, бюл. Ме9). Нанокристалічний діоксид церію є нанозимом: має каталазо-, супероксиддисмутазо-міметичну активність, а також іп міто стимулює диференціацію і проліферацію клітин сполучної тканини, ендотеліоцитів. бо Унікальність протимікробної дії композиції полягає у тому, що нанокристалічний діоксид церію 2-
7 нм, діє як на планктонні мікроорганізми ротової порожнини, так і на ті, що знаходяться у складі зубної бляшки, за рахунок генерації активних форм кисню та блокування іонного транспорту у бактеріальній клітині (Щербаков А.Б. Синтез и биомедицинские применения нанодисперсного диоксида церия / А.Б. Щербаков, О.С. Иванова, Н.Я. Спивак (и др.1 // - Томск: Изд-во Том. ун-та.- 2016.-476 с|. Хлоргексидин біглюконат у цій композиції виявляє синергічну протимікробну дію. "Наносепт-розчин" готується шляхом змішування кожного градієнта з водою очищеною, постійно легенько перемішуючи все, що є в посудині, зберігати композицію необхідно при кімнатній температурі 18-24 С. "Наносепт-розчин" в об'ємі 30 мл затримують в ротовій порожнині для проведення ротових ванночок ясен, слизової оболонки упродовж 1 хв 2-3 рази на добу упродовж 10 діб. "Наносепт-розчин" використовують як засіб для інстиляції у пародонтальні кармани на ватних турундах упродовж 15 хв, 1-2 рази на день упродовж 10 діб.
Застосування "Наносепт-розчин" можливе як у складі індивідуальної гігієни порожнини рота, так і при проведенні професійної гігієни ротової порожнини, періодично зрошуючи ним ясна при проведенні скейлінгу. При проведенні кюретажу пародонтальних карманів можливе зрошення розчином "Наносепт-розчин" ранової поверхні, або приготування твердіючої пов'язки на його основі. Курс та кратність застосування визначається в залежності від діагнозу та ступеня тяжкості захворювання.
Запропонований препарат, названий " Наносепт-розчин ", був випробуваний в клінічних умовах на базі Полтавської обласної клінічної стоматологічної поліклініки на 77 пацієнтах із хронічним генералізованим катаральним гінгівітом. З них 20 осіб лікувалися запропонованим розчином лікарського засобу, а інші 57 осіб складали контрольну групу, яка лікувалась за загальними принципами стандартів лікування.
В порівнянні з контрольною групою, запропонований препарат " Наносепт-розчин", при лікуванні основної групи виявив більш ефективну терапевтичну дію, яка проявилася покращенням суб'єктивних, об'єктивних та лабораторно-інструментальних показників перебігу хронічного генералізованого катарального гінгівіту на 7-8 день. В контрольній групі ці показники наступили лише на 13-14 день.
Результати суб'єктивних і об'єктивних даних підтверджені рентгенологічними та лабораторними дослідженнями ротової рідини пацієнтів. Індексна оцінка стану тканини
Зо пародонта у осіб, що лікувалися запропонованим нами засобом вірогідно зменшилися і становили до лікування РВІ-0,39240,09, РМА-23,4 90541,45 та після лікування РВІ-0,05:0,01,
РМА-3,4 95520,15. Активність каталази у ротовій рідині пацієнтів із дослідної групи була у 2,25 разу вірогідно вища, ніж у осіб, що отримували стандартне лікування. Даний факт свідчить про те, що наночастинки діоксиду церію у складі запропонованої композиції мають власну каталазоміметичну активність. Вміст глікозаміногліканів та вільної фукози у ротовій рідині пацієнтів контрольної групи був у 1,75 та 2 рази відповідно вірогідно вищий, ніж у пацієнтів, що використовували "Наносепт-розчин" як лікарський засіб, що свідчить про нормалізацію обміну сполучної тканини ясен і зменшення запального процесу.
На основі вищесказаного можна зробити висновок, що "Наносепт-розчин" ефективніший при лікуванні запальних та запально-дистрофічних захворювань тканин пародонта.
Запропонована композиція "Наносепт-розчин" для лікування запальних та запально- дистрофічних захворювань тканин пародонта скорочує строки лікування захворювання, запобігає розвитку резистентності у мікроорганізмів ротової порожнини, запобігає поліпрагмазії.
Засіб також може використовуватися і у інших галузях медицини як антисептичний препарат при обробці гнійних ран, профілактиці запальних захворювань шкіри та інше.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб місцевого лікування запальних та запально-дистрофічних захворювань тканин пародонта, що включає проведення базового первинного пародонтологічного лікування і місцеву терапію із застосуванням антибактеріальних засобів, який відрізняється тим, що як засіб для місцевої антибактеріальної терапії використовують унікальний антисептичний препарат "Наносепт-розчин", який містить лікарські препарати у наступному співвідношенні: хлоргексидин біглюконат 20 95 - 5 мл; нанокристалічний діоксид церію (розмір частинок 2-7 нм),
    стабілізованого цитратом натрію - 0,28 г; вода очищена - решта до 500 мл.
UAU201907298U 2019-07-01 2019-07-01 Спосіб лікування захворювань тканин пародонта UA139875U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201907298U UA139875U (uk) 2019-07-01 2019-07-01 Спосіб лікування захворювань тканин пародонта

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201907298U UA139875U (uk) 2019-07-01 2019-07-01 Спосіб лікування захворювань тканин пародонта

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA139875U true UA139875U (uk) 2020-01-27

Family

ID=71113919

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201907298U UA139875U (uk) 2019-07-01 2019-07-01 Спосіб лікування захворювань тканин пародонта

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA139875U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5722757B2 (ja) イオン性銀錯体
CN103462847A (zh) 一种口腔护理用漱口液
RU2550957C1 (ru) Способ лечения хронического генерализованного пародонтита
Waikhom et al. Antimicrobial effectiveness of Nano Silver Fluoride Varnish in reducing Streptococcus mutans in saliva and plaque biofilm when compared with Chlorhexidine and Sodium Fluoride Varnishes
Satyanegara et al. An invitro study of caries arresting effect of propolis fluoride and silver diamine fluoride on dentine carious lesions
RU2519121C1 (ru) Способ лечения пародонтита
UA139875U (uk) Спосіб лікування захворювань тканин пародонта
VITALIEVICHAVERYANOV et al. Efficiency of clinical application of phytofilm in treating patients with traumatic lesions of oral mucosa
RU2158125C1 (ru) Состав для профилактики и лечения заболеваний пародонта и слизистой оболочки полости рта
RU2630612C1 (ru) Фармацевтическая композиция для лечения и профилактики стоматологических заболеваний
RU2695076C1 (ru) Способ лечения хронического генерализованного пародонтита
CN111494409A (zh) 一种多功能医用漱口水及其制备方法
RU2608659C2 (ru) Способ лечения хронического генерализованного катарального гингивита
RU2624502C2 (ru) Лечебно-профилактический материал для стоматологии
RU2494753C2 (ru) Способ лечения воспалительных заболеваний слизистой оболочки полости рта протетической этиологии
RU2803442C1 (ru) Способ изготовления гигиенической пенки для ухода за лицевыми протезами
CN113577243B (zh) 一种活性多肽-pdrn组合物及其在制备护理产品中的应用
RU2739029C1 (ru) Способ гигиенической обработки и дезинфекции съёмных зубных, челюстно-лицевых протезов и шин
RU2006223C1 (ru) Состав для профилактики заболеваний полости рта "универсальный"
RU2779546C2 (ru) Многофункциональная индивидуальная зубная паста
RU2623053C1 (ru) Способ лечения хронических травм слизистой оболочки рта
UA88932U (uk) Спосіб лікування генералізованого пародонтиту у стадії загострення
RU2283100C1 (ru) Способ лечения пародонтита
RU2090183C1 (ru) Лечебно-профилактическая зубная паста "осинка"
RU2228164C1 (ru) Способ лечения глубокого кариеса