UA138761U - Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах - Google Patents

Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах Download PDF

Info

Publication number
UA138761U
UA138761U UAU201905324U UAU201905324U UA138761U UA 138761 U UA138761 U UA 138761U UA U201905324 U UAU201905324 U UA U201905324U UA U201905324 U UAU201905324 U UA U201905324U UA 138761 U UA138761 U UA 138761U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
ultrasonic
product
surface layer
polarizing
frequency
Prior art date
Application number
UAU201905324U
Other languages
English (en)
Inventor
Григорій Михайлович Сучков
Олег Миколайович Петрищев
Катерина Леонідівна Ноздрачова
Original Assignee
Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут" filed Critical Національний Технічний Університет "Харківський Політехнічний Інститут"
Priority to UAU201905324U priority Critical patent/UA138761U/uk
Publication of UA138761U publication Critical patent/UA138761U/uk

Links

Landscapes

  • Surface Acoustic Wave Elements And Circuit Networks Thereof (AREA)

Abstract

Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах включає формування в поверхневому шарі металовиробу паралельних ділянок поляризуючого і високочастотного електричних полів. Поляризуюче і високочастотне електричні поля збуджуються в сусідніх ділянках поверхневого шару виробу послідовно від однієї крайньої ділянки в напрямку другої крайньої ділянки з часовим інтервалом t (мкс), який визначається за виразом t=mm/С, де д - довжина ультразвукової хвилі Релея в поверхневому шарі виробу, мм; С - швидкість поширення поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає контролю, мм/мкс; m - ціле число 1, 2, 3…, при цьому відстань між кожними сусідніми ділянками повинна бути кратною довжині ультразвукової поверхневої хвилі.

Description

Корисна модель належить до техніки контролю якості матеріалів, виробів, обладнання тощо, більш конкретно до техніки виявлення дефектів, визначення фізико-механічних характеристик, вимірювання розмірів високочастотними ультразвуковими поверхневими хвилями Релея з використанням ємнісного методу збудження ультразвукових імпульсів.
Відомий спосіб (1| збудження ультразвукових імпульсів ємнісним методом, який включає формування в поверхневому шарі електропровідного металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем.
Суттєвим недоліком даного способу є те, що він не дозволяє збуджувати однонаправлені високочастотні поверхневі хвилі Релея.
Найближчим аналогом |2| за технічною суттю і за результатом, що заявляється, є спосіб який включає, за допомогою круглого електрода, формування в поверхневому шарі електропровідного металовиробу імпульсного високочастотного електричного поля заданої частоти і дію на той же поверхневий шар виробу постійним поляризуючим електричним полем.
Суттєвим недоліком даного способу є також те, що при використанні круглого електрода в основному збуджуються поздовжні хвилі, які не дозволяють контролювати якість поверхневого шару металовиробу. Збуджені поверхневі хвилі мають незначну амплітуду. При використанні круглих електродів можливо збуджувати лише низькочастотні поверхневі хвилі.
Задачею корисної моделі є збудження однонаправлених високочастотних ультразвукових імпульсів за рахунок складання амплітуд з однаковою фазою ультразвукових імпульсів, послідовно збуджених в локальних ділянках поверхні об'єкта контролю (ОК), які знаходяться на відстані кратній довжині ультразвукової поверхневої хвилі.
Поставлена задача вирішується тим, що за у способі ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах, який включає формування в поверхневому шарі металовиробу паралельних ділянок поляризуючого і високочастотного електричних полів, згідно з корисною моделлю, поляризуюче і високочастотне електричні поля збуджуються в сусідніх ділянках поверхневого шару виробу послідовно від однієї крайньої ділянки в напрямку другої крайньої ділянки з часовим інтервалом Її (мкс), який визначається за виразом
Ко) і1-тМ/с, де А - довжина ультразвукової хвилі Релея в поверхневому шарі виробу, мм;
С - швидкість поширення поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає контролю,
ММм/мке; т - ціле число 1, 2, 3..., при цьому відстань між кожними сусідніми ділянками повинна бути кратною довжині ультразвукової поверхневої хвилі.
Забезпечення збудження однонаправлених високочастотних ультразвукових імпульсів забезпечується за рахунок складання амплітуд з однаковою фазою ультразвукових імпульсів, збуджених в локальних ділянках поверхні ОК послідовно в напрямку від однієї крайньої ділянки до другої, які знаходяться на відстані кратній довжині ультразвукової поверхневої хвилі одна від одної.
На кресленні наведено спрощену схему для пояснення принципу реалізації запропонованого способу.
На кресленні позначено: 1 - об'єкт контролю (ОК); 2...п - ділянки поверхні ОК, в яких збуджується імпульсне і постійне електричне поле. тА - відстань між сусідніми ділянками поверхні ОК, де необхідно збуджувати ультразвукові поверхневі імпульси. С - збуджені однонаправлені високочастотні імпульси поверхневих хвиль Релея. Стрілкою показано напрямок поширення збуджених ультразвукових імпульсів.
Спосіб реалізується наступним чином. В поверхневому шарі ОК 1, наприклад в крайній ділянці 2, формується постійне поляризуюче електричне поле, наприклад з полярністю (тк), та імпульс високочастотного електричного поля (-). Взаємодія постійного поляризуючого електричного поля (ж) і імпульсного високочастотного електричного поля (-) в ділянці 2 призводить до збудження імпульсів поверхневих хвиль Релея, які поширюються в двох протилежних напрямках. Один з них показано стрілкою. Через час Її, що дорівнює величині кратній періоду високочастотного електричного поля (х), формується постійне поляризуюче електричне поле з полярністю (к) та імпульс високочастотного електричного поля (-) в ділянці З поверхні ОК 1. В ділянці З також збуджуються імпульси поверхневих хвиль Релея, які поширюються в двох протилежних напрямках. Одночасно до ділянки З надходить імпульс, збуджений ділянкою 2. Оскільки вони співпадають за фазою, то їхні амплітуди складуються. бо Аналогічним чином в ділянці 4 складаються збуджений там імпульс з сумарним імпульсом від ділянок 2 і 3. Процес збудження ділянок послідовно повторюється включно до ділянки п.
Сумарний імпульс від ділянок 2...п буде поширюватись тільки в одному напрямку указаному стрілкою і буде мати амплітуду більшу за одиничну в п-1 разів. У всіх циклах збудження поляризуюче електричне поле повинно мати одну полярність. Отже, за рахунок оптимізації відстані між ділянками збудження, ефективність перетворення електричної енергії в високочастотну ультразвукову підвищується.
Таким чином збудження ефективних однонаправлених високочастотних ультразвукових імпульсів поверхневих хвиль Релея забезпечується за рахунок складання з однаковою фазою амплітуд ультразвукових імпульсів, послідовно збуджених в локальних ділянках поверхні металовиробу, які розташовуються на оптимальній відстані одна від одної.
Джерела інформації: 1. Неразрушающий контроль: Справочник: В 7 т. Под общ. ред. В.В. Клюєва. Т. З:
Ультразвуковой контроль / И.Н. Ермолов, Ю.В. Ланге. - М.: Машиностроение, 2006. - 864 с. 2. Ноздрачева Е.Л Особенности возбуждения ультразвуковьїх импульсов емкостньім преобразователем / Ноздрачева Е.Л., Сучков Г.М., Петрищев О.Н. // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: "Обчислювальна техніка та автоматизація". -
Красноармійськ. - 2015. - Мо 1(28). - С. 165-170.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах, який включає формування в поверхневому шарі металовиробу паралельних ділянок поляризуючого і високочастотного електричних полів, який відрізняється тим, що поляризуюче і високочастотне електричні поля збуджуються в сусідніх ділянках поверхневого шару виробу послідовно від однієї крайньої ділянки в напрямку другої крайньої ділянки з часовим інтервалом ї (мкс), який визначається за виразом Ії-тс, де Х. - довжина ультразвукової хвилі Релея в поверхневому шарі виробу, мм; С - швидкість поширення поверхневої хвилі Релея в матеріалі, який підлягає контролю, мм/мкс; т - ціле число 1, 2, 3..., при цьому відстань між кожними сусідніми ділянками повинна бути кратною довжині ультразвукової поверхневої хвилі. і ше Кк 4 В в ї ще 5 пе ще х Н й Дд й У фен «френч нннннодннннннн в фронту нин В хх І тА віх ТА жа. і 0 КомпютернаверсткаВ. Мацело 00000000 777 Міністерство розвитку економіки, торгівліта сільськогогосподарства України, (0000000 вул. М. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008, Україна ДП "Український інститут інтелектуальної власності", вул. Глазунова, 1, м. Київ - 42, 01601
UAU201905324U 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах UA138761U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905324U UA138761U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201905324U UA138761U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA138761U true UA138761U (uk) 2019-12-10

Family

ID=71114414

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201905324U UA138761U (uk) 2019-05-20 2019-05-20 Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA138761U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Xie et al. Simulation of ultrasonic and EMAT arrays using FEM and FDTD
Yurikov et al. Laboratory ultrasonic measurements: Shear transducers for compressional waves
UA138761U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених високочастотних імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах
Dixon et al. The wave-field from an array of periodic emitters driven simultaneously by a broadband pulse
UA138776U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
UA138383U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах
UA138396U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових хвиль релея із значною величиною довжини хвилі в виробах з електропровідних матеріалів
UA138004U (uk) Спосіб ємнісного послідовного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах
Foudzi et al. Development of polygonal buffer rods for ultrasonic pulse-echo measurements
Kono et al. Analysis of characteristics of grating lobes generated with Gaussian pulse excitation by ultrasonic 2-D array transducer
UA138398U (uk) Спосіб безконтактного збудження імпульсів ультразвукових хвиль релея в електропровідних виробах
UA138394U (uk) Спосіб ємнісного збудження імпульсів високочастотних ультразвукових хвиль релея в електропровідних виробах
Fall et al. Modelling based on spatial impulse response model for optimization of inter digital transducers (SAW sensors) for non destructive testing
UA138382U (uk) Спосіб ємнісного збудження однонаправлених імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль в металовиробах для продуктивної діагностики
US10502715B2 (en) Systems and methods for specimen inspection using ultrasonic wave generation
UA138777U (uk) Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
UA138392U (uk) Спосіб безконтактного ємнісного збудження імпульсів ультразвукових поверхневих хвиль релея в виробах з електропровідних матеріалів
Charutz et al. Guided wave enhancement phased array beamforming scheme using recursive feedback
Titov Using plane pulsed acoustic waves in devices with phased gratings for ultrasonic imaging in layered media
Saniie et al. Ultrasonic Imaging through Highly Reverberant Thin Layers
Qing et al. Acoustic Propagation Investigation of a Dolphin Echolocation Pulse at Water-sediment Interface Using Finite Element Model
Wang et al. Modeling and analysis of ultrasonic phased array transmitting systems
RU2754124C1 (ru) Способ формирования последовательности видеоимпульсов с использованием акустической линии задержки
SU442411A1 (ru) Устройство дл измерени скорости распространени ультразвука
Kang et al. A new surface-wave EMAT design of enhanced transduction efficiency