UA137265U - Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі - Google Patents

Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі Download PDF

Info

Publication number
UA137265U
UA137265U UAU201903807U UAU201903807U UA137265U UA 137265 U UA137265 U UA 137265U UA U201903807 U UAU201903807 U UA U201903807U UA U201903807 U UAU201903807 U UA U201903807U UA 137265 U UA137265 U UA 137265U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
cattle
bvmkd
fattening
protein
content
Prior art date
Application number
UAU201903807U
Other languages
English (en)
Inventor
Григорій Михайлович Седіло
Наталія Миколаївна Федак
Сергій Петрович Чумаченко
Ігор Володимирович Душара
Original Assignee
Інститут Сільського Господарства Карпатського Регіону Наан України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Сільського Господарства Карпатського Регіону Наан України filed Critical Інститут Сільського Господарства Карпатського Регіону Наан України
Priority to UAU201903807U priority Critical patent/UA137265U/uk
Publication of UA137265U publication Critical patent/UA137265U/uk

Links

Landscapes

  • Fodder In General (AREA)

Abstract

Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби (ВРХ) на відгодівлі включає введення у його раціон білково-вітамінних мінеральних кормових добавок (БВМКД), які містять білковий компонент рослинного походження, пшеничні висівки, монокальційфосфат, кухонну сіль, вітамін D та мікроелементи купрум, цинк, кобальт, йод, селен у формі неорганічних солей у складі преміксу. В ній відкориговують вміст мікроелементів купруму, цинку, кобальту, йоду і селену, а як білковий компонент рослинного походження до складу БВМКД вводять суху пивну дробину та екструдовані кормові боби.

Description

Корисна модель належить до галузі тваринництва, зокрема до кормовиробництва та годівлі великої рогатої худоби (ВРХ), а саме до способів підвищення приростів молодняку ВРХ на відгодівлі, і може бути використана на комбікормових заводах, кормоцехах господарств різних організаційно-правових форм, діяльність яких спрямована на виробництво яловичини.
Основою рентабельного ведення галузі скотарства в сучасних умовах сільськогосподарського виробництва є підвищення продуктивності та покращення якісних показників продукції. Питання раціональної структури кормової бази і організація на її основі повноцінної годівлі тварин за максимального насичення раціонів високобілковими компонентами місцевого виробництва і дефіцитними у зоні БАР (біологічно активними речовинами) має важливе значення. Тому розробка і апробація для ВРХ в цілому і молодняку на відгодівлі, зокрема нових видів повнораціонних комбікормів, кормових добавок, у тому числі білково-вітамінних мінеральних кормових добавок (БВМКД), як засобів для підвищення їх продуктивності за одночасного зменшення собівартості виробництва залишається актуальною.
Відомі способи підвищення продуктивності бугайців на відгодівлі (1-4), суть яких полягає в тому, що підвищення продуктивності і якості відгодівельної худоби досягають шляхом корекції обміну речовин введенням в раціони метіонатів мікроелементів у формі сумішей, кормових добавок, преміксів.
Недоліком зазначених способів є усунення дефіциту лише кількох мікроелементів, нестача інших БАР не враховується, додавання мінеральних речовин здійснюють лише на заключному етапі відгодівлі, що не забезпечує повного прояву генетичного потенціалу відгодівельної худоби.
Також відомий спосіб підвищення м'ясної продуктивності молодняку великої рогатої худоби
І5Ї, який полягає в імплантації гранул амінокислоти лізину і метіоніну підшкірно в дозі 300 мг/гол.
Недоліком способу є те, що не враховується рівень годівлі і фізіологічний стан тварин, а також висока вартість препаратів.
Відомий спосіб вирощування, дорощування і відгодівлі молодняку ВРХ шляхом застосування білково-вітамінної добавки (БВД-89) ІЄЇ, яка містить високопротеїнові добавки шроту бавовняного і соняшникового, висівок пшеничних, солей макроелементів (монокальційфосфату, кухонної солі) і преміксу П 63-89. Препарат можна використовувати у
Зо господарствах за нестачі у раціонах молодняку протеїну, макро- і мікроелементів. Його дія спрямована на забезпечення потреби жуйних у перерахованих елементах живлення з метою корекції обміну в організмі тварин окисно-відновних реакцій, синтетичних процесів, рубцевого метаболізму тощо.
Недоліком препарату є недостатня його ефективність у зв'язку із неврахуванням специфіки кормового клину Карпатського регіону і типу раціонів. Крім цього компоненти БМД - шроти бавовняний (в регіоні відсутній) і соняшниковий є дорогими, що позначається на собівартості кінцевого продукту - приростах, а звідси й рентабельності галузі тваринництва.
Найближчим аналогом до способу, що заявляється, є спосіб коригування вмісту мікроелементів шляхом застосування БВМД Г7/Ї, у склад якої включено соняшникову макуху, горох, висівки пшеничні, монокальційфосфат, сіль кухонну і премікс (у структурі БВМД), що містить мікроелементи Марганець, Мідь, Цинк, Кобальт, Йод, Селен у формі неорганічних солей, жиророзчинні вітаміни А, О, Е. Наповнювачем для преміксу слугують висівки пшеничні.
Використання способу призначено для забезпечення раціонів відгодівельного молодняку легкоперетравним протеїном та біологічно активними речовинами.
Недоліком цього способу є те, що в його структурі не враховано регіональних особливостей агроекологічних умов і структури кормової бази, типів раціонів, біогеохімічного статусу окремих зон.
Спосіб, що заявляється, усуває недоліки прототипу і оптимізує раціони відгодівельного молодняку за протеїном, критичними елементами мінерального та вітамінного живлення, чим сприяє підвищенню їх продуктивності, а саме: за застосування заявленого способу прирости живої маси бугайців на відгодівлі підвищилися на 10,6 95.
В основу корисної моделі поставлена задача - розробити ефективний, екологічно безпечний, дешевий та придатний для використання спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку ВРХ на відгодівлі шляхом нормування їх раціонів у зимово-стійловий період за протеїном, мінеральними елементами та жиророзчинними вітамінами у складі БВМКД.
Поставлена задача вирішується тим, що раціони молодняку ВРХ на відгодівлі коригують за вмістом мікроелементів Купруму, Цинку, Кобальту, Йоду, Селену, а як білковий компонент рослинного походження вводять суху пивну дробину та екструдовані кормові боби у складі бо БВМКД. При цьому виготовлену БВМКД згодовують у складі комбікорму у кількості 25 95, а премікс у кількості 5 95 (за масою) у структурі БВМКД бугайцям на відгодівлі щоденно протягом зимово-стійлового періоду утримання.
При проведенні патентно-інформаційного пошуку авторами і заявником знайдено технічне рішення І|7)|, яке містить суттєві ознаки, спільні із заявленим рішенням, а саме: білковий компонент рослинного походження, пшеничні висівки, монокальційфосфат, кухонну сіль, вітамін р та мікроелементи Купрум, Цинк, Кобальт, Йод, Селен у формі неорганічних солей у складі преміксу.
Але наявність зазначених ознак, спільних з найближчим аналогом, не забезпечує технічний результат, що досягається заявленим способом. Технічних рішень, які б за сукупністю ознак повністю співпадали із заявленим, не виявлено. Це дозволяє зробити висновок про відповідність заявленого технічного рішення критерію "новизна".
У патентній та науково-технічній інформації не знайдено технічних рішень, в яких було б описано відомості про ознаки, що відрізняють заявлений спосіб від найближчого аналога та забезпечують досягнення технічного результату (підвищення приростів живої маси, корекцію вмісту мікроелементів).
Заявлена корисна модель належить до галузі тваринництва, зокрема до кормовиробництва та годівлі ВРХ, а саме до способів підвищення приростів молодняку ВРХ на відгодівлі і може бути використана на комбікормових заводах, кормоцехах господарств різних організаційно- правових форм, діяльність яких спрямована на виробництво яловичини, а тому відповідає критерію "промислова придатність".
Заявлену корисну модель здійснюють наступним чином.
У відгодівельних господарствах, розташованих у біогеохімічних зонах і провінціях з дефіцитом мікроелементів, а також у раціонах, що не збалансовані за протеїном та жиророзчинними вітамінами використовують заявлений спосіб, для цього на комбікормових заводах чи у цехах заздалегідь або безпосередньо в господарствах виготовляють БВМКД у комплексі із експериментальним преміксом. Виготовлену БВМКД згодовують у складі комбікорму у кількості 25 95, а премікс у кількості 5 95 (за масою) у структурі БВМКД бугайцям на відгодівлі щоденно протягом зимово-стійлового періоду утримання.
Дослідження проведено в ДП "ДГ "Оброшино" Пустомитівського району Львівської області
Зо на 2 групах відгодівельних бугайці в української чорно-рябої молочної породи, аналогів за віком та живою масою, по 10 голів у кожній. І група - контрольна (прототип), ІЇ - дослідна (новий спосіб). До складу основного раціону (ОР) обох груп входили: сіно злаково-бобове (2 кг), солома пшенична (2 кг), силос злаково-різнотравний (20 кг), меляса (0,6 кг) та комбікорм (2 кг), що виготовлений із зернових компонентів, характерних для структури кормової бази Карпатського регіону (пшениці, ячменю, вівса, жита, кукурудзи, жому бурякового сухого). До структури комбікорму тварин контрольної групи включали 25 95 (за масою) БВМД із преміксом (5,0 95 за масою) І|7|, а дослідної - 25 9о (за масою) нової БВМКД у комплексі із преміксом нової рецептури (5,0 95 за масою) (табл. 1).
Таблиця 1
Рецепт БВМКД для бугайців на відгодівлі, на 100 кг (Макухасоняшникова.дГ ОЇ 777777777777111С1451111Ї1111111111с1 (Зернобобові(торох)ї ОЇ /7777777771С1С31111Ї11111111111-1 оПивнадробинасуха.ї//:/ | 7777777777771111-1111111111111Ї111111111150сСсСсСсСсСС
Екструдованібобикормовіїд | -:/777-777777777771Ї1111111111111301111СсСсСС (Монокальційфосфатї/////Ї7777777777771117611111111111111Ї1111111111116сссСсСсСС
Кухоннасільїо//////1Ї111111111111116111111111111Ї1111111111116ссСсСС
Преміксгосподарський.ї | //7777777777015011111111111Ї1111111111с1С (Преміксекспериментальнийї | '77/-77777777777Ї1111111111115011ССсС1С
Використання комбікорму із стандартною БВМД та з експериментальною кормовою добавкою по різному вплинуло як на інтенсивність метаболізму в організмі бугайців (табл. 2, 3), так і на їх продуктивність (табл. 4).
Рівень активної кислотності (рН) є інтегральним показником оцінки інтенсивності і спрямованості процесів ферментації в рубці. Концентрація іонів водню обумовлює кількісний та видовий склад мікрофлори, її активність, утворення та всмоктування аміаку, органічних кислот та цілої низки інших метаболітів. Отож у нашому експерименті рівень рН рідини рубця бугайців, які отримували добавку з пивною дробиною був вірогідно нижчим, ніж у контролі, що до певної міри може бути свідченням високої інтенсивності бродильних процесів (табл. 2).
Таблиця 2
Показники вмісту рубця бугайців (Мат, п-:3) 0000 Покази 0000 ортоопрнанайлижтий ана дослідна пови сповв
Показники - - - - -
Швидкість утворення та ступінь утилізації аміаку є одним із найважливіших факторів, які визначають ефективність використання азоту в організмі тварин. Встановлено зниження рівня аміачного азоту (Р«0,05) у бугайців дослідної групи, що може бути наслідком як більш ефективного використання аміаку мікробними популяціями, про що свідчить підвищення рівня амінного азоту, так і більш інтенсивної евакуації аміаку через стінку рубця. Оскільки у тварин дослідної групи показник рН був нижчим, очевидно більшість молекул аміаку перебувала в іонізованій формі (МНаж), повільніше всмоктувалася в кров і в більш повній мірі використовувалася мікрофлорою у синтетичних процесах, що підтверджується вищою концентрацією загального та білкового азоту (табл. 2). Це в свою чергу узгоджується з вірогідно нижчим рівнем сечовини у крові бугайців дослідної групи, порівняно з контрольною (табл. 3).
Між концентрацією аміачного та амінного азоту відзначено зворотній зв'язок. Так, у бугайців дослідної групи рівень азоту вільних амінокислот був вищим, ніж у контролі, що можливо відбулося внаслідок активізації процесів відновного амінування кетокислот.
При аналізі морфологічних показників крові встановлено тенденцію до підвищення ступеня насиченості еритроцитів гемоглобіном у тварин дослідної групи, що може вказувати на дещо вищу інтенсивність перебігу окисно-відновних процесів у їх організмі (табл. 3).
Таблиця З
Фізіолого-біохімічні показники крові бугайців (Мт, п-:3) 0000 показни 000000 ооодрна налити а т оспідна новий спосіб"
Показники - - - - - вн 0010 а 1,01-0,08 1,12--0,04
В 77777711 2063048 | 2075036
Дослідження білкового спектра сироватки крові показало вірогідне підвищення рівня загального білка та альбумінової фракції, що свідчить про задовільний функціональний стан печінки, яка є основним продуцентом білків сироватки. Відзначено прямий зв'язок між концентрацією альбумінів та середньодобовими приростами живої маси (табл. 4). Збільшення вмісту альбумінів зумовило зростання білкового індексу у тварин дослідної групи, що є свідченням більш ефективного обміну білків у їх організмі в цілому.
Середньодобові прирости живої маси по дослідній групі бугайців за 96 діб облікового періоду склали 801 г і були на 10,6 95 вищими, ніж у контролі (723 г) (табл. 4).
Таблиця 4
Інтенсивність росту піддослідних бугайців (М--т, п-10) 0000оПоазнико 000000 орда пайок ан дослідна рових спос"
Показник - - - - - "Тривалістьпероду, діб. | 7777777777110109611111111111Ї111111111196С1СС
Зедоконтролю 77777771 11111111 106СсС
Економічний ефект від застосування способу корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку ВРХ на відгодівлі шляхом нормування їх раціонів у зимово-стійловий період за протеїном, мінеральними елементами та жиророзчинними вітамінами у складі БВМКД, виготовленої на основі сухої пивної дробини склав 104,8 грн/гол. (протягом облікового періоду досліду).
Таким чином результати досліджень, представлені на прикладі конкретного виконання корисної моделі підтверджують ефективність заявленого технічного рішення і його переваги над найближчим аналогом.
Джерела інформації: 1. Спосіб підвищення продуктивності і якості продукції бугайців ІЇ періоду вирощування/
Кравців Р.Й. Ці ін.). Деклараційний патент на корисну модель Ме 10626. А23К 1/18, АО1К 67/02;
Опубл. 15.11.2005. Бюл. Мо 11/2005. 2. Кравців Р.Й., Ковальчук Р.Л. Спосіб підвищення продуктивності і якості продукції бугайців на відгодівлі. Деклараційний патент на винахід. Мо 68795А. А2ЗК 1/18, АОТК 67/02; Опубл. 16.08.2004. Бюл. Мо 8/2004. 3. Спосіб підвищення продуктивності та якості продукції відгодівельної худоби/ Кравців Р.Й.
Ії ін.). Деклараційний патент на винахід. Мо 33994А. А2ЗК 11/18, АО1ТК 67/02; Опубл. 15.02.2001.
Бюл. Мо 1/2001. 4. Спосіб підвищення продуктивності молодняку великої рогатої худоби та якості яловичини в умовах дефіциту мінеральних речовин/ Кравців Р.Й. (і ін.)1. Деклараційний патент на корисну модель. Мо 10181. А2ЗК 1/175, АО1ТК 67/02; Опубл. 15.11.2005. Бюл. Мо 11/2005.
Зо 5. Німещенко М.П., Мазуркевич А.Й. Спосіб підвищення м'ясної продуктивності молодняка великої рогатої худоби. Деклараційний патент на корисну модель. Мо 4891. АОТК 67/02, АЄ1О 7/00; Опубл. 15.02.2005. Бюл. Мо 2/2005. 6. Комбикорма, кормовьіе добавки, ЗЦМ для животньїх: справочник/ В.А. Крохина (и др...
Москва, 1990. 304 с. 7. Норми і раціони годівлі високопродуктивної великої рогатої худоби: довідник-посібник/ за наук. ред. Г.О. Богданова, В.М. Кандиби. - К., 2012. 296 с.

Claims (2)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    40 1. Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби (ВРХ) на відгодівлі, який включає введення у його раціон білково-вітамінних мінеральних кормових добавок (БВМКД), які містять білковий компонент рослинного походження, пшеничні висівки, монокальційфосфат, кухонну сіль, вітамін О та мікроелементи купрум, цинк, кобальт, йод, селен у формі неорганічних солей у складі преміксу, який
    45 відрізняється тим, що відкориговують вміст мікроелементів купруму, цинку, кобальту, йоду і селену, а як білююовий компонент рослинного походження до складу БВМКД вводять суху пивну дробину та екструдовані кормові боби.
  2. 2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що БВМКД вводять у склад комбікорму у кількості 2595, а премікс - у структуру БВМКД у кількості 5 95 (за масою) і згодовують бугайцям на відгодівлі щоденно протягом зимово-стійлового періоду утримання.
UAU201903807U 2019-04-12 2019-04-12 Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі UA137265U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201903807U UA137265U (uk) 2019-04-12 2019-04-12 Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201903807U UA137265U (uk) 2019-04-12 2019-04-12 Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA137265U true UA137265U (uk) 2019-10-10

Family

ID=71114127

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201903807U UA137265U (uk) 2019-04-12 2019-04-12 Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA137265U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Sunarso et al. The performance of beef cattle fed by complete feed
RU2676318C1 (ru) Способ применения кормовой добавки для бычков
RU2156080C1 (ru) Премикс для сельскохозяйственных животных и птицы
RU2308201C2 (ru) Способ повышения продуктивности ремонтных свинок в условиях кемеровской области
NZ329790A (en) Use of dicarboxylic acids as animal feed ingredients
UA137265U (uk) Спосіб корекції обміну речовин та вмісту мікроелементів в організмі молодняку великої рогатої худоби на відгодівлі
Katwal et al. Antimethanogenic effects of soybean straw and seaweed (Sargassum johnstonii) based total mixed ration in crossbred cows
SELL Influence of dietary concentration and source of meat and bone meal on performance of turkeys
Sherasiya et al. Effect of incorporation of Moringa oleifera meal in feed on growth performance of crossbred heifers
Gaafar et al. Effect of replacement of Berseem (Trifolium alexandrinum L.) hay by Berseem silage on performance of growing rabbits
Ivanova et al. Enzyme compositions in biological processes of animals to obtain environmentally friendly products
Kuzmenko et al. Productivity of young rabbits at different sources of cuprum in the mixed fodder
RU2655844C1 (ru) Новая добавка к рациону и способ кормления молодняка свиней
Bogolyubova et al. Rumen digestion and productivity of bulls when using linseed cake and Choline
RU2814727C1 (ru) Кормовая добавка для повышения продуктивности цыплят-бройлеров
Senani et al. Nutrient utilization in Barbari kids fed different levels of Leucaena leucocephala
RU2292157C2 (ru) Кормовая добавка для повышения продуктивности и качества продукции бычков, выращиваемых на мясо
FI70364C (fi) Tillsatsfoder innehaollande en kombination av kitasamycin och n-(2-hydroxi-etyl)-3-metyl-2- kinoxalinkarboxylsyraamid-1,4-di-n-oxid
Dongare et al. Effect of feeding fresh azolla (Azolla pinnata) on milk production of Konkan kanyal goat
Drennan et al. The effect of cereal type and feeding frequency on intake, rumen fermentation, digestibility, growth and carcass traits of finishing steers offered a grass silage-based diet
RU2729387C1 (ru) Кормовая добавка для молодняка овец
RU2734262C1 (ru) Способ профилактики стрессового синдрома у высокопродуктивных коров, содержащихся в техногенных условиях
RU2428975C1 (ru) Способ активизации обмена веществ у поросят-сосунов
RU2078519C1 (ru) Кормовая добавка
Gaafar et al. Effect of partial replacement of berseem hay by ensiled and dried sugar beet tops on performance of growing rabbits