UA136005U - Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу - Google Patents

Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу Download PDF

Info

Publication number
UA136005U
UA136005U UAU201902244U UAU201902244U UA136005U UA 136005 U UA136005 U UA 136005U UA U201902244 U UAU201902244 U UA U201902244U UA U201902244 U UAU201902244 U UA U201902244U UA 136005 U UA136005 U UA 136005U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
plasmapheresis
children
preschool
day
therapy
Prior art date
Application number
UAU201902244U
Other languages
English (en)
Inventor
Михайло Юрійович Курочкін
Михаил Юрьевич Курочкин
Юлія Вячеславівна Городкова
Original Assignee
Запорізький Державний Медичний Університет
Запорожский Государственный Медицинский Университет
Михайло Юрійович Курочкін
Михаил Юрьевич Курочкин
Юлія Вячеславівна Городкова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Запорізький Державний Медичний Університет, Запорожский Государственный Медицинский Университет, Михайло Юрійович Курочкін, Михаил Юрьевич Курочкин, Юлія Вячеславівна Городкова filed Critical Запорізький Державний Медичний Університет
Priority to UAU201902244U priority Critical patent/UA136005U/uk
Publication of UA136005U publication Critical patent/UA136005U/uk

Links

Landscapes

  • Electrotherapy Devices (AREA)

Abstract

Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу шляхом загальноклінічного визначення ступеня тяжкості стану пацієнта. Крім цього, додатково визначають респірацію імпедансним методом та температуру тіла на поверхні шкіри в аксилярній ділянці термісторним методом за допомогою приліжкового монітора і на основі отриманих даних розраховують рівняння дискримінантної функції за формулами: f=(0,195469fЧД2+8,849065+Т2)-340,626 - для дітей раннього віку; f=(0,082548fЧД2+2,557207+Т2)-99,44856 - для дітей дошкільного віку, де ЧД2 - медіана значень частоти дихань за хвилину за другу добу базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії; Т2 - значення температури тіла протягом другої доби базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії: якщо спостерігалась 38 °C або більше, то Т2=38, якщо температура субфебрильна – Т2=37; 340,626 - константа дискримінації для дітей раннього віку; 99,44856 - константа дискримінації для дітей дошкільного віку. За одержаними результатами роблять висновок про необхідність проведення плазмаферезу: при f>0 плазмаферез є показаним у комплексній терапії, при f<0 немає необхідності у проведенні плазмаферезу.

Description

Корисна модель стосується медицини, а саме дитячої анестезіології та інтенсивної терапії, дитячої пульмонології, педіатрії і може бути використаною у лікуванні позалікарняних пневмоній ускладненого перебігу у дітей раннього і дошкільного віку.
Захворювання є широкорозповсюдженим і займає провідне місце в нозологічній структурі патології нижніх дихальних шляхів внаслідок анатомо-морфологічних та імунологічних особливостей дитячого організму Смертність від пневмонії займає третє місце в структурі дитячої смертності в Україні. Частота розвитку ускладненої пневмонії у дітей зростає протягом останніх двох десятиліть, серед пацієнтів з пневмонією переважна більшість - це діти перших років життя. Менеджмент ускладнених пневмоній є складним завданням і залишається відкритим для дослідження. Відсутність чітких критеріїв синдрому ендогенної інтоксикації у дітей раннього і дошкільного віку, науково обгрунтованих показань до проведення плазмаферезу обумовлює актуальність дослідження особливостей лікування пневмоній з включенням у комплексну терапію екстракорпоральних методів детоксикації, зокрема плазмаферезу.
Існує базисне лікування пневмоній, що включає антибактеріальні препарати, консервативну детоксикаційну терапію, але в разі пневмоній ускладненого перебігу базисної терапії часто буває недостатньо, при значному ендотоксикозі в ряді клінік використовують плазмаферез, що викликало необхідність у розробці нових способів визначення показань до проведення плазмаферезу.
Найбільш близьким за технічною сутністю та результатом, що досягається, є спосіб, який полягає у проведенні плазмаферезу дітям раннього віку з ускладненим перебігом тяжкої пневмонії, з патологічною або підвищеною активацією адаптаційних реакцій, які визначаються за лімфоцитарно-нейтрофільним індексом (відношення відсоткового вмісту лімфоцитів до нейтрофілів). Підставою для проведення плазмаферезу була тяжкість стану та відсутність клінічного ефекту, а в деяких випадках навіть негативна динаміка від попереднього загальноприйнятого лікування (Сєрний О.В. Клініко-патогенетичне обгрунтування методів лікування позалікарняних пневмоній з ускладненнями у дітей раннього віку: автореф. дис. на здобуття наук, ступеня канд. мед. наук: спец. 14.01.10 "Педіатрія" / О.В. Сєрний. - Київ, 2006. - 20 с).
Спільними суттєвими ознаками найближчого аналога і корисної моделі, що заявляється, є
Зо такі: загальноклінічне визначення ступеню тяжкості стану пацієнта.
Цей спосіб є недостатньо ефективним, тому що не визначає чітких критеріїв оцінки ступеню тяжкості загального стану пацієнта і не дає конкретних значень лімфоцитарно-нейтрофільного індексу, при яких необхідно доповнити базисну терапію еферентною - плазмаферезом, також роль гемограми для діагностики пневмонії не настільки значна, як це прийнято вважати, клінічні ознаки мають більш високу діагностичну цінність, крім того рекомендації стосуються тільки обмеженої групи пацієнтів - дітей раннього віку, а у дітей дошкільного і старшого віку в силу анатомо-фізіологічних особливостей загальноклінічні показники будуть іншими.
В основу корисної моделі поставлено задачу удосконалення способу визначення показань до проведення плазмаферезу шляхом визначення респірації та температури тіла за допомогою пристрою та використання математичної прогностичної моделі, що забезпечить підвищення достовірності визначення показань до плазмаферезу, ефективність лікування і зменшить кількість ускладнень та рівень летальності.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі, який включає загальноклінічне визначення ступеню тяжкості стану пацієнта, новим є те, що додатково визначають респірацію імпедансним методом та температуру тіла на поверхні шкіри в аксилярній ділянці термісторним методом за допомогою приліжкового монітору і на основі отриманих даних розраховують рівняння дискримінантної функції за формулами: ї- (0,195469 х ЧД»-8,849065 х Тег) - 340,626 для дітей раннього віку та 1-(0,082548 х ЧДо-2,557207 х Тег) - 99,44856 для дітей дошкільного віку, за результатами яких роблять висновок про необхідність проведення плазмаферезу: при 120 плазмаферез є показаним у комплексній терапії, при ї«0 немає необхідності у проведенні плазмаферезу.
Причинно-наслідковий зв'язок між сукупністю ознак, що заявляються, та технічним результатом полягає у такому: даний спосіб дозволяє об'єктивізувати і конкретизувати визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу. У літературі не було знайдено чітких клінічних і лабораторних критеріїв в якості показань до проведення плазмаферезу у дітей.
Часто лікарям необхідно вирішувати коли саме необхідно проводити проводити плазмаферез, та чи необхідний він взагалі. Запропонований спосіб визначення показань до проведення бо плазмаферезу вирішує цю проблему у дітей раннього і дошкільного віку з ускладненими пневмоніями, є одночасно простим у використанні та достовірним (р«е0,05). Було виявлено, що частота дихань та температурна реакція віддзеркалюють саме ендотоксикоз, а не токсемію.
Спосіб дозволяє підвищити точність при виборі методів лікування.
Таким чином, сукупність вищезазначених позитивних впливів дозволить підвищити ефективність лікування, прискорити одужання хворих, знизити кількість ускладнень та рівень летальності.
Спосіб здійснюють таким чином: для стратифікації пацієнтів-дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняною пневмонією ускладненого перебігу доцільно використовувати прогностичну математичну модель на основі розрахування рівнянь дискримінантної функції:
Т-(0195469 х ЧДь-8,849065 х Т2) - 340,626 (/для дітей раннього віку); ї- (0,082548 х
ЧДь--2,557207 х Тег) - 99,44856 (для дітей дошкільного віку), де ЧДг - медіана значень частоти дихань за хвилину за другу добу базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії; вимірювання
УД (респірації) проводиться за допомогою приліжкового монітору імпедансним методом;
Т2 - значення температури тіла протягом другої доби базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії: якщо спостерігалась 38 С або більше, то Т2-38, якщо температура субфебрильна - Т2-37. Вимірювання температури тіла на поверхні шкіри в аксилярній ділянці проводиться термісторним методом за допомогою приліжкового монітору; 340,626 - константа дискримінації (для дітей раннього віку); 99,44856 - константа дискримінації (для дітей дошкільного віку).
Підставляючи дані пацієнтів у формулу, результат порівнюємо з нулем: ї»20 свідчить необхідність проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняною пневмонією ускладненого перебігу, р«0,05.
Приклад 1. Хворий П. 2011 р.н. (вік 2 р. 11 міс.), був госпіталізований у КУ "Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня Мо 5" 17.10.2014р. і знаходився у відділення анестезіології та інтенсивної терапії (ВАІТ) з діагнозом "Позалікарняна нижньодольова лівостороння плевропневмонія, гострий перебіг, ускладнена токсичною нефропатією, ДВС-синдромом 1 ст., дисметаболічною кардіопатією, ДН 2 ст. Гострий рінофарингіт. Анемія легкого ступеню змішаного генезу", історія хвороби Мо 11189. Не дивлячись на комбіновану антибактеріальну терапію (ванкоміцин, аміцил), консервативну детоксикаційну терапію, проведення санаційної
Зо фібробронхоскопії стан дитини залишався тяжким - підвищення температури до фебрильних цифр, задишка у стані спокою, виражені запальні зміни в загальному аналізі крові. Після обстеження йому було призначене лікування з включенням дискретного плазмаферезу у комплексну терапію з визначенням показань за способом, що пропонується, а саме: термометрія поверхні шкіри в аксилярній ділянці на другу добу базисної терапії термісторним методом - відзначалось підвищення температури тіла до 38,2 С одноразово (Т2-38), вимірювання респірації на другу добу базисної терапії імпедансним методом - медіана значень частоти дихань за хвилину склала 56 (ЧД2-56). Підставляли дані пацієнта у формулу для дітей раннього віку: 1-(0,195469 х 56-8,849065 х 38)-340,626. Результат розрахунків: 1-6,584734, тобто 20, що свідчить про необхідність проведення плазмаферезу. Плазмаферез (один сеанс) був проведений на третю добу знаходження у ВАЇТ (20.10.2014 р.), після чого температура тіла була субфебрильною, при переводі до відділення соматичного профілю - нормотермія; ЧД через добу після проведення плазмаферезу склала 43/хв.; нормалізувалося фібриноутворення: до плазмаферезу фібриноген А склав 6,8 г/л, через добу після плазмаферезу - 4,22 г/л, на третю добу після плазмаферезу - 2,5 г/л; зменшення запальних змін у загальному аналізі крові через добу після плазмаферезу: зменшення паличкоядерних нейтрофілів з 3695 до 6 95, з'явились З 95 еозинофілів, ШОЕ зменшилось до 30 мм/год. з 38 мм/год.; рентгенограма органів грудної клітини від 23.10.2014: рентген-динаміка помірно-позитивна за рахунок часткового регресу пневмонічної інфільтрації; спостерігалось зменшення тахікардії і регрес нефропатії. Все вищезазначене свідчить про ефективність плазмаферезу і способу визначення показань до його проведення, дитина була переведена до соматичного відділення 24.10.2014 р. (7 ліжко- днів у ВАЇТ).
Приклад 2
Хворий С., 2007 р. н. (вік З р. 7 міс.), був госпіталізований у КУ "Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня Мо 5" 30.09.2010 р. і знаходився у ВАЇТ з діагнозом "Позалікарняна деструктивна полісегментарна правостороння плевропневмонія, гострий перебіг, ускладнена гнійним плевритом, токсичною нефропатією, ДН 2 ст.", історія хвороби Мо 11249. Не дивлячись на комбіновану антибактеріальну терапію, консервативну детоксикаційну терапію, проведення санаційної фібробронхоскопії, дренування плевральної порожнини за
Бюлау стан дитини залишався тяжким - підвищення температури до фебрильних цифр, бо задишка у стані спокою, виражені запальні зміни в загальному аналізі крові. Після обстеження йому було призначене лікування з включенням дискретного плазмаферезу у комплексну терапію з визначенням показань за способом, що пропонується, а саме: термометрія поверхні шкіри в аксилярній ділянці на другу добу базисної терапії термісторним методом - відзначалось фебрильне підвищення температури тіла неодноразово у межах 38,2-38,67С (Т2-38),
вимірювання респірації на другу добу базисної терапії імпедансним методом - медіана значень частоти дихань за хвилину склала 52 (ЧД2-52). Підставляли дані пацієнта у формулу для дітей дошкільного віку: Т-(0,082548 х 52-2,557207 х 38) - 99,44856. Результат розрахунків: 1-2,017802,
тобто 20, що свідчить про необхідність проведення плазмаферезу.
Було проведено 6 сеансів плазмаферезу, через добу після останнього сеансу дитина була переведена до хірургічного відділення - ЧД склала 32/хв.; спостерігалось зменшення запальних змін у загальному аналізі крові - до плазмаферезу: лейкоцитоз - 19,5 Г/л, метамієлоцити - 2 95, паличкоядерні нейтрофіли
- 21 У5, ШОЕ - 35 мм/год., після передостаннього сеансу плазмаферезу - лейкоцитоз 11,8 Г/л,
7 6 паличкоядрених нейтрофілів, 21 мм/год.
ШОЕ; спостерігалось зменшення тахікардії і регрес нефропатії.
Все вищезазначене свідчить про ефективність плазмаферезу, дитина була переведена до хірургічного відділення 14.10.2010 р. (15 ліжко-днів у ВАЇТ).

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ
    Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу шляхом загальноклінічного визначення ступеня тяжкості стану пацієнта, який відрізняється тим, що додатково визначають респірацію імпедансним методом та температуру тіла на поверхні шкіри в аксилярній ділянці термісторним методом за допомогою приліжкового монітора і на основі отриманих даних розраховують рівняння дискримінантної функції за формулами: 1-(0,195469хЧД»-8,849065х12)-340,626 - для дітей раннього віку;
    1-(0,082548хЧД»--2,557207х12)-99,44856 - для дітей дошкільного віку,
    де ЧД»5 - медіана значень частоти дихань за хвилину за другу добу базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії;
    Тег - значення температури тіла протягом другої доби базисної терапії у відділенні інтенсивної терапії: якщо спостерігалась 38 "С або більше, то Т2-38, якщо температура субфебрильна -
    Т2-37;
    340,626 - константа дискримінації для дітей раннього віку;
    99,44856 - константа дискримінації для дітей дошкільного віку,
    за результатами яких роблять висновок про необхідність проведення плазмаферезу: при ї20 плазмаферез є показаним у комплексній терапії, при ї«0 немає необхідності у проведенні плазмаферезу.
UAU201902244U 2019-03-05 2019-03-05 Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу UA136005U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902244U UA136005U (uk) 2019-03-05 2019-03-05 Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201902244U UA136005U (uk) 2019-03-05 2019-03-05 Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA136005U true UA136005U (uk) 2019-07-25

Family

ID=71119324

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201902244U UA136005U (uk) 2019-03-05 2019-03-05 Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA136005U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN103201743B (zh) 患者疾病严重性、死亡率和住院时长的连续预测方法
Asaari Value of shock index in prognosticating the short term outcome of death for patients presenting with severe sepsis and septic shock in the emergency department
Engoren et al. Comparison of cardiac output determined by bioimpedance, thermodilution, and the Fick method
MX2020005042A (es) Sistema para monitorizar pacientes que padecen de enfermedad respiratoria que comprende un dispositivo medico portatil y metodo basado en el uso de este sistema.
Kuster et al. Non-invasive hemodynamic monitoring in trauma patients
Hasanin et al. The ability of pulse oximetry-derived peripheral perfusion index to detect fluid responsiveness in patients with septic shock
Wu et al. Can optic nerve sheath diameter assessment be used as a non-invasive tool to dynamically monitor intracranial pressure?
UA136005U (uk) Спосіб визначення показань до проведення плазмаферезу у дітей раннього і дошкільного віку з позалікарняними пневмоніями ускладненого перебігу
US20120265081A1 (en) Diagnostic Method
RU2661864C1 (ru) Способ диагностики гемартроза коленного сустава
RU2757801C1 (ru) Способ оценки клинико-лабораторных данных
KR20190074061A (ko) 피부상태 관리 시스템 및 방법
Dodge SIRS: a systematic approach for medical-surgical nurses to stop the progression to sepsis.
RU2806726C1 (ru) Способ прогнозирования вероятности наступления смерти у пациентов с COVID-19, госпитализированных в стационар на основе лабораторных и инструментальных исследований
JP7204740B2 (ja) 診断支援システム、診断支援方法、および診断支援プログラム
RU2686951C1 (ru) Способ прогнозирования развития диабетической стопы
RU2431446C1 (ru) Способ оценки тяжести термической травмы
Deepika et al. Design of Non-invasive Multi-parameter Pain Monitoring System
Arumugam et al. Point-of-care Ultrasound (POCUS) for the Regional Anesthesiologist
Croughan et al. The Use of an 18-Gauge Needle to Measure Compartment Pressures: a Case Report
RU2648178C1 (ru) Способ прогнозирования степени тяжести ишемического процесса сердца, головного мозга и нижних конечностей
Syplyviy et al. Evaluation Scale of Sepsis II severity score
AN et al. Have a high index of suspicion for sepsis in primary care
McGee Examination of Patients in the Intensive Care Unit
Monteiro Pereira et al. Septic shock patients admitted to the intensive care unit with higher SOFA score tend to have higher incidence of abdominal compartment syndrome-a preliminary analysis.