UA128293U - Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду - Google Patents

Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду Download PDF

Info

Publication number
UA128293U
UA128293U UAU201803433U UAU201803433U UA128293U UA 128293 U UA128293 U UA 128293U UA U201803433 U UAU201803433 U UA U201803433U UA U201803433 U UAU201803433 U UA U201803433U UA 128293 U UA128293 U UA 128293U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
sows
iodine
piglets
feed
pigs
Prior art date
Application number
UAU201803433U
Other languages
English (en)
Inventor
Роман Васильович Гунчак
Григорій Михайлович Седіло
Богдан Володимирович Гутий
Алла Григорівна Пащенко
Стаж Осипович Вовк
Original Assignee
Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького filed Critical Львівський Національний Університет Ветеринарної Медицини Та Біотехнологій Імені С.З. Гжицького
Priority to UAU201803433U priority Critical patent/UA128293U/uk
Publication of UA128293U publication Critical patent/UA128293U/uk

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Спосіб корекції обмінних процесів в організмі ремонтних свиноматок включає додаткове введення мікроелемента Йоду до складу основного раціону, причому свиноматкам згодовують комбікорм, до якого додають водний розчин наноцитрату йоду в кількості 0,25 мг/кг корму.

Description

Корисна модель належить до галузі сільського господарства, зокрема свинарства, а саме до способів підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду, і може бути застосована в свиногосподарствах різних форм власності, які займаються розведенням поголів'я свиней, для запобігання порушень обміну речовин організму свиноматок, покращення їх стану здоров'я та стимулювання відтворної функції з метою інтенсифікації галузі.
Відомі способи годівлі свиней, які включають введення до їх раціонів кормових добавок, як такі використовують лікарські та біологічно активні препарати (Походня Г.С. Повьішение продуктивности свиней / Г.С. Походня, Г.Н. Ескин, А.Г. Нарижньй. - Бєлгород: Изд-во. БелГосХА, 2004. - 517 с.; Абдрафиков А.Р. Зффективность использования биологически активньїх веществ нового поколения в комбикормах для свиней: автореф. дисс. ... д-ра -с.-х.н.:06.02.02 / А.Р.
Абдрафиков. - Дубровици, 2006. - 41 с.; Лихач В.Я. Технологічні особливості вирощування поросят / В.Я. Лихач // Тваринництво України. - 2015. - Мо 6. - С. 11-13; Лященко В.М.
Використання преміксів з підвищеним вмістом Кобальту, Міді, Йоду при інтенсивній відгодівлі свиней (|(Текст| /В.М. Лященко, В.М. Вінтонола, О.В.Слипанюк // Вісник ЦНЗ Харківської обл. - 2015. - Вип.18. - С. 202-206; Лихач А.В. Вплив типу годівниці на продуктивність та збереженість поросят / А.В. Лихач, В.Я. Лихач, В.О. Іванов, Л.В. Засуха // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.3. Гжицького. -
Львів, 2017. - Т. 19. - Мо 79. - С. 68-72). Дані способи не забезпечують стабільно високих приростів маси тіла свиней, крім того вони є дорогими і не вигідними для свинарських господарств. Відомі також способи корекції обміну речовин у свиней, що сприяють підвищенню їх продуктивності і якості продукції, які включають введення в раціон макро- і мікроелементів, амінокислот і вітамінів за науково обгрунтованого співвідношення (Захаренко М. Роль мікроелементів у життєдіяльності тварин (Текст| / М. Захаренко, Л. Шевченко, В. Михальська //
Ветеринарна медицина України, - 2004. - Мо 2. - С. 15; Кальницький Б.Д. Минеральное питание свиней // Сельское хозяйство за рубежом, 1980; Свєженцов А.І., Кравців Р.Й., Півторак Я.І.
Нормована годівля свиней. - Львів, 2004. - 385 с.). Недоліком його є економічна невигідність, складність у одержанні необхідної кормової добавки та недостатність корекції морфологічних та біохімічних показників та підвищення рівня продуктивності свиней.
Найбільш близьким по суті до способу, що заявляється, є спосіб підвищення продуктивності
Зо та якості продукції свиней (Булгаков А. М. Вплив йоду на репродуктивні органи свиней / А. М.
Булгаков, В. Д. Тармишев // Зоотехния. - 2002. - Мо 6. - С. 16-17), який включає застосування мікроелемента Йоду в неорганічній формі.
Заявлений спосіб і прототип мають суттєві спільні ознаки: включає додаткове введення мікроелементу Йоду до складу основного раціону. Його недоліком є недостатня ефективність.
Заявлений нами спосіб усуває недоліки прототипу і забезпечує позитивний вплив на відтворювальну здатність та продуктивність свиноматок, збереженість молодняку, інтенсивність росту і розвитку свинопоголів'я, м'ясну продуктивність та фізико-хімічні властивості м'яса.
В основу корисної моделі поставлено задачу розробити ефективний спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду, зручний в застосуванні, економічно вигідний для використання у господарствах різних форм власності, скерованих на виробництво свинини.
Технічний результат досягається тим, що ремонтним свиноматкам згодовують комбікорм, до якого додають водний розчин наноцитрату йоду в кількості 0,25 мг/кг корму.
Технічний результат способу обумовлений використанням водного розчину наноцитрату
Йоду. Йод відповідає за регуляцію ліпідного, водно-електролітного та білкового обміну, а також імунної функції; входить до складу тиреоїдних гормонів - тироксину і трийодтироніну, за дефіциту яких знижується ліполітична активність і швидкість окиснення жирних кислот, внаслідок чого відкладається жир в організмі. За цих умов у крові підвищується рівень фосфоліпідів, ліпопротеїдів і холестеролу. Через гормони йод опосередковано впливає на засвоєння організмом різних поживних речовин, підвищує продуктивність, посилює інтенсивність обміну білків, жирів, вуглеводів.
На сучасному етапі для забезпечення тваринництва мінеральними речовинами перспективними є органічні сполуки макро- і мікроелементів, що отримані методами нанотехнологій. Особливість наночастинок есенційних матеріалів пов'язана з їхньою високою хімічною і біологічною активністю та здатністю впливати на обмінні процеси у малих дозах.
Цінним є те, що цитрати мікроелементів, будучи у складі мінеральних преміксів і кормових добавок використовуються для балансування мінерального живлення у раціонах тварин. Їх перевагою, у порівнянні з мінеральними солями цих елементів, є вищий у кілька разів рівень засвоєння та ефективність біологічної дії для тварин.
Заявлений нами спосіб забезпечує позитивний вплив водного розчину наноцитрату Йоду на продуктивні якості свиней.
Таким чином, наведені інформативні відомості пояснюють технічний результат заявленого способу, підтверджуючи його ефективність і об'єктивність.
При проведені патентно-інформаційного пошуку авторами і заявником виявлено технічне рішення (Булгаков А.М. Вплив йоду на репродуктивні органи свиней / А.М. Булгаков, В.Д.
Тармишев // Зоотехния. - 2002. - Мо 6. -С. 16-17), що містить найбільшу кількість суттєвих ознак, спільних із заявленим способом, який включає додаткове введення мікроелемента Йоду до складу основного раціону.
Але наявність зазначених, спільних із прототипом ознак недостатня для одержання технічного результату, який забезпечує заявлений спосіб.
Технічних рішень, які б за сукупністю ознак повністю б співпадали із заявленим, не виявлено.
Це дозволяє зробити висновок про відповідність заявленого технічного рішення критерію корисної моделі "новизна".
У патентній і науково-технічній літературі не знайдено технічних рішень, в яких були б описані відомості про ознаки, що відрізняють заявлений спосіб від прототипу і забезпечують досягнення технічного результату тим, що ремонтним свиноматкам згодовують комбікорм, до якого додають водний розчин наноцитрату йоду в кількості 0,25 мг/кг корму.
Корисна модель належить до галузі сільського господарства, зокрема свинарства, а саме до способів підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду, і може бути застосована в свинарських господарствах різних форм власності, які займаються розведенням поголів'я свиней для запобігання порушень обміну речовин організму свиноматок, покращення їх стану здоров'я та стимулювання відтворної функції з метою інтенсифікації галузі.
Отже, заявлене технічне рішення є новим та промислово придатним, тобто відповідає всім умовам патентоспроможності корисної моделі відповідно до статті 7 розділу ІЇ "Закону України про охорону прав на винаходи і корисні моделі" Мо 1771-111, 2000.
Заявлений спосіб здійснюють наступним чином:
В господарствах, що вирощують свиней, тваринам згодовують збалансований
Зо повнораціонний комбікорм зволожений водним розчином наноцитрату йоду у дозі 0,25 мг/кг корму. Використовують наноцитрат йоду, вироблений ТОВ "НВК Аватар" (активність - 1 г на їл розчину).
Ефективність заявленого способу та його переваги щодо прототипу підтверджені прикладом конкретного виконання.
Дослідження проведено в умовах фермерського господарства "Аміла" Турійського району
Волинської області на ремонтних свинках Р| від чистих материнських ліній породи Ландрас х
Велика біла, віком 170-180 днів, що досягали маси 110-115 кг. Годівля тварин проводилась дворазово, відповідно до існуючих норм з вільним доступом до води.
Відповідно до схеми досліду, було сформовано 2 групи тварин: контрольна (К) і дослідна (Д). Тварини контрольної групи отримували стандартний премікс, до складу якого входив калію йодид. Дослідній групі тварин, що отримували премікс, позбавлений йоду, до раціону вводили водний розчин наноцитрату йоду, шляхом зволоження ним сухого корму у кількостях 0,25 мг/кг.
За результатами опоросів свиноматок і розвитку поросят оцінювали: багатоплідність (кількість народжених живих поросят); масу тіла новонароджених поросят і масу гнізда; при відлученні поросят на 28-добу аналізували збереженість (відношення збережених поросят до народжених); масу тіла одного поросяти і гнізда; середньодобові прирости в цей період. Про молочність свиноматок судили за різницею у масі живих поросят при народженні і при відлученні.
Встановлено, що використання у складі добавок до раціону нанорозмірних частинок Йоду у формі цитратів є ефективним, оскільки за рахунок високої біодоступності та біологічної активності забезпечує гормоносинтезувальну функцію щитоподібної залози у значно менших кількостях, ніж рекомендовані науково обгрунтовані кількості біометалу в неорганічній формі.
Таблиця
Вплив наноцитрату Йоду на репродуктивні якості свиноматок (Мат, п-3) гру. При відлученні (ФВ доба) | Середньої Молоч.
Збереже- . й . па | Багато- . Маса тіла, кг добові ність г, Одного й ність тва-| плідність| Порося-ти Гнізда Одного прирости, свино- поросяти
КО 3,320,331,18:0,04816,69:0,92И12,0-0,5894,517,39:50,211| 88,68:2,16 10,230:20,066172,975,64
До 114,020,581,28:150,082/17,75:0,72И 3,3:50,3397,018,41:50,32И11,85:52,0410,2684:20,0701| 93,9:24,88
Встановлено, що свиноматки дослідної групи народжували по 14 поросят із незначним відсотком мертвонароджуваності. Маса тіла цих поросят при народженні була на 8,5 95 вищою, порівняно із новонародженими поросятами контрольної групи. При цьому поросята були активними, з блискучою шерстю, мали добрий апетит, що забезпечувало у підсисний період нормальний їх ріст і розвиток. Середньодобові прирости поросят в цей період були стабільними і знаходились на рівні 264 г. З урахуванням доброї збереженості маса гнізда поросят при відлученні у дослідній групі свиноматок перевищувала показник тварин контрольної групи на 14,2 95. Очевидно, що доза Йоду, яка надходила поросятам цих груп з молоком матері, була достатньою для забезпечення синтезу тиреотонінів і відповідного їх впливу на метаболічні процеси. Крім цього відзначено, що зволоження корму свиноматок ЙИодом в органічній наноформі забезпечувало в них добру молокосинтезувальну функцію. Молочність свиноматок дослідної групи була дещо вищою відносно показника тварин групи контролю.
Отже, ефективність заявленого способу і його переваги перед прототипом підтверджена прикладами конкретного застосування.
Заявлений спосіб доцільно використовувати у господарствах, які займаються вирощуванням свиней з метою підвищення продуктивних якостей свиноматок.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб корекції обмінних процесів в організмі ремонтних свиноматок, що включає додаткове введення мікроелемента Йоду до складу основного раціону, який відрізняється тим, що свиноматкам згодовують комбікорм, до якого додають водний розчин наноцитрату йоду в кількості 0,25 мг/кг корму.
UAU201803433U 2018-04-02 2018-04-02 Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду UA128293U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201803433U UA128293U (uk) 2018-04-02 2018-04-02 Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201803433U UA128293U (uk) 2018-04-02 2018-04-02 Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA128293U true UA128293U (uk) 2018-09-10

Family

ID=63709472

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201803433U UA128293U (uk) 2018-04-02 2018-04-02 Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA128293U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN101120731B (zh) 一种促进母猪催情和多产仔的饲料
BRPI0708716A2 (pt) métodos e composições para produtividade aumentada em animais
RU2470522C2 (ru) Воздействие на свиней для уменьшения коэффициента усвоения корма или увеличения темпа роста
Titova et al. Advantages of feeding pregnant sows with biologically active substances based on folic acid and trace elements
CN106721305A (zh) 一种能改善母猪分娩后体况或其生产性能的添加剂组合物及其制备方法
RU2160531C1 (ru) Способ кормления свиней
RU2357424C2 (ru) Кормовая добавка для свиней и способ кормления свиней
JP5998061B2 (ja) 母豚の哺乳開始頭数又は離乳頭数を向上させる方法
BAIMISHEV et al. Optigen dose influence on the haematological indices of high-producing cows.
CN1022373C (zh) 动物营养液
RU2409974C1 (ru) Способ повышения качества молока и молочности свиноматок
RU2675526C1 (ru) Способ откорма молодняка свиней
UA128293U (uk) Спосіб підвищення продуктивних якостей свиноматок за умов дефіциту йоду
RU2562943C2 (ru) Способ выращивания телят
Umesiobi Vitamin E supplementation to sows and effects on fertility rate and subsequent body development of their weanling piglets
RU2501304C1 (ru) Способ получения гуминовой кормовой добавки из торфа, гуминовая кормовая добавка, полученная указанным способом, и способ кормления указанной добавкой
CN112998136A (zh) 一种用于畜禽的维生素组合物及其制备方法和应用
El-Hafez et al. Some reproductive performance of male lambs and feeding values of rations as affected by supplementation of different selenium sources
RU2421015C1 (ru) Способ повышения молочной продуктивности свиноматок
RU2577400C1 (ru) Премикс для телят-молочников
CN108703268A (zh) 一种预混料及使用该预混料配制成的母猪全价饲料
Ovchinnikov et al. Reproductive functions of sows under the influence of vitamin-mineral supplement in the diet
RU2729387C1 (ru) Кормовая добавка для молодняка овец
RU2704844C1 (ru) Кормовая добавка для лактирующих коров
Barrilli et al. Evaluation of different calcium sources on the performance of highly prolific lactating sows