UA127954C2 - Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію - Google Patents

Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію Download PDF

Info

Publication number
UA127954C2
UA127954C2 UAA202008397A UAA202008397A UA127954C2 UA 127954 C2 UA127954 C2 UA 127954C2 UA A202008397 A UAA202008397 A UA A202008397A UA A202008397 A UAA202008397 A UA A202008397A UA 127954 C2 UA127954 C2 UA 127954C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
magnesium
gas
cast iron
nozzle
dispersed
Prior art date
Application number
UAA202008397A
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Пилипович Шевченко
Володимир Генадійович Кисляков
Борис Вульфович Двоскін
Володимир Іванович Єлісєєв
Іван Олександрович Маначин
Олександр Сергійович Вергун
Сергій Анатолійович Шевченко
Олександр Михайлович Башмаков
Original Assignee
Інститут Чорної Металургії Національної Академії Наук України Ім. З.І. Некрасова
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Чорної Металургії Національної Академії Наук України Ім. З.І. Некрасова filed Critical Інститут Чорної Металургії Національної Академії Наук України Ім. З.І. Некрасова
Priority to UAA202008397A priority Critical patent/UA127954C2/uk
Publication of UA127954C2 publication Critical patent/UA127954C2/uk

Links

Landscapes

  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)

Abstract

Винахід належить до чорної металургії. Спосіб позапічної обробки чавуну, який включає вдування в об'єм розплаву диспергованого магнію в газопорошковому струмені через щонайменше одне сопло зануреної фурми, яка обертається, причому диспергований магній вдувають з частинками 0,2-1,6 мм на глибину 0,5-4,5 м, при концентрації магнію в газоносії 6-50 кг/м3, зі швидкістю газопорошкового струменя на зрізі фурми 70-110 м/с і періодом обертання односоплової фурми Тод.=1,5-6,7 с, який дорівнює тривалості спливання в розплаві бульбашок суміші пари магнію з газоносієм. Технічний результат: забезпечення стійкого технологічного (без виплесків) введення диспергованого магнію, скорочення циклу обробки, підвищення ефективності використання магнію, підвищення надійності і довговічності роботи обладнання, поліпшення якості чавуну.

Description

Винахід належить до галузі чорної металургії, зокрема до способів позапічної обробки рідкого чавуну в ковшах вдуванням диспергованого магнію з метою десульфурації.
Відомий спосіб позапічної обробки чавуну диспергованим магнієм у доменних ковшах (А.С.
СРСР Мо 386567, МПК С21С1/02, опубл. 1969 р.), що включає вдування в чавун в струмені газоносію порошкового магнію через фурму, що занурюється, в метал з випарною камерою з інтенсивністю продувки 2,0-4,5 г магнію на тонну чавуну в секунду і швидкості вдування 15-30 м/с.
До недоліків відомого способу слід віднести те, що при обробці ковшів з глибиною рідкої ванни більше 2,4 м в фурмах з випарними камерами через підвищений тиск не створюються необхідні умови для випаровування магнію. Надходження в розплав рідкого магнію замість пароподібного погіршує умови його розподілу в об'ємі металевої ванни, що не тільки негативно позначається на засвоєнні реагенту, а й підвищує бурхливість процесу, через що потрібно знижувати налив чавуну в ківш, а також знижувати інтенсивність подачі магнію, що призводить до збільшення циклу обробки.
Найбільш близьким за технічною суттю та результату, що досягається, є спосіб десульфурації чавуну диспергованим магнієм у заливальному ковші (патент України Мо 104946,
МПК С21С1/02, С21С7/072, С21С7/064, В220 1/00 опубл. 25.03.2014), який включає вдування в об'єм розплаву диспергованого магнію в газопорошковому струмені через сопло занурювальної фурми, що обертається.
У відомому способі вдування диспергованого магнію здійснюють з питомою інтенсивністю 0,08-0,010 кг/хв. на тонну чавуну при витратах нейтрального газу 0,010-0,012 м/хв. зі швидкістю обертання заглибної фурми 80-150 об./хв.
Відомий спосіб має наступні недоліки.
При великих швидкостях (частотах) обертання занурювальної фурми (800-150 об/хв.) відбувається зростання об'єму бульбашок суміші парів магнію з газоносієм через суміщення потоків, що послідовно надходять в розплав, магнію і газоносія. Це призводить до виникнення канальних порожнин в обсязі рідкої ванни, в результаті чого підвищується бурхливість обробки.
При цьому, значна частина магнію не засвоюючись, виноситься на поверхню ванни, що призводить до зниження показників процесу десульфурації і якості чавуну (зменшується
Зо кількість залишкового магнію в чавуні).
Зазначений недолік пов'язаний з тим, що період обертання фурми неузгоджений з тривалістю спливання в розплаві бульбашок суміші магнію з газоносієм. Так, при обробці чавуну в 150-320 т ковшах, тривалість спливання бульбашок суміші магнію з газоносієм становить 3-6 с, а період обертання фурми з двома соплами становить 0,4-0,75 с. Зазначена неузгодженість призводить до групування бульбашок суміші магнію і газоносія, що послідовно надходять в розплав, порушення рівномірності розподілу парів магнію в об'ємі чавуну, обмеження зон контакту парів магнію з компонентами чавуну, що вимагає зниження інтенсивності подачі магнію, зменшення наливу чавуну в ківш, а це, в свою чергу, призводить до збільшення циклу обробки, зниження продуктивності установки, а також зниження стійкості футеровки фурм.
Надійність реалізації способів десульфурації чавуну диспергованим магнієм в значній мірі визначається величиною швидкості вдування газопорошкової суміші в розплав, яка залежить не тільки від витрат газу і питомої інтенсивності подачі магнію, а й від величини частинок диспергованого магнію, що вдувається, внутрішнього діаметра сопел фурми, співвідношення газ/тверде і опору інжекційної системи, особливо в умовах використання фурм з соплами, спрямованими під кутом 90". У відомому способі не наводяться необхідні швидкості вдування газопорошкової суміші в розплав, а також умови, що визначають її величину, тому фактично реалізовані швидкості вдування газопорошкової суміші можуть не забезпечувати введення диспергованого магнію в розплав без заварювання сопел фурм. При цьому також можливе утворення парогазових порожнин, у розплаві, що призводить до бурхливого перебігу обробки.
В основу винаходу поставлена задача інтенсифікації процесу позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію зануреними фурмами, які обертаються, за рахунок узгодження періоду обертання фурм з тривалістю спливання парогазової суміші магнію з газоносієм, що виключає можливість суміщення послідовно потоків магнію і газоносія, що надходять в розплав, забезпечуючи рівномірний розподіл парів магнію в об'ємі чавуну, дозволяє збільшити зони контакту парів магнію з компонентами чавуну, створює більш сприятливі умови для розчинення магнію в розплаві, виключає утворення парогазових порожнин, що утворюються при інжекції, і забезпечує спокійний хід обробки. При цьому підвищується ефективність використання магнію і поліпшуються показники процесу десульфурації.
Задача вирішується тим, що в способі позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію, який включає вдування в об'єм розплаву диспергованого магнію в газопорошковому струмені через щонайменше одне сопло зануреної фурми, яка обертається, згідно з винаходом, вдування диспергованого магнію з частинками 0,2-1,6 мм здійснюють на задану глибину 0,5-4,5 м з концентрацією магнію в газоносії в зоні вдування 6-50 кг/м" при швидкості газопорошкового струменя на зрізі фурми 70-110 м/с і з періодом обертання фурми 1,5-6,7 с. При цьому період обертання односопловоїНфурми дорівнює тривалості спливання в розплаві бульбашок суміші магнію з газоносієм і визначається із співвідношення: оон, 5
Рт її Рр оонфірт т рр) де Не - глибина занурення сопел фурми в чавун, м; рт, рр - щільності відповідно металу і газу в бульбашці, кг/м; б - поверхневий натяг, Н/м; 9 - прискорення вільнопадаючого тіла, м/с.
Період обертання фурми визначають залежно від кількості сопел зі співвідношення:
Тоб. У Год.хпс, де п - кількість сопел, шт.
Технічним результатом запропонованого способу є: - інтенсифікація процесу десульфурації, скорочення циклу обробки та підвищення наповнення ковшів чавуном за рахунок введення парогазових струменів у чавун без їх групування у об'ємі розплаву; - поліпшення показників процесу десульфурації за рахунок зниження втрат магнію, що виноситься через порожнини, які утворюються при продувці на поверхню ванни; - підвищення якості чавуну за рахунок забезпечення ефективного засвоєння магнію розплавом і збільшення кількості залишкового магнію в чавуні; - підвищення ефективності реакції взаємодії магнію з сіркою за рахунок кращого диспергування парогазових струменів, що витікають з сопел фурми й збільшення зони їх розсіювання; - забезпечення стабільної та надійної роботи інжекційної системи установок десульфурації
Зо чавуну при реалізації процесу в ковшах різного типорозміру при широкому діапазоні вихідних умов обробки за рахунок проникнення частинок магнію газопорошкового струменю в розплав зі швидкістю, що гарантовано забезпечує подолання опору інжекційної системи та феростатичного тиску при зануреній в розплав фурмі і виключає потрапляння розплаву в сопла фурми.
Використання диспергованого магнію з частинками менше 0,2 мм недоцільно, так як магній з таким розміром частинок вже належить до вибухонебезпечної категорії і його застосування вимагає спеціальних заходів щодо забезпечення техніки безпеки.
Застосування диспергованого магнію з частинками більше 1,6 мм недоцільно, так як вимагає підвищеного тиску і витрат газоносія, призводить до збільшення розмірів бульбашок, що утворюються, в результаті чого збільшується бурхливість процесу вдування і погіршуються умови протікання реакції десульфурації.
При глибині введення магнію в розплав менше 0,5 м знижується ефективність його засвоєння розплавом, утворюються порожнини, які продуваються навіть при використанні дрібного магнію з частинками 0,2 мм.
Необхідність введення магнію в розплав на глибину більше 4,5 м в промисловій практиці відсутня.
При концентрації магнію в газоносії в зоні вдування менше б кг/м? зростає тривалість обробки, збільшуються втрати тепла розплавом, погіршується якість чавуну, а також знижуються стійкість фурм і показники ефективності обробки.
При концентрації магнію в газоносії в зоні вдування більше 50 кг/м" порушується стабільність роботи інжекційної системи і не гарантується впровадження диспергованого магнію вглиб розплаву, виникає загроза закупорки каналу і заварювання сопел фурм.
Вдування частинок магнію зі швидкістю менше 70 м/с в умовах використання диспергованого магнію з розміром частинок на верхній обумовленій межі - 1,6 мм, великій глибині занурення фурм в розплав - 4,5 м і великої концентрації магнію в газоносії в зоні вдування - 50 кг/м не забезпечує подолання опору інжекційної системи та феростатичного тиску і не виключає потрапляння розплаву всередину сопел фурми, що призводить до їх заварювання.
Вдування частинок магнію зі швидкістю понад 110 м/с нераціонально, так як вимагає підвищеного тиску і витрат газоносія і призводить до збільшення бурхливості процесу вдування.
Відповідно до пропонованого способу період обертання фурми повинен знаходитись в межах 1,5-6,7 с, помноженим на кількість сопел фурми, і визначається з урахуванням тривалості спливання парогазової суміші магнію з газоносієм. Відхилення в більшу або меншу сторону від розрахункової величини періоду обертання фурми призводить до поєднання потоків парогазових сумішей, що утворюються з порцій магнію і газоносія, що послідовно надходять в розплав.
Необхідність вдування диспергованого магнію з періодом обертання фурм менше 1,5 с при зануренні фурм в розплав на глибину 0,5 м розрахунком тривалості спливання в розплаві бульбашок суміші магнію з газоносія не підтверджується. Також розрахунком тривалості спливання в розплаві бульбашок суміші магнію з газоносія не підтверджується необхідність вдування диспергованого магнію з періодом обертання фурм більш 6,7 с, помноженим на кількість сопел фурми, при зануренні фурм в розплав на глибину більше 4,5 м.
Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію здійснюється таким чином.
Включають систему аспірації, у ківш з чавуном завантажують матеріал, який корегує вміст шлаку, на ківш опускають кришку, подають під кришку нейтральний газ, який корегує вміст газової атмосфери над розплавом, опускають фурмений пристрій вниз і розташовують торець фурми над поверхнею розплаву чавуну. Після цього відкривають подачу на фурму транспортуючого газу з необхідною початковою витратою і одночасно занурюють фурму на задану глибину в межах 0,5-4,5 м, включають механізм обертання фурменого пристрою з початкових мінімальним періодом обертання. Вмикають привід фіксатора фурми і затискують фурмений пристрій. Плавно збільшують період обертання фурменого пристрою до заданого рівня в межах 1,5-6,7 с для односоплової фурми, або до (1,5-6,7)п для фурми з п-соплами.
Вмикають роторний живильник бункера-дозатора магнію і диспергований магній з розміром частинок в межах 0,2-1,6 мм подається в розплав чавуну з встановленою мінімальною
Зо інтенсивністю (в межах 2-4 кг/хв). Інтенсивність подачі магнію плавно збільшують до оптимальної, при цьому корегують витрати газоносія до виходу на задані величини концентрації магнію в газоносії в зоні вдування в межах 6-50 кг/м3 та швидкості газового струменя в межах 700-110 м/с.
Після введення необхідної кількості реагенту його витрати плавно зменшують до нуля, вимикають механізм обертання фурменого пристрою, відкривають фіксатор фурми, після чого фурмений пристрій витягають з розплаву в початкове положення, а транспортуючий газ перекривають. Після цього виконують завершальні операції процесу обробки, у т.ч. піднімають кришку ковша, перекривають газ, який подавали для коригування газової атмосфери над розплавом. Потім машиною скачування шлаку видаляють високосірчистий шлак у шлакову чашу. Процес обробки завершується відбором проб чавуну і відключенням системи аспірації, після чого ківш з чавуном відправляють далі по технологічному маршруту.
Всі операції з обробки чавуну способом, що пропонується, рекомендується здійснювати в автоматичному режимі за допомогою АСУ ТП, в програму якої (крім уже внесених стандартних значень для розрахунку тривалості спливання бульбашок суміші магнію та газоносія) перед обробкою вводять необхідні вихідні умови і технологічні параметри (маса і температура чавуну, глибина занурення фурми в чавун, число сопел в фурми, початковий і необхідний кінцевий вміст сірки, інтенсивність подачі реагенту, витрату і початковий тиск газоносія, вміст магнію металевого в реагенті, розмір часток магнію, а також ряд величин, що характеризують магнієвий реагент) для розрахунку необхідної витрати магнієвого реагенту, тривалості спливання бульбашок суміші пару магнію та газоносія і періоду обертання фурменого пристрою.
Пропонований спосіб дозволяє: - забезпечити стійке технологічне (без виплесків) введення диспергованого магнію в рідкий розплав при високій інтенсивності подачі реагенту за рахунок недопущення при обертанні фурменого пристрою групування і прориву газомагнієвих потоків на поверхню ванни; - Збільшити налив ковшів під обробку за рахунок технологічного протікання процесу вдування магнієвого реагенту; - скоротити цикл обробки за рахунок підвищення інтенсивності подачі магнієвого реагенту; - поліпшити якість обробленого вдуванням диспергованого магнію чавуну за рахунок ефективного засвоєння магнію розплавом і збільшення кількості залишкового магнію в чавуні;
- підвищити ефективність використання магнію за рахунок рівномірного розподілу і диспергування його парів в об'ємі ковша, що забезпечує збільшення зон контакту парів магнію з компонентами чавуну і створює більш сприятливі умови як для розчинення магнію в розплаві, так і для взаємодії з сіркою чавуну; - підвищити надійність роботи і довговічність роботи обладнання установок десульфурації чавуну за рахунок зниження швидкості обертання фурменого пристрою.
Отже, вирішується поставлене завдання і досягається очікуваний результат.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію, який включає вдування в об'єм розплаву диспергованого магнію в газопорошковому струмені через щонайменше одне сопло зануреної фурми, яка обертається, який відрізняється тим, що диспергований магній вдувають з частинками 0,2-1,6 мм на глибину 0,5-4,5 м, при концентрації магнію в газоносії 6-50 кг/м3, зі швидкістю газопорошкового струменя на зрізі фурми 70-110 м/с і періодом обертання односоплової фурми Не-1,5-6,7 с, який дорівнює тривалості спливання в розплаві бульбашок Сумі Іі пари магнію з газоносієм, який ви начається із співвідношення: дооінфіт бе. ві Рт КЕ Рр ОО Нфірт т рр) де Не - глибина занурення сопел фурми в чавун, м; Р т» рр - щільності, відповідно, металу і газу в бульбашці, кг/м; с - поверхневий натяг, Н/м; 9 - прискорення вільнопадаючого тіла, м/с.
2. Спосіб за п. 1, який відрізняється тим, що період обертання фурми визначають залежно від кількості сопел із співвідношення: Тобер.- Год. "п с, де п - кількість сопел, шт. ДО "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій", вул. Дмитра Годзенка, 1, м. Київ - 42, 01601
UAA202008397A 2020-12-28 2020-12-28 Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію UA127954C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202008397A UA127954C2 (uk) 2020-12-28 2020-12-28 Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA202008397A UA127954C2 (uk) 2020-12-28 2020-12-28 Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA127954C2 true UA127954C2 (uk) 2024-02-21

Family

ID=89908149

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA202008397A UA127954C2 (uk) 2020-12-28 2020-12-28 Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA127954C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4298377A (en) Vortex reactor and method for adding solids to molten metal therewith
CN108531807A (zh) 一种厚壁大口径x80m管线洁净钢及冶炼方法
US3880411A (en) Device for treatment of molten cast iron in vessels
UA127954C2 (uk) Спосіб позапічної обробки чавуну вдуванням диспергованого магнію
WO2015046238A1 (ja) 連続鋳造方法
FI56857C (fi) Saett och anordning foer raffinering av smaeltor med ett pulverformigt fast material och/eller gas
RU2697117C2 (ru) Способ перемешивания ванны металла и печная установка
RU2533263C1 (ru) Способ производства низкокремнистой стали
JP5786470B2 (ja) 溶鋼の真空精錬方法
WO2021203851A1 (zh) 一种利用长水口喷粉进行钢水镁钙处理的方法
RU2564373C1 (ru) Способ производства трубной стали
US4636249A (en) Treatment of molten metal
KR101423604B1 (ko) 용탕 처리 장치 및 그 처리 방법
CN112680568A (zh) 一种lf炉精炼喷吹渣面脱氧装置
JP6358039B2 (ja) 溶鋼の脱硫方法
JPS5943528B2 (ja) ヨウキナイデヨウテツオシヨウフウロガイシヨリスルホウホウ
RU2653743C1 (ru) Способ перемешивания стали в металлургическом агрегате
RU2218422C2 (ru) Способ обработки стали в ковше
RU2121513C1 (ru) Способ обработки стали в ковше
SU1730190A1 (ru) Устройство дл введени порошкообразных реагентов в расплав
RU2286393C1 (ru) Способ раскисления стали в ковше
RU2495138C1 (ru) Способ внепечной обработки жидкой стали
RU2562848C1 (ru) Способ раскисления стали в ковше
RU2231560C1 (ru) Способ раскисления и модифицирования металла и устройство для его осуществления
SU1357434A1 (ru) Способ обработки жидкой стали