UA123924U - Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті - Google Patents

Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті Download PDF

Info

Publication number
UA123924U
UA123924U UAU201710164U UAU201710164U UA123924U UA 123924 U UA123924 U UA 123924U UA U201710164 U UAU201710164 U UA U201710164U UA U201710164 U UAU201710164 U UA U201710164U UA 123924 U UA123924 U UA 123924U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
abdominal cavity
peritonitis
solution
antiseptic
drainage
Prior art date
Application number
UAU201710164U
Other languages
English (en)
Inventor
Ярослав Петрович Фелештинський
Олександр Павлович Демкович
Віталій Володимирович Сміщук
Original Assignee
Національна Медична Академія Післядипломної Освіти Імені П.Л. Шупика
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Національна Медична Академія Післядипломної Освіти Імені П.Л. Шупика filed Critical Національна Медична Академія Післядипломної Освіти Імені П.Л. Шупика
Priority to UAU201710164U priority Critical patent/UA123924U/uk
Publication of UA123924U publication Critical patent/UA123924U/uk

Links

Abstract

Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті включає видалення вогнища перитоніту, дренування черевної порожнини полівінілхлоридними дренажами: правої та лівої піддіафрагмальних ділянок, правого бокового каналу та малого тазу, промивання черевної порожнини антисептичним розчином інтраопераційно та дозоване введення антисептичного розчину у післяопераційному періоді через верхні дренажі та виведення розчину через нижні дренажі впродовж 3-4 днів після операції. Інтраопераційна санація черевної порожнини завершується введенням в черевну порожнину антисептичного гелевого розчину на основі гіалуронової кислоти та у післяопераційному періоді фракційне введення цього розчину у верхні дренажі кожні 8 годин по 250-500 мл впродовж 3-4 днів після операції.

Description

Корисна модель належить до медицини, зокрема до абдомінальної хірургії, і може використовуватись при лікуванні хворих на загальний перитоніт. Перитоніт - гостре запалення парієнтальної та вісцеральної очеревини, є одним з найчастіших та найтяжчих ускладнень в абдомінальній хірургії. При гострому апендициті перитоніт спостерігається у 20-65 95 хворих, перфоративній гастродуоденальній виразці - у 7-30 96, захворюваннях товстої кишки - у 15- 2195, тонкої кишки - у 10-1595, гострому холециститі - у 10-12 95, гнійно-запальних гінекологічних захворюваннях - у 3-12 9о, кишковій непрохідності - у 3-5 9о, гострому панкреатиті - у 1 95 (Березницький Я.С., Захараш М.П., Мішалов В.Г. 2012). Високу питому вагу становить післяопераційний перитоніт - 1-2 95. Загальний показник летальності при перитоніті складає 14- 27 У (Арсент'єв О.В., 2012; Торіаз Т.О0., 2010; Редегісо С.С, 2011), а за умов поліорганної недостатності при тривалих термінах захворювання у термінальній стадії летальність сягає 85- 10095 (Шуркалін Б.К., 2003; Ромащенко П.Н., 2013; РогпеІпу К.Н., Ноїйтапп А., 2014;
Апапінакгізнпап 5., ЗеКегсіодіюи М., ЕЇІаз В. еї аї. 2014).
Основними в лікуванні загального перитоніту є ліквідація вогнища інфекції, інтраопераційна санація та дренування черевної порожнини, перитонеальний лаваж, адекватна антибактеріальна та детоксикаційна терапія.
За останні роки серед великого арсеналу комплексних лікувальних заходів, тактичних та технічних, щодо ліквідації причини перитоніту в літературі обговорюється значно менше у порівнянні з проблемою ефективної санації черевної порожнини, яка багато в чому визначає результати лікування. Доведено, що успішний результат лікування тяжкої форми абдомінальної інфекції - перитоніту на 15-20 95 залежить від ефективної антибактеріальної терапії, а останні 80-85 95 від ефективної хірургічної санації черевної порожнини (Савельев В.С., 2006).
В період сьогодення для лікування загального перитоніту використовують МАС-терапію у поєднанні з лапаростомією, без зведення країв рани. Ефективність МАС-терапії пов'язана з активною аспірацією вмісту та зменшенню мікробного числа у черевній порожнині, що сприяє зменшенню внутрішньочеревного тиску та більш ранньому закриттю черевної порожнини (Лівшиц Ю.3., 2012). В той же час, лапаростомія у поєднанні з МАС-терапією має ряд значних недоліків. У зв'язку з видаленням великої кількості ексудату з черевної порожнини, добова кількість якого досягає до 1300 мл та більше, відмічається велика втрата білка (Безмозгін Б.Г.,
Зо 2014). Пролонгована інтубація кишечнику при лапаростомії у поєднанні з МАС-терапією часто призводить до виникнення кишкових нориць, нозокоміальної інфекції, загоєння післяопераційної рани вторинним натягом з подальшим виникненням післяопераційних вентральних гриж, а також високої вартості витратних матеріалів, ризик повторних операцій (Зюбрицький Н.М., Козак
І.А., 2015). Програмована релапаротомія на думку ряду авторів (Кондратенко П.Г., Кончев Е.А., 2013) має певні переваги над лапаростомою: менша вірогідність виникнення гриж черевної стінки та кишкових нориць, а недоліками є велика ймовірність нагноєння рани, синдром внутрішньочеревної гіпертензії.
У зв'язку з цим актуальності набуває перитонеальний лаваж черевної порожнини, якому присвячено недостатньо уваги (Матвійчук О.Б., Погорецький Р.М., 2012). Класичні методики перитонеального лаважу з антисептиками, що використовуються для санації черевної порожнини: водний розчин хлоргекседину 0,02 95, декаметоксин 0,02 95, фізіологічний розчин є ефективними лише перші 24 години, адже у зв'язку з процесом адгезії у черевній порожнині антисептик протікає по каналах, що формуються, а у місцях застою розчину виникає патоморфологічний субстрат для формування міжпетельних абсцесів, не відбувається адекватного зрошення всієї черевної порожнини та внутрішніх органів.
В основі даної корисної моделі поставлено задачу оптимізувати перитонеальний лаваж у хворих на загальний перитоніт шляхом проведення перитонеального лаважу з використанням антисептичного гелю на основі гіалуронової кислоти, що покращує результати лікування загального перитоніту.
Поставлена задача вирішується тим, що у способі, який включає ліквідацію джерела інфекції, інтраопераційну санацію черевної порожнини антисептичними розчинами з введенням гелевого антисептика інтраопераційно, та дренування черевної порожнини полівінілхлоридними дренажами з чотирьох точок: правої та лівої піддіафрагмальних ділянок, правого бокового каналу та малого тазу, для подальшого лаважу черевної порожнини використовується антисептичний розчин - гель на основі гіалуронової кислоти, що вводиться у верхні дренажі фракційно кожні 8 годин по 250-500 мл протягом 3-4 днів, відтік промивних рідин здійснюється через нижні дренажі.
Такий спосіб перитонеального лаважу з використанням гелевого антисептичного розчину на основі гіалуронової кислоти забезпечує оптимальне зрошення паріетальної та вісцеральної бо очеревини, попереджує формування зрощень, формування окремих каналів за рахунок гелевого компонента, а також максимальну дію антисептика на всій площі очеревини. За рахунок гелевої форми антисептика збільшується період виведення, що зменшує енергоємкість процесу перитонеального лаважу, а за рахунок формування гелевого бар'єру, що вкриває вісцеральну та парієтальну очеревину, зменшується всмоктування токсинів з черевної порожнини.
Спосіб ілюструється прикладом конкретного виконання.
Приклад 1.
Хворий М., 37 років, госпіталізований у відділення хірургічного стаціонару Київської міської клінічної лікарні Ме5 в ургентному порядку з діагнозом: Виразкова хвороба дванадцятипалої кишки. Гостра перфорація виразки цибулини дванадцятипалої кишки. Загальний фібринозно- гнійний перитоніт. ІТШ І ст. З анамнезу відомо, що з моменту початку захворювання пройшло близько 30 годин. Призначено оперативне лікування в ургентному порядку. Хворому виконали лапаротомію. Висічення перфоративної виразки ДІЖ, пілоропластику по Джаду. Інраопераційно провели санацію черевної порожнини розчином декаметоксину в об'ємі 200 мл, осушили, механічно видалили плівки фібрину. Черевну порожнину дренували з чотирьох точок: правої та лівої піддіафрагмальних ділянок, правого бокового каналу та малого тазу. Рану ушили пошарово. У верхні дренажі ввели 500 мл антисептика на основі гіалуронової кислоти. Повторне введення діалізату провели через верхні дренажі на 8, 16, 24 годину по 500 мл, а на 32, 40, 48, 56, 64, 72 годину по 250 мл, відтік діалізату відбувався через нижні дренажі. Верхні дренажі видалені на 4 добу, нижні - на б добу. Післяопераційний перебіг без ускладнень. Хворого в задовільному стані виписали на 7 добу. Хворий оглянутий на 14 добу після операції, виконано
УЗД органів черевної порожнини та пасаж барію по кишечнику - міжпетельних абсцесів та порушення пасажу по кишечнику не було.
За розробленим способом перитонеального лаважу комплексно проліковано 32 хворих із загальним перитонітом різного генезу, ускладнень у післяопераційному періоді не спостерігалось.
Таким чином, запропонований нами спосіб перитонеального лаважу є ефективним та мінімізує виникнення міжпетельних абсцесів та ранньої спайкової хвороби органів черевної порожнини. Спосіб доступний та може використовуватись у хірургічних стаціонарах.
Зо

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті, що включає видалення вогнища перитоніту, дренування черевної порожнини полівінілхлоридними дренажами: правої та лівої піддіафрагмальних ділянок, правого бокового каналу та малого тазу, промивання черевної порожнини антисептичним розчином інтраопераційно та дозоване введення антисептичного розчину у післяопераційному періоді через верхні дренажі та виведення розчину через нижні дренажі впродовж 3-4 днів після операції, який відрізняється тим, що інтраопераційна санація черевної порожнини завершується введенням в черевну порожнину антисептичного гелевого розчину на основі гіалуронової кислоти та у післяопераційному періоді фракційне введення цього розчину у верхні дренажі кожні 8 годин по 250-500 мл впродовж 3-4 днів після операції.
UAU201710164U 2017-10-20 2017-10-20 Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті UA123924U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710164U UA123924U (uk) 2017-10-20 2017-10-20 Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201710164U UA123924U (uk) 2017-10-20 2017-10-20 Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA123924U true UA123924U (uk) 2018-03-12

Family

ID=61616223

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201710164U UA123924U (uk) 2017-10-20 2017-10-20 Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA123924U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2578096C1 (ru) Способ лечения острого тканевого гипертензионного синдрома при флегмоне кисти
Kılıç et al. Effects of temporary abdominal closure methods on mortality and morbidity in patients with open abdomen
RU2556614C1 (ru) Способ лечения перфораций пищевода
UA123924U (uk) Спосіб перитонеального лаважу при загальному перитоніті
Immerman Treatment of pilonidal disease using the Bascom ‘Cleft-Lift’procedure
Nolff et al. Treatment of a perforating thoracic bite wound in a dog with negative pressure wound therapy
Kanikovskyi et al. Therapeutic tactics in the deep forms of rectal abscesses complicated by fournie gangrene
RU126587U1 (ru) Устройство для активной аспирации жидкости из брюшной полости
Irene et al. Intra-abdominal sepsis from a perforated duodenal ulcer—Management of a difficult surgical abdomen
RU2753473C1 (ru) Устройство для осуществления способа лечения хронического парапроктита, осложненного формированием транссфинктерных или экстрасфинктерных свищей прямой кишки
RU2587034C1 (ru) Способ комплексного лечения послеродовых эндометритов при несостоятельности швов на матке после кесарева сечения методом управляемого отрицательного давления
RU2523822C1 (ru) Способ послеоперационной профилактики несостоятельности толсто-толстокишечного анастомоза
RU150872U1 (ru) Устройство для дренирования гнойных полостей
RU2334471C1 (ru) Способ укрепления передней брюшной стенки при хирургических вмешательствах
Andrabi et al. Vacuum assisted closure of laparostomy wounds “a novel technique”
RU2816058C1 (ru) Способ органосохраняющего лечения акушерского перитонита после абдоминальных родов с использованием вакуум-ассистированной лапаростомии
Gisore et al. Negative pressure wound therapy (NPWT) for the management of laparostomy wounds: case series
RU2417768C2 (ru) Способ комбинированного дренирования брюшной полости и раны брюшной стенки
RU98922U1 (ru) Комбинированный хирургический дренаж
RU174545U1 (ru) Устройство для активной аспирации жидкости из брюшной полости
RU2712315C1 (ru) Способ контролируемого отграниченного дренирования сальниковой сумки и забрюшинного пространства при панкреонекрозах
RU92780U1 (ru) Устройство для дренирования раны брюшной полости и брюшной стенки
RU2355321C1 (ru) Способ лечения эвентрации в гнойную рану
RU2617089C1 (ru) Способ хирургического лечения распространенного гнойного перитонита в поздней стадии
Kılıç et al. The effects of temporary closure methods on mortality and morbidity in patients with open abdomen