UA121721C2 - Глибоководний звуковідбиваючий екран - Google Patents

Глибоководний звуковідбиваючий екран Download PDF

Info

Publication number
UA121721C2
UA121721C2 UAA201900433A UAA201900433A UA121721C2 UA 121721 C2 UA121721 C2 UA 121721C2 UA A201900433 A UAA201900433 A UA A201900433A UA A201900433 A UAA201900433 A UA A201900433A UA 121721 C2 UA121721 C2 UA 121721C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
sound
deep
radius
screen
shells
Prior art date
Application number
UAA201900433A
Other languages
English (en)
Inventor
Анатолій Войткович Дерепа
Анатолий Войткович Дерепа
Олександр Григорович Лейко
Ілля Володимирович Аверічев
Оксана Олександрівна Кочарян
Ольга Миколаївна Позднякова
Віталій Семенович Коцюба
Костянтин Анатолійович Олійник
Володимир Ванікович Джаназян
Олександр Іванович Дрозденко
Original Assignee
Анатолій Войткович Дерепа
Анатолий Войткович Дерепа
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Анатолій Войткович Дерепа, Анатолий Войткович Дерепа filed Critical Анатолій Войткович Дерепа
Priority to UAA201900433A priority Critical patent/UA121721C2/uk
Publication of UA121721C2 publication Critical patent/UA121721C2/uk

Links

Landscapes

  • Revetment (AREA)

Abstract

Винахід належить до галузі морського озброєння, зокрема до гідроакустики, і може бути використаний, наприклад, в глибоководних гідроакустичних станціях. Глибоководний звуковідбиваючий екран виконаний у вигляді решітки, усередині якої розміщено порожнисті сферичні оболонки. На кожній порожнистій сферичній оболонці виконаний отвір. Радіус сферичної оболонки та радіус отвору визначаються виразом , , де - радіус отвору, - довжина звукової хвилі у водному середовищі на робочій частоті, а відстань між центрами сусідніх сферичних оболонок, відповідно, по вертикалі і горизонталі, не перевищує величину λ/π. Технічним результатом винаходу є забезпечення збільшення глибини використання глибоководного звуковідбиваючого екрана.

Description

Винахід належить до галузі морського озброєння, зокрема до гідроакустики, і може бути використаний, наприклад, в глибоководних гідроакустичних станціях.
Відомі підводні звуковідбиваючі екрани з пористих гумових сполучень.
Найбільше поширення знайшли пористі гуми з замкнутими порами марок 100-87 та 51-1415
ПЇ. Недоліком таких екранів є те, що вони працюють при досить невеликих значеннях гідроакустичного тиску: звуковідбиваючі екрани з гуми марки 100-87 працюють при гідроакустичному тиску до 0,7
МПа; звуковідбиваючі екрани з гуми марки 51-1415 працюють при гідроакустичному тиску до З
МПа.
Такі значення гідроакустичного тиску обмежують максимальну глибину занурення звуковідбиваючих екранів, що виготовлені з вказаних матеріалів.
Як підводні звуковідбиваючі екрани також застосовуються газонаповнені пластмаси - пінопласти (1|Ї. Застосування їх обумовлено малим, у порівняні з водним середовищем, хвильовим опором та більш високою, ніж у гум, границею міцності при стисканні. Найбільш поширені пінопласти марок: пінопласт ППУ-10 ТУ-05-221-155-82; підводні звуковідбиваючі екрани, що виготовлені з них, працюють при гідроакустичному тиску до 28 МПа; пінопласт ППУ-3 ОСТ 4 ГО.054.066; підводні звуковідбиваючі екрани, що виготовлені з них, працюють при гідроакустичному тиску до 30 МПа.
Недоліком пінопластових підводних звуковідбиваючих екранів також є обмеження робочого гідроакустичному тиску, і, відповідно, обмеження максимальної робочої глибини.
Відомі металеві підводні звуковідбиваючі екрани (2), які по своїй суті є резонансними екранами, в яких використовується згинальний резонанс пластин. Екран являє собою решітку з герметичних елементів, що заповнені повітрям. Кожний заповнений повітрям елемент виконаний у вигляді оболонки, що складається з двох пластин, закріплених по контуру на опорі у вигляді пустотілого циліндра. Такий екран відзначається значною стійкістю пластин до дії гідроакустичного тиску. Максимальна робоча глибина такого підводного звуковідбиваючого екрана обмежена і становить величину до 700 метрів.
Зо Відомий металевий підводний звуковідбиваючий екран |ІЗ|, що містить набір тонкостінних герметичних металевих трубок зі звукопрозорими стінками, що заповнені повітрям. Діаметр кожної з трубок та товщина їх стінок вибирається, виходячи з заданої величини руйнівного (критичного) гідростатичного тиску Ре з наступної нерівності:
Ге Дік де Е - модуль Юнга матеріалу трубки; а. товщина стінки трубки; Кк. внутрішній радіус трубки.
Принцип роботи такого екрана полягає у тому, що падаюча звукова хвиля відбивається не від металевих стінок, а від внутрішнього, заповненого повітрям, об'єму трубок. При цьому необхідною умовою є забезпечення звукопрозорості стінок трубки, що досягається застосуванням тонкостінних трубок. Остання обставина знаходиться у протиріччі з необхідністю збільшення товщини стінок трубок для забезпечення міцності при дії підвищеного гідроакустичного тиску із збільшенням глибини. Недолік такого екрана полягає у тому, що не завжди можливо забезпечити одночасно високу міцність трубок та достатню звукопрозорість їх стінок.
Відомий також звуковідбиваючий екран |4Ї, який складається з металевого листа або пластини. Такий екран відбиває максимум звукової енергії при його товщині, рівній чверті довжини хвилі у металі при робочій частоті (5), та може працювати на будь-яких глибинах
Світого океану. Недолік такого екрана полягає у тому, що він є громіздким та важким, особливо конструкції для використання на низьких частотах.
Найбільш близьким технічним рішенням як за суттю, так і за задачею, що вирішується, яке вибрано за найближчий аналог (прототип), є підводний звуковідбиваючий екран |бЄЇ, виконаний у вигляді решітки, елементами якої служать заповнені повітрям металеві сферичні оболонки.
Така форма оболонок екрана є силовою та забезпечує його роботу на глибинах до 700 м. Проте використання його на більших глибинах обмежується міцністю сферичних оболонок. У випадку зміцнення сферичних оболонок за рахунок збільшення їх товщини погіршуються відбиваючі властивості таких оболонок. До недоліків відомого підводного звуковідбиваючого екрана,
вибраного за найближчий аналог (прототип), належить обмеження максимальних робочих глибин.
В основу винаходу поставлено задачу шляхом виконання глибоководного звуковідбиваючого екрана у вигляді набору пустотілих сферичних оболонок, у кожній з яких виконано отвір, і заповнення оболонки робочим середовищем, наприклад морською водою, підвищити максимальну робочу глибину використання глибоководного звуковідбиваючого екрана і тим самим підвищити ефективність використання глибоководних гідроакустичних станцій в цілому. Таке виконання глибоководного звуковідбиваючого екрана дозволяє спростити його конструкцію, технологію виготовлення, зменшити масу та забезпечити можливість використання глибоководного звуковідбиваючого екрана на будь-яких глибинах Світового океану.
Суть технічного рішення в глибоководному звуковідбиваючому екрані, що виконаний у вигляді решітки, всередині якої розміщено набір порожнистих сферичних оболонок, розміщених у площині зазначеної решітки з однаковою відстанню між собою відносно центрів оболонок, при цьому порожнисті сферичні оболонки розміщено у площині решітки осесиметрично її вертикальної і горизонтальної осей полягає в тому, що на кожній порожнистій сферичній оболонці виконаний отвір, при цьому радіус сферичної оболонки К та радіус отвору
К- 1 дх визначаються виразом 2л ; Кк де 7" - радіус отвору, А. довжина звукової хвилі у водному середовищі на робочій частоті. Суть винаходу полягає і в тому, що відстань І між центрами сусідніх сферичних оболонок, відповідно, по вертикалі і горизонталі, не перевищує величину ЛІл,
Рішення технічної задачі підвищення максимальної робочої глибини глибоководного звуковідбиваючого екрана, що заявляється, дійсно можливе за такими фізичними причинами.
Крізь отвір внутрішня порожнина кожної сферичної оболонки глибоководного звуковідбиваючого екрана знаходиться під впливом процесів стискування та розрідження і тиск у ній змінюється відповідно до зміни гідростатичного тиску навколишнього середовища в залежності від зміни глибини. Безпосередньо у отворі тиск весь час залишається рівним зовнішньому гідростатичному тиску. З огляду на малу площу отвору коливальна швидкість води у ньому більша у порівнянні з коливальною швидкістю сферичної оболонки. Таким чином, кожна
Зо порожниста сферична оболонка з отвором поводить себе у водному середовищі як осцилятор, аналогічно поведінці пухирців у воді. Відомо, що завіса, яка утворена у воді газовими пухирцями, являє собою акустично м'який звуковідбиваючий екран для звукових хвиль, частота коливань яких співпадає з резонансною частотою газових пухирців.
Порівняльний аналіз запропонованого технічного рішення з прототипом дозволяє зробити висновок, що глибоководний звуковідбиваючий екран, що заявляється, відрізняється тим, що кожна порожниста сферична оболонка споряджається отвором і тиск у ній змінюється відповідно до зміни гідростатичного тиску навколишнього середовища, тобто, на відміну силової конструкції сферичної оболонки прототипу, отримуємо компенсовану конструкцію оболонки, яку можна використовувати на будь-якій глибині.
Таким чином, глибоководний звуковідбиваючий екран, що заявляється, відповідає критерію винаходу "новизна".
Суть винаходу пояснюється кресленнями, де на фіг. 1 зображено глибоководний звуковідбиваючий екран.
Глибоководний звуковідбиваючий екран 1 (як варіант конструктивного виконання - див. схему на фіг. 1 та на фіг. 2) являє собою плоску решітку та містить п х т порожнистих сферичних оболонок 2 радіуса К. У кожній з цих оболонок виконано отвір З радіусом 7/7, крізь який порожнина сферичної оболонки 4 контактує з навколишнім середовищем. Відстань між центрами сусідніх сферичних оболонок 2 не перевищує Л/л, де А. довжина звукової хвилі у водному середовищі на робочій частоті.
Глибоководний звуковідбиваючий екран 1 працює наступним чином. Кожна порожниста сферична оболонка 2 з отвором З являє собою резонатор. Подібно пухирцю газу у воді такий резонатор, як і резонатор Гельмгольца (7, розсіює звукову хвилю на своїй резонансній частоті.
Під дією первинної хвилі резонансної частоти кожен резонатор приходить у інтенсивні коливання та перевипромінює у вигляді сферичної хвилі монопольного типу таку ж потужність, яка надходить до нього від падаючої хвилі. Сукупність таких резонаторів, наприклад у вигляді плоскої решітки з порожнистих сферичних оболонок 2 з отворами 3, розташованих на відстані
І«ЛІл між центрами оболонок створює плоску перевипромінювану хвилю. Це і є відбита енергія.
Таким чином, глибоководний звуковідбиваючий екран, що складається з набору порожнистих сферичних оболонок, виконаних, наприклад, з металу, з отворами у кожній з цих оболонок, відбиває звукову (акустичну) енергію аналогічно акустично м'якому екрану, та може працювати на будь-яких глибинах Світового океану, що підвищує ефективність глибоководних гідроакустичних станцій в цілому.
Джерела інформації: 1. Подводнье злектроакустические преобразователи. (Расчет и проектированиє):
Справочник / Бродский В.В., Зубарев Л.А., Корепин Е.В., Якушев В.И. - Л., Судостроение, 1983. стор. 57. 2. Гринченко В.Т., Вовк И.В. Волновье задачи рассеяния звука на упругих облочках. - К.:
Наук.думка, 1986, стор. 205.
З. А.С. СССР Мо 390487. М.кл. (2015 от 5.10.1971 г. 4. Орлов Л.С., Шабров А.А. Гидроакустическая аппаратура рьібопоискового флота -Л.:
Судостроение, 1987, стор. 132. 5. Грінченко В.Т., Вовк І.В., Маципура В.Т. Основи акустики. - К. Наук, думка, 2007, стор. 510. б. Патент РФ Мо 20138858 Подводньій акустический зкран. М.кл. СТОК11 от 27.09.1999. - прототип. 7. Исакович М.А. Общая акустика. - М.: Наука, 1973, стор. 310. 8. Патент Рф Мо 2245583. Подводньй акустический зкран, М.кл. 015 от 02.03.2004.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Глибоководний звуковідбиваючий екран, що виконаний у вигляді решітки, всередині якої розміщено набір порожнистих сферичних оболонок, розміщених у площині зазначеної решітки з однаковою відстанню між собою відносно центрів оболонок, при цьому порожнисті сферичні оболонки розміщено у площині решітки осесиметрично її вертикальної і горизонтальної осей, який відрізняється тим, що на кожній порожнистій сферичній оболонці виконаний твір ; при Зо цьому радіус сферичної оболонки А та радіус отвору визначаються виразом г ; кА ; де Г - радіус отвору, " - довжина звукової хвилі у водному середовищі на робочій частоті.
2. Глибоководний звуковідбиваючий екран за п. 1, який відрізняється тим, що відстань /| між центрами сусідніх сферичних оболонок, відповідно, по вертикалі і горизонталі, не перевищує величину А/т.
UAA201900433A 2019-01-16 2019-01-16 Глибоководний звуковідбиваючий екран UA121721C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201900433A UA121721C2 (uk) 2019-01-16 2019-01-16 Глибоководний звуковідбиваючий екран

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201900433A UA121721C2 (uk) 2019-01-16 2019-01-16 Глибоководний звуковідбиваючий екран

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA121721C2 true UA121721C2 (uk) 2020-07-10

Family

ID=80248525

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201900433A UA121721C2 (uk) 2019-01-16 2019-01-16 Глибоководний звуковідбиваючий екран

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA121721C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4333028A (en) Damped acoustic transducers with piezoelectric drivers
CN101964185B (zh) 一种超宽带水声换能器
US9387514B2 (en) Low frequency electro acoustic transducer and method of generating acoustic waves
US4031418A (en) Low frequency acoustical piezo-electric transducer
US5363345A (en) Process and electro-acoustic transducers for transmitting low-frequency acoustic waves in a liquid
US10916233B2 (en) Underwater flextensional transducer
CN108769869A (zh) 一种深水弯曲圆盘换能器
US3378814A (en) Directional transducer
RU2303336C1 (ru) Гидроакустическая многоэлементная антенна и пьезоэлектрический стержневой преобразователь для такой антенны
RU2647992C1 (ru) Глубоководный широкополосный гидроакустический преобразователь
UA121721C2 (uk) Глибоководний звуковідбиваючий екран
US5694374A (en) Process and device to reduce the resonant frequency of the cavities of the submersible transducers
EP0039986B1 (en) An acoustic transducer system
JPH0918988A (ja) 水中送受波器
US7535801B1 (en) Multiple frequency sonar transducer
JPH05508269A (ja) 共鳴振動子
RU2536782C1 (ru) Гидроакустический волноводный направленный преобразователь
US1451422A (en) Sound signaling device for dense sound-propagating mediums
US4982386A (en) Underwater acoustic waveguide transducer for deep ocean depths
JP3413536B2 (ja) 液圧駆動型水中音源装置
RU2267866C1 (ru) Гидроакустический стержневой преобразователь
RU2700031C1 (ru) Многочастотное приемоизлучающее антенное устройство
JP2006017787A (ja) 水中吸音装置
RU2712924C1 (ru) Электроакустический ненаправленный преобразователь
Li et al. The simulation design of low frequency broadband transmit-receive transducer with composite fluid cavity