UA119076C2 - Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом - Google Patents

Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом Download PDF

Info

Publication number
UA119076C2
UA119076C2 UAA201704240A UAA201704240A UA119076C2 UA 119076 C2 UA119076 C2 UA 119076C2 UA A201704240 A UAA201704240 A UA A201704240A UA A201704240 A UAA201704240 A UA A201704240A UA 119076 C2 UA119076 C2 UA 119076C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
tank
fuel
jet
gas
cross
Prior art date
Application number
UAA201704240A
Other languages
English (en)
Inventor
Юрій Олексійович Мітіков
Юхим Юрійович Любарський
Original Assignee
Юрій Олексійович Мітіков
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Юрій Олексійович Мітіков filed Critical Юрій Олексійович Мітіков
Priority to UAA201704240A priority Critical patent/UA119076C2/uk
Publication of UA119076C2 publication Critical patent/UA119076C2/uk

Links

Landscapes

  • Fluidized-Bed Combustion And Resonant Combustion (AREA)

Abstract

Винахід належить до галузі ракетно-космічної техніки і може бути використаний для наддування гарячим газом паливних баків великого подовження рушійних установок (РУ) ракет-носіїв (РН). Задачею винаходу є вирішення двоєдиної проблеми - зниження маси системи наддування (СН) шляхом зменшення теплових і масових витрат у паливо на початку роботи СН завдяки зменшенню швидкості взаємодії струменя гарячого газу наддування в поверхню палива і зменшення теплових витрат у верхнє днище бака завдяки більшій далекобійності струменя гарячого газу наддування у вільному об'ємі бака при подальшій роботі СН. Використано властивість струменів знижувати темп падіння швидкості по осі при настиланні на плоскі перешкоди. Поставлена здача вирішується тим, що пристрій має дифузор, вихідний переріз якого орієнтований паралельно вільній поверхні палива в баку, трапецеїдальну тонку пластину, менша основа якої розташована нижче мінімального рівня заправки палива в баку, а в радіальному напрямку - на відстані радіуса струменя газу наддування на цьому рівні. Більша основа пластини розташована на відстані від вихідного перерізу дифузора, при якій площа поперечного перерізу струменя більша 40 % поперечного перерізу паливного бака.

Description

Винахід належить до галузі ракетно-космічної техніки і може бути використаний для наддування гарячим газом паливних баків рушійних установок (РУ) ракет-носіїв (РН).
До теперішнього часу в двигунобудуванні постійно присутня тенденція використовувати все більш гарячі робочі тіла наддування. Це сприяє зниженню потрібної маси системи наддування (СН) і суттєвому спрощенню як РУ, так і стартової позиції в цілому. Наприклад, для наддування бака з пальним на МБР 18М (більш відомої як "Сатана") досягнута температура генераторного газу на вході в бак - 1150К Ю.А. Митиков, В.А. Антонов, М.Л. Волошин, А.И. Логвиненко. Пути повьішения надежности и безопасности зксплуатации ракетньїх комплексов //Авиационно- космическая техника и технология. - 2012. - Мо З (90). - С. 30-36).
Відомо технічне рішення використовувати відновний генераторний газ (паливна пара "кисень-гас") ще з більшою температурою 1770 К, при якій реалізується максимальна працездатність продуктів згоряння і відсутня сажа (по теорії рівноважних процесів) (Спосіб наддування бака з висококиплячим пальним типу гас: пат. 112787 Україна: МПК В640 37/24,
ЕО2К 9/44 /Мітіков Ю.О., заяв. Мо а201409743 від 5.09.2014; опубл. - 25.02.15, бюл. 4. - 5 с.|.
При використанні гелію, найбільш поширеного робочого тіла наддування в даний час, його нагрівають в теплообміннику (ТО) РУ. Зараз відомі рішення для суттєвого підняття температури гелію перед введенням в бак. Наприклад, існує технічне рішення, коли як теплоносій в ТО гелію запропоновано застосовувати високотемпературний генераторний газ, отриманий в твердопаливному газогенераторі (Спосіб наддування паливних баків рушійних установок ракет- носіїв: пат. 108414 Україна: МПК 8640 37/00 /Мітіков Ю.О. - Мо а201309167; заявл. 22.07.13; опубл. 27.04.15, бюл. Мо 8. - 5 с.|.
Також відомо технічне рішення, в якому як теплоносій використовують окислювальний генераторний газ максимально доступною в складі РУ температури - зразу після газогенератора (-5507С на номінальному режимі роботи РУ) |Клюева О.Г. Создание унифицированного теплообменника однокамерного жидкостного ракетного двигателя /Трудьї НПО "Знергомаш". -
Мо 25. - 2007. - С. 286-301. Раніше в ТО використовували генераторний газ тільки після турбін.
При використанні для наддування високотемпературного робочого тіла в початковий момент часу роботи системи наддування (СН), коли зріз пристрою вводу газу знаходиться в безпосередній близькості від вільної поверхні палива, виникає досить серйозна проблема. У
Зо циліндричні несучі баки РН такий газ вводять обов'язково струменем з помітною швидкістю уздовж їх поздовжньої осі від верхнього алюмінієвого днища з метою відведення "розпеченої" хмари газу вглиб бака, перемішування його з газом і парами вільного об'єму |Митиков Ю.А.,
Свириденко Н.Ф. Проблемьї использования вьісокотемпературного газа для наддува топливньх баков двигательньїх установок нового поколения и пути их решения /ТГехнічна механіка. - 2013. -
Мо 1. - С. 68-77. Задача такого рішення - зниження температури газу верхнього днища бака.
Однак у зв'язку зі стискаючою дією конструкції бака далекобійність гарячого струменя обмежена 1,5-2 калібрами бака (відношення висоти бака до його діаметра). Митиков Ю.А., Куда С.А.
Определение козффициентов стеснения неизотермических турбулентньїх /струй //Проектирование сложньіїх технических систем: Сб. науч. тр. ИТМ АН УССР. - Киев: Наукова думка, 1989. - С.153-155).
Відомі різні пристрої введення гарячого газу наддування в паливні баки ракет |(Беляев Н.М.
Системь! наддува топливньїх баков ракет. М. Машиностроениє, 1976. - С. 131). Однак, для довгих циліндричних баків вони з урахуванням стискаючої дії їх конструкції не можуть забезпечити необхідної далекобійності гарячого струменя газу наддування (Митиков Ю.А.
Использования вихревьїх колец для наддува топливньїх баков двигательньїх установок РінН//
Восточно-европейский журнал передовьїх технологий. - 2012, - Мо 5/7(59). - С. 30-35).
Найближчим до винаходу, що заявляється, за технічною суттю і досягуваному ефекту є пристрій для наддування (А.С. Мо 148930. Устройство для наддува топливного бака /Автори
Митиков Ю.А., Осташев Л.А., Мосейко В.А. Заявл. 23.11.79. Мо 2267719/23; МКИ 864 037/24|, що складається з дифузора, вихідний переріз якого орієнтований паралельно вільної поверхні палива в баку, при цьому до вихідного перерізу дифузора прикріплена плоска трапецеїдальна тонка пластина, розташована в баку уздовж його поздовжньої осі. Перевагою даного пристрою Є те, що воно дозволяє збільшити за інших рівних умов далекобійність струменя в г разів за рахунок зменшення ежекції навколишнього газу в струмінь (Гримитлин М.И., Тимофеева О.Н. и др. Вентиляция и отоплениє цехов машиностроительньх заводов. М.: Машиностроениє. - 1978. - С. 13). Таке технічне рішення збільшує зону перемішування газу в баку, "розтягує" хмару гарячого газу на більшу довжину бака, що знижує температуру газу у його верхнього днища й прогрів. Збільшується середньомасова температура газу в баку, зменшуються потреби в газі наддування при заданому тиску в ньому.
Однак цьому пристрою притаманний і суттєвий недолік - пластина, яка прикріплена безпосередньо до вихідного перерізу, повільніше гасить швидкість гарячого струменя, ніж в разі поширення вільного струменя при інших рівних умовах. Це призводить до більшого провалу тиску газу в баку в початковий момент роботи СН завдяки тепловим і масовим втратам в паливо в порівнянні з аналогічним пристроєм введення, але без пластини. Особливо сильно це явище проявляється при мінімальному початковому газовому об'ємі в баку (максимальна заправка паливом) і наддуванні баків парами палива чи генераторним газом.
Задачею винаходу є вирішення двоєдиної проблеми - зниження маси СН (газу наддування і системи його зберігання) шляхом зменшення теплових і масових витрат у паливо на початку роботи СН завдяки зменшенню швидкості взаємодії струменя гарячого газу наддування в поверхню палива і зменшення теплових витрат у верхнє днище бака завдяки більшій далекобійності струменя гарячого газу наддування у вільному об'ємі бака при подальшої роботі сн.
Поставлена задача вирішується тим, що в пристрої менша основа трапеції розташована нижче мінімального рівня заправки палива в баку і має розмір, не менший за діаметр струменя газу наддування на цьому рівні, а в радіальному напрямку розташована на відстані радіуса струменя газу наддування на цьому рівні, а більша основа трапеції розташована на відстані від вихідного перерізу дифузора, при якій площа поперечного перерізу струменя більша 40 95 поперечного перерізу паливного бака і має розмір, не менший за діаметр струменя газу наддування на цьому рівні.
Суть винаходу пояснюється кресленням, на яких представлений пристрій для наддування паливного бака рушійної установки РН гарячим газом. Усередині бака 1 (фіг.1) у його верхнього днища 2 встановлено пристрій для наддування З у вигляді дифузора, вихідний переріз 4 якого орієнтований паралельно вільній поверхні палива в баку 1. Нижче пристрою З всередині бака розташована плоска трапецеїдальна тонка пластина б уздовж його поздовжньої осі 5. Вона прикріплена до бака, наприклад, за допомогою розтяжок 7. Менша основа трапеції 8 має розмір, не менший за діаметр струменя газу наддування на цьому рівні (в820-2г, фіг. 2), де г - радіус струменя на рівні меншої підстави трапеції 8. Пластина б (фіг. 1) розташована нижче мінімального рівня заправки 9 палива в баку, а в радіальному напрямку (фіг. 2) - на відстані
Зо радіуса г струменя, а більша основа трапеції 10 розташована на відстані від вихідного перерізу дифузора 4, при якій площа поперечного перерізу струменя більша 40 95 поперечного перерізу бака.
Пристрій, що заявляється, працює наступним чином. На початку роботи РУ при максимальній заправці бака вільний струмінь гарячого газу, який витікає через вихідний переріз пристрою 4, втрачає свою швидкість в баку досить швидко, тому, що газ з вільного об'єму бака ежектується в струмінь з усіх боків. Коли вільна поверхня палива в баку опускається нижче рівня мінімальної заправки 9, струмінь починає настилатися на плоску пластину 6, яка зміщена щодо осі струменя на її радіус г. Зниження швидкості струменя сповільнюється, збільшується її далекобійність. Струмінь починає різко втрачати швидкість, коли її поперечний переріз наближається до 40 95 площі поперечного перерізу бака. Тому нижню підставу трапеції 10 пластини Є доцільно розміщувати нижче цієї висоти.
Діаметри струменів можна розраховувати за відомими рекомендаціями (Абрамович Г.Н.
Теория турбулентньх струй. - М.: Физматгиз, 1960. - 715 с.).
Таким чином, задекларована задача винаходу виконується. На мінімальних вільних об'ємах газу в баку струменя гарячого газу ніщо не перешкоджає втрачати свою швидкість. Коли небезпечний період мине, струмінь настилається на пластину, падіння її швидкості сповільнюється, далекобійність збільшується в г разів. Збільшується обсяг перемішування газу в баку, знижується температура газу верхнього днища, зменшуються теплові витрати. Той же потрібний тиск газу в баку можна створити меншою кількістю газу.
Розрахунки, які проведені авторами за методикою |Митиков Ю.А., Иваницкий Г.М. Расчет параметров системьі наддува с учетом взаймодействия струи газа с компонентом топлива
ПХолодильна техніка і технологія. - 2012. - Мо 2. - С. 46-50| показують, що потреби газу наддування при реалізації запропонованого пристрою можна скоротити до «1595. Це еквівалентно можливості збільшення корисного навантаження для двоступеневої РН середнього класу на «10 кг. При мінімальній ціні виведення корисного навантаження в 520 тис/кг, З пуски на рік і часу експлуатації ракетного комплексу в 30 років, виходить істотна сума.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом, що включає дифузор, вихідний переріз якого орієнтований паралельно вільній поверхні палива в баку, плоску трапецеїдальну пластину, розміщену вздовж поздовжньої осі бака, який відрізняється тим, що менша основа трапеції розташована нижче мінімального рівня заправки палива в баку і має розмір, не менший за діаметр струменя газу наддування на цьому рівні, а в радіальному напрямку розташована на відстані радіуса струменя газу наддування на цьому рівні, а більша основа трапеції розташована на відстані від вихідного перерізу дифузора, при якій площа поперечного перерізу струменя більша 40 95 поперечного перерізу паливного бака і має розмір, не менший за діаметр струменя газу наддування на цьому рівні. т хх х ія де х ІЗ й Ох От у 4 шен: су Крок й ; І Кз хв О х ЦО, ма 5 я ей 0 ШЕ а ше ож х о З и о Ох яри НН ДК НН нн нн З КИ ши шо МО и их ЖКП, ПИ ПИТИ МИТИ. ВУ ЖЖ КТИШ о ППОЖ в й 5 ЩЕ км ОО М КН НН Я м ОО ОО ОО ОМ М М ! С ТЕО ВІ ОО М КК і и А КК І й ОН ВШ В х О,МООМ А А А А М А А А х о Ву М ОВ ОО ОО і и и Кк і и і и й ПЕОМ КЕ ї ОО Б ОО шен РЕ О о ус. б В І КК
    Фіг. 1 й ОО Я в еВ, У ОО сс ОО а Сн Б ОО ОО ОО ПО ОО ОО ви п 0: М ОК МОЯ ОО ДИМИВИИИ Ин СЕШХЦЕИИКИИ НИКИ К и КІ
    Фіг. 2
UAA201704240A 2017-04-28 2017-04-28 Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом UA119076C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201704240A UA119076C2 (uk) 2017-04-28 2017-04-28 Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201704240A UA119076C2 (uk) 2017-04-28 2017-04-28 Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA119076C2 true UA119076C2 (uk) 2019-04-25

Family

ID=66391669

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201704240A UA119076C2 (uk) 2017-04-28 2017-04-28 Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA119076C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11149633B2 (en) System of using compressed air as a force source and method thereof; airplane
US20160167802A1 (en) Aircraft fuel deoxygenation system
CN103183132B (zh) 弹射用动力源单元体和航母燃气蒸汽弹射器及弹射方法
US2925013A (en) Rocket engine assembly testing and launching apparatus
UA119076C2 (uk) Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом
CN206417215U (zh) 发射气体或汽体可回收利用的储气推动的钢索牵引的弹射发射装置
UA122787U (uk) Пристрій для наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія гарячим газом
US3517512A (en) Apparatus for suppressing contrails
US2883829A (en) Rocket engine convertible to a ramjet engine
US2795106A (en) Liquid fuel systems
KR20190044110A (ko) 운송수단의 항력저감장치 및 그 방법
US3057518A (en) Liquid dispensing apparatus
UA128179U (uk) Спосіб наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія
UA121587C2 (uk) Спосіб наддування паливного бака рушійної установки ракети-носія
Nakata et al. Predicted and experimented acceleration profile of the rocket sled
RU2726214C1 (ru) Способ спуска отделяющейся части ступени ракеты-носителя и устройство для его осуществления
CN109916590B (zh) 一种超空泡生成及控制装置
US1008871A (en) Means for increasing energy of stored compressed air or other gas capable of supporting combustion.
UA126572C2 (uk) Спосіб введення робочого тіла наддування в паливний бак рушійної установки ракети-носія
US1681434A (en) Apparatus for launching torpedoes
US3420053A (en) Aircraft launching thrust augmentation system
RU2550783C1 (ru) Судно с частичной массой глиссирования
US1825161A (en) Torpedo
US3003572A (en) Aircraft launching vehicle
US541368A (en) Apparatus for preserving foods