UA118786C2 - Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові - Google Patents

Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові Download PDF

Info

Publication number
UA118786C2
UA118786C2 UAA201609967A UAA201609967A UA118786C2 UA 118786 C2 UA118786 C2 UA 118786C2 UA A201609967 A UAA201609967 A UA A201609967A UA A201609967 A UAA201609967 A UA A201609967A UA 118786 C2 UA118786 C2 UA 118786C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
glucose
creatinine
membrane
urea
selective
Prior art date
Application number
UAA201609967A
Other languages
English (en)
Inventor
Світлана Володимирівна Марченко
Ігор Ігорович Пилипонський
Ольга Олегівна Мамчур
Олександр Олексійович Солдаткін
Олексій Петрович Солдаткін
Олександр Леонідович Кукла
Олексій Сергійович Павлюченко
Original Assignee
Інститут Молекулярної Біології І Генетики Національної Академії Наук України
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Інститут Молекулярної Біології І Генетики Національної Академії Наук України filed Critical Інститут Молекулярної Біології І Генетики Національної Академії Наук України
Priority to UAA201609967A priority Critical patent/UA118786C2/uk
Publication of UA118786C2 publication Critical patent/UA118786C2/uk

Links

Landscapes

  • Measuring Or Testing Involving Enzymes Or Micro-Organisms (AREA)
  • Investigating Or Analysing Biological Materials (AREA)

Abstract

Винахід належить до галузі медицини. Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові складається з трьох потенціометричних біосенсорів. Перший потенціометричний біосенсор має два рН-чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі глюкозооксидази, селективна до глюкози, на другий нанесена референтна мембрана. Другий потенціометричний біосенсор також має два рН-чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі креатиніндеамінази, селективна до креатиніну, на другий нанесена референтна мембрана. Третій потенціометричний біосенсор також складається з двох рН-чутливих польових транзисторів, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі рекомбінантної уреази, селективна до сечовини, на другий нанесена референтна мембрана. Вказані три біосенсори оптимізовані для одночасної роботи та призначені для підключення до аналого-цифрового іонно-сенсорного вимірювача параметрів рідких середовищ. Винахід забезпечує підвищення селективності аналізу, високу відтворюваність сигналу з похибкою вимірювання не більше 3 %, розширення лінійних діапазонів роботи мультибіосенсорної системи.

Description

Винахід належить до галузі медицини. Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові складається з трьох потенціометричних біосенсорів.
Перший потенціометричний біосенсор має два рН-чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі глюкозооксидази, селективна до глюкози, на другий нанесена референтна мембрана. Другий потенціометричний біосенсор також має два рін- чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі креатиніндеамінази, селективна до креатиніну, на другий нанесена референтна мембрана.
Третій потенціометричний біосенсор також складається з двох рН-чутливих польових транзисторів, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі рекомбінантної уреази, селективна до сечовини, на другий нанесена референтна мембрана. Вказані три біосенсори оптимізовані для одночасної роботи та призначені для підключення до аналого-дифрового іонно-сенсорного вимірювача параметрів рідких середовищ. Винахід забезпечує підвищення селективності аналізу, високу відтворюваність сигналу з похибкою вимірювання не більше 3 95, розширення лінійних діапазонів роботи мультибіосенсорної системи. о о о мпв 0 АК 2 ше ЗШ З кер ту с. НН. я ЗІ
З зон М ЗО о. ООН хе й
От ще се КЕ З З дит Ум ОБ : о - БАЗІ оо о 00 ще
З и : З Ну С ї НО т с с. 6 ші щ ші -з КАК
Фіг. 1
Пропонований винахід належить до галузі медицини та охорони здоров'я і може бути використаний з метою вивчення стану нирок під час процедури гемодіалізу у хворих на цукровий діабет (ЦД), а саме визначення вмісту глюкози креатиніну та сечовини в сироватці крові хворих на ниркову недостатність спричинену ЦД, а більш конкретно до мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові.
Широка розповсюдженість ЦД у всьому світі призвела до стрімкого збільшення числа пацієнтів з хронічними діабетичними ускладненнями, серед яких діабетичне враження нирок - діабетична нефропатія (ДН). Терміном "діабетична нефропатія" визначають хронічне ускладнення ЦД, яке відмічають в одній третій хворих. Захворювання характеризується специфічним враженням ниркової паренхіми, що призводить до формуванням вузликового чи дифузного гломерулосклерозу. Частота розвитку ДН коливається від 25 до 40 95 при ЦД 1 типу і від 12 до 26 95 при ЦД 2 типу 1-3). В США і Японії ДН займає перше місце за розповсюдженням серед всіх захворювань нирок (35-40 95). В країнах Європи хворі на ДН складають 20-25 95 кількості пацієнтів, що потребують гемодіалізу |41.
Значною проблемою у хворих на ЦД є контроль глікемії. Негативними є як високі, так і низькі концентрації глюкози. Особливо небезпечною є гіпоглікемія, що може розвиватися під час процедури гемодіалізу, внаслідок видалення глюкози із кровотоку. Використання глюкозовмісних розчинів, постійний моніторинг рівня глюкози в крові під час сеансів рекомендовані для зниження ризику розвитку гіпоглікемічних станів у хворих на цукровий діабет, які перебувають в умовах хронічного гемодіалізу (5, 6). Крім того, для контролю ефективності процедури гемодіалізу та для зменшення часу перебування пацієнта в незручних умовах, необхідний постійний контроль основних уремічних токсинів - сечовини та креатиніну І7- 9.
В сучасній лабораторній діагностиці для кількісного аналізу зазначених метаболітів існують колориметричні методи аналізу. Наприклад, для колориметричного визначення глюкози використовують кольорові реакції між глюкозою та концентрованою сірчаною кислотою; глюкозою, концентрованою сірчаною кислотою і антроном чи а-нафтолом, чи тимолом, або ж хромотроповою кислотою. Для сечовини колориметричними реагентами є діацетилмонооксим, фталальдегід, нафтилетилендіамін, хромотропова кислота (19). Найпоширенішим
Зо колориметричним визначенням креатиніну є реакція Яффе з використанням пікринової кислоти (11-13). Проте, наведені методи є досить складними у використанні: необхідний контроль температури, рН, що значно сповільнює аналіз, крім того, існує велика кількість інтерферентів, взаємодія з якими призводить до хибних результатів. Необхідно проводити додаткову обробку біозразків: адсорбцію, екстракцію, діаліз, депротеїнізацію, використовувати ферменти, щоб видалити інтерферуючі речовини. Деякі речовини, що використовують в кольорових реакціях є дуже токсичними, деякі вибухонебезпечні. Даний шлях призводить до зниження точності та підвищення вартості аналізу зазначених метаболітів.
Окрім колориметричного визначення концентрацій глюкози, сечовини та креатиніну існує друга група методів більш специфічних, які грунтуються на ферментативних реакціях з колориметричною детекцією. Для глюкози відомі найпоширеніші два методи: глюкозооксидазний та гексокіназний. Для сечовини всі сучасні ферментативні методи грунтуються на використанні ферменту уреази. Метод складається з двох етапів. На першому при гідролізі сечовини утворюється іон амонію, концентрацію якого (другий етап) визначають з використанням послідовних ферментативних реакцій, потенціометричних методів чи технології "сухої хімії" (14).
У ферментативних колориметричних методах визначення креатиніну використовують креатиніназу, що каталізує гідроліз креатиніну до креатину, який потім визначають в креатинкіназній реакції.
Ферментативні оптичні методи є специфічними і чутливими, але їх застосування для визначення концентрацій глюкози, сечовини і креатиніну обмежене нестійкістю ферментів при зберіганні та експлуатації, складністю методики аналізу, а також високою вартістю обладнання і затратних матеріалів, крім того, необхідна наявність висококваліфікованого персоналу. До того ж неможливість одночасного аналізу всіх трьох метаболітів в польових умовах.
На сьогоднішній день існує декілька мультибіосенсорних систем для аналізу сечовини, креатиніну та глюкози (15, 16). В основі роботи першої системи лежать ЕІ5-сенсори, в процесі іммобілізації використовують мікросферовий альгінат як носіїв ферментів (15). Описана мультибіосенсорна система дуже складна у виробництві та проведенні аналізу. Сама сенсорна система громіздка за рахунок використання багатошарового принципу конструкції. Друга мультибіосенсорна система є найбільш близькою до запропонованої заявки (16). Однак, 60 описана мультибіосенсорна система, працює з використанням амперметричного методу аналізу, що свідчить про погану селективність аналізу відносно електроактивних речовин. Крім того, дана мультибіосенсорна система характеризується вузьким лінійним діапазоном визначення креатиніну, глюкози, сечовини в діапазонах 0,2-5; 0,2-10; ії 0,5-20 мМ, відповідно.
Крім того, система була слабо відтворена в межах 5-8595 від відносного стандартного відхилення.
В основу запропонованого винаходу поставлено задачу створення такої мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини, яка б дозволила з більшою селективністю без впливу електороактивних речовин, кращою відтворюваністю з похибкою вимірювання менше 3 95 від відносного стандартного відхилення та ширшим лінійним діапазоном роботи визначати концентрації глюкози, креатиніну та сечовини в зразках сироватки крові.
Поставлена задача вирішується запропонованою мультибіосенсорною системою для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові, що складається з трьох потенціометричних біосенсорів, перший з яких має два рН-чутливих польових транзистори (рн-
ПТ), на один з яких нанесена робоча мембрана на основі глюкозооксидази, селективна до глюкози, на другий нанесена референтна мембрана, другий біосенсор, також має два рн- чутливих польових транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі креатиніндеамінази, селективна до креатиніну, на другий нанесена референтна мембрана, третій біосенсор також складається з двох рН-чутливих польових транзисторів, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі рекомбінантної уреази, селективна до сечовини, на другий нанесена референтна мембрана, а вказані три біосенсори оптимізовані для одночасної роботи та призначені для підключення до аналого-цифрового іонно-сенсорного вимірювача параметрів рідких середовищ.
Використання в роботі перетворювачів на основі рН-чутливих польових транзисторів, дозволяло проводити більш селективний аналіз зразків за рахунок нівелювання впливу електроактивних речовин. Використання в роботі методу іммобілізації ферментів в парах глутарового альдегіду дало можливість розробити мультибіосенсорну систему, що характеризувалась високою відтворюваністю сигналу з похибкою вимірювання не більше З 95, а використання в складі одного з біосенсорів рекомбінантної уреази розширило лінійний діапазон роботи мультибіосенсорної системи. Також в роботі підібрано оптимальний склад робочих
Зо (ферментних) та референтних мембран усіх трьох біосенсорів для можливості їх одночасної роботи(концентрацію речовин в мембранах вибрано з метою отримання приблизно однакових за величиною та швидкістю відгуків). Далі було оптимізовано параметри буферного розчину (рН, іонна сила та буферна ємність) для одночасного функціонування трьох біосенсорів в складі біосенсорної системи.
В основі роботи мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові лежать реакції ферментативного гідролізу:
Глюкозооксидаза
В-О-глюкозажО» НО -» О-глюконолактонНгО» (1) у р-глюконова кислотатнНго -- Залишок (2) кислоти НУ
Уреаза
Сечовинат2НгО НІ -» 2МНАНСОз.- (3)
Креатиніндеїміназа
Креатинін-НгО Не -» М-метилгідантоїн-МНа" (4)
В ході ферментативних реакцій (1-4) змінюється концентрація протонів, що призводить до зміни рН розчину та відповідно, виникненню сигналу, який ми і реєструємо на рн-пт.
Суть винаходу пояснюється кресленнями, де: на фіг. 1 показано зовнішній вигляд трьох потенціометричних біосенсорів в складі мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові; на фіг.2 показано блок-схему портативної потенціометричної біосенсорної системи для визначення концентрації глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові; на фіг. З показано типові відгуки мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові на додавання субстратів; на фіг. 4 наведено графіки залежності величин відгуків мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові від концентрації відповідних субстратів.
на фіг. 5 наведено графіки відтворюваності відгуків мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові.
Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові складається з трьох потенціометричних біосенсорів 1,2,3 (ПБ) (Фіг. 1) на основі РН-ПТ. Перший біосенсор 1 (ПБ) має два рнН-ПТ (зигзагоподібні області затворів) - 4, 5 (303). На 4 (303) нанесено робочу мембрану з глюкозооксидозою, селективною до глюкози. Другий біосенсор 2 (ПБ) також має два рн-ПТ (зигзагоподібні області затворів) - 6, 7 (303), на 6-й (303) нанесено робочу мембрану з креатиніндеіміназою селективною до креатиніну. Третій біосенсор З (ПБ) також має два рнН-ПТ (зигзагоподібні області затворів) - 8, 9 (303), на 8 (303) нанесено робочу мембрану з рекомбінантною уреазою, селективною до сечовини. На другий транзистор 5, 7, 9 (303) усіх трьох біосенсорів (1, 2, 3) (ПБ) нанесено типові референтні мембрани на основі сироваткового альбуміну бика. Зигзагоподібна геометрія затворних областей транзисторів має відношення довжини каналу до його ширини рівним 100, що забезпечує достатній рівень крутизни перехідної характеристики. р--дифузійні з контактами до стоку і витоку кожного з транзисторів виведені на край чипа, як і виводи до вбудованих мікроелектродів порівняння.
Алюмінієві контактні площини до усіх транзисторних виходів, виведені на край кожного з чипів 10 (АК). Вказана мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові 11 (МС) (Фіг. 2) вмонтована до спеціальної вимірювальної комірки 12 (ВК) з під'єднаним електродом порівняння 13 (ЕП). Сама вимірювальна комірка 12 (ВК) встановлена на магнітну мішалку 14 (ММ) для постійного перемішування в ході аналізу. Під час вимірювання мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини 11 (МС) підключена до відповідних входів аналого-дифрового іонно-сенсорного вимірювача параметрів рідких середовищ 15 (АВ), розробленого та виготовленого в Інституті фізики напівпровідників ім. В.Є.
Лашкарьова НАН України І17)Ї), що працює по схемі прямого вимірювання струму в каналі польових транзисторів з активним навантаженням. Виходи приладу 15 (АВ) підключені до відповідних входів персонального комп'ютера 16 (ПК).
Пропонована мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові працювала наступним чином. Попередньо виготовляли біоселективні мембрани.
Для створення гелю для ферментної мембрани першого біосенсора (чутливого до глюкози)
Зо готували розчин з вмістом 20 95 глюкозооксидази, 20 95 сироваткового альбуміну бика (БСА), 10 95 гліцерину у 20 мМ фосфатному буфері, рН 7,4. Гель для ферментної мембрани другого біосенсора (чутливого до креатиніну) робили таким же чином, але замість глюкозооксидази додавали 2095 креатиніндеіїмінази, 0,295 ДЕАЕ-декстрану та 295 лактитол. Гель для ферментної мембрани третього біосенсора (чутливого до сечовини) робили з 10 95 рекомбінантної уреази, 10 95 БСА, 10 95 гліцерину, 0,2 95 ДЕАЕ-декстрану та 2 95 лактитолу.
Концентрація усіх компонентів мембран підбиралась експериментально для досягнення можливості одночасного функціонування усіх біосенсорів в складі мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові. До складу гелів додавався гліцерин для стабілізації ферментів при іммобілізації та запобігання передчасному підсиханню біомембран, нанесених на поверхні перетворювачів. В свою чергу, сироватковий альбумін бика,
ДЕАЕ-декстран та лактитол в складі ферментних мембран відігравали роль стабілізуючих агентів для ферментів. Далі, на робочі поверхні перетворювачів наносили приготовлені заздалегідь гелі і витримували в парах глутарового альдегіду (ГА) 10-30 хвилин.
Таким чином, ферментна мембрана, нанесена на робочу область першого біосенсора складалась з 20 мМ фосфатного буфера, рН 7,4, та з наступних інгредієнтів у такому їх співвідношенні (у мас 95): 15-25 глюкозооксидаза, 15-25 БСА, 5-15 гліцерин.
Ферментна мембрана, нанесена на робочу область другого біосенсора складалась з 20 мМ фосфатного буфера, рН 7,4, та з наступних інгредієнтів у такому їх співвідношенні (у мас Ос): 15-25 креатиніндеїміназа, 15-25 БСА, 5-15 гліцерин, 1-2,5 лактитол, 0,1-0,3 ДЕАЕ-декстран.
Ферментна мембрана, нанесена на робочу область третього біосенсора складалась з 20 мМ фосфатного буфера, рН 7,4, та з наступних інгредієнтів у такому їх співвідношенні (у мас Об): 5-15 рекомбінантна уреаза, 60 5-15 БСА, 5-15 гліцерин,
1-2,5 лактитол, 0,1-0,3 ДЕАЕ-декстран.
Ідентичні референтні мембрани наносились на робочі області обох біосенсорів, і складались з 20 мМ фосфатного буфера, рН 7,4, та з наступних інгредієнтів у такому їх співвідношенні (у мас 95): 15-45 БСА, 5-15 гліцерин.
Співвідношення компонентів біоселективних мембран біосенсорної системи було отримано експериментально. Його підібрали для покращення аналітичних характеристик біосенсорів, таких як селективність, чутливість, операційна стабільність, забезпечення можливості їх роботи в єдиному циклі та ін.
Після іммобілізації в парах ГА усі три біосенсори в складі мультибіосенсорної системи висушували 15 хвилин на повітрі за кімнатної температури. Перед початком роботи для видалення надлишку глутарового альдегіду та незв'язаних компонентів мембран біосенсори відмивали протягом 10-20 хвилин у робочому буфері, в якому і проводились подальші досліди.
Мультибіосенсорну систему для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові, заздалегідь під'єднану до портативного потенціометричного приладу, поміщали до вимірювальної комірки об'ємом 1 мл, заповненої 5 мМ фосфатним буфером, рН 7,4, та витримували декілька хвилин для отримання стабільних базових ліній. Потім додавали певну аліквоту модельного розчину глюкози, отримували сигнал біосенсора на основі глюкозооксидази. Далі додавали певну аліквоту модельного розчину креатиніну, отримували сигнал другого біосенсора на основі креатиніндеіїмінази. Потім додавали певну аліквоту модельного розчину сечовини, отримували сигнал другого біосенсора на основі рекомбінантної уреази. Сигнали від мультибіосенсорної системи автоматично обробляються комп'ютером і виводяться у графічному вигляді. Графічне зображення відгуків мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини на додавання субстратів наведено на фіг. 3.
Приклад аналізу вмісту глюкози, сечовини та креатиніну в розчині. Визначення концентрації глюкози, креатиніну та сечовини проводили в 5 мМ фосфатному буферному розчині, рН 7,4, при кімнатній температурі. Робочий буфер вибирався з урахуванням залежностей роботи кожного з
Зо трьох біосенсорів від параметрів розчину. Використовувалась робоча комірка відкритого типу об'ємом 1 мл з інтенсивним перемішуванням. Перед початком роботи датчики з іммобілізованими мембранами деякий час (приблизно 20-30 хв.) відмивали від надлишків незв'язаного ГА до стабілізації базової лінії. Концентрацію субстратів змінювали, додаючи певні аліквоти вихідних концентрованих розчинів глюкози, сечовини та креатиніну. Після отримання кожного відгуку мультибіосенсорну систему відмивали від продукту, змінюючи робочий буфер мінімум З рази кожні 2 хв. Шляхом додавання різної кількості модельних концентрованих розчинів глюкози, креатиніну та сечовини було побудовано калібрувальні криві для визначення концентрації усіх трьох субстратів (Фіг. 4).
Визначення концентрацій глюкози, креатиніну та сечовини в аналізованих зразках сироватки крові здійснювали за калібрувальною кривою (Фіг.4). Додавали аліквоту проби до вимірювальної комірки та отримували відгуки мультибіосенсорної системи для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини. Далі за калібрувальними кривими вираховували концентрацію відповідного аналіту в невідомій пробі. Як і очікувалось, запропонована мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові, виходячи з експериментальних даних, була більш селективною порівняно з відомим амперметричним аналогом (16), оскільки слабко чутлива до електроактивних речовин. Також, мультибіосенсорна система характеризувалась ширшим, ніж у найбільш близького до запропонованої заявки мультибіосенсора лінійним діапазоном визначення концентрацій глюкози, креатиніну та сечовини в діапазонах з 0,08 до 1
ММ, з 0,08 до 2 мМ та 0,5 до 10 мМ, відповідно. Крім того, заявлена мультибіосенсорна система була добре відтворюваною в межах 1,5-3 95 від відносного стандартного відхилення (Фіг. 5), що порівняно з відомим мультибіосенсором, приблизно, в 3-5 разів краще.
Джерела інформації: 1. Бабенко А.Ю., Байрашева В.К. Диабетическая нефропатия // Медицинский совет.-2015.-
Мо 7.- б. 32-43. 2. Каджарян В.Г., Капшитарь Н.И., Бидзиля ПП., Соловьюк А.О. Оценка зффективности терапии сулодексидом дибетической нефропатии ІІ стадии у пациентов с сахарньім диабетом 2 типа // Запорожский медицинский журнал - 2013. - Мо 4(79). - с. 85-89. 3. Майданник В.Г., Бурлака Є.А. Стан метаболічно-гіпоксичних порушень при діабетичній нефропатії у дітей // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія.-2015.-Мо 4.-с 47-55.
4. Готье СВ. Сахарньй диабет 1 типа, диабетическая нефропатия: возможности трансплантологии // Вестник РАМН.-2012. - Мо 1. - с. 54-60. 5. Мотійвиди УУада М., Могі К., Макадамжа С, бама 9., Китеда У., ЗНоїі Т., Етоїо М., Мазаакі
Іпаба М. Іпргомед Спіусетіс Сопіго! м/п Тепеїідіїріїп іп Райепів м/йй Туре 2 Оіареїгез Меїїйив оп
Нетодаіа|!увів: Емаїнайоп Бу Сопіїпноие (з3исобзе Мопіогіпу // Уойгтта! ої Оіабеїє5 апа їв
Сотріїсайоп5.-2015. - Мої. 29. - Р. 1310-1313. 6. Абеа М., Нідиснів Т., Могіиспіа М., Окатигаа М., Теї В., Мадигаа С, ТаКавпіта Н., Кікиспіс
Е., Тотітай Н., ОКада К. ЕпПісасу апа заїеїу ої захадіїрійп, а адірерііау! реріїдазе-4 іппірйог, іп
Ппетодіаїувзів раїепів м/п аіареїйс перпгораїну: А гапдотігей ореп-іареї ргозресіїме па! // Оіареїе5
Везеагсі апа Сіїпіса! Ргасіїсе.-2016. - Мої. 116. - Р. 244-252. 7. Віоапа|уїса! 5убвівт ог сопігої! ої петодіаїувів еаїтепі Базей оп роїепіотеїйіс Біозепзог
Ттог игєа апа сгеаїйіпіпе / А. НадотвкКа, В. Копсекі, К. РуггупвкКа Цеї а!) // Апауїїса Спітіса Асіа.- 2004. - Мої. 523. - Р. 193-200. 8. Сшієїтег М. ВіоєЇІесігопіс юпдие ог Ше 5ітинапеоив5 аеєїептіпаїйоп ої игеа, стеаїйіпіпе апа аїКаїїпе іопбе іп сіїпісаї ватрієз / М. Сашіієте, 5. АїІедгеї, М.деі! Майе // Віозепвзогв апа
ВіовІесігопісв.-2008. - Мої. 23. - Р. 795-802. 9. Меазигтетепі ої цгєа, сгеєаїйіпіпе апа цигеа (0 сгеаїїпіпе гайо ибіпд епгуте Бразей спетісаї! ситепі сопуеуог (ССС) / Р. РооКаіїуашдот, Р. бееіапап, Е.). Піддеу Геї ад // бепзогїв апа
Асіцайог:5 В.-2011. - Мої. 153. - Р. 453-459. 10. дижієм/іс: М., АІеагеї 5., АІтігаї! 9)., Сагсіа М., Рабгедаз Е., Оемеіортенпі ої а Бірагатеїгіс
Біоапа!узег ог сгєаййпіпе апа цгеа. Маїїданйоп ої Ше аеїептіпайоп ої Біоспетіса! рагатеїет5 аззосіаїей мій петодіаїувів // Апаїувзі.-1998. - Мої. 123. - Р. 1321-1327. 11. хане М. Обег деп Мієдегт5снпіад, меїЇсНнеп РіКіпзацге іп поттаієт Нат еггецді ипа ибег єіпе пеце ВеакКіоп дез Кугєаїїпіп5 / М. дане // 7ейвсний тег рпузіоіодізсне Спетіє.-1886.-Мо1І.10.-Р. 391- 400. 12. Кнап О.Р. А підніу взепзййме атреготеїйнс сгеєаїййпіпе зепзог / С... Кпап, МУ. М/егпеї //
Апа|місасСнітіса Асіа.-1997.-Мої. 351. -Р. 151-158. 13. Кіпат А.). Стеаїйіпіпе Біозепзогв: ргіпсіріє5 апа девідпв / А.У. КіПага, 5.М. Зтуїй // Ттепав іп
ВіоїесппоІоаду.-2000. - Мої. 18, Мо 10. - Р. 433-437.
Коо) 14. пир:/Лимли еттатедіса.5рр.ги/лад 2007/5Іеривпіма.піт 15. п М.-Н., Мапа 5.-Н., Ми М--Н., Рап Т.-М, Гаї С.-5., І йо У.-О0., Сніои С.-0. Іпівагаййпд 5о1їїд- віаїе зепзог апа тістойцшідіс демісе5 Тог діисозе, цгєа апа сгеаїйпіпе деїесіюп базей оп епгуте- саітуїпд аЇдіпаїе тістореадз // Віозеп5ої5 апа ВіоєЇІесітопісв.-2013. - Мої. 43. -Р. 328-335. 16. Виї С.-5., Одамжа Н.-І, Бопотоїю К., Ка У. Мийтипсїйопаї! Пом/-іпіесіоп Бріозепзог ог Те вітийапеоиб5 теазигетепі ої сгеаїййпіпе, діисозе апа игєа // Віозсі. Віоїеспи. Віоспет.-1993.-Мої. 57.-Р. 191-194. 17. О.Л. Кукла, О.С. Павлюченко, О.В. Бушма, Ю.В. Голтвянський, С.В. Дзядевич, О.П.
Солдаткін, Патент України на корисну модель "Аналого-дцифровий іонно-сенсорний вимірювач параметрів рідких середовищ", ОА Мо 48359 МПК СОМ 27/26, 27/27, заявл.26.10.2009, опубл. 10.03.2010, Бюл. Мо 5.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА ВИНАХОДУ Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові, що
    45 складається з трьох потенціометричних біосенсорів, перший з яких має два рН-чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі глюкозооксидази (ГОД), селективна до глюкози, на другий нанесена референтна мембрана, другий біосенсор також має два рН-чутливі польові транзистори, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі креатиніндеамінази (КД), селективна до креатиніну, на другий нанесена референтна мембрана,
    50 третій біосенсор також складається з двох рН-чутливих польових транзисторів, на один з яких нанесена робоча мембрана на основі рекомбінантної уреази (РУ), селективна до сечовини, на другий нанесена референтна мембрана, а вказані три біосенсори оптимізовані для одночасної роботи шляхом підбору параметрів буферного розчину, а саме 5 мМ фосфатний буфер з рн 7,4, та оптимального складу ферментних та референтних мембран, причому ферментна
    55 мембрана, селективна до глюкози, містить 15-25 мас. 95 ГОД, 15-25 мас. 95 сироваткового альбуміну бика (БСА), 5-15 мас. 95 гліцерину в 20 мМ фосфатному буфері з рН 7,4, ферментна мембрана, селективна до сечовини, містить 5-15 мас. 95 РУ, 5-15 мас. 95 БСА, 5-15 мас. 905 гліцерину, 1-2,5 мас. 95 лактитолу, 0,1-0,3 мас.9о діетиламіноетилдекстрану (ДЕАЕ-декстран) в 20 мМ фосфатному буфері з рН 7,4, ферментна мембрана, селективна до креатиніну, містить
    60 15-25 маб. 90 КД, 15-25 мас. 95 БСА, 5-15 мас. 95 гліцерину, 1-2,5 мас. 95 лактитолу, 0,1-0,3 мас.
    до ДЕАЕ-декстрану в 20 мМ фосфатному буфері з рН 7,4, та референтні мембрани містять 15- 45 мас. 95 БСА, 5-15 мас. 95 гліцерину в 20 мМ фосфатному буфері з рН 7,4.
    ШЕ. Ай шо тан нн. о. шини нн. ЯН Б/З 0З/ ин
    . МК пох 5 ств . ТЕН св -е- МНАК;
    Фіг. 1 є 1 М в ШИ ПЕВ ВВВ ЕМ я ПЕ ЕЕВВИ -и: МОМ В я, екю ве І
    Фіг. 2
UAA201609967A 2016-09-29 2016-09-29 Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові UA118786C2 (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201609967A UA118786C2 (uk) 2016-09-29 2016-09-29 Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201609967A UA118786C2 (uk) 2016-09-29 2016-09-29 Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA118786C2 true UA118786C2 (uk) 2019-03-11

Family

ID=65656230

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201609967A UA118786C2 (uk) 2016-09-29 2016-09-29 Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA118786C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Eggenstein et al. A disposable biosensor for urea determination in blood based on an ammonium-sensitive transducer
Soldatkin et al. Creatinine sensitive biosensor based on ISFETs and creatinine deiminase immobilised in BSA membrane
Radomska et al. Creatinine biosensor based on ammonium ion selective electrode and its application in flow-injection analysis
Zhang et al. A homocysteine biosensor with eggshell membrane as an enzyme immobilization platform
Sahney et al. A comparative study of immobilization techniques for urease on glass-pH-electrode and its application in urea detection in blood serum
JPS63294799A (ja) グルコ−ス及び1,5−アンヒドログルシト−ルの同時測定法
FI57782C (fi) Foerfarande och reagens foer enzymkinetisk koncentrationsbestaemning hos ett substrat
Soldatkin et al. Application of enzyme/zeolite sensor for urea analysis in serum
Kucherenko et al. Novel multiplexed biosensor system for the determination of lactate and pyruvate in blood serum
CN102692411B (zh) 一种测定糖化血红蛋白百分比的试剂
Campanella et al. Enzyme sensor for the determination of choline-containing phospholipids in some biological fluids
Correia et al. Array of potentiometric sensors for simultaneous analysis of urea and potassium
JP4622836B2 (ja) 分析装置
CN111315894B (zh) 用酶组合物检测肌酸水平
Wang et al. A moving-part-free protamine-sensitive polymeric membrane electrode for sensitive biomedical analyses
Vadgama et al. Determination of urea in blood plasma by enzyme-pH electrode
Campanella et al. Salicylic acid determination in cow urine and drugs using a bienzymatic sensor
UA118786C2 (uk) Мультибіосенсорна система для аналізу глюкози, креатиніну та сечовини в сироватці крові
US20180355402A1 (en) Diagnostic strip for determining the amount of sarcosine, creatinine and hydrogen peroxide in a biological or environmental sample
Han et al. Clinical determination of glucose in human serum by a tomato skin biosensor
CA3057963A1 (en) Methods and devices for the separation, detection and measurement of molecules in liquid samples
Karakuş et al. Potentiometric bienzymatic biosensor based on PVC membrane containing palmitic acid for determination of creatine
Koncki et al. Enzymatically modified ion-selective electrodes for flow injection analysis
JPH06194365A (ja) 分析要素及び分析物の検出方法
RU155697U1 (ru) Устройство для определения содержания компонентов бродильных и ферментационных сред