UA118149U - Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва - Google Patents

Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва Download PDF

Info

Publication number
UA118149U
UA118149U UAU201701128U UAU201701128U UA118149U UA 118149 U UA118149 U UA 118149U UA U201701128 U UAU201701128 U UA U201701128U UA U201701128 U UAU201701128 U UA U201701128U UA 118149 U UA118149 U UA 118149U
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
crops
sowing
efficiency
seeds
plant products
Prior art date
Application number
UAU201701128U
Other languages
English (en)
Inventor
Віктор Іванович Мельник
Микола Васильович Бакум
Валерій Іванович Пастухов
Володимир Михайлович Лук'яненко
Марія Миколаївна Майборода
Original Assignee
Віктор Іванович Мельник
Микола Васильович Бакум
Валерій Іванович Пастухов
Володимир Михайлович Лук'яненко
Марія Миколаївна Майборода
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Віктор Іванович Мельник, Микола Васильович Бакум, Валерій Іванович Пастухов, Володимир Михайлович Лук'яненко, Марія Миколаївна Майборода filed Critical Віктор Іванович Мельник
Priority to UAU201701128U priority Critical patent/UA118149U/uk
Publication of UA118149U publication Critical patent/UA118149U/uk

Links

Abstract

Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва включає вибір сільськогосподарських культур та ефективних сортів і гібридів, підготовку ґрунту до сівби, висів насіння, догляд за посівами та збирання врожаю. Висів насіння виконується змішаним способом як за площею, поки на одному полі в межах дальності розвитку кореневих систем одночасно ростуть декілька видів сільськогосподарських рослин, так і в часі коли протягом одного сезону різні культури декілька разів змінюють одна одну на одному полі.

Description

Корисна модель належить до способів вирощування сільськогосподарських культур.
Відомі і широко використовуються в сучасному землеробстві способи підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва за рахунок науково обгрунтованих структур посівних площ для різних грунтово-кліматичних умов ||, використання інтенсивних технологій вирощування сільськогосподарських культур |2, З), впровадження перспективних сортів сільськогосподарських рослин |4)Ї, використання різних систем обробітку грунту (51, впровадження науково обгрунтованих систем удобрення полів; заходів боротьби з бур'янами, хворобами та шкідниками сільськогосподарських культур; систем меліоративних заходів та захисту грунтів від вітрової ерозії (6), використання новітніх комплексів машин для вирощування сільськогосподарських культур (7,8). По суті всі зазначені способи підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва включають підготовку грунту до сівби, вибір культури та ефективних сортів чи гібридів для певних умов виробництва, висів насіння, догляд за посівними та збирання врожаю (бі.
В сучасних умовах виробництва аграрії змушені оптимізувати свої дії за відомими способами вирощування для отримання прибутку шляхом скорочення різновидностей сівозмін, збільшення норм внесення мінеральних добрив, стимуляторів та хімічних препаратів захисту рослин від бур'янів, шкідників і хвороб. Але це в свою чергу призводить до виснаження грунтів та зниження якості вирощеної продукції рослинництва.
За схожістю ознак спосіб |б| приймається за прототип.
В основу корисної моделі поставлено задачу підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва за рахунок науково обгрунтованої біологізації усіх складових вирощування сільськогосподарських культур.
Для вирішення поставленої задачі у відомому способі вирощування продукції рослинництва, що включає вибір сільськогосподарських культур та ефективних сортів чи гібридів, підготовку грунту до сівби, висів насіння, догляд за посівами та збирання врожаю, згідно з корисною моделлю, висів насіння виконується змішаним способом як за площею, коли на одному полі в межах дальності розвитку кореневих систем одночасно ростуть декілька видів сільськогосподарських рослин, так і в часі, коли протягом одного сезону різні культури декілька разів змінюють одна одну на одному полі.
Зо Запропонований спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва реалізується наступним чином.
У відповідності до напрямку господарської діяльності вибирається сукупність видів і сортів сільськогосподарських культур агробіологічно сприятливих для сумісного вирощування.
Наприклад, в господарствах овочівницького спрямування змішаний висів насіння огірків в один рядок із зрідженою нормою насіння сої, на одному полі в межах дальності розвитку їх кореневих систем забезпечить не лише затінення огірків у жарку погоду, та повне забезпечення азотними добривами, а і отримання якісної екологічно чистої продукції як огірків, так і сої вартість якої значно вища ніж за інтенсивних технологій вирощування. При цьому, як мінімум, зберігається як родючість грунту, так і навколишнє середовище, а в більшості випадків вони покращуються.
В господарствах зернового спрямування весняний підсів зріджених сходів озимої пшениці насінням ячменю не лише не знижує урожайності пшениці, а і суттєво підвищує урожайність ячменю, навіть за несприятливих погодних умов. Збирання врожаю сумісних посівів (зернових суржиків) зернових культур виконується традиційним способом, а при ефективному розділенні (очищенні) одержують і якісне зерно озимої пшениці, що в деякі роки особливо важливо, і якісне зерно ячменю, або без розділення високий урожай зернового суржику - високоякісного фуражного зерна.
В господарствах круп'яного спрямування ефективний, наприклад, сумісний висів насіння гороху і гірчиці білої. Такі посіви пахнуть не горохом, а гірчицею і традиційні шкідники гороху обходять стороною такі поля дозволяючи вирощувати високі врожаї екологічно чистого гороху і гірчиці.
При сумісному вирощуванні картоплі і гірчиці білої (зменшеної норми висіву) рослини гірчиці не лише частково притіняють посіви картоплі у спекотні дні, а й відлякують колорадських жуків, забезпечуючи високі врожаї екологічно чистої картоплі і гірчиці.
При вирощуванні кормових культур які забезпечують отримання високих урожаїв зеленої маси не лише багатої вітамінами, мікроелементами та амінокислотами, а і речовинами які регулюють споживання і перетравність кормів, продуктивність тварин і якість тваринної продукції (наприклад жирність молока), впливають на здоров'я тварин і функцію їх відтворення особливо ефективний висів насіння змішаним способом за площею, коли на одному полі в бо межах дальності розвитку кореневих систем одночасно ростуть декілька видів сільськогосподарських рослин, наприклад: ячмінь, овес, горох і віка; озиме жито і озима віка; кукурудза, сорго і соя та ін.
Сумісне вирощування декількох культур потребує одночасного висіву їх насіння, але за рахунок обгрунтованої біологізації усіх складових зменшує кількість операцій догляду за посівами: включає частково міжрядний обробіток (затіняються міжряддя), підживлення та захист рослин (рослини доповнюють та захищають одна одну) чим забезпечує отримання урожаїв високоякісної продукції декількох видів одночасно з одного поля при збереженні родючості грунтів та навколишнього середовища.
Ще більш ефективне вирощування продукції рослинництва за рахунок змішаних посівів за часом, коли протягом одного сезону різні культури декілька разів змінюють одна одну на одному полі. Наприклад, після соняшнику (замість посіву ярових які лише за сприятливих умов дають урожай 30-40 ц/га) посіяти наприклад ярову віку з гречкою, вегетативну масу яких заробить у грунт і висіяти восени озиму пшеницю яка забезпечить не лише збільшений урожай екологічно чистого зерна, а і відновлення родючості грунту за рік.
В господарствах овочівницького спрямування після збирання салатів, цибулі, часнику та інших ранніх культур висадити на поверхню поля картоплю та накрити її шаром мульчі, то восени отримаємо добротний урожай картоплі як для насіння, так і харчових цілей із значно меншими затратами (колорадського жука немає, літня спека закінчилася, осінніх дощів цілком достатньо для формування високого урожаю).
Таким чином, лише за рахунок зміни однієї операції у відомих технологіях вирощування продукції рослинництва, а саме висів насіння виконувати змішаним способом як за площею, так і в часі та наукової біологізації усіх складових технологій забезпечується вирощування на тій же посівній площі більшої кількості видів рослинної продукції, більшого об'єму продукції, продукцію отримати вищої якості, а часто екологічно чисту, при суттєвому зменшенні норм внесення мінеральних добрив, хімічних стимуляторів та препаратів захисту рослин від бур'янів та шкідників. При цьому, як мінімум, зберігається родючість грунту та навколишнє середовище.
Запропонований спосіб вирощування продукції рослинництва придатний для широкого впровадження в землеробство за умови модернізації існуючих сівалок як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва.
Зо В джерелах інформації способу підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва із запропонованими ознаками авторами не виявлено, тому просимо надати йому правовий захист.
Джерела інформації: 1. Основьї земледелия и растениеводства / Под. ред. В.С. Никляева. - М.: Агропромиздат. 1990. - 479 с. 2. Мазоренко Д.І., Мазнєв Г.Є., Мельник Сі. та ін. Технологічні карти та витрати на вирощування сільськогосподарських культур з різним ресурсним забезпеченням. - Харків: КП
Друкарня, 2006. - Ме13-727 6. 3. Интенсивнье технологии воздельівания сельскохозяйственньіїх культур / Под ред. Г.В.
Коренева. - М.: Агропромиздат. 1988. - 301 с. 4. Растениеводство /Под ред. ПП. Вавилова. - М.: Агропромиздат. 1986. - 512 с. 5. Мазоренко Д.І., Пастухов В.І., Бакум М.В. та ін. Аналіз та прогнози використання систем основного обробітку грунту / Автодвор. 2012, Мо 1 (106) - С. 16-17. 6. Фиреєв И.П., Соловьев А.М., Распутин О.А. и др. Технология производства продукции растениеводства. - М.: Агропромиздат. 1989. - 4326. 7. Мазнєв Г.С, Турченко М.М., Щетінін М.Д. Економічне обгрунтування інженерних рішень в сфері АПК. - Харків, 2001. - 401с. 8. Система техніко-технологічного забезпечення виробництва продукції рослинництва /За ред. В.В.Адамчука, М.І.Грицишина. - К.: Аграрна наука, 2012.-416бс.

Claims (1)

  1. ФОРМУЛА КОРИСНОЇ МОДЕЛІ Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва, який включає вибір сільськогосподарських культур та ефективних сортів і гібридів, підготовку грунту до сівби, висів насіння, догляд за посівами та збирання врожаю, який відрізняється тим, що висів насіння виконується змішаним способом як за площею, поки на одному полі в межах дальності розвитку кореневих систем одночасно ростуть декілька видів сільськогосподарських рослин, так і в часі коли протягом одного сезону різні культури декілька разів змінюють одна одну на одному полі.
UAU201701128U 2017-02-07 2017-02-07 Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва UA118149U (uk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201701128U UA118149U (uk) 2017-02-07 2017-02-07 Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201701128U UA118149U (uk) 2017-02-07 2017-02-07 Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA118149U true UA118149U (uk) 2017-07-25

Family

ID=59365708

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAU201701128U UA118149U (uk) 2017-02-07 2017-02-07 Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA118149U (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2476051C1 (ru) Способ возделывания сельскохозяйственных культур
Ahmad et al. Sugar beet (Beta vulgaris L.) response to different planting methods and row geometries II: Effect on plant growth and quality
CN105393789A (zh) 大麦玉米大豆三熟制秸秆还田种植方法
CN105580623A (zh) 油菜玉米大豆三熟制秸秆还田种植方法
CN106034611B (zh) 一种小麦、马铃薯和西瓜/南瓜玉米间套种方法
CN104365328A (zh) 一种都市近郊中低产田鲜食玉米鲜食花生间作种植模式
CN107509514A (zh) 一种棉花和花生的间作方法
Sekhon et al. Growth, phenology and yield of pigeonpea (Cajanus cajan) as affected by intercropping systems and application of nutrients level to intercrops
CN104982166B (zh) 一种红稗种植方法
RU2344589C1 (ru) Способ выращивания зеленых удобрений
Karforma Hybrid Napier (napier bajra hybrid)
Kumar et al. Effect of nutrient management on yield and yield attributes of Maize (Zea mays L.) under different tillage practices
Jain et al. Conservation agriculture practices improves productivity and sustainability of peanut (Arachis hypogaea)-based cropping systems
Sharda et al. Knowledge and adoption of kharif maize production technology among the farmers
Sarawale et al. Effect of different establishment methods and varieties on yield, quality and nutrient uptake of kharif finger millet (Eleusine coracana (L.) Gaertn.)
CN106982607A (zh) 一种木薯套种四季豆的方法
UA118149U (uk) Спосіб підвищення ефективності вирощування продукції рослинництва
CN105103871A (zh) 一种设施慈姑栽培方法
Saxena et al. System of wheat intensification study using hydroponically raised wheat seedling–a new approach towards farmer’s welfare
CN104322243A (zh) 一种桑葚田套种小麦养鹅方法
Khan et al. Effect of conservation tillage practices on growth attributes of different fodder crops and soil moisture depletion
Kaur et al. Effect of tillage and nitrogen scheduling on growth and yield attributes of wheat (Triticum aestivum L.) in central Punjab
Mohanty et al. Weed management in blackgram [Vigna mungo (L.) Hepper] during wet season in North Central Plateau Zone of Odisha
Kaur et al. Adoption status of various sowing practices of protected cultivation of vegetables in Punjab, India
Kathirvelan Optimizing plant density for promising castor hybrid DCH 519