UA113778C2 - Багатоканальний датчик електроміограми - Google Patents

Багатоканальний датчик електроміограми Download PDF

Info

Publication number
UA113778C2
UA113778C2 UAA201503789A UAA201503789A UA113778C2 UA 113778 C2 UA113778 C2 UA 113778C2 UA A201503789 A UAA201503789 A UA A201503789A UA A201503789 A UAA201503789 A UA A201503789A UA 113778 C2 UA113778 C2 UA 113778C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
analog
electrodes
digital converter
multiplexer
amplifier
Prior art date
Application number
UAA201503789A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to UAA201503789A priority Critical patent/UA113778C2/uk
Priority to PCT/UA2016/000049 priority patent/WO2016171642A2/ru
Publication of UA113778C2 publication Critical patent/UA113778C2/uk

Links

Landscapes

  • Measurement And Recording Of Electrical Phenomena And Electrical Characteristics Of The Living Body (AREA)

Abstract

Винахід належить до вимірів для діагностичних цілей, зокрема до вимірів біологічних сигналів організму або його частин, і може бути використаний для отримання результуючого сигналу в цифровій формі, придатного для подальшої обробки на пристроях подальшої обробки електроміограми, зокрема для розпізнавання жестів людини. Датчик містить електроди, з'єднані послідовно з мультиплексором, попереднім підсилювачем, другим мультиплексором, підсилювачем, аналого-цифровим перетворювачем, блоком керування, який сполучено з аналого-цифровим перетворювачем, мультиплексорами і електронними ключами, з'єднаними з електродами, при цьому другий мультиплексор сполучено з фільтром високої частоти. Створено універсальний багатоканальний датчик електроміограми з високою чутливістю, який зменшує вартість вироблення пристрою і габарити, підвищує його стабільність.

Description

Винахід належить до вимірювання для діагностичних цілей, зокрема до вимірювання біологічних сигналів організму або його частин, і може бути використаний для отримання результуючого сигналу в цифровій формі, придатного для подальшої обробки на пристроях обробки електроміограми, зокрема для розпізнавання жестів людини.
Електроміографія - метод вимірювання функціонального стану скелетних м'язів, що базується на реєстрації електричних потенціалів, які виникають у них. Пристрій, що використовується у електроміографії, називають електроміограф, а результатом реєстрації електричних потенціалів м'яза є електроміограма.
Електроміографія використовується в медицині для діагностики периферичних нервів та м'язів, зокрема при захворюваннях м'язів, для виготовлення протезів кінцівок тощо. Крім того, електроміограф застосовують для взаємодії людини з комп'ютером (Ппитап-сотриїег іпіегасіп або тивсів-сотриїєг іпівгасіоп) в такому випадку електроміографи мають найчастіше портативний розмір і можуть бути використані для контролю стану нервово-м'язової системи хворих, спортсменів, а також керування електронними пристроями за допомогою жестів для роботи та розваг людини у повсякденному житті.
Звичайне виконання електроміографа включає апаратну та програмну частини, апаратна частина виконує прийом сигналу та його початкову обробку (підсилення та фільтрацію), а програмна частина пристрою виконує подальшу обробку сигналу відповідно до призначених завдань з використанням різних алгоритмів обробки та додаткових програмних і апаратних засобів.
Пристрої розпізнавання жестів, зокрема на основі електроміографів, найчастіше взаємодіють з руками людини, рухи яких найбільш активні, різноманітні та точні. У винаході
О58447704 В2, ЧОбЕ15/18, 2013, пристрій розташовано на верхній частині передпліччя людини.
Таке розміщення дозволяє знімати біопотенціали м'язів, за допомогою яких здійснюються жести пальців та кисті. Розміщення пристрою на місці зосередження великої кількості м'язів дозволяє зробити процес його зручнішим для повсякденного використання, проте такий пристрій складніше реалізувати. Локалізація електродів на обмеженій поверхні передпліччя полегшує процес узгодження сигналів, отриманих від різних м'язів, але вносить додаткові похибки, спричинені паразитними зарядами від інших електродів та сигналами, отриманими від сусідніх
Зо м'язів.
У винаході ЕР1656883 АТ, АЄ185/0488, 2006, пропонується використання пари поверхневих електродів - сенсорного (інформативного, чутливого) та референсного, сполучених через підсилювач і смуговий фільтр з аналого-дифровим перетворювачем і мікроконтролером.
Використання однієї пари електродів (одного каналу) дозволяє виміряти зміни потенціалів одного м'яза, що недостатньо для задачі розпізнавання жестів, проте підходить для заявлених медичних цілей.
Більш універсальним пристроєм є багатоканальний електроміограф, кожному каналу якого відповідає пара електродів - сенсорного (інформативного, чутливого) та референсного.
Наприклад, у винаході 58170656 В2, Аб185/0488, С20О6Е3/015, 2012, такі пари електродів пропонується розмістити у манжеті або браслеті, що носять на зап'ясті, або в елементі одягу і використовувати електроміограф для взаємодії людини з комп'ютером. Автори патенту передбачають з'єднання кожної пари електродів напряму з підсилювачем або через мультиплексор, керований мікропроцесором. Таке виконання аналогової частини датчика призводить до накопичення локальних зарядів на електродах внаслідок електролітичних явищ у місті контакту електродів зі шкірою.
У випадку використання мультиплексора кількість каналів, що підсилюють, і як наслідок, кількість підсилювачів менша, ніж кількість пар електродів, що зменшує ресурси, затрачені на отримання електроміограми активних м'язів, проте вищевказана проблема накопичення зарядів цим не вирішується. Передбачається також застосування додаткових пар електродів як зондуючих для складання карти розміщення сенсора. Проте вони прикладають до шкіри додаткові потенціали, що створює додаткові перешкоди корисному сигналу, а також збільшує паразитні заряди, накопичені на електродах.
Найближчим до корисної моделі, що заявляється, є пристрій, призначений для моніторингу електричного сигналу, створеного активністю м'язів з індикацією (зворотним зв'язком) у вигляді візуальної шкали та акустичного сигналу (05 4170225, А6185/0488, 19791.
Пристрій не багатоканальний, він використовує два електроди як чутливі і один електрод як спільний референсний. Як наслідок, якість контакту погіршується, а кількість одночасно досліджуваних м'язів недостатня. У пристрою є два каскади підсилення сигналу з електродів - попередній підсилювач і основний, між якими виконані фільтр високої частоти (ФВЧ) та фільтр бо низької частоти (ФНЧ). Проте ФНЧ розміщено не в кінці ланцюжка, а після попереднього підсилювача. Крім того, відсутній мультиплексор, який би дозволив спростити принципову схему, зменшити габарити пристрою, підвищити його стабільність.
В основу винаходу поставлено задачу створення універсального багатоканального датчика електроміограми з високою чутливістю, який би зменшив вартість вироблення пристрою і габарити, підвищив би його стабільність.
Поставлену задачу вирішують тим, що багатоканальний датчик електроміограми, який містить електроди, два каскади підсилення - основний і попередній підсилювачі, фільтр високої частоти, згідно з винаходом, додатково містить два мультиплексори, електронні ключі, аналого- цифровий перетворювач, блок керування, при цьому кожен канал складається з пари електродів, з'єднаних послідовно з мультиплексором, попереднім підсилювачем, другим мультиплексором, підсилювачем, аналого-дифровим перетворювачем, блоком керування, який сполучено з мультиплексорами і електронними ключами, з'єднаними з електродами, а фільтр високої частоти сполучено з другим мультиплексором.
Багатоканальний датчик може додатково містити фільтр низької частоти, розміщений між підсилювачем і аналого-дифровим перетворювачем.
Конструкція багатоканального датчика електроміограми на основі поверхневих електродів забезпечує стабільну роботу кожного каналу без спотворення сигналів перешкодами, що спричинені іншими електродами, активністю (рухом) сторонніх м'язів і тканин тіла, зовнішніми джерелами шуму, накопиченням постійної складової, накопиченими паразитними зарядами в місці контактів електродів зі шкірою.
Використання попереднього підсилювача підвищує чутливість електроміографа.
Фільтр високої частоти і фільтр низької частоти забезпечують отримання підсиленого сигналу каналів електроміографа потрібного характеру та діапазону частот.
Використання мультиплексорів дозволяє значно спростити структурну схему, зменшити вартість пристрою і габарити, підвищити його стабільність.
Результуючий сигнал в цифровій формі, що отримують, придатний для подальшої обробки на пристроях обробки електроміограми, зокрема для розпізнавання жестів.
Винахід пояснюється кресленнями.
На Фіг. 1 - зображено багатоканальний датчик електроміограми без фільтра низької частоти;
Зо на Фіг. 2 - багатоканальний датчик електроміограми з фільтром низької частоти;
Багатоканальний датчик електроміограми містить електроди 1, з'єднані послідовно з мультиплексором 2, попереднім підсилювачем 3, другим мультиплексором 4, підсилювачем 5, аналого-дифровим перетворювачем б, блоком 7 керування, який сполучено з аналого- цифровим перетворювачем (АЦП) 6, мультиплексорами 2, 4 та з електронними ключами 8, з'єднаними з електродами 1, при цьому другий мультиплексом 4 сполучено з фільтром 9 високої частоти (ФВЧУ).
Багатоканальний датчик може додатково містити фільтр 10 низької частоти (ФНУ), розміщений між підсилювачем 5 та АЦП 6.
Кожен канал багатоканального датчика електроміограми для більшої точності приєднують до шкіри людини парою поверхневих електродів 1. Мультиплексори 2 і 4 спрощують схему обробки сигналів з різних каналів датчика. Електронні ключі 8 слугують для використання вільних у поточний момент електродів 1 як референсних (геїегепсе еїіІесігоде, міпца! агоипа).
Будь-яка кількість незайнятих електродів 1 може виступати референсними одночасно. Це означає, що визначена кількість незайнятих електродів 1 замикаються між собою, що, в свою чергу, дозволяє розряджати локальні заряди на електродах 1, що утворені в результаті електролітичних ефектів у місці контакту зі шкірою.
Підсилення сигналу, знятого з електродів 1, відбувається в два етапи, тобто виконується попереднім підсилювачем З (ргеатрійіе), потім сигнал через другий мультиплексор 4 проходить через фільтр 9 високих частот (ФВЧ, Ппідп-развіййег, НРЕ), що прибирає з сигналу постійну складову, яка може з'являтись внаслідок паразитних зарядів на електродах 1, і підсилюється підсилювачем 5 з високим коефіцієнтом підсилення. Кількість фільтрів 9 високих частот відповідає кількості пар електродів 1, тобто максимальному числу каналів датчика, оскільки кожен фільтр налаштовується під параметри сигналів конкретного каналу.
Використання фільтра 9 високих частот попереджає перевантаження підсилювача (з великим коефіцієнтом підсилення) постійною складовою та позбавляє від необхідності використання активного віртуального заземлення (мійцаї! дгошипа).
Після підсилювача 5 сигнал електроміограми може проходити через фільтр низької частоти 10 (ПОм/-развіїЦНег, І РЕ), після чого оцифровується на аналого-дифровому перетворювачі 6 (АЦП,
АБС) і надходить на блок 7 керування, де обробляється в цифровому вигляді або бо направляється для подальшої обробки на інші цифрові та аналогові пристрої.
Блок 7 керування також виконує керування роботою мультиплексорів 2, 4 і електронних ключів 8.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Багатоканальний датчик електроміограми, що містить електроди, два каскади підсилення - основний і попередній підсилювачі, фільтр високої частоти, який відрізняється тим, що додатково містить два мультиплексори, електронні ключі, аналого-дифровий перетворювач, блок керування, при цьому кожен канал складається з пари електродів, з'єднаних послідовно з мультиплексором, попереднім підсилювачем, другим мультиплексором, підсилювачем, аналого- цифровим перетворювачем, блоком керування, який сполучено з аналого-цдцифровим перетворювачем, мультиплексорами і електронними ключами, з'єднаними з електродами, а фільтр високої частоти сполучено з другим мультиплексором.
2. Багатоканальний датчик за п. 1, який відрізняється тим, що додатково містить фільтр низької частоти, розміщений між підсилювачем і аналого-дифровим перетворювачем. х нин в дин Тло кертвання ження АЙ веною З , і т : ; І , ! рн Мувіт нн С ОБРЕЯННИ и МІУАМЕНІЗЛЕКЄС. ню Підсняюва З Н У й 5 ЗІЛЬНЛЕНЯЧ КІ З 7 і 3 З З і З Я он ї : | Хсогсесестогесгестосогоєестогесо оон: З і Е ' З дддентжднячнячтялтнлияннянияний М Клехтрехя шик Я й шк же, і ді й ТЕ Н ї хе 1 ЕЇ Е шо БПеКтВОННЙ З Я як ! і | КЕ Ї дитин тлу Ж «не, нин І ши ! Тенже: керування | ххх кккккК и І! АЦЯ - вна : І 5 ї фття ни, ЕН не - : п ОВ 1 г ШИ ШИ ЩЕ | сш 5 ! х Мелютниленеюріття ГонюреНН с Мімттниленоюр ----я Тілеклюван Н 5 х 4 й ЕЕ: ВИК Що й ; З Е і. : ; ши ше ЕН інекеводи: ши Де ШЕ | ОВОЧ. і З пи: | : З мижеютючий | З Ї і Езектраннй З ЕН ой ; ення Електр ОН ус Н і й ! ККЗ; ї срккккА КК КУМ В 4 і ках
ФІ.
UAA201503789A 2015-04-21 2015-04-21 Багатоканальний датчик електроміограми UA113778C2 (xx)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201503789A UA113778C2 (xx) 2015-04-21 2015-04-21 Багатоканальний датчик електроміограми
PCT/UA2016/000049 WO2016171642A2 (ru) 2015-04-21 2016-04-21 Многоканальный датчик электромиограммы

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201503789A UA113778C2 (xx) 2015-04-21 2015-04-21 Багатоканальний датчик електроміограми

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA113778C2 true UA113778C2 (xx) 2017-03-10

Family

ID=57143276

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201503789A UA113778C2 (xx) 2015-04-21 2015-04-21 Багатоканальний датчик електроміограми

Country Status (2)

Country Link
UA (1) UA113778C2 (uk)
WO (1) WO2016171642A2 (uk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN111657931B (zh) * 2020-06-30 2023-06-06 康泰医学系统(秦皇岛)股份有限公司 一种心电电极复用为按键的方法、装置及存储介质

Family Cites Families (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8200317B2 (en) * 2006-06-30 2012-06-12 Intel Corporation Method and apparatus for amplifying multiple signals using a single multiplexed amplifier channel with software controlled AC response

Also Published As

Publication number Publication date
WO2016171642A3 (ru) 2017-06-22
WO2016171642A2 (ru) 2016-10-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6219942B2 (ja) 心電図におけるリアルタイムqrs期間測定
KR101448106B1 (ko) 무구속 근전도 신호를 이용한 재활상태 분석방법
US11607126B2 (en) Electrodes for biopotential measurement, biopotential measuring apparatus, and biopotential measuring method
Tautan et al. Signal Quality in Dry Electrode EEG and the Relation to Skin-electrode Contact Impedance Magnitude.
Bansal et al. A computer based wireless system for online acquisition, monitoring and digital processing of ECG waveforms
GP et al. A Body Area Network through Wireless Technology
CN105982642A (zh) 一种基于体震信号的睡眠检测方法及检测系统
RU2627818C1 (ru) Способ бионического управления техническими устройствами
US20070073184A1 (en) Sensor Device for Detecting LEEG Signals and Detecting Method Thereof
Fara et al. Robust, ultra low-cost mmg system with brain-machine-interface applications
JP5445263B2 (ja) 生体情報取得装置
KR20150146328A (ko) 생체 전극 및 이를 이용한 생체 신호 처리 장치 및 방법
KR20160107390A (ko) 심전도 신호 측정장치
Tong et al. Sensitivity analysis of wearable textiles for ECG sensing
WO2015115114A1 (ja) 血圧測定システムおよび脈波センサ
Nyni et al. Wireless health monitoring system for ECG, EMG and EEG detecting
CN201847678U (zh) 腰带式无线心率检测装置
UA113778C2 (xx) Багатоканальний датчик електроміограми
JP2011156194A (ja) 心電計測装置
JP2011200558A (ja) 生体情報取得装置
CN214434253U (zh) 一种上肢康复穿戴式设备及系统
Stork et al. Non-contact ECG Monitoring for Driver
Anas et al. On-line monitoring and analysis of bioelectrical signals
Centracchio A New Piezoelectric Sensor for Forcemyography Application
Mabrouk et al. Surface multi-purposes low power wireless electromyography (EMG) system design