UA106310C2 - Induction generator (embodiments) - Google Patents

Induction generator (embodiments) Download PDF

Info

Publication number
UA106310C2
UA106310C2 UAA201303712A UAA201303712A UA106310C2 UA 106310 C2 UA106310 C2 UA 106310C2 UA A201303712 A UAA201303712 A UA A201303712A UA A201303712 A UAA201303712 A UA A201303712A UA 106310 C2 UA106310 C2 UA 106310C2
Authority
UA
Ukraine
Prior art keywords
coils
winding
excitation
power source
rotor
Prior art date
Application number
UAA201303712A
Other languages
English (en)
Russian (ru)
Inventor
Виктор Иванович Панченко
Original Assignee
Государственное высшее учебное заведение "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ГОРНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ"
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Государственное высшее учебное заведение "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ГОРНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ" filed Critical Государственное высшее учебное заведение "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ГОРНЫЙ УНИВЕРСИТЕТ"
Priority to UAA201303712A priority Critical patent/UA106310C2/uk
Publication of UA106310C2 publication Critical patent/UA106310C2/uk

Links

Landscapes

  • Windings For Motors And Generators (AREA)
  • Iron Core Of Rotating Electric Machines (AREA)

Abstract

Винахід належить до безконтактних електричних машин, а саме до тихохідних генераторів змінного струму. Статор генератора являє собою циліндр із пластин електротехнічної сталі, на внутрішній поверхні якого виконано пази, різні за розміром. В усіх пазах розміщено котушки обмотки якоря, а в більших за площею пазах - і котушки обмотки збудження, які виконані з діаметральним кроком. За першим варіантом, коли обмотка збудження має загальну кількість котушок, рівну або кратну двом, її поділено на дві частини, які з'єднані за двофазною схемою і сполучені з двофазним джерелом змінного струму регульованої частоти. За другим варіантом, коли обмотка збудження має загальну кількість котушок, рівну або кратну трьом, її поділено на три частини, які сполучені між собою за трифазною схемою і приєднані до трифазного джерела живлення з можливістю регулювання частоти струму. Ротор генератора циліндричний, безобмотковий із зубцями на зовнішній поверхні. Генератор забезпечує незмінність частоти вихідної напруги при можливих змінах частоти обертання ротора.

Description

Винахід належить до безконтактних електричних машин, а саме до тихохідних генераторів змінного струму.
Відома індукторна машина ЦА. с. СССР, Ме316157. Индукторная машина /Айнварг А.С/ Бюл.
Мо42, 1975) зі статором, магнітопровід якого виконано з окремих, закріплених у корпусі машини аксіально розшарованих, прямокутних за формою і з виступами на кінцях, пакетів. У проміжку між вказаними виступами закріплено кільцеву обмотку якоря. В пазах пакетів розташовані дві багатофазні обмотки збудження, які приєднано до джерела змінного струму регульованої частоти. Ротор машини виконано з окремих поздовжніх пакетів з пластин електротехнічної сталі, прямокутних у поперечному перерізу.
Недоліком такої машини є складна конструкція, викликана застосуванням обмоток різних типів та виконанням магнітопроводів статора і ротора з кількох окремих елементів.
Найбільш близьким за технічною суттю до пропонованого винаходу в обох варіантах є індукторний генератор |(Альпер Н.Я., Терзян А.А. Индукторньсе генераторні.: Знергия, 1970, стр. 14-15) зі статором у вигляді порожнистого циліндра з радіально розшарованих пластин електротехнічної сталі, на внутрішній поверхні якого зроблено пази. У менші з них за розміром вкладено котушки обмотки змінного струму - обмотки якоря, у більші - котушки обмотки збудження. Останню приєднано до джерела постійного струму. Ротор генератора - безобмотковий, виконаний у вигляді циліндра з ізольованих пластин електротехнічної сталі з зубцями на його зовнішній поверхні.
Недоліком зазначеного генератора є зміна частоти вихідної напруги при нестабільній частоті обертання ротора.
В основу винаходу поставлено задачу удосконалення індукторного генератора, в якому шляхом з'єднання котушок обмотки збудження за іншими схемами та використанням джерела змінного струму регульованої частоти забезпечується стабільність частоти вихідної напруги при зміні частоти обертання ротора генератора, що робить роботу генератора більш ефективною.
Поставлена задача у першому варіанті вирішується тим, що у відомому індукторному генераторі в складі статора з циліндричним магнітопроводом, на внутрішній поверхні якого виконано різні за розміром пази, в яких розміщено котушки обмоток якоря та збудження, причому останні - в пазах, більших за розміром, а обмотку збудження приєднано до джерела
Зо живлення та циліндричного безобмоткового ротора з зубцями на його зовнішній поверхні, згідно з винаходом, котушки обмотки збудження виконано з діаметральним кроком, а саму обмотку, при загальній кількості її котушок, рівною або кратною двум, поділено на дві частини, в першій з яких непарні котушки, а в другій парні - з'єднані між собою послідовно-узгоджено; а самі частини сполучено за двофазною схемою; джерело живлення виконано двофазним з можливістю регулювання частоти струму.
Поставлена задача у другому варіанті вирішується тим, що у відомому індукторному генераторі в складі статора з циліндричним магнітопроводом, на внутрішній поверхні якого виконано різні за розміром пази, в яких розміщено котушки обмоток якоря та збудження, причому останні - в пазах, більших за розміром, а обмотку збудження приєднано до джерела живлення, та циліндричного безобмоткового ротора із зубцями на зовнішній поверхні, згідно з винаходом, котушки обмотки збудження виконано з діаметральним кроком, а саму обмотку при загальній кількості її котушок, рівною або кратною трьом, поділено на три частини, які сполучені між собою за трифазною схемою; джерело живлення виконано трифазним з можливістю регулювання частоти струму.
Суть винаходу пояснюється кресленням, де на фіг. 1 зображено поперечний переріз індукторного генератора з виконанням за першим варіантом, на фіг. 2 - поперечний переріз генератора виконанням за другим варіантом.
Пропонований індукторний генератор має у своєму складі статор, циліндричний магнітопровід 1 (фіг. 1, 2) якого складено з окремих пластин електротехнічної сталі. На внутрішній поверхні магнітопроводу виконано різні за розміром пази 2 і 3. В усіх пазах розміщено котушки 4 обмотки якоря, а в більших за розміром - і котушки обмотки збудження 5, 6 (фіг. 1) за першим варіантом і 7, 8 ї9 (фіг. 2) за другим варіантом. На фіг. 1 показано чотири пази З і розміщені в них першу 5 (непарну) та другу б (парну) котушки, які виконані з діаметральним кроком. Просторовий кут між площинами котушок складає 90". Виводи котушок 5 і 6 приєднано, відповідно, до джерела живлення 10, яке виконано як джерело двофазного змінного струму регульованої частоти, тобто, із взаємним фазовим зсувом струмів у 0,51;. На фіг. 2 зображено статор із шістьма великими пазами 3, в яких розміщено котушки 7, 8 і 9 обмотки збудження, виконані з діаметральним шагом. Просторові кути між осями котушок складають 1207. Котушки 7-9 з'єднані між собою за трифазною схемою, як варіант, "зірка", яку бо приєднано до трифазного джерела 11 змінного струму регульованої частоти. Ротор 12 генератора виконано безобмотковим у вигляді циліндра з пластин електротехнічної сталі з зубцями на його зовнішній поверхні, який закріплено на валу 13, як варіант, за допомогою шпонки 14. Магнітопровід статора 1, в якому виконані аксіальні колові отвори 15для вентиляції, закріплено в корпусі 16.
Пропонований індукторний генератор працює таким чином. У виконанні за першим варіантом, після вводу в дію джерела живлення 10 (фіг. 1) змінний струм частоти їЇзб, що виникає в котушках 5 і 6 обмотки збудження, створює у повітряному проміжку між статором і ротором обертове магнітне поле.
У виконанні генератора за другим варіантом, після вводу в дію джерела живлення 11 (фіг. 2) змінний трифазний струм частоти їЇзб, що виникає в котушках 7, 8 і 9, створює у повітряному проміжку обертове магнітне поле. Частота обертання поля пз- ізб/р, де р число пар полюсів магнітного поля збудження (у випадках, показаних на фіг. 1 і 2, р-1).
При обертанні ротора 12 генератора з частотою пр по напрямку обертання магнітного поля збудження, кутова частота магнітного поля, яке перетинає котушки обмотки якоря: Ф-2п(72Пр- пз). При обертанні ротора проти напрямку обертання магнітного поля збудження, відповідно, ш-2п(72Пріпз), де 72 - число зубців ротора. При цьому в обмотці якоря виникає електрорушійна сила (ЕРС), кутова частота якої Фф-2п(7»2Прниз) залежить від частоти і напрямку обертання магнітного поля збудження відносно ротора генератора. Це дозволить, регулюючи частоту струму збудження, забезпечити стабільність частоти ЕРС генератора при можливих змінах частоти обертання ротора.

Claims (2)

ФОРМУЛА ВИНАХОДУ
1. Індукторний генератор у складі статора з циліндричним магнітопроводом, на внутрішній поверхні якого виконані різні за розміром пази, в яких розміщено котушки обмоток якоря та збудження, причому останні - в пазах, більших за розміром, а обмотку збудження приєднано до джерела живлення та циліндричного безобмоткового ротора з зубцями на його зовнішній поверхні, який відрізняється тим, що котушки обмотки збудження виконані з діаметральним кроком, а саму обмотку, при загальній кількості її котушок, рівній або кратній двом, поділено на дві частини, в першій з яких непарні котушки, а в другій парні - з'єднані між собою послідовно узгоджено, а самі частини сполучено за двофазною схемою, джерело живлення виконано двофазним з можливістю регулювання частоти струму.
2. Індукторний генератор у складі статора з циліндричним магнітопроводом, на внутрішній поверхні якого виконані різні за розміром пази, в яких розміщено котушки обмоток якоря та збудження, причому останні - в пазах, більших за розміром, а обмотку збудження приєднано до джерела живлення та циліндричного безобмоткового ротора з зубцями на його зовнішній поверхні, який відрізняється тим, що котушки обмотки збудження виконані з діаметральним кроком, а саму обмотку, при загальній кількості її котушок, рівній або кратній трьом, поділено на три частини, які сполучені між собою за трифазною схемою; джерело живлення виконано трифазним з можливістю регулювання частоти струму.
UAA201303712A 2013-03-26 2013-03-26 Induction generator (embodiments) UA106310C2 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201303712A UA106310C2 (en) 2013-03-26 2013-03-26 Induction generator (embodiments)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAA201303712A UA106310C2 (en) 2013-03-26 2013-03-26 Induction generator (embodiments)

Publications (1)

Publication Number Publication Date
UA106310C2 true UA106310C2 (en) 2014-08-11

Family

ID=52682206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
UAA201303712A UA106310C2 (en) 2013-03-26 2013-03-26 Induction generator (embodiments)

Country Status (1)

Country Link
UA (1) UA106310C2 (uk)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8519590B2 (en) Magneto generator with multiple sets of three-phase windings
JP5741747B1 (ja) インシュレータおよびそれを用いたブラシレスdcモータ
CN107873118B (zh) 高转子磁极开关磁阻电机的镜像
CN105284033B (zh) 电机
US9236784B2 (en) Flux-switching electric machine
JP2011036010A (ja) 回転電機
US20160049838A1 (en) Synchronous machine
JP2015154582A (ja) 三相回転電機のステータ
CN101964571B (zh) 内外双转子混合励磁双凸极电机
JP6913194B2 (ja) ロータ及びこのロータを有するモータ
TWI647896B (zh) 大輸出高效率單相多極發電機
Zulu et al. Topologies for wound-field three-phase segmented-rotor flux-switching machines
EP2536004B1 (en) Stator of rotating electrical machine, and rotating electrical machine
TWI555306B (zh) 高效率發電機
RU2437202C1 (ru) Магнитоэлектрическая бесконтактная машина с аксиальным возбуждением
US9099909B2 (en) Brushed direct current electric motor with salient pole rotor
JP5778391B2 (ja) 同期回転機
US20150372575A1 (en) High speed induction machine with fractional-slot tooth-coil winding
CN103944315A (zh) 旋转电机系统
UA106310C2 (en) Induction generator (embodiments)
RU183604U1 (ru) Бироторный электромеханический преобразователь
JP2010081670A (ja) 交流発電機
JP6926893B2 (ja) 回転電機
JPWO2017085861A1 (ja) 回転電機
RU2775062C1 (ru) Синхронный генератор