SK9953Y1 - Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov - Google Patents

Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov Download PDF

Info

Publication number
SK9953Y1
SK9953Y1 SK50035-2023U SK500352023U SK9953Y1 SK 9953 Y1 SK9953 Y1 SK 9953Y1 SK 500352023 U SK500352023 U SK 500352023U SK 9953 Y1 SK9953 Y1 SK 9953Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
meter
state
meters
sensing
remote reading
Prior art date
Application number
SK50035-2023U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500352023U1 (sk
Inventor
Ing. Drak Tomáš
Ing. Tomlain Ján
Ing. Tomlain Juraj, PhD.
Ing. Ravas Stanislav
Original Assignee
T - Industry, s.r.o.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T - Industry, s.r.o. filed Critical T - Industry, s.r.o.
Priority to SK50035-2023U priority Critical patent/SK9953Y1/sk
Publication of SK500352023U1 publication Critical patent/SK500352023U1/sk
Publication of SK9953Y1 publication Critical patent/SK9953Y1/sk

Links

Landscapes

  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Abstract

Na zobrazovacie pole merača (9) sa pripojí zariadenie (1), ktorým sa deteguje stav merača (9) alebo prírastok stavu merača (9) z voľne viditeľného zobrazovacieho poľa, teda bez nutnosti zásahu do merača (9). Údaj o spotrebe sa spracuje v zariadení (1) a bezdrôtovo sa zašle do koncentrátora (7) dát a/alebo do nadradeného systému, a/alebo do mobilného telefónu. Zariadenie (1) zahŕňa jednotku (3) na snímanie stavu merača (9) alebo na snímanie zmeny stavu merača (9). Teleso (2) je prispôsobené na pripevnenie k meraču (9), pričom v telese (2) je zdroj (6) elektrickej energie a komunikačný modul (5). Komunikačný modul (5) má protokol NB-IoT NarrowBand a/alebo Bluetooth Mesh a umožňuje zasielať dáta prostredníctvom susedných zariadení (1) až do koncentrátora (7), ktorý následne zabezpečuje spojenie s nadradeným systémom. Podstatnou výhodou zariadenia (1) je schopnosť vytvárať inteligentné štruktúry na platforme aj s čisto mechanickými meračmi (9) bez nutnosti ich výmeny a bez nutnosti vedenia kabeláže k meračom (9).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka diaľkového odpočtu meračov, najmä meračov studenej a teplej vody, plynu a podobne, kde samotný merač nemusí byť vybavený žiadnou elektronickou alebo elektrickou funkcionalitou. Nové technické riešenie opisuje samostatné zariadenie a tiež systém združujúci viacero zariadení, ktorý môže byť realizovaný ako SOAMI - Secure Open Advanced Measuring Infrastructure (pokročilá bezpečná otvorená meracia infraštruktúra).
Doterajší stav techniky
Merače elektrickej energie môžu byť vybavené komunikačným modulom, ktorý je schopný odoslať informácie o stave merača do centrály, napríklad pomocou GSM komunikačného kanálu. Pri meraní neelektrických veličín, ako je spotreba plynu, teplej a studenej vody, sa používajú najmä mechanické merače bez elektrických a elektronických súčiastok. Takéto merače nie sú schopné diaľkovo komunikovať a odčítanie ich stavu je možné len manuálne, teda fyzickým výkonom príslušného pracovníka. Niektoré novšie merače sú vybavené generátorom impulzov (napr. S0), ktoré určujú prírastok stavu, nie sú však schopné komunikovať s nadradenou úrovňou štruktúry. Pripájanie impulzných výstupov pomocou kabeláže do nadradenej úrovne si vyžaduje komplikovanú inštaláciu a takéto prepojenie je prakticky vylúčené v objektoch bez predchádzajúcej prípravy siete.
Zverejnenie CA2373209A1 opisuje systém na zber a spracovanie dát z viacerých meračov spotreby vody pomocou koncentrátora dát, ku ktorému sú káblom pripojené viaceré merače a následne koncentrátor komunikuje s centrálnym systémom pomocou internetovej siete alebo bezdrôtovo, napríklad cez GSM kanál. Nevýhodou tohto zapojenia je potreba prepájať káblom všetky merače v budove a nevyhnutnosť mať všetky merače s elektrickým výstupom.
Spis JP2012083298A objasňuje senzor, ktorý načítava číslicový údaj v zobrazovacom poli merača bez zásahu do konštrukcie merača. Senzor musí byť umiestnený presne v polohe protiľahlej k mechanickému číselníku a celý systém si zároveň vyžaduje káblové prepojenie s nadradenou úrovňou spracovania dát.
Podobné nedostatky majú aj ďalšie čiastkové riešenia podľa US7377184B1, US2009058088A1, WO2004111576A2, CN108051043A, ktoré sa snažia diaľkovo zisťovať stav meračov vody a prípadne diagnostikovať nežiaduci únik vody.
Nie je známe a zároveň je žiaduce nové technické riešenie, ktoré umožní zisťovať stav merača na základe jeho zobrazovacieho poľa alebo z pohybu terčíka, alebo hviezdice bez fyzického zásahu do konštrukcie merača, pričom získané údaje o stave merača budú bezdrôtovo odosielané do systému na zber údajov o stave meračov. Nové technické riešenie má byť autonómne, spoľahlivé a má byť implementovateľné na existujúce merače bez potreby ich výmeny.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky v podstatnej miere odstraňuje zariadenie na diaľkový odpočet meračov, ktoré má teleso, riadiacu jednotku a komunikačný modul podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že zahŕňa jednotku na snímanie stavu merača alebo na snímanie zmeny stavu merača a teleso, ktoré je prispôsobené na pripevnenie k meraču, pričom v telese je zdroj elektrickej energie a komunikačný modul na pripojenie s druhým zariadením alebo s koncentrátorom dát, alebo s nadradeným komunikačným uzlom.
Teleso zariadenia nesie samostatný zdroj elektrickej energie, najmä v podobe batérie alebo akumulátora, čím sa vytvorí základ na elektronické spracovanie stavu mechanického merača. Jednotka na snímanie stavu merača môže zahŕňať optický prvok, ktorým sa načíta vizuálne dostupný obraz číslic alebo môže zahŕňať optický prvok, ktorým sa sníma pohyb terčíka alebo hviezdice v zobrazovacom poli merača.
V prípade zisťovania stavu merača sa deteguje číselný údaj zvyčajne mechanického číselníka s pretáčajúcimi sa ciferníkmi pre jednotlivé pozície (jednotky, desiatky, stovky, tisíce atď.).
V prípade zisťovania zmeny stavu merača sa deteguje aktuálny prírastok, a ten sa pripočítava k pôvodnej hodnote stavu. Zmena stavu merača je indikovaná otáčaním terčíka alebo hviezdice, alebo podobného prvku, ktorý je viditeľný v zobrazovacom poli merača. Údaje o pohybe terčíka alebo hviezdice sú konvertované na základe prevodového pomeru medzi jedným otočením a príslušným objemom pretečeného meraného média. Jednotka na snímanie stavu merača alebo na snímanie zmeny stavu merača môže mať podobu aj iného bezkontaktného snímania polohy terčíka alebo hviezdice, napríklad na základe indukčného merania kovového terčíka alebo hviezdice. Ak sa zariadením neodčítavajú priamo číslice v zobrazovacom poli, ale sa pripočítavajú prírastky impulzov, má riadiaca jednotka priamo v telese zariadenia pamäť na uchovávanie sumárnych hodnôt prírastkov.
Vo vyhotovení podľa príkladu je opísaná jednotka na snímanie zmeny stavu merača na základe LC rezonancie. Kovový terčík merača sa pri otáčaní cyklicky dostáva do senzora tvoriaceho RLC, resp. LC obvod a zmena indukčnosti alebo kapacity je snímaná a hodnotená riadiacou jednotkou vnútri telesa zariadenia. Každá skoková zmena je hodnotená ako jeden impulz, ktorému zodpovedá príslušný objem média pretečeného meračom. Každý impulz je pripočítavaný v riadiacej jednotke do aktuálnej hodnoty stavu merača. V inom príklade môže byť použitý odlišný fyzikálny princíp, dôležité je, že odčítavanie stavu merača alebo detegovanie prírastku je bezkontaktné, teda bez nutnosti narušiť obal merača a zasahovať do jeho vnútorných častí, čo je neprípustné s ohľadom na pôvodnú certifikáciu merača.
Na správne bezkontaktné snímanie stavu merača alebo na snímanie zmeny stavu merača je dôležité správne pozičné umiestnenie telesa zariadenia k meraču tak, aby sa v dosahu príslušného senzora nachádzal terčík alebo hviezdica, alebo číslice zobrazovacieho prvku merača. Na dosiahnutie priľahlého umiestnenia senzora môže teleso zariadenia zahŕňať vonkajšiu zónu vytvarovanú na priľahlé umiestnenie k zobrazovaciemu poľu merača. Na zaistenie dosiahnutej vzájomnej polohy môžu slúžiť sťahovacie pásky, ktorými sa teleso pripevní k meraču, resp. k potrubiu, na ktoré je merač pripojený. Vonkajšia zóna na priľahlé umiestnenie môže zahŕňať výstupky, lem, dutinu alebo iné podobné prvky, ktoré sú tvarovo a rozmerovo prispôsobené na mechanické prepojenie s obalom merača v mieste jeho zobrazovacieho poľa. Bude tiež výhodné, ak teleso zariadenia pritom prekryje celú plochu zobrazovacieho poľa, aby sa tým zároveň suplovala ochranná funkcia odklopiteľného krytu merača, ktorý bude po pripojení zariadenia v trvalo otvorenej pozícii.
Zariadenie môže byť vybavené aj vstupom na pripojenie impulzného výstupu merača, ktorý je takýmto výstupom vybavený už od výroby. Dôležitou prednosťou predloženého technického riešenia je spracovanie údajov z existujúcich, už inštalovaných meračov, ktoré nemajú žiaden elektrický alebo elektronický výstup a boli pôvodne predurčené len na klasický ručný, vizuálny odpočet.
Zariadenie má vlastný zdroj elektrickej energie, aby detegovanie stavu merača alebo detegovanie prírastku stavu merača prebiehalo samostatne bez nutnosti pripojenia k elektrickej sieti, ktorá často ani nebýva vo vodomerných šachtách dostupná. Je pritom výhodné, ak kapacita batérie alebo akumulátora bude navrhnutá tak, aby táto kapacita postačovala na čas, na ktorý je zvyčajne certifikovaný merač, napríklad na čas 3 alebo 5 rokov. Po uplynutí tohto času je nevyhnutné merač vymeniť a opätovne certifikovať metrologickou organizáciou. Pri tejto fyzickej výmene je výhodne vymenená aj batéria alebo akumulátor v zariadení.
Na zvýšenie energetickej nezávislosti môže byť zariadenie vybavené seebeckovým termoelektrickým článkom (obráteným peltierovým článkom), ktorý je prispôsobený na pripojenie k povrchu na vedení teplej vody. Z rozdielu teplôt medzi teplou a studenou stranou termoelektrického článku sa generuje napätie rádovo niekoľko mikrovoltov na jeden stupeň Celzia. Pomocou nabíjacieho modulu v zariadení sa výsledné napätie upravuje na nabíjacie napätie akumulátora v telese zariadenia.
Dôležitou súčasťou zariadenia je bezdrôtový komunikačný modul, ktorý je prispôsobený na komunikáciu s ďalším zariadením alebo s viacerými zariadeniami podľa tohto technického riešenia. Zároveň je komunikačný modul určený na komunikáciu s koncentrátorom dát. Týmto usporiadaním sa využije bežná topológia rozmiestnenia meračov v obytných budovách s viacerými bytovými jednotkami tak, že dosah komunikačného modulu nemusí byť výkonovo dimenzovaný na zaistenie komunikačnej cesty ku koncentrátoru od najvzdialenejšieho zariadenia, ale postačuje, ak sa údaje od jedného zariadenia prenášajú postupne cez viacero susedných zariadení až do koncentrátora dát. Výhodne sa využije NB-IoT NarrowBand - Internet of Things ako úzkopásmová sieť, ktorá je štandardne určená výhradne na prenos dát medzi veľkým množstvom zariadení na spoločnom území. Môže sa tiež využiť Bluetooth Mesh ako sieťový štandard, ktorý umožňuje komunikáciu medzi mnohými komunikačnými modulmi zariadení prostredníctvom rádiového prenosu. V zásade sa môže využiť aj iný bezkontaktný protokol na vytvorenie siete, ktorá zahŕňa aj pripojenie ku koncentrátoru.
Koncentrátor môže byť vytvorený ako samostatné zariadenie pripojené k sieti na vhodnom mieste v rámci topológie daného objektu alebo funkciu koncentrátora môže plniť aj jedno zariadenie v systéme, kde takéto zariadenie bude prepojené s nadradenou úrovňou štruktúry, napríklad trvalo pripojené k internetovej sieti. Je vhodné, ak zariadenie fungujúce ako koncentrátor bude mať väčšiu kapacitu elektrickej energie, bude vybavené dobíjacím modulom z termoelektrického článku, bude napájane po siete PoE alebo priamo napojené na elektrickú sieť.
Aby sa zvýšili úžitkové a užívateľské funkcie, môže zariadenie zahŕňať aj komunikačný prvok na komunikovanie s mobilným telefónom, výhodne so smart telefónom, ktorý vytvorí zobrazovací a ovládací prvok. Vďaka tomuto prepojeniu môže užívateľ aj servisná obsluha komunikovať so zariadením, získavať dáta, zobrazovať ich alebo v opačnom smere updatovať softvér v zariadení a podobne.
Podstatnou výhodou zariadenia je schopnosť vytvárať inteligentné štruktúry na platforme aj s čisto mechanickými meračmi bez nutnosti ich výmeny a bez nutnosti vedenia kabeláže k meračom. S využitím zariadenia podľa tohto technického riešenia sa dá vytvoriť systém, ktorý zahŕňa aspoň dve zariadenia pripevnené k meračom, kde systém zahŕňa tiež koncentrátor dát prispôsobený na spojenie s komunikačnými modulmi zariadení, pričom koncentrátor je pripojený k internetovej sieti.
Nedostatky uvedené v stave techniky podstatnou mierou odstraňuje spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že na zobrazovacie pole aspoň jedného merača sa pripojí zariadenie, ktoré má teleso, riadiacu jednotku a komunikačný modul, zariadením sa deteguje stav merača alebo prírastok stavu merača, údaj sa spracuje v zariadení a bezdrôtovo sa zašle do koncentrátora dát a/alebo do nadradeného systému, a/alebo do mobilného telefónu.
Výhodne pri použití viacerých zariadení na príslušných meračoch sa dáta zasielajú do koncentrátora prostredníctvom mesh siete vytvorenej komunikačnými modulmi zariadení.
Pomocou zariadenia podľa tohto technického riešenia sa môže vytvoriť pokročilá meracia infraštruktúra. Typické bude uplatnenie v systémoch smart metering v obytných budovách, kde podstatne zjednoduší odčítavanie stavu meračov, umožní tiež indikovať alarmové stavy, napríklad pri úniku vody, umožní vytvárať štatistické modely a predpovede. Zariadenie a systém sú využiteľné aj pri rozpočítavaní spotreby v rámci obchodného centra, v kancelárskych objektoch alebo tiež v priemysle, najmä ak sa médium spotrebováva na viacerých miestach. To nevylučuje ani jednotlivé samostatné použitie zariadenia, napríklad v šachte pri rodinnom dome, kedy zariadenie ušetrí čas inak potrebný na sprístupnenie šachty a užívateľ si do mobilného telefónu vie načítať aktuálny stav merača.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené pomocou obrázkov 1 až 5. Vyobrazená mierka jednotlivých prvkov, pomer ich rozmerov je len príkladom a nemá byť vysvetľované ako znak obmedzujúci rozsah ochrany.
Obrázok 1 zobrazuje priloženie zariadenia k meraču, kedy jednotka na snímanie je protiľahlo umiestnená k terčíku v zobrazovacom poli merača.
Na obrázku 2 je schematický pohľad na teleso zariadenia, ktoré v spodnej časti nesie relatívne robustnú batériu na zabezpečenie dlhodobej, viacročnej funkcie zariadenia. Zobrazené bloky predstavujú jednotlivé prvky a jednotky zariadenia.
Na obrázku 3 je vyobrazená skupina zariadení v bytovom dome s topológiou mesh siete, ktorej súčasťou je jeden samostatný koncentrátor dát.
Na obrázku 4 je príklad pripojenia jedného zariadenia k jednému meraču, pričom zariadenie komunikuje s mobilným telefónom a tiež priamo s nadradeným systémom bez koncentrátora dát.
Obrázok 5 zobrazuje systém so štyrmi zariadeniami, kde jedno zariadenie pracuje aj vo funkcii koncentrátora.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
V tomto príklade podľa obrázkov 1 až 3 je zariadenie využité v systéme SOAMI s väčším počtom meračov 9, napríklad v bytovom dome. Na obrázku 1 sú pre prehľadnosť znázornené len štyri merače 9, v skutočnosti to môžu byť desiatky meračov 9 a desiatky nasadených zariadení 1. Zvyčajne každá bytová jednotka bude mať jeden merač 9 spotreby teplej vody, jeden merač 9 spotreby studenej vody, oba merače 9 sú umiestnené v šachte dostupnej na chodbe alebo v šachte vo vnútornom jadre bytu.
Na každom merači 9 je pripevnené zariadenie 1 podľa tohto technického riešenia. Teleso 2 zariadenia 1 má vonkajšiu časť prispôsobenú na priľahlé umiestnenie k zobrazovaciemu poľu merača 9. Po priložení je teleso 2 zaistené k meraču 9 pomocou sťahovacích pások. Krytka merača 9 je v trvalo otvorenej polohe alebo je odňatá. Merač 9 má okrem mechanického ciferníka v zobrazovacom poli umiestnený terčík približne s polkruhovým tvarom. Terčík je kovový a je otočne uložený tesne pod priehľadným krytom zobrazovacieho poľa. Vnútri telesa 2 v polohe protiľahlej k pozícii terčíka je umiestnená jednotka 3 na snímanie zmeny stavu merača 9. V tomto príklade je jednotka 3 v podstate snímačom prítomnosti kovového predmetu v dosahu anténnej slučky na základe merania LC rezonančného obvodu. Takéto snímanie je bezkontaktné a jednotka 3 na snímanie nemá žiadne pohyblivé súčasti.
Pri prietoku vody meračom 9 sa otáča terčík v zobrazovacom poli. Otáčanie terčíka je detegované jednotkou 3 na snímanie prírastkov merania. Každému otočeniu terčíka zodpovedá pevná konštanta prírastku spotreby vody, ktorá je do riadiacej jednotky 4 vložená cez servisné rozhranie.
K riadiacej jednotke 4 je pripojená jednotka 3 na snímanie, komunikačný modul 5, komunikačný prvok 8. Zariadenie 1 je napájané samostatným, vlastným zdrojom 6 energie, ktorý je v tomto príklade tvorený batériou 2 500 mAh. Jej veľkosť určuje rozmer telesa 2 v jeho najväčšej šírke. Batéria je umiestnená v samostatnej šachte.
Komunikačný modul 5 zahŕňa NB IoT a tiež Bluetooth Mesh a je vybavený protokolmi BLE, MQTT, MQTTS. Komunikačný modul 5 je určený na komunikáciu so susednými zariadeniami 1, resp. so všetkými zariadeniami 1 v dosahu antény komunikačného modulu 5. Zariadenie 1 v tomto príklade má tiež komunikačný prvok 8 na spojenie s mobilným telefónom užívateľa alebo servisného technika. Komunikačný prvok 8 je na platforme NFC.
Zariadenia 1 medzi sebou vytvárajú mesh sieť, ktorá zahŕňa koncentrátor 7 pripojený k sieti prostredníctvom ethernetu, pomocou MQTT cloudu, resp. s využitím jednej SIM karty. Vďaka koncentrátoru 7 sa znižujú nároky na platený prenos dát z viacerých zariadení 1.
Systém v tomto príklade ponúka možnosť vykonávania diaľkového odpočtu meračov 9 bez osobného zásahu na mieste. Diaľkové odpočítania sa vykonávajú automaticky bez potreby operátora. Namerané údaje sú zabezpečené pred neoprávneným prezeraním a manipuláciou. Iba oprávnený používateľ a dodávateľ média majú prístup k svojim údajom. Výhodou systému je nielen bezpečnosť a pohodlie, ale aj hlásenie udalostí, napr. ako nezvyčajne vysoká spotreba a upozornenie na poruchu. Otvorená infraštruktúra systému umožňuje pripojenie ľubovoľného merača 9 s výstupom S0 alebo vodomeru s magnetickou spojkou. Zariadenie 1 môže fungovať ako samostatný jednometrový bod alebo v sieti pomocou Bluetooth mesh. Sieť bluetooth má výhody hlavne v budovách, kde je veľa meracích bodov. Tieto meracie body je možné zlúčiť do jedného koncentrátora 7. Koncentrátor 7 preposiela namerané údaje zo všetkých meračov 9 do cloudového úložiska MQTT. Tým sa znížia náklady na jednotlivé up-linky a počet SIM kariet.
Príklad 2
Na meranie spotreby teplej a studenej vody sú použité dva merače 9 v jednej vodomernej šachte. Zariadenia 1 sú nasadené na príslušných meračoch 9 ako samostatné prístroje, ktoré priamo podľa obrázka 4 komunikujú s protokolom NB-IoT a zároveň s mobilným telefónom užívateľa. Obe zariadenia 1 majú okrem zdroja 6 energie tiež termoelektrický článok na dobíjanie.
Príklad 3
Systém v tomto príklade podľa obrázka 5 má podobné usporiadanie ako v príklade 1, ale koncentrátor 7 nie je samostatný prístroj, ale je vytvorený v rámci jedného zariadenia 1, ktoré je doplnené o vstavanú SIM kartu.
Priemyselná využiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť je zrejmá. Podľa tohto technického riešenia je možné priemyselne a opakovane vyrábať a používať zariadenie aj systém s viacerými zariadeniami na diaľkový odpočet meračov, najmä v obytných budovách, v obchodných aj v priemyselných objektoch, pričom sa vylúči potreba fyzickej prítomnosti pracovníka.
Zoznam vzťahových značiek
- zariadenie
- teleso
3 - jednotka na snímanie
- riadiaca jednotka
- komunikačný modul
- zdroj energie
- koncentrátor
8 - komunikačný prvok
- merač
Zoznam skratiek
SOAMI - Secure Open Advanced Measuring Infrastructure
NB-IoT - NarrowBand Internet of Things BLE- Bluetooth Low Energy
NFC - Near Field Communication
MQTT/ MQTTS - štandardný protokol na odosielanie správ

Claims (14)

1. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov, ktoré má teleso (2), riadiacu jednotku (4) a komunikačný modul (5), vyznačujúce sa tým, že zahŕňa jednotku (3) na snímanie stavu merača (9) alebo na snímanie zmeny stavu merača (9), teleso (2) je prispôsobené na pripevnenie k meraču (9), pričom v telese (2) je zdroj (6) elektrickej energie a komunikačný modul (5) na pripojenie s druhým zariadením (1) a/alebo s koncentrátorom (7), a/alebo s nadradeným komunikačným uzlom.
2. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že zdroj (6) energie je batéria a/alebo dobíjateľný akumulátor.
3. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa nárokov 1 alebo 2, v y z n a č u j ú c e s a t ý m , ž e jednotka (3) na snímanie stavu merača (9) alebo na snímanie zmeny stavu merača (9) zahŕňa optický prvok na snímanie vizuálne dostupného obrazu číselníka merača (9).
4. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa nárokov 1 alebo 2, v y z n a č u j ú c e s a t ý m , ž e jednotka (3) na snímanie stavu merača (9) alebo na snímanie zmeny stavu merača (9) zahŕňa bezkontaktný snímač pohybu terčíka alebo hviezdice v zobrazovacom poli merača (9), výhodne snímač pohybu je induktívny snímač alebo snímač na báze zmeny LC frekvencie.
5. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 4, vyznačujúce sa tým, že riadiaca jednotka (4) zahŕňa pamäť na ukladanie súčtu prírastkov spotreby.
6. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 5, vyznačujúce sa tým, že teleso (2) zahŕňa vonkajšiu zónu vytvarovanú na priľahlé umiestnenie k zobrazovaciemu poľu merača (9), výhodne teleso (2) prekrýva celú plochu zobrazovacieho poľa merača (9).
7. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 6, vyznačujúce s a tým, že má vstup na pripojenie impulzného výstupu merača (9).
8. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 7, vyznačujúce sa tým, že je vybavené termoelektrickým článkom na generovanie elektrického napätia z rozdielu teplôt a výstup z termoelektrického článku je pripojený k nabíjaniu zdroja (6) elektrickej energie.
9. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 8, vyznačujúce sa tým, že komunikačný modul (5) má protokol NB-IoT NarrowBand a/alebo Bluetooth Mesh.
10. Zariadenie na diaľkový odpočet meračov podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 9, v y z n a č u j ú c e sa tým, že zahŕňa komunikačný prvok (8) na komunikáciu s mobilným telefónom, výhodne na báze NFC.
11. Systém na diaľkový odpočet meračov, vyznačujúci sa tým, že zahŕňa viacero zariadení podľa ktoréhokoľvek z nárokov 1 až 10.
12. Systém na diaľkový odpočet meračov podľa nároku 11, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , ž e má koncentrátor (7) na zlúčenie dátových tokov z viacerých zariadení (1).
13. Systém na diaľkový odpočet meračov podľa nároku 12, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , ž e koncentrátor (7) je súčasťou jedného zariadenia (1).
14. Spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov, v y z n a č u j ú c i s a t ý m , ž e na zobrazovacie pole aspoň jedného merača (9) sa pripojí zariadenie (1), ktoré má teleso (2), riadiacu jednotku (4) a komunikačný modul (5), zariadením (1) sa deteguje stav merača (9) alebo prírastok stavu merača (9), detegovaný údaj sa spracuje v zariadení (1) a bezdrôtovo sa zašle do koncentrátora (7) dát a/alebo do nadradeného systému, a/alebo do mobilného telefónu.
SK50035-2023U 2023-05-30 2023-05-30 Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov SK9953Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50035-2023U SK9953Y1 (sk) 2023-05-30 2023-05-30 Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50035-2023U SK9953Y1 (sk) 2023-05-30 2023-05-30 Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500352023U1 SK500352023U1 (sk) 2023-09-27
SK9953Y1 true SK9953Y1 (sk) 2024-01-24

Family

ID=88099367

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50035-2023U SK9953Y1 (sk) 2023-05-30 2023-05-30 Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK9953Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK500352023U1 (sk) 2023-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN102636088B (zh) 配备有接口的尺寸测量仪器以及相应的接口
RU2534016C2 (ru) Блок питания и беспроводной связи для технологических полевых устройств
US20120092114A1 (en) Power transformer condition monitor
CA2590727C (en) Amr transmitter and method for both narrow band and frequency hopping transmissions
US20120280828A1 (en) Rfid-based electricity metering system
CA2596207C (en) Amr transmitter with programmable operating mode parameters
KR101022763B1 (ko) 데이타가 저장되는 계량기 및 이를 이용한 무선원격검침시스템 및 그 제어방법
US11463791B2 (en) Communication module for capturing consumption data from a meter
KR101162741B1 (ko) 실시간 프로토콜을 이용한 원격검침 시스템
Ugonna et al. Design and construction of a smart electric metering system for smart grid applications: Nigeria as a case study
CN106053388B (zh) 一种基于光纤传感器的自供电桥梁受损情况实时监测装置
SK9953Y1 (sk) Zariadenie a systém na diaľkový odpočet meračov, spôsob diaľkového odpočítavania stavu meračov
US10319212B2 (en) Electronic device for detecting a magnetic field indicating the gas level in stationary tank and wireless data sending
EP3462136A1 (en) Electronic metering system
EP0661526A1 (en) A method of gathering information from water meters and a system for its use
JP2019030138A (ja) 電力量計
WO2018128538A1 (en) Fluid meter with supplementary wireless communication module
KR100378943B1 (ko) 원격 검침 시스템
JP4625629B2 (ja) 電子式電力量計
CN112946556A (zh) 电能计量准确性现场校准仪及方法
US20140320665A1 (en) System for reading a meter
KR101127352B1 (ko) Gps를 이용한 수도검침시스템
Sajid Automatic Meter Reading System
JP3022947U (ja) マルチ対応集中型電力検針装置
JP2006242598A (ja) 電子式電力量計