SK9316Y1 - Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému - Google Patents

Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému Download PDF

Info

Publication number
SK9316Y1
SK9316Y1 SK1502020U SK1502020U SK9316Y1 SK 9316 Y1 SK9316 Y1 SK 9316Y1 SK 1502020 U SK1502020 U SK 1502020U SK 1502020 U SK1502020 U SK 1502020U SK 9316 Y1 SK9316 Y1 SK 9316Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
base
attached
cuff
segments
training device
Prior art date
Application number
SK1502020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK1502020U1 (sk
Inventor
Oleksij Anatolijovič Golovko
Original Assignee
Oleksij Anatolijovič Golovko
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oleksij Anatolijovič Golovko filed Critical Oleksij Anatolijovič Golovko
Publication of SK1502020U1 publication Critical patent/SK1502020U1/sk
Publication of SK9316Y1 publication Critical patent/SK9316Y1/sk

Links

Landscapes

  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Professional, Industrial, Or Sporting Protective Garments (AREA)
  • Measuring Pulse, Heart Rate, Blood Pressure Or Blood Flow (AREA)

Abstract

Opísaná je tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému, ktorá obsahuje najmenej jednu manžetu (1), ktorá sa fixuje okolo časti ľudského tela, ktorá je tvorená základňou (2), na ktorú je pripevnený remeň (20) alebo bočný popruh (9) najmenej s jedným spojovacím prvkom (3), ktorý je pripevnený cez karabínku (17) na expander (18).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka tréningovej pomôcky na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, určeného na cvičenie a tréning.
Doterajší stav techniky
Pod trenažérom sa rozumie zariadenie na vytvárame rozličných druhov zaťaženia. Môžu byť tvrdé, ako sú remene, remenné popruhy, pásy, motúzy, laná, a elastické, ako sú gumy a expandery. Pomocou karabínky alebo háčika sa jedným koncom pripevňujú k spojovaciemu prvku tréningového zariadenia a druhým k rozličným predmetom, záťažiam, prvkom na zväčšenie hmotnosti, a používajú sa aj v neupevnenej podobe pri práci vo dvojiciach spolu s partnerom.
Najrozšírenejším druhom výcvikového zariadenia podľa vynálezu sú manžety, ktoré sa obliekajú na ruky, nohy alebo iné časti ľudského tela. Obsahujú spravidla základňu, ktorá sa fixuje okolo časti ľudského tela, s na nej pripevneným prvkom spojenia s trenažérom. Manžety obsahujú aj prostriedky na ich fixáciu vo zvinutej polohe. Spojovacím prvkom je hák alebo prstencovitý prvok, pozri napríklad US 4515152 A, US 5628714 A, RU 2691272 Cl, UA 55756 U.
Najbližším k zariadeniu, o ktoré ide, je výcvikové zariadenie v podobe manžety, pracujúcej na systéme ťahu na trenažéri Onhillsport F10 (OS-0327), https://rozetka.com.ua/onhillsport_os_0327/p43559576/?gclid= EAIalQobChMlyK2av_fc4wl Vkk8YChlvjgonEAQYAiABEgKLffD_BwE
Táto manžeta obsahuje základňu z hrubej kože, prostriedok na jej fixáciu vo zvinutej polohe je pripevnený k základni pomocou nitov, remeňa a spojovacím prvkom je pripevnený k základni prstencovitý prvok. Prstencovitý prvok je pritlačený k základni remeňom a je ohraničený proti premiestneniu pozdĺž základne nitmi umiestnenými po oboch jej stranách, ktoré pripevňujú remeň k základni. Táto manžeta sa obyčajne upevňuje s medzerou na časti ľudského tela vo zvinutej polohe. K prstencovitému prvku sa pomocou karabínky pripevňuje jeden koniec expandera alebo iného zariadenia na uskutočnenie ťahu a iný koniec sa pripevňuje k pohybujúcemu sa alebo stacionárnemu predmetu alebo záťaži. Vďaka voľnému umiestneniu okolo časti ľudského tela v počiatočnej fáze uskutočnenia ťahu sa manžeta samostatne upevňuje takým spôsobom, že prstencovitý prvok sa rozmiestňuje vzhľadom na polohu časti tela v smere ťahu. Na zmenu smeru ťahu vzhľadom na polohu časti ľudského tela treba zmeniť polohu ľudského tela podľa smeru ťahu. Časť ľudského tela sa pritom obracia v manžete vďaka jej voľnému umiestneniu v manžete. Manžetu však často treba zafixovať na určitom mieste časti tela takým spôsobom, aby sa neobracala a nezošuchla dolu alebo hore. Remeň potom zaťahuje a fixuje manžetu na tomto mieste. Na zmenu smeru ťahu treba rozopnúť remeň, otočiť časť tela do určitého uhla vzhľadom na polohu prstencovitého prvku na základni a opäť zapnúť remeň. Vytvára to ťažkosti pri použití manžety.
Výcvikové zariadenie môže byť vyrobené aj vo forme pásu, ktoiý sa oblieka na kríže alebo hrudník človeka a má rovnakú konštrukciu ako manžeta, ale väčšiu dĺžku. Pás, ako aj manžeta sa môže obliekať voľne alebo nehybne a pri manipuláciách s ním vznikajú rovnaké problémy ako aj s manžetou.
Vynález je založený na úlohe vytvoriť tréningové zariadenie na prenos rozličných druhov zaťaženia do segmentov muskuloskeletámeho systému, čo umožňuje jednoduchú a pohodlnú zmenu smeru vynaloženia námahy vzhľadom na polohu časti ľudského tela, na ktorej je pripevnené.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky do značnej miery odstraňuje tréningová pomôcka na prenos zaťaženia do segmentov muskuloskeletámeho systému, podľa technického riešenia, ktorej podstata spočíva v tom, že obsahuje najmenej jednu manžetu, ktorá sa fixuje okolo časti ľudského tela, ktorá je tvorená základňou, na ktorú je pripevnený najmenej jeden spojovací prvok.
Je výhodné, že obsahuje štyri spojovacie prvky.
Ďalej je výhodné, že spojovacími prvkami sú prstencovité prvky.
Ďalej je výhodné, že na základňu je pomocou pozdĺžnych švov a priečnych švov pripevnená stredná časť najmenej dvoch bočných popruhov s pripevnenými lepiacimi páskami.
Ďalej je výhodné, že spojovacie prvky sú pritlačené vrchným remenným popmhom pomocou pozdĺžnych švov a priečnych švov na vrchnú stranu základne, ktorá je z látky, pričom priečne švy sú umiestnené po oboch stranách spojovacích prvkov (3), ďalej na spodnú stranu základne je pomocou pozdĺžnych a priečnych švov pripevnený spodný remenný popruh, ďalej na jednej strane bočných popmhov je vytvorená slučka s pripevnenou sponou a na druhú stranu bočných popruhov je pripevnená lepiaca páska, pričom stredná časť bočných popmhov je voľne umiestnená v spone.
SK 9316 Υ1
Ďalej je výhodné, že spojovacie prvky sú pritlačené jednou časťou remeňa pomocou nitov na vrchnú stranu základne, ktorá je z hrubej kože, pričom na jednu stranu remeňa je pripevnená spona, v ktorej je rozoberateľné pripevnená druhá jazýčková strana remeňa.
Ďalej je výhodné, že najmenej jedna manžeta je cez najmenej jeden sťahovací prvok rozoberateľné pripevnená na najmenej jednu manžetu.
Ďalej je výhodné, že najmenej jeden spojovací prvok je pripevnený na prednú časť základne manžety, na zadnú časť základne manžety a na bočné časti základne manžety, ktorou je rukavica.
Ďalej je výhodné, že najmenej jeden spojovací prvok je pripevnený na prednú časť základne manžety, na zadnú časť základne manžety a na bočné časti základne manžety, ktorou je športová obuv.
Ďalej je výhodné, že najmenej jeden spojovací prvok je pripevnený cez karabínku na expander.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie bude bližšie vysvetlené pomocou výkresov, kde na obr. č. 1 je vrchný pohľad na tréningovú pomôcku v podobe manžety s popruhmi v rozvinutom stave, na obr. č. 2 je spodný pohľad na tréningovú pomôcku v podobe manžety s popruhmi v rozvinutom stave, na obr. č. 3 je pohľad na tréningovú pomôcku v podobe manžety s popruhmi vo zvinutom stave, na obr. č. 4 je pohľad na tréningovú pomôcku v podobe manžety s popruhmi vo zvinutom stave na ruke, na obr. č. 5 je pohľad na tréningovú pomôcku v podobe pásovej manžety a dvoch stehnových manžiet, spojených navzájom sťahovacími prvkami, na obr. č. 6 je vrchný pohľad na tréningovú pomôcku v podobe manžety s remeňom, na obr. č. 7 je vrchný pohľad na tréningovú pomôcku s rukavicovou manžetou, na obr. č. 8 je pohľad na tréningovú pomôcku s manžetou v podobe športovej obuvi.
Príklady uskutočnenia
Príklad 1
Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, podľa obr. č. 4, obsahuje manžetu 1, ktorá sa fixuje okolo ľudskej ruky. Manžeta 1, podľa obr. č. 1, je tvorená základňou 2, ktorá je z látky. Na základňu 2 sú pripevnené štyri spojovacie prvky 3, podľa obr. č. 4, na spojenie karabínky 17 s expanderom 18 na uskutočnenie ťahu. Spojovacie prvky 3, podľa obr. č. 1, sú pripevnené na vrchnú stranu základne 2 pomocou vrchného remenného popruhu 4. Vrchný remenného popruh 4 je pripevnený na vrchnú stranu základne 2 pomocou pozdĺžnych švov 6 a priečnych švov 7. Priečne švy 7 sa nachádzajú po oboch stranách spojovacích prvkov 3 a zabraňujú premiestneniu spojovacích prvkov 3 pozdĺž základne 2. Spodný remenný popruh 5, podľa obr. č. 2, je pripevnený na spodnú stranu základne 2 pomocou pozdĺžnych švov 6 a priečnych švov 7. Na vrchnú stranu základne 2, podľa obr. č. 1, sú pripevnené po oboch stranách od horného remenného popmhu 4 štyri bočné popmhy 9. Bočné popruhy 9 s lepiacou páskou 8 sú pripevnené na základňu 2 pomocou pozdĺžnych švov 10 a priečnych švov 11. Na jednej strane bočných popruhov 9 je vytvorená slučka 15 s pripevnenou sponou 16. Na dmhú stranu bočných popruhov 9, ktorú tvorí jazýček 12, je pripevnená lepiaca páska 13. Medzi základňou 2 a lepiacimi páskami 13 je popruhová časť 14 bočného popmhu 9. Lepiace pásky 13 jazýčkov 12 sú cez spony 16 zaťahované, pripevnené na lepiace pásky 8 bočných popruhov 9. Miesto ohybu, podľa obr. č. 3, je v popmhovej časti 14 jazýčkov 12. Manžeta 1, podľa obr. č. 4, sa pritom pripevňuje na časti ľudského tela bez možnosti obracať sa okolo nej. Manžeta 1 je oblečená na predlaktie a je na ňu cez karabínku 17 pripojený expander 18. Druhý koniec expandera 18, ktoiý nie je zobrazený, sa pripevňuje k pevnému nehybnému predmetu v športovej hale alebo k pevnému nehybnému predmetu vo vonkajšom priestore, alebo ho udržiava partner či tréner a začínajú ťahať, vektor je pritom obrátený do tej strany časti ľudského tela, na ktorej sa nachádza spojovací prvok 3. Na zmenu smeru vektora ťahu karabínku 17 odpájajú od jedného spojovacieho prvku 3 a pripájajú k inému spojovaciemu prvku 3.
Príklad 2
Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, na uskutočnenie mnohovektorových ťažných námah a cvičení na vytiahnutie v rozličných rovinách, je, podľa obr. č. 5, tvorená tromi manžetami 1. Jedna manžeta 1 je pripevnená na kríže človeka. Dve manžety 1 sú pripevnené na stehná človeka. Manžety 1 sú vzájomne spojené sťahovacími prvkami 19.
Príklad 3
Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, podľa obr. č. 6, obsahuje základňu 2, ktorá je z hrubej kože. Na základňu 2 je po stredovej pozdĺžnej osi pomocou nitov 23 pripevnený remeň 20. Spojovacie prvky 3 sú pritlačené k základni 2 remeňom 20. Na jednu stranu remeňa 20 je
SK 9316 Υ1 pripevnená spona 21. Druhú stranu remeňa 20 tvorí jazýček 22. Jazýček 22 je rozoberateľné pripevnený do spony 21. Základňa 2 sa fixuje vo zvinutom stave pomocou zapnutia remeňa 20. Rovnakú konštrukciu môže mať základňa 2 tréningového zariadenia v podobe pásu.
Príklad 4
Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, podľa obr. č. 7, obsahuje základňu 2 manžety 1, ktorou je rukavica, ktorá sa oblieka na ruku a zápästie. Na prednú časť základne 2 manžety 1, na zadnú časť základne 2 manžety 1 a na bočné časti základne 2 manžety 1 sú pripevnené spojovacie prvky 3.
Príklad 5
Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, podľa obr. č. 8, obsahuje základňu 2 manžety 1, ktorou je športová obuv s predĺženou sárou, ktorá sa nasadzuje na chodidlo a holeň. Na prednú časť základne 2 manžety 1, na zadnú časť základne 2 manžety 1 a na bočné časti základne 2 manžety 1 sú pripevnené spojovacie prvky 3.
Priemyselná využiteľnosť
Technické riešenie patrí k výcvikovým pomôckam, ktoré sú špeciálne navrhnuté na jednotlivé časti tela alebo ktoré sa používajú na prenos námahy z manžety do segmentov muskuloskeletámeho systému, pričom obsahujú základňu, ktorá sa fixuje okolo časti ľudského tela, s pripevneným sťahovacím prvkom s manžetou. Manžeta môže byť vyrobená z rôznych materiálov, ako sú syntetické materiály alebo pevná guma, môže obsahovať rôzne dmhy fixačných prvkov a rozličné konštrukcie sponiek a sťahovacie prvky spojenia manžety s tréningovou pomôckou môžu byť nielen prstencovité, ale aj pravouhlé, trojuholníkové alebo iného tvaru. Manžeta môže byť určená na použitie na takých častiach ľudského tela, ako predlaktie, rameno, zápästie, holeň, stehno. Podľa určenia manžety a aj podľa toho, aké obopnutie má príslušná časť ľudského tela, sa určuje dĺžka manžety a počet prstencovitých prvkov, ktoré sa pripevňujú na manžete. Rovnakú konštrukciu má tréningová pomôcka vo forme pásu, ktoiý sa upevňuje na krížoch alebo hrudníku človeka, ktorá sa môže používať na tréning v telocvičniach, v liečbe a rehabilitácii v ambulanciách liečebnej gymnastiky, v zdravotníckych zariadeniach, ale aj domácich interiéroch, pričom sa poskytuje možnosť pracovať s vlastnou ťažnou námahou a dodatočnou váhou, ktoiým je prvok na zväčšenie hmotnosti, je možné pracovať vo dvojiciach, napríklad s partnerom či odborníkom, pričom konštrukcia tréningovej pomôcky umožňuje jednoduchú a pohodlnú zmenu smeru ťahu vzhľadom na polohu časti ľudského tela, na ktorej je tréningové zariadenie pripevnené, bez zmeny jeho polohy a použitie na prenos rozličných druhov zaťaženia do segmentov muskuloskeletámeho systému, čo zaisťuje vykonanie maximálneho možného počtu cvičení s viaceíými vektormi a ich kombináciami, ktoré umožňujú zlepšenie výsledkov športových tréningov a rozšírenie možností športovej a liečebnej rehabilitácie pohybovo-oporného systému, zlepšenie amplitúdy pohybu väzového aparátu a rozvoj šľachovej a fasciálnej koordinácie.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému, vyznačujúca sa tým, že obsahuje najmenej jednu manžetu (1), ktorá sa fixuje okolo časti ľudského tela, ktorá je tvorená základňou (2), na ktorú je pripevnený najmenej jeden spojovací prvok (3).
  2. 2. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že obsahuje štyri spojovacie prvky (3).
  3. 3. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nárokov 1 a 2, vyznačujúca sa tým, že spojovacími prvkami (3) sú prstencovité prvky.
  4. 4. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že na základňu (2) je pomocou pozdĺžnych švov (10) a priečnych švov (11) pripevnená stredná časť najmenej dvoch bočných popmhov (9) s pripevnenými lepiacimi páskami (8).
  5. 5. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nárokov 1 až 4, vyznačujúca sa tým, že spojovacie prvky (3) sú pritlačené vrchným remenným popruhom (4) pomocou pozdĺžnych švov (6) a priečnych švov (7) na vrchnú stranu základne (2), ktorá je z látky, pričom priečne švy (7) sú umiestnené po oboch stranách spojovacích prvkov (3), na spodnú stranu základne (2) je pomocou pozdĺžnych švov (6) a priečnych švov (7) pripevnený spodný remenný popruh (5), na jednej strane bočných popmhov (9) je vytvorená slučka (15) s pripevnenou sponou (16) a na dmhú stranu bočných popmhov (9) je pripevnená lepiaca páska (13), pričom stredná časť bočných popruhov (9) je voľne umiestnená v spone (16).
  6. 6. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nárokov 1 až 3, vyznačujúca sa tým, že spojovacie prvky (3) sú pritlačené jednou časťou remeňa (20) pomocou nitov (23) na vrchnú stranu základne (2), ktorá je z hrubej kože, pričom na jednu stranu remeňa (20) je pripevnená spona (21), v ktorej je rozoberateľné pripevnená druhá jazýčková strana remeňa (20).
  7. 7. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že najmenej jedna manžeta (1) je cez najmenej jeden sťahovací prvok (19) rozoberateľné pripevnená najmenej na jednu manžetu (1).
  8. 8. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že najmenej jeden spojovací prvok (3) je pripevnený na prednú časť základne (2) manžety (1), na zadnú časť základne (2) manžety (1) a na bočné časti základne (2) manžety (1), ktorou je rukavica.
  9. 9. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nároku 1, vyznačujúca sa tým, že najmenej jeden spojovací prvok (3) je pripevnený na prednú časť základne (2) manžety (1), na zadnú časť základne (2) manžety (1) a na bočné časti základne (2) manžety (1), ktorou je športová obuv.
  10. 10. Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletámeho systému podľa nárokov 1 až 9, vyznačujúca sa tým, že najmenej jeden spojovací prvok (3) je pripevnený cez karabínku (17) na expander (18).
SK1502020U 2019-09-04 2020-09-02 Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému SK9316Y1 (sk)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
UAU201909639 2019-09-04
UAU201909639U UA140903U (uk) 2019-09-04 2019-09-04 Тренувальний пристрій для передачі різних типів навантаження на сегменти опорно-рухової системи

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1502020U1 SK1502020U1 (sk) 2021-05-26
SK9316Y1 true SK9316Y1 (sk) 2021-09-29

Family

ID=70109118

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK1502020U SK9316Y1 (sk) 2019-09-04 2020-09-02 Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému

Country Status (2)

Country Link
SK (1) SK9316Y1 (sk)
UA (1) UA140903U (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
UA140903U (uk) 2020-03-10
SK1502020U1 (sk) 2021-05-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10987534B2 (en) Exercise garment
US7608026B1 (en) Device for strengthening, training, and rehabilitating isolated muscle groups using elastic resistance elements
US5545113A (en) Combination athletic shoe and resilient exercise device
US10737136B2 (en) Full body exercise apparatus and suspension trainer
US7707652B2 (en) Exercise system and components
US5336151A (en) Body exercise device
US20100041527A1 (en) Exercise apparatus, method of using, and kit therefor
US5711747A (en) Elastic exercise bands and cuffs
US10758769B2 (en) Exercise loops
US20130045842A1 (en) Tension exercise device
US20050059537A1 (en) Exercise device
US20220296951A1 (en) Fitness device and methods of use
CN103501860A (zh) 用于改进体能训练的设备、系统和方法
US20180311526A1 (en) Mobility enhancement system having a force multiplier
US11097142B2 (en) Exercise device
US20180200559A1 (en) Lower extremity strengthening device
US20150209608A1 (en) Portable exercise apparatus
KR102199781B1 (ko) 트레이닝용 벨트 및 고무공 부재
KR20090124898A (ko) 조립 및 분리형 밴드 운동기구
RU2704366C1 (ru) Носимый тренажер для рук, пригодный для использования при ходьбе
SK9316Y1 (sk) Tréningová pomôcka na prenos záťaže do segmentov muskuloskeletálneho systému
US20190240554A1 (en) Throw training device
US20190282849A1 (en) Hand Positioning Strap System for Athletic Training
CN208260107U (zh) 一种多方位下肢锻炼装置
RU2812393C1 (ru) Устройство для тренировки пловцов и способ тренировки пловцов с использованием указанного устройства