SK8988Y1 - Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov - Google Patents

Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov Download PDF

Info

Publication number
SK8988Y1
SK8988Y1 SK107-2020U SK1072020U SK8988Y1 SK 8988 Y1 SK8988 Y1 SK 8988Y1 SK 1072020 U SK1072020 U SK 1072020U SK 8988 Y1 SK8988 Y1 SK 8988Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
electronic
control unit
amplifier
siren
microprocessor
Prior art date
Application number
SK107-2020U
Other languages
English (en)
Other versions
SK1072020U1 (sk
Inventor
Ján Belej
František Blanár
Marek Čech
Martin Čižmár
Pavol Dolinský
Martin Fek
Stanislav Gašpar
Patrik Klenovič
Peter Kotos
Peter Lenhardt
Peter Marčák
Attila Oceák
Miroslav Sajko
Miroslav Sokol
Andrej Šak
Martin Škopík
Michal Vilim
Tomáš Gášpár
Original Assignee
Telegrafia A S
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telegrafia A S filed Critical Telegrafia A S
Priority to SK107-2020U priority Critical patent/SK8988Y1/sk
Publication of SK1072020U1 publication Critical patent/SK1072020U1/sk
Publication of SK8988Y1 publication Critical patent/SK8988Y1/sk
Priority to EP21748982.2A priority patent/EP4018682A1/en
Priority to PCT/SK2021/050007 priority patent/WO2021251911A1/en

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R3/00Circuits for transducers, loudspeakers or microphones
    • H04R3/04Circuits for transducers, loudspeakers or microphones for correcting frequency response
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R1/00Details of transducers, loudspeakers or microphones
    • H04R1/20Arrangements for obtaining desired frequency or directional characteristics
    • H04R1/22Arrangements for obtaining desired frequency or directional characteristics for obtaining desired frequency characteristic only 
    • H04R1/30Combinations of transducers with horns, e.g. with mechanical matching means, i.e. front-loaded horns
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04RLOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; DEAF-AID SETS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
    • H04R2420/00Details of connection covered by H04R, not provided for in its groups
    • H04R2420/03Connection circuits to selectively connect loudspeakers or headphones to amplifiers

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Alarm Systems (AREA)
  • Amplifiers (AREA)

Abstract

Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov obsahujú najmenej jednu ovládaciu jednotku (2), najmenej jeden elektronický zosilňovač (1) a najmenej jednu elektroakustickú vyžarovaciu sústavu (3), pričom ďalej obsahujú najmenej jednu riadiacu jednotku (7), elektronický zosilňovač (1) obsahuje mikroprocesor (4) umožňujúci číslicové spracovanie signálov vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov, elektronický zosilňovač (1) obsahuje blok (5) na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač (6); mikroprocesor (4) je spojený s blokom (5) na prevod digitálneho signálu na analógový signál a blok (5) je spojený s výkonovým zosilňovačom (6); ovládacia jednotka (2) je spojená s riadiacou jednotkou (7) a riadiaca jednotka (7) je spojená mikroprocesorom (4) elektronického zosilňovača (1), výkonový zosilňovač (6) elektronického zosilňovača (1) je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave (3).

Description

SK 8988 Υ1
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka elektronickej sirény a rozhlasu so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov a patrí do oblasti audiotechniky.
Doterajší stav techniky
Elektronické sirény aj evakuačné rozhlasy, resp. rozhlasy všeobecne, predstavujú zariadenia určené na „doručovanie“ akustických správ ľuďom nachádzajúcim sa na ohrozených územiach/miestach. Elektronické sirény predstavujú z akustického hľadiska bodový zdroj zvuku. Sú konštruované tak, že obsahujú elektronické zosilňovače veľkých výkonov, ktoré ako elektroakustické meniče používajú nepriamo vyžarujúce elektrodynamické reproduktory a na ich impedančné prispôsobenie k okoliu zvukovody (ozvučnice) rôznych tvarov. Kvôli maximalizácii dosahu aj vzhľadom na konštrukčné danosti tohto typu reproduktorov a zvukovodov má takáto vyžarovacia sústava nelineárnu impedančnú charakteristiku, čo na jednej strane umožňuje vyžiariť maximálny výkon v pásme cca 600 - 1 200 Hz, na druhej strane to znižuje zrozumiteľnosť hovoreného slova. Varovná správa obvykle pozostáva z dvoch častí. Prvou je zvuk simulujúci motorovú sirénu, alebo iný typ klasickej sirény, slúžiaci na upútame pozornosti, a druhou časťou je hovorené slovo. Dôraz je kladený na maximalizáciu dosahu zvuku motorovej sirény a primeranú zrozumiteľnosť hovoreného slova. Dosah hovoreného slova je však kvôli jeho nižšej zrozumiteľnosti, danej nelineárovou impedančnou charakteristikou, nižší. Uvedené riešenie je dnes všeobecne používaným štandardom.
Evakuačné rozhlasy, resp. rozhlasy všeobecne sú z hľadiska elektroniky konštruované podobne ako sirény, ale reproduktory nie sú koncentrované na jednom mieste. Sú rozložené v priestore, čím umožňujú rovnomernejšie pokrytie priestoru. Kvôli dĺžke vodičov medzi zosilňovačmi a reproduktormi sa používa vyššie výstupné napätie, obyčajne 100 V. Ako elektroakustické meniče sa používajú priamo vyžarujúce elektrodynamické reproduktory bez zvukovodov. Sú konštruované na nižší výkon a ich frekvenčná charakteristika je podstatne vyrovnanejšia ako pri nepriamo vyžarujúcich reproduktoroch. Zrozumiteľnosť je teda vyššia, ale ani tieto reproduktory nedokážu mať vyrovnanú frekvenčnú charakteristiku v celom počuteľnom pásme.
Podstata technického riešenia
Cieľom tohto technického riešenia je navrhnúť elektronické sirény a rozhlasy so zvýšeným dosahom a zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných signálov, ako je napríklad hovorené slovo.
Podstata navrhovaného technického riešenia spočíva v tom, že umožňuje metódami číslicového spracovania signálov (DSP - Digital Signál Processing) kompenzovať impedanciu používaných vyžarovacích sústav, zvýšiť tak zrozumiteľnosť hovoreného slova a zvýšiť tak dosah sirén pri hlásení hovoreného slova.
Navrhované riešenie pri rozhlasoch rovnako ako pri sirénach, umožňuje metódami číslicového spracovania signálov (DSP - Digital Signál Processing) kompenzovať frekvenčnú charakteristiku reproduktorov a zvýšiť zrozumiteľnosť vyžarovaných audio signálov až tak, že je možné prijateľným spôsobom aj počúvame hudby.
Metóda číslicového spracovania signálov je metóda, kedy sa analógový signál, v tomto prípade zvukový, v reálnom čase digitalizuje a následne je spracovávaný náročnými matematickými algoritmami na účely dosiahnutia požadovaných vlastností, a potom sa opäť prevedie na analógový signál. Takto upravený zvukový signál sa už potom štandardným spôsobom zosilní vo výkonovom zosilňovači a vyžiari elektroakustickou vyžarovacou sústavou.
Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov podľa tohto technického riešenia obsahuje najmenej jednu ovládaciu jednotku, najmenej jednu riadiacu jednotku, najmenej jeden elektronický zosilňovač a najmenej jednu elektroakustickú vyžarovaciu sústavu.
Riadiaca jednotka môže byť vybavená softvérom na generovanie audio signálu.
Elektronický zosilňovač sirény alebo rozhlasu obsahuje mikroprocesor umožňujúci číslicové spracovanie signálov a je vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov.
Ďalej zosilňovač obsahuje blok na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač.
Ovládacia jednotka je spojená s riadiacou jednotkou a riadiaca jednotka je spojená s mikroprocesorom zosilňovača. Mikroprocesor zosilňovača je spojený s blokom na prevod digitálneho signálu na analógový signál, blok na prevod digitálneho signálu na analógový signál je spojený s výkonovým zosilňovačom a výkonový zosilňovač je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave.
SK 8988 Υ1
Audio signál je v siréne buď prehrávaný z digitálnej pamäte, alebo priamo generovaný mikroprocesora, alebo analógovým generátorom signálov, prípadne je prostredníctvom komunikačného kanála slúžiaceho na ovládame sirén domčený z riadiaceho centra. Túto funkčnosť zaisťuje buď samostatná riadiaca jednotka, alebo je táto funkčnosť v jednoduchších sirénach integrovaná priamo do zosilňovača.
Z riadiacej jednotky je audio signál prenášaný do zosilňovača. V zosilňovači sa tento analógový audio signál v reálnom čase digitalizuje a následne je spracovávaný náročnými matematickými algoritmami na účely dosiahnutia požadovaných vlastností, a potom sa opäť prevedie na analógový signál. Takto upravený audio signál sa už potom štandardným spôsobom zosilní vo výkonovom zosilňovači a vyžiari elektroakustickou vyžarovacou sústavou.
Elektroakustickou vyžarovacou sústavou môžu byť výkonové tlakové reproduktory rôznych vy hotovení inštalované v ozvučniciach, ktoré môžu byť taktiež ľubovoľných vyhotovení alebo to môžu byť priamo vyžarujúce reproduktory.
Ovládacia jednotka elektronickej sirény a rozhlasu môže byť lokálna ovládacia jednotka a/alebo komunikačný modul. Lokálnou ovládacou jednotkou sa ovláda elektronická siréna a rozhlas priamo na mieste, napr. stlačením tlačidla. Komunikačná jednotka j e určená na diaľkové ovládame elektronickej sirény a rozhlasu.
V prípade jednoduchších verzií sirén je možné, aby riadiaca jednotka bola integrovaná v mikroprocesore zosilňovača. V takom prípade je audio signál priamo generovaný mikroprocesorom.
Technické riešenie podľa tohto úžitkového vzoru umožňuje dynamickú zmenu parametrov implementovaného riešenia číslicového spracovania signálov pre každý zosilňovač samostatne, takže je možné prepínať rôzne „audio profily“ v závislosti od použitých elektroakustických sústav a prehrávaných audio signálov.
Elektronický zosilňovač je navrhnutý tak, že obsahuje prepínač výstupného napätia, t. j. má prepínateľné výstupné napätie, a teda ten istý zosilňovač je použiteľný na sirény aj rozhlasy. Umožnilo to zjednotiť platformu elektronických modulov, z ktorých pozostávajú sirény aj rozhlasy. Jednoduchým spôsobom je teda možné použiť jedno zariadenie aj ako sirénu, aj ako rozhlas a navyše dynamicky prepínať audiorežimy podľa druhu prevádzky.
Okrem toho je siréna vybavená akumulátormi, ktoré slúžia na napájame zosilňovačov počas ich aktivácie, aj ako záložný zdroj napájania pre ostatné moduly. Akumulátory sú dobíjané nabíjačom, ktorý je často integrovaný priamo s napájacím zdrojom, ktorý slúži na napájame jednotlivých modulov v siréne.
Riešením podľa úžitkového vzoru je dosiahnutá konštrukcia sirén a rozhlasov so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov oproti v súčasnosti používaných sirén a rozhlasov.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Na obr. 1 je znázornená bloková schéma elektronickej sirény so zosilňovačom využívajúcim číslicové spracovanie signálov pripojeným k elektroakustickej vyžarovacej sústave, ktorou sú nepriamo vyžarujúce reproduktory.
Na obr. 2 je znázornená bloková schéma elektronického rozhlasu so zosilňovačom využívajúcim číslicové spracovanie signálov pripojeným k elektroakustickej vyžarovacej sústave, ktorou sú priamo vyžarujúce reproduktory.
Na obr. 3 je znázornená bloková schéma hybridného riešenia sirény a rozhlasu.
Na obr. 4 je znázornená bloková schéma elektronickej sirény.
Na obr. 5 je znázornená bloková schéma jednoduchšej verzie elektronickej sirény.
Na obr. 6 je znázornená bloková schéma elektronického rozhlasu.
Na obr.7 je znázornená bloková schéma hybridného riešenia sirény a rozhlasu.
Príklady uskutočnenia
Podstatu technického riešenia bližšie vysvetľujú nasledujúce neobmedzujúce príklady uskutočnenia.
Príklad 1
Varovné systémy využívajúce elektronické sirény alebo rozhlasy sa budujú na základe špecifických požiadaviek konkrétnych projektov. Elektronická siréna podľa tohto príkladu uskutočnenia (schéma je znázornená na obr.l) predstavuje najmenšie riešenie varovného systému, ktoré predstavuje samostatne stojaca siréna ovládaná lokálnou ovládacou jednotkou 2 buď mčne, alebo automaticky z pripojených senzorov. Je možné prehrávať buď záznamy z internej pamäte, alebo živé hlásenia z mikrofónu. V závislosti od typu zvukového záznamu, resp. živého hlásenia, sa nastaví konkrétny audioprofil na elektronických zosilňovačoch 1, ktorý v prípade zvuku simulujúceho zvuk motorovej sirény modifikuje metódami číslicového spracovania signálov signál tak, aby sa maximalizoval dosah pre konkrétnu elektroakustickú vyžarovaciu sústavu 3. V prípade
SK 8988 Υ1 prehrávania hovoreného slova modifikuje zase signál tak, aby sa dosiahla maximálna zrozumiteľnosť, prípadne maximálny pomer medzi zrozumiteľnosťou a vyžiareným akustickým tlakom. Čo vedie k podstatne vyššej zrozumiteľnosti predovšetkým na okraji dosahu sirény, v praxi to teda znamená zvýšenia dosahu hovoreného slova.
Elektronická siréna podľa tohto príkladu uskutočnenia obsahuje ovládaciu jednotku 2, riadiacu jednotku 7, elektronický zosilňovač 1 a elektroakustickú vyžarovaciu sústavu 3.
Elektronický zosilňovač 1 obsahuje mikroprocesor 4 umožňujúci číslicové spracovanie signálov, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač 6.
Mikroprocesor 4 je vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov.
Ovládacia jednotka 2 je spojená s riadiacou jednotkou 7 a riadiaca jednotka 7 je spojená s mikroprocesorom 4 elektronického zosilňovača 1. Mikroprocesor 4 elektronického zosilňovača 1 je spojený s blokom 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál je spojený s výkonovým zosilňovačom 6 a výkonový zosilňovač 6 je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave 3.
V tomto príklade uskutočnenia elektroakustickou vyžarovacou sústavou 3 sú nepriamo vyžarujúce reproduktory.
Väčšie varovné systémy využívajú na pokrytie ohrozeného územia desiatky sirén, ktorých dosahy sa mierne prekrývajú. Sú ovládané cez rôzne komunikačné kanály z varovných centier a prípadne aj lokálne cez lokálne ovládacie jednotky alebo senzory, prípadne sú napojené na samostatný monitorovací systém. V závislosti od typu ohrozenia sa spúšťajú rôzne typy varovných signálov a hlásení, často v rôznych jazykoch. Dynamická zmena audio profilov v zosilňovačoch umožňuje dosiahnuť maximálny akustický tlak pre varovný signál (simulácia motorovej sirény, simulácia požiarnych piezoelektrických meničov a pod.), v závislosti od ich spektrálneho zloženia a následne pri hlasovej správe optimalizovať pomer akustického tlaku a zrozumiteľnosti tak, aby sa maximalizoval dosah sirén.
Príklad 2
Rozhlas podľa tohto príkladu uskutočnenia je bližšie objasnený schémou znázornenou na obr. 2. Konštrukcia rozhlasu podľa tohto príkladu uskutočnenia je zhodná s konštrukciou sirény opísanou v príklade uskutočnenia 1 s tým rozdielom, že elektroakustickou vyžarovacou sústavou 3 sú priamo vyžarujúce reproduktory.
Príklad 3
Varovné systémy využívajúce elektronické sirény sú často prepojené na evakuačné rozhlasy vnútri budov a na ďalšie menšie autonómne varovné systémy. V takom prípade je vhodné tzv. hybridné riešenie, kde elektronický zosilňovač 1 je vybavený prepínačom výstupného napätia, ktorým sa prepína výstupné napätie v závislosti od práve používanej elektrostatickej vyžarovacej sústavy 3. T. j. či ide o nepriamo vyžarujúce reproduktory, alebo priamo vyžarujúce reproduktory.
Tento príklad uskutočnenia sa týka hybridnej sústavy znázornenej na obr. 3.
Elektronická siréna podľa tohto príkladu uskutočnenia obsahuje ovládaciu jednotku 2, riadiacu jednotku 7, dva elektronické zosilňovače 1 a dve elektroakustické vyžarovacie sústavy 3. Z toho jedna vyžarovacia sústava 3 obsahuje priamo vyžarujúce reproduktory a jedna vyžarovacia sústava 3 obsahuje nepriamo vyžarujúce reproduktory v ozvučniciach.
Každý elektronický zosilňovač 1 obsahuje mikroprocesor 4 umožňujúci číslicové spracovanie signálov, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač 6.
Mikroprocesor 4 je vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov.
Ovládacia jednotka 2 je spojená s riadiacou jednotkou 7 a riadiaca jednotka 7 je spojená s mikroprocesorom 4 v obidvoch elektronických zosilňovačoch 1. Mikroprocesor 4 elektronického zosilňovača 1 je spojený s blokom 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál je spojený s výkonovým zosilňovačom 6 a výkonový zosilňovač 6 je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave 3.
Dynamická zmena audio profilov v elektronických zosilňovačoch 1 opäť umožňuje dosiahnuť maximálny akustický tlak pre varovný signál (simulácia motorovej sirény, simulácia požiarnych piezoelektrických meničov a pod.), v závislosti od ich spektrálneho zloženia a následne pri hlasovej správe optimalizovať pomer akustického tlaku a zrozumiteľnosti tak, aby sa maximalizoval dosah sirén. Zároveň hybridné riešenie umožňuje cenovú optimalizáciu na ozvučenie exteriéru a interiéru, kedy je možné použiť jedno zariadenie a prepínaním audio profilov optimalizovať dosah a zrozumiteľnosť pre jednotlivé okruhy a typy hlásení.
Hybridné riešenia sú použiteľné aj v menších priemyselných aplikáciách, keď sa na ozvučenie vonkajších priestorov, prípadne veľkých výrobných hál používajú sirény a na kancelárske priestory rozhlasy. Použitie
SK 8988 Υ1 hybridného riešenia umožňuje použitie jedného zariadenia na všetky priestory, ktoré bude dynamicky prepínať audio profily podľa jednotlivých vetiev a typov hlásení. Maximalizuje sa tým tak dosah simulovaných alarmov (simulácia motorovej sirény, simulácia požiarnych piezoelektrických meničov a pod.), ako aj dosah hovoreného slova zvýšením zrozumiteľnosti.
Príklad 4
Na sofistikovanejšie varovné systémy sa používajú elektronické sirény podľa tohto príkladu uskutočnenia znázorneného na obr. 4.
Elektronická siréna podľa tohto príkladu uskutočnenia obsahuje dve ovládacie jednotky 2, riadiacu jednotku 7, elektronický zosilňovač 1 a elektroakustickú vyžarovaciu sústavu 3, v tomto prípade nepriamo vyžarujúce reproduktory v ozvučniciach.
Tak ako v predchádzajúcich príkladoch uskutočnenia elektronický zosilňovač 1 obsahuje mikroprocesor 4 umožňujúci číslicové spracovanie signálov, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač 6. Tieto časti elektronického zosilňovača 1 nie sú na obr. 4 znázornené.
Mikroprocesor 4 je vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov.
Jedna ovládacia jednotka 2 je lokálna ovládacia jednotka a jedna ovládacia jednotka 2 je komunikačný kanál.
Obidve ovládacie jednotky 2 sú spojené s riadiacou jednotkou 7 a riadiaca jednotka 7 je spojená s mikroprocesorom 4. Mikroprocesor 4 elektronického zosilňovača 1 je spojený s blokom 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál, blok 5 na prevod digitálneho signálu na analógový signál je spojený s výkonovým zosilňovačom 6 a výkonový zosilňovač 6 je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave 3.
Siréna je vybavená akumulátormi 8, ktoré slúžia na napájame zosilňovačov počas ich aktivácie, aj ako záložný zdroj napájania pre ostatné moduly. Akumulátory 8 sú dobíjané nabíjačom, ktorý je často integrovaný priamo s napájacím zdrojom 9, ktorý slúži na napájame jednotlivých modulov v siréne.
Príklad 5
Príklad uskutočnenia je bližšie objasnený na obr. 5 a predstavuje jednoduchšiu verziu sirény na menej náročné aplikácie. Príklad uskutočnenia 5 je zhodný s príkladom uskutočnenia 4 s tým rozdielom, že nemá samostatnú riadiacu jednotku, ale riadiaca jednotka je integrovaná v elektronickom zosilňovači 1 a elektronický zosilňovač 1 preberá funkciu riadiacej jednotky 7.
Príklad 6
Príklad uskutočnenia je bližšie objasnený na obr. 6 a predstavuje elektronický rozhlas. Príklad uskutočnenia 6 je zhodný s príkladom uskutočnenia 4 s tým rozdielom, že elektrostatická vyžarovacia sústava 3 obsahuje priamo vyžarujúce reproduktory.
Príklad 7
Príklad uskutočnenia je bližšie objasnený na obr. 7 a predstavuje tzv. hybridné riešenie. Príklad uskutočnenia 7 je zhodný s príkladom uskutočnenia 3 s tým rozdielom, že obsahuje dve ovládacie jednotky 2. Jedna ovládacia jednotka 2 je lokálna ovládacia jednotka a jedna ovládacia jednotka 2 je komunikačný kanál.
SK 8988 Υ1
Vzťahové značky
- elektronický zosilňovač
- ovládacia jednotka
3 - elektroakustická vyžarovacia sústava
- mikroprocesor
- blok na prevod digitálneho signálu na analógový signál
- výkonový zosilňovač
- riadiaca jednotka
8 - akumulátor
- napájači zdroj

Claims (6)

  1. SK 8988 Υ1
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov obsahujúce najmenej jednu ovládaciu jednotku (2), najmenej jeden elektronický zosilňovač (1) a najmenej jednu elektroakustickú vyžarovaciu sústavu (3), vyznačujúce sa tým, že ďalej obsahujú najmenej jednu riadiacu jednotku (7), elektronický zosilňovač (1) obsahuje mikroprocesor (4) umožňujúci číslicové spracovanie signálov vybavený softvérom na digitalizovanie audio signálu a spracovanie audio signálu v digitálnej podobe pomocou matematických algoritmov, ďalej elektronický zosilňovač (1) obsahuje blok (5) na prevod digitálneho signálu na analógový signál a výkonový zosilňovač (6); mikroprocesor (4) je spojený s blokom (5) na prevod digitálneho signálu na analógový signál a blok (5) je spojený s výkonovým zosilňovačom (6); ovládacia jednotka (2) je spojená s riadiacou jednotkou (7) a riadiaca jednotka (7) je spojená mikroprocesorom (4) elektronického zosilňovača (1) a výkonový zosilňovač (6) elektronického zosilňovača (1) je pripojený k elektroakustickej vyžarovacej sústave (3).
  2. 2. Elektronická siréna a rozhlas podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že ovládacia jednotka (2) je lokálna ovládacia jednotka a/alebo komunikačný modul.
  3. 3. Elektronická siréna a rozhlas podľa ktoréhokoľvek z nárokov la 2, vyznačujúce sa tým, že riadiaca jednotka (7) je vybavená softvérom na generovanie audio signálu.
  4. 4. Elektronická siréna a rozhlas podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúce sa tým, že riadiaca jednotka (7) je integrovaná v elektronickom zosilňovači (1).
  5. 5. Elektronická siréna a rozhlas podľa ktoréhokoľvek z nárokov laž3, vyznačujúce sa tým, že elektronický zosilňovač (1) má prepínač výstupného napätia.
  6. 6. Elektronická siréna a rozhlas podľa ktoréhokoľvek z nárokov lažó, vyznačujúce sa tým, že elektroakustickou vyžarovacou sústavou (3) sú nepriamo vyžarujúce reproduktory inštalované v ozvučniciach a/alebo sú to priamo vyžarujúce reproduktory.
    4 výkresy
SK107-2020U 2020-06-12 2020-06-12 Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov SK8988Y1 (sk)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK107-2020U SK8988Y1 (sk) 2020-06-12 2020-06-12 Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov
EP21748982.2A EP4018682A1 (en) 2020-06-12 2021-06-10 Electronic siren and radio with extended range and increased audibility of the emitted audio signals
PCT/SK2021/050007 WO2021251911A1 (en) 2020-06-12 2021-06-10 Electronic siren and radio with extended range and increased audibility of the emitted audio signals

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK107-2020U SK8988Y1 (sk) 2020-06-12 2020-06-12 Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK1072020U1 SK1072020U1 (sk) 2020-09-03
SK8988Y1 true SK8988Y1 (sk) 2021-01-27

Family

ID=72291255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK107-2020U SK8988Y1 (sk) 2020-06-12 2020-06-12 Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov

Country Status (3)

Country Link
EP (1) EP4018682A1 (sk)
SK (1) SK8988Y1 (sk)
WO (1) WO2021251911A1 (sk)

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6721428B1 (en) * 1998-11-13 2004-04-13 Texas Instruments Incorporated Automatic loudspeaker equalizer
KR101374214B1 (ko) * 2012-04-19 2014-03-13 조민묵 고주파트랜스를 이용한 pa 앰프
US9510068B2 (en) * 2014-04-07 2016-11-29 Bose Corporation Automatic equalization of loudspeaker array
US10469046B2 (en) * 2017-03-10 2019-11-05 Samsung Electronics Co., Ltd. Auto-equalization, in-room low-frequency sound power optimization

Also Published As

Publication number Publication date
EP4018682A1 (en) 2022-06-29
WO2021251911A1 (en) 2021-12-16
SK1072020U1 (sk) 2020-09-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN105074814B (zh) 个人音频装置的低时延多驱动器自适应消噪(anc)系统
US20080247560A1 (en) Audio output device
US20130089213A1 (en) Distributed emitter voice lift system
CN101120613A (zh) 用于阻挡噪音的头戴式耳机
KR100694767B1 (ko) 외부 경고음 인식 장치를 갖는 이어셋 및 이어셋의 외부경고음 인식 방법
US11102580B2 (en) Headset charger node
CN101583064A (zh) 具有三维音效的微型声频定向扬声器
US20140211970A1 (en) Earphone arrangements
CN112767908A (zh) 基于关键声音识别的主动降噪方法、电子设备及存储介质
CN102680938B (zh) 发声设备的人类可听定位
CN209514591U (zh) 一种会议终端设备
KR101255533B1 (ko) 옥외 스피커 출력음 간의 간섭을 조정하는 방송 장치 및 방송 방법
JP7271862B2 (ja) 音声処理装置
SK8988Y1 (sk) Elektronická siréna a rozhlas so zvýšeným dosahom a so zvýšenou zrozumiteľnosťou vyžarovaných audio signálov
US20230199391A1 (en) Sound Generation Device And Applications
US12003920B2 (en) Low latency hearing aid
CN207968841U (zh) 一种智能音箱
CN217509039U (zh) 一种大厅拾音扩声系统
JPH0119156B2 (sk)
CN106375908A (zh) 一种将超声波合成可听声音并控制可听空间范围的方法
CN105228049A (zh) 一种可复制音效参数的耳机及其使用方法、以及移动终端
CN110048797A (zh) 一种防范音频信息泄露的声学保护装置
JP2006246312A (ja) 拡声システム
CN219761300U (zh) 一种声音增强系统及声音播放系统
CN219834335U (zh) 一种蓝牙音响系统