SK8559Y1 - Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu - Google Patents

Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu Download PDF

Info

Publication number
SK8559Y1
SK8559Y1 SK50107-2018U SK501072018U SK8559Y1 SK 8559 Y1 SK8559 Y1 SK 8559Y1 SK 501072018 U SK501072018 U SK 501072018U SK 8559 Y1 SK8559 Y1 SK 8559Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
drone
sensor
environmental parameters
camera
remote monitoring
Prior art date
Application number
SK50107-2018U
Other languages
English (en)
Other versions
SK501072018U1 (sk
Inventor
Marián Flimel
Miroslav Rimár
Milan Abraham
Original Assignee
Univ Kosiciach Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ Kosiciach Tech filed Critical Univ Kosiciach Tech
Priority to SK50107-2018U priority Critical patent/SK8559Y1/sk
Publication of SK501072018U1 publication Critical patent/SK501072018U1/sk
Publication of SK8559Y1 publication Critical patent/SK8559Y1/sk

Links

Landscapes

  • Closed-Circuit Television Systems (AREA)
  • Testing Or Calibration Of Command Recording Devices (AREA)
  • Studio Devices (AREA)

Abstract

Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu pozostáva z inteligentnej multikoptéry (1) s kamerou, vysielača (2) s ovládacími prvkami, závesným zariadením (3) na uchytenie snímača (4), ktorý je v podvese umiestnený na stojkách spodnej časti multikoptéry (1) na umožnenie natáčania kamery a sledovanie monitorovaných údajov zo snímača (4), ktoré sú následne spracované v tabletovom počítači (6), pričom východisková poloha multikoptéry (1) je na stojane (5).

Description

S K 8559 Υί
Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka spôsobu usporiadania jednotlivých komponentov zariadenia na meranie parametrov na získanie údajov o aktuálnom stave životného prostredia. Technické riešenie je možné zaradiť do oblasti monitoringu a tvorby inteligentných systémov monitorovania stavu životného prostredia.
Doterajší stav techniky
Merania parametrov životného prostredia vo výškach, napríklad meteorologických údajov či imisných hodnôt rôznych polutantov životného prostredia, sa realizujú použitím rôznej techniky. Spočiatku boli používané balóny na vojenské účely, neskôr meteorologické balóny, ktoré sú dnes sofistikovanejšie a vynášajú náklad - prístroj (sondu) cez padáka radarový kútový odrážač. Nevýhodou balónov je to, že sú unášané vzdušnými prúdmi a hoci existujú nástroje na predikciu letu a miesta pristátia balóna, s úplnou presnosťou sa miesto pristátia nedá určiť. Preto je balón vybavený GPS modulom na zisťovanie polohy. Elektronika v sonde počas letu posiela na zem rádiovým prenosom telemetrické údaje (teploty, tlak, GPS polohu a iné) a vďaka telemetrii je možné sledovať aktuálnu polohu a výšku balóna a pri klesaní nájsť miesto dopadu. Náklad by mal aj po dopade na zem vysielať rádiový signál, vďaka ktorému je možné náklad (sondy) dohľadať aj v náročnejšom teréne. Nevýhodou tohto riešenia je teda obťažná manévrovacia schopnosť balóna a možnosť poškodenia sondy pri pristávaní padákom, veľkou výhodou je však výška doletu až do 30 km, ktorá sa lietadlami nedosiahne. Na tento diaľkový prieskum Zeme boli neskôr nasadené vzducholode, lietadlá, vrtuľníky, družice a satelity. Prvé aplikácie boli na vojenské účely, neskôr aj na civilné využitie v meteorológii, v geografických informačných systémoch a podobne. Podľa umiestnenia snímačov - sond sa diaľkový prieskum delí na letecký a kozmický.
Letecký diaľkový prieskum v nižších výškových doletoch, približne pár desiatok metrov, môžu zabezpečiť aj drony. Dron je diaľkovo riadené bezpilotné lietadlo - UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Inteligentné drony - multikoptéry s GPS si zapamätajú miesto vzletu a vrátia sa naň, vyhýbajú sa prekážkam vďaka zabudovaným senzorom, vytvárajú prostredníctvom zabudovanej kamery fotografie a videozáznamy, vie sa im zadať trasa letu, zostávajú visieť na jednom mieste a to je výhoda pri monitoringu merania parametrov príslušnými senzormi v danej výške. Je to teda nová aplikácia pri meraní fyzikálnych, chemických či biologických faktorov životného prostredia. Prevádzkovanie multikoptéry sa posudzuje ako výkon letových prác, preto podlieha táto činnosť oprávneniu na výkon od Dopravného úradu. Doterajšie využitie multikoptér závisí od ich konštrukcie, nosnosti nákladu, prevádzkovania - funkčnosti akumulátorov. Súčasné použitie je pri snímkovaní terénu (stav lesov, zveri, kataster - monitorovanie čiernych stavieb), donáške balíkov, preprave nákladov v stavebníctve (bez potreby stavania lešenia), hľadanie nezvestných osôb s využitím termovízie a podobne. Opisovaná navrhovaná aplikácia sa týka využitia dronu - multikoptéry pre potreby monitorovania stavu životného prostredia a merania jeho parametrov.
Podstata technického riešenia
Podstatu zariadenia na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu tvorí samotný dron s kamerou - inteligentná multikoptéra minimálne so štyrmi vrtuľami a s kamerou schopnou vytvárať videozáznamy a fotografie. Stvorsmerový systém detekcie prekážok umožňuje vyhýbať sa prekážkam za letu. Táto multikoptéra má v nosnej konštrukcii záves s kamerou a systémy detekcie prekážok (spodný a predný), USB port, LED indikátor kamery, slot pre micro - SD kartu kamery, predné LED, letový indikátor modulu, motory, vrtule, antény v tvare stojky na pristávame, inteligentný pohonný akumulátor s indikátorom stavu a hlavný vypínač.
Dron je riadený vysielačom s ovládacími prvkami na vytváranie snímok, videozáznamov, nastavovanie expozície, ovládanie závesu kamery a samotnej navigácie dronu. Obraz z kamery je možné v reálnom čase sledovať na výklopnej obrazovke monitora. Súčasťou vysielača sú okremrôznych ovládačov a oznamovačov aj antény, držiak, akumulátor a nabíjacia zásuvka. Dron a vysielač sú komerčne dostupné v rôznych kvalitatívnych prevedeniach.
Na monitorovanie parametrov životného prostredia je potrebné k spodnej časti dronu k stojkám upevniť závesné zariadenie a na to umiestniť snímač na požadované meranie. Záves musí mať takú vzdialenosť od kamery, aby bolo možné kamerou natáčať nielen na sledovanie okolia, ale aj na odčítavanie meraných hodnôt na oznamovací (displeji) snímača. Z tohto dôvodu je spravidla snímač na meranie parametrov životného prostredia v podvese pod stojkou dronu. Na upevnenie závesného zariadenia a snímača je potrebné dron pred štartom umiestniť na stojan. Stojan musí mať v strede priestor na manipuláciu a jeho výška má umožniť voľné zavesenie závesu a snímača pre skúšku natáčania kamery na oznamovač snímača. Tabletový počítač
S K 8559 ΥΙ slúži na zaznamenávanie údajov zo snímkovania počas letu dronu (čas, meraný parameter, výška a podobne), resp. po ukončení meraní na ich vyvolávanie príslušným softvérom a na prehrávanie videozáznamov či fotografií a spracovanie protokolov z meraní z USB kľúča. Obsluha zariadenia môže byť vykonávaná minimálne jednou osobou, ak nie je potrebné zaznamenávať priebežne merané údaje na tabletový počítač, čo býva spravidla pri kontinuálnom zaznamenávaní údajov programovateľným snímačom parametrov životného prostredia. V opačnom prípade je na obsluhu potrebných viac osôb.
Interakcie medzi človekom obsluhujúcim dron a vysielačom spočívajú v jeho navigovaní na miesta merania, pričom je spätné odosielanie informácií a obrazu z dronu do vysielača. Na displeji vysielača sa zobrazujú letové údaje a možnosti natáčania kamery pre tvorbu fotografií či videosnímkov. Ďalšou činnosťou je zaznamenávanie a vyhodnocovanie údajov o meraní zo snímača alebo viacerých snímačov cez kameru dronu do tabletu v priebehu meraní alebo po ukončení prehratím videozáznamu.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je vysvetlené pomocou obr. 1, kde je perspektívne zobrazenie jednotlivých súčastí zariadenia na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia v exteriéri s použitím dronu.
Príklady uskutočnenia
Na obr. 1 je uvedený príklad uskutočnenia zariadenia na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu, ktorý pozostáva z inteligentnej multikoptéry 1 s kamerou a vysielača 2 s ovládacími prvkami, pričom k stojkám na spodnej časti mutikoptéry 1 je upevnené závesné zariadenie 3 na uchytenie snímača 4 na požadované meranie v podvese. Táto zostava je umiestnená na stojane 5, ktorý slúži na montáž závesného zariadenia 3 a štartovanie. Tabletový počítač 6 slúži na zaznamenávanie a vyhodnocovanie údajov z meraní letu multikoptéry 1.
Priemyselná \yužiteľnosť
Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu a príslušných senzorov môže slúžiť na merania teploty, vlhkosti, osvetlenia - neionizačného i ionizačného žiarenia, koncentrácie plynov v ovzduší, termosnímkovanie a podobne. Využitie je v realizácii meraní snímačom v určitej výške nad terénom, pri zdrojoch emisií napríklad pri hlave komína i na ťažko prístupných a pre človeka nebezpečných miestach. Aplikácie sú možné v exteriéri alebo i v interiéri halových objektov.
Využitie je možné v oblasti monitoringu a tvorby inteligentných systémov monitorovania stavu životného prostredia pri dodržaní všetkých legislatívnych predpisov a oprávnení na prevádzkovanie dronu.

Claims (3)

S K 8559 ΥΙ NÁROKY NA OCHRANU
1. Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu, vyznačujúce sa tým, že pozostáva z inteligentnej multikoptéry (1) s kamerou, samostatného vy5 sielača (2) s ovládacími prvkami, závesného zariadenia (3) napojeného na stojky v spodnej časti multikoptéry (1), snímača (4) spojeného so závesným zariadením, samostatného stojana (5) na montáž závesného zariadenia (3) so snímačom (4) a tabletového počítača (6) na zaznamenávanie a vyhodnocovanie údajov z meraní.
2. Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že snímač (4) je na závesnom zariadení (3) v podvese vo vzdiale10 nostiumožňujúcej kamere multikoptéry (1) sledovanie okolia a údajov na displeji snímača (4).
3. Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu podľa nárokov 1, 2, vyznačujúce sa tým, že multikoptéra (1) je pred začatím monitorovania umiestnená na stojane (5) umožňujúcom upevnenie závesného zariadenia (3) a snímača (4), pričom stojan (5) má v s trede potrebný montážny priestor.
SK50107-2018U 2018-10-31 2018-10-31 Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu SK8559Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50107-2018U SK8559Y1 (sk) 2018-10-31 2018-10-31 Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50107-2018U SK8559Y1 (sk) 2018-10-31 2018-10-31 Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK501072018U1 SK501072018U1 (sk) 2019-04-02
SK8559Y1 true SK8559Y1 (sk) 2019-09-03

Family

ID=65893536

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50107-2018U SK8559Y1 (sk) 2018-10-31 2018-10-31 Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8559Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK501072018U1 (sk) 2019-04-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6885299B2 (en) Geopositionable expendable sensors and the use therefor for monitoring surface conditions
Silvagni et al. Multipurpose UAV for search and rescue operations in mountain avalanche events
CN209014148U (zh) 机载审查系统
CN105247593B (zh) 飞行禁区的飞行控制
US6840480B2 (en) Miniature, unmanned aircraft with interchangeable data module
CN112904892A (zh) 用于利用视觉标记进行监视的系统和方法
JP2008150028A (ja) クラッタのある地域における無人センサの配置
CN107531217A (zh) 识别或检测障碍物的设备和方法
US11417223B2 (en) Flight altitude estimation systems and methods
JP2015212621A (ja) マーカ装置を含むシステム及びこれを利用した方法
EP3969883B1 (en) System and method for remote analyte sensing using a mobile platform
IL91659A (en) Geophysical survey system
US12091163B2 (en) Locomotion systems and methods for aerial vehicles
Themistocleous The use of UAV platforms for remote sensing applications: case studies in Cyprus
Nithyavathy et al. Detection of fire prone environment using Thermal Sensing Drone
Jensen et al. Low-cost multispectral aerial imaging using autonomous runway-free small flying wing vehicles
JP2016208065A (ja) 動物個体数調査システム
KR102450383B1 (ko) 무인 비행체 모니터링 시스템
Sokač et al. UAV application in ecology: Data collecting with quad-copter equipped with Arduino based measurement platform
SK8559Y1 (sk) Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu
Esposito et al. An integrated electro-optical payload system for forest fires monitoring from airborne platform
Lin et al. Application of multi-band networking and UAV in natural environment protection and disaster prevention
SK500272019A3 (sk) Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia s použitím dronu
SK8888Y1 (sk) Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia upraveným dronom
SK500432020A3 (sk) Zariadenie na diaľkové monitorovanie parametrov životného prostredia upraveným dronom