SK8154Y1 - Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie - Google Patents

Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie Download PDF

Info

Publication number
SK8154Y1
SK8154Y1 SK5069-2016U SK50692016U SK8154Y1 SK 8154 Y1 SK8154 Y1 SK 8154Y1 SK 50692016 U SK50692016 U SK 50692016U SK 8154 Y1 SK8154 Y1 SK 8154Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
movable frame
permanent magnet
permanent magnets
core
magnetic orientation
Prior art date
Application number
SK5069-2016U
Other languages
English (en)
Other versions
SK50692016U1 (sk
Inventor
František Duchoň
Viktor Poláček
Marián Kamenčík
Original Assignee
Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave filed Critical Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave
Priority to SK5069-2016U priority Critical patent/SK8154Y1/sk
Publication of SK50692016U1 publication Critical patent/SK50692016U1/sk
Publication of SK8154Y1 publication Critical patent/SK8154Y1/sk

Links

Landscapes

  • Connection Of Motors, Electrical Generators, Mechanical Devices, And The Like (AREA)
  • Reciprocating, Oscillating Or Vibrating Motors (AREA)

Abstract

Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie je zložený z pevného rámu (1), ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vonkajších permanentných magnetov (2) a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vonkajších permanentných magnetov (3), a tiež z pohyblivého rámu (4), ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vnútorných permanentných magnetov (5) a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vnútorných permanentných magnetov (6). Pohyblivý rám (4) má priamočiare vratné uloženie na vodiacich tyčiach (10) pevného rámu (1). V priestore medzi predným a zadným čelom pohyblivého rámu (4) je pevne umiestnená indukčná cievka (7) s jadrom (8).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka konštrukcie indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou a taktiež sa týka spôsobu jeho budenia a výroby elektrickej energie. Technické riešenie patrí do oblasti elektrotechniky.
Doterajší stav techniky
Teoretické princípy silového účinku permanentných magnetov sú všeobecne známe. Taktiež je známy aj princíp elektromagnetickej indukcie. V technickej praxi má veľký význam nestacionárne magnetické pole. Pre takéto magnetické poleje charakteristické, že fyzikálne veličiny, ktoré ho kvantitatívne opisujú, sú časovo premenné. To znamená, že ich veľkosť alebo smer sa s časom menia. Zdrojom nestacionárneho magnetického poľa môže byť:
• časovo premenný prúd prechádzajúci nepohyblivým vodičom, • pohybujúci sa vodič, ktorým prechádza prúd, • pohybujúci sa magnet alebo elektromagnet a • časovo premenné elektrické pole.
Od druhej polovice 19. storočia je známe, že deje v nestacionárnom magnetickom poli sú vždy spojené so vznikom nestacionárneho elektrického poľa. Ide o elektromagnetické deje, pri ktorých sú nestacionárne elektrické a magnetické pole navzájom neoddeliteľné a vytvárajú jediné elektromagnetické pole. Najznámejším príkladom je jav vznikajúci pri pohybe permanentného magnetu v dutine cievky. Pohybujúci sa magnet vytvára nestacionárne magnetické pole, ktoré je príčinou indukovaného elektrického poľa. To znamená, že medzi koncami vodiča (cievky) vzniká indukované elektromotorické napätie a uzavretým elektrickým obvodom prechádza indukovaný elektrický prúd. Tento jav dostal názov elektromagnetická indukcia. Generátory elektrickej energie založené na elektromagnetickej indukcii využívajú na svoju činnosť vstupný krútiaci moment vyvodzovaný na rotujúcu mechanickú časť - rotor. Silový odpor pri prekonávaní rozhraní magnetických polí je všakznačný, apretoje nutná potreba dostatočne veľkej vstupnej mechanickej energie.
Okrem fyzikálnych demonštračných ukážok nie sú dostatočne preskúmané aj iné mechanické vstupy na iniciáciu zariadení pracujúcich na princípe elektromagnetickej indukcie. Uvedené nedostatky zo stavu techniky poskytli možnosť riešiť tento problém vhodnými technickými prostriedkami.
Výsledkom tohto úsilia je ďalej opisovaná konštrukcia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou a spôsobu jeho budenia a výroby elektrickej energie podľa predkladaného úžitkového vzoru.
Podstata technického riešenia
Uvedené nedostatky sú v podstatnej miere odstránené konštrukciou indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie podľa predloženého technického riešenia. Podstata technického riešenia spočíva v tom, že sa skladá z pevného rámu, ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vonkajších permanentných magnetov a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vonkajších permanentných magnetov. Ďalej sa skladá z pohyblivého rámu, ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vnútorných permanentných magnetov a zadné čelo má os adenú sústavu zadných vnútorných permanentných magnetov. Pohyb livý rám má pritom priamočiare vratné uloženie na vodiacich tyčiach pevného rámu. V priestore medzi predným a zadným čelom pohyblivého rámu je pevne umiestnená indukčná cievka s jadrom
Podstatným znakom riešenia je vzájomné usporiadanie sústavy predných vnútorných permanentných magnetov, v ktorej má permanentný magnet na ľavej strane magnetickú orientáciu S k jadru indukčnej cievky a permanentný magnet na pravej strane má magnetickú orientáciu J k jadru indukčnej cievky. Pritom sústava zadných vnútorných permanentných magnetov má permanentný magnet na ľavej strane magnetickú orientáciu J k jadru indukčnej cievky a permanentný magnet na pravej strane má magnetickú orientáciu S k jadru indukčnej cievky.
Taktiež je dôležité vzájomné usporiadanie sústavy predných vonkajších permanentných magnetov, v ktorej má permanentný magnet na ľavej strane magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu a permanentný magnet na pravej strane má magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu. Pritom sústava zadných vonkajších permanentných magnetov má permanentný magnet na ľavej strane magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu a permanentný magnet na pravej strane má magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu.
V analogickom riešení je zariadenie podľa technického riešenia funkčné, ak sa sústave predných vonkajších permanentných magnetov pevného rámu a zadných vonkajších permanentných magnetov pevného rámu
S K 8154 Υί a súčasne ak sa sústave predných a zadných vnútorných permanentných magnetov pohyblivého rámu zmení ich magnetická orientácia S na J a J na S.
Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie dotvára akčný člen s priamočiarym vratným pohybom, ktorý je pripojený k pohyblivému rámu. Je aj alternatívne riešenie, kde k pohyblivému rámu je cez čapové uloženie pripojený akčný člen, ktorým je ojnica. Možným pohonom pre indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie môže byť sila ľudských svalov, vietor, vodný tok, spaľovacie motory, elektrické motory, pneumatický pohon, elektrický príklep kladiva a iné.
Z konštrukcie indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie vyplýva aj spôsob jeho budenia a výroby elektrickej energie, ktorý je založený na tom, že dodávaním mechanickej práce na plynulý, rovnomerný chod pohyblivého rámu s priamočiarym vratným pohybom medzi jeho dvoma krajnými polohami a pôsobením odpudivých síl predných vonkajších permanentných magnetov a zadných vonkajších permanentných magnetov pevného rámu orientovaných k predným vnútorným permanentným magnetom a zadným vnútorným permanentným magnetom pohyblivého rámu je jadro v magnetickej silovej interakcii striedavo približujúcich a vzďaľujúcich sa predných vnútorných permanentných magnetov a zadných vnútorných permanentných magnetov pohyblivého rámu, čím v indukčnej cievke uloženej na jadre vzniká indukované napätie.
Výhody konštrukcie indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou a spôsobu jeho budenia podľa úžitkového vzoru sú zjavné z účinkov, ktorými sa prejavujú navonok. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že silové účinky permanentných magnetov osadených v pohyblivom ráme na jadro indukčnej cievky a na permanentné magnety pevnom ráme sa vzájomne rušia, čo vytvára podmienky na takmer plynulý, rovnomerný chod zariadenia a tým aj nízky vstup mechanickej práce. Pritom sa počas striedavého pohybu permanentných magnetov osadených v pohyblivomráme približujúcich sa k jadru indukčnej cievky a súčasne sa vzďaľujúcich z opačnej strany od jadra indukčnej cievky indukujú v indukčnej cievke sínusový elektrický prúd súčasne so zmenou orientácie magnetického toku v jadre. Systém podľa úžitkového vzoru je určený na výrobu a generovanie elektrickej energie pomocou vstupu mechanickej práce.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Konštrukcia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou podľa úžitkového vzoru bude bližšie znázornená na výkresoch, kde na obr. 1 je znázornená jeho zostava v jednej funkčnej krajnej polohe. Na obr. 2 je znázornená jeho zostava v druhej funkčnej krajnej polohe.
Príkladý uskutočnenia
Jednotlivé uskutočnenia podľa úžitkového vzoru sú predstavované na ilustráciu a nie ako obmedzenia technických riešení. Odborníci poznajúci stav techniky nájdu alebo budú schopní zistiť s použitím nie viac ako rutinného experimentovania mnoho ekvivalentov k špecifickým uskutočneniam technického riešenia. Aj takéto ekvivalenty budú patriť do rozsahu nasledujúcich nárokov na ochranu. Odborníkom poznajúcim stav techniky nemôže robiť problém optimálne navrhnutie konštrukcie a výber jeho prvkov, preto tieto znaky neboli detailne riešené.
Príklad 1
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísaná prvá konštrukcia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou, ako je znázornená na obr. 1. Sa skladá z pevného rámu 1, ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vonkajších permanentných magnetov 2 a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vonkajších permanentných magnetov 3. Ďalej sa skladá z pohyblivého rámu 4, ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vnútorných permanentných magnetov 5 a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vnútorných permanentných magnetov 6. Pohyblivý rám 4 má pritom priamočiare vratné uloženie na vodiacich tyčiach JO pevného rámu 1. V priestore medzi predným a zadným čelom pohyblivého rámu 4 je pevne umiestnená indukčná cievka 7 s jadrom 8. K pohyblivému rámu 4 je pripojený akčný člen 9 s priamočiarym vratným pohybom.
Podstatným znakom riešenia je vzájomné usporiadanie sústavy predných vnútorných permanentných magnetov 5, v ktorej má permanentný magnet 5 na ľavej strane magnetickú orientáciu S k jadru 8 indukčnej cievky 7 a permanentný magnet 5 na pravej strane má magnetickú orientáciu J k jadru 8 indukčnej cievky 7. Pritom sústava zadných vnútorných permanentných magnetov 6 má permanentný magnet 6 na ľavej strane
S K 8154 ΥΙ magnetickú orientáciu J k jadru 8 indukčnej cievky 7 a permanentný magnet 6 na pravej strane má orientáciu S k jadru 8 indukčnej cievky 7.
Taktiež je dôležité vzájomné usporiadanie sústavy predných vonkajších permanentných magnetov 2, v ktorej má permanentný magnet 2 na ľavej strane magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu 4 a permanentný magnet 2 na pravej strane má magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu 4. Pritom sústava zadných vonkajších permanentných magnetov 3 má permanentný magnet 3 na ľavej strane magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu 4 a permanentný magnet 3 na pravej strane má magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu 4.
Príklad 2
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísaná druhá konštrukcia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou, ako je znázornená na obr. 2. Zariadenie je dostatočne v podstatných znakoch opísané už v príklade
1. Rozdiel je len v tom, že k pohyblivému rámu 4 je cez čapové uloženie pripojený akčný člen 9, ktorým je ojnica.
Príklad 3
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísaná tretia konštrukcia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou, ako je znázornená na obr. 1 a 2. V sústave predných vonkajších permanentných magnetov 2 pevného rámu 1 a zadných vonkajších permanentných magnetov 3 pevného rámu 1 a súčasne ak sa sústave predných vnútorných permanentných magnetov 5 pohyblivého rámu 4 a zadných vnútorných permanentných magnetov 6 pohyblivého rámu 4 je zmenená ich magnetická orientácia S na J a J na S.
Príklad 4
V tomto príklade konkrétneho uskutočnenia predmetu technického riešenia je opísaný spôsob budenia indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou. Je založený na tom, že dodávaním mechanickej práce na plynulý, rovnomerný chod pohyblivého rámu 4 s priamočiarym vratným pohybom medzi jeho dvoma krajnými polohami a pôsobením odpudivých síl predných vonkajších permanentných magnetov 2 a zadných vonkajších permanentných magnetov 3 pevného rámu 1 orientovaných k predným vnútorným permanentným magnetom 5 a zadným vnútorným permanentným magnetom 6 pohyblivého rámu 4 je jadro 8 v magnetickej silovej interakcii striedavo približujúcich a vzďaľujúcich sa predných vnútorných permanentných magnetov 5 a zadných vnútorných permanentných magnetov 6 pohyblivého rámu 4, čím v indukčnej cievke 7 uloženej na jadre 8 vzniká indukované napätie.
Priemyselná \yužiteľnosť
Priemyselná využiteľnosť danej konštrukcie indukčného magneticko-mechanického generátora elektrickej energie s oslabenou iniciačnou mechanickou reakciou a spôsobu jeho budenia podľa technického riešenia je predovšetkýmv elektrotechnickom priemysle.

Claims (4)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie, vyznačujúci sa tým, že sa skladá z pevného rámu (1), ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vonkajších permanentných magnetov (2) a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vonkajších permanentných magnetov (3) a taktiež z pohyblivého rámu (4), ktorého predné čelo má osadenú sústavu predných vnútorných permanentných magnetov (5) a zadné čelo má osadenú sústavu zadných vnútorných permanentných magnetov (6), pričom pohyblivý rám (4) má priamočiare vratné uloženie na vodiacich tyčiach (10) pevného rámu (1); v priestore medzi predným a zadným čelom pohyblivého rámu (4) je pevne umiestnená indukčná cievka (7) s jadrom (8), kde sústava predných vnútorných permanentných magnetov (5) má permanentný magnet (5) na jednej strane magnetickú orientáciu S k jadru (8) indukčnej cievky (7) a permanentný magnet (5) na druhej strane má magnetickú orientáciu J k jadru (8) indukčnej cievky (7); pričom sústava zadných vnútorných permanentných magnetov (6) má permanentný magnet (6) na jednej strane magnetickú orientáciu J k jadru (8) indukčnej cievky (7) a permanentný magnet (6) na druhej strane má magnetickú orientáciu S k jadru (8) indukčnej cievky (7) a kde sústava predných vonkajších permanentných magnetov (2) má permanentný magnet (2) na jednej strane magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu (4) a permanentný magnet (2) na druhej strane má magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu (4); pričom sústava zadných vonkajších permanentných magnetov (3) má permanentný magnet (3) na jednej strane magnetickú orientáciu S k pohyblivému rámu (4) a permanentný magnet (3) na druhej strane má magnetickú orientáciu J k pohyblivému rámu (4).
2. Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, žek pohyblivému rámu (4) je pripojený akčný člen (9) s priamočiarym vratným pohybom.
3. Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie podľa nároku 1, vyznačujúci sa tým, žek pohyblivému rámu (4) je cez čapové uloženie pripojený akčný člen (9), ktorým je ojnica.
4. Spôsob výroby elektrickej energie v indukčnom magneticko-mechanickom generátore podľa nárokov laž3, vyznačujúci sa tým, že dodávaním mechanickej práce na chod pohyblivého rámu (4) s priamočiarym vratným pohybom medzi jeho dvoma krajnými polohami a pôsobením odpudivých síl predných vonkajších permanentných magnetov (2) a zadných vonkajších permanentných magnetov (3) pevného rámu (1) orientovaných k predným vnútorným permanentným magnetom (5) a zadným vnútorným permanentným magnetom (6) pohyblivého rámu (4) je jadro (8) v magnetickej silovej interakcii striedavo približujúcich a vzďaľujúcich sa predných vnútorných permanentných magnetov (5) a zadných vnútorných permanentných magnetov (6) pohyblivého rámu (4), čím v indukčnej cievke (7) uloženej na jadre (8) vzniká indukované napätie.
SK5069-2016U 2016-11-03 2016-11-03 Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie SK8154Y1 (sk)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5069-2016U SK8154Y1 (sk) 2016-11-03 2016-11-03 Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK5069-2016U SK8154Y1 (sk) 2016-11-03 2016-11-03 Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK50692016U1 SK50692016U1 (sk) 2018-01-04
SK8154Y1 true SK8154Y1 (sk) 2018-07-02

Family

ID=60788193

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK5069-2016U SK8154Y1 (sk) 2016-11-03 2016-11-03 Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie

Country Status (1)

Country Link
SK (1) SK8154Y1 (sk)

Also Published As

Publication number Publication date
SK50692016U1 (sk) 2018-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Abbasian et al. Double-stator switched reluctance machines (DSSRM): Fundamentals and magnetic force analysis
RU2505916C2 (ru) Электрический генератор
US20170098972A1 (en) Enhanced Flux-Density Magnet
RU166023U1 (ru) Бесконтактный биротативный электромеханический преобразователь
RU2460199C2 (ru) Электрический генератор для подвижных объектов
CN105186733B (zh) 一种双绕组高功率密度混合励磁永磁直线发电机
SK8154Y1 (sk) Indukčný magneticko-mechanický generátor elektrickej energie a spôsob výroby elektrickej energie
SK50312016A3 (sk) Indukčný magnetomechanický generátor elektrickej energie a spôsob jeho budenia
Hussain A novel contactless Rotary-to-Linear magnetic actuator
RU171599U1 (ru) Линейная электрическая машина
KR20090055570A (ko) 자기구동 왕복운동 장치 및 방법
RU2513986C1 (ru) Однофазный генератор с кольцевой якорной обмоткой
RU2586116C1 (ru) Электродвигатель с возвратно-поступательным движением якоря
RU2609524C1 (ru) Многофазный мотор-генератор с магнитным ротором
US9742252B2 (en) Magnetic electricity generator
RU2771661C1 (ru) Линейный электрогенератор поперечной схемы
JP2018011509A (ja) イズオグマシン(自己支持エマグネトダイナミクスマシン)
TWI678863B (zh) 磁組相對磁極異位之發電裝置
WO2013005078A1 (en) Electromagnetic - permanent magnet device
Chen Permanent magnet linear alternator magnetic field analysis
RU159706U1 (ru) Электродвигатель с возвратно-поступательным движением якоря
RU2276447C2 (ru) Линейный магнитный двигатель
RU94392U1 (ru) Линейный электрический генератор
US20210281136A1 (en) Device for generating electricity while reducing restrictive electromotive forces upon a rotor magnet
CN105141049B (zh) 一种单绕组低成本高功率密度永磁直线发电机