SK7400Y1 - Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie - Google Patents

Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie Download PDF

Info

Publication number
SK7400Y1
SK7400Y1 SK50029-2015U SK500292015U SK7400Y1 SK 7400 Y1 SK7400 Y1 SK 7400Y1 SK 500292015 U SK500292015 U SK 500292015U SK 7400 Y1 SK7400 Y1 SK 7400Y1
Authority
SK
Slovakia
Prior art keywords
beams
inflatable
way valves
pressure
inflated
Prior art date
Application number
SK50029-2015U
Other languages
English (en)
Other versions
SK500292015U1 (sk
Inventor
Juraj Brezan
Original Assignee
Zepelin S R O
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zepelin S R O filed Critical Zepelin S R O
Priority to SK50029-2015U priority Critical patent/SK7400Y1/sk
Publication of SK500292015U1 publication Critical patent/SK500292015U1/sk
Priority to PCT/SK2016/050003 priority patent/WO2016159890A1/en
Publication of SK7400Y1 publication Critical patent/SK7400Y1/sk

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/02Amplitude-modulated carrier systems, e.g. using on-off keying; Single sideband or vestigial sideband modulation
    • H04L27/06Demodulator circuits; Receiver circuits
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H15/00Tents or canopies, in general
    • E04H15/20Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H15/00Tents or canopies, in general
    • E04H15/20Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure
    • E04H2015/201Tents or canopies, in general inflatable, e.g. shaped, strengthened or supported by fluid pressure with inflatable tubular framework, with or without tent cover

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Fluid Mechanics (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Tents Or Canopies (AREA)
  • Medicines Containing Antibodies Or Antigens For Use As Internal Diagnostic Agents (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Detergent Compositions (AREA)

Abstract

Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) nafukovacej konštrukcie je vytvorené cez jednocestné ventily (8) umiestnené medzi nafukovacími nosníkmi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), kde prepúšťací tlak jednocestných ventilov je vyšší ako tlak potrebný na získanie tvaru a počiatočnej pevnosti nafukovacieho nosníka (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).

Description

Oblasť techniky
Technické riešenie sa týka pneumatického spojenia nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie, najmä nafukovacie konštrukcie nafukovacích stanov.
Doterajší stav techniky
Nafukovacie Stany sa vo všeobecnosti stavajú nafukovaním komôr nafukovacích nosníkov. Postup pri nafukovaní stanú závisí od usporiadania nosníkov. Za najbežnejšie postupy je možné považovať postup, kedy sa nosníky nafukujú cez centrálny rozvádzač, t. j. všetky nosníky sa nafukujú naraz a sú pneumaticky prepojené, alebo postup, kedy sa nosníky nafukujú postupne jeden pod druhom, pričom tieto nosníky nie sú pneumaticky prepojené.
Riešenia konštrukcií nafukovacích stanov, ktoré využívajú centrálny rozvádzač sú opísané napr. v dokumente US 3 999 333, US 4 901 481 a US 4 335 545.
Dokument US 3 999 333 opisuje nafukovateľný kryt, ktorý obsahuje tubulárny rozvádzač, ktorý je pripevnený k zemi, pričom tento rozvádzač má množstvo v rozstupoch usporiadaných ventilových otvorov, cez ktoré môže prúdiť plyn smerom von, ale nie dovnútra. K opačným stranám rozvádzača je pripevnená svojím okrajom prvá a druhá elastická plachta. Medzi plachtami je vedľa seba rozmiestnené množstvo elastických rúr pripojených k rozvádzaču, kde prvé konce rúr sú spojené s ventilovými otvormi a druhé konce rúr sú vybavené bežne uzatvorenými ventilovými prostriedkami. Rozvádzač obsahuje vstup tlakového vzduchu. Keď je do rozvádzača pustený tlakový vzduch, prúdi cez jednocestné ventilové otvory do rúr, aby ich nafúkol, pričom pomocou nafúknutých rúr a plachiet sa vytvorí nad rozvádzačom kryt. Ak sa ventilové prostriedky otvoria, rúry a plachty sa ich vyfúknutím zložia.
Dokument US 4 901 481 opisuje nafukovateľný kryt, kde je sústava nafukovateľných rebier pneumaticky prepojená a spojená s vrcholových rozvádzacím ventilom na privádzanie stlačeného vzduchu do sústavy smerom nadol usporiadaných vertikálnych rebier. Z vonkajšej strany rebier sú pripevnené polymérne panely na vytvorenie krytu. Kryt je na svojej základni pripevnený k podlhovastej plachte s otvormi na obvode, ktoré slúžia na pripevnenie krytu k nosnému povrchu. Každé z rebier je vytvorené s aspoň jedným jednocestným ventilom, aby sa zabránilo vyfučaniu všetkých rebier pri úniku vzduchu v jednom rebre.
Dokument US 4 335 545 opisuje nafukovací staň so vzduchovými komorami, kde teleso stanuje tvorené sústavou pozdĺžnych vzduchových komôr, z ktorej každá má jednocestný ventil, takže ak je jedna z komôr prepichnutá, nezrúti sa celý staň. Všetky pozdĺžne komory sú pri stavaní stanú nafukované naraz cez jednu prednú vzduchovú komoru, ktorá spája sústavu pozdĺžnych vzduchových komôr.
Cieľom navrhovaného technického riešenia je poskytnúť pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov nafukovacie konštrukcie, ktoré by umožnilo stavať pneumaticky spojené nafukovacie nosníky postupne. Postupné stavanie stanú poskytuje výhodu pri stavaní stanov väčších rozmerov, napr. Stany, ktoré slúžia ako prevažne dočasné zastrešenie, najmä pre rôzne podujatia ako športové, kultúrne, voľnočasové, prípadne ako technické zázemia a pod., kedy takýto staň môže stavať jedna osoba. Ďalším cieľom navrhovaného technického riešenia je poskytnúť pneumatické spojenie, ktoré by odstránilo nevýhodu nafukovania každého nosníka zvlášť pri postupnom stavaní stanov s pneumaticky neprepojenými nafukovacími nosníkmi, t. j. by poskytovalo výhodu nafukovania cez jedno pripojenie tlakového vzduchu.
Podstata technického riešenia
Uvedené ciele sa dosiahnu pneumatickým spojením nafukovacích nosníkov nafukovacej konštrukcie podľa tohto technického riešenia, ktorého podstata spočíva v tom, že je vytvorené cez jednocestné ventily umiestnené medzi nafukovacími nosníkmi, kde prepúšťací tlak týchto jednocestných ventilov je vyšší ako tlak potrebný na získanie tvaru a počiatočnej pevnosti nafukovacieho nosníka.
Pneumatické spojenie podľa tohto technického riešenia poskytuje výhodu postupného stavania stanú aj pri použití len jedného prívodu tlakového vzduchu na jednom nafukovacom nosníku. Tlak potrebný na získanie tvaru a počiatočnej pevnosti nafukovacieho nosníka závisí od konštrukcie samotného nosníka, t. j. od jeho tvaru, použitého materiálu, veľkosti a pod. Tento tlak zabezpečí, že nosník nadobudne svoj výsledný tvar, pričom tlak v nosníku nemusí dosahovať hodnotu prevádzkového tlaku, na ktorý je výsledné nafúkaná celá konštrukcia. Tlak v nosníku je pritom postačujúci na to, aby nosník mal už určitú pevnosť, ktorá pomáha pri stavaní ďalšej časti alebo častí nafukovacej konštrukcie.
Pre postupné stavanie stane spôsobom nosník za nosníkom je výhodné, ak sú jednocestné ventily umiestnené medzi vzájomne susediacimi nafukovacími nosníkmi.
Postupné stavanie stanuje možné, napr. podľa veľkosti stanú, typu stanú, počtu osôb stavajúcich staň, de
SK 7400 Υ1 finovať pred postavením stanú a podľa definovanej schémy sa potom medzi pneumatické spojenia príslušných nafukovacích nosníkov umiestnia jednocestné ventily s požadovaným smerom prepúšťania. Jednocestné ventily sú teda potom umiestnené medzi nafukovacími nosníkmi podľa definovanej postupnosti ich nafukovania.
Tiež je výhodné, ak jednocestné ventily sú v sústave nafukovacích nosníkov, ktorá obsahuje jedno voľné pneumatické spojenie alebo viac voľných pneumatických spojení nafukovacích nosníkov. Inými slovami, niektoré jednocestné ventily sú medzi nosníkmi vynechané a pneumatické prepojenie takýchto nosníkov je voľné. Takto je možné postupné nafukovanie po častiach, ktoré obsahujú viacero nafukovacích nosníkov. Toto je výhodné pri väčších Stanoch, ako aj z hľadiska rýchlosti postavenia stanú pri menších Stanoch.
Prehľad obrázkov na výkresoch
Technické riešenie je bližšie vysvetlené na priložených výkresoch kde:
obrázok 1 schematicky znázorňuje pohľad zhora zboku na nafukovaciu konštrukciu so štyrmi nafukovacími nosníkmi pre staň kupolovitého tvaru, s pneumatickým spojením nosníkov jednocestnými ventilmi podľa tohto technického riešenia, so smermi prepúšťania jednocestných ventilov, resp. prúdenia vzduchu z a do nafukovacích nosníkov, znázornenými šípkami;
obrázok 2 schematicky znázorňuje pohľad zhora na nafukovaciu konštrukciu z obrázka 1;
obrázok 3 schematicky znázorňuje pohľad zhora zboku na nafukovaciu konštrukciu so šiestimi nafukovacími nosníkmi pre staň kupolovitého tvaru, s pneumatickým spojením nosníkov jednocestnými ventilmi podľa tohto technického riešenia, so smermi prepúšťania jednocestných ventilov, resp. prúdenia vzduchu z a do nafukovacích nosníkov, znázornenými šípkami;
obrázok 4 schematicky znázorňuje pohľad zhora na nafukovaciu konštrukciu z obrázka 3;
obrázok 5 schematicky znázorňuje pohľad zhora zboku na nafukovaciu konštrukciu so siedmimi nafukovacími nosníkmi pre staň tunelového tvaru, s pneumatickým spojením nosníkov jednocestnými ventilmi podľa tohto technického riešenia, so smermi prepúšťania jednocestných ventilov, resp. prúdenia vzduchu z a do nafukovacích nosníkov, znázornenými Šípkami;
obrázok 6 schematicky znázorňuje pohľad zhora na nafukovaciu konštrukciu z obrázka 5;
obrázok 7 schematicky znázorňuje pohľad zhora na variant nafukovacej konštrukcie z obrázka 5, s výhodne ponechaným pneumatickým spojením niektorých nosníkov bez jednocestných ventilov;
obrázok 8 schematicky znázorňuje pohľad zhora na variant nafukovacej konštrukcie z obrázka 1, s výhodne ponechaným pneumatickým spojením niektorých nosníkov bez jednocestných ventilov.
Príklady uskutočnenia
Nafukovacia konštrukcia znázornená na obrázku 1 a 2 je tvorená štyrmi nafukovacími nosníkmi 1, 2, 3, 4, pre staň kupolovitého tvaru. Nafukovacie nosníky 1, 2, 3, 4 sú jedným koncom položené alebo pripevnené k podkladu známymi spôsobmi a druhé konce nosníkov 1, 2, 3, 4 sú k sebe mechanicky pripojené tiež známymi spôsobmi. Mechanické pripojenie nosníkov 1, 2, 3, 4 nie je predmetom riešenia a pre prehľadnosť nie je na obrázkoch znázornené.
Nafukovacie nosníky 1, 2, 3, 4 sú pneumaticky spojené, pričom pneumaticky spojené sú susediace nosníky a toto pneumatické spojenie obsahuje jednocestné ventily 8 s nastaveným prepúšťacím tlakom. Pneumatické spojenie je výhodne vytvorené na horných koncoch nosníkov 1, 2, 3, 4 v oblasti vrcholu konštrukcie. Smer prepúšťania jednocestných ventilov 8 je znázornený šípkami. Prívod tlakového vzduchu do konštrukcie je na jednom nosníku 1 znázornený šípkou 9. Prívod tlakového vzduchu, ako aj výpustný ventil je bežná súčasť nafukovacích nosníkov a nie je potrebný podrobnejší opis.
V príklade uskutočnenia podľa obrázka 1 a obrázka 2 je pneumatické spojenie vytvorené cez jednocestné ventily 8 nasledovne:
Jeden nafukovací nosník 1 je k ďalším dvom s ním susediacim nosníkom 2, 4 pneumaticky pripojený cez jednocestné ventily 8 s rovnakým nastaveným prepúšťacím tlakom, napr. 8 kPa, pričom smer prúdenia vzduchu cez jednocestné ventily 8 je rovnaký, t. j. vzduch môže prúdiť smerom z nosníka 1 do susediacej dvojice nosníkov 2, 4. Každý nosník 2, 4 uvedenej dvojice nosníkov je pripojený cez jednocestný ventil 8 k ďalšiemu s ním susediacemu nosníku 3, ktorý je v tomto prípade posledný nafukovaný.
Cez prívod tlakového vzduchu označeného šípkou 9 sa do nosníka 1 začne napúšťať tlakový vzduch. Jednocestné ventily sú nastavené na prepúšťací tlak, napr. 8 kPa, takže dvojica nasledujúcich susediacich nosníkov po smere prepúšťania jednocestných ventilov 8 sa začne nafukovať, až keď tlak v prvom nafukovanom nosníku 1 bude viac ako 8 kPa. Tento tlak nie je ešte konečným tlakom, na ktorý bude nafúknutá celá konštrukcia, ale tento tlak už dokáže zabezpečiť tvar a určitú nosnosť nafukovacieho nosníka 1, čo ďalej pomôže
SK 7400 Υ1 pri stavaní stanú.
Po tom, ako tlak v ďalej nafukovaných nosníkoch 2, 4, dosiahne hodnotu viac, ako je nastavený prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, začne vzduch prúdiť do ďalšieho susediaceho nosníka 3 v tomto prípade posledného. V tomto momente je v troch nosníkoch 1, 2, 4 dostatočný tlak, aby bola konštrukcia schopná samostatne stáť. Obsluha, postačuje jeden človek, zdvihne čiastočne nafúknutú konštrukciu, čím umožní, aby sa posledný nafukovaný nosník 3 dostatočne rozvinul, a po dosiahnutí tlaku, ako je zatiaľ v predchádzajúcich nafukovaných nosníkoch 1, 2, 4 hodnota prepúšťacieho tlaku jednocestných ventilov, je už konštrukcia schopná samostatne stáť. Nafukovanie sa pritom stále deje cez jeden prívod tlakového vzduchu, v tomto prípade na primárne nafukovanom nosníku 1. Nie je teda potrebné na nafukovanie ďalších nosníkov 2, 3, 4 presúvať a pripájať zdroj tlakového vzduchu k jednotlivým ďalším nosníkom 2, 3, 4.
Postupným nafukovaním nosníkov dochádza ku kontrolovanému nafukovaniu celej konštrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna časť konštrukcie za druhou.
Keď tlak v poslednom nafukovanom nosníku 3 dosiahne hodnotu prepúšťacieho tlaku jednocestných ventilov 8, drží tlak, ktorý je vyšší ako prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, tieto ventily 8 sú otvorené a konštrukcia je ako celok dofúkaná na prevádzkový tlak, ktorý je napr. 8 kPa. Po dosiahnutí rovnakého tlaku v celej konštrukcii sa jednocestné ventily 8 automaticky zatvoria.
Nafukovacia konštrukcia znázornená na obrázku 3 a 4 je tvorená šiestimi nafukovacími nosníkmi 1, 2, 3, 4, 5, 6 pre staň kupolovitého tvaru. Nafukovacie nosníky 1, 2, 3, 4, 5, 6 sú jedným koncom položené alebo pripevnené k podkladu známymi spôsobmi a druhé konce nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6 sú k sebe mechanicky pripojené tiež známymi spôsobmi. Mechanické pripojenie nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6 nie je predmetom riešenia a pre prehľadnosť nie je na obrázkoch znázornené.
Nafukovacie nosníky 1, 2, 3, 4, 5, 6 sú pneumaticky spojené, pričom pneumaticky spojené sú susediace nosníky a toto pneumatické spojenie obsahuje jednocestné ventily 8 s nastaveným prepúšťacím tlakom. Pneumatické spojenie je výhodne vytvorené na horných koncoch nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6 v oblasti vrcholu konštrukcie. Smer prepúšťania jednocestných ventilov 8 je znázornený šípkami. Prívod tlakového vzduchu do konštrukcie je na jednom nosníku 1 znázornený Šípkou 9. Prívod tlakového vzduchu, ako aj výpustný ventil, je bežná súčasť nafukovacích nosníkov a nie je potrebný podrobnejší opis.
V príklade uskutočnenia podľa obrázka 3 a obrázka 4 je pneumatické spojenie vytvorené cez jednocestné ventily 8 nasledovne:
Jeden nafukovací nosník 1 je k ďalším dvom s ním susediacim nosníkom 2, 6 pneumaticky pripojený cez jednocestné ventily 8 s nastaveným rovnakým prepúšťacím tlakom, napr. 8 kPa, pričom smer prúdenia vzduchu cez jednocestné ventily 8 je rovnaký, t. j. vzduch môže prúdiť smerom z nosníka 1 do susediacej dvojice nosníkov 2, 6. Každý nosník 2, 6 uvedenej dvojice nosníkov je pripojený cez jednocestný ventil 8 k ďalšiemu s ním susediacemu nosníku 3, 5 a tie sú cez jednocestný ventil 8 pripojené k ďalšiemu susediacemu nosníku 4, ktorý je v tomto prípade posledný nafukovaný.
Cez prívod tlakového vzduchu označeného šípkou 9 sa do nosníka 1 začne napúšťať tlakový vzduch. Jednocestné ventily sú nastavené na prepúšťací tlak 8 kPa, takže dvojica nasledujúcich susediacich nosníkov 2, 6 po smere prepúšťania jednocestných ventilov 8 sa začne nafukovať, až keď tlak v prvom nafukovanom nosníku 1 bude viac ako 8 kPa.
Po tom, ako tlak v ďalej nafukovaných nosníkoch 2, 6 dosiahne hodnotu viac, ako je nastavený prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, začne vzduch prúdiť do ďalších susediacich nosníkov 3, 5. Tlak, ktorým sú zatiaľ nafúkané nosníky 2, 6, nie je ešte konečným tlakom, na ktorý bude nafúknutá celá konštrukcia, ale tento tlak už dokáže zabezpečiť tvar a určitú nosnosť nafúknutých nosníkov 1, 2, 6, čo ďalej pomôže pri stavaní stanú. Po tom, ako tlak v týchto nosníkoch 3, 5 dosiahne hodnotu viac, ako je nastavený prepúšťací tlak jednocestných ventilov, začne vzduch prúdiť do ďalšieho susediaceho nosníka 4, v tomto prípade posledného. V tomto momente je v piatich predchádzajúcich nosníkoch j_, 2, 3, 4, 5, 6 dostatočný tlak, aby bola konštrukcia schopná samostatne stáť. Obsluha, postačuje jeden človek, zdvihne čiastočne nafúknutú konštrukciu, čím umožní, aby sa posledný nafukovaný nosník 4 dostatočne rozvinul a po dosiahnutí tlaku, ako je zatiaľ v predchádzajúcich nafukovaných nosníkoch 1, 2, 3, 4, 5, 6, je už konštrukcia schopná samostatne stáť. Nafukovanie sa pritom stále deje cez jeden prívod tlakového vzduchu, v tomto prípade na primárne nafukovanom nosníku 1. Nie je teda potrebné na nafukovanie ďalších nosníkov 2, 3, 4, 5, 6 presúvať a pripájať zdroj tlakového vzduchu k jednotlivým ďalším nosníkom 2, 3, 4, 5, 6.
Postupným nafukovaním nosníkov dochádza ku kontrolovanému nafukovaniu celej konštrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna časť konštrukcie za druhou.
Keď tlak v poslednom nafukovanom nosníku 4 dosiahne hodnotu prepúšťacieho tlaku jednocestných ventilov 8, drží tlak, ktorý je vyšší ako prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, tieto ventily 8 otvorené a konštrukcia je ako celok dofúkaná na prevádzkový tlak, ktorý je napr. 8 kPa. Po dosiahnutí rovnakého tlaku v celej konštrukcii sa jednocestné ventily 8 automaticky zatvoria.
Nafukovacia konštrukcia znázornená na obrázku 5 a 6 je tvorená siedmimi nafukovacími nosníkmi 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 pre staň tunelového tvaru, s polkupolovitými koncami. Nafukovacie nosníky J_, 2, 3, 4, 5, 6 pol
SK 7400 Υ1 kupolovitých koncov stanú sú jedným koncom položené alebo pripevnené k podkladu, známymi spôsobmi. Druhé konce nosníkov 1, 2, 3 jednej polkupoly sú k sebe mechanicky pripojené, druhé konce nosníkov 4, 5, 6 druhej polkupoly sú k sebe mechanicky pripojené a zároveň sú tieto druhé konce nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6 oboch polkopúl prepojené horizontálnym nafukovacím nosníkom 7, čím vznikne medzi polkopulami stanú tunelová časť. Mechanické spojenia sú vytvorené známymi spôsobmi. Mechanické pripojenie nosníkov 1, 2, 3,4, 5, 6, 7 nie je predmetom riešenia a pre prehľadnosť nie je na obrázkoch znázornené.
Nafukovacie nosníky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 sú pneumaticky spojené, pričom pneumaticky spojené sú susediace nosníky a toto pneumatické spojenie obsahuje jednocestné ventily 8 s nastaveným prepúšťacím tlakom. Pneumatické spojenie je výhodne vytvorené na horných koncoch nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6 v oblasti vrcholu konštrukcie a tiež na koncoch horizontálneho nosníka 7. Smer prepúšťania jednocestných ventilov 8 je znázornený šípkami. Prívod tlakového vzduchu do konštrukcie je v tomto prípade na dvoch nosníkoch 1, 4, z ktorých každý patrí jednej polkupolovej časti a je znázornený šípkou 9. Takéto vytvorenie prívodu tlakového vzduchu je z dôvodu väčšieho komfortu pri stavaní stanú. Prívod tlakového vzduchu, ako aj výpustný ventil je bežná súčasť nafukovacích nosníkov a nie je potrebný podrobnejší opis.
V príklade uskutočnenia podľa obrázka 5 a obrázka 6 je pneumatické spojenie vytvorené cez jednocestné ventily 8 nasledovne:
Jeden nafukovací nosník j_ jednej polkupolovej konštrukcie je k ďalším dvom s ním susediacim nosníkom 2, 7 pneumaticky pripojený cez jednocestné ventily 8 s nastaveným prepúšťacím tlakom, napr. 8 kPa, pričom smer prúdenia vzduchu cez jednocestné ventily 8 je rovnaký, t. j. vzduch môže prúdiť smerom z nosníka j_ do susediacej dvojice nosníkov 2, 7.
Každý nosník 2, 7 uvedenej dvojice nosníkov je pripojený cez jednocestný ventil 8 k ďalšiemu susediacemu nosníku 3, ktorý je v tomto prípade jeden z dvojice nosníkov 3, 6 posledných nafukovaných.
Ďalej, jeden nafukovací nosník 4 druhej polkupolovej konštrukcie je k ďalším dvom s ním susediacim nosníkom 5, 7 pneumaticky pripojený cez jednocestné ventily 8 s nastaveným prepúšťacím tlakom, pričom smer prúdenia vzduchu cez jednocestné ventily 8 je rovnaký, t. j. vzduch môže prúdiť smerom z nosníka 1 do susediacej dvojice nosníkov 5, 7.
Každý nosník 5, 7 uvedenej dvojice nosníkov je pripojený cez jednocestný ventil 8 k ďalšiemu susediacemu nosníku 6, ktorý je v tomto prípade jeden z dvojice nosníkov 3, 6 posledných nafukovaných.
Cez prívody označené šípkou 9 tlakového vzduchu sa do nosníkov j_, 4 začne napúšťať tlakový vzduch. Jednocestné ventily sú nastavené na rovnaký prepúšťací tlak, napr. 8 kPa, takže dvojica nasledujúcich susediacich nosníkov 2, 5, 7 po smere prepúšťania jednocestných ventilov 8 sa začne nafukovať, až keď tlak v prvých nafukovaných nosníkoch 1, 4 bude viac ako 8 kPa.
Po tom, ako tlak v ďalej nafukovaných nosníkoch 2, 5, 7 dosiahne hodnotu viac, ako je nastavený prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, začne vzduch prúdiť do ďalších susediacich nosníkov 3, 6. Tlak, ktorým sú zatiaľ nafúkané nosníky _1, 2, 4, 5, nie je ešte konečným tlakom, na ktorý bude nafúknutá celá konštrukcia, ale tento tlak už dokáže zabezpečiť tvar a určitú nosnosť nafúknutých nosníkov 1, 2, 4, 5, aby bola časť konštrukcie schopná samostatne stáť. Po tom, ako tlak v týchto nosníkoch 2, 5, 7 dosiahne hodnotu viac, ako je nastavený prepúšťací tlak jednocestných ventilov začne vzduch prúdiť do ďalších príslušne susediacich nosníkov 3, 6, v tomto prípade posledných. V tomto momente je v piatich predchádzajúcich nosníkoch 1, 2, 4, 5, 7 dostatočný tlak, aby bola konštrukcia schopná samostatne stáť. Obsluha, postačuje jeden človek, zdvihne čiastočne nafúknutú konštrukciu, čím umožní, aby sa posledné nafukované nosníky 3, 6 dostatočne rozvinuli a po dosiahnutí tlaku, ako je zatiaľ v predchádzajúcich nafukovaných nosníkoch 1, 2, 4, 5, Ί, je už konštrukcia schopná samostatne stáť. Nafukovanie sa pritom stále deje cez dva počiatočné prívody tlakového vzduchu na primárne nafukovaných nosníkoch 1, 4. Nie je teda potrebné na nafukovanie ďalších nosníkov 2, 3, 5, 6, 7 presúvať a pripájať zdroj tlakového vzduchu k jednotlivým ďalším nosníkom 2, 3, 5, 6, 7.
Postupným nafukovaním nosníkov dochádza ku kontrolovanému nafukovaniu celej konštrukcie tak, ako keby sa nafukovala jedna noha za druhou, resp. jedna časť konštrukcie za druhou.
Keď tlak v poslednom nafukovanom nosníku 4 dosiahne hodnotu prepúšťacieho tlaku jednocestných ventilov 8, drží tlak, ktorý je vyšší ako prepúšťací tlak jednocestných ventilov 8, tieto ventily 8 sú otvorené a konštrukcia je ako celok dofúkaná na prevádzkový tlak, ktorý je napr. 8 kPa. Po dosiahnutí rovnakého tlaku v celej konštrukcii sa jednocestné ventily 8 automaticky zatvoria.
Okrem postupného stavania konštrukcie poskytuje pneumatické spojenie podľa tohto technického riešenia aj výhodu ľahkého zisťovania miesta úniku vzduchu z konštrukcie. V prípade riešení opísaných v doterajšom stave, kde sa konštrukcia nafukuje cez centrálny rozvádzač do nafukovacieho nosníka vybaveného jednocestným ventilom, je detekcia jasná, t. j. vždy skolabuje len poškodený nosník. Pri konštrukciách s centrálnym nafukovaním, kde sú nosníky pneumaticky spojené bez jednocestných ventilov, nie je takáto detekcia možná, pretože k zníženiu tlaku dôjde súčasne vo všetkých nosníkoch. V prípade pneumatického spojenia podľa tohto technického riešenia je detekcia možná z dôvodu prítomnosti jednocestných ventilov v pneumatickom spojení nosníkov 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, pokiaľ je únik v ľubovoľnom nafukovacom nosníku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, klesne tlak vo všetkých predchádzajúcich, pretože z nich prúdi vzduch, ale len do hodnoty prepúšťacieho
SK 7400 Υ1 tlaku jednocestných ventilov 8, takže nedôjde ku kolapsu celej konštrukcie. Nafukovací nosník, ktorý nasleduje po poškodenom nosníku, to však neovplyvní, keďže jednocestný ventil 8 je pre spätný prestup tlaku úplne uzatvorený. Únik je teda vždy v poslednom nafukovacom nosníku pred nosníkom, ktorý má prevádzkový tlak, bez ohľadu na to, v koľkých krokoch sa staň nafukuje.
Príklad uskutočnenia podľa obrázka 7 je alternatívnym uskutočnením nafukovacej konštrukcie podľa obrázka 6. V tomto uskutočnení sú medzi nosníkmi j_, 4, ku ktorým sú pripojené prívody tlakového vzduchu a susediacim horizontálnym nosníkom 7 v pneumatickom spojení vynechané jednocestné ventily 8, t. j. tieto nosníky 1, 4, 7 sú pneumaticky prepojené bežným spôsobom.
V tomto prípade sa nafukovanie deje nasledovným spôsobom. Cez prívody označené šípkou 9 tlakového vzduchu sa do nosníkov 1, 4 začne napúšťať tlakový vzduch. Nakoľko pneumatické prepojenie nosníkov 1, 4 so susediacim horizontálnym nosníkom 7 neobsahuje jednocestné ventily 8, prúdi tlakový vzduch do tohto horizontálneho nosníka 7 voľne. Tým sa nafúkne časť konštrukcie tvorená primárne nafukovanými nosníkmi 1, 4 a susediacim horizontálnym nosníkom 7 na tlak určený prepúšťacím tlakom jednocestných ventilov 8 medzi primárne nafukovanými nosníkmi j_, 4 a zostávajúcimi susednými nosníkmi 2, 5.
Takéto uskutočnenie pneumatického spojenia je výhodné pri stavaní väčších nafukovacích konštrukcií, kedy je výhodné mať dočasne tlakovo pripravenú väčšiu časť konštrukcie. Ostatná logika pripojenia jednocestných ventilov 8 a postupného nafukovania konštrukcie je zhodná ako v príklade podľa obrázka 5 a 6.
Príklad uskutočnenia podľa obrázka 8 je alternatívnym uskutočnením nafukovacej konštrukcie podľa obrázka 1, pričom aplikuje usporiadanie podľa uskutočnenia z obrázka 7.
V tomto uskutočnení sú vynechané jednocestné ventily 8 medzi primárne nafukovaným nosníkom j_ a susediacimi nosníkmi 2, 4.
V tomto prípade ide o výhodu jednoduchšieho a relatívne rýchlejšieho postavenia stanú s takouto nafukovacou konštrukciou, kedy sa nafukovanie deje nasledovným spôsobom. Cez prívod tlakového vzduchu označeného šípkou 9 sa začne napúšťať tlakový vzduch, pričom zároveň tento vzduch prúdi voľnými pneumatickými spojeniami do susedných nosníkov 2, 4. Týmto sa nafúkne časť konštrukcie tvorená primárne nafukovaným nosníkom 1 a susediacimi nosníkmi 2, 4 na tlak určený prepúšťacím tlakom jednocestných ventilov 8 medzi týmito, v podstate tiež primárne nafukovanými nosníkmi 2, 4, a zostávajúcim susedným nosníkom 3, ktorý je v tomto prípade posledný nafukovaný. Stavanie stanuje v princípe zhodné ako v príklade podľa obrázka 1 a 2, ale rýchlejšie, keďže je tlakovo predpripravená podstatná časť nafukovacej konštrukcie.
Uvedené príklady uskutočnenia sú len ilustratívne a nevyčerpávajú všetky možné kombinácie pneumatického spojenia nafukovacích nosníkov pre všetky možné tvary nafukovacích stanov a počty nafukovacích nosníkov. Čo sa týka postupnosti nafukovania jednotlivých nosníkov nafukovacej konštrukcie, sú tiež možné aj iné usporiadania jednocestných ventilov, pričom je vopred možné navrhnúť schému požadovanej postupnosti nafukovania nosníkov a príslušne umiestniť jednocestné ventily do pneumatických prepojovacích ciest. Tiež sú možne aj rôzne kombinácie prevádzkových tlakov nafukovacej konštrukcie a prepúšťacích tlakov jednocestných ventilom. Všetky uvedené parametre je možné upraviť na dané požiadavky na tvar, rozloženie alebo postupnosť stavania stanú s nafukovacou konštrukciou.

Claims (4)

NÁROKY NA OCHRANU
1. Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov nafukovacej konštrukcie, vyznačujúce sa tým, že je vytvorené cez jednocestné ventily (8) umiestnené medzi nafukovacími nosníkmi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), kde prepúšťací tlak jednocestných ventilov je vyšší ako tlak potrebný na získanie tvaru a počiatočnej pevnosti nafukovacieho nosníka (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
2. Pneumatické spojenie podľa nároku 1, vyznačujúce sa tým, že jednocestné ventily (8) sú umiestnené medzi vzájomne susediacimi nafukovacími nosníkmi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
3. Pneumatické spojenie podľa nároku 1 alebo 2, vyznačujúce sa tým, že jednocestné ventily (8) sú umiestnené medzi nafukovacími nosníkmi (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) podľa definovanej postupnosti nafukovania nosníkov (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7).
4. Pneumatické spojenie podľa ktoréhokoľvek z predchádzajúcich nárokov, vyznačujúce sa tým, že jednocestné ventily (8) sú v sústave nafukovacích nosníkov (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7), ktorá obsahuje jedno voľné pneumatické spojenie alebo viac voľných pneumatických spojení nafukovacích nosníkov (1,2, 3, 4, 5, 6, 7).
SK50029-2015U 2015-04-02 2015-04-02 Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie SK7400Y1 (sk)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50029-2015U SK7400Y1 (sk) 2015-04-02 2015-04-02 Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie
PCT/SK2016/050003 WO2016159890A1 (en) 2015-04-02 2016-04-01 Pneumatic connection of inflatable beams for inflatable structures

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK50029-2015U SK7400Y1 (sk) 2015-04-02 2015-04-02 Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie

Publications (2)

Publication Number Publication Date
SK500292015U1 SK500292015U1 (sk) 2015-11-03
SK7400Y1 true SK7400Y1 (sk) 2016-04-01

Family

ID=54348550

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
SK50029-2015U SK7400Y1 (sk) 2015-04-02 2015-04-02 Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie

Country Status (2)

Country Link
SK (1) SK7400Y1 (sk)
WO (1) WO2016159890A1 (sk)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN109826488B (zh) * 2019-01-17 2024-05-10 上海海事大学 一种用于大跨度空间结构的气撑梁

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1964818A (en) * 1933-03-25 1934-07-03 Robert A Hood Air-inflated collapsible structure
GB448129A (en) * 1934-12-01 1936-06-02 Henry Secretan Dixon Improvements in and relating to tents, awnings and other light collapsible structures
US4901481A (en) * 1988-11-21 1990-02-20 Seeley Jr Jesse R Inflatable shelter apparatus
FR2734856B1 (fr) * 1995-05-31 1997-07-25 Spironef Societe Civile Voute gonflable deployable et escamotable
AU774781B2 (en) * 1999-04-22 2004-07-08 Jean-Marc Daniel Turcot Inflatable self-erecting tent
WO2008008910A2 (en) * 2006-07-12 2008-01-17 Hkd International (Hk) Limited Inflatable support systems for recreational structures
SK6715Y1 (sk) * 2013-04-08 2014-04-02 Zepelin S R O Stan s nafukovacou nosnou konštrukciou

Also Published As

Publication number Publication date
WO2016159890A1 (en) 2016-10-06
SK500292015U1 (sk) 2015-11-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8166711B2 (en) Inflatable support systems for recreational structures
US4976074A (en) Inflatable vault having a multilobed double wall
US20160305149A1 (en) Tent with inflatable structure
US3999333A (en) Inflatable enclosure
US2850026A (en) Airplane hangar
US3457684A (en) Self-supporting inflatable shelter
US6008938A (en) Inflatable portable projection screen
US3751862A (en) Pneumatically supported structure
US20160201351A1 (en) Inflatable frame assembly
SK7400Y1 (sk) Pneumatické spojenie nafukovacích nosníkov pre nafukovacie konštrukcie
US6584732B2 (en) Super show dome
CN201024719Y (zh) 气柱式拱形组合帐篷
WO2016148659A2 (en) Inflatable tent
US20090145046A1 (en) Inflatable structures
CN202391209U (zh) 橡胶充气帐篷
US3456403A (en) Inflatable air tent
US4583330A (en) Modular inflatable dome structure
CN110670917A (zh) 一种模块化游泳馆及其制造方法
WO2014062074A1 (en) Inflatable jumping pit
CN219061131U (zh) 一种充气帐篷骨架
JPH04213670A (ja) 空気膜構造テント
CN217812618U (zh) 一种充气泳池
JP3526112B2 (ja) 保守点検用エアマット
CN204060121U (zh) 充气帐篷
JPS58176338A (ja) テント状大形屋根